Кое в чуждата образователна система ви кефи?

  • 18 703
  • 226
  •   1
Отговори
  • Мнения: 129

Здравейте мами и татковци на дечица в училищна възраст!

Интересувам се от образованието по принцип, образованието в частност, образованието във всичките му форми и разновидности.
Училищният формат в съвременния си вид е така да се каже в бебешка възраст в сравнение с възрастта на цивилизацията. Смятам, че все още твърде много има да се желае по въпроса КАК? КАКВО? и КОЛКО? да дадем на децата си като начален старт.

Ще съм благодарна да споделите какво е това, което най-много ви кефи и ви прави впечатление като различно в чуждоземското училище.

Още веднъж благодаря за отзивчивостта!  bouquet

# 1
  • Мнения: 3 804
Ще запо4на още от  градината-независимо дали,е 4астна или държавна-децата запо4ват да изу4ават 4ужд език-предимно  английски,и полу4ават на4ални познания за работа с компютър.Ина4е,у4илищното образование до 9ти клас не се разли4ава особенно от това в БГ.Изу4ават същите предмети,но задължително с 2 4ужди езика-единият от 1ви,а другият от 7ми-но,се говори,4е ве4е ще е от 4ти клас.В 9ти клас държат предварителни матури,определящи след 12 клас  матури с каква насо4еност ще държат.Тук приемни изпити за университетите няма-важи оценката от матурата.Харесва ми ,също така,4е се следи поведението на у4ениците-имат оценки за поведение- и падне ли тази оценка под определен минимум може да се повтори година.

# 2
  • Мнения: 129

а по колко деца са в един клас?

# 3
  • Мнения: 3 804
средно по 25

# 4
  • Мнения: 110
Темата е супер. И аз искам да знам. Тук мисля, че материалът не е съобразен с възрастта. Натоварват ги с факти, които трудно асимилират. И тези тежки раници, как не измислиха програма, която да не предполага толкова учебници в един и същи ден. Иначе имаме готини преподаватели. Май не знам дали има нещо, което ми харесва в нашата система (България имам предвид).  Hug

# 5
  • Мнения: 3 491
Емоционалната близост със света на децата най-много ми харесва.

# 6
  • Мнения: 1 169
Емоционалната близост със света на децата най-много ми харесва.

Вярно е.
Бях много изненадана когато дъщеря ми преди месец каза: "Мамо, имам клас след училище- за деца които са преживели загуба на близък и ми дадоха това да го подпишеш". Когато прочетох разбрах, че са имали психологичен тест с който те са разбрали, че тя тъжи за загубен близък (в случая- брат ми). Попитах я дали тя е споменавала, но не е. Те са разбрали от теста и са я попитали. Целта им е да обяснят кръговрата на живота и да помогнат да превъзмогнат болката от това.

Харесва ми, че децата се оценяват за държание, възпитание и присъствие.
Дрескода ми харесва. При нас е с униформа в елементари и дрес код в мидъл и хай скул.
Харесва ми, че дори и да закъснее за час, веднага ми  звъни телефона "Дъщеря ви закъсня с 2 мин. за 2-ри час. Закъснението не е проверено и не е извинено докато не получим обаждане от родител"

# 7
  • Мнения: 3 461
Основното предимство е, че ги карат да мислят, а не да назубрят уроци, които да повтарят като папагали.

# 8
  • Германия
  • Мнения: 8 102
Още не знам точно какво ни чака, защото съм си заплюла алтернативно училище, за което знам, че насърчават интересите на детето. Другото, което ми допада е, че накрая сам си избираш предметите за разширено обучение и по тях държиш матура (от което пък ти зависи и влизането в университет)

# 9
  • Italia
  • Мнения: 4 492
И аз съм на път да се "сблъскам" след няколко месеца с италианската система на обу4ение ( на4ално у4илиЩе ) и Ще видим тогава какво,заЩо и как.  Thinking
На прима виста мога да кажа кое НЕ ми харесва: един 4ас английски седми4но vs. два 4аса религия.  ooooh! #Cussing out Crossing Arms

# 10
  • Мнения: 1 049
Класът на синът ми са 14 деца. Пет момичета и всичко останало момчета.
Ходят на училище с униформа. Носят си закуската от къщи.
Това за сега ако се сетя неща друго ще допълня.  Peace

# 11
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 106
Темата е супер. И аз искам да знам. Тук мисля, че материалът не е съобразен с възрастта. Натоварват ги с факти, които трудно асимилират. И тези тежки раници, как не измислиха програма, която да не предполага толкова учебници в един и същи ден. Иначе имаме готини преподаватели. Май не знам дали има нещо, което ми харесва в нашата система (България имам предвид).  Hug
Ела в Англия, потопи се в живота на едно начално училище и ще видиш как съвсем бързо не само ще харесаш българската система, но и ще я възхваляваш до бога.

# 12
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Класът на синът ми са 14 деца. Пет момичета и всичко останало момчета.
Ходят на училище с униформа. Носят си закуската от къщи.
Това за сега ако се сетя неща друго ще допълня.  Peace


Много малко деца са,Зайо. На нас ни казаха,4е класовете са от по 25 деца. Униформи няма.Обядват в у4илиЩе,понеже са на фул тайм,40 4аса 5 дни от седмицата. ooooh!

# 13
  • Мнения: 1 049
На прима виста мога да кажа кое НЕ ми харесва: един 4ас английски седми4но vs. два 4аса религия.  ooooh! #Cussing out Crossing Arms
Ами да те подготвя, катекизмо не се включва в тези часове.  Peace
Там се кара специален курс след училище и в неделя на меса задължително.   bouquet
Предполагам, че вие ще сте при суорите. Там са така.
Да,  благодари на Морати, че и при нас от догодина първи клас  ще са така.  Peace
Обяда върви отделно.
 Закуската е към 10.
И сме от 8,25- 16,25.

# 14
  • Мнения: 3 804
забравих да спомена,4е и тук униформите са задължителни,при над 2 отсъствия се викат родителите.

# 15
  • Italia
  • Мнения: 4 492
На прима виста мога да кажа кое НЕ ми харесва: един 4ас английски седми4но vs. два 4аса религия.  ooooh! #Cussing out Crossing Arms
Ами да те подготвя, катекизмо не се включва в тези часове.  Peace
Там се кара специален курс след училище и в неделя на меса задължително.   bouquet
Предполагам, че вие ще сте при суорите. Там са така.
Да,  благодари на Морати, че и при нас от догодина първи клас  ще са така.  Peace
Обяда върви отделно.
 Закуската е към 10.
И сме от 8,25- 16,25.

Да,бе,за катекизмото го знам от зълва ми ( те ве4е се от4етоха Twisted Evil ). Не знам с неделната меса как Ще се справим. Crazy
Ние Ще сме в държавно у4илиЩе близо до свеки ( сега детската е при суорите  Wink ) понеже Ще трябва баба и дядо и да я прибират ,4е с тези 4асове , както и при вас за 4овек,който работи е непосилно. #Crazy
Извинявам се за лекия ОФФ  Rolling Eyes

# 16
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Maлко извън темата, но не може ли да откажете часовете по религия? Ако не сте католици?  Thinking
В Испания също има католически училища, в които преподават монахини, но са по избор.

# 17
  • Мнения: 129

може ли да кажете още някои базови неща, като например на каква възраст се започва училище, колко класа са общо, има ли като в бг английска, немска и прочие гимназии, както и профилирани техникуми като строителния или техни аналози.
също така - колко е дълъг един учебен час за малките и големите ученици.

как е организирана храната.
а транспортът?
заплаща ли се допълнително?

по колко деца учат в клас? една и съща учителка ли води начален курс както тук до 4 клас?
какво представляват матурите? колко са на брой?
ох, имам сто въпроса най-малко...

# 18
  • Мнения: 613
Харесва ми най-вече дисциплината. При съответни прояви се взимат незабавни мерки, които решават проблема.
Харесва ми реда и униформата, връзката с училището и това, че всички там (персонал и учители) отговарят веднага, на независимо от какъв характер е зададеният ми въпрос.

относно образование - харесва ми това, че се набляга на практическата насоченост, в предмети, в които това трябва да е така.

Като цяло, обаче са много повече нещата, които не ми харесват (по академичната част).
Добре, че са българските учебници!

# 19
  • Мнения: 2 257
Харесва ми това, че между учителите и децата има връзка. Не се противопоставят като авторитар срещу подчинен, а като равен с равен, но единият равен има повече знания, които може да предаде на другия такъв. Което не изключва наличието на уважение и страхотна дисциплина. Това в идеалния вариант, с разбрани деца. Харесва ми и това, че ако децата са непослушни (най-общо казано), подходите са поставени на плоскост, която не унижава детето, а му помага да се промени.
Харесва ми възможността на децата да се осигури транспорт, извънкласни занимания и всякакви условия за нормално съществуване, докато са на територията на училището. Много ми харесва факта, че при отсъствие на детето, причината се установява - т.е. свързват се с родителите, за да проверят дали всичко е наред и детето не се шляе безнадзорно някъде.

Това най-общо и най-повърхостно. За съжаление има много негативни неща, които поне лично за мен, надделяват над положителните, по отношение на пъблик училищата там, където се намирам в момента.
--------------------

За едно от флоридските каунтита говоря, САЩ.

Последна редакция: чт, 26 фев 2009, 03:09 от Джи

# 20
  • Мнения: 613

може ли да кажете още някои базови неща, като например на каква възраст се започва училище, колко класа са общо, има ли като в бг английска, немска и прочие гимназии, както и профилирани техникуми като строителния или техни аналози.
също така - колко е дълъг един учебен час за малките и големите ученици.

как е организирана храната.
а транспортът?
заплаща ли се допълнително?

по колко деца учат в клас? една и съща учителка ли води начален курс както тук до 4 клас?
какво представляват матурите? колко са на брой?
ох, имам сто въпроса най-малко...

При нас (САЩ), нещата са различни от училище до училище и от щат до щат. Така че, съвсем общо:

Започват училище на 6г (при нас навършени до 31 Авг. на текущата година).
По 3 класа са в нашето училище. Няма езикови училища, но има училища със засилен интерес в дадена област, така че в този аспект може да се считат и за езикови. Учат испански от пред-предучилищна още (това доп. по езиковия въпрос).

Храна - закуска/снакс/обяд се носят или могат да се закупят в уч.стол. Ако семейството е социално слабо, има помощи, които могат да са пълни или частични, в зависимост от дохода.

Транспорт - при частни училища, обикновено е платен. При пъблик - не се плаща. 

Броят на децата варира и учителите се сменят всяка година.

Учебният ден (при нас) е от 8 сутринта до 3.30 следобед, дълъг е, но пък замества бейбиситер при работещи родители : )

# 21
  • Мнения: 1 049
Започват училище но 6 години.  Peace
Като приключат с основното образование, имат медие и най накрая супериори.
 Има си училища като нашите икономически, хранителни техникуми и за водопроводчици за ел техници и т.н.
Единствено за основното образование мога да говоря. Да транспорт от общината има, но се заплаща допълнително.
Преди 8,25 не можеш да закараш детето в училище. Може да се запишеш, че имаш нужда да го водиш един час по рано, но и това се плаща.
Часът учебният е 45 минути.
Обяда се плаща на общината от нас. Закуската  към 10 часа децата си я носят от къщи. Peace
Значи класовете варират по старата система бяха от 14- 25 зависи от записванията.
Имат учителка по италиански, която им преподава история и музика, другата преподава математика, физкултура и природни науки, учителка по религия е една по английски.  Peace
Родителите не могат да влизат в училището.  PeaceЗа да видиш учителките пишеш бележка в дневника на съобщенията и вечерта получаваш отговор с час  за срещата.  Peace
Bec , може да не го запишеш. Но докато другите имат час по религия, той трябва да стои и да си играе сам, понеже не винаги има учителка дето да се занимава само с него, часовете по религия са следобед .  Peace

Последна редакция: ср, 25 фев 2009, 23:23 от Zai4enze

# 22
  • Мнения: 994
Пак за САЩ, Тексас. Държавно училище.
Може да се започне на 4 години (определени условия  - социално слабо семейство, военни, английският не е роден език) на половин ден. Детето трбява да е навършило 4г. преди 1.09 на текущата година.

Начално училище от предучилищна до 5 клас.
Средно (прогимназия) 6-8
Гимназия 9-12
(Има и вариант с начално до 6 ти клас и после само 2 години в прогимназия.)

Започват в 7:45 и свършват в 2:45. Нямам представа по колко минути са им часовете, защото учебното разписание не е аналогично на това в БГ - но да кажем че средно около 40-50 мин се обучават по даден предмет (това за началното училище). Имат само 1 голямо междучасие от 30 минути, което  за различните класове е по различно време - т.е. няма момент, в който цялото училище да е в междучасие. По време на междучасие излизат извън сградата (ако вали пропускат) и винаги има поне 2ма учителя с тях. Обедната почивка е 40 минути. Храната се заплаща - в нашето училище в момента е $2.05. Има и намалена тарифа за социално слаби деца. Може да си носиш от вкъщи. На мен лично храната, която дават в училище не ми харесва - не смятам че е здравословна.

Има транспорт - безплатен.

В нашето училище класовете са от 14 до към 19 деца. Учителката се сменя всяка година. Класовете също се разформироват и се групират наново. Има матуроподобни тестове още от 3ти клас - най-вече са по четене и математика. За различните класове е различен броя. И не всяка година е задължително взимането им. Например в 4ти клас са 3 теста, но дори и да имаш под необходимия минимум може да преминеш в 5ти клас. В 5ти клас четенето и математиката са задължителни. Има и още един тест - по наука (нещо като природознание е).

На мен ми допада контрола, дисциплината, сигурността, която осигуряват на децата.
Като учебен процес ми харесва обучението по четене и писане, както и на социалните науки. За математиката и науката съм малко по-скептична.

# 23
  • Мнения: 129
Учителката се сменя всяка година. Класовете също се разформироват и се групират наново.

как оценяваш този факт, че класовете се сформират наново всяка година - като полезен или не?

# 24
  • Мнения: 129

моля ви пишете ми къде се намирате, защото аз не зная кой откъде пише и ми е трудно да се ориентирам за коя държава говорите.  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 2 032
Харесва ми, че ги учат, освен всичко друго, на обноски, маниери, съобразяване с другите хора.
Че са 17 деца в класа.
Че имат огромни зелени площи за спорт.

Англия (частно училище)

# 26
  • Мнения: 2 563
Харесва ми, че държат на самостоятелност и уважение към детето. Няма начин учителката да те нарича идиот и да ти показва грешките пред целия клас, приканвайки всички деца да ти се смеят.

# 27
  • между морето и небето
  • Мнения: 885
Инфо за Испания, област Валенсия.
Започват училище на 6 г, всички деца са родени в една календарна година. В клас са до 25.
На училище са от 9.00 до 16.30 ч. Обядват в стол. Закуската за голямото междучасие се носи откъщи. Ако детето живее на повече от 3 км от училището,
транспортът и заплащането на храната се поемат от кметството. Има и социални помощи в зависимост от дохода. Всичко това се отнася до началното обучение.
Образуванието е разделено на две основни етапа шест години начално и шест години средно оснвно + средно. Пълният курс е 12 г.
Училищата също са разделени., т.е. за деца от 6-12 г., и институти за ученици 12-18 г. По-големите са в час от 8.00 14.30ч., но няма обяд.Имат две почивки.
Това, което ми харесва е голямата сигурност, непринуденото общуване с преподавателите, вниманието към децата,обстановката, чистотата.

# 28
  • Мнения: 6 390
все още не знам какво ще ми хареса...но ми е интересно на вас какво ви харесва  Mr. Green

# 29
  • Мнения: 3 804
В Сирия запо4ват в годината вкоято навършват 6-т.е моята средната тръгна на 5,9 месеца.
в клас са средно по 25 деца
до 4ти клас имат една преподавателка,не се хранят в у4илище-но всяко у4илище си има павилион4е,от което детето си купува по избор.часовете са по 45 минути за всички-но,в разли4ните стапени имат разли4ен брой 4асове-до 7 ми-по 6 4аса,от 8ми-понякога и по 7.Държавните у4илища нямат превоз,за разлика от 4астните-профилирани у4илища няма.Има 2 вида матури след 9ти клас-които определят с каква насо4еност ще са матурите след 12ти клас-в първите матурите влизат всички предмети,в последните зависи от насо4еността-едният вид са с матем насо4еност-т.е държи се по вси4ко вклю4ително-математика и физика-но този вид матура ,позволява прием във медицински,инжинерни специалности,Другият вид е без математика и физика-осигурява прием във вси4ки специалности освен посо4ените преди това.Има още няколко вида матури-но те са по скоро за завършване на средно образование-и с тях не можа да се влезе в университет.Забравих да спомена към всяко у4илище  си има психолог,следящ децата.

# 30
  • Мнения: 129
distant,
относно образование - харесва ми това, че се набляга на практическата насоченост, в предмети, в които това трябва да е така.

може ли да обясниш малко по-подробно кои предмети имаш пред вид?

# 31
  • Мнения: 129

прави ми впечатление, че единствено в България и Сирия часовете са регламентирани по 45 минути. на другите места учебният процес  протича само с едно междучасие, така ли?

и още нещо - учителите! има ли сериозна държавна политика при вас в това отношение. в смисъл учители да стават качествени и сърцати хора.

# 32
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 106
Нещо не разбрах, ти искаш да разбереш каква е образователната система в дадена страна или само какво ни кефи? Ако е първото, промени си заглавието.

# 33
  • Мнения: 129
Doret,
права си. май искам и двете.
по-скоро искам да разбера какво ви кефи като елемент от цялата картинка на образованието на даденото място. защото, ако само пишете какво парченце ви харесва, а не се уточнява как изглежда то като част от цялото аз не мога да добия представа.

няма да променям заглавието обаче, защото ще рискувам да се измести темата към това какво не ви харесва.

# 34
  • Мнения: 221
В Гърция също часовете са по 45мин.Харесва ми че сутрин в 8.15 щом влязат децата училището се заключва и се отключва на обяд когато идват родителите или 16ч за децата които са на занимална.Ако някое дете закъснее няма как да влезе.Харесва ми също че на децата в началното училище е забранено да носят мобилни телефони.Сутрин след като влязът ги събират на двора всички деца и на микрофон се казва молитва,едва след това влизат по класните стаи.Хересва ми че имат предмет от първи клас по-който учат неща от обща култура.При няколко поредни дни със слаба оценка задължително викат родителите за да се търси къде е проблема.Чужд език започват да учат от 4 клас,но почти всички ходят  още от пърсви клас на частно училище.Униформи нямат,храна си носят от вкъщи.

# 35
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
На прима виста мога да кажа кое НЕ ми харесва: един 4ас английски седми4но vs. два 4аса религия.  ooooh! #Cussing out Crossing Arms
Ами да те подготвя, катекизмо не се включва в тези часове.  Peace
Там се кара специален курс след училище и в неделя на меса задължително.   bouquet
Предполагам, че вие ще сте при суорите. Там са така.
Да,  благодари на Морати, че и при нас от догодина първи клас  ще са така.  Peace
Обяда върви отделно.
 Закуската е към 10.
И сме от 8,25- 16,25.

не можах да разбера изобЩо. какво обЩо има катекизмото с 4аса по религия?  Shocked

и за какво то4но благодариШ на Морати? пълният у4ебен ден го имаме от 15 години  Shocked

извинявай, ама не разбрах  Rolling Eyes

# 36
  • Мнения: 2 032
Хана, ти беше питала само какво ни харесва.
Има и доста неща, които не ми харесват, тях си ги запазих за отделна тема, ама само най-очевадното ще спомена тук: не ми харесва да плащам за прилично образование, пък.  Crossing Arms

# 37
  • Мнения: 1 049
feiam, в класовете, които до сега бяха 14 деца, от догодина ще са 25-30. За това благодаря на Морати. Peace
Курсовете по катекизмо преди години, поне при моят съпруг, който е ходил при суорите е  бил към училището. Това имах предвид. А сега трябва да избираш или да го водиш да спортува след училище или курса по катекизмо.
Тук майките обясняват, че тази година имаме домашни само в петък, но от догодина  ще имаме домашни и през седмицата.  Peace
Сори за спама.  Peace

Последна редакция: чт, 26 фев 2009, 12:49 от Zai4enze

# 38
  • Мнения: 129
Алиса,
защо не ти харесва да плащаш за прилично образование?

с риск да изместя темата - защо смяташ, че образованието трябва да е безплатно? кое е по-важно от него, че да си струва там да си похарчи човек парите? дрехите? или какво?
 newsm78

# 39
  • Мнения: 129

alexyani,
поясни, моля те, какво значи да учат неща от обща култура?

# 40
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
feiam, в класовете, които до сега бяха 14 деца, от догодина ще са 25-30. За това благодаря на Морати. Peace
Курсовете по катекизмо преди години, поне при моят съпруг, който е ходил при суорите е  бил към училището. Това имах предвид. А сега трябва да избираш или да го водиш да спортува след училище или курса по катекизмо.
Тук майките обясняват, че тази година имаме домашни само в петък, но от догодина  ще имаме домашни и през седмицата.  Peace
Сори за спама.  Peace


при нас са си толкова от край време  Confused

за курсовете по катекизмо ниЩо не знам, не посеЩаваме такива мероприятия  Rolling Eyes

и аз се извинявам за спама  Stop

# 41
  • Мнения: 5 183
Основното предимство е, че ги карат да мислят, а не да назубрят уроци, които да повтарят като папагали.

Споделям това мнение.
Харесва ми и това, че има много възможности за извънкласни занимания в самото училище, докато родителите са на работа.
Например моят син в понеделник има занимания в Шах Клуба (1 час на обяд), Вторник и петък имат плуване всички в басейна на училището (задължително), в сряда е на уроци по пиано (пак в училище), а в четвъртък е на Арт Клас (2 часа след училищните занимания). На всичко това  + тенис в събота се го записали по негово желание, а не по наше настояване или луди амбиции. Цените са поносими, част от таксата на тези занимания отива за подпомагане на училището. Ако аз трябваше да го водя на различни места в града за всички тези уроци ... трябва да спра работа. А така всичко е на едно място. 

# 42
  • Мнения: 2 032
защо смяташ, че образованието трябва да е безплатно? кое е по-важно от него, че да си струва там да си похарчи човек парите? дрехите? или какво?

Много хора биха ти казали, че очакват държавата да се е погрижила за приличното образование с пари от данъците, които са платили.
Също така много хора биха ти пояснили, че не просто заради няколко чифта обувки и някой друг парцал не могат да си пратят децата в частни училища.

Но аз не бих обяснявала, защото ми идва примитивен въпросът.

# 43
  • Мнения: 129
 
не ми отговори, а се обиди, като че ли съм казала, че заради няколко парцала няма да дадеш образование на детето си.
а аз не съм казала това, не съм си го и помислила. ако ти си си го помислила обаче, не ме дръж мен отговорна.

мисълта ми беше, че ако ти разбираш под "прилично" това, което разбирам и аз - а именно образование с екстри, с много възможности, с изключително качествени преподаватели и с отлична база - не виждам как стане само с данъци. наистина не виждам.
и преди да обявиш въпросът ми за примитивен отново те моля да поясниш - първо какво влагаш в понятието "прилично образование" и второ как виждаш да бъде организирано да е безплатно, т.е. абсолютно достъпно, дори задължително за всички.

# 44
  • Мнения: 2 032
Аз изполвам думата "прилично", а ти- "изключително" и "отлично".
Говорим за различни неща.
И не става ясно ти на какво базираш вижданията и наблюденията си и за какво събираш информация.

Поправям се, не си намерила за нужно да го споменеш тука, но видях, че си собственичка на учебен център "Магнет".

# 45
  • Мнения: 129
на това мое мнение
не ми отговори, а се обиди, като че ли съм казала, че заради няколко парцала няма да дадеш образование на детето си.
а аз не съм казала това, не съм си го и помислила. ако ти си си го помислила обаче, не ме дръж мен отговорна.

мисълта ми беше, че ако ти разбираш под "прилично" това, което разбирам и аз - а именно образование с екстри, с много възможности, с изключително качествени преподаватели и с отлична база - не виждам как стане само с данъци. наистина не виждам.
и преди да обявиш въпросът ми за примитивен отново те моля да поясниш - първо какво влагаш в понятието "прилично образование" и второ как виждаш да бъде организирано да е безплатно, т.е. абсолютно достъпно, дори задължително за всички.


ти отговаряш така
Аз изполвам думата "прилично", а ти- "изключително" и "отлично".
Говорим за различни неща.
И не става ясно ти на какво базираш вижданията и наблюденията си и за какво събираш информация.


явно говорим на различни езици и тъй като диалог няма аз спирам разговора с теб дотук.

# 46
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Алиса, chapeau.

# 47
  • Мнения: 5 710
какво ме кефи в тукашната образователна система ... аз нямам пряк досег , освен сутрин, когато излизам има едни чичковци с едни жълти жилетчици, които са живи светофари пред всяко училище и спират колите, за да преминат децата с чантичките и престилките. усмихват се и поздравяват с  buongiorno преминаващите дечица и родители, направо се разтапям.  това изключително много ме кефи.

# 48
  • Мнения: 2 032
Къде го видя този разговор, Ханнаа?
Толкова ли е трудно да кажеш, „Момичета, аз съм собственичка на частно училище, и като такава се интересувам кои неща от образованието на вашите деца, но образованието като заплащаща се услуга, ви допадат?”

Така че не можеш да спреш нещо, което не е започнало.

# 49
  • Мнения: 994
Учителката се сменя всяка година. Класовете също се разформироват и се групират наново.
как оценяваш този факт, че класовете се сформират наново всяка година - като полезен или не?
Положително, ако учителката и децата за текущата година не ми харесват. Ако съм доволна, не ми е особено приятно, но се свиква.

Забравих да добавя, че много ми харесва добрата база - разкошна библиотека, стадион, голяма детска площадка, всяко дете след 2ри клас има зачислен личен лаптоп, за по-малките има ПС-та и разни други екстри.

# 50
  • Мнения: 3 371
Доволна съм изцяло от Холандската образователна система  Simple Smile .
Мързи ме да пиша фермани обаче. И със сигурност не я заменям за децата си за Бг такава, вкл и частните училища  там.

# 51
  • Мнения: 2 257
Hannaa, още от вчера си го мисля това - интелигентен човек си и си се опитала интелигентно и леко завоалирано да откъснеш малко инфо наготово и безплатно за образователните системи по света, под формата на небрежен и неангажиращ въпрос - "Ех, какво ви кефи?". Дамите тук чистосърдечно отговарят по темата, ти обаче започваш лека полека да си прокарваш по-другата идея, която се усети още вчера - не мисли, че не се разбира - ама кажете как точно, ама едно по едно, ама в детайли, ама няма да сменя темата, обаче искам не това, а друго инфо - ясно е, че имаш някакъв бизнес и искаш да проучиш как стоят нещата в чужбина, за да го приложиш при теб. Ами кажи си - така и така, искам да проуча маркета, искам да приложа нещата без много усилия, или поне искам инфо да си сверя часовника - кажете ми как. Не подценявай пишещите тук и не се обиждай също така, казвам го с най-добри чувства.

Освен това... Освен това... Има библиотека в този форум, има поне 20 теми по темата - тази, а и още много други, които явно те интересуват - малко усилие от твоя страна и ще намериш отговорите на
ох, имам сто въпроса най-малко...

# 52
  • Мнения: 110
Алиса, може ли да те питам колко струва това частно училище на месец или година не знам как се плаща. Питам те, зашото си правим разни планове и след 2-3 месеца, ще трябва съвсем осезаемо да помисля. newsm78

# 53
  • Мнения: 613
distant,
относно образование - харесва ми това, че се набляга на практическата насоченост, в предмети, в които това трябва да е така.

може ли да обясниш малко по-подробно кои предмети имаш пред вид?

Например, по social studies и science (съзнателно не ги превеждам на бг, не знам какъв им е еквивалента в съвременното, българско основно училище).

Science - имат урок, например цикълът на живот на пеперуда и жаба. Освен теоретично, всичко бе проследено/видяно от самите деца - при пеперудите, например от гъсениците до пеперудките, които им се родиха. та до края на живота им. Беше много интересно и за мене самата.
- миналата година така наблюдаваха излюпването на малки пиленца в класната стая.
- всичко, което се вземе по физика, например се онагледява наживо. Всеки урок е така.

Social studies - събирателен час за култура, семейство и общество, география, история, нещо като гражданска съвест, важни събития.
Практическата част - например, час по семейство и общество. Имаше ден за подпомагане на нуждаещи се или самотни. Водиха ги в дом за възрастни хора, като ден, два преди това ги водиха в академия за млади готвачи. Децата сами трябваше да приготвят лакомствата (кексчета, малки торти, етс) за възрастните хора. Занесоха им го и около един ден, освен програмата, която изнесоха се грижеха за тях.
- друг пример - те са малки и все още са на частта на първите заселници. Но, каквото и да се вземе за тях в клас, после децата се водят в съответен музей, където самите те правят предметите, които са използвани по онова време.
Пак по бита за първите заселници - учеха за танците по онова време и ги водиха пак в специален музей, където учеха децата да танцуват, както от преди (със съответен учител). Бяха много ентусиазирани.

Да направя едно голямо вмъкване, обаче че тук в САЩ музеите са изключителни!!!! (нямат нищо общо с български музей)

Изобщо това е една малка част от примери, които мога да напиша, само давам идея.

Но, пак се повтарям, нивото не по всичко е блестящо. По математика, например са толкова назад, че чак ме е срам да го напиша  Simple Smile (в пъти, пъти, пъти след Европа)


И друго нещо добавям, към по предишния ми постинг. След първи клас, освен, че пренаредиха класовете, но и по основните предмети, разделиха децата по ниво (нещо много хубаво според мен).
Така едно дете може да има една класна стая и нещо като класна, но по основните предмети трябва да ходи в съвсем различен клас, с други деца (на неговото ниво) и учителката също може да е съвсем различна.

# 54
  • Мнения: 2 032
Основната такса е 10,000 лири на година.
Има и други екстри.
Има и (малка) разлика между тарифите на различните училища.

# 55
  • Мнения: 110
Май като за начало ще търсим друг вариант #Shocked Благодаря ти. Ако можеше някой друг да вземе решението вместо мен Rolling Eyes

# 56
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Лично аз не съм против някой българин да ме попита за системата тук, да отсее идеи и да ги осъществи в училището си (независимо държавно или частно). Защо да си пазя информацията само за себе си???
Практическата насоченост на обучението и емоционалната обвързаност (с граници)  на учителите към децата са нещата, които са много важни за мен. Преди няколко седмици си говорих с един мой съученик и установихме, че и двамата сме имали един и същи проблем, за който нашите класни са нямали никаква представа....Тук това е немислимо.

# 57
  • Мнения: 129
алиса, нямам частно училище.
занимавам се с образование, но това няма нищо общо с темата.
интересът ми е породен от факта, че децата ми учиха при различни системи, от това, че от години чета за различни методи на обучение и възпитание, години преди да имам собствени деца и преди да обучавам чужди. много съм размишлявала над темата какво искам като потребител.
разпитвам и приятелките си извън България и всъщност повод да пусна темата е един подобен разговор по скайп с приятелка от вашингтон.

така и не ми отговори по същество  
 какво за теб е прилично образование?

давам ти възможност последната дума да твоя в този монолог.  Simple Smile

# 58
  • Мнения: 129

Джи,
няма как да приложа в собствения си бизнес нещата, за които говорим тук.

много бих искала да имам възможност наистина да си направя училище, но едва ли някога ще се реализира.
и затова има две основни пречки.
едната е, че ако правя нещо държа ужасно много на качеството, а това няма как да стане без отлична база. уви непосилна за мен.
и второ, денят има 24 часа само, а седмицата 7 дни.една нова дейност би искала цялото ми време, което засега е невъзможно също.
ако питам по-конкретно, то е защото наистина не става ясно как така някои имат половин час почивка за половин ден и ако мамите не уточнят не мога да си го представя.
мисля, че е естествено човек да се интересува от нещата в собствената си област и няма нужда да се изкривява темата безсмислено.

# 59
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
За почивките при нас е така:
Училището започва в 8.30. Чãсовете са по блокове (по 70 минути) и паузите са в 10.30 до 10.50 и в 13.00 до 13.30. часовете свършват в 15.30 или 16.15. През останалото време няма почивки, само 5 минути за сменяне на стаята. Ако си в една стая, няма проблем, но мен ме изнервя и и Tiredзморява непрекъснатото тичане. 

# 60
  • Мнения: 2 257

Именно, Hannaa, именно. Ако бяхме започнали точно така, темата нямаше да се изкривява безсмислено и впечатленията да се превръщат в погрешни. Благодаря ти за отговора и ти желая успех във всичко, което те вълнува.

# 61
  • Мнения: 129
distant,

благодаря ти много за изчерпателния отговор.
когато бях във франция забелязах същото - цели класове деца в музеите, често насядали на пода, а учителката им обяснява подробно и напоително. много класове, не инцидентно един два.
явно там също прилагат подобна система.

а аз си спомням, че като дете мечтаех всички часове по география на България например да се вземат накуп във вид на екскурзия. много по-интересно, полезно и запомнящо се би било.

# 62
  • Мнения: 1 100
Това, че децата родени през втората половина на годината, започват училище със следващия набор. До тук съм информирана.

# 63
  • Мнения: 3 371
ето малко инфо за холандската образователна система
http://www.dynot.net/index.php?id=47&option=com_content& … =view&lang=bg

# 64
  • Мнения: 129

палмира, много благодаря, това е изключително добре подредена информация!  bouquet

# 65
  • Мнения: 11 320
Държавната немска образователна система въобще не ми харесва.
Мога да коментирам много надълго и широко, въпреки 3те години опит, които имам.
Има и възможност за частни училища, на прилични цени, но и там нещата не са пак съвсем розови.

# 66
  • Мнения: 129
съжалявам, че не ти харесва. по-зле ли е от българската?

# 67
  • Мнения: 871
пфу, българската образователна система не е зле - другаде е проблема й!
Проблемът е, че на държавно ниво непрекъснато се чудят ново-бюрократите как да изпъкнат приспособявайки добре работещата система към "световно" провалилите се образователни системи. Още по-лошо е, че това го правят с честотата на сменящите се адмиинстратори - в най-добрия случай всяка 4-та година. Прибави към това упадъка на моралните ценности в обществото и подигравателното материално удовлетворение към учителите ...

Тукашната /квебекска "система"/, можеше силно да наподобява българската, без горните детайли и без блестящата школа от 19 век. За сметка на уронването на ценностната система, тук са наблегнали на авторитета на учителя, неговата морална и възпитателна роля. Децата в основното училище са подложени не на натрупване на знания и умения, а на възприемане на обществен модел на поведение и дисциплина. Това е най-важното. Всичко останало: смятане, четене, писане, обща култура - това е пълнеж на рамката. Децата не се сравняват с някакво ниво на постигнати знания, нито пък са в съревнование със съучениците си. Те са оценявани в зависимост от личния им прогрес спрямо самите себе си.  Crazy

в по-горе изказаните мисли, най ми допада, че авторитетът на учителите е на базата на същия от българското Възраждане  Simple Smile Но това не е до образователна система, а до национален манталитет и обществено виждане за нещата.  Одобрявам също създаденият ред и дисциплина: децата никога не могат да си позволят да обиждат учители или да се саморазправят със други ученици.

като образователни идеи има някои проблясъци, които понякога ми харесват (а.к.а "кефят"), но не и в комплексната си същност. В действителност оценявам тукашното образование като ограничено в сравнение с онова отдавнашното, когато аз бях ученичка. В основното училище се набляга главно на френския език и математиката, в средното /след 12 г./ започват за пръв път да учат науки /физика, химия, анатомия, екология, технологии, география, история и т.н./ - всичкото в миш-маш дисциплини /примерно исторо-география, физико-химия-технолого-анатомична екология  #Crazy/. Ах, забравих, много ми допада доброто ниво на пластичните изкуства, както в основното, така и в средното училище: това, което в България би било съчетание от Трудово обучение и Изобразително изкуство. Децата наистина усвояват многообразни техники и работят с различни материали, което разширява творческите им виждания за практическия живот.

# 68
  • Мнения: 1 335

Нищо не ме кефи в немската образователна система, ама нищо!
Единственото нещо което имат е база и занимават децата със спорт. Начална педагогика нямат.

# 69
  • Мнения: 11 320
съжалявам, че не ти харесва. по-зле ли е от българската?
От първи клас ги вкарват в рамки и вдигат летвата като за гимназиално обучение, което тук почва от 5 клас. Децата, които не стигат тази летва се оставят на течението да се оправят сами. Тук има бум на частните уроци - какво повече да коментирам.

За часовете по религия - при нас има, но само за децата, които са кръстени в най-разпространените църкви - католическа и протестантска. Останалите религии не се преподават и децата имат общообразователни предмети.
Сметнахме за добър вариант православната вяра и спестяваме на децата ни насилствено промиване на мозъци. А тази година си спестявам и стреса от първото причастие Crazy

# 70
  • Мнения: 129
greendream,

благодаря ти за изчерпателния отговор.
конкретно до смесването на няколко предмета в едно - аз винаги съм мислела, че това води само до плюсове, защото така могат да бъдат показани връзките между нещата, което при разделянето на предметите и най-вече преподаването им от различни учители е невъзможно да стане. но очевидно и това не е добра идея, защотоматериалът се претупва и не може да се задълбае в качество.
съгласна съм за българската образователна система. тук няма какво повече да кажа.

# 71
  • Мнения: 129

Вечерница©,

понеже и аз се интересувам от фотография разгледах снимките ти. Голяма ти щерка е ужасно фотогенична! Simple Smile да ти е жива и здрава!

# 72
  • Мнения: 5 710
от всичко изречено до тук най-много ми допадна последния постинг на greendream.
става в-с за фундаментални разлики м/у 'западното' образование и това, което имахме в социалистическия блок.
нашето образование набляга/ше на научаването на много неща, много предмети. резултатът не е задължително обвързан със социални умения, или някаква ежедневна полезност на наученото.
отношенията ученик-учител са ясни и йерархични, учителят е този, които 'знае' и 'предава" знанието на ученика, от който не се очаква, че може да прояви индивидуалност, да предложи нова идея, подход и т.н.
няма лична инвестиция в търесенето на знание, то идва по йерхия отгоре, ти го смилаш и складираш.
извън клас, малките деца отрано се занимават сериозно с едно нещо - например на 4 г са записани на нещо, в което се упорства поне 10ина години. учиш се на успех , чрез постоянстване в едно нещо и дори страдание.
тяхното набляга на даването на общи насоки. учителят няма такава йерархична стойност, както в соц. училището, по-скоро е партньор, ментор, а резултатът от образованието се изразява в социални умения, приложими в ежедневието нататък не толкова в научаването на факти, дати, схеми. извънкласно децата имат избор и свобода -  хващат едно, второ, десето и т.н, всяко ново нещо се приема като нов шанс, а не като пореден провал,  изоставят много по-лесно започнатото и се бутат в следващото, докато ( евентуално) намерят реален интерес. и т.н

и двете системи имат недостатъци, аз лично мисля, че  идеалната система е баланс м/у двете.
не съм съгласна, че ние не можем да мислим, а те са научени да мислят.
напротив - наблюдавайки хората, не само в италия, а и др. страни с които съм работила съм се виждала с мн. 'чужденци' колеги и т.н, на тях общо взето им липсва  многопластово мислене, анализ, разсъждение по картинка.
оперирани са от по-широки интереси, любопитството към новото е повърхностно. за сметка на това имат социални умения, по-свободно търсят правата си, имат пряко отношение към неща от живота на общността ( напр. квартала) които ги касаят, много по-лесно образуват групи, уверени са, че не знаят всичко, тръсят по-лесно помощ , по-високо производителни са и т.н и т.н.
ние пък знаем страшно много, складираме по-задълбочени знания,способни сме на безкрайни разсъждения по картинка, ситуации, анализираме много по-задълбочено и т.н, но не сме свободни, йерархично обременени сме, търсенето на 'права' обикновено е равно на " вдигам скандал някъде", не се социализираме в групи,  не признаваме чужди знания и умения, търсенето на помощ за нещо се приема, като личен провал, производителността е хаотична, ниска, по-скоро важи "залудо работи, залудо не стой"  и т.н.

така че няма лесен отговор кое е по-добро.

Последна редакция: пн, 02 мар 2009, 00:49 от 10cent's

# 73
  • ...до морето..
  • Мнения: 74
Още нещичко за Италия...
Харесва ми това,че децата в училищата са на сигурно място-влизат сутрин в 8, след което училището се заключва.Ако се наложи детето да излезе по-рано,това става само с родител,който се подписва,че е взел детето си.Ако сутрин (даже и в средните училища)детето не влезе в час до определено време,следва обаждане до родителя.При отсъствие от 1 до 5 дни се представя бележка от родителя,попълнена в специален за това бележник.По време на единственото междучасие от 20 мин децата нямат право да влизат в други класове,както и да тичат в коридорите.Учителите не се държат на голяма дистанция,но към тях децата проявяват  необходимото уважение.Много е важна и оценката за дисциплина,може да се окаже решаваща за преминаването в по-горен клас.
Харесва ми това,че деца с физически и умствени увреждания посещават редовни занимания и се чувстват пълноценни,като в същото време останалите деца от класа се възпитават в духа на приемане на другия,който е различен,но точно толкова стойностен.Виждала съм деца в инвалидни колички,които участват съвсем нормално в часовете по физическо възпитание заедно с останалите от класа деца.
Изучаване на история на изкуството от 1-ви до последен курс,предварителна задълбочена подготовка преди посещение на изложба или музей...но това може би до голяма степен зависи и от преподавателя.
Работата с деца-чужденци за по-лесното им приобщаване в новата обстановка, организиране на допълнителни часове за запознаване с културата на различните държави,от които идват тези деца.
Театралните постановки,които подготвят децата и представленията пред родителите,обучението по музика,включващо задължителен музикален инструмент...

# 74
  • Мнения: 1 335
Още нещичко за Италия...
По време на единственото междучасие от 20 мин децата нямат право да влизат в други класове,както и да тичат в коридорите.Учителите не се държат на голяма дистанция,но към тях децата проявяват  необходимото уважение.Много е важна и оценката за дисциплина,може да се окаже решаваща за преминаването в по-горен клас.


Добре че не ги връзват на каишка.
Спред мен дисциплината е едно от нещата, но не решаващо за преминаване в по-горен клас.

# 75
  • ...до морето..
  • Мнения: 74

Нищо не ме кефи в немската образователна система, ама нищо!
Единственото нещо което имат е база и занимават децата със спорт. Начална педагогика нямат.


Добре че не ги връзват на каишка.
Спред мен дисциплината е едно от нещата, но не решаващо за преминаване в по-горен клас.

Извинявай,но ми се иска да те питам имаш ли изобщо представа от работата на един педагог?
Или само се заяждаме да си чешем езиците...?!

# 76
  • Мнения: 129
10cent's,

много хубаво мнение, с огромно удоволствие го прочетох.

чудя се дали по-лесната социализация на западняците, както и това, че по-свободно търсят правата си не е свързано не само с типа образователна система, а и със самите закони. в България наистина цари огромно беззаконие, безобразно направо и това отчайва доста хора. прави ги пасивни и самоспасяващи се.
но това е друга тема.
 благодаря за споделените хубави мисли!  bouquet

# 77
  • Мнения: 129
Харесва ми това,че деца с физически и умствени увреждания посещават редовни занимания и се чувстват пълноценни,като в същото време останалите деца от класа се възпитават в духа на приемане на другия,който е различен,но точно толкова стойностен.Виждала съм деца в инвалидни колички,които участват съвсем нормално в часовете по физическо възпитание заедно с останалите от класа деца.
ето това задължително трябва да стане и в тук. по телевизията преди време вървеше реклама точно в този дух, ама само реклама. не съм чула нещо да се променя, но дано да има такива и просто наистина да не съм чула.

# 78
  • Мнения: 1 335

Нищо не ме кефи в немската образователна система, ама нищо!
Единственото нещо което имат е база и занимават децата със спорт. Начална педагогика нямат.


Добре че не ги връзват на каишка.
Спред мен дисциплината е едно от нещата, но не решаващо за преминаване в по-горен клас.

Извинявай,но ми се иска да те питам имаш ли изобщо представа от работата на един педагог?
Или само се заяждаме да си чешем езиците...?!



Нито се заяждам, нито си чешам езика.
И да, точно защото имам представа от работата на един педагог си позволявам да изкажа крайно мнение за немската образователна система 1-7 клас, мога и да ти напиша и положителните страни, но те не са определящи за развититето, интелекта и знанията на децата.



# 79
  • ...до морето..
  • Мнения: 74
Аз също, а и работата ми тук ми позволява да имам преки наблюдения върху това как се работи с децата в училища от 1-ви до 5-ти и от 6-ти до 8-ми клас.И ти гарантирам,че далеч не се чувстват "вързани на каишки"!Дисциплината е определяща за преминаване в по-горен клас,дотолкова доколкото има еднаква тежест с всеки друг от изучаваните предмети, т.е.има значение при определяне на средния успех.
Аз пък си мечтая да имам възможност да работя при такива условия,спомням с каква база сме работили в България...Шапка свалям на колегите,които продължават да го правят и то достойно!

# 80
  • Мнения: 110
Много ми харесва нагледното изучаване. Чак на мен ми се прииска да тръгна пак на училище. Това е слабото място в нашата система в България. Дъщеря ми няма да се чуди и да гадае за опити, които трябва да се извършват в клас. Уви, не се прави. Аз съм много за социализацията на западната система, защото тя дава възможност и на хора с малко знания, да се чувстват пълноценни и полезни, а при нас има много неосъществили се хора.

# 81
  • Мнения: 110
distant, какво ги правят после пиленцата, които са се излюпили?

# 82
  • Мнения: 613
И аз това питах дъщеря ми  Simple Smile

Дадоха ги на семейства (в болшинството от родителите на деца от училището) , които имат ферми и разбира се, които бяха съгласни да ги вземат.
Всяко пиленце си имаше име и не помня вече, но беше нещо като пиленце на едно дете. И после семействата даваха един вид отчет какво става с пиленцето, как расте, носеха снимки и така до края на учебната година.

Беше много вълнуващо за децата.

# 83
  • Мнения: 9
Харесва ми, че ги учат, освен всичко друго, на обноски, маниери, съобразяване с другите хора.
Че са 17 деца в класа.
Че имат огромни зелени площи за спорт.

Англия (частно училище)
И аз да се изкажа като завършваща Sixth Form College в Англия
Горе долу знам как са нещата и в България, така че мога да ги сравня.
Харесва ми че всички предмети са задължителни до един момент, след което правиш собствен избор какво да учиш в зависимост от амбициите. Харесва ми, че образованието е задължително до една възраст, а след това продължават само тези, на които наистина им се учи.И това е напълно нормално, никой не те гледа от високо само защото си решил,че ти се работи, а не ти се постъпва в университет. Така се създава стимулираща среда, има конкуренция между учениците. До колкото знам и в България можеш да прекъснеш след 10 клас, но почти никои не го прави официално- водиш се,че ходиш на училище, а киснеш в кафенето. Тук такова нещо е немислимо.
Последните години в колежа си избираш 3/4/5 предмета и учиш само тях, но наистина задълбочено. Учат ни да мислим, а не да зубрим уроци от учебника издаден през 1994. Например по предмета История тук се пишат главно есета, собствени разсъждения и мисли, а не се наизустява урок.  Peace

# 84
  • Мнения: 87
[Например, по social studies и science (съзнателно не ги превеждам на бг, не знам какъв им е еквивалента в съвременното, българско основно училище).


[/quote]

science е природознание, а social studies е човек и общество. е със сигурност програмите не са еднакви, но принципно това са еквивалентите

За образованието при нас: Малката е в предучилищна група. Бях изумена, че за разлика от детските градини в България тук на родителите е позволено да остават при децата докато те свикнат. Преходният период зависи и се определя от самото дете. Резултатът - в България ходене 2 години на детска градина с рев, тук - след първия месец вече нямахме проблеми. Има много по-голяма свобода, валя два дни сняг и децата бяха задължително навън да се радват на снега, като родителите са предупредени да осигурят подходящо облекло. Децата участват в приготвянето на закуските, месят и пекат хляб, правят бисквити и други подобни, които след това носят вкъщи и са много горди естествено. Кой когато поиска ходи в гимнастическия салон, който е оборудван с пързалка, батут и др. подходящи за възрастта съоръжения. Учат основните неща: броене, цветове, форми, което е под формата на игра - например ядат различни по форма сандвичи. И да не забравя да отбележа, че се хранят с вилица, нож и лъжица - в България ядат с лъжици до предучилищна!

Голямата ми дъщеря е в основно католическо училище. Основно правило е детето да не се натоварва, всичко се постига постепенно, без напрежение и стрес. Нямат учебници, които да носят вкъщи. Дават им се домашни, но не много - основно по правопис и четене. Естествено това има и положителни и отрицателни черти. Мен например ме притеснява факта, че не мога да видя черно на бяло точно какво са учили днес и да приложа малко "стрес" вкъщи. Също така, обаче, неусетно прочетоха две романчета за деца - всяка седмица им се дава за домашно да прочетат вкъщи по две глави от книгата, по която работи съответната група, след което правят анализ, дават им за домашно въпроси, на които да отговарят. По различните предмети са разделени на групи, въз основа на това колко са напреднали. 

Последна редакция: пн, 30 мар 2009, 23:59 от elastina

# 85
  • Мнения: 421
Темата е супер. И аз искам да знам. Тук мисля, че материалът не е съобразен с възрастта. Натоварват ги с факти, които трудно асимилират. И тези тежки раници, как не измислиха програма, която да не предполага толкова учебници в един и същи ден. Иначе имаме готини преподаватели. Май не знам дали има нещо, което ми харесва в нашата система (България имам предвид).  Hug
Ела в Англия, потопи се в живота на едно начално училище и ще видиш как съвсем бързо не само ще харесаш българската система, но и ще я възхваляваш до бога.

мойто дете учи в англия,но не харесвам бг системата ама никак.би ли споделила кое по точно не ти харесва в образованието тук

# 86
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 106
viks76, ако споделя тук ще ме изядат с парцалите. Виж тук съм писала за образователната система http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=278249.315 Имаше и още една, две теми пак за образованието, но не мога да ги намеря.
Но моят опит е най-вече за началното образование, тук и в България. Колко голямо е детето ти? Ако искаш още мога да ти пиша на лични.

# 87
  • Мнения: 871
Учат ни да мислим, а не да зубрим уроци от учебника издаден през 1994. Например по предмета История тук се пишат главно есета, собствени разсъждения и мисли, а не се наизустява урок.  Peace

ако не си наизустил урока по история от учебника, няма начин да пишеш есета, които да не са тип "отговор на литературен въпрос" ... тъй че или обучението по история е на много високо ниво, което е градация спрямо бг система, или си правите литературни съчинения  newsm78

# 88
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Учат ни да мислим, а не да зубрим уроци от учебника издаден през 1994. Например по предмета История тук се пишат главно есета, собствени разсъждения и мисли, а не се наизустява урок.  Peace

ако не си наизустил урока по история от учебника, няма начин да пишеш есета, които да не са тип "отговор на литературен въпрос" ... тъй че или обучението по история е на много високо ниво, което е градация спрямо бг система, или си правите литературни съчинения  newsm78

Според мен, момичето не се е изразило правилно. Учиш теория, но я прилагаш в есе/ казус , а не я само възпроизвеждаш. Има голяма разлика в тези умения!

# 89
  • Мнения: 421
viks76, ако споделя тук ще ме изядат с парцалите. Виж тук съм писала за образователната система http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=278249.315 Имаше и още една, две теми пак за образованието, но не мога да ги намеря.
Но моят опит е най-вече за началното образование, тук и в България. Колко голямо е детето ти? Ако искаш още мога да ти пиша на лични.


искам исакм пиши ми.а детето ми е на 9години,тука учи от една и съм много доволна.но ще чакам да ми пишеш. Peace

# 90
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
viks76, ако споделя тук ще ме изядат с парцалите. Виж тук съм писала за образователната система http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=278249.315 Имаше и още една, две теми пак за образованието, но не мога да ги намеря.
Но моят опит е най-вече за началното образование, тук и в България. Колко голямо е детето ти? Ако искаш още мога да ти пиша на лични.
Кой ще те изяде с парцалите Simple Smile Нали знаеш, че в спора се ражда истината. Отделно, което на един не му харесва и го отрича, може да му харесва и допада на другиго. На мен винаги ми е било интересно твоето мнение  Peace

Първо ми харесва, че държат на дисциплината
Второ, не претоварват учениците с излишен материал. Все пак малцина стават професори и научни работници.
Целта е да се запамети материала още в училище.
Разделяне на децата на ниво по важните предмети, в зависимост от знания и способности.
Няма бележкарство, това в следствие на начина, по който се оценяват знанията на децата.Няма го напрежението, което го има в БГ училище, по всички предмети да изкараш най-високата оценка просто, защото такава оценка няма.
В гимназията, след определени години, започва едно профилиране, в зависимост от интересите и способностите на децата. И както Eve90 е написала и го забелязвам още първата година на моя син в гимназията, карат те да мислиш, а не просто да зубриш и възпроизвеждаш зазубреното  Crazy
Организират се и много клубове в училищата по интереси, като кръжоците едно време в нашите, музика, спорт, изкуство.

viks76, а на теб какво ти харесва в английската образователна система и какво ти липсва тук от българската?

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 18:22 от Merry

# 91
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 106
Meри, темата е за кое ме кефи, а viks76 иска да споделя какво не ми харесва. Просто мястото за това не е в тази тема.
Поне в няколко теми съм писала за добрите и недобрите страни на английската образователна система, най-вече началното образование. Все пак съм работила и в двете страни и имам поглед отвътре. В повечето случаи останалите мами казват на мен английската система ми харесва, а българската не, но като родители. Не съм опонирала, всеки има право на мнение. Но глегаме от различни точки.
Можем да зачекнем въпроса в английската тема, но точно тук не става.
  bouquet

# 92
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Аааа, не отивайте с интересните мнения само в английската (там не влизам)....
И на мен ми е интересно различните гледни точки.

# 93
  • Мнения: 5
Като родител на дете в училищна възраст ,мога да кажа,че доста неща ми харесват в английската образователна система.Най-вече това,че детето ми ходи с адско голямо желание на училище.Отношението на самите учители към децата и обратната връзка м/у учител-ученик-родител.Постоянно ни информират,нас родителите, чрез писма с прогреса на децата ни и въобще за всичко ставащо там, в училище.Учебният материал е поднесен по много приятен за децата начин и всичко е сякаш игра,но в тази игра детето научава неща,които ще запомни за цял живот.Харесва ми това,че позволяват въображението на децата ни да се развихри,да бъдат самостоятелни и мислещи.Тук не съм чула да се дават рушвети за по-добра оценка,нито пък отношението на учителите към децата да се основава на критерия,че родителите му не са англичани или пък че родителите му са обикновени работници.Когато дойдох преди години си мислех ,че ние българите сме най-можещи и знаещи и че нашата учебна система е най-добра.Сега,мнението ми се обърна на 180 градуса.И в крайна сметка,огромен фактор в развитието на децата ни имаме ние родителите ,а и самите учители.Негативи няма да споменавам,нито пък ще правя съпоставка с българската система.Мисля че темата е за позитивите на учебната система където сме.

# 94
  • Мнения: 269
Мисля, че нещото от което нашата (българската) система може и трябва да се поучи е фактът, че висшето образование в повечето държави от ЕС е така направено, че се дава шанс на почти всеки да учи това, което наистина иска, а не това което влезе. Вярно че после е много трудно, но поне са ти дали шанс да опиташ  Grinning

# 95
  • Мнения: 421
аз съм с две ръце за английската образоватлна и май всяква система.дошло ни е на гости едно момче от бг на 11години,и само сравнява как е тук и как в бг.например постоянно се опитва да удря моят син ,което на мен не ми харесва.като му се скарам ми отговаря,"а бе ние само се кечиме/нова за мен дума/,ти ако видиш какво става в училище... що бе тук не се ли трепат." Shocked ето например това е едно от нещата което не ми харесвав училищата в българия.второто което е ,че в едно бг училище продават и хранят децата с всякви гадории ,но не и полезно.то са мазни банички,то зрънчовци,некви оцветени сокчета за 10ст и тн и тн...трето тук ми харесва ,че ходят с униформи,и няма фукане и показване на дрехи .наистина материала не е толкова труден като в бг,но постепенно тук наваксват и вече след 6ти клас започват да учат здраво/не че преди това не учат де/.има още много неща за разказване..за и против ,ако искате ще пиша

# 96
  • Мнения: 1 335
Мисля, че нещото от което нашата (българската) система може и трябва да се поучи е фактът, че висшето образование в повечето държави от ЕС е така направено, че се дава шанс на почти всеки да учи това, което наистина иска, а не това което влезе. Вярно че после е много трудно, но поне са ти дали шанс да опиташ  Grinning

А, аз мисля че много от държавите в Западна Европа могат да се поучат от Източната начална педагогика. Наистина не разбирам как може да ви харесват неща които са на светлинни години от методика на обучение?
Достъп до  университетите имат определени деца, само тези на които им е даден шанс, дори не е ясно дали те сами са си го извоювали. Поне това се наблюдаваше до сега в Германия. Сега има промяна в закона защото им светна че не е нужно да имат само работници, и други кадри са нужни.

И тъй като наистина темата е за това какво е хубаво, и аз като Дорет ще замълча за лошите неща. Имат много добра материална база и наблягат много на физическото развитие на децата. Но възпитание, чистота, маниери на хранене...ако в къщи не си цербер, няма как да се получат от училището.

# 97
  • Германия
  • Мнения: 111


А, аз мисля че много от държавите в Западна Европа могат да се поучат от Източната начална педагогика. Наистина не разбирам как може да ви харесват неща които са на светлинни години от методика на обучение?
Достъп до  университетите имат определени деца, само тези на които им е даден шанс, дори не е ясно дали те сами са си го извоювали. Поне това се наблюдаваше до сега в Германия. Сега има промяна в закона защото им светна че не е нужно да имат само работници, и други кадри са нужни.

И тъй като наистина темата е за това какво е хубаво, и аз като Дорет ще замълча за лошите неща. Имат много добра материална база и наблягат много на физическото развитие на децата. Но възпитание, чистота, маниери на хранене...ако в къщи не си цербер, няма как да се получат от училището.
[/quote]

Бискара,
моля те дай повече инфо за промяната в закона. Пропуснала съм го.

# 98
  • Мнения: 1 335
Писах ти на ЛС.

# 99
  • Мнения: 1 335

Кутията ти е пълна, и затова не получаваш Wink

# 100
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 106
..............................................
1. Какво общо има образователната система с боя? Те и тук се бият, но веднага и наказват. В България, ако твоето дете го накажат веднага ще идеш да се разправяш с учителите. Но тук не смееш, че веднага са  показали вратата на теб и детето ти. Всичко9 опира до авторитета на учителската професия и мястото и в обществото. В това отношение разлика огромна между България и Англия.
2. За храната- добре че беше Джейми Оливер преди 3-4 години да направи "революция" в училищното хранене, но кел файда като дечурлигата в къщи пак си нагъват чипс и сандвич и  пак  са  затлъстели.
3.И в България униформите навлизат, а мисля от тази година и повечето училища са длъжни да ги въведат.
4. Да, в началното училище освен азбуката и смятането кой знае друго не учат. И каква е ползата да учат здраво след 6-ти клас като я няма основата.
Сори, ама не можах да се сдържа, образованието ми е болна тема.
И нека не намесваме всичко българско във всяка тема, ада отговаряме конкретно на въпроса.
А, аз мисля че много от държавите в Западна Европа могат да се поучат от Източната начална педагогика. Наистина не разбирам как може да ви харесват неща които са на светлинни години от методика на обучение?
Достъп до  университетите имат определени деца, само тези на които им е даден шанс, дори не е ясно дали те сами са си го извоювали. Поне това се наблюдаваше до сега в Германия. Сега има промяна в закона защото им светна че не е нужно да имат само работници, и други кадри са нужни.
Имат много добра материална база и наблягат много на физическото развитие на децата. Но възпитание, чистота, маниери на хранене...ако в къщи не си цербер, няма как да се получат от училището.
Bis-kara не на 100%, а на 200% се припокрива моето мнение с твоето, само да сменя Германия с Англия.  bouquet

# 101
  • Мнения: 4 399
Мисля, че нещото от което нашата (българската) система може и трябва да се поучи е фактът, че висшето образование в повечето държави от ЕС е така направено, че се дава шанс на почти всеки да учи това, което наистина иска, а не това което влезе. Вярно че после е много трудно, но поне са ти дали шанс да опиташ  Grinning

Предварително да кажа Че поЧти нямам поглед над образованието, имам само бегли представи за няколко страни, но това категориЧно не е вярно. Не знам къде е това място където Човек може да уЧи това което иска. Знам обаЧе някои места в ЕС, където съвсем не всеки може да уЧи това което би искал. Даже съвсем не всеки има право да кандидатства в университет. И тоЧно това го намирам много лошо в системата на тези държави. Един път допуснеш ли грешка, и то много невръстна възраст, или не успееш ли да се впишеш в масата, системата те изпраща в трета глуха за цял живот.

# 102
  • Мнения: 269
Първо държа да уточня, че говорех изцяло за висшето образование, защото само над него имам наблюдения. Второ, явно съм се заблудила, но бях чувала че в поне повечето страни от ЕС системата е каквато е във Франция - де факто няма кандидатстване, директно се записваш каквото искаш. Затова и казах, че одобрявам това.
Ако информацията ми е грешна, моля за извинение, но по принцип това са европейски директиви и е съвсем логично наистина да е уеднаквено навсякъде. Знам дори и че за България има такъв проектозакон  Simple Smile

# 103
  • Мнения: 4 399
Да, тоЧно за висшето образование става въпрос. И аз под университет разбирам висше образование.  Peace
Не, системата категориЧно не е уеднаквена. При това става въпрос за стари Членки на съюза, не за страни приети преди няколко години. 

# 104
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Но възпитание, чистота, маниери на хранене...ако в къщи не си цербер, няма как да се получат от училището.
Е, точно на това наблягат в английските училища. Друг е въросът, че само ако в училище те учат на това, а в къщи не обръщат внимание, резултатът не е на желаното ниво.
Университетите са достъпни, но трябва да имаш желание да учиш, ако нямаш са недостъпни, да.
4. Да, в началното училище освен азбуката и смятането кой знае друго не учат. И каква е ползата да учат здраво след 6-ти клас като я няма основата.
Сори, ама не можах да се сдържа, образованието ми е болна тема.
Дорет, ти на KS1 или KS2 си преподавала  Thinking Защото разликата между тези две нива е огромна, въпреки че и двете са начално училище. Само за пример, по математика синът в началното училище се занимаваше с теория на вероятностите, е основите все пак и статистика. По английски пишеха доста големи есета. За ограничено време трябваше да пишат децата, не само смислено, добре подредено, с правилен правопис, но и четливо  Crazy По физика учиха за земното притегляне, съпротивителни сили и трябваше да могат да ги определят върху чертежи. По биология също задълбаха в материала, включително и човешкото тяло. Моят ме изненада веднъж с познанията си за основи и киселини. Все оставам с впечатлението, че говориш за KS1, а не искам хората да останат в заблуда, че само това е началното училище. Там наистина наблягат на азбуката и цифрите, но говорим за деца от 4 до 6 годинки  Thinking

Нещото, което от една страна ме радва, от друга малко ме притеснява, е че още от началното училище ги запознават с работа на компютри, интернет, текстообработка, презентации. И домашните масово се пишат на компютъра, не на ръка  Thinking newsm78 Сега в гимназията ползват сайтове, в които им задават домашните и децата трябва да влизат и да работят там, като учителите автоматично получават информация кой, какво, колко е работил и как се е справил.

# 105
  • Мнения: 1 335
Но възпитание, чистота, маниери на хранене...ако в къщи не си цербер, няма как да се получат от училището.
Друг е въросът, че само ако в училище те учат на това, а в къщи не обръщат внимание, резултатът не е на желаното ниво.


Също е друг въпроса, ако ти в къщи учиш, а те в училището и занималнята отучват. Peace

Наистина не ми се влиза в спорове, но е факт че едно българскко училище направи повече за 2 часа на седмица, от  немското, в което детето ходи по цял  ден. И немското училище е с добра репутация, просто системата вместо да ги дърпа напред, тя уеднаквява децата и го прави по най-лесния начин като ги учи на мързел и незаинтересованост. И тези умения не се появяват веднага, резултата е след няколко години, когато децата са в друга възраст. Като включим към това и безметежните ванции, които са на всеки месец и половина, картинката се доизяснява. Те тъкмо влезнат в релси за училище и се почват едни 2 седмични ваканции newsm78.

Мери, и тук се учат тези неща които си и изброила, и в Бг също. Не е нужно детето в 1ви и 2ри клас да знае за киселините и основите, но трябва да е научено да чете, да пише красиво, да рецитира, да разказва. Не може едно дете да е с по-добър почерк от учителката и не може учителката да не знае как се чете на срички. Сорри, но това ми е далечна представа за добро начално образование. Нали децата тряба да имат примера, и той идва именно от преподавателя.
Както казах и преди, липсва начална педагогика и методика на обучението. Това е времето в което детето трябва да бъде научено да учи, и да си използва капацитета. Това досега не го виждам тук, дообучаваме се в къщи и през ваканциите.

# 106
  • Мнения: 421
..............................................
1. Какво общо има образователната система с боя? Те и тук се бият, но веднага и наказват. В България, ако твоето дете го накажат веднага ще идеш да се разправяш с учителите. Но тук не смееш, че веднага са  показали вратата на теб и детето ти. Всичко9 опира до авторитета на учителската професия и мястото и в обществото. В това отношение разлика огромна между България и Англия.
2. За храната- добре че беше Джейми Оливер преди 3-4 години да направи "революция" в училищното хранене, но кел файда като дечурлигата в къщи пак си нагъват чипс и сандвич и  пак  са  затлъстели.
3.И в България униформите навлизат, а мисля от тази година и повечето училища са длъжни да ги въведат.
4. Да, в началното училище освен азбуката и смятането кой знае друго не учат. И каква е ползата да учат здраво след 6-ти клас като я няма основата.
Сори, ама не можах да се сдържа, образованието ми е болна тема.
И нека не намесваме всичко българско във всяка тема, ада отговаряме конкретно на въпроса.
А, аз мисля че много от държавите в Западна Европа могат да се поучат от Източната начална педагогика. Наистина не разбирам как може да ви харесват неща които са на светлинни години от методика на обучение?
Достъп до  университетите имат определени деца, само тези на които им е даден шанс, дори не е ясно дали те сами са си го извоювали. Поне това се наблюдаваше до сега в Германия. Сега има промяна в закона защото им светна че не е нужно да имат само работници, и други кадри са нужни.
Имат много добра материална база и наблягат много на физическото развитие на децата. Но възпитание, чистота, маниери на хранене...ако в къщи не си цербер, няма как да се получат от училището.
Bis-kara не на 100%, а на 200% се припокрива моето мнение с твоето, само да сменя Германия с Англия.  bouquet

нещо много си се объркала,че не учели нищо друго освен азбуката и смятането./ако беше така нямаше да са на светлини години пред нас във всяко едно отношение/.и само да те питам ти от колко години си тук в англия?и би ли дала конкретен материал за който говориши после з ще ти дам какво учи моя син и ще направим равносметка дали е само азбуката.

# 107
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 106
viks76 спамиш темата. Начален учител в Англия съм, ако не си разбрала. Това е достатъчно за да ти подскаже, че знам много добре какво се преподава в началното училище и че не съм от вчера тук. А светлинните години по-добре не ги споменавай, явно ти си отскоро тук.
Мери, наистина бях основно в KS1, но все пак трябваше да мина и през останалите класове на KS2, програмата го изискваше, не съм специализирала определен клас. Та знам кое каде и как се учи. И проблема в началното училище е не какво се учи, а с какви знания излизат децата от началното училище и достатъчни ли са да се справят в секондари скул.
Имаше тема за образованието, там също съм писала, нека не спамим повече темата тук.

# 108
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Bis-kara, аз говоря за Англия, имам представа и от обучението в България, за Германия съм пас, не споря с теб. Но обобщението, така е в западна Европа, не го приемам, защото описаното от теб не съответства за тук. Не знам дали знаеш, но тук 1ви, 2ри клас са деца на по 5, 6 годинки. За мен е безумие да искаш от такова дете добър почерк, перфектни съчинения, рецитации, а предполагам и таблицата за умножение трябва да знае  newsm78 А в източна Европа интересно 5-6 годишните деца правят ли го?!

Doret, по описаните от теб неща, хванах че си имала най-много работа с KS1. Аз не съм учител, но съм от родителите, които се интересуват от обучението, купувам допълнително учебници, за да съм в час какво се учи и да помагам на сина, ако има нужда. Минала съм началното училище като родител от А до Я, 7 години са това нон-стоп, не просто минала през класовете. Материалът дори и за KS1 не са само букви и цифри, а за KS2 да не говорим. Какво знаят децата, вече зависи не само от системата, училището, учителите, но и от детето и от родителите. Както обърнах внимание, тук ги оставят малко по-свободно и не държат всички да са отличници. И да, знанията от началното училище са абсолютно достатъчни за секондари скул, дори и при по-лошите ученици, имащи незаинтересовани родители. KS3 системата е още по различна, делят ги на още повече нива, според знанията и шокиращо много домашни, в сравнение с началното училище. В училището на сина има възможност за 6 нива на знания по основните предмети! Измислено е за всеки да има място под слънцето, а не да се чувстваш като аутсайдер и слабак в класа  Rolling Eyes Не случайно тук толкова много държат на дисциплината и присъствието в час и ако паднеш под 85% присъствие, ако не греша, повтаряш класа. По този начин, дори и незаинтересованите от обучението, запомнят нещо и имат възможност да покрият минимума от знания.

Последна редакция: пн, 06 апр 2009, 13:24 от Merry

# 109
  • Мнения: 5
Радвам се ,че децата ми учат в английско училище, защото до този момент показват много добри постижения.Само да уточня,че са нормални деца и не са супер,супер интелигентни.Но ,факта че в училищата им преподават хора,които харесват, придържат се и поднасят материала с позитивизъм към децата ни, ме радва още повече.Не мога да си представя децата ми да учат в училище ,където дори и само един учител да е негативно настроен към съответната образователна система,която му дава хляба в ръцете и в чиито ръце ,ние родителите сме си поверили децата.

# 110
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 106
Е, аз съм от другата страна, навътре в системата. За KS3 нямам мнение, само виждам резултатите.
Нека спрем до тук, темата е за друго.  bouquet
Виждам пак се почна със сравненията. Като че ли се опитвате да се самоубедите, че английската система е много по-добра от българската.

# 111
  • Мнения: 5
Дорет,позволи ми лукса да имам мнение като родител относно знанията на децата ми.И ако не  е тайна-колко години  стаж имаш като учител в Англия?Според писанията ти не ми се струва ,че си толкова навътре в системата.Това може да го  каже  човек с над 5 години стаж тук.И не,не се опитвам да се самоубедя,че английската с-ма е по-добра-достатъчни са ми резултатите на децата ми.
Но си права за едно-темата е за това какво ни харесва ,а не за сравнения/макар че лично аз не съм сравнявала/

# 112
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Когато следвах и прохождах в учителската професия тук, осъзнах колко обременена съм от нашата система. Начин на мисленен по отношение, че децата всичко трябва да знаят и могат и то на еднакво ниво. Както и че тоновете домашно могат да спомогнат за това.  Трябваше ми доста опит, за да осъзная, че е илюзия.
Имах прекрасни години в основното и средно училище, но знанията и най-вече уменията, които съм придобила са минимални. За първото се грижеше майка ми и разностранната обща култура, която имам и интереси се дължат на нея. Тукашните деца на учители, доктори и т.н. сигурно изпитват същото. Само дето в училището придобиват различни умения. И това е, което ми харесва в тукашната.

Не съм за тукашното образование и против нашето!  Peace

# 113
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 106
Калинка, аз не съм обременена. Това, че съм работила и в двете системи за мен е огромно предимство, не само мога да сравнявам, но и да прилагам нещо и в тукашната система. Hug
На другите няма да отговарям, публикувала съм си СV-то където трябва.

# 114
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Е, аз съм от другата страна, навътре в системата. За KS3 нямам мнение, само виждам резултатите.
Дорет, знам че учиш и ходиш на стаж в училище, но само по информацията дадена от теб се досетих, че основният ти досег е с подготвителен, първи и втори клас  Peace Не ми се сърди, но по моите стандарти, това не е навътре в английската системата, дори и за начално училище, което е до 6ти клас   bouquet И какви са резултатите на учениците и как можеш да ги сравниш с тези на деца от България, например, при положение, че системите на образование са доста различни и трудно може да се сравнява. В едната се набляга на академични знания, в другата на по-практични  Thinking

Виждам пак се почна със сравненията. Като че ли се опитвате да се самоубедите, че английската система е много по-добра от българската.
Сама ми обърна внимание, че темата е за позитивите, не негативите  Grinning Съгласна съм с теб, английската система не е перфектна, точно защото и аз мисля така, затова се старая да съм в час с нея, за да компенсирам, до колкото мога, като родител, минусите, ползвайки знанията и опита ми от България  Peace

# 115
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Дорет,
споменах, че аз съм обременена..Не казвам, че ти си така. Мисля, че на теб ще ти е в пъти по-трудно да свикнеш с нещо толкова различно, след като имаш много дълъг стаж в България. Аз не съм преподавала там, но дозата ми негативизъм към тукашната система беше огромна. Трябваше ми много време да отсея за себе си положителното и отрицателното от двете и да се опитвам да прилагам най-доброто и от двете....

За мен  най-големият проблем идва от факта, че тукашните родители много малко се занимават с децата. Остави и българските деца така и ще видим, че резултатите ще са еднакви. Но българската майка е много амбициозна (едно надникване на колко частни урока ходят и как пишат домашни заедно...е ясно).

# 116
  • Мнения: 87
Дорет,
споменах, че аз съм обременена..Не казвам, че ти си така. Мисля, че на теб ще ти е в пъти по-трудно да свикнеш с нещо толкова различно, след като имаш много дълъг стаж в България. Аз не съм преподавала там, но дозата ми негативизъм към тукашната система беше огромна. Трябваше ми много време да отсея за себе си положителното и отрицателното от двете и да се опитвам да прилагам най-доброто и от двете....

За мен  най-големият проблем идва от факта, че тукашните родители много малко се занимават с децата. Остави и българските деца така и ще видим, че резултатите ще са еднакви. Но българската майка е много амбициозна (едно надникване на колко частни урока ходят и как пишат домашни заедно...е ясно).

Извън темата "обременена" е много точен израз. За съжаление повечето българи сме обременени, независимо дали го осъзнаваме или не. То и не може да е по друг начин, поне за тези, които са над 30 и са прекарали по-голямата част от живота си в България. Изключенията моля да ме извинят - не искам да обидя никого  Praynig. Аз самата се мъча да се избавя от тази обремененост във всички отношения - било за това, че мога да сменя партидата за електроенергия по телефона, било по отношение на това как да уча и възпитавам децата си.

И точно по темата още един коментар - в праймъри 3 са запознати с концепцията за лице на геометрични фигури. Материалът е поднесен отново по много приятен начин - не като формули, които да се наизустят, а децата разделят фигурите на квадрати. И нещо повече - не го правят безсмислено, просто за да си разделяме нещо на квадрати, а за да изчислят например колко балатум ще трябва за да се покрие кухнята. Според мен в момента, в който урокът започне с какво е лице на геометрична фигура, кашата в малките главички е сигурна, а като се намеси и формулата, още повече.

# 117
  • Мнения: 580
Като майка на петокласничка в алтернативно училище в Австрия мога само да се хваля.

Тук децата започват училище на 6 години, учат в началното училище докато навършат 10 години и въз основа на дипломата от 4 клас ги приемат или в гимназия (този вариант не е от най-любимите на родителите, в повечето случаи те решават, че децата няма да се справят в гимназия) или децата отиват в един вид "задължително" училище до 9. клас. Ако детето не отиде в гимназия е малко или много обречено (ох, много тъпо звучи тази дума) да получи сравнително ниско образование и съответно да не следва. Децата, които завършат гимназия и държат матура, засега просто се записват в университета. Има и някакъв вариант за деца със завършена гимназия, но без матура, но тук не знам никакви подробности.

Дъщеря ми е учила 1 1/2 в държавно училище - 1. клас и 1. срок на 2. клас, точно със споменатата от майките тук учителка, която вадеше грешно написаните домашни на децата и ги четеше на глас, за да могат другите деца да се посмеят на воля. Освен това, скубеше коси, свиреше със свирка и дърпаше уши. Без да се притеснява за последствията - такива нямаше никога.
След 1. срок на втори клас я преместих в алтернативно училище по Мария Монтесори и Френе. Там завърши 4. клас и сега посещава алтернативна гимназия с нагледно (?) обучение по плана на Далтън или Далтон, не знам как се превежда в България.
Учат в групи по 3-4 деца. Нямат точно определени часове, понякога откарват до обяд без почивка, защото на децата им е интересно. Иначе училището е 08:45 до 15:30.  По-големите цели, които се поставят са за 4 седмици, по-малките са за седмица. Преподавателите следят и придружават прогреса, и накрая детето има нещо като изпит. Отделя се много голямо внимание на социалното образование. Правят проекти, изнасят се реферати, обсъждат се книги, имат Форум - театър (разновидност на театъра за решаване на конфликти и постигане на промяна в дадена ситуация), изучават мюзикъл... С една дума, да - доволна съм. И то много.
И тук идва моментът на истината. Такива училища са кът в Австрия. Образователната система тук, предпочита да създава лесно управляеми телета и е против всичко индивидуално. Няма никакви субсидии, няма облекчения - всичко се плаща от родителите. Католическите и протестантските училища за сметка на това получават хем помощ от католици ли протестанти, хем държавна помощ. Но здраве да е. Надявам се, че сегашната министър на образованието, ще промени много от тези неща в положителна насока.

# 118
  • Мнения: 87
И тук идва моментът на истината. Такива училища са кът в Австрия. Образователната система тук, предпочита да създава лесно управляеми телета и е против всичко индивидуално. Няма никакви субсидии, няма облекчения - всичко се плаща от родителите. Католическите и протестантските училища за сметка на това получават хем помощ от католици ли протестанти, хем държавна помощ. Но здраве да е. Надявам се, че сегашната министър на образованието, ще промени много от тези неща в положителна насока.

Тази образователна система много ми напомня родната Laughing

# 119
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 106
На мен пък на английската, само дето не се плаща. Wink

# 120
  • Мнения: 1 335
И тук идва моментът на истината. Такива училища са кът в Австрия. Образователната система тук, предпочита да създава лесно управляеми телета и е против всичко индивидуално. Няма никакви субсидии, няма облекчения - всичко се плаща от родителите. Католическите и протестантските училища за сметка на това получават хем помощ от католици ли протестанти, хем държавна помощ. Но здраве да е. Надявам се, че сегашната министър на образованието, ще промени много от тези неща в положителна насока.

Тази образователна система много ми напомня родната Laughing

Къде видя приликата?

# 121
  • Мнения: 87
И тук идва моментът на истината. Такива училища са кът в Австрия. Образователната система тук, предпочита да създава лесно управляеми телета и е против всичко индивидуално. Няма никакви субсидии, няма облекчения - всичко се плаща от родителите. Католическите и протестантските училища за сметка на това получават хем помощ от католици ли протестанти, хем държавна помощ. Но здраве да е. Надявам се, че сегашната министър на образованието, ще промени много от тези неща в положителна насока.

Тази образователна система много ми напомня родната Laughing

Къде видя приликата?

Ами в това, че за образование пари не се отделят, наистина учебниците до четвърти клас са безплатни, но след това са значителна част от семейния бюджет; последно хитът беше чаша топло мляко и закуска за малките и се оказа, че им дават кифли от преди 3 дни; много е важно къде работят родителите и колко могат да спонсорират съответното учебно заведение; първата родителска среща задължително е за да се реши по колко пари ще се съберат за това и онова; няма индивидуален подход; ако не си запишеш детето на частни уроци - забрави за добра гимназия или университет, да не говорим за това, че самите учители предлагат услугите си за частни уроци, което още повече опорочава нещата; лошото отношение на учителите към децата.
Е, естествено могат да се намерят няколко училища и няколко детски градини, които се отличават, но то винаги има изключения. Има и учители, които остават след часовете за да се занимават с изостанали ученици и това го прави моя приятелка, но това че има една или 20 такива учители не прави образованието като цяло по-добро.
И по темата - какво ми харесва в образованието тук. И тук има спонсорство, но се прави по много по-приятен начин - концерти, търгове, панаири, състезания. Тоест хората активно участват и се мъчат да дадат нещо срещу това, което получават, а не ами сега на родителската среща ще решим по колко пари ще съберем и се почва едно предлагане, вдигане на рамене и т.н.

# 122
  • Мнения: 934
Лично аз съм доволна от английската система, по ред причини. Чак лееекичко завиждам на това колко по-интересно е в сравнение с това, което аз съм учила.  Laughing
Засега попадам предимно на мотивирани учители, които си обичат работата. Когато аз бях ученичка, въпросните бяха голяма рядкост.

За немската само съм чела, но по принцип е много различна от английската.

# 123
  • Мнения: 421
дорет айде не се изхвъпляй като много навътре в нещата моля те.и като толкова не ти харесва системата тук,багажчето и в бг.

# 124
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 106
дорет айде не се изхвъпляй като много навътре в нещата моля те.и като толкова не ти харесва системата тук,багажчето и в бг.
Ти пък стига спами темата.
И не ми казвай кой да си вземе багажчето. Не аз съм тръгнала да се оплаквам от българската простотия, заради която уж сте избягали, ама вие сте си същите п.......ци и тук.
Колкото и да не ти харесва, аз съм доста навътре в системата и си казвам мнението. Твой проблем е харесва ли ти или не.

# 125
  • Мнения: 1 335
и като толкова не ти харесва системата тук,багажчето и в бг.

 Rolling Eyes newsm78

# 126
  • Мнения: 871
малко встрани от темата: опитвам се да извадя от спомените си един от образователните експерименти, на които съм била подложена някъде в средата на 80-те години. Ако някой си спомня да е участвал в подобно чудо "Час по мислене", моля да пише  Grinning

По бледи спомени, продължи около една година, вместо час по география, имахме възможност да се разнообразим с мислене  Wink Имаше отделни наречени "предмети" вътре в този час. Единият от тях, за който най-ясно си спомням, с абривиатурата П.М.И. (плюс, минус, интересно). Задаваха ни някаква ситуация и трябваше да обсъдим тези три гледни точки. Например: трамвай - как да се инсталира телефон в него. Друг предмет се наричаше "Аналогии". Такива мити работи ...

А, отделно съм била "бяла мишка" в три годишна програма (1-3 клас) по експеримента на Лозанов  bowuu Знаите ли го и този  Laughing

# 127
  • Германия
  • Мнения: 8 102
За час по мислене не помня, но аз също бях еспериментална мишка. Бяхме първите, започнали с целодневно обучение, после първите с чужд (западен) език от 5ти клас и после в гимназията помня, че по математика имаше 2 различни учебника и нашият математик беше избрал този на Сендов.

# 128
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 106
greendream  за кой клас става въпрос?
По-добре не си спомняйте за тези експерименти. И Сендов и Лозанов имаха добри идеи, но неприложими в образованието.Добре че тогава  бързо се съвзеха и си върнаха старата система. Но няколко набора "пострадаха" от тези експерименти.

# 129
  • Мнения: 780
малко встрани от темата: опитвам се да извадя от спомените си един от образователните експерименти, на които съм била подложена някъде в средата на 80-те години. Ако някой си спомня да е участвал в подобно чудо "Час по мислене", моля да пише  Grinning

По бледи спомени, продължи около една година, вместо час по география, имахме възможност да се разнообразим с мислене  Wink Имаше отделни наречени "предмети" вътре в този час. Единият от тях, за който най-ясно си спомням, с абривиатурата П.М.И. (плюс, минус, интересно). Задаваха ни някаква ситуация и трябваше да обсъдим тези три гледни точки. Например: трамвай - как да се инсталира телефон в него. Друг предмет се наричаше "Аналогии". Такива мити работи ...

А, отделно съм била "бяла мишка" в три годишна програма (1-3 клас) по експеримента на Лозанов  bowuu Знаите ли го и този  Laughing

Яяяяяяяя... колко напредничави идеи е имало на практика в образователната ни система по онова време!!!! Преди 2 години тук в университета за първи път ми се наложи да използвам този метод и го намирам за наистина много ползотворен!

# 130
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967

 И Сендов и Лозанов имаха добри идеи, но неприложими в образованието.Добре че тогава  бързо се съвзеха и си върнаха старата система. Но няколко набора "пострадаха" от тези експерименти.

Дорет,
можеш ли да споделиш какви бяха точно техните идеи и въобще начин на учене., преподаване и т.н.?  Благодаря! 

# 131
  • Мнения: 871

 И Сендов и Лозанов имаха добри идеи, но неприложими в образованието.Добре че тогава  бързо се съвзеха и си върнаха старата система. Но няколко набора "пострадаха" от тези експерименти.

Дорет,
можеш ли да споделиш какви бяха точно техните идеи и въобще начин на учене., преподаване и т.н.?  Благодаря! 

Както написах по-нагоре, бях по тази система от първи до трети клас. За първи път, вместо на смени (сутрин или следобяд), учехме целодневно (7,30 до 17,30). Обикновено втората половина от деня започваше в специална стая, където чрез релаксационни/медитационни методи ни приспиваха на индивидуални дюшечета (ха, изненада за бг имигрантки майки в Америка - съвсем на земята, а не на легла Laughing). След привидното приспиване в продължение на 30 мин, с музика и наставления от сорта - "отпусни си левия палец на десния крак, сега чувстваш, че дясното ти ухо е напълно отпуснато и никакви мисли вече не се появяват в главата ти" .... в този смисъл във всеки случай  Party, започваше урока. Преподаваха ни уроци, докато ние поспивахме на дюшечетата: купища информация поднесена под формата на популярна приказка. След като поспяхме така 2 часа, се връщахме в клас и продължавахме упражненията, като отговаряхме писмено и  устно на въпроси, засегнати в медитационния сеанс.

В действителност, традиционното преподаване беше леко занемарено, за сметка на логически задачи от типа: открийте приликите и разликите, каква е аналогията между тези фигури/описания, как бихте довършили следната ситуация /логичен завършек или множество изходи/, откриване на логични редове и зависимости ... Е, понякога учехме да четем, пишем и смятаме. Даже и родинознание, трудово, пеене и рисуване имахме. Основната идея е, че по този метод минавахме за една година учебния материал за две години. Така в първи клас /аз бях на 6 г./ минахме първи и втори клас. Във втори клас повторихме материала за втори клас и взехме материала за трети клас. А в трети клас, след като повторихме материала за 3 клас отмениха експеримента на Сендов/Лазаров и наблегнахме на "научното и техническото творчество на младежта"  Crazy По друг начин казано, едва бледи чавдарчета въплащавахме в дела един от девизите на партията: "Да изпълним петилетката за 3 години"  Joy Joy Joy Имаше много недоволни родители - това си спомням. Но всички деца се забавлявахме чудесно и всички до един оцеляхме и имахме много добра основа, за да продължим в основното училище. Малко стана скучно като прекъснаха експеримента, ама го преживяхме  bowuu Да отбележа, че Лозанов/Сендов са присъствали няколко пъти, в останалото време си бяхме с нашата начална учителка и специалистите по другите предмети /физическо, музика, трудово, рисуване/. Чак "пострадали" не мисля, че бяхме - даже в 4 клас ни беше супер скучно и досаден начина на учене. После май се примирихме  Tired

Часовете по мислене мисля, че би трябвало да са ги измислили когато бях 6 или по-скоро 7 клас - значи около 1984 г. или 1985 г. Спомням си само, че имахме избор : или ходим на втори час по география или ходим на час по мислене. Част от класа избраха да си продължат географията, по-умните отидохме да мислим  Joy Joy

Последна редакция: пн, 13 апр 2009, 04:29 от greendream

# 132
  • Мнения: 780
Брех!!!!! Че то като изключим поспиването на дюшечетата и медитацията и намалим учебния ден с 3-4 часа, ще се получи нашето училище тук, от което съм доста доволна! Ака някой има информация къде онлайн може да се прочете повече, би ли споделил? Или някой друг с познания в областта или личен опит?

# 133
  • Мнения: 421
дорет айде не се изхвъпляй като много навътре в нещата моля те.и като толкова не ти харесва системата тук,багажчето и в бг.
Ти пък стига спами темата.
И не ми казвай кой да си вземе багажчето. Не аз съм тръгнала да се оплаквам от българската простотия, заради която уж сте избягали, ама вие сте си същите п.......ци и тук.
Колкото и да не ти харесва, аз съм доста навътре в системата и си казвам мнението. Твой проблем е харесва ли ти или не.



имаш още мнооого да се "подготвяш" така да знаеш.незнам дали в системата си навътре ама в наглостта си със сигурност.бъди благодарна ,че са ти дали шанс взимай пример и се учи.стига плюла наляво и надясно/типична бг черта/няма угодия

# 134
  • Мнения: 34
Това, да си запознат с новостите в дадена област си зависи и дали си в "майчинство" или си заета в дадената сфера. Всичко търпи развитие!!!  Peace

Последна редакция: пн, 13 апр 2009, 11:22 от Beauty1

# 135
  • Мнения: 871
Брех!!!!! Че то като изключим поспиването на дюшечетата и медитацията и намалим учебния ден с 3-4 часа, ще се получи нашето училище тук, от което съм доста доволна! Ака някой има информация къде онлайн може да се прочете повече, би ли споделил? Или някой друг с познания в областта или личен опит?

Гледай какво пише в Уикипедия:

Цитат
Освен с политическите и научните си изяви, Благовест Сендов е известен и с образователния експеримент „Проблемна група по образованието“[1], наричан разговорно „Сендовската система“, който инициира докато е ректор на Софийски университет. ПГО е образователна система, въведена експериментално в 30 училища след решение на пленум по образованието през 1979 г. Системата предлага нови методи на обучение, както и с промяна в учебното съдържание по класове. Учебниците са големи и илюстрирани от Доньо Донев. Част от изучаваните предмети от масовата образователната система са обединени, например предметът „Природа“ обединява изучаването на Биология, Химия, Физика и География, а „Чета, пиша, смятам“ — Математика, Български език и Литература. От първи клас се учи програмиране, като за целта се използва популярния за образователни нужди език Лого. Обучението се провежда целодневно. До V клас учениците не са писмено оценявани. В някои класове учениците започват своето обучение на 6 годишна възраст.

Намерих и тези спомени на други ученици :

http://lydblog.wordpress.com/2007/08/13/%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B4 … 0%B5%D0%BC%D0%B0/

спомени на момче от Божурище (аз съм учила в София) и е 9 години по-млад от мен  Rolling Eyes - значи системата е просъществувала доста време и аз съм била в един от първите тласъци на експеримента 1979 - 1982 г.

http://estranged-privacy.blogspot.com/2007/08/blog-post_05.html

Колко работи съм забравила само  Crazy Мерси, че ме подтикна да потърся   bouquet

Последна редакция: пн, 13 апр 2009, 16:20 от greendream

# 136
  • Мнения: 780
greendream, благодаря ти  много! bouquet Определно споделените спомени и мнения ще са интересни (утре, че тук стана много късно).
На мен ми се иска да прочета и малко повече за идеите, които стоят/са стояли зад тази методика, самата обосновка.

# 137
  • Мнения: 871
една от основните идеи, които споделят и другите цитирани експериментатори, е да успееш да научиш нещата още в училище благодарение на четене и добро преподаване, а не да учиш вкъщи. Не си спомням да са ни давали домашни работи и да съм се упражнявала в къщи. То къде ти и време като се прибереш в 6 часа вечерта.

# 138
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 106
Ето още малко спомени. http://estranged-privacy.blogspot.com/2007/08/blog-post_05.html
Довечера ще напиша това, което помня и за двете системи.

# 139
  • Мнения: 871
сега като се разчетох на спомени си давам сметката, че съм била подложена на сугестологията на Лозанов, а Сендов е дошъл на някакъв второстепенен етап  ooooh!

Едно уникално видео от обучението в училище в първи клас. Имам чувството, че са ме снимали мен 1979 г.

http://dr-lozanov.com/move/dec1.wmv

Последна редакция: пн, 13 апр 2009, 17:57 от greendream

# 140
  • Мнения: 934
Гледай какво пише в Уикипедия:

Цитат
Освен с политическите и научните си изяви, Благовест Сендов е известен и с образователния експеримент „Проблемна група по образованието“[1], наричан разговорно „Сендовската система“, който инициира докато е ректор на Софийски университет. ПГО е образователна система, въведена експериментално в 30 училища след решение на пленум по образованието през 1979 г. Системата предлага нови методи на обучение, както и с промяна в учебното съдържание по класове. Учебниците са големи и илюстрирани от Доньо Донев. Част от изучаваните предмети от масовата образователната система са обединени, например предметът „Природа“ обединява изучаването на Биология, Химия, Физика и География, а „Чета, пиша, смятам“ — Математика, Български език и Литература. От първи клас се учи програмиране, като за целта се използва популярния за образователни нужди език Лого. Обучението се провежда целодневно. До V клас учениците не са писмено оценявани. В някои класове учениците започват своето обучение на 6 годишна възраст.

Много интересно звучи! За съжаление мен ме е пропуснал този експеримент.

# 141
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 106
Ако искате нека се прехвърлим в другата тема за образованието. Така, който има интерес ще се ориентира по-лесно коя тема да избере. Може даже да помолим модератора да прехвърли последните постове, те не са за тази тема.
Ето тук да се преместим http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=289756.0
Пишете, ако искате да продължим.

# 142
  • Мнения: 3 638
Следя темичката от време на време и исках да задам един малко профански въпрос. Понеже се спореше, че децата в другите държави не ги учели да четат на срички. Та се замислих всъщност възможно ли е това на английски, например, където няма точно определени правила за произношението т.е. една и съща комбинация от букви може да се произнася по различен начин в зависимост от думата. На български е лесно, четем това, което пишем, но на много езици не е така  Thinking
Между другото аз също се научих да чета сама някъде на около 5 години - знаех буквите и една книжка с приказки наизуст. Все още помня момента, в който както си седях на дивана изведнъж буквите се "подредиха" в думичките, които знаех и започнах да чета  Simple Smile Т.е. никога не съм сричала...

# 143
  • Мнения: 87
Следя темичката от време на време и исках да задам един малко профански въпрос. Понеже се спореше, че децата в другите държави не ги учели да четат на срички. Та се замислих всъщност възможно ли е това на английски, например, където няма точно определени правила за произношението т.е. една и съща комбинация от букви може да се произнася по различен начин в зависимост от думата. На български е лесно, четем това, което пишем, но на много езици не е така  Thinking
Между другото аз също се научих да чета сама някъде на около 5 години - знаех буквите и една книжка с приказки наизуст. Все още помня момента, в който както си седях на дивана изведнъж буквите се "подредиха" в думичките, които знаех и започнах да чета  Simple Smile Т.е. никога не съм сричала...



Ами напълно си права. За това не е нужно да си специалист за да се сетиш (аз не съм специалист, а майка, която помага на децата си - моля не ме нападайте). Просто българската азбука е фонетична и затова позволява този тип обучение, докато в английския се заучават определени групи думи, които се пишат по сходен начин. Точно колко са групите и как ги определят не мога да ти кажа, защото не съм се интересувала, но това го правят в течение на няколко класа. Всяка седмица взимат по три групи думи, като във всяка група има по няколко думи - от три до 10 (примерно  newsm78). Учат и наставки, представки, окончания и т.н. Но това се прави, когато английският е майчин език или съответно детето учи в английско училище. Когато се преподава като чужд език системата се различава в зависимост от възрастовата група и нивото.
Същото се отнася и до начините на преподаване на граматика - не можем да очакваме, че ще са еднакви и няма място за сравнение.

# 144
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 106
fata morgana в тази тема сме говорили за това.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=278249.0

# 145
  • Мнения: 1 335
Следя темичката от време на време и исках да задам един малко профански въпрос. Понеже се спореше, че децата в другите държави не ги учели да четат на срички. Та се замислих всъщност възможно ли е това на английски, например, където няма точно определени правила за произношението т.е. една и съща комбинация от букви може да се произнася по различен начин в зависимост от думата. На български е лесно, четем това, което пишем, но на много езици не е така  Thinking


Това да се учи детето да чете на срички, не означава да не е съобразена методиката със съответния език. Сричката представлява начин да се научи детето да разпознава гласните и съгласните и как те звучат в комбинация. Също звуковото произнасяне на букви. Във всеки език го има това нещо, и английския не прави изключение. Там методиката на обучение е различна и има правила за произнасянето на думите.


 Всяка седмица взимат по три групи думи, като във всяка група има по няколко думи - от три до 10 (примерно  newsm78). Учат и наставки, представки, окончания и т.н. Но това се прави, когато английският е майчин език или съответно детето учи в английско училище. Когато се преподава като чужд език системата се различава в зависимост от възрастовата група и нивото.
Същото се отнася и до начините на преподаване на граматика - не можем да очакваме, че ще са еднакви и няма място за сравнение.
[/quote]

Не, това се прави винаги когато се учи английски, дори и когато не ти е майчин език.

# 146
  • Мнения: 780
Начинът на преподаване на английски (като роден език) не е еднакъв навсякъде. Както и не е съвсем вярно, че няма правила при четенето/писането.

Дъщеря ми учи в училище, където преподават по Phonics. Децата учат звуците, които правят буквите и съчетанията от букви (наричат ги фонограми). Например фонограмата "а" прави 5 звука - учат ги в последователност в звисмост от честотата на съответния звук в думите.
Имената на буквите се въвеждат по-късно и нямат пряко отношение към правиписа.
Учат и правила за четене и писане.
Учат разделяне на думите на срички преди да са започнали да четат.
Този метод дава солидна основа и обяснява защо дадена дума се пише и произнася по съответния начин. Така дете в началните класове може да прочете например дума без да знае значението И.

Предимствата - децата стават перфектни по правопис и четене.
Недостатък - изисква много работа от страна на учителя и повторение, за да се запеметят всички звуци и правила.

# 147
  • Мнения: 2 093
mili46 системата, която описваш има ли нещо общо с една програма, която се казва Hooked on Phonics, за деца. От известно време я разучавам за сина ми и се чудя дали си заслужава да се вземе. Има различни нива-предучилищна, детска градина, училищна вьзраст.- четене и математика. Не е сьвсем евтина и не ми се иска да я купя и да сьбира праха в кьщи. Ако е сьщата, би ли ми казала нещо повече.

# 148
  • Мнения: 780
Chrisimommy, не бях чувала за тази програма. Сега се опитах да намеря инфо за нея, но ми илизат само ebay страници, където се продава. Нямам идея какво представлява. Става въпрос за компютърна програма?


# 149
  • Мнения: 87
Мили46 сигурно е така, аз не знам тук как започват децата, защото дъщеря ми започна направо 3-ти клас, за втори клас също знам, защото на една приятелка детето й е втори клас, но аз първи нямам идея как е.

А за въвеждането на имената на буквите на по-късен етап е навлязло вече в много системи. Децата учат буквата като "а", не като "ей". Иначе преди беше много смешно - C (си) for cat - честито деца. 

Относно сричките в английския няма спор, че има ясно разделение - laugh, naughty и т.н. На тези, които използат тази методика за научаване на детето да пише пожелавам успех. А ако го научат и да ги пренася....

Последна редакция: ср, 15 апр 2009, 22:35 от elastina

# 150
  • Мнения: 2 093
Chrisimommy, не бях чувала за тази програма. Сега се опитах да намеря инфо за нея, но ми илизат само ebay страници, където се продава. Нямам идея какво представлява. Става въпрос за компютърна програма?


това е сайта http://www.hookedonphonics.com/ и сьщо може да прочетеш ревюта на amazon.com. Аз гледам за 3-4 годишни и програмата включва CD, но не знам дали е интерактив или само се гледа, флаш кардс, речник и други матерлиали. До колкото разбрах родителя трябва да работи с детето,не да го оставя сам да се занимава. На сайта, който дадох има всичките продукти според вьзрастта, така, че най-добре сама се ориентирай каква е програмата.

# 151
  • Мнения: 3 491
mili46 системата, която описваш има ли нещо общо с една програма, която се казва Hooked on Phonics, за деца. От известно време я разучавам за сина ми и се чудя дали си заслужава да се вземе. Има различни нива-предучилищна, детска градина, училищна вьзраст.- четене и математика. Не е сьвсем евтина и не ми се иска да я купя и да сьбира праха в кьщи. Ако е сьщата, би ли ми казала нещо повече.
Chrisimommy, в нашата библиотека я има. Виж дали я няма и при вас, преди да решиш дали да я купуваш. Аз точно тези дискове не съм гледала, но и нашите деца се учеха да четат по споменатата методика. За домашно ползване добра работа ни вършеше този сайт, цитиран е многократно:
http://www.starfall.com/

От игра на игра, покрай този сайт, брат си и разни други забави, малкият се научи да чете на около 4г. и нещо.

# 152
  • Мнения: 780
Chrisimommy и блажка, благодаря за сайтовете. Ще разгледам.

Chrisimommy, има причини да се изисква напътствие от родителя. Миналата година имаше курс за родителите, които са нови в училището на дъщеря ми, за да ни запознаят с методиката на Phonics. Изрично подчертаха, че не е система, при която можеш да оставиш детето само да открива отношенията между звук и буква или правилата. Изисква се много работа от страна на учителя и 100% вниманието на детето. Логично е в домашни условия ролята на учителя да се поеме от тази на родителя. Предполагам става въпрос за съвсем основни познания. Хубаво е ако можеш да намериш да прочетеш повече за Phonics, преди да започнете занимания... просто за да не настане объркване в главата на детето, а и за да можеш да отговаряш на евентуални въпроси. Аз самата имам много за учене (по-скоро от професионален интерес). Доколкото си спомням има около 70 правила за правопис и четене. Само ще дам пример и ще го напиша на английски така както на нас ни е обяснен и както го преподават на децата.

Final silent "e" has 5 jobs. In the word "cape", "e" performs its ? job (не си спомням коя по ред): it jumps over to "a" and makes it say its second sound.
Знаейки това правило, детето никога няма да напише "cap", когато му се диктува "cape". И никога няма да прочете "cap", ако пише "cape". За "к" или "с" в началото на думата също има правило и т.н.

Правилото за удвояване на съгласните в думата е свързано мисля със сричките. Например "happy" се дели на "hap" "py" . Знанията за сричката за полезни и необходими точно в тази насока (правопис и четене), а не за пренасяне на думи , което аз никога не съм виждала да се прави на английски (започнала съм да уча английски на 12 години и професионално съм се занимавала само с английски).

Самите учители тук, които преподават по тази методика, минават курс на обучение. От родителите, естествено,  не се очаква да минат курс също, но е хубаво да знаят поне в общи линии за какво иде реч.
Залага се основно на работата в училище, а в къщи само се упражнява вече заученото. Затова и книжката за четене, с която детето се прибира всяка вечер, вече е прочетена в училище. У дома, то само я препрочита за упражнение.

# 153
  • Мнения: 87
Мили тази система е много добра. За съжаление аз не си спомням всички правила  Cry.
За сричките - има ги, но поне по системите, които аз съм виждала, те не основата, на която детето да се учи да чете, защото специално в английския това не е подходящ метод. Освен това точно с примера, който си дала "саре" - виждаш две срички, но се чете една. Явно хората са го измислили, затова и не пренесят.
Относно удвояването на съгласните преди окончание имаше едно правило, че те се удвояват, ако последната гласна е "ударена", както е при travel, но да научиш децата коя гласна е "ударена" е предизвикателство, затова мисля, че те много по-лесно запомнят къде са двойните съгласни, а на по-късен етап когато им се обясни това правило правят връзката.
Ама тук навлизаме много дълбоко в нещата, а аз както казах не съм професионалист.
Ето още един сайт, в който могат да се намерят неща за обучение на деца.
http://www.britishcouncil.org/kids.htm
Ние имаме едни дискове Stuart Little and His Adventures in Wordland и Stuart Little and His Adventures in Numberland, които препоръчвам за учене на букви и цифри. Много са занимателни и децата много лесно възприемат и неща като събиране и изваждане. Подходящи са за 4-6 годишни. Лошото е, че не мога да намеря сайт, където да ги видите. Може би защото са отпреди няколко години. Хубавото при тези дискове е, че детето може да бъде оставено само да поиграе  Grinning - нали и мама е човек  Joy

# 154
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Final silent "e" has 5 jobs. In the word "cape", "e" performs its ? job (не си спомням коя по ред): it jumps over to "a" and makes it say its second sound.
Знаейки това правило, детето никога няма да напише "cap", когато му се диктува "cape". И никога няма да прочете "cap", ако пише "cape". За "к" или "с" в началото на думата също има правило и т.н.

Правилото за удвояване на съгласните в думата е свързано мисля със сричките. Например "happy" се дели на "hap" "py" . Знанията за сричката за полезни и необходими точно в тази насока (правопис и четене)
А колко годишни деца учат тези правила? Тук ги учат малко по-големички, след 7 години, до тогава го карат на зрителна памет. И също всяка седмица носят книжки в къщи, които веднъж са прочетени в училището с преподавател, от 4 годишни започват така.

# 155
  • Мнения: 2 093
благодаря за сайтовете. Тепьрва започвам да се интересувам от тези неща и всяка информация е полезна. Като ви чета и си мисля, че ще ми е много интересно да уча с малкия. Като става вьпрос за език, винаги има нещо ново за научаване, не зависимо майчин или чужд език.

# 156
Final silent "e" has 5 jobs. In the word "cape", "e" performs its ? job (не си спомням коя по ред): it jumps over to "a" and makes it say its second sound.
Знаейки това правило, детето никога няма да напише "cap", когато му се диктува "cape". И никога няма да прочете "cap", ако пише "cape". За "к" или "с" в началото на думата също има правило и т.н.

Правилото за удвояване на съгласните в думата е свързано мисля със сричките. Например "happy" се дели на "hap" "py" . Знанията за сричката за полезни и необходими точно в тази насока (правопис и четене)
А колко годишни деца учат тези правила? Тук ги учат малко по-големички, след 7 години, до тогава го карат на зрителна памет. И също всяка седмица носят книжки в къщи, които веднъж са прочетени в училището с преподавател, от 4 годишни започват така.

По повод горния цитат. Детето ми започна по тази система на 4 години. Около 6 год. възраст започнаха да четат сериозно - по 3 книги на ден.

По повод на silent "e" - we call it "magic e" because it makes the vowel in the word "say its name", i.e., cap vs cape (ei), hop vs. hope (ou), etc. It also makes most consonants say their "name". Много е лесно за помнене и работи безотказно!

# 157
  • Мнения: 87
По повод горния цитат. Детето ми започна по тази система на 4 години. Около 6 год. възраст започнаха да четат сериозно - по 3 книги на ден.

По повод на silent "e" - we call it "magic e" because it makes the vowel in the word "say its name", i.e., cap vs cape (ei), hop vs. hope (ou), etc. It also makes most consonants say their "name". Много е лесно за помнене и работи безотказно!
[/quote]

За къде става дума и какво имаш предвид под 3 книги на ден? Това не е ли много? Аз съм много за четенето, но в началото докато свикне карах дъщеря ми да чете първо по 5 страници на ден (говоря за страници от книжки с детски романи - малко по-едър шрифт и възраст 6 години), след това по 10, сега вече съм я оставила, защото тя сама си чете вечер без да я карам (а чете и на сестра си, което е голямо облекчение  Laughing). Аз лично настоявам да чете повече книги на български, защото така или иначе по цял ден общува на английски и в училище четат книги на английски.

# 158
  • Мнения: 780
Merry, първото правило беше въведено в края на подготвителен клас (5 годишни). В подготвителен клас се въвеждат и всички фонограми. Сега в първи клас продължават да упражняват фонограмите, особено с децата, които са ги позабравили. И продължават с правилата. Тук класовете са смесени - в случая първи и втори клас, но за езиковите часове и математика са разделени на групи (според нивото) и ходят при различни учители. Домашните за писане са различни, книжките за четене са на различно ниво. Всеки месец-два ги изптват и ако са напреднали им сменят нивото.
Не съм сигурна до кой клас продължава въвеждането на правилата, но не става за година или две - бавно и слвано, с много повторение.

# 159
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Не съм сигурна до кой клас продължава въвеждането на правилата, но не става за година или две - бавно и слвано, с много повторение.
Предполагам, че е така, защото щерката започва училище от септември и въобще не си я представям да учи подобни правила, ако е по тази система  Crazy Или и да ги заучи да ги цитира, няма да съзнава точното им значение.

elastina, зависи от книжките, не е невъзможно. Нали се делят по нива, в зависимост от способностите на детето. Най-ниските нива са с по едно изключително кратко и опростено изречение на страница. И синът на тази възраст четеше по няколко, като го водех в библиотеката заедно с приятелчета, а аз с другите майки си лафех в кафето към нея  Crazy В трети клас, 6 годишен, му купих и първата книга, Horrid Henry, не знам дали при вас е популярен този герой. Като ми я поиска да му я взема, твърдейки че я четели в училище, го погледнах много недоверчиво. Но я "погълна" за 2-3 дни, а след няколко месеца вече един ден му беше достатъчен.

Сега отворих сайта на Оксфор, те издават много книжки. Аз харесвам техните Oxford reading tree, делят се на няколко нива, ползват ги много и в училищата тук. Сега видях, че имат и нов продукт за фоникс Grinning

Последна редакция: пт, 17 апр 2009, 21:24 от Merry

# 160
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 106
В английската система правилата не се въвеждат и даже не се говори за тях преди трети клас(година). След това се казват някои правила, но не в такъв вид както пише Мили. И винаги се изтъква, че има изключения. По принцип в началното училише се набляга повече на запомняне на думите, отколкото да запомнчт правила.

# 161
  • Мнения: 780
В английската система правилата не се въвеждат и даже не се говори за тях преди трети клас(година). След това се казват някои правила, но не в такъв вид както пише Мили. И винаги се изтъква, че има изключения. По принцип в началното училише се набляга повече на запомняне на думите, отколкото да запомнчт правила.

Аз не говоря изцяло за австралийската система. Много малко училища в Австралия работят по Фоникс официално (не знам защо), макар че учителката,която ни водеше курса миналата година, няколко пъти подчерта, че Фоникс се използва при "закрити врати" от много учители. От друга страна, на книжния пазар тук има много работни книжки по Фоникс като се започне от предучилищна.

Doret, говорим за различни методи.

Традиционният метод на преподаване залага на повторението и заучаването на група думи с подобен правопис и произношение, като се разчита на децата сами да стигнат до правилото, т.е. залага се на дедукцията. Едва след като детето е натрупало значителен запас (бройка) от думи правилото се формулира като такова (незадължително).

При Фоникс положението е обратно - започват от фонограмите (градивните частици на думата), отделят срички преди да са започнали да четат и да пишат. Успоредно с четенето и писането започват и правилата, т.е. залага се на индукцията.

Темата за предимствата и недостатъците на ученето на езика като цяло (whole language approach) и на езика чрез Фоникс е един от най-старите спорове в английското езикознание. За мен е по-важно един учител да може да извлече най-ценното и от двата метода и да направи ученето удоволствие за децата.  Peace

Merry, аз миналата година бях в твоето положение - просто не можех да си представя как голямата ми дъщеря ще се занимава с учене на такова ниво (дори ми минаваха мисли да я задържа една година назад, защото и на възраст е една от най-малките в класа). Ами научи се. И като имаш пред вид, че знаеше много малко за буквите, започна да чете в края на третия месец (разбира се говорим за най-елементарен текст). Не е от най-напредналите в класа, но за мен е важен големият прогрес, който е направила. Да не говорим, че се убедих на практика в истинността на това, че всяко дете е различно и се развива с неговите си темпове.
Важното е че ходи на училище с голямо желание, а напоследък явно и е светнала някаква лампичка и постоянно ходи с един лист и молив и пише изречения  Mr. Green .
Така че няма страшно!  Hug

# 162
  • Мнения: 87
Не съм сигурна до кой клас продължава въвеждането на правилата, но не става за година или две - бавно и слвано, с много повторение.
Предполагам, че е така, защото щерката започва училище от септември и въобще не си я представям да учи подобни правила, ако е по тази система  Crazy Или и да ги заучи да ги цитира, няма да съзнава точното им значение.

elastina, зависи от книжките, не е невъзможно. Нали се делят по нива, в зависимост от способностите на детето. Най-ниските нива са с по едно изключително кратко и опростено изречение на страница. И синът на тази възраст четеше по няколко, като го водех в библиотеката заедно с приятелчета, а аз с другите майки си лафех в кафето към нея  Crazy В трети клас, 6 годишен, му купих и първата книга, Horrid Henry, не знам дали при вас е популярен този герой. Като ми я поиска да му я взема, твърдейки че я четели в училище, го погледнах много недоверчиво. Но я "погълна" за 2-3 дни, а след няколко месеца вече един ден му беше достатъчен.

Сега отворих сайта на Оксфор, те издават много книжки. Аз харесвам техните Oxford reading tree, делят се на няколко нива, ползват ги много и в училищата тук. Сега видях, че имат и нов продукт за фоникс, но само за 5то и 6то ниво четци  Grinning

Мери, аз вярвам  Grinning, просто питах какви са. Хорид Хенри е супер хит при нас (все пак не сме толкова далече), ама аз все отклонявам купуването на тези книжки, за да чете на български. Оф, сега нямам много време, ама накратко да те питам твойто голямо детенце като тръгна на училище тук имаше ли някаква подготовка - знаеше ли буквите. Мойта малка принцеса май ще е доста назад, защото още не знае буквичките нито на английски, нито на български. Е, знае някои де, ама бърка английски с български - каша. Аз съм леко притеснена за нея  Confused
Ще видя довечера тези книжки на Оксфорд, аз съм фен на учебните им програми.
Хайде чао засега

# 163
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Днес се заприказвах с друга майка, чието дете е втори клас. Тя твърдеше, че в Англия Фоникса се ползва още от reception class. В началото децата използват зрителна памет. Ето сега щерката може да разпознае написано името си, без да познава буквите. Но буквите и тяхното произношение, както и съчетанието на букви и тяхното звучене го учат точно по фоникс системата, както и elastina е написала  Peace Аз не бях много съгласна с нея, защото имах малко по-различни спомени, но след като поговорихме и тя ми даде разни примери, как учат думите по групи, в зависимост от дадено звукосъчетание, си признах, че явно паметта ми е изневерила  Embarassed Бях останала с впечатлението, че го правеха в по-горни класове.

elastina, моят син започна тук reception class. Така бяхме планирали нещата, че дойде в УК, точно няколко седмици преди първия учебен ден. Нито буквите знаеше, нито английски можеше да говори  ooooh! Аз не пропускам да подчертавам на учителите, че не сме native speakers и в къщи се говори само български език. Така имам чувството, че обръщат повече внимание на децата  Thinking

# 164
По повод горния цитат. Детето ми започна по тази система на 4 години. Около 6 год. възраст започнаха да четат сериозно - по 3 книги на ден.

По повод на silent "e" - we call it "magic e" because it makes the vowel in the word "say its name", i.e., cap vs cape (ei), hop vs. hope (ou), etc. It also makes most consonants say their "name". Много е лесно за помнене и работи безотказно!

За къде става дума и какво имаш предвид под 3 книги на ден? Това не е ли много? Аз съм много за четенето, но в началото докато свикне карах дъщеря ми да чете първо по 5 страници на ден (говоря за страници от книжки с детски романи - малко по-едър шрифт и възраст 6 години), след това по 10, сега вече съм я оставила, защото тя сама си чете вечер без да я карам (а чете и на сестра си, което е голямо облекчение  Laughing). Аз лично настоявам да чете повече книги на български, защото така или иначе по цял ден общува на английски и в училище четат книги на английски.
[/quote]

Канада. В двуезично училище (френски и английски) от детската градина (в английската част). Държавно. Работят по градирана система, т.е. в един и същ клас има деца четящи книги с 12 страници с по едно изречение на страница и деца четящи "chapter books с около 100 стр." - говоря за седем годишни деца. Градираното четене едно от  добрите неща на канадската система, която иначе има + и - като всяка друга. Детето ми започна с по-лесни книги и много бързо прогресира. Моят опит - сравнително добро училище + работа вкъщи = отлични резултати. Не съм специалист по детска педагогика, но според мен няма образователна система, която да работи сама по себе си без усилие от страна на семейството и детето. Ако не си пречат (защото и това го има) нещата вървят и то прогресивно. Според мен е нужна заинтересованост на семейството и прилично училище, за да има добри резултати, независимо за коя държава говорим. Едва ли "системата" е виновна за това, че някой има проблеми. Дори в рамките на един малък град има много "системи", какво остава за цяла държава!
Иначе по принцип всепризнато е образованието във Финландия. За разлика от др. държави, където има "успели" и "неуспели" училища в зависимост от местоживеене, соц. положение и МНОГО др. фактори, всички училища във Финландия са горе-долу на едно ниво и то едно от най-високите в световен мащаб (има проучвания по въпроса, който иска да потърси).ю
 

# 165
  • Мнения: 87
Мери, най-после успях да го разгледам сайта на Оксфорд. Първото им ниво е точно фоникс и като цени изглеждат много приемливи. Има и дискове, но нещо не ми се зарежда страницата добре и не мога да разбера дали са само за учители или са към книжките. Ама видях, че ги има в книжарниците Уотърстоунс и утре ще мина да видя за какво точно става дума и да ги разгледам. Ще пусна коментар след това.
Голямата ми дъщеря започна да учи буквите на английски точно по една система на Оксфорд Гет реди, след това мина на You and Me. Но това са все учебници по английски като чужд език и едва ли са масови тук.
А у Шотландско май нямаме рисепшън клас. Малката е на 4 години и 4 месеца, от септември ходи на предучилищна (preschool) и сега от края на август ще е праймъри 1. На мен ми бяха казвали за този ресепшън клас, но не съм много на ясно каква е разликата между него и предучилищна. Но с това, че и синът ти не е знаел буквите ме поуспокои. Малката принцеса все е уморена, в момента, в който вземем книжка я заболява главата, въобще голям шемет е. Днес четохме за Златното момиче и говорихме как бабата го потопила в златната вода, защото било добро, а другото, което било мързеливо - в черна, а тя само каза: "О, това е само приказка"

Елимилър, напълно те подкрепям, че към образователната система трябва да прибавим и семейството, както и че няма идеална такава. За Финландия нищо не съм чувала, ама със сигурност ще се намери някой да каже лоша дума и за там  Joy.

# 166
  • Мнения: 1 335

Иначе по принцип всепризнато е образованието във Финландия. За разлика от др. държави, където има "успели" и "неуспели" училища в зависимост от местоживеене, соц. положение и МНОГО др. фактори, всички училища във Финландия са горе-долу на едно ниво и то едно от най-високите в световен мащаб (има проучвания по въпроса, който иска да потърси).ю

Да, системата им е доста  добра, и резултатите които са постигнали в образованието са впечатляващи.

# 167
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 106
Включване и от мен след празниците.
Мили аз просто сравнявах вашата ситема с английската.
В Англия официалната система в началното училище от десетина години е Jolly Phonics. Всъщност започва се експериментално най-напред в Шотландия. И не само от ресепшън клас, но и още в нърсърито се започва изучаването на звуковете и буквите по тази система. Но няма отделянето на срички, даже не се споменават.
Мили, май нашата фоникс система е нещо като микс между старо и ново.
Ако някой се интересува ето един сайт за това как се учат буквите по фоникс системата.
http://www.hitchams.suffolk.sch.uk/phonics/
На мен ми се наложи с този сайт да доказвам на мъжа ми, че има нова система на произнасяне на буквите( той се занимава с английския, аз с българския)
Не знам каква е разликата между предучилищната в Шотландия и ресепшъна тук, но още от ресепшън клас децата започват да учат буквите по фоникс системата и да се опитват да четат книжките.
Но нека не се заблуждаваме, че като изучат всички букви и ще могат да четат. Английската система предполага бавно и постепенно научаване как се четат определени групи от думи, спецификата на  езика го изисква.

# 168
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Виждам, че сте започнали да дискутирате различните видове системи. В момента ме вълнува проблема с прекалено ранното започване на училище. Говоря за английската система- KG 1 от 3 годишни и първи клас от 5. И двете ми деца са родени на дати, които не правят избора ни лесен Simple Smile
Знам, че децата  са като попивателни и много по-напреднали от по-старото поколение деца. Не ми се иска да ги забавям и ограничавам. Особено, когато тук е масово явление да започват толкова рано. Но и се тревожа за отрицателните последици, за които в последно време се дискутира. За Англия говоря. Сравняват се със системите в повечето европейски държави, говори се за промяна на възрастта на започване.
По себе си съдя (като дете на учители преди да започна училище вече можех да чета) как ми се отрази подобно ранно обучение- положително в началните класове, но с много по-сериозни отрицателни последствия в бъдеще.
В голяма чуденка съм и спор с мъжа ми.
Ще се радвам , ако ми споделите опит и дадете материали от професионалисти, с които да си отговоря на многото питанки и съмнения.
За пример- Зайед се развива доста добре първата си година. Тестовете са му отлични. Притеснява ме , че отказва да се готви в къщи и няма интерес към книги. Пращи от енергия и го виждам, че му липсва играта и забавленията. Преди не беше така....

# 169
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Мога само да споделя, че това, което тук децата учат от 3 до 7 години, KS1, пък дори и след 7 KS2, няма нищо общо с натоварването в българското училище. До 7 години е повече игра и ученето е между другото. Щерката в момента ходи на при-скул, цялата Великенска ваканция пита, кога пак ще ходи. Сега е болна и пак се сърди, че не я пускам. Синът ми беше същия, чак в 3ти клас започна да се дърпа, че било скучно в училище и имали по-малко междучасия. А това, където тук по вестниците го пишат, колко натоварени били децата и колко често им давали тестове и били ги стресирали ми се струва не вярно, поне като гледам сина, който в момента е 7ми клас, за след това не знам  Thinking
Нали знаеш, че обучението е задължително след като детето навърши 5 годинки, можеш да си го задържиш в къщи до тогава.

# 170
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Освен честото боледуване, което май се оказва "нормално" като тръгнат на училище, аз нямам против да ходят. Но по мои наблюдения през повечето време са на чиновете- на ден (от 8до 12) имат по 5 различни предмета. Всеки ден носи домашни поне по 2 от тях. Имат и място и време за игра, но на тази възраст ми се струва доста изморително. Натоварващо е , че на повечето деца училищата са далече и им отнема  1-2 часа по рейсовете в едната посока. За това ние с баща му го закарваме и забираме. Така съкращаваме времето и е по-удобно за него. Като се прибере яде и заспива. Като стане не иска и да погледне нещо свързано с училище. В началото искаше, но сега вниманието му се задържа за не повече от страница.
Тръгване в първи клас на 5 ...... Като завършат 11-12 клас ще са на 17. После 4-5 години , ако учат колеж или университет....
Ясно ми е, че в днешно време без високо образование е трудно, че напрежението в стремежа за оцеляване е голямо. Точно за това не ми се иска някъде по средата "да им писне" и да ги избие в друга, не винаги правилна посока.
Аз съм за принципа - за всяко нещо си има време. Не винаги възприемат материала, защото не са на възраст да го разберат. Или го забравят или се стресират.
Много съм против това, което става в момента във България. Неразбираеми учебници, родителите учат повече от тях за да им помагат, частни учители.....

За Англия писаното по вестниците е обсновано на проучване. http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/education/7989380.stm

# 171
  • Мнения: 934
Но по мои наблюдения през повечето време са на чиновете- на ден (от 8до 12) имат по 5 различни предмета. Всеки ден носи домашни поне по 2 от тях. Имат и място и време за игра, но на тази възраст ми се струва доста изморително.
По мои наблюдения в сравнение с Англия тук ги стягат доста повече, и от по-рано. Нищо че системата е една. Частни училища, репутация, това-онова. И достатъчно време за почивка и игра нямат. Зле се отразява на децата, особено момчетата, но няма как. След няколко години свикват Mr. Green

Но тук можеш да си пуснеш децата с една година по-късно на училище, няма проблем. Много хора го правят. В Англия задъжително вървят със своята възрастова група и няма мърдане.

# 172
  • Мнения: 2 032
имат по 5 различни предмета. Всеки ден носи домашни поне по 2 от тях

Мария, учуди ме, че дават домашна на толкова малки деца като сина ти. Калина е на 6г, в Year 1 е, и има малко домашна само уикенда, може би ни отнема 30 мин да я направим (и това е, защото тя се мотка и й отнема повече време). За ваканциите също дават някакви задачки-закачки, ама не всички са точно "академични", например миналия Велиден всяко дете трябваше да украси кошничка за яйца. Хе, и някои родители се бяха оплакали, че е много домашната през ваканцията, та сега дават по-малко, ура.
Но, с две думи, на тази възраст т.нар. домашно е просто за да започне да се изгражда навик, не по същество: поне при нас.

# 173
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
mariabutti, извинявай, аз мислех, че питаш за Англия  Embarassed Явно, както са обърнали момичетата внимание, частните училища при вас се различават.

В при-скула тук 3 годишните въобще нямат домашни. Уж учат по малко буквички и цифрички, но от учителките там знам, че не им е позволено да учат децата да изписват буквите и цифрите. В KS1 дават максимум по едно домашно, понякога и толкова не дават на седмица. KS2 могат да имат и по 3 на седмица, но това е изключение и то само по предметите математика, английски и науки. Имат седмици и без домашни, особено преди ваканциите, които са начесто. KS3 темпото се променя, но това са 11+ годишни деца. Аз лично, като амбициозна майка, съм питала за повече домашни в KS2 и отговорът на учителката беше, че целта била децата да усвоят и затвърдят в училище материала, а след училище да им оставало повече време за игри, затова нямали практиката да дават много домашни. И както Алиса е обърнала внимание, домашните се пишат за 10-15 минутки. В KS3 също се пишат бързо, но са повечко на брой. Ето например, оня ден синът имаше домашно по науки. Дали му 10 въпроса, на които се отговаря точно с по едно изречение, тоест, 10 изречения да напише. Снощи писа по английски за театъра Глобе в Лондон, трябваше от нета сам да намери 5 факта за този театър.

Аз лично съдя, че не са натоварени и стресирани в училището от личния ми опит с българската образователна система и по наблюдения върху сина. Определено не претендирам за представителност на моите наблюдения и като чета подобни статии започвам да се чудя, как ли ми се е отразило това напрежение на мен в БГ училището и как ли се отразява на децата учещи там сега. Пристрастна съм и може би затова не мога да кажа, че ми е повлияло отрицателно  Thinking

Но да подчертая, говоря за държавно училище в Англия, където обучението е задължително от 5 до 16 години. А това, дали детето ще учи от 3 до 18 години, вече е въпрос на личен избор  Peace

# 174
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 106
Мария, явно вие сте по английската система, но не както е в Англия. както Алиса е споменала тук домашни почти не се дават, най-много да прочетат книжката в къщи. Споменаваш и за тестове на сина, той е месец по-малък от моята, но при нас няма тестове, просто ги подготвят за училище. От септември ще е в ресепшън клас, тогава се започва с истинското учене, макар да се води подготвителен.
Не знам как е при вас, но тук системата си има определени цели, преследва си ги и не може да има никакво сравнение с българското образование.
В тази тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=388868.0 , всъщност първата и част и в тази http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=289756.0 сме обсъждали доста подробно английската система.
Наистина децата много рано тръгват на нърсъри към училище и след това на училище. Както си дала линк имаше приказки за ранното тръгване на училище, но всичко набързо замря. Много фактори налагат всичко да си остане по старому. Общо образованието тук много малко се е променило, с изкючение на фоникс системата и въвеждането на компютрите и всичко свързано с тях в училище.
От моя опит и разговори с колеги и родители децата са много малки за да тръгват толкова рано на училище, но всички си кротуват защото така им оттърва, макар и в ущърб на децата. Дъщеря ми ще тръгне на 4 години и 9 месеца на училище, а съседското дете на 29 август навършва 4 и то тръгва след 3 дни на училище. Коментарът тук е излишен.
Ако друго те вълнува, споделяй. Simple Smile

# 175
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 106
Докато напиша и Мери ме е изпреварила. Wink
Но отново, нека не сравняваме  с българското образование. Аз пък съм пристрастна към българското образование, макар че сега се опитват да го съсипят като го доближат до английското.

# 176
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Питах за английската система, защото учи в британско училище и следват IGCSE O’ level and A’ level Examination System conducted by Cambridge International Examination – United Kingdom.
На края на 2 срок имаше 5 изпита -тестове с по 5-6 въпроса. За уикенда са поне по 3 предмета домашните. Не може да ги свърши за 10 минути, защото са поне 5 страници с букви на арабски и английски и числа. Явно рисуването го остават за в клас Simple Smile дори и да не я напише на страниците слагат дата, така че си остава ...Всеки ден (рядко пропускат) носи поне по 4 страници. Трудна е азбуката на арабски за писане дори за голям човек. Етървите ми са учителки и от тях знам, че учат до 3-ти клас да пишат в държавните училища. Но явно в частните е друго.
Английската азбука я взеха цялата, Арабската имат не взети 4-5 букви. Числата броят до 40. Пишат до 20. За религия хич не ми се говори, защото и там зубрят неща, които не разбират и не са узрели да им обясниш. Най-малкото , че са на висок стил арабски.
Първите дни, когато не можеше да свикне и не искаше да пише, заради тъпата ми родителска амбиция дори го наказах веднъж  Embarassed Но се осъзнах  на време. Сега дори не го питам. Сам си носи чантата с учебниците. Друг е проблема , че малкото маймунде му пречи  Laughing
С колкото майки говорих , толкова отговора "ми какво да правим , и ние в кюпа" получих.
Иначе училището ми харесва. Живот и здраве след година ще се местим да живеем наблизо. До 12 клас е.
Учителките са много доволни от него и едва ли ще ми кажат да го оставя да повтори KG 2.
Но да се повторя- притесненията са ми за по-късно. Като стане наистина трудно и напрегнато.

Може и да се притеснявам прекалено, но нали сме за това родители. После и да си удрям главата в стената ще е късно.

# 177
  • Мнения: 87
Мариабути, малките са така. И мойта малка пречи на голямата, ама няма какво да се прави.
За религията съм чела, че точно това е метода - предава се само устно и се заучава, без да се тълкува и анализира! Чувала съм, че това една от причините арабския език да няма развитие както другите езици, тоест няма "староарабски". Наистина ли е така или това е само мит? Отклоних се от въпроса ти, ама не съм запозната с този изпит. Само мога да ти кажа, че тук със сигурност не ги мъчат толкова. Иначе моята дъщеря е в католическо училище и също учи религия, малко повечко ни идва, ама няма лошо  Wink.

# 178
  • Мнения: 3 804
Мария и при мен с големите беше така навремето -когато дойдохме,а и до сега такъв е принципът на обучение във всички градини.Учи се местният език + английски ,начална математика и малко религия.Домашни задължително-но пък  и всяка градина си има площадка с люлки и пързалки а нашата и басейн ,та в самата градина успяваха да комбинират и ученето и играта-децата ходеха с удовоствие-щом по малката  бяха сложили предучилищна-на 4 и нещо заедно с кака и-нали не знаеха езика.За 3 месеца успяха да ги научат езика+четене и писане.

# 179
  • Мнения: 3 804
Еластина ще отговоря вместо Мария- да  староарабският не се променя-но, повечето от думите които не се използват често са непонятни за съвременните араби-така,че в повечето издания на Корана има обяснения на доста от думите.За пример когато  у4их тук ни бяха дали няколко думи задомашно-да им напишем  обеснения-едоста народ разпитах-никой не ги знаеше-та  прибегнах до един доста обемен речник. Mr. Green
Иначе съвременният арабски се дели на много диалекти ,дори в една страна има поне 5-6,които в по голямата си стетен се различават коренно от староарабския -и като лекскика и като граматика.

# 180
  • Мнения: 87
Мързел, благодаря ти за отговора.

# 181
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Нямах предвид , че е написан на староарабски. Коран е написан по принцип на много висок стил. Много от думите не могат да ги разберат като значение.
Деси, материалната база и там е отлична. Има къде да играят , има и басейн. Но програмата им е заета с другите предмети.
Май трябваше да отворя друга тема, че така "завзех" тази с мойте проблеми.

# 182
  • Мнения: 689
Мария-няма нужда да разбират значението:това наизустяване се прави,за да си тренират паметта.Деца на по 5 години има наизустили целия Коран,което им е от полза за другите предмети и живота изобщо.
Разбирането идва по-късно.
В британско училище на религията не се обръща голямо внимание и родителите пращат децата през ваканцията да наизустяват в курсове.
Ако не искате домашни:американската сиситема на обучение е по-добрия избор,с повече игри и допълнителни занимания. Simple Smile

 

# 183
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Мария-няма нужда да разбират значението:това наизустяване се прави,за да си тренират паметта.Деца на по 5 години има наизустили целия Коран,което им е от полза за другите предмети и живота изобщо.

 Не си разбрала какво имам предвид Peace
Това , което съм те цитирала , ако може да ми го обясниш , но на лични. Не съм убедена, че е добре да повтаря като папагал неща, които не разбра, още повече , че са свързани не с трениране на паметта, а с духовно израстване  Peace Малко на "промиване на мозък" ми прилича...За наизустяването на неразбираеми неща говоря, не за религията по принцип.
Всеки си прави избор. Аз помолих за опит и  научни материали, не за назидание. 

# 184
  • Мнения: 689
По британската система Ислям се учи ,,олекотено,, и е любим предмет на децата,тъй като е ,,пеенето,,което не изучават.За цяла година имат 4-5 сури и то най-кратките,които и без това ги знаят от в къщи,опасност от промиване на мозъка няма,още повече пък с Корана.
На 7 г.вече ги учат и да се молят и не може без тези сури.
Ако родителите не искат детето да учи религия,то тогава могат да го преместят в класа по Moral siences. Peace

# 185
  • Мнения: 934
По британската система Ислям се учи ,,олекотено,, и е любим предмет на децата,тъй като е ,,пеенето,,което не изучават.
Британската система не предвижда специално изучаване на Коран, това са изисквания на местното министерство на образованието специално за тези деца, които са мюсюлмани.
Пеене обаче се предвижда и изучават.
Размера на домашните е според училището и има много малко общо със системата. В нашето училище са сведени до минимум, но пък децата прекарват повечко време там - от 8 до 2.30.

# 186
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
По британската система Ислям се учи ,,олекотено,, и е любим предмет на децата,тъй като е ,,пеенето,,което не изучават.За цяла година имат 4-5 сури и то най-кратките,които и без това ги знаят от в къщи,опасност от промиване на мозъка няма,още повече пък с Корана.
На 7 г.вече ги учат и да се молят и не може без тези сури.
Ако родителите не искат детето да учи религия,то тогава могат да го преместят в класа по Moral siences. Peace

Лиленце, защо винаги спориш толкова усърдно и всезнаещо за неща, които не са ти ясни? Thinking
шемет го е казала ясно.
 Има огромна разлика между едно дете на 7 и едно на 4. Не може да го караш да учи сури преди да си му обяснил какво е Бог и  религия. Това , че повтаря поведение- ходене на молитви, четене на сури, не значи , че разбира напълно за какво става въпрос.
Никой в училището на Зайед не ги е лишил от пеене и рисуване. Имат си предмет Изкуство. Сравнила съм държавните училища и това - няма разлика в обема на материала и начина на изучаване на Ислям.
За друго говорихме.
Никъде не съм писала, че не искам да изучава религия или да пише домашни.
И понеже започваме да спорим ненужно за неща, които са извън темата, аз спирам до тук. Благодаря на тези, които ми отговориха.

# 187
  • Мнения: 703
По темата... Laughing
Тук и на 50 да си е съвсем нормално да ходиш на училище.Никой не се диви,ако до него примерно на студентската скамейка седне някоя тетка на преклонна възраст. CrazyИма специални центрове.Тези центрове за обучение се наричат на финландски Aikuiskoulutuskeskus и предлагат обучение на хора на всякаква възраст./Напомнят ми за бълг.центрове за квалификация и преквалификация/
Ето пример:http://www.adulta.fi/

# 188
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Още нещичко за Италия...
Изучаване на история на изкуството от 1-ви до последен курс,предварителна задълбочена подготовка преди посещение на изложба или музей...но това може би до голяма степен зависи и от преподавателя.
Работата с деца-чужденци за по-лесното им приобщаване в новата обстановка, организиране на допълнителни часове за запознаване с културата на различните държави,от които идват тези деца.
Театралните постановки,които подготвят децата и представленията пред родителите,обучението по музика,включващо задължителен музикален инструмент...

изпуснала съм развитието на тази тема, та си наваксвам  Rolling Eyes
интересно ми е да разбера е коя 4аст на Италия е това и за какво у4илиЩе говорим, държавно или 4астно. Щото двете под4ертани неЩа, в държавно в Северна Италия не съм ги 4увала досега. за водене на музей, еле...

Що се отнася до задължителния музикален инструмент, не само 4е не го смятам за предимство, а за абсолЮтно ненужна измиШльотина. 1. това не е музикално у4илиЩе, 2. инструментът пове4ето деца го сменят всяка година, демек, ясно какво нау4ават. 3. по_добре малко теория и история на музиката, на мястото на упражнения, които, повтарям, за деца, които няма да си посветят бъдеЩето на музиката, е само губене на време.

както и да, моето мнение за италианското образование се отдале4ава много от твоето  Peace

# 189
  • Мнения: 934

Що се отнася до задължителния музикален инструмент, не само 4е не го смятам за предимство, а за абсолЮтно ненужна измиШльотина. 1. това не е музикално у4илиЩе, 2. инструментът пове4ето деца го сменят всяка година, демек, ясно какво нау4ават. 3. по_добре малко теория и история на музиката, на мястото на упражнения, които, повтарям, за деца, които няма да си посветят бъдеЩето на музиката, е само губене на време.


На мен пък ми се вижда страхотно това с музикалния инструмент! Чудесно е, че им дават шанс да опитат, а и откъде да знаеш кой ще се посвети на музиката и кой не? А дори и да не, все пак си е вид култура и умение.
При нас за съжаление задължителен е само recorder-а, което е вид проста пластмасова флейта. Иначе напоследък се пробват да композират прости мелодии, и могат да ползват разни инструменти, ако искат. Но по-сериозно изучаване на инструмент означава частни уроци, а цените са едни... Rolling Eyes Така че завиждам - благородно, разбира се.

# 190
  • Bristol
  • Мнения: 9 367

Що се отнася до задължителния музикален инструмент, не само 4е не го смятам за предимство, а за абсолЮтно ненужна измиШльотина. 1. това не е музикално у4илиЩе, 2. инструментът пове4ето деца го сменят всяка година, демек, ясно какво нау4ават. 3. по_добре малко теория и история на музиката, на мястото на упражнения, които, повтарям, за деца, които няма да си посветят бъдеЩето на музиката, е само губене на време.


На мен пък ми се вижда страхотно това с музикалния инструмент! Чудесно е, че им дават шанс да опитат, а и откъде да знаеш кой ще се посвети на музиката и кой не? А дори и да не, все пак си е вид култура и умение.
И аз мисля, че е хубаво да пробват децата. Тук също им дават да свирят на разни инструменти по за някои и друг час, просто да видят как е. Не го считам като губене на време, а полезно за общата култура, пък и някое дете наистина може да се запали и да стане професионалист, знае ли човек. Моят син така се запали да свири на контрабас, аз такова нещо през живота си не бях пипвала, нито пък съм учила някакъв музикален инструмент  Sad Свири известно време, дори участие на концерт в оркестър имаше Grinning Беше неповторима емоция за него, кога друг път ще има възможността да свири в оркестър, пък било то и детски, непрофесионален. Мина му мерака  Laughing Не считам времето, парите и усилията, които загубихме покрай тая му страст, за тотално загубени Crossing Arms Да не говоря и че покрай тази си страст се отвори да слуша и малко по-различен тип музика, който не е така разпространен сред децата на неговата възраст, пък дори и сред възрастните  Peace

# 191
  • Мнения: 1 169
Цитат
Ако не искате домашни:американската сиситема на обучение е по-добрия избор,с повече игри и допълнителни занимания. Simple Smile

Water Lily
Има доза истина, но много зависи от училището. По принцип домашните са една страничка до 4 клас. След това им идва много, защото увеличават обема драстично.
Ела да видиш дъщеря ми всяка вечер по 3-4 часа домашно.

# 192
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124

На мен пък ми се вижда страхотно това с музикалния инструмент! Чудесно е, че им дават шанс да опитат, а и откъде да знаеш кой ще се посвети на музиката и кой не? А дори и да не, все пак си е вид култура и умение.
При нас за съжаление задължителен е само recorder-а, което е вид проста пластмасова флейта. Иначе напоследък се пробват да композират прости мелодии, и могат да ползват разни инструменти, ако искат. Но по-сериозно изучаване на инструмент означава частни уроци, а цените са едни... Rolling Eyes Така че завиждам - благородно, разбира се.


И аз мисля, че е хубаво да пробват децата. Тук също им дават да свирят на разни инструменти по за някои и друг час, просто да видят как е. Не го считам като губене на време, а полезно за общата култура, пък и някое дете наистина може да се запали и да стане професионалист, знае ли човек. Моят син така се запали да свири на контрабас, аз такова нещо през живота си не бях пипвала, нито пък съм учила някакъв музикален инструмент  Sad Свири известно време, дори участие на концерт в оркестър имаше Grinning Беше неповторима емоция за него, кога друг път ще има възможността да свири в оркестър, пък било то и детски, непрофесионален. Мина му мерака  Laughing Не считам времето, парите и усилията, които загубихме покрай тая му страст, за тотално загубени Crossing Arms Да не говоря и че покрай тази си страст се отвори да слуша и малко по-различен тип музика, който не е така разпространен сред децата на неговата възраст, пък дори и сред възрастните  Peace

ммм, да, всъЩност предполагам, 4е зву4и много атрактивно  Laughing
за съжаление практиката е разли4на от теорията и не се дава нито умение, нито култура. едно е да се опитат е видят инструментите, друго, да се пренебрегнат някакви базисни музикални познания в името на евентуална предразположеност на детето.

както и да е, де да и беШе това проблема на ит. образователна система  Rolling Eyes

темата, особено в англоези4ната си 4аст ми беШе безкрайно интересна  Peace

# 193
  • Мнения: 2 195
За почивките при нас е така:
Училището започва в 8.30. Чãсовете са по блокове (по 70 минути) и паузите са в 10.30 до 10.50 и в 13.00 до 13.30. часовете свършват в 15.30 или 16.15. През останалото време няма почивки, само 5 минути за сменяне на стаята. Ако си в една стая, няма проблем, но мен ме изнервя и и Tiredзморява непрекъснатото тичане. 

За основно или средно говориш? Не във всички училища е така.

# 194
  • Мнения: 3 804
Като сте засегнали темата за музиката-ужас-тук и солфеж ги карат да учат,че и оценките които получават са сериозни-понякога само оценката по музика и рисуване развалят успеха.И да се оплача-положението с рисуването е същото-едната ми дъщеря рисува малко по добре от мен-т.е няам талант-та даскалката редовно и пише по ниска оценка  #2gunfire-все се чудя кога ли ще ми писне и ще и вдигна някой скандал-все пак не е в рисувално училище.

# 195
  • Германия
  • Мнения: 8 102
Леле! И оценката по рисуване накрая включена ли е в общата?! Аз намразих рисуването в 10ти клас, дойде нова учителка, с нея и кофти оценки, после в дипломата си имах четворка освен по математика и по рисуване Close Хайде математиката си беше заслужена, но да зубриш в езикова гимназия и едното рисуване да ти скапе накрая бала е тъпо. Е затова го харесвам тукашното, да си избереш накрая сам предметите за засилено обучение и матура.

# 196
  • Мнения: 5 183
Верно че и оценките по физическо и рисуване влизаха в бала. Мнооооооооооооого тъпо.
Кво ги интересува, ако ще кандидатствам право например?!  Rolling Eyes Crazy

# 197
  • Мнения: 3 804
. Мнооооооооооооого тъпо.
Кво ги интересува, ако ще кандидатствам право например?!  Rolling Eyes Crazy
Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy

а, с това,че е тъпо и аз съм съгласна  bowuu,освен това поведението също се оценява с оценка-която влиза в общият бал.

И един въпрос-по вашите страни има ли -труд и техника както в БГ навремето  newsm78- тук момичетата учат шеф и кройка и готварство

# 198
  • Мнения: 2 195
Има в основното, правят разни според мен безполезни неща  Rolling Eyes

# 199
  • Мнения: 1 335


И един въпрос-по вашите страни има ли -труд и техника както в БГ навремето  newsm78- тук момичетата учат шеф и кройка и готварство

А-ха, има. Само че не е само за момичета, а за всички. Което е още по-зле, момчетата вместо да ритат топка, готвят.

# 200
  • Мнения: 3 804
То и тук за момчетата има само,че е нещо техническо.

# 201
  • Мнения: 87
Е, като си спомня часовете, в които шиехме в училище ме навява някаква носталгия. Тук май няма такива часове, поне аз все още не съм чувала. Може би, ако не се прекалява с такива часове е добре да ги има. Мойте деца все още не са виждали човек да плете  Embarassed. Аз все се каня да си купя прежда и игли и да се хвана да им покажа, ама май време все не остава  Thinking.

# 202
  • Bristol
  • Мнения: 9 367


И един въпрос-по вашите страни има ли -труд и техника както в БГ навремето  newsm78- тук момичетата учат шеф и кройка и готварство

А-ха, има. Само че не е само за момичета, а за всички. Което е още по-зле, момчетата вместо да ритат топка, готвят.
И какво му е лошото едно момче, освен да може да рита топка и да има представа от готвене  Thinking newsm78

От тази тема се вижда колко са различни очакванията на родителите от училищата  ooooh! Ако на един му харесва едно, то друг напълно го отрича. Не виждам как би могло да се угоди на всички родители  Crazy

# 203
  • Мнения: 1 335


И един въпрос-по вашите страни има ли -труд и техника както в БГ навремето  newsm78- тук момичетата учат шеф и кройка и готварство

А-ха, има. Само че не е само за момичета, а за всички. Което е още по-зле, момчетата вместо да ритат топка, готвят.
И какво му е лошото едно момче, освен да може да рита топка и да има представа от готвене  Thinking newsm78

От тази тема се вижда колко са различни очакванията на родителите от училищата  ooooh! Ако на един му харесва едно, то друг напълно го отрича. Не виждам как би могло да се угоди на всички родители  Crazy

Мери, футбола и/или играта на вън като отбор е много по-важна за едно дете, особено момче, отколкото готвенето.  Децата не се приобщават да играят заедно, 2 са си самодостатъчни, при 3 -едното е в излишък, за това говоря, не дали едно момче трябва да може да готви.

Да, различни са очакванията на родителите, защото родителите са израастнали в различна семейна и социална среда, и нещо което е приемливо за едни, е недопустимо за други.

# 204
  • Мнения: 934


И един въпрос-по вашите страни има ли -труд и техника както в БГ навремето  newsm78- тук момичетата учат шеф и кройка и готварство

А-ха, има. Само че не е само за момичета, а за всички. Което е още по-зле, момчетата вместо да ритат топка, готвят.
Ако не готвеха, щяха ли да им дават да ритат топка в час по... както се казва въпросния предмет? Има си време и за топка, и за готвене.

При нас има Design and Technology, един от любимите предмети на сина. Последно правиха някакви коли с пружина, която се навива. Идеята май е да учат основни инженерни принципи в опростен, занимателен вариант.

За готвенето - много е полезно децата да се учат да готвят - и момчетата, и момичетата. 

# 205
  • Мнения: 1 335


И един въпрос-по вашите страни има ли -труд и техника както в БГ навремето  newsm78- тук момичетата учат шеф и кройка и готварство

А-ха, има. Само че не е само за момичета, а за всички. Което е още по-зле, момчетата вместо да ритат топка, готвят.
Ако не готвеха, щяха ли да им дават да ритат топка в час по... както се казва въпросния предмет? Има си време и за топка, и за готвене.

При нас има Design and Technology, един от любимите предмети на сина. Последно правиха някакви коли с пружина, която се навива. Идеята май е да учат основни инженерни принципи в опростен, занимателен вариант.

За готвенето - много е полезно децата да се учат да готвят - и момчетата, и момичетата. 

Колко часа  физическо имат на седмица?

# 206
  • Мнения: 934


Колко часа  физическо имат на седмица?
Два. Част от годината единия час е плуване.
Плюс спортни занимания по избор след училище.

# 207
  • Мнения: 87

И какво му е лошото едно момче, освен да може да рита топка и да има представа от готвене  Thinking newsm78

От тази тема се вижда колко са различни очакванията на родителите от училищата  ooooh! Ако на един му харесва едно, то друг напълно го отрича. Не виждам как би могло да се угоди на всички родители  Crazy
[/quote]

И аз това се питах, ама понеже съм майка на две девойки си замълчах да не взема да засегна майките на момчета  Joy.
Мда, угодния няма, то това е всеизвестно  Laughing

# 208
  • Мнения: 1 335
Момчетата са коренно различни от момичетата, и съпоставки не могат да се правят. Имат нужда от други неща, колкото повече екшън, толкова по-добре. Енергията все пак трябва да се изразходва някъде.



# 209
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Мери, футбола и/или играта на вън като отбор е много по-важна за едно дете, особено момче, отколкото готвенето.  Децата не се приобщават да играят заедно, 2 са си самодостатъчни, при 3 -едното е в излишък, за това говоря, не дали едно момче трябва да може да готви.

Да, различни са очакванията на родителите, защото родителите са израастнали в различна семейна и социална среда, и нещо което е приемливо за едни, е недопустимо за други.
Аз не пращам детето си на училище с очакването, че ще го научат на всичко, може би там е разликата във вижданията ни. Аз очаквам там да му разширят мирогледа и да го запознаят с някои основни положения. А ако видят, че той проявява интерес в определени области, да му помогнат да задълбае малко повече в материала. Както ти си споменала, учат ги и на работа в колектив, което става не само на футболното поле  Peace
Часовете по физическо, както и Шемет е отбелязала и при моят са 2 пъти седмично. Отделно има спортни клубове към училището. Готвенето беше само половин срок, веднъж седмично. В часовете по физкултура ги занимават с различни спортове, колкото да придобият представа, футбол, баскетбол, ръгби, крикет, гимнастика, танци...  ooooh! Делят ги на момчета и момичета, както и на нива, според физическите им възможности. Не разчитам, че ще придобият кой знае какви умения в тези часове, освен някаква основна представа за различните спортове, както и да се пораздвижат и разтоварят от напрежението. Затова отделно наблягам на малко по-професионални знания след училище, които синът ми си ги е избрал, след като ги е пробвал в училище и са му допаднали  Grinning Отделно обедната им почивка е над 1 час. В началното училище редовно ритаха топка, без намесата на учител по физкултура. Сега в гимназията моят играе някаква игра подобна на стражари и апаши, дори и в дъждовно време се гонели навън, защото било голям фън след това да влезеш мокър в час  ooooh! Както виждаш екшън не липсва, ако детето разбира се има желание. Ако няма и всеки ден физкултура да има, няма да помогне  Crossing Arms
И да, момчетата са различни от момичетата. И аз се чудя, защо ги мъчат с часове по гимнастика и танци, лично моят ги мрази, много повече му харесваха часовете по готвене  Laughing Аз също не обичах гимнастиката, особено частта, където играехме на греда. Като имаш в предвид, че почти професионално съм тренирала волейбол и съм над 175 см  Crazy Но това са масови училища, колкото и да се стараят, няма как да обърнат достатъчно индивидуално внимание на децата. Затова сме насреща ние родителите  Peace

# 210
  • Мнения: 11 320


И един въпрос-по вашите страни има ли -труд и техника както в БГ навремето  newsm78- тук момичетата учат шеф и кройка и готварство

А-ха, има. Само че не е само за момичета, а за всички. Което е още по-зле, момчетата вместо да ритат топка, готвят.
Това от кой клас?
При нас няма.
Тук имат физ. култура в зала - тренират гимнастика, лека атлетика, хандбал и народна топка. Отделно ходят и на плуване.

# 211
  • Мнения: 7 605


И един въпрос-по вашите страни има ли -труд и техника както в БГ навремето  newsm78- тук момичетата учат шеф и кройка и готварство

А-ха, има. Само че не е само за момичета, а за всички. Което е още по-зле, момчетата вместо да ритат топка, готвят.
Това от кой клас?
При нас няма.
Тук имат физ. култура в зала - тренират гимнастика, лека атлетика, хандбал и народна топка. Отделно ходят и на плуване.


По моето време имаше. Бродирахме, 3.ти или 4.ти клас да сме били, после правихме разни експерименти с ток  Crazy В 7-ми клас имахме часове по готвене, доброволни, но всички участваха, целия клас, дори турските момчета.

# 212
  • Мнения: 1 335


О, Мери, не мисля да споря с теб. Ясно е че всичко е както на теб ти харесва, за което много се радвам.
Аз съм бивш професионален спортист и мога със сигурност да кажа че за едно момче е много по-добре да рита с още 10 футбол, отколкото да бродира, или готви. Нямам против да има всякакви часове. Лошото е че това с готвенето и бродерията  е популярно и в занималнята. Т.е. прави се и в извън учебно време.

Веч, в 1 клас е. В училището имаха само първия срок (но ще повторят, беше експоеримент явно), в занималнята, нали децата са 1-4 клас, и по-често се случва.

# 213
  • Мнения: 871
Ами именно, Бис-кара, тъй като си била професионален спортист, можеш да погледнеш само от този ъгъл. Ако беше станала професионална модистка или шивачка, щеше да можеш да отсъдиш дали е толкова лошо едно момче да развие подобен вид сръчност. Доколкото знам, най-известните готвачи и модисти носят мъжки имена, а футболистите са подобни на Христо Стоичков  Crazy - като интелектуално развитие и възпитание  Peace

# 214
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Bis-kara, не е въпроса до спор, просто споделяме различни мнения. Нямам за цел да те убеждавам в правотата си, а само в това, че хората възприемат нещата по различен начин. Това обаче не прави едните по-прави, а другите по-грешни Peace
И не ми харесва всичко в училището, но се опитвам да гледам реалистично на нещата. Няма как безплатното масово училище, да задоволи напълно потребностите на децата учещи в него. Може би частните училища предлагат по-добри възможности в това отношение, първо поради това, че разполагат с повече финанси, второ, децата като бройка са по-малко и може повече внимание да им се обърне, но пак се съмнявам, че могат на 100% да покрият индивидуалните им интереси и наклонности. 

Доколкото знам, най-известните готвачи и модисти носят мъжки имена...
Като Гордън Рамзи например Flutter, който се е пробвал да стане професионален футболист, но поради травма, прекратява кариерата си на 19 години. Продължава като готвач. Езикът му е останал все така цветущ, наследство от кариерата му като спортист предполагам  Laughing

Последна редакция: сб, 09 май 2009, 02:32 от Merry

# 215
  • Мнения: 1 335
Ами именно, Бис-кара, тъй като си била професионален спортист, можеш да погледнеш само от този ъгъл. Ако беше станала професионална модистка или шивачка, щеше да можеш да отсъдиш дали е толкова лошо едно момче да развие подобен вид сръчност. Доколкото знам, най-известните готвачи и модисти носят мъжки имена, а футболистите са подобни на Христо Стоичков  Crazy - като интелектуално развитие и възпитание  Peace


Ти нещо май се правиш че не разбираш, и не ти е за първи път. Напротив, ъглите са ми много разностранни, и спорта беше начин да науча нещо ново, а не да се хвана за едиственото което мога.  Футбола е пример за отборна игра, за събиране на децата с една цел на групи, защото в обществата в Запанда Европа е широко застъпена алиенацията. 

Ако обичаш в бъдеще давай примери със себе си, и недей да обиждаш без да познаваш хората, това е елементарно семейно възпитание.

А Христо Стойчков е талант, дали ти харесва на теб или не, си е твой проблем, а негов проблем е как се изразява.


Мери, да така е. И различните държави предлагат различни  възможности за обучение и изява на децата. Peace Аз нямам против да учат шев и кройка, но имам проблем с това че повече от дейностите се правят индивидуално. И това не се случва с моето дете и аз  не го споделям, защото той няма ангажименти, напротив, постарала съм се да е ангажиран максимално. Пиша го, защото е факт и смятам че училището е мястото в което трябва тази иницатива да се застъпва на 1во място.

Последна редакция: сб, 09 май 2009, 21:47 от Bis-kara

# 216
  • Мнения: 871
аа, ти защо си се обидила Бис-кара, нямам никаква идея  Rolling Eyes Явно съм казала някаква истина, която те е засегнала  newsm78 Тъй като ти беше дала пример със себе си, изтълкувах го в смисъла, който ти целеше да дадеш тон на дискусията.

И благодаря ще кажа за такива "таланти" като Христо Стоичков  #Crazy

Модерната думичка "елиенация" ми е съвсем непозната - явно имаш предвид отчуждаването. В този смисъл, дали ще е игра на футбол или курс по готвене/кройки, едва ли има значение за работата в група  bowuu

# 217
  • Мнения: 1 335

greendream, не съм се засегнала, и ти нямаш представа за моите истини. Ти обиждаш, и това е факт от написаното по-горе.
Ами именно, Бис-кара, тъй като си била професионален спортист, можеш да погледнеш само от този ъгъл. Ако беше станала професионална модистка или шивачка, щеше да можеш да отсъдиш дали е толкова лошо едно момче да развие подобен вид сръчност.

Аз примери със себе си мога да давам, ти не можеш да квалифицираш хора които не познаваш. Гледай себе си и толкова. Освен това аз дискутирах с Мери, не с теб.

Думичката хич не е модерна, съществува от доста време, но човек трябва да е запознат и попрочел това онова. От прочетото виждам че наистина ти е непозната, и преди да напишеш помисли, защото пишеш глупости, като тази:

Модерната думичка "елиенация" ми е съвсем непозната - явно имаш предвид отчуждаването. В този смисъл, дали ще е игра на футбол или курс по готвене/кройки, едва ли има значение за работата в група  bowuu

# 218
  • Мнения: 11 320


Веч, в 1 клас е. В училището имаха само първия срок (но ще повторят, беше експоеримент явно), в занималнята, нали децата са 1-4 клас, и по-често се случва.


Определено ще е бил експеримент на ваша почва. При нас и хабер си нямат да включат нещо подобно в програмата.

# 219
  • Мнения: 871

greendream, не съм се засегнала, и ти нямаш представа за моите истини. Ти обиждаш, и това е факт от написаното по-горе.
Ами именно, Бис-кара, тъй като си била професионален спортист, можеш да погледнеш само от този ъгъл. Ако беше станала професионална модистка или шивачка, щеше да можеш да отсъдиш дали е толкова лошо едно момче да развие подобен вид сръчност.

Аз примери със себе си мога да давам, ти не можеш да квалифицираш хора които не познаваш. Гледай себе си и толкова. Освен това аз дискутирах с Мери, не с теб.

Думичката хич не е модерна, съществува от доста време, но човек трябва да е запознат и попрочел това онова. От прочетото виждам че наистина ти е непозната, и преди да напишеш помисли, защото пишеш глупости, като тази:

Модерната думичка "елиенация" ми е съвсем непозната - явно имаш предвид отчуждаването. В този смисъл, дали ще е игра на футбол или курс по готвене/кройки, едва ли има значение за работата в група  bowuu

аа, виждам, че обиждаш и че ти липсва елементарно семейно възпитание! Язък ти за образованието, широките интереси и възпитанието на детето ти, след като се заяждаш най-просташки и пошло с непознати за теб хора в интернет!

Ще информирам модератор тутакси, защото се опитваш да ме дискриминираш да не участвам в дискусията, ограничавайки я до спор само между теб и Мери. Очевидно обаче, Мери дискутира с мен, защото е подкрепила моето виждане, нещо което ти е избягнало очевидно съвсем нарочно.

Междувременно дай определение на думичката "елиенация" и откога фигурира в българския език ?

# 220
  • Мнения: 1 335



аа, виждам, че обиждаш и че ти липсва елементарно семейно възпитание! Язък ти за образованието, широките интереси и възпитанието на детето ти, след като се заяждаш най-просташки и пошло с непознати за теб хора в интернет!

Ще информирам модератор тутакси, защото се опитваш да ме дискриминираш да не участвам в дискусията, ограничавайки я до спор само между теб и Мери. Очевидно обаче, Мери дискутира с мен, защото е подкрепила моето виждане, нещо което ти е избягнало очевидно съвсем нарочно.

Междувременно дай определение на думичката "елиенация" и откога фигурира в българския език ?

 Joy Joy #Crazy #Crazy
Ти започна, не аз. И да, липса на възпитание е да даваш квалификации за човек когото не познаваш.
Изобщо не ограничавам никаква дискусия, моят отговор беше към Мери. Всеки има право да си каже всичко по темата, без личностни нападки.

Алиенация- има нет, книги и т.н. Начини за ограмотяване, колкото искаш.

Последна редакция: сб, 09 май 2009, 21:48 от Bis-kara

# 221
  • Мнения: 871
отгоре на всичко си и неграмотна  Peace
няма дума елианация, а алиенация и означава точно отчуждение
намери си ти книги и си прочети, защото се показваш като страшно ограничена  Tired

# 222
  • Мнения: 7 605
Стига сте се дърпали за косите, поне минете на лични!

# 223
  • Мнения: 1 335
отгоре на всичко си и неграмотна  Peace
няма дума елианация, а алиенация и означава точно отчуждение
намери си ти книги и си прочети, защото се показваш като страшно ограничена  Tired


Просто се спри, и те помолих да не обиждаш.

Татяна, не започнах аз, и нямам какво да се обяснявам на лични.

Последна редакция: сб, 09 май 2009, 21:49 от Bis-kara

# 224
  • Мнения: 1 335


Веч, в 1 клас е. В училището имаха само първия срок (но ще повторят, беше експоеримент явно), в занималнята, нали децата са 1-4 клас, и по-често се случва.


Определено ще е бил експеримент на ваша почва. При нас и хабер си нямат да включат нещо подобно в програмата.

А, в по-горните класове нямат ли такива часове?

# 225
  • Мнения: 87
Думата е алиенация, ама то няма значение, къде "а", там и "е"  Joy

# 226
  • Мнения: 934
Съмнявам се да дадат на децата да играят футбол вместо да готвят, по простата причина, че навсякъде училищата обикновено имат определен брой часове за разние там предмети и дейности. Ако не готвят, по това време ще правят нещо друго ръчно-трудово и практическо, а футбола е съвсем друга бира.
Няма ли футбол след училище? Спортни клубове, това-онова?

Общи условия

Активация на акаунт