Кога и как потърсихте правата си - споделете!

  • 29 009
  • 177
  •   1
Отговори
# 45
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Другата седмица аз и моя колежка ще подаваме жалба в съда за неизплатени залати.

Защо не пробвахте първо в Инспекцията по труда?
Защото споровете се решават в съда. Инспекцията може само да провери и констатира, останалото се решава в съда.

Ако някой се интересува, мога да разкажа подробности.
...
Давай, Лиляна!  Peace


Ще се опитам да разкажа накратко, макар че има тема по този въпрос: А вие получихте ли писмо от "Социално подпомагане"?
И аз получих писмо, в което ме уведомяват, че по не знам си какви не зависещи от мен причини/криза, свиване на бюджети и заповед на техния министър, което мен изобщо не ме интересува, защото не е променен закона и регламента, по който се получват детските/ се налагало да ми открият нова банкова сметка по служебен път в две банки, с които те работели. Да, но на мен и предполагам не само на мен не ми е изгодно да имам друга банкова сметка и от къде на къде ще ставам клиент на друга банка, защото социалните така са решили. Според закона аз имам право на избор и те нямат право своеволно да постъпват така.
Отидох с подготвено възражение и категорично отказах да ми пипат сметката, както и да ми откриват нова в друга банка. Това стана след консултация на горещия им телефон и представете си в София не знаят какви ги вършат в Ямбол и Бургас. Те ме посъветваха да възразя и да им изпратя всички документи, с които ме задължават да променя сметката си в Ямбол.
Както и да е аз си отстоях правата, но не съм само аз. Понеже писах тук и в ямболската тема, с мен се свързаха още опарени майки с молба за съдействие. Помогнах и на тях и им казах как точно да действат. Обаче още колко има, които сляпо вярват на малоумните прищявки на тази институция, не ми се мисли, вече има доста насила станали клиенти на пощенска и ПИБ.
С инициативата на друга майка се срещнахме и с местната телевизия и направихме репортаж. Имаше и отговор от социалните пак чрез телевизията, че видите ли, те не ни задължават, а уж само предлагат, но в писмото ясно си пише - или сменяте доброволно банката, или ние ще ви я сменим служебно и няма тън-мън. Мога да копирам и писмото, ако някой иска да го види. А ако някой има подобен проблем, нека се свърже с мен, аз ще ми кажа какво да прави.

# 46
  • Мнения: 5 020
Последно пратих жалба срещу бюрото по труда в Бургас във връзка с програмата "Аз мога". Адресирах я до министъра на МТСП с копия до АЗ и дирекция европейски програми. Получих си обратните разписки за доставяне на писмата. Отговор по жалбата ми все още няма месец по-късно.

Те докато отидат на проверка, докато напишат доклад, пък той да мине през 2-3 шефа, после писмото да се изготви и то да мине пак през същите шефове, да ти го пратят, един месец не е много голям срок. Работила съм в одита на АЗ, отговаряхме на всички жалби  Peace

# 47
  • Мнения: 2 759
Последно социалните съвсем своеволно бяха решили да променят банковата ми сметка.
Не успяха.
Помогнах и на други момичета да отстояват правата си.
Ако някой се интересува, мога да разкажа подробности.
                          Същото правих и аз миналата година, но се разбрахме и не се стигна до дело. Уви, все повече институции са желаещи да ми откриват банкови сметки. Като сметнем и непоисканите карти, котио получавам по пощата... миналата седмица върнах 3  Tired.

# 48
  • Мнения: 2 762
Да споделя и аз. Случка отпреди две седмици някъде.

 Става въпрос за ваксините Пентаксим, които от май месец са безплатни за всички деца.
 Звъня на педиатърката си да я питам кога да ида за ваксина и тя супер нагло ме отрязва като ми казва, че по наредба деца родени само 2009 и 2010 год. имат право на ваксина, моето е родено 2008- тоест няма. Оттук аз решавам да ровя по сайтовете на МнЗ и РИОКОЗ да чета наредби, питам тук там из форума и намирам писмото на РИОКОЗ, което уточнява, че ваксината е за всички деца.
 Майка ми е медицински служител, от малък град сме и всички в тази сфера се познават. Карам я да се обади до  Директор Дирекция "Надзор над Заразните Болести", която отговаря за ваксините. Обажда се и г-жа директорката най- нагло й казва, че нямаме право на безплатна ваксина, но ако имаме нужда, тя може да ни уреди да си купим.
 Във Форума намерих телефона на една докторка в МнЗ , която отговаря точно по този въпрос. Звъня, разказвам случая и тя беше потресена. Пращали били пона 4 писма до Ловеч с разяснение, но жената се ангажира и звънна лично на Ловешката госпожа. На другия ден този път аз звъня в РИОКОЗ Ловеч и питам за ваксини и на тази и светна, че аз съм се обаждала до министерство и веднага взе да се умилква и каза да се обадя на личния си лекар да зяави ваксина за мен. Аз се опитах да обясня, че тези ваксини са за всички, не само за тези които звънят насам натам, но безуспешно.
 С три дневни усилия, супер нагло държание по телефона от страна на педиатърката  ми беше казано, че има една ИЗЛИШНА ваксина и ще ми я сложат. Взех си картона и си взехме довиждане.
 Всичко това ме навежда на мисълта, че педиатри и РИОКОЗ може и да въртят някакви игри с тези ваксини, защото г-жата от РИОКОЗ напълно отрече, че е казвала на майка ми, че ваксината не е безплатна...
 Съжалявам за дългия пост.  Embarassed

# 49
  • Мнения: 34
Преди около една година се опитах да се преборя с НОИ. Бяха ми изчислили грешно майчинството. С две думи получавах 50% от обещаното 90% майчинство. Както и да е, за тази грешка имаха вина и нашите ЧР. Даже за 3-те болнични, които се представят в НОИ, имах различни ср. дн. обезщетение.
Написах 3 жалби, но отговор не получих. Единствения резултат беше, че изравниха ср. дн. обезщетения.
От скорошните действия на "институцията" НОИ, съдя, че те пари не връщат и си затварят очите за грешките и некомпетентността на служителите си, но когато имат да взимат - слагат и наказателна лихва.
Прежалих ги парите, но ако сега получа писмо да връщам майчинство за 1 седмица, в която детето ми е посещавало ДГ преди да стане на 2 години, ще ги съдя за парите, които ми дължат, че и лихви ще си искам.

# 50
  • Мнения: 1 192
Да следя  Wink

# 51
  • Мнения: 1 517
Другата седмица аз и моя колежка ще подаваме жалба в съда за неизплатени залати.

Защо не пробвахте първо в Инспекцията по труда?

Ще има ли полза? Ние вече не работим за тази фирма.

# 52
  • Мнения: 2 931
Не мисля, ИТ може да санкционира работодателя за нарушения, но няма как да го задължи да ви плати. Предявете си исковете пред съда, производството е бързо по ГПК /само за заплатата/, обезщетенията ще трябва да предявите с друга искова молба, или съдът ще ги раздели служебно. Получаването на съдебно решение е лесно, но друг е въпроса има ли имущество фирмата, за да си получите парите. Проверете дали са внасяни осигуровки за месеците, през които не ви е плащано.  Успех.
ПП Това, че не работите във фирмата вече, няма значение.

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 97
За неизплатени заплати - срока за завеждане на дело е 3 години, след това не може. Peace
На мен ми остава още 1 година , ако реша да водя дело, защото не съм се подписала на ведомостите Mr. Green

# 54
  • Мнения: 1 517
3 години от кога: то месеца, в който е започнал да не иплаща навреме заплатите или от месеца на прекратяване на тр. ни отношения? При мен де факто разликата е от няколко месеца, имам още 2 години кажи-речи...
Фирмата има някакво имущество, но каква точно е процеурата? Осъждаме го и...колко време ще чкаме да благоволи да плати? А ако пак не плати, което е 1005 сигурно, после какво...??

# 55
  • Мнения: 1 192
За неизплатени заплати - срока за завеждане на дело е 3 години, след това не може. Peace
На мен ми остава още 1 година , ако реша да водя дело, защото не съм се подписала на ведомостите Mr. Green
Е, моят си подписа като поп  Tired за неизплатени обезщетения, ама това е друга тема и друга битка  Rolling Eyes

# 56
  • Мнения: 2 484
Аз си потърсих правата,но тук в БГ права има престъпника,не потърпевшия!Осъдих работодателя си за присвояване на майчинство и пак не го получих,той има да дава, аз да взимам,нищо няма на негово име,и това е,не получих майчинство от държавата, а го получи наглия работодател,и какво като си потърсих правата? newsm78 Освен да съдя държавата, че ги е превела на него след като бях пуснала молба до НОИ да ги превежда на мен, че той е недобросъвестен Rolling Eyes

# 57
  • Мнения: 1 517
Ей т'ва не ми е ясно: кой и как ще го принуди да ми плати, т.е. реално да ми даде парите, след като спечеля делото?

# 58
  • Мнения: 2 931
3 години от кога: то месеца, в който е започнал да не изплаща навреме заплатите или от месеца на прекратяване на тр. ни отношения? При мен де факто разликата е от няколко месеца, имам още 2 години кажи-речи...
Фирмата има някакво имущество, но каква точно е процеурата? Осъждаме го и...колко време ще чкаме да благоволи да плати? А ако пак не плати, което е 1005 сигурно, после какво...??
Три години, считано от падежа на всяко плащане: ако заплатата за месец май 2010 г. се изплаща на 10-ти юни, задължението се погасява по давност на 10.06.2013 г., така - месец за месец.
Процедурата: след влизане в сила на съдебното решение се снабдявате с изпълнителен лист. Образува се дело пред съдия-изпълнител, който ще следва да събере парите по решението, плюс лихви и разноски.

# 59
  • Мнения: 646
Става въпрос за Глобул Simple Smile
Ами как разбирам - имам 30 безплатни към всички номера и 100 безплатни към 3. Стигат ми идеално, като дори остават - 5-6 от първите и десетина от вторите. Защо ми таксуват разговора, след като ми е в безплатни? Та освен разговорите имам и зареден ваучер и смс към един сайт. Цялата сметка няма 20 лева, а фактурата ми е за 41  Rolling Eyes Смятам в най-скоро време да отида да се оплача!

Питай кака се отчитат разговорите, защото може ако си говорила 30 сек. отчитането да е на 1 мин. и тогава това които ти следиш и това , което те ти фактурират ще се разминава. Г.е. ти си мислиш ,че все още имаш безплатин минути, а те са свършили.

Общи условия

Активация на акаунт