Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 254
Здравейте, в момента си събирам материали по темата захранване от форума, за да си оформя собствено мнение и стратегия.
Моля, ако някой има запазена схемата на Бърди, да ми прати линк ( или документа), за да се запозная и с неговата гледна точка. Много търсих, но цялостна схема от него не намерих, а споменава, че я е публикувал.
Моля само за схемата, а не да влизаме в дебати за захранването, Бърди и т.н. Simple Smile .
Благодаря предварително!

# 1
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=206727.0;topicseen
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=160982.0

Това са двете му теми! Приятно четене!   bouquet

# 2
  • Мнения: 19 302
двете теми са много обширни.
Teamea,моля те ако намериш схемата дай директен линк към нея.

# 3
  • Мнения: 131
И аз ще чакам за отговор  Wink

# 4
  • гр. Пловдив
  • Мнения: 711
И аз ще чакам за отговор  Wink
Flutter и аз и аз

# 5
  • Мнения: 254
Здравейте, майчета Simple Smile
Ето в по-концентриран вид това, което самият той ми изпрати на ЛС, че и аз се бях замъчила да ровя, а не се сетих да търся в архива. Не е кой знае колко изчерпателна - само предложение за началото и основни правила, които той изповядва. Така или иначе, уверена съм, че нашите бебета ще ни покажат правилния път като започнем, но не е зле да имаме отправна точка.
Аз лично май ще започна с оризова безмлечна, която постепенно ще сгъстявам Simple Smile След това зеленчучи, плодчета накрая. Но тук се отплеснах - има цяла голяма тема за захранването. Сигурно ще се видим там Wink

Всичко по-долу копирам от личното съобщение от Бърди:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=160982.660

За захранването:
Аз започвам с ябълка, круша (или смес) или с оризово бебешко брашно, като първа и единствена храна, давана в 16-17-18 часа на възраст 5.5 месеца. Може и от 6 месец, ако детето е на кърма и наддава добре на тегло. Плодовете ги даваме винаги пресни. Ябълката може да я печете на фурна... От сока (пелте) можете да подслаждате крушата или да слагате мъничко в оризовата каша, ако за първа храна изберете оризово брашно.
Всички останали хранения се запазват->> кърмене (адаптирано). Не слагате второ "външно хранене" преди да са минали 2 седмици с плодове. Опитвате от тези три възможни комбинации (ябълка, круша или смесено) към кое бебето ще прояви интерес в първият ден. С това продължавате 4-5 дена. От 6 ден можете да дадете сок от този същият плод. Не даваме кисели, сок от моркови и въобще нищо друго непознато като храна. Само един от предпочетените плодове! От 7 -8 ден можете да добавите мъничко ЧИСТО ОРИЗОВО БРАШНО (детско, специално!!!!, не крем на прах с мляко и оризово брашно) към плода за разнообразие. Оризовото брашно НЕ запича!! Така за две седмици бавно и търпеливо въвеждате тази първа храна. От изброените неща можете да правите комбинации. Ако му хареса оризовото брашно на 7-8 ден може да приготвим оризово брашно с кърма (или адаптирано).

Друг вариант за захранване и първа храна е каша->АМ+оризово брашно, която на 5-7 ден можем да обогатим с плод (ябълка или круша) и после да даваме посменно:
*чисто оризово брашно с АМ,
*плод/плод
*плод с оризово брашно
*плод+оризово брашно+АМ
*сок от плод (ябълка, круша).

Не бомбардираме детето с две или три чужди хранения едновременно, не даваме непрекъснато всеки следващ ден нови храни, не принуждаваме за хранене. Колкото иска-толкова. Можем да кърмим (адаптирано) после в добавка, разбира се за първите дни, докато се стабилизира количеството на изядената храна.
Внимателно изберете лъжичка-избягвайте железните. Опитайте както прави, така и с предната част под ъгъл. Пълнете лъжичката само в предната и част. Не я слагайте дълбоко в устата на бебето, а само "забърсвайте" храната в горната устна.
После (след 2-2.5 седмици плодове) следва втора храна в 12-13-14-първо морков с/или картоф-пюре...

Аз не захранвам със зеленчуци като първа храна. Не давам "кисели". Не се дават сокове от зеленчуци, преди да сте минали първият етап с плодове траещ 2-2.5 седмици. Не се "бомбардира"детето с чужди и непознати храни-захранва се стъпаловидно, постепенно, с постепенно обогатяване на храните.
Всичко зависи от това, какво качество намирате на пазара...
Гответе "от ръка", в къщи, простички и разнообразни ястия (впоследствие). Пасирайте и хранете с тях.

От кога:

Кисело мляко->>>след 9-10 месец.
Сирене->> след 8-9 месец
Хляб и хлебни (+фиде, макарони) след около 11 месец.
Яйце (жълтък)->>след 7-7.5-8 месец.
Белтък->> след 12-13-15 месец.
Мед->>след 18-19 месец

# 6
# 7
  • Мнения: 11 004
За захранването:
Аз започвам с ябълка, круша (или смес) или с оризово бебешко брашно, като първа и единствена храна, давана в 16-17-18 часа на възраст 5.5 месеца. Може и от 6 месец, ако детето е на кърма и наддава добре на тегло.
...
Всички останали хранения се запазват->> кърмене (адаптирано). Не слагате второ "външно хранене" преди да са минали 2 седмици с плодове.

Малко ми е странно това - в продължение на 2 седмици да се предлага само пюре от ябълки и/или круши, и то в късния следобед. newsm78
Чисто оризово брашно къде може да се намери? Предполагам, че няма нищо общо с безмлечната безглутенова оризова каша.

# 8
  • Мнения: 336
И на мен това, че се предлага единственото хранене с твърда храна да е следобед, ми се видя малко странно. Но при нас точно така се получи на практика - беба отказваше всякакви пюрета и каши на обяд, докато един ден, повече от месец след началото на захранването, не й предложих пюре от круша към 6 следобяд - излапа половин бурканче. И преди бях опитвала да й дам същото пюре, на обяд, и не й хареса. Така продължих около половин месец - с плодово пюре следобяд, и след това отново предложих зеленчуковото на обяд. Получи се.
Освен това в логиката на Бърди има логика Wink Надвечер лактацията е по-слаба и едно бебе на 6 и повече месеца може и да е останало малко гладничко и затова да има интерес към друга храна.

# 9
  • Мнения: 532
Никога не предлагайте НОВА ХРАНА  в късния следобяд, разчитайки на по-ниската лактация тогава и че бебето е по-гладно.

Ако искате мога да ви копирам материали на реални майки, разказващи за реакции след предложена тогава нова храна и ужасът, който са изживели късно вечерта и през нощта.

Недай си боже да се случи реакция от нещо НОВО като храна вечер !!!! Аз бих била по-предпазлива.

Нова храна е добре да се дава в късната сутрин, на обяд, в ранния следобяд. Разбира се, не непосредствено след кърмене, тогава бебето не е гладно.

Предлагате между кърменията като започвате с по 1 лъжичка и достигате до порция за възрастта, която е относително понятие  Simple Smile. А особено ако искате да запазите повече кърмения, то и твърдата храна няма да е в много големи количества.

Ако от дадена храна няма реакция, то тогава може да я преместите и предлагате и следобяд.

Като първи храни обикновено се предлагат по-лесно смилаеми и НЕалергени зеленчуци, плодове, зърнени БЕЗглутенови.

# 10
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Логиката на предлагането на твърда храна в късния следобед, когото лактацията е по-слаба,  не е само на Бърди. Такива са и съветите на Сиърс, примерно.

Наистина има деца като на Иглика, които се засищат с кърма и не искат твърда храна през деня, но я приемат охотно привечер. А алергична реакция може да настъпи от минути, часове, та до дни след приема, така че и сутрин да се дава храната,  ужасът пак може да се изживее вечер или нощем.

# 11
  • Мнения: 19 302
не можах да разбера защо Бърди казва,че не трябва да се дава тиква като една от първите храни?

# 12
  • Мнения: 192
не можах да разбера защо Бърди казва,че не трябва да се дава тиква като една от първите храни?


Не знам какво има предвид Бърди, но аз направих тази грешка. Тиквата е с по-високо съдържание на каротин от моркова, например, и някои деца не го понасят. Малкия се обрина от няколко лъжички - беше на 6м., изключително кърмен преди това.

# 13
  • Мнения: 336
Ако правилно съм проследила потока на мисълта му, тиквата има доста богат вкус (хем зеленчук, а сладък), а той съветва първите зеленчуци да са възможно най-неутрални на вкус. Съответно - той предпочита да захранва с плод, а след това да въвежда зеленчук, по обяд, примерно. Аз започнах с картоф, и след нулев успех опитах с каша - оризова, безмлечна, милупа. Притеснявах се да започна с плод, защото съм чела, че е добре първата твърда храна да е със "солен" вкус (доколкото този на варените зеленчуци е по-скоро солен, отколкото сладък), защото сладкият вкус е добре познат на бебето от млякото и евентуално по-трудно ще приеме след това "соления" вкус. Е, при нас се оказа, че именно плодовете са доброто начало (натурални хипоалергенни пюрета).
Колкото до реакциите - пази Боже, разбира се! Но действително не може да се изчисли кога точно би се проявила непоносимост. А нима нощем майката не може да звънне на педиатъра или да отиде в здравния център, който дежури вместо нея? Но пази Боже!

# 14
  • Мнения: 336
И според мен е жалко, че се стигна до толкова сериозна конфронтация между този форум и Бърди, и наложената му рестрикция да влиза да пише тук, защото иначе сам би могъл да разясни логиката, коята следва по отношение на захранването и да отговори на въпросите ни - тема, която вълнува всички ни и сякаш е по-малко "конфликтна" от тази за кърменето. Казвам това без да влизам в ролята на негов адвокат. Добрият тон "в онази тема" действително бе нарушен, а и се дразня от "обиденото" му заклеймяване на усилията, полагани от организации като ЛЛЛ, в посока популяризиране и поощрение на кърменето. И въпреки това...

# 15
  • Мнения: 532
Логиката на предлагането на твърда храна в късния следобед, когото лактацията е по-слаба,  не е само на Бърди. Такива са и съветите на Сиърс, примерно.

Наистина има деца като на Иглика, които се засищат с кърма и не искат твърда храна през деня, но я приемат охотно привечер. А алергична реакция може да настъпи от минути, часове, та до дни след приема, така че и сутрин да се дава храната,  ужасът пак може да се изживее вечер или нощем.

Адмирации към познанията на Червената кралица, винаги е огромно удоволствие да се четат нейните постинги и да се научават нови неща, както и да се сверяват познания   bouquet

При все това, че поддържам казаното от нея, ми се струва по-добре да се предлага в късния следобяд и вечер за засищане храна, която е вече позната на детето и то е свикнало с нея.

Има бърза и бавна реакция, разбира се, за бавната се натрупват доста дразнители и бавно се изработват антитела, докато изведнъж стане белята. дано никога не става.

Обаче, ми се струва добре да не се провокира особено бърза реакция, която е най-вече от хранителен характер - подуване на лигавиците, невъзможност за дишане, повръщане на фонтани, анифилактичен шок.

За алергиите може дълго и широко да спекулираме колкото си искаме, или пък за обикновени колики от нова храна и цяла нощ мятане на бебоче та да изпосталеем до сутринта  Wink

Има простички правила:
- познаване на първите храни;
- отлагане на проблемните храни;
- бавно захранване от правилната възраст;
- даване време за изготвяне на толеранс към новата храна, свикване;
- препоръчително непредлагане на нови храни вечер.

Колкото до смесването на плод с оризово брашно, което пише Бърди - повечето плодови пюрета са с такова вътре.

Аз бих степенувала нещата относно лесна смилаемост така - добри марки каши, добри марки пюрета, домашно приготвени топлинно каши и пюрета от читави продукти, сурови плодове и зеленчуци (сок).

Колкото до практиката първо да се предложат зеленчуковите пюрета, за да не ги отказва после заради по-сладките плодови  Grinning - практиката показва, че бебето си знае - в крайна сметка се нагаждаме спрямо неговия вкус.

Е. може и спагети Болонез да се усладят на бебочето и упорито да отказва гадното пюре от тиква, което му бутате, или непрекъснато да посяга към кюфтето на тати - е, може и да включите педагогическото захранване с малки микродозички, а пък бебешката кухня пак ще си е налице.

Както беше написала Бу, колкото бебета и майки, колкото държави и доктори, колкото бебешки марки, толкова различни схеми за захранване.

Ако поопознаем видовете храни и следваме горните простички правила и се научим да си следим детето - няма да сбъркаме.

Една голяма ПОХВАЛА за новите майчета, които искат да се информират и четат!

# 16
  • Мнения: 254
Ама сте ми сладурки  Laughing Няколко дни ви оставих и сега влизам в темата и гледам - все пак се заформило малко дебатче Mr. Green
На мен ми е полезно, ама си мисля дали като правим така не затрудняваме следващи потребители, които ще се образоват по темата за захранването и ще търсят на сто места  newsm78
Та за това в първия си постинг казвах да оставим дебатите за другата тема, която си имаме тук и е изцяло посветена на захранването.
Аз си нямам обременявания по драмата с Бърди - новичка съм, пък и предпочитам да действам на чисто и да си мисля с моята глава - хал хабер си нямах, че може да е неблагоразположен към отговори, пък и всъщност не беше с мен. И други работи го питах после - откликна човека.
Както и да е. Благодаря на всички и до скоро четене! Grinning

# 17
  • Мнения: 532
Споко  Grinning,

няма дебати. Включили са се много знаещи и търсещи мами и всяка е казала много важни и полезни неща. Всичко има значение и всичко учи.

Бърди винаги отклитква, живот и здраве.

Теамеа  Grinning, пожелавам ви успешно захранване, без значение дали ще започнете с ябълка, оризова каша, круша, тиква, картоф, морков или педагогически  Hug

ПС: Много мами пускаха теми за оформяне на някаква схема за захранване и за улесняване на следващите. Истината е в простичките правила за познаването на храните, захранването и следването на бебето  Grinning.

Общи условия

Активация на акаунт