За майчинство ще се плаща 160 лв.

  • 4 333
  • 105
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 2 298
Nati_nat, явно има някакво неразбиране на терминът социална политика. Социалната политика се определя, като дейност за обществено регулиране на социалните отношения ( и социалното положение ) ....
По въпроса за майчинството. Ей, момичета, няма детегледачки и ясли, които да гледат децата ви по-добре от вас, собствените им майки. Радвайте се на 2-те години, които ви дава "несоциалната" ни държава, дори и с мизерните 130 лв...
Социална страна е България и повече отколкото би могла да си позволи при този "закърпен" бюджет.
Наистина тук не е мястото за подобен идеологически спор, но не го продължавам и на ЛС, защото е безсмислено да се води спор между две страни с различни светогледи и при неспазване на едно от основните правила за водене на спор - "никога не обвинявай насрещната страна в некомпетентност ("неразбиране"), а докажи твърдението си с аргументи".

Понеже сме "социална" държава, имаме "социална" политика, която "регулира социалното положение и обществените отношения", "защитава интересите при производството...", затова:

1. Ще плащаме външен дълг, частично натрупан за поддържаното някога някакво държавно здавеопазване и образование, и двете пълен абсурд на настоящия момент. И другата част на дълга е натрупана именно защото сме "социални" - осигурявахме изкуствена заетост в индустрии, за които нямахме ресурси, а внасяхме такива на цена, по-висока от тази, на която после продавахме крайното производство. Е, сега ще плащаме, междувпрочем по-малко от 10 милиарда.

2. Сега ще имаме и много безработни и социално слаби "по документи", защото "социалната" политика стимулира хората да се "пишат" такива, а и не "по документи", защото вече няма как да поддържаме изкуствена заетост за сметка на външен ресурсен източник.

3. Ще имаме такъв брутен вътрешен продукт - ами кой да го създаде, като 1,000,000 цигани и една част от безработните българи при тази политика мислят в духа на "по-добре да живея с мизерните помощи, но да не работя, отколкото да работя и да живеем аз и децата ми малко по-добре".

4. Такъв ще ни е и бюджета. За "кръпки",  "дупки" и други подобни в бюджета на източвани години наред хазни и специални фондове (вкл.пенсионните) и при наличието на съзнателно създадени през последните години механизми за укриване на данъци, въобще не ми се говори.

Ето това е омагьосания кръг на зле разбраната "социална държава", която със "социалната" си политика не защитава интересите именно на работещите и добрите данъкоплатци, които единствено могат да направят държавата богата. И ще се вайкаме колко ни е бедна държавата, и че не можем да се сравненяваме с европейските (хайде, да оставим Швеция конкретно). И как станахме бедна държава, след като през 1944-45 ние сме изхранвали значителна част от същата тази Европа, а повечето европейски държави след войната са били по-бедни и от нас. Ами пак така - със "социалната политика на социалната държава".

И едно последно нещо: в държавите, където майките "нямат право" да си отглеждат децата до 2-годиншна възраст, не съм забелязала да има неотгледани деца, здравето, възпитанието, образованието ... на техните деца да са по-ниски от това на нашите...

Наистина спирам да споря, и продължавам да мисля че политиката не е "социална", най-вече що се отнася до раждаемостта. Щом се стига до отрицателен прираст на населението, значи политиката е "антисоциална".

Последна редакция: пт, 14 окт 2005, 13:40 от nati_nat

# 91
  • София
  • Мнения: 1 511
nati_nat,

 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501

# 92
  • Мнения: 2 755
....Наистина спирам да споря, и продължавам да мисля че политиката не е "социална", най-вече що се отнася до раждаемостта. Щом се стига до отрицателен прираст на населението, значи политиката е "антисоциална"....
nati_nat, социална или не, ИМА я. За това спорех, защото я има. Подразних се от думите НЯМА социална политика, което е абсурд. Има я, но тя е доста несъвършена. И не го отричам. Написах в постингите си, че е несправедлива. За това плюйте я, ( кога основателно, кога не ), но не пишете, че я НЯМА!
Що се отнася до аргументите ми, смятам, че бях достатъчно ясна, а що се отнася до твоята теза, съгласна съм с 90% от написаното в последният ти постинг ( би било глупаво да отричам фактите ). Има и някои неща с които не съм съгласва, но ми омръзна да си "чеша клавиатурата" по тази тема. Само ще се впуснем в безкрайни спорове, докато на модераторите не им писне и заключат темата. Ама то май стана време за това  Wink
Хайде със здраве  cheers

# 93
  • Мнения: 527
По въпроса за майчинството. Ей, момичета, няма детегледачки и ясли, които да гледат децата ви по-добре от вас, собствените им майки. Радвайте се на 2-те години, които ви дава "несоциалната" ни държава, дори и с мизерните 130 лв. Ама това, ще бъде оценено, когато бъде премахнато.
Социална страна е България и повече отколкото би могла да си позволи при този "закърпен" бюджет.
Мнението ми съвпада с твоето, следя спора от самото начало и съм абсолютно съгласна с всяка една твоя дума.
Предпочитам да си гледам детето до 2 годишна възраст със 160лв., отколкото 3 месеца с 400лв. Защото никой няма да ти направи майчинството да ти е процент от заплатата и да ти го плаща 2 години. А какво повече ще му осигуря с тези 400 лв. за тези три месеца, материално може би да, но не и духовно.

# 94
  • Мнения: X
Айде, айде.........................В другите държави, като е по 3 месеца майчинството по-добре ли е? Тука, макар и мизерно се позволява на майката да е до детето си в най-важните моменти на живота му. Какво, като ми дават 500лв. майчинство, като изпусна първото зъбче, първата дума, първата стъпка.........

# 95
  • Мнения: 1 111
София не е българия скъпа! Ела в провинцията и ще те питам,колкото и здраво да работиш колко ще получаваш! Плюс това заплатите в София са значително по високи от другите градове. Поледната статистика беша такава : средна РЗ в София -700, Варна и Пловдив - 500, Бургас-400 какво ще кажеш?

Да, София не е България, но за да осигуря покрив за детето си плащаме по 400 лв. на месец, а ако живеех в моя си град щях да плащам 100 лв. Има разлика, нали? И 4 пъти да ми беше по-ниска заплатата, пак щяхме да живеем по-добре, от колкото тук ...


Като живееш толкова зле в София върни се в родния си град! Защото е много лошо затова всички бягат в София,така че не ти се връзвам на тези приказки!

# 96
  • София
  • Мнения: 2 298
nati_nat, социална или не, ИМА я. За това спорех, защото я има...
Добре мила Тонита, а аз като се бях хванала за твоите думи "ИМА социална политика, но тя е и по-социална.." и споря ли споря, че имаме политика, ама тя не е социална.
Бъдете и вие живи и здрави, цялото семейство. Детенцето ти е много сладко и сигурно съм изчела доста полезни неща за отглеждането на дете от твоите постинги, аз на този форум гледам наистина като на място за споделяне на опит.

# 97
  • Мнения: 1 427
Айде, айде.........................В другите държави, като е по 3 месеца майчинството по-добре ли е? Тука, макар и мизерно се позволява на майката да е до детето си в най-важните моменти на живота му. Какво, като ми дават 500лв. майчинство, като изпусна първото зъбче, първата дума, първата стъпка.........
Абсолютно съм съгласна с това.И всеки гледа от своята камбанария на въпроса.аз така или иначе няма да получавам нещо кой знае колко различно от сега ,ако стане на %.Според мен трябва да има някакъв минимум и оттам нататък да е въпрос на избор-повече пари за по-малко време или обратно.Но лично на мен не ми изнася да получавам 160 лв и да гледам детето 3м.

# 98
  • Мнения: 503
Айде, айде.........................В другите държави, като е по 3 месеца майчинството по-добре ли е? Тука, макар и мизерно се позволява на майката да е до детето си в най-важните моменти на живота му. Какво, като ми дават 500лв. майчинство, като изпусна първото зъбче, първата дума, първата стъпка.........

Хайде сега, винаги се подхваща това толкова кратко май4онство на запад. Ами в Германия, като е 3 год., и то дале4 не на толкова мизерни май4ински? Ами мамите от Великобритания като писаха, 4е там гледането на дете до 10-годишна възраст се смята за трудов стаж?
Ами това, което пиша ве4е за незнам кой път тук - 4е в Канада май4инството е 1 година, като ти плащат 60-80% от заплатата, в зависимост от стажа? Това не е никак малко, и ти се пази работното място, и ти текат осигуровки. И ако семейството има доход по 35 000 на год., 4е детските са 400 долара на месец? Това е пове4е от достатъ4но да се гледа едно дете и да остават пари, дори майката да не работи и да не взима май4ински, при положение, 4е едно пюре на Хайнц струва между 80 цента и 1.30, 4е кашите от същата марка са по 2-3 долара? Памперсите (дори на Памперс и Хъджис, когато са на промоция) са по 27-30 цента за бройка? 4е преди 2 год. в БГ само турските памперси бяха на цена 27-28 стотинки, за Памперс да не говорим. Ами това, 4е и тук,и в пове4ето нормални държави има семейно подоходно облагане - ако дохода на сам 4овек е на 35 000 на год., той плаща много високи данъци, освен това му удържат месе4ни вноски и т.н., но ако 4овек със същия този доход е женен, има няколко деца и жена му си стои вкъщи, данъците му са по4ти нищожни? И дори държавата му връща пари за разходите по децата му!!?!
Ето това е социална политика, не да се сравнява БГ само със САЩ, защо не вземат нашите политици малко пример от други държави! 4е в САЩ 40-50% от хората нямат никакви здравни осигуровки (но и за тях си има специални клиники, разбира се, никой няма да ги осави хората на призвола на съдбата, както неосигурените в БГ), докато тук абсолютно вси4ки, дори хората на социални помощи, имат абсолютно безплатно медицинско обслужване, което покрива вси4ко, дори без потребителски такси...

# 99
  • Мнения: 5 370

Ето това е социална политика, не да се сравнява БГ само със САЩ, защо не вземат нашите политици малко пример от други държави!
Маме,протегни си ръката през океана да я стисна.  bouquet наистина,пришки ми излезнаха и на мен на пръстите да обяснявам.....но вс епак друго е да го напише човек,който живее в тоя "лош.лош ЗапаДд"-в случая Канада.

# 100
  • Мнения: 503

Ето това е социална политика, не да се сравнява БГ само със САЩ, защо не вземат нашите политици малко пример от други държави!
Маме,протегни си ръката през океана да я стисна.  bouquet наистина,пришки ми излезнаха и на мен на пръстите да обяснявам.....но вс епак друго е да го напише човек,който живее в тоя "лош.лош ЗапаДд"-в случая Канада.

Мерси  Embarassed  Embarassed  Embarassed То и аз не за първи път го пиша, ама нещо не ми вярват май...
Връщам темата, за да добавя, колко по-лош става този Запад всяка година, да се 4уди 4овек, защо хората искат да емигрират тук  hahaha . Зна4и, от догодина май4инството тук става 1.5 години - само 6 мес. по-малко, отколкото в БГ. Живи да ги опла4еш канадците  Cry ! 4е и процентът на май4инстото се вдига - имайте предвид, 4е през тези година и половина майката взима процент от заплатата си, а не фиксирана от държавата сума.
Та така, реших да ви се опла4а, колко е зле тук. Не искам да предизвиквам спорове, а просто да покажа, 4е не навсякъде на Запад май4инството е толкова ужасно кратко, да не ги съжалявате поне канадците, 4е си нямали май4инство.
И между другото, до миналата година детските бяха по 300 долара на месец, от януари тази година са по 400 долара. Кога ли в БГ ще станат толкова?!? Българските деца ли са второ ка4ество, или какво  Close ?!??

# 101
  • Мнения: 52
Не децата са ни второ качество, а държавата... или по-скоро политиците...
Не знам, дали вече някой е пускал този линк, извинявам се, ако се повтаря  Embarassed ама съм новичка  Blush

http://www.mlsp.government.bg/bg/public/deca.htm

# 102
  • Мнения: X
От кой да се съберат тия пари? От заплатите мъжете ни ли? Не мерси, препочитам да работи и да носи пари вкъщи, а не да ги дава за циганите, които раждат само, за да им дават майчинство!
Уффф, недей така, ми който си няма мъж. Или мъжа му е безработен или каквото и да е..... ех...Не съм чела другите постинги.

# 103
  • Мнения: X
Тъй като съм от тези майки, които ги осигуряват на пълната заплата предпочитам да си ми дават 80% от заплатата, а не някакви си 160 лв Naughty
Точно това е правилното решение. И аз щях да го предложа. Ми който работи - 80 % от заплатата, та било то и 6 или 9 месеца, здраве да е. 2 години с 80% си е нагло да го искаш.
С допълнението "но не по-малко от 160 лева"... с, което проблемът се решава. Тези, които се осигуряват на под 200 лева, ще взимат 160, което при тях ще идва повече от 80%. Всички, които се осигуряват на над 200, ще взимат повече от 160. То е много просто, ама на.

# 104
  • Мнения: X
В БГ имаме едно голямо предимство- можем да избираме дали да си стоим вкъщи с малко пари, или да работим за повече. В "голямата" Америка майчинството е точно 45 дена и нямаш избор- оставяш детето на 1 месец и тръгваш на работа.
То малко Офф от темата, ама мили мами отговорете ми. Като го оставиш това дете на 1 месец кой го гледа? Много ми е интересно? Детегледачка. Ами ако някоя мама няма работа и й се наложи самата тя да работи като детегледачка - ми взема си заплатата и я дава на детегледачката на детето си ли? И за чии работи? Не ми става ясно. В голямата Америка не всички могат да си позволят детегледачка, предполагам.... пак ще дам примера със самата детегледачка. Или с чистачката, или с продавачката в Макдоналдс.. newsm78 newsm78 newsm78
Айде, айде.........................В другите държави, като е по 3 месеца майчинството по-добре ли е? Тука, макар и мизерно се позволява на майката да е до детето си в най-важните моменти на живота му. Какво, като ми дават 500лв. майчинство, като изпусна първото зъбче, първата дума, първата стъпка.........
Ми знаеш ли как да го направиш? Тия 500 лева дето ще ги взимаш примерно 8 месеца, щом толкова искаш, ще ги разделиш на 3 и ще увеличиш месеците по 3 и така ще стане че взимаш 160 лева в продължение на 8x3 24 месеца т.е. 2 години. За който може да си го позволи. А за тези като мен които не могат, ми 8 месеца и тъй или иначе изпускам първата дума.

Последна редакция: ср, 26 окт 2005, 13:24 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт