Кога и как потърсихте правата си - споделете!

  • 28 965
  • 177
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 9 743
Темата ми е провокирана от съседна тема. Поредната, в която се оплакваме как са ни нарушени правата, не се грижат добре за децата ни, оплакваме се от болници, лекари, градини.....оплакваме се, оплакваме се и...нищо не правим.

Затова искам тази тема да даде примери кога и как си потърсихте правата. Кога и как помогнахте и направихте услия (различни от плюенето във форумите) нещо да се промени.

Например - поискахте си правата в болницата, поискахте да се погрижат по-добре за детето ви, участвахте в неправителствена организация, която постигна промяна, възползвахте се от правата си по закон въпреки, че някой се е опитал да ви наложи друго, накарахте някоя фирма да действа според правата ви, а не както те са решили и прочее.

Дайте пример и кураж на другите, защото нищо няма да се промени, ако все повече хора не започнат да изискват това, което им се полага.

Накратко, има ли активни хора в тази държава?

Вие сте на ход!

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 23 780
Погледни в темата за наритване на задници Simple Smile

# 2
  • Мнения: 646
Няма да се сетя за всички случаи, защото вече ми е станало навик да пиша жалби по какви ли не поводи.

Сега ми идва в главата - жалба от доктор ,който нямаше ценоразпис и пушеше в кабината.
Множество жалби от шофьори в Градският транспорт- за невключено парно зимата.
Жалби в общината за паркирали неправилно коли, несвършена добре работа след ремонт от Софийска вода, незапълнени огромни дупки на паркинга.
И още , още още...не помня. На всичкте съм получавала отговор и след това има и резултат.

# 3
  • Мнения: 5 370
Амииии, хм, аз драстични случаи не съм имала, обаче преди време се оплаках яко на 9732121 от един шОфЕр, съвсем културно и нескандално, аз съм им много редовен клиент и те ме изслушаха. Оказа се, че от този имало редовни оплаквания. Mr. Green

# 4
  • Мнения: 1 571
Няма да се сетя за всички случаи, защото вече ми е станало навик да пиша жалби по какви ли не поводи.

Сега ми идва в главата - жалба от доктор ,който нямаше ценоразпис и пушеше в кабината.
Множество жалби от шофьори в Градският транспорт- за невключено парно зимата.
Жалби в общината за паркирали неправилно коли, несвършена добре работа след ремонт от Софийска вода, незапълнени огромни дупки на паркинга.
И още , още още...не помня. На всичкте съм получавала отговор и след това има и резултат.
Peace
Аз също подавам жалби където както чувствам че ми се погазват правата. В повечето случаи имам отговор и съдействие.  Ако се отнася до магазин, директно говоря с управителя. И т.н.

# 5
  • Мнения: 2 448
Що за въпрос? Винаги съм си търсила правата.Не мога да опиша всичко в един пост, много са примерите, а някои са и доста лични. Но само ще кажа, че изобщо не се колебая да отида на съд ( както и съм го правила ) дори когато нарушителите на правата ми са били изключително могъщи фирми и хора. Имам и успехи, макар всичко да върви много много трудно, почти като да разбиваш стена с глава.
За нещо друго, което съм се преборила и мога да спомена тъкмо като за форума, за правата на детето ми в детската градина, защото не го искаха понеже е със СОП. Разминах се само с няколко пъти повишаване на тон на управата на градината и дори не се наложи да подавам жалба, само споменаването ми за това помогна да го задържат. Явно са ми повярвали че не се шегувам.  Mr. Green

# 6
  • Мнения: 7 325
Много мразя да ме правят на по тъпа отколкото съм и се научих да не минава от мен. Преди години бях недоволна от педито на синът ми, но нали не и бяхме редовни клиенти ( 1-2 пъти в годината я посещавахме ) я търпях. Раздавше антибиотиците като бонбони, винаги държеше да пазарувам от точно определена аптека защото имала в наличност всичко УЖ, направления не даваше. Когато ми направи луд скандал че настоявам за направление за уши-нос-гърло поради несправяне от нейна страна с проблем продължил около година реших да я сменя. Половин час ме държа на телефона обяснявайки ми как съм нямала право да съм недоволна, как винаги ни била приемала ( винаги сме били с час ) как ми била дала исканото направление ( едно единствено за 5 години ) и хиляди такива глупости и накрая, като разбра че няма да си променя решението ми заяви документи от нейния кабинет няма да излезнат защото били нейни и никой нямал право да ги чете. Тъй като не бях запозната с процедурите, а и личен лекар никога не съм ползвала въпреки че съм осигурена и казах че ще се информирам в здравната каса какви са ми правата и как се разрешават подобни случей и затворих телефона. На другия ден беше издирила мъжът ми и му беше дала всичките документи.
Миналата година доплащахме кредит и въпреки че ни бяха дали разсрочване от няколко месеца като компенсация за накадърно обслужване и просташко отношение, някой доказващ се служител беше побързал да образува дело при съдия изпълнител. Е, опитаха се да покрият нещата и да ме накарат да плащам, но не стана номера.
Сега ми предстои да се занимая с един тарикат работодател, който не стига че завлече мъжът ми с 400 евро ами не му върна и трудовата книжка с 10 години стаж в нея.
Последния случай е от днес. Мъжът ми си плаща една застраховка. Имаме две банкови сметки, едната прави плащания в другата събираме и никаде не я обявяваме. Въпросната застрахователна компания трябва по договорка да си изтегли парите на 16 число. Гледам днес в интернет че са си изтеглили без да сме разрешили пари от втората сметка преди два дена. Точно за един час приключихме взаимоотношения със застрахователната компания, а банката възстанови неправомерно изтеглената сума.

# 7
  • Мнения: 2 759
                            Последно пуснах жалба/заявка за връщане на пари вчера. По принцип си търся правата често, но ако започнат да ме размотават разни бюрократи дълго време (което ми е трудно да си позволя) съм склонна просто да се разплача и да се откажа. Поради което съм плащала пари, които реално не дължа  Tired. Като цяло не съм тип 'булдог': да захапя и да не пускам. Но си търся правата всеки път, когато мисля, че са ми нарушени. Обикновено с леко познаване на закона се оправят доста неща.

# 8
  • Мнения: 1 310
Много са случаите. Ще напиша само един. Снимах една жестоко надълбана улица. Направо с ровове. Изпратих я до местен вестник. След десетина дни получих писмо, че улицата се асфалтира. Вярно - запълниха само дупките, но поне може да се минава с кола вече от там.  Peace

# 9
  • Мнения: 2 759
...Изпратих я до местен вестник. След десетина дни...
                               Аз пуснах жалба в общината и още същия следобед започнаха да работят.

# 10
  • Мнения: 183
Много са случаите. Ще напиша само един. Снимах една жестоко надълбана улица. Направо с ровове. Изпратих я до местен вестник. След десетина дни получих писмо, че улицата се асфалтира. Вярно - запълниха само дупките, но поне може да се минава с кола вече от там.  Peace
И листовки направих и ги разлепих .Резутата е бан  завинаги във форума на местния ни  вестник.

# 11
  • Мнения: 838
Преди почти винаги, сега-винаги, защото вече ми свършиха усмивките и доброто възпитание да се боря с разни нагли писарушки, които си мислят, че обикновения човек  съществува за да му тровят живота.
Да, щом трябва ще съм и булдог дори.
Няколко примера:
Преди 2г трябваше да отпуснат от ресурсния център ресурсен учител за сина ми-отказаха ми с мотива, че за едно дете в нашето училище няма да разкарват учител да идва- на минутата палнах джапанките и с детето та в ресурсния,резултата- на другия ден ресурсния учител бе при нас.
Наскоро звънях в столична община по повод един трап, който топлофикация оставиха на съседна от блока ни улица след поредния си ремонт.Два пъти звънях и получих обещания, няколко часа след третото позвъняване дупката вече бе асфалтирана.
Преди 3 дни имах работа в общината ни по район, оказа се, че асансора в сградата е с ограничен режим на ползване, детето се опържи в колата да ме чака, за да не го влача по стълбите,а жена с увреждане едва стояща на краката си, си отвися пред асансьора да чака да се появи човек от охраната с чип карта за да го използва.
На въпроса ми към охранителя кой е отговорен за тази простотия(може ли инвалид да обикаля да го търси по етажите за да ползва асансьора-аз го открих на лаф с колегата му) ,той отговори-Вие не сте тази, която ще ме учи как да си върша работата, не знаете кой съм аз.
Спорът ни приключи с думите ми,че е късно да бъде превъзпитан,а аз нямам нито време, нито желание да го правя.
Направих каквото трябва в такива случаи, във вторник ще разбера резултата.

Питам се трябва ли всеки ден да губим време и нерви за подобни простотии, за да си вършат някои хора работата?
И след като тази работа или заплащането за нея не им харесват, защо просто не я сменят вместо да измъчват себе си и околните? newsm78

# 12
  • Мнения: 1 310
Питам се трябва ли всеки ден да губим време и нерви за подобни простотии, за да си вършат някои хора работата?
И след като тази работа или заплащането за нея не им харесват, защо просто не я сменят вместо да измъчват себе си и околните? newsm78
За себе си си отговорих - живеем в Булгаристан. Още повече, че се натъквам и на следното - в държавната работа, който може и работи, го разкъсват от задачи, а който не знае, не може и го мързи - оставят го да се скатава и си взема заплатка.  ooooh!
Но както казах - Булгаристан! Crossing Arms

# 13
  • Smallville
  • Мнения: 994
Питам се трябва ли всеки ден да губим време и нерви за подобни простотии, за да си вършат някои хора работата?
И след като тази работа или заплащането за нея не им харесват, защо просто не я сменят вместо да измъчват себе си и околните? newsm78
За себе си си отговорих - живеем в Булгаристан. Още повече, че се натъквам и на следното - в държавната работа, който може и работи, го разкъсват от задачи, а който не знае, не може и го мързи - оставят го да се скатава и си взема заплатка.  ooooh!
Но както казах - Булгаристан! Crossing Arms
Мисля,че си объркала името-живеем в Абсурдистан Grinning

Аз имам доста случаи,някои разрешени успешно,други изобщо не-най фрапантен с Топлофикация.Ей,тези не можеш ги поклати,ако щеш използвай лост и опорна точка,пак не може,но не ми се разказва пак,случая приключи като си платих като поп и пих една студена вода #Cussing out

# 14
  • Мнения: 5 370
Аууу, какво мога да напиша от личен, индиректен опит за работата в държавните структури=не е истина.
Но ще изчакам първо човекът да напусне и тогава цяла тема ще публикувам. За това как се харчат пари по европейски проекти. ooooh! ooooh!

# 15
  • Мнения: 957
Доколкото е възможно от разстояние, участвам в НАЦИОНАЛНА ПОДПИСКА СРЕЩУ ЛЕКАРСКАТА НЕБРЕЖНОСТ, ЛЕКАРСКИТЕ ГРЕШКИ И ГРУБОТО ОТНОШЕНИЕ КЪМ ПАЦИЕНТИТЕ. Между другото събирането за тази подписка е след два часа в София, подписката вече се разпространява в останалите градове.


пп Преди два месеца посъветвах приятелка от София, болна от ХИВ, да си потърси правата, които редовно са нарушавани в инфекциозно. А тя ми отговори, че ако го направи - ще стане още по-лошо  Sick

# 16
  • Мнения: 1 310
Питам се трябва ли всеки ден да губим време и нерви за подобни простотии, за да си вършат някои хора работата?
И след като тази работа или заплащането за нея не им харесват, защо просто не я сменят вместо да измъчват себе си и околните? newsm78
За себе си си отговорих - живеем в Булгаристан. Още повече, че се натъквам и на следното - в държавната работа, който може и работи, го разкъсват от задачи, а който не знае, не може и го мързи - оставят го да се скатава и си взема заплатка.  ooooh!
Но както казах - Булгаристан! Crossing Arms
Мисля,че си объркала името-живеем в Абсурдистан Grinning
Тей де.  Joy

# 17
  • Мнения: 2 171
Доскоро бях от баламите, които се примиряваха с какво ли не, от неудобство, срам или и аз не знам защо. Търпях личната ни лекарка 4 години, защото ми беше неудобно да си взема документите и да я сменя. Изгубих си 1 година трудов стаж, защото не ми се разправяше с шефовете ми (макар че писах жалба до НОИ). Търпяла съм груби служителки, мотали са ме по опашки, поликлиники и къде ли не. Последно шефът ми се опита да ме накара да му върна парите от платената ми отпуска, натрупана през двете години майчинство, защото "ми бил внасял здравни осигуровки през тези години". Първоначално се съгласих, но след като няколко нощи не можах да спя от мисълта, че ме правят на идиот, реших да си отстоявам правата и да не позволявам да ме изнудват.
Друго, за което се сещам е, че редовно звъня на Екоравновесие за глутниците, които се разхождат в близката детска градина. Но въпреки усилията ми, досега резултат няма.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 97
Не се примирявам, винаги си защитавам правата.
Осъдих работодателя си, за това, че не съм можела да се справям с работата си  Whistling , а пък аз ги учих на елементарна компютърна грамотност, за всички проблеми към мен се обръщаха , а накрая  ooooh!

С голям кеф се наслаждавах на извинението: "да, не бях прав" Mr. Green

# 19
  • Мнения: 2 386
O, eжедневно.

Оплаквам се за невключени апарати на таксиджии, за липсващи касови бележки, за надценки на касата, за нарушители на движението..

Не знам дали винаги има ефект, но имам 2-3 преки резутата.

# 20
  • Мнения: 166
В последните три седмици ми се налага три пъти да отстоявам правото си на тишина нощно време. И трите пъти звънях в Полицията и трите пъти се намесиха доста бързо, за което съм им благодарна. И трите пъти малумници решаваха, че най-удачното време за слушане на чалга е между 3 и 6 сутринта. Последните два случая са ми толкова пресни: от вчера сутринта между 5.30 и 6.30 и тази нощ около 3.30, че още ми е кисело. Мъжът ми каза, че прекалявам с позвъняванията в Полицията, обаче не мога да се побера от яд в кожата си, когато някой кретен ми краде от времето, определено за сън и не понася санкции за това  Close

# 21
  • Мнения: 7 325
В последните три седмици ми се налага три пъти да отстоявам правото си на тишина нощно време. И трите пъти звънях в Полицията и трите пъти се намесиха доста бързо, за което съм им благодарна. И трите пъти малумници решаваха, че най-удачното време за слушане на чалга е между 3 и 6 сутринта. Последните два случая са ми толкова пресни: от вчера сутринта между 5.30 и 6.30 и тази нощ около 3.30, че още ми е кисело. Мъжът ми каза, че прекалявам с позвъняванията в Полицията, обаче не мога да се побера от яд в кожата си, когато някой кретен ми краде от времето, определено за сън и не понася санкции за това  Close


Ние имахме едни такива съседи преди години. Момчета дошли да учат и решили че целия блок е длъжен да харесва турбо чалгата и да се радва на дискотеката която правят. Ние имахме бебе което не спеше и ревеше по цяла нощ от бясните купони вихрещи се на главата му. Предупреждения, молби и заплахи не действаха. Те се кефеха че им се обръща внимание и са дразнители, а полицията идваше, правеше проверка за наркотици, предупреждаваше да намалят музиката и си заминаваше. На 3 ден мъжът ми не издържа и им спря тока. Пусна им го сутринта. На следващата нощ всичко се повтори. Една седмица им спираше тока в 11 вечерта и им го пускаше в 6 сутринта. Колкото и да беше гадно поне спяхме. Една вечер се качи у тях и им каза да избират или ще им спира тока всяка вечер за да не тормозят хората или ще правят купони 1-2 пъти в месеца като предупреждават съседите преди това. Разбираме че са млади и им се живее ( и ние не бяхме стари, по на 20-25 години бяхме ), но като искаме да беснеем ходим на кръчма, не принуждаваме народа да ни търпи. Нещата се оправиха и изцепки нямаше. Празнуваха си разни поводи но беше мнооого поносимо.

# 22
  • Мнения: 957
 hahaha Велика идея със спирането на тока!



Масовите протести обаче много куцат. После - всеки сам си се оправя (ако може). Та който има възможност - в сряда да протестира за здравето си.


Цитат
Следващата сряда ще има протест на пациентите пред МС
Следващата сряда ще протестираме пред Министерския съвет срещу въвеждането на делегираните бюджети в болниците и за актуализацията на бюджета, която орязва средства на МЗ. Парите за лекарства се намаляват с 28 млн. лв. – кой и как ги изчисли, заяви днес Теодора Захариева от Федерация “Български пациентски форум” по време на обществена дискусия “Пациентът между правото на медицинската помощ и делегираните бюджети”, организирана от омбудсмана на България Гиньо Ганев.

“Питам дали здравната политика не е за редукция на населението – който е по-инат, той ще оцелее. Какво – трябва от 8 милиона да станем 5 милиона българи ли? Системата прави така, че да се чувстваме виновни, че сме болни”, допълни Захариева.

Парите за лекарства се намаляват от 144 млн. лв. на 117 млн. лв. по Наредба № 34. Намаляването ще бъде трагично за пациентите. “Увеличават се драстично листите на чакащите. Имаме неофициална информация, че например за лечение с Херцептин листата е с над 80 души. На комисия минава по 1 човек. Имаме обаждания от болни, че чакат за лечение от септември м.г. или от януари т.г. Какво значи делегиран бюджет – да допуснем отказ за приемане на пациенти за лечение? В предизборната си платформа всички от управляващата партия казваха, че парите от здравни вноски ще отиват за здраве. Но отново ги вкараха в общия бюджет”, коментира Захариева.

# 23
  • Мнения: 166
I.Hr, добре, че всичко вече е наред! Но при нас лошото е, че става дума за три отделни случая, нямащи общо помежду си. Дори не се случват в нашия блок, че да мога и аз така да отвъртя бушоните. Най-странният за мен случай беше от вчера сутринта: музиката беше просто оглушителна силна, сякаш бяха изкарали колоните на терасата. Потърпевши в най-непосредствена близост бяхме 6 блока с по 5 входа всеки. И се оказа, че аз съм единствената подала сигнал за силната музика. Имаше много хора, наизлезли по терасите (в 5.30 се случва всичко, в неделя сутрин), и всички или само се подпираха, или се бяха захванали да си вършат разни всекидневни дейности, все едно: така и така съм станал, що да не просна  ooooh!
Много се дразня: търпим всеки да ни се качва на главата, без да гъкнем, но после попръжваме на по ракия държавата и комшията. Но това е друга, много дъвкана тема.

# 24
  • Lost in a fairytale ...
  • Мнения: 714
А някой търсил ли си е правата за надписана сметка за GSM? На всяка фактура имам повече, отколкото съм изговорила- имам безплатни минутки и си ги смятам постоянно, но все се оказва, че нещо съм сбъркала ...
В знак на протест не си плащам телефона докато не го изключат съвсем, 1-2 седмици след това отивам и плащам толкова, колкото аз съм си сметнала , т.е. по-малко от писаното във фактурата. Не съм се оплаквала досега, но този месец са ми надписани 20 лева! В най-скоро време ще ходя да се оплача, да видим какво ще стане  Rolling Eyes

# 25
  • Мнения: 18 010
Когато ни ремонтираха гаранционен телевизор Самсунг 2 пъти по 45 дни, първо в Разград, после в Русе. Не издържах и звъннах на централата в София. Оказа се, че само като чуят серийния номер на модела го подменят, защото серията дала фабричен дефект. Чудно ми е кво ли са го правили в сервизите, нали и те са подали сериен номер, толкова време чакахме за части, че не ставаха, че нови чакахме.....думи нямам. Както и да е, имаме нов, по- хубав.
Много нерви ми костваше, но ме научи да не търпя, когато знам, че съм права.

Най- редовно ни лъжат в Кауфланд, да кажем 3 от 5 пъти. Вече ми е навик, вземам касовата бележка, гледам и директно на информация. В интерес на истината няма проблем, възстановяват разликата, но това е ако мине. Мои познати въобще не си гледат бележките, значи минава.

# 26
  • Мнения: 2 155
Това с надписването на сметката М-тел редовно го прави.
Сподели опит с неплащането!

# 27
  • Мнения: 2 759
А някой търсил ли си е правата за надписана сметка за GSM?...
                           Бях пуснала молба да ми спрат Инет-а на телефона. Следващата сметка пак имаше Инет минутки - не ги платих, остана си за тяхна сметка.
                           Иначе си проверявам сметката и нямам надписани разговори. Т.е. с всички номера съм говорила, минутите не знам как да засека - нито безплатните, нито платените. Може би трябва да се организирам достатъчно, че да пусна телефонът да ги засича. Ти как разбираш, че ти надписват сметката?

# 28
  • Lost in a fairytale ...
  • Мнения: 714
Става въпрос за Глобул Simple Smile
Ами как разбирам - имам 30 безплатни към всички номера и 100 безплатни към 3. Стигат ми идеално, като дори остават - 5-6 от първите и десетина от вторите. Защо ми таксуват разговора, след като ми е в безплатни? Та освен разговорите имам и зареден ваучер и смс към един сайт. Цялата сметка няма 20 лева, а фактурата ми е за 41  Rolling Eyes Смятам в най-скоро време да отида да се оплача!

# 29
  • Мнения: 558
а къде да се оплача от некадърен преводач?
преводаческото бюро е в малък град и единственото с бг-немски там. Върнаха ми парите за нескопосания превод, но заслужават да им направят проверка и да не им разрешават да правят повече преводи на тези 2 езика.

# 30
  • Мнения: 957
 newsm78 Може би Комисията за защита на потребителите

# 31
  • Мнения: 2 171
а къде да се оплача от некадърен преводач?
преводаческото бюро е в малък град и единственото с бг-немски там. Върнаха ми парите за нескопосания превод, но заслужават да им направят проверка и да не им разрешават да правят повече преводи на тези 2 езика.


Преводачите попълват клетвени декларации, че ще извършват съвестно и вярно преводи на съответните езици. Тези декларации, заедно с копие от документа доказващ познанията им по езика, се регистрират в Консулски отдел на МнВР. Според мен трябва да подадеш оплакване към този отдел и да бъде забранено на въпросния преводач да извършва преводи на немски език. Напълно възможно е собствениците на преводаческото бюро изобщо да не знаят, че наетия от тях преводач няма нужните знания.

# 32
  • Мнения: 18 010
Добре де, на мен също почти ежедневно ми са налага да правя преводи, не съм се клела, не работя в преводаческо бюро. Мисълта ми е, че това, че съм заклела да извърша превода съвестно и вярно, не изключва възможността да допусна грешка, дори неволна /все пак за немски говорим- нали знаете лафа "само мъртвите имат достатъчно време да научат немски"/. После на друг преводач ли го носите, как разбирате, че предния го е превел некадърно? Или знаете езика, но ви е необходим превод от лицензиран преводач? Това са си мои разсъждения, винаги съм се притеснявала и чета по 100 пъти всяка буква, защото шефа слага подписа си след моя превод, а той може да е ...всякакъв. Резултатът също.

# 33
  • Мнения: 2 171
Така е, raja_nikol, и аз от позицията на преводач (и на човек учил 10 години съответните езици) си признавам, че чета по 100 пъти и винаги пращам документите с известна доза безпокойство. Но, ако се случи някой превод да не е в компетенцията и възможностите ми, просто си признавам на шефа на агенцията и го отказвам. Макар че това накърнява имиджа ми. Имах например медицински преводи - епикризи на болна от рак жена, изследвания правени в чужда клиника, въз основа на които трябваше да й се назначи лечение в България. Правихме ги заедно с моя приятелка лекарка, която ми помогна ужасно много. Оттогава предупредих, че медицински преводи не правя, нямам такива специализирани речници, нямам и нужната база познания по материята. Предпочитам малко анти-реклама, отколкото да ми тежи на съвестта човешки живот.
На мен много често ми пращат преводи на документи на хора, живеещи в чужбина от години. Това ме навежда на мисълта, че те са в състояние сами да си преведат документите, но им трябват легализирани и затова прибягват до услугите на преводаческа агенция.

# 34
  • София
  • Мнения: 2 430
Днес ще ходя да подам "Жалба" срещу служител на Български пощи ЕАД.Пожелайте ми успех,че вече почти нямзам вяра на тази институция Tired
Жалби на граждани се приемат на ул.Владайска,така че ще отида да подам,и дано предприемат някакви адекватни мерки.

# 35
  • Мнения: 25 724
Днес ще ходя да подам "Жалба" срещу служител на Български пощи ЕАД.Пожелайте ми успех,че вече почти нямзам вяра на тази институция Tired

Стискам ти палци! На тези и аз съм им вдигнала мерника отдавна...  newsm66

# 36
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 712
Последно пратих жалба срещу бюрото по труда в Бургас във връзка с програмата "Аз мога". Адресирах я до министъра на МТСП с копия до АЗ и дирекция европейски програми. Получих си обратните разписки за доставяне на писмата. Отговор по жалбата ми все още няма месец по-късно.

# 37
  • София
  • Мнения: 2 430
Днес ще ходя да подам "Жалба" срещу служител на Български пощи ЕАД.Пожелайте ми успех,че вече почти нямзам вяра на тази институция Tired

Стискам ти палци! На тези и аз съм им вдигнала мерника отдавна...  newsm66
Подадох си жалбата,взех си изходящ номер на жалбата и ми казаха,че в законният едномесечен период ще ми отговорят Tired
Общо взето там  е "Ден да мине друг да дойде" и ако случайно,някоя заблудена душа,като мен пусне някое друго оплакване да се разсеят от скуката.
Каке,аз до сега проблем не съм имала с обслужването,ама вчера не мога да ти го опиша с думи.Или,както съм написала в жалбата "грубо и арогантно поведение,нежелание да ме обслужат,като клиент и заплахи с физическа саморазправа от страна на служителя" Mr. Green  само дето ще се окаже,че "служителя" не е точно служител,а гаджето на служителката седнал на нейното място,а той разносвача на писма. Mr. GreenУспях ли да ти разбъркам картите сега? Laughing
Ама явно ако при бабите с пенсиите минава номера да им крещи и да ги гони от пощенският клон,с мен май стъпи на мина Thinking

# 38
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 147
Днес ще ходя да подам "Жалба" срещу служител на Български пощи ЕАД.Пожелайте ми успех,че вече почти нямзам вяра на тази институция Tired

Стискам ти палци! На тези и аз съм им вдигнала мерника отдавна...  newsm66
Подадох си жалбата,взех си изходящ номер на жалбата и ми казаха,че в законният едномесечен период ще ми отговорят Tired
Общо взето там  е "Ден да мине друг да дойде" и ако случайно,някоя заблудена душа,като мен пусне някое друго оплакване да се разсеят от скуката.
Каке,аз до сега проблем не съм имала с обслужването,ама вчера не мога да ти го опиша с думи.Или,както съм написала в жалбата "грубо и арогантно поведение,нежелание да ме обслужат,като клиент и заплахи с физическа саморазправа от страна на служителя" Mr. Green  само дето ще се окаже,че "служителя" не е точно служител,а гаджето на служителката седнал на нейното място,а той разносвача на писма. Mr. GreenУспях ли да ти разбъркам картите сега? Laughing
Ама явно ако при бабите с пенсиите минава номера да им крещи и да ги гони от пощенският клон,с мен май стъпи на мина Thinking

ще ми е интересно какво са отговорили (и направили)
аз две години чакам да разбера къде ми е предплатена стока  Tired
за сега имам само писмо, че нямам право да питам  Rolling Eyes

# 39
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Добре де, на мен също почти ежедневно ми са налага да правя преводи, не съм се клела, не работя в преводаческо бюро. Мисълта ми е, че това, че съм заклела да извърша превода съвестно и вярно, не изключва възможността да допусна грешка, дори неволна /все пак за немски говорим- нали знаете лафа "само мъртвите имат достатъчно време да научат немски"/. После на друг преводач ли го носите, как разбирате, че предния го е превел некадърно? Или знаете езика, но ви е необходим превод от лицензиран преводач? Това са си мои разсъждения, винаги съм се притеснявала и чета по 100 пъти всяка буква, защото шефа слага подписа си след моя превод, а той може да е ...всякакъв. Резултатът също.
Това с преводите е много относително...
И аз съм имала нескопосни и некадърни преводи от "заклет превода4".
А като 4уя превода4ката от и на испански в Шоуто на Слави, направо  ме хваЩат бесните....Преводите и освен 4е нето4ни, в много от ситуациите са свободни съ4инения...Но  пък тя си мисли 4е превежда перфектно....
 
По принцип, когато са ми накърнили интереса пускам,  лист за рекламация(жалба).Имам доста богата колекция от извинителни писма от всякакви институции... полиция, болници, поЩи, банки, и вси4ки, които са реШили 4е  могат да ми наруШат правата.
Дори с една банка стигнахме до арбитраж пред  Националната банка.
СъЩо и 50 евро обезЩетение за изгубено  писмо с обратна разписка....

# 40
  • Мнения: 957
за сега имам само писмо, че нямам право да питам  Rolling Eyes


  #Crazy

И ти спря да питаш?

# 41
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Последно социалните съвсем своеволно бяха решили да променят банковата ми сметка.
Не успяха.
Помогнах и на други момичета да отстояват правата си.
Ако някой се интересува, мога да разкажа подробности.

# 42
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 712
Ако някой се интересува, мога да разкажа подробности.

О, да! Нека да се насърчаваме от споделения опит. Толкова сме свикнали да ни мачкат, че някои хора вече са загубили чувствителността си към безобразните постъпки на бюрократите и като роботи се оставят да си правят с тях каквото си поискат.
Давай, Лиляна!  Peace

# 43
  • Мнения: 1 517
Другата седмица аз и моя колежка ще подаваме жалба в съда за неизплатени залати.
Казусът: от пролетта на 2009 работодателят ни започна да бави заплатите, в началото за кратки срокове, но с времето периодът между две заплати ставаше все по-дълъг, а сумите все по-малки. Последната "заплата", която аз получих, беше за период то месец и половина, а сумата беше... цели 80 лв. !!! Така но ноември, кгато по моя молба ме съкратиха. Обезщетение естетсвено не получих, не си го и търся. Искам си само неизплатените заплати и някакви лихви за пропуснати ползи.
към момента фирмата "работи", т.е. официално не е фалирала, но ситуацията е повече от зле и нямат почти никакви приходи. Ясно ми е, че ще го осъдим. Не ми е ясно обаче, дали ще ни даде парите. Защото той реално не е отказвал да плаща, всеки път казва: по-нататък, сега нямам, др седмица, др месец... Каква е процедурата: може би със съдия-изпълнител да му се конфискува имуществото, което после аз да продам и да си взема парите (защото ми трябват пари в брой, не машини, които стават само за скаб)?

# 44
  • Мнения: 25 724
Другата седмица аз и моя колежка ще подаваме жалба в съда за неизплатени залати.

Защо не пробвахте първо в Инспекцията по труда?

# 45
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Другата седмица аз и моя колежка ще подаваме жалба в съда за неизплатени залати.

Защо не пробвахте първо в Инспекцията по труда?
Защото споровете се решават в съда. Инспекцията може само да провери и констатира, останалото се решава в съда.

Ако някой се интересува, мога да разкажа подробности.
...
Давай, Лиляна!  Peace


Ще се опитам да разкажа накратко, макар че има тема по този въпрос: А вие получихте ли писмо от "Социално подпомагане"?
И аз получих писмо, в което ме уведомяват, че по не знам си какви не зависещи от мен причини/криза, свиване на бюджети и заповед на техния министър, което мен изобщо не ме интересува, защото не е променен закона и регламента, по който се получват детските/ се налагало да ми открият нова банкова сметка по служебен път в две банки, с които те работели. Да, но на мен и предполагам не само на мен не ми е изгодно да имам друга банкова сметка и от къде на къде ще ставам клиент на друга банка, защото социалните така са решили. Според закона аз имам право на избор и те нямат право своеволно да постъпват така.
Отидох с подготвено възражение и категорично отказах да ми пипат сметката, както и да ми откриват нова в друга банка. Това стана след консултация на горещия им телефон и представете си в София не знаят какви ги вършат в Ямбол и Бургас. Те ме посъветваха да възразя и да им изпратя всички документи, с които ме задължават да променя сметката си в Ямбол.
Както и да е аз си отстоях правата, но не съм само аз. Понеже писах тук и в ямболската тема, с мен се свързаха още опарени майки с молба за съдействие. Помогнах и на тях и им казах как точно да действат. Обаче още колко има, които сляпо вярват на малоумните прищявки на тази институция, не ми се мисли, вече има доста насила станали клиенти на пощенска и ПИБ.
С инициативата на друга майка се срещнахме и с местната телевизия и направихме репортаж. Имаше и отговор от социалните пак чрез телевизията, че видите ли, те не ни задължават, а уж само предлагат, но в писмото ясно си пише - или сменяте доброволно банката, или ние ще ви я сменим служебно и няма тън-мън. Мога да копирам и писмото, ако някой иска да го види. А ако някой има подобен проблем, нека се свърже с мен, аз ще ми кажа какво да прави.

# 46
  • Мнения: 5 008
Последно пратих жалба срещу бюрото по труда в Бургас във връзка с програмата "Аз мога". Адресирах я до министъра на МТСП с копия до АЗ и дирекция европейски програми. Получих си обратните разписки за доставяне на писмата. Отговор по жалбата ми все още няма месец по-късно.

Те докато отидат на проверка, докато напишат доклад, пък той да мине през 2-3 шефа, после писмото да се изготви и то да мине пак през същите шефове, да ти го пратят, един месец не е много голям срок. Работила съм в одита на АЗ, отговаряхме на всички жалби  Peace

# 47
  • Мнения: 2 759
Последно социалните съвсем своеволно бяха решили да променят банковата ми сметка.
Не успяха.
Помогнах и на други момичета да отстояват правата си.
Ако някой се интересува, мога да разкажа подробности.
                          Същото правих и аз миналата година, но се разбрахме и не се стигна до дело. Уви, все повече институции са желаещи да ми откриват банкови сметки. Като сметнем и непоисканите карти, котио получавам по пощата... миналата седмица върнах 3  Tired.

# 48
  • Мнения: 2 762
Да споделя и аз. Случка отпреди две седмици някъде.

 Става въпрос за ваксините Пентаксим, които от май месец са безплатни за всички деца.
 Звъня на педиатърката си да я питам кога да ида за ваксина и тя супер нагло ме отрязва като ми казва, че по наредба деца родени само 2009 и 2010 год. имат право на ваксина, моето е родено 2008- тоест няма. Оттук аз решавам да ровя по сайтовете на МнЗ и РИОКОЗ да чета наредби, питам тук там из форума и намирам писмото на РИОКОЗ, което уточнява, че ваксината е за всички деца.
 Майка ми е медицински служител, от малък град сме и всички в тази сфера се познават. Карам я да се обади до  Директор Дирекция "Надзор над Заразните Болести", която отговаря за ваксините. Обажда се и г-жа директорката най- нагло й казва, че нямаме право на безплатна ваксина, но ако имаме нужда, тя може да ни уреди да си купим.
 Във Форума намерих телефона на една докторка в МнЗ , която отговаря точно по този въпрос. Звъня, разказвам случая и тя беше потресена. Пращали били пона 4 писма до Ловеч с разяснение, но жената се ангажира и звънна лично на Ловешката госпожа. На другия ден този път аз звъня в РИОКОЗ Ловеч и питам за ваксини и на тази и светна, че аз съм се обаждала до министерство и веднага взе да се умилква и каза да се обадя на личния си лекар да зяави ваксина за мен. Аз се опитах да обясня, че тези ваксини са за всички, не само за тези които звънят насам натам, но безуспешно.
 С три дневни усилия, супер нагло държание по телефона от страна на педиатърката  ми беше казано, че има една ИЗЛИШНА ваксина и ще ми я сложат. Взех си картона и си взехме довиждане.
 Всичко това ме навежда на мисълта, че педиатри и РИОКОЗ може и да въртят някакви игри с тези ваксини, защото г-жата от РИОКОЗ напълно отрече, че е казвала на майка ми, че ваксината не е безплатна...
 Съжалявам за дългия пост.  Embarassed

# 49
  • Мнения: 34
Преди около една година се опитах да се преборя с НОИ. Бяха ми изчислили грешно майчинството. С две думи получавах 50% от обещаното 90% майчинство. Както и да е, за тази грешка имаха вина и нашите ЧР. Даже за 3-те болнични, които се представят в НОИ, имах различни ср. дн. обезщетение.
Написах 3 жалби, но отговор не получих. Единствения резултат беше, че изравниха ср. дн. обезщетения.
От скорошните действия на "институцията" НОИ, съдя, че те пари не връщат и си затварят очите за грешките и некомпетентността на служителите си, но когато имат да взимат - слагат и наказателна лихва.
Прежалих ги парите, но ако сега получа писмо да връщам майчинство за 1 седмица, в която детето ми е посещавало ДГ преди да стане на 2 години, ще ги съдя за парите, които ми дължат, че и лихви ще си искам.

# 50
  • Мнения: 1 192
Да следя  Wink

# 51
  • Мнения: 1 517
Другата седмица аз и моя колежка ще подаваме жалба в съда за неизплатени залати.

Защо не пробвахте първо в Инспекцията по труда?

Ще има ли полза? Ние вече не работим за тази фирма.

# 52
  • Мнения: 2 931
Не мисля, ИТ може да санкционира работодателя за нарушения, но няма как да го задължи да ви плати. Предявете си исковете пред съда, производството е бързо по ГПК /само за заплатата/, обезщетенията ще трябва да предявите с друга искова молба, или съдът ще ги раздели служебно. Получаването на съдебно решение е лесно, но друг е въпроса има ли имущество фирмата, за да си получите парите. Проверете дали са внасяни осигуровки за месеците, през които не ви е плащано.  Успех.
ПП Това, че не работите във фирмата вече, няма значение.

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 97
За неизплатени заплати - срока за завеждане на дело е 3 години, след това не може. Peace
На мен ми остава още 1 година , ако реша да водя дело, защото не съм се подписала на ведомостите Mr. Green

# 54
  • Мнения: 1 517
3 години от кога: то месеца, в който е започнал да не иплаща навреме заплатите или от месеца на прекратяване на тр. ни отношения? При мен де факто разликата е от няколко месеца, имам още 2 години кажи-речи...
Фирмата има някакво имущество, но каква точно е процеурата? Осъждаме го и...колко време ще чкаме да благоволи да плати? А ако пак не плати, което е 1005 сигурно, после какво...??

# 55
  • Мнения: 1 192
За неизплатени заплати - срока за завеждане на дело е 3 години, след това не може. Peace
На мен ми остава още 1 година , ако реша да водя дело, защото не съм се подписала на ведомостите Mr. Green
Е, моят си подписа като поп  Tired за неизплатени обезщетения, ама това е друга тема и друга битка  Rolling Eyes

# 56
  • Мнения: 2 484
Аз си потърсих правата,но тук в БГ права има престъпника,не потърпевшия!Осъдих работодателя си за присвояване на майчинство и пак не го получих,той има да дава, аз да взимам,нищо няма на негово име,и това е,не получих майчинство от държавата, а го получи наглия работодател,и какво като си потърсих правата? newsm78 Освен да съдя държавата, че ги е превела на него след като бях пуснала молба до НОИ да ги превежда на мен, че той е недобросъвестен Rolling Eyes

# 57
  • Мнения: 1 517
Ей т'ва не ми е ясно: кой и как ще го принуди да ми плати, т.е. реално да ми даде парите, след като спечеля делото?

# 58
  • Мнения: 2 931
3 години от кога: то месеца, в който е започнал да не изплаща навреме заплатите или от месеца на прекратяване на тр. ни отношения? При мен де факто разликата е от няколко месеца, имам още 2 години кажи-речи...
Фирмата има някакво имущество, но каква точно е процеурата? Осъждаме го и...колко време ще чкаме да благоволи да плати? А ако пак не плати, което е 1005 сигурно, после какво...??
Три години, считано от падежа на всяко плащане: ако заплатата за месец май 2010 г. се изплаща на 10-ти юни, задължението се погасява по давност на 10.06.2013 г., така - месец за месец.
Процедурата: след влизане в сила на съдебното решение се снабдявате с изпълнителен лист. Образува се дело пред съдия-изпълнител, който ще следва да събере парите по решението, плюс лихви и разноски.

# 59
  • Мнения: 646
Става въпрос за Глобул Simple Smile
Ами как разбирам - имам 30 безплатни към всички номера и 100 безплатни към 3. Стигат ми идеално, като дори остават - 5-6 от първите и десетина от вторите. Защо ми таксуват разговора, след като ми е в безплатни? Та освен разговорите имам и зареден ваучер и смс към един сайт. Цялата сметка няма 20 лева, а фактурата ми е за 41  Rolling Eyes Смятам в най-скоро време да отида да се оплача!

Питай кака се отчитат разговорите, защото може ако си говорила 30 сек. отчитането да е на 1 мин. и тогава това които ти следиш и това , което те ти фактурират ще се разминава. Г.е. ти си мислиш ,че все още имаш безплатин минути, а те са свършили.

# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 97
3 години от кога: то месеца, в който е започнал да не иплаща навреме заплатите или от месеца на прекратяване на тр. ни отношения?


Три години от прекратяването на трудовият договор. Peace Разучила съм въпроса много добре.
След това съдът дава изпълнителният лист, и ако работодателят не ти изплати задълженията , даваш листа на съдия - изпълнител, ще му удържи и разходите за това.

# 61
  • Мнения: 1 517
Верно ли? Че то тогава е много лесно бе  Grinning
До края на седмицата ще го осъдя  Mr. Green

# 62
  • Lost in a fairytale ...
  • Мнения: 714
Такам, да се "похваля"  Crazy
Звъннах на Глобул и говорих с оператор. Оказа се, че понеже телефона ми е бил спрян предния месец, след като съм го платила и съответно е пуснат пак, са ми сложили по-малко минути, защото отчетния период бил по-кратък  Crazy И аз си мисля, че имам 100, и нали съм българче, се стремя да си ги изразходя, естествено  Rolling Eyes, а те били почти 50  Rolling Eyes .
Оказа се и , че когато миналия месец пусках молба за да ми прекратят неограничените разговори към 1 номер , не са пуснали молбата като хората и са ми начислявали такса през цялото време, а аз дори не съм говорила с този номер.
Та, естествено сама съм си виновна ...  #2gunfire

# 63
  • Мнения: 7 122
Наскоро от Виваком отнесоха солидна кавга. След като ни уреждаха срещи 2 пъти от-до, а не се явяваха, взех че малко се ядосах. Оправиха проблема по безналичен начин, чудно ми е как е станало.  Rolling Eyes

# 64
  • Мнения: 4 586
Аз не знам как и къде да си потърся правата. На теория трябва да си плащаме тасите и глобите без допълнителни разходи за марки, такси, превиди и т.н.
На практика не мога да си платя глоба от кат, без да се набутам и за превод.
Първата беше 20 лева. Втората, сега е 10 лв. Кощунствено ми се вижда да се набутам 30%, за да я платя.

# 65
  • Lost in a fairytale ...
  • Мнения: 714
Аз не знам как и къде да си потърся правата. На теория трябва да си плащаме тасите и глобите без допълнителни разходи за марки, такси, превиди и т.н.
На практика не мога да си платя глоба от кат, без да се набутам и за превод.
Първата беше 20 лева. Втората, сега е 10 лв. Кощунствено ми се вижда да се набутам 30%, за да я платя.

Не става ли по банков път? Rolling Eyes Имам предвид чрез интернет банкиране. НАправо от сметката да си ги преведеш, не да ходиш чак там ..
Съжалявам, ако пиша глупости ... не, че разбирам много , но това ми дойде на ума , като ти прочетох поста Simple Smile

# 66
  • Мнения: 1 517
Аз малко извън темата, но да попитам: има ли начин недобронамерени колеги да ми следят кореспонденцията във Фейсбук? Имам предвид личните съобщения, които пращам на приятели.

# 67
  • Мнения: 10 693
Непрекъснато си ги търся - професионално изкривяване. Няколко примера да не ставам досадна:
1. Жалби за незаконно увеличение на лихвата по кредита.
2. Жалби срещу неправомерно поведение на директорката на ОДЗ.
3. Оплакване срещу хотел, който дискриминира гостите си българи.
4. Оплакване срещу незаконно изхвърляне на отпадъци.
5. Жалба до Топлофикация.

Сега планирам оплакване срещу съсед, който вече 2г си държи колата (гробница, която не е в движение) и заема парко място, а на всичкото отгоре си купи и втора кола, която паркира до гробницата.

# 68
  • Мнения: 3 576
Днес получихме "развод" от БТК, понастоящем Виваком и то благодарение на Комиията за защита на потребителите!
Благодаря искрено на тези хора   bouquet

Искахме да пуснем молба за преносимост, но т.к в продължение на месец и половина имаха кабелна повреда, съответно и номера ни е неактивен, това не можеше да стане.
Когато най-накрая си оправиха повредата и отново поискахме да пуснем тази молба, ни заявиха че дължим неустойка от около 200лв, т.к сме били сключили договор с тях до март догодина.
Прегледах всички документи, които имам от тях - никъде не пише, че имаме договор.

Обърнахме се към КЗП, те направиха необходимото и днес най-накрая получихме така желания документ, за да можем да се махнем от Виваком завинаги.
Без да платим неустойка, т.к както наистина се оказа договор няма.

Хора, търсете си правата и КЗП наистина помагат  Peace

# 69
  • Мнения: 558
какво е молба за преносимост? И втори въпрос: къде се намира комисията на потребителите?

вече в една тема бях писала, 4е сметката на родителите ми за стационарния телефон към Виваком за април е 120лв. Като до тогава винаги са плащали по около 20лв; имаха стар поне 25г договор към БТК. Та от 14 април баща ми прави нов договор към Виваком, не знам как са го омаяли служителите, че да го подпише. Може би защото е с тарифа на БТК, която те вече не предлагат. И последвалата сметка е за 120лв. Татко подава жалба и иска разпечатка на разговорите.  Месец по късно пристига писмо, в което го уведомяват, че сметката е правилна и че сумата се е натрупала, защото забележете на 13.4. са набирани няколко пъти номерата в предаването "На кафе". И надълго и на широко му обясняват, как се отчитат разговорите с такива телефони, но поисканата разбивка на проведените разговори така и не получава. А и се чудя колко пъти трябва да звъннеш на телефоните на "На кафе", че да натрупаш 100лв сметка за 1 ден  Thinking Сега се е обърнал към прокурор/съд. Ще му кажа да алармира и комисията на потребителите.

# 70
  • Мнения: 646
Непрекъснато си ги търся - професионално изкривяване. Няколко примера да не ставам досадна:
1. Жалби за незаконно увеличение на лихвата по кредита.
2. Жалби срещу неправомерно поведение на директорката на ОДЗ.
3. Оплакване срещу хотел, който дискриминира гостите си българи.
4. Оплакване срещу незаконно изхвърляне на отпадъци.
5. Жалба до Топлофикация.

Сега планирам оплакване срещу съсед, който вече 2г си държи колата (гробница, която не е в движение) и заема парко място, а на всичкото отгоре си купи и втора кола, която паркира до гробницата.

За колата се обади на Столичен инспекторат. При нас поразчистиха, но все още има какво да се маха и аз мисля за им звънна.

# 71
  • Мнения: 2 759
какво е молба за преносимост?...
                           Да си вдигнеш чукалата, но да си вземеш номера.
                           КЗП има сайт, досега не ми се е налагало да ходя лично: http://www.kzp.bg/index.php?mode=viewd&group_id=12&document_id=19

# 72
  • Мнения: 3 576
Молба за преносимост е когато искаш да запазиш номера си мобилен или фискиран, но да сключих договор с друг оператор.

Няма да ви казвам какво мотаене е, чудят се как да те излъжат, за да си останеш при тях.
То не беше - който ви набира ще плаща много повече (лъжа), другите оператори имат по-скъпи оферти (лъжа), номера ви ще стане мобилен (лъжа) .... и т.н. и т.н., докато накрая не измислиха това с договора  ooooh!
Според Общите условия им условия сме били сключили договор.
И като ги питам по коя точка от тях е това - не знаят, не били специалисти, но така им излиза в системата.
А най-вероятно са си решили на своя глава да цъкнат, че имаме договор, за да им е по-удобно на тях и да не можем да се махнем #Cussing out
След като хората от КЗП отидоха на среща във Виваком по нашия проблем, изведнъж се оказа, че вече нямаме проблем.

# 73
  • Мнения: 2 759
...Няма да ви казвам какво мотаене е, чудят се как да те излъжат, за да си останеш при тях...
                             От няколко теми тук по въпроса знам, че е така навсякъде - всеки оператор се опитва да те задържи (доброволно или насила) при себе си.

# 74
  • София
  • Мнения: 175
Ежедневно си търся правата и нямам намерение да се оставям да ме правят на глупачка.
В една съседна тема , ме посъветваха да издам Наръчник за борба с институции и фирми , които нарушават правата ни. Mr. Green
До съд съм стигала само с двама некоректни работодатели, които в последствие си изплатиха всичко към мен.
Успешно съм оспорила сметки към Софийска вода,ЧЕЗ и Топлофикация и Виваком - на последните не съм плащала вече 7 месеца и ползвам телефон .
В една от големите търговски вериги за техника само в рамките на месец съм върнала 3 електроуреда - проблем имах само при връщане на първия, след това си научиха урока.
В друг хипер маркет също съм връщала стоки.
За всяко закупено нещо си пазя касова бележка и си търся правата.При някои става лесно и без увъртане , при други по-трудно , но аз не се отказвам лесно и се получава.
За батерия на лаптоп и некоректен сервиз и продавач , които не искаха да признаят международната гаранция , стигнах дори до централата на фирмата производител в Лондон.След седмица батерията беше при мен , на адреса.
Мога още подобни случай да опиша , но темата е дали действаме или само се "чешем" по форумите- е , аз предпочитам да действам и после да споделям опит по форумите , а не само да мрънкам как някой ме е прецакал и да чакам някой друг да реши проблема.

# 75
  • Мнения: 18 010
rehab, какви дефекти имаха нещата? Директно ли ти ги върнаха или първо през сервиз? Аз съм писала по- напред в темата, че и ние сменяхме гаранционен телевизор, но не мога да кажа, че мина без нерви. Т.е. щяха да са по- малко, ако не бях слушала мъжа си, да бъда търпелива. Запомнете- връщайте в магазина, не носете по сервизи като мен. Но от после го разбрах.

Сега взехме лаптоп, от Технополис, не ме критикувайте, свърши то. Фактурата е на фирма естествено, според мене вече има дефект. Но помня, че имаше нещо по- особено с гаранцията, когато е на фирма /освен, че срока е на половина/. Я ми припомнете, а аз си знам урока- следващия ще е от друг място.

# 76
  • Пловдив
  • Мнения: 23 780
Сега взехме лаптоп, от Технополис, не ме критикувайте, свърши то. Фактурата е на фирма естествено, според мене вече има дефект. Но помня, че имаше нещо по- особено с гаранцията, когато е на фирма /освен, че срока е на половина/. Я ми припомнете, а аз си знам урока- следващия ще е от друг място.
Що да е наполовина? Гаранцията си е гаранция, няма фирма не фирма.

# 77
  • Мнения: 18 010
Почти съм убедена, че е наполовина, но не е пред мен гаранционната карта, за да го твърдя. Ще се поразровя

# 78
  • София
  • Мнения: 175
Почти съм убедена, че е наполовина, но не е пред мен гаранционната карта, за да го твърдя. Ще се поразровя

Да, така е - когато купиш лаптоп на фирма - гаранцията е на половина.Но има някои сервизи , които срещу доплащане от 20-30 лв., могат да ти удължат гаранционния срок с една година.

rehab, какви дефекти имаха нещата? Директно ли ти ги върнаха или първо през сервиз?

Директно в магазина
"Чл. 124 (1) При предявяване на рекламацията на стока потребителят може да претендира за възстановяване на заплатената сума, за заменяне на стоката с друга, съответстваща на договореното, за отбив от цената или за безплатно извършване на ремонт при условията и по реда на чл. 113 и 114. "
От ЗЗП
Първия път и мен се опитаха да ме изпратят в Сервиза , но това не е моя /Ваша/ работа , а задължение на търговеца.

По повод фирмите , сега се сетих още нещо.Мисля , че ще помогне съветът на много хора , развиващи собствен бизнес.
След като регистрирате или / модерното сега / пререгистриране на фирма в АП-Търговски регистър

чл.23,ал.4 от Закон за Търговския регистър „Ако е посочен ЕИК, държавните органи, органите на местното самоуправление и местната администрация и лицата, на които е възложено упражняването на публична функция, нямат право да изискват доказването на обстоятелства, вписани в търговския регистър, и представянето на актове, обявени в търговския регистър.


Административно наказателните разпоредби на същия закон , в чл.40, ал.5 е посочено и наказанието „За нарушение на чл. 23, ал. 4 виновните длъжностни лица се наказват с глоба от 100 до 500 лв.”

Вече на две места - в Общински администрации - пускам възражения , относно искано от тях Актуално състояние.
След като ми завериха с входящ номер възраженията и двете процедури ги приключиха и ми издадоха съответните документи - без да им нося " на крака" -Актуално състояние.

# 79
  • Мнения: 3 576
Имам ли право, ако закупя електроуред, работя с него вкъщи и установя, че не ми върши работа за целта за която съм го взела, или просто не съм доволна от него, да го върна?

Знам, че извън БГ това е редовна практика, но дали вече и тук е прието?

Питам предварително и не е с цел злоупотреба, но въпросния уред не съм сигурна, че ще ми свърши работа, а в магазина няма как да го пробвам.....  Tired

# 80
  • Ку-куландия
  • Мнения: 794
Преди около година оставих колата за ремонт - смяна на филтри, масло и накладки. Три месеца след "ремонта" при смяна са спукана гума се оказва, че накладките не са сменени. Изправи ми се косата. За по сигурно направихме консултация в друг сервиз, отговора беше категоричен - тези накладки не са сменяни. Отидохме в първия сервиз, опитахме се да подадем жалба, но се оказа че нямали отдел койта да приема и разглежда жалби. Пратиха ни при вносителя, те контролилали работата на оторизираните сервизи. Оттам ме посъветваха да се обърна направо към Комисията за защита на потребителите. Всичко стана по ел.път сканирах всички документи и пуснаж жалби до Комисията, до сервиза и до вносителя. Резултата: от сервиза ми предложиха подмяна за тяхна сметка, нищо че вече бях пратила нещо което не получих, но аз отказах, поисках да ми възстановят цалата сумата и ще отида в друг сервиз, а при тях няма да стъпя.
Имам и още много - за купони посред нощите, за несъбиране на кофите с боклук, за липсващи такива, коли и мотори в дворовете на училища и ДГ, глудници кучета, но за тях подавам сигнал или в РПУто или в Инспектората.
Сега чакам отговор от Столична община във връзка с правото на децата посещаващи ДГ на делегиран бюджет да посещават дежурна такава на общинска издръжка, защото в 6 ДГ ми отказаха под този предтекст, че не ни се полага защото идваме от градина на самоиздръжка.

# 81
  • София
  • Мнения: 9
последното ми изнервяне заради отнемане на правата ми е свързано с болници, лекари и пр. Моите родители не бяха ползвали здравни услуги до един момент, в който им се наложи. Поискахме направление за пълни изследвани, които обаче ни бяха отказани. Нямал, били свършили за месеца. Ама, аджаба, никой не си избира кога да се разболее. Трябва да следим да е в началото на месеца..... Както и да е, за съжаление, след като вдигнах скандал и се развиках станаха нещата..... Защо с крясъци трябва да стават работите?!?!

# 82
  • Мнения: 1 192
Преди няколко дни около полунощ от не много отдалечено заведение решиха да пускат заря. Няма да ви разправям за какви гърмежи ставаше въпрос и то в продължение на 2-3 минути, последва музика, която в сравнение със зарята си беше бял кахър. Та на сватба всичко е позволено и целият квортал трябва да разбере, че някой се жени... Crazy
 Дайте съвет как да процедирам в подобни ситуации?

# 83
  • Мнения: 473
Имам ли право, ако закупя електроуред, работя с него вкъщи и установя, че не ми върши работа за целта за която съм го взела, или просто не съм доволна от него, да го върна?

Знам, че извън БГ това е редовна практика, но дали вече и тук е прието?

Питам предварително и не е с цел злоупотреба, но въпросния уред не съм сигурна, че ще ми свърши работа, а в магазина няма как да го пробвам.....  Tired
Съвсем скоро моя приятелка си купи проточен бойлер на Теси,монтира го но се оказа,че водата е хладка и не става за къпане през зимата,това й го обяснили в сервиза.Отначало в магазина отказали да й върнат парите,щяли да го ремонтират и други такива глупости.Та се обърна към Съюза на потребителите и след няколко дни й се обадиха от магазина и й върнаха цялата сума.Всички много ги е страх от Съюза на потребителите.

# 84
  • Мнения: 2 931
Преди няколко дни около полунощ от не много отдалечено заведение решиха да пускат заря. Няма да ви разправям за какви гърмежи ставаше въпрос и то в продължение на 2-3 минути, последва музика, която в сравнение със зарята си беше бял кахър. Та на сватба всичко е позволено и целият квартал трябва да разбере, че някой се жени... Crazy
 Дайте съвет как да процедирам в подобни ситуации?
Незабавно се обаждаш в полицията. Ползване на пиротехнически средства се разрешава само до 22.00 часа - дори по официални поводи. Нова година е изключение.  Ако зарята е направена от някой с правоспособност, ще си изгуби разрешителното, ако е от любител, който си е купил батерии или боракси, ще отнесе солидна глоба, а може и да бъде обвинен в престъпление, зависи от това, с какво е направена зарята.

# 85
  • Мнения: 1 192
Преди няколко дни около полунощ от не много отдалечено заведение решиха да пускат заря. Няма да ви разправям за какви гърмежи ставаше въпрос и то в продължение на 2-3 минути, последва музика, която в сравнение със зарята си беше бял кахър. Та на сватба всичко е позволено и целият квартал трябва да разбере, че някой се жени... Crazy
 Дайте съвет как да процедирам в подобни ситуации?
Незабавно се обаждаш в полицията. Ползване на пиротехнически средства се разрешава само до 22.00 часа - дори по официални поводи. Нова година е изключение.  Ако зарята е направена от някой с правоспособност, ще си изгуби разрешителното, ако е от любител, който си е купил батерии или боракси, ще отнесе солидна глоба, а може и да бъде обвинен в престъпление, зависи от това, с какво е направена зарята.
Благодаря за полезната информация!   bouquet 

# 86
  • Мнения: 2 931
 Hug Пак заповядай!
Само да добавя - контролът върху тези средства се осъществява от служба КОС към полицейските управления.   

# 87
  • Sofia
  • Мнения: 9 743
Да, така е - когато купиш лаптоп на фирма - гаранцията е на половина.Но има някои сервизи , които срещу доплащане от 20-30 лв., могат да ти удължат гаранционния срок с една година.

Това законно ли е? Направо не ми се вярва да е. Не може гаранционния срок да е обвързан с вида купувач.
Купувала съм няколко лаптопа за фирмата, последно ползвах гаранцията на една Тошиба и в сервиза им никой не ми е отказал, понеже е купена на фирма, важи си 2-годишния срок.

# 88
  • Мнения: 26
За щастие досега не съм имала много поводи за оплаквания.

Изключение е един път, когато се оплаках до КЗП по повод предишния Интернет доставчик, който обещаваше скорост, която реално никога не достигнахме. Окача се, че в условията им е казано,че това е мах скорост, а минимална няма - т.е. може скоростта да ти е много по-ниска. За съжаление това го пише в условията им и КЗП не направиха нищо, не знам дали са можели. Но поне направиха проверка и ни отговориха доста бързо. Нямахме договор със съответния доставчик и просто го сменихме. Сега нямаме никакви проблеми със скоростта, плащам същата сума.

Яд ме е, че има случай, когато не си потърсих правата, а трябваше. Става въпрос за таксиметров шофьор, който на една нова година преди 3 години ни поиска четворно по-голяма сума за маршрут, по който ежедневно използваме такси и знаем колко излиза. Просто тарифата на човека беше 20 лв. до където и да е, а ние бяхме на няколко километра. Не направихме, проблем, благодарихме за предложението, но не ни остройва и слязохме. Той изскочи, разярен след нас, и започна да се нахвърля на приятеля ми, защото бил тряснал много силно вратата. Както и да е, да не навлизам в подробности, но се оказа, че това не е първата му подобна изцепка за тази вечер (според свидетели на случката от едно съседно заведение). На следващия ден се опитах да се свържа по тел. с таксиметровата компания, но не вдигаха. Реших, че е нормално, предвид, че е 1-ви и попълних он-лайн формата за подаване на оплакване. Така и не получих отговор, но случката беше доста неприятна и предпочетох да забравя, вместо да се занимавам. Сега съжалявам, че не си търсих правата докрай. Но все пак резултатът е, че вече не ползвам тази компания и горещо препоръчвам  на приятелите си да не го правят.

И последно. Подозирам, че последните две години сметките за парно са доста надписани, но не знам как да проверя. Изравнителните сметки, които получавам са ми напълно непонятни. Мога ли да направя нещо по въпроса?

# 89
  • Мнения: 97
Искам да подам жалба с/у трудов посредник в Бюро по труда за грубо отношение към мен и заплахи за прекратяване на регистрацията ми от него. От 4 м. от вратата ме посреща със заплахи. В момента си пиша жалбата вкъщи на карирани листи. Някой имал ли е подобен случай... Лично ли трябва да я връча на директора на Дирекция ''Бюро по труда'' гр. Х.?

# 90
  • Мнения: 5 008
Най-добре я прати до Агенцията по заетостта в София.

# 91
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Жалбите обикновено се завеждат в деловодство и си чакаш входящ номер. Може и по пощата да я пратиш.

# 92
  • Мнения: 97
Благодаря, мисля утре лично да я занеса по БТ. А ще получа ли писмен отговор по жалбата? Аз пратих сигнал до София , но докато ми отговорят ще е твърде късно.

# 93
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Да, би трябвало. Може да попиташ какъв им е срокът за отговор.

# 94
  • Мнения: 1 365
Преди време попаднах на некоректен търговец. Вбесиха ме, написах жалба до КЗП (тогава не очаквах да направят нещо, но се успокоих когато я пуснах). В резултат получих писмо, че на въпросните ще бъде ангажирана административно наказателна отговорност.
Убедих се, че се обръща внимание и се действа.

# 95
  • София
  • Мнения: 19 322
Преди време изпратих запитване до КЗП за връщане на ботуши, отговориха ми, че след като са купени от реален магазин, продавачът не е задължен да ми възстанови сумата, мога да поискам само замяна. Цялата кореспонденция беше по мейла, първо получих входящ номер, а след няколко дни и самия отговор.
Самата КЗП е на пл. Славейков, сградата на Столична библиотека.

# 96
  • Мнения: 97
Подадох жалбата. Дадоха ми изх. номер. Ще получа писмо по пощата. Жената, която ми прие жалбата ме попита за какво е. Обясних й накратко. Забравих да питам за срок за отговор. Надявам се до 14 .08. да получа отговор, понеже трудовия ми посредник в БТ ме принуждава на 14 да си прекратя регистрацията доброволно. Слава Богу не успя да ме сплаши да я подам, и да ми спрат обезщетението за безработица. Каквото и да е решението по казуса, не губя нищо. Не мисля, че ще я уволнят или понижат в длъжност, но трябва и аз да се защитавам по някакъв начин без да мачкам хората.

# 97
  • Другата България
  • Мнения: 37 683
Извинявай, но аз нещо не схващам.
Имаш регистрация в БТ, получаваш и обезщетение от НОИ. Трудовият ти посредник в БТ те плаши с /какво?/ и те принуждава /как?/ да си прекратиш регистрацията? Това звучи абсурдно, просто няма как някой насила да те принуди да направиш подобно нещо.
Има обаче вариант ако ти предложат работа и ти откажеш три пъти мисля беше, съвсем доброзорлем да ти се прекрати въпросната регистрация.

# 98
  • Мнения: 2 197
Другата седмица аз и моя колежка ще подаваме жалба в съда за неизплатени залати.

Защо не пробвахте първо в Инспекцията по труда?
Не могат, защото вече не работят там. Ситуацията с ИТ е малко сложна - за да подадеш жалба трябва да си настоящ служител на фирмата. И да подадеш жалбата подписана с името си. При малка фирма работодателят веднага би разбрал кой е пуснал жалбата, въпреки че уж не се разрешава това да се споделя с него. Плюс това ако в трудовия договор не е изрично упомената датата, на която работодателят трябва да ти изплаща заплатата той е в правото си да я плати и след три месеца. Ако я получаваш кеш даже не можеш да докажеш, че не си я получил. Сега след новите изменения работниците са в изключително неизгодна позиция - даже вече и работното време не е 8 часа.
За описаната от авторката ситуация единственото, за което те могат да претендират (ако са съкратени, а не напуснали по взаимно съгласие) е за заплатата за един месец след датата на прекратяване на взаимоотношенията им. Нея могат да я получат със сигурност, и давността е 3 години. Но пак е спорно дали ще могат да докажат, че не са я получили.

# 99
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 418
Преди няколко дни около полунощ от не много отдалечено заведение решиха да пускат заря. Няма да ви разправям за какви гърмежи ставаше въпрос и то в продължение на 2-3 минути, последва музика, която в сравнение със зарята си беше бял кахър. Та на сватба всичко е позволено и целият квартал трябва да разбере, че някой се жени... Crazy
 Дайте съвет как да процедирам в подобни ситуации?
Незабавно се обаждаш в полицията. Ползване на пиротехнически средства се разрешава само до 22.00 часа - дори по официални поводи. Нова година е изключение.  Ако зарята е направена от някой с правоспособност, ще си изгуби разрешителното, ако е от любител, който си е купил батерии или боракси, ще отнесе солидна глоба, а може и да бъде обвинен в престъпление, зависи от това, с какво е направена зарята.
Благодаря за полезната информация!   bouquet 
f

Понеже този въпрос живо ме интересува, искам да питам, как ще докажа кой и дали наистина е гърмял? Защото докато дойдат от полицията, то минало-заминало!
Тук се случва ежедневно, т.е. еженощно - на плажа, от заведенията, от хотелите.  Всяка вечер е като Нова година, стряскат ми детето, имам чувството, че ще счупят прозорците.  Tired

# 100
  • Мнения: 97
Извинявай, но аз нещо не схващам.
Имаш регистрация в БТ, получаваш и обезщетение от НОИ. Трудовият ти посредник в БТ те плаши с /какво?/ и те принуждава /как?/ да си прекратиш регистрацията? Това звучи абсурдно, просто няма как някой насила да те принуди да направиш подобно нещо.
Има обаче вариант ако ти предложат работа и ти откажеш три пъти мисля беше, съвсем доброзорлем да ти се прекрати въпросната регистрация.
Правилно си разбрала. Заплашва ме да ми прекрати регистрацията. Имала съм само две предложения за работа - за консултанти, а аз съм икономист по образование. Според нея не съм си търсила работа, не съм ходила на интервютата предложени от нея. Първото предложение беше измама. Прати ме да кандидатствам за позиция финансов анализатор към фирма, която дори не е регистрирана където живея, нямат офиси - нищо,  оказа за консултанти към застрахователна фирма. За второто предложение - пак консултант. Но нямах препоръка от работодател, но аз никога не съм работила като консултант. И друго. Трудовият ми посредник се познава със счетоводителката на последната ми работа. Трудовият ми посредник говори по телефона със счетоводителката да ми изготви препоръка, чаках цяла седмица, накрая й се обадих и тя ми каза, че не разбрала, че трябва да я пише. Аз също й се обаждах, разбрахме се да я напише. Накрая й казах да не се занимава, и без това не ми се моли за един тъп лист. Това беше. А имаше и курс за който бях подала заявление. Обадиха се да ме питат дали да съм съгласна. Доколкото знам това 1во класиране, после има и друго, и ако се класирам на 2ро тогава ме включват. За същия курс ми се обадиха март, но после не ме включиха за курса пре м. април. А трудовия ми посредник не спря да ме унижава. Всеки месец . Не се търпи. Аз не съм идиот. Имам две висши образования. Три дипломи по счетоводство и контрол, а тя ме праща да продавам застраховки, на граждански договор  и без заплата.  В момента майка ми е болна и я гледам вкъщи. Тя знае, че е болна. Няма какво крия, въпреки това иска да ми спре парите, с които плащам прегледите и транспорта на майка ми. Не съм си търсила работа, все съм пътувала и съм била все ангажирана. Това й бяха думите. Т.е да зарежа майка си и да ходя да се скитам по улиците да продавам застраховки.   Това е идеята й.

Последна редакция: вт, 04 авг 2015, 20:55 от Koffkathecat

# 101
  • София
  • Мнения: 19 322
Ей, момичета, с тази тема ме надъхахте и тръгнах да си проверявам дали от НОИ са ми изпратили едни болнични през май, за които бях забравила - все пак са 25-26 лв. Нямаше ги и тъкмо щях да звъня в НОИ, когато се сетих, че първите 3 дни се плащат от работодателя  Grinning   Joy Добре, че не се изложих
Това беше само за разведряване на обстановката.

# 102
  • Мнения: 1 010
Това с Инспекция по труда е пълна глупост . През 2012 г се опитаха да ме уволнят дисциплинарно след като във фирмата разбраха , че съм бременна . Оказа се , че това е най - голямото прегрешение в тази фирма - бременността . Бях в болничен и ме извикаха по спешност , връчиха ми три листа и ми казаха да избирам как да си прекратим взаимоотношенията - взаимно съгласие , по собствена воля или дисциплинарно уволнение . Е , аз не подписах и казах , че ще попитам адвокатът ми как да процедирам . От там директно отидох в ИТ , обясних им какво се е случило и те директно ме пратиха на безплатната им юридическа помощ . Мацката там ми извади Кодекса по труда и започна да ми чете и рецитира законите . Помолих я да ми даде съвет , а не да ми чете от кодекса , щото и аз съм грамотна , в смисъл мога да чета , но ясен отговор не получих . След това получих писмо от НОИ , че съм уволнена дисциплинарно , вдигнах се и отидох при счетоводителя на фирмата - директно му казах :" Бременна съм , в болничен съм и гинеколожката ми ще продължава болничния , докато отида да раждам . Вие ме уволнявате по време на болничен и то за това ,че съм бременна , аз от тук отивам в телевизията , със всичките си документи и писма и ще ви направя известни и вашата фирма (счетоводна къща ) и вашите клиенти (фирмата , която ме уволнява) . "  Тоя позеленя , изпадна в една дива ярост , взе да крещи по служителите си , кой уволнява бременна жена , кой не е видял , че съм в болничен ... След 2 дена се обадиха , че е станала грешка и , че отново съм възстановена на длъжността , но моята гинеколожка директно ми каза :"Оставаш си у вас , защото сега ще ти направят живота ад там , ще те товарят само и само да им дадеш повод да те отстранят ." . Така и стана 3 месеца бях в болничен. ИТ не направи нищо , исках да пусна оплакване , имах вече и писмото , с което съм дисциплинарно уволнена  , но нищо , после разбрах , че част от служителките там са редовни клиентки на магазина , в който работех.

# 103
  • София
  • Мнения: 11 492
Здравейте, искам да попитам как би било най-добре да си потърсим правата (и въобще имаме ли такива) за следното:
онзи ден си взимам от магазина (голяма верига) пет парченца филе на Браво за обяд, пилешко, не пушено. Чета етикета после – мисля имаше около 15 е-та. За половината от тях данните в сайта на фармар.бг бяха доста, доста обезпокояващи. Така излиза, че на практика в това филенце, друго освен химия, менделеева таблица, май няма. Месо и вода – сигурно под процент.
Снимах етикета и мислех да пиша на фирмата, но се чудя – ако се сигнализира по телевизия и пр. медии ще има ли ефект. Наистина, сравнено с други филета това изобилстваше от Е-та. И не, цената не беше на промоция или пък от супер евтините. Просто към 15 ч. на витрината не беше останал особен избор – от 10 -15 вида филета, 90% бяха пушени, а такива не купувам (вероятно Е-тата там са около 2 дузини)

# 104
  • Другата България
  • Мнения: 37 683
Скрит текст:
Извинявай, но аз нещо не схващам.
Имаш регистрация в БТ, получаваш и обезщетение от НОИ. Трудовият ти посредник в БТ те плаши с /какво?/ и те принуждава /как?/ да си прекратиш регистрацията? Това звучи абсурдно, просто няма как някой насила да те принуди да направиш подобно нещо.
Има обаче вариант ако ти предложат работа и ти откажеш три пъти мисля беше, съвсем доброзорлем да ти се прекрати въпросната регистрация.
Правилно си разбрала. Заплашва ме да ми прекрати регистрацията. Имала съм само две предложения за работа - за консултанти, а аз съм икономист по образование. Според нея не съм си търсила работа, не съм ходила на интервютата предложени от нея. Първото предложение беше измама. Прати ме да кандидатствам за позиция финансов анализатор към фирма, която дори не е регистрирана където живея, нямат офиси - нищо,  оказа за консултанти към застрахователна фирма. За второто предложение - пак консултант. Но нямах препоръка от работодател, но аз никога не съм работила като консултант. И друго. Трудовият ми посредник се познава със счетоводителката на последната ми работа. Трудовият ми посредник говори по телефона със счетоводителката да ми изготви препоръка, чаках цяла седмица, накрая й се обадих и тя ми каза, че не разбрала, че трябва да я пише. Аз също й се обаждах, разбрахме се да я напише. Накрая й казах да не се занимава, и без това не ми се моли за един тъп лист. Това беше. А имаше и курс за който бях подала заявление. Обадиха се да ме питат дали да съм съгласна. Доколкото знам това 1во класиране, после има и друго, и ако се класирам на 2ро тогава ме включват. За същия курс ми се обадиха март, но после не ме включиха за курса пре м. април. А трудовия ми посредник не спря да ме унижава. Всеки месец . Не се търпи. Аз не съм идиот. Имам две висши образования. Три дипломи по счетоводство и контрол, а тя ме праща да продавам застраховки, на граждански договор  и без заплата.  В момента майка ми е болна и я гледам вкъщи. Тя знае, че е болна. Няма какво крия, въпреки това иска да ми спре парите, с които плащам прегледите и транспорта на майка ми. Не съм си търсила работа, все съм пътувала и съм била все ангажирана. Това й бяха думите. Т.е да зарежа майка си и да ходя да се скитам по улиците да продавам застраховки.   Това е идеята й.
Напълно те разбирам, но според мен те са в правото си. Тоест, след отказани две /не съм сигурна, провери си/ предложения могат да ти прекратят регистрацията. Мои познати се договарят с шефовете на такива фирми и като ги пратят от БТ, във фирмата им пишат, че не са подходящи за такава работа. Така "хем вълкът сит, хем агнето цяло". И за съжаление това са най - често предлаганите длъжности - застрахователни консултанти, защото никой не иска да работи това. Дано успееш, напиши ако не ти е проблем какво е станало, но аз съм скептична. Защото съм била свидетел на подобни случки. Peace

# 105
  • Мнения: 15 960
Застрахователен консултант на граждански договор, ако е само на процент - не мисля че за две подобни длъжности могат да ти прекратят регистрацията. Ами че те утре могат да ти предложат да раздаваш листовки на улицата...Виж за отказан трудов договор - да.

# 106
  • Другата България
  • Мнения: 37 683
Аз не съм наясно, първо дали е на граждански договор тази позиция, и дали са две.
Трябва да се провери, но имаше някакво такова условие.
Което не оправдава подобно отношение, разбира се.

# 107
  • Мнения: 15 960
Тя съфорумката си го пише, че са й предлагани две позиции за застрахователен консултант на граждански договор.
Иначе и аз не знам  случай за прекъсната регистрация в БТ поради отказана работа, но не е невъзможно. Все пак ако не ти допада работата, не си длъжен да почваш, обезщетението ти осигурява възможност спокойно да си търсиш удовлетворяваща те работа.    

# 108
  • Другата България
  • Мнения: 37 683
 Laughing  Не е точно така. Имаше уловка, сигурна съм. Просто трябва да се провери. След брой отказани предложения могат да ти спрат обезщетението.

# 109
  • Мнения: 15 960
Да де, съгласна съм, че могат да прекратят при няколко отказа, но явно не се случва често, ето и ти даде пример. Hug

# 110
  • София
  • Мнения: 11 492
Та, какво викате по повод горния ми пост за консервантите? Или, викате като стане дума за това, всеки си прай пас  Mr. Green

# 111
  • София
  • Мнения: 9 517
За консервантите не можеш да направиш нищо - щом производителят ги е обявил на опаковката, ти избираш дали да купиш или да не купиш. Можеш да се разровиш да видиш, дали има някакви изисквания за всеки консервант евентуално, дали може да присъства в храната, но се съмнявам производителя да е сложил на етикета нещо такова, ако го е приложил, просто би го скрил. В крайна сметка всички можем да четем и след това да решим, дали да купим даден продукт или не  Peace

# 112
  • Мнения: 8 567
Последно си търсих правата от общината.
Подсетих ги да свършат нещо елементарно, което е в задълженията им, дори си мисля, че им бях полезна, но явно са се обидили, че ги подканям и ми пратиха заплашително писмо за съдия-изпълнител - неплатен данък за имот, с който всъщност отдавна нямам нищо общо.
Също и на брат ми, разследване до девето коляно.  Crazy
Интересно дали е практика или аз съм попаднала на кисела лелка. newsm78



# 113
  • София
  • Мнения: 11 492
За консервантите не можеш да направиш нищо - щом производителят ги е обявил на опаковката, ти избираш дали да купиш или да не купиш. Можеш да се разровиш да видиш, дали има някакви изисквания за всеки консервант евентуално, дали може да присъства в храната, но се съмнявам производителя да е сложил на етикета нещо такова, ако го е приложил, просто би го скрил. В крайна сметка всички можем да четем и след това да решим, дали да купим даден продукт или не  Peace
Да де, точно, ако някой му се четеше, щеше да види, че съм се разрвоил и половината и повече от общо 12-те консерванта са обявени за опасни (но не за забранени). Просто тоя въпрос някак остава на заден план, а как то се вижда последните години - прекомерната консумация на консерванти и оцветители води до качествени, количествени и всякакви други неприятни изменения предимно в сивото вещество, до степен, че хората да не се интересуват какви боклуци блъскат. Явно засега стратегията е успешна:)

# 114
  • София
  • Мнения: 9 517
Разровил си се постфактум, консервантите не са забранени, което значи, че могат да се използват. Трябвало е да ровиш преди покупката  Peace

# 115
  • София
  • Мнения: 11 492
Разровил си се постфактум, консервантите не са забранени, което значи, че могат да се използват. Трябвало е да ровиш преди покупката  Peace
оххх, божеее, верно почвам да мисля, че тия консерванти влияят зле. Не ми пука толкоз за тези 4 парчета филе, които изядох, говоря - като цяло. Като цяло - толкоз ли не ни прави впечатление какво ядем.
Явно - не. Мозъците ни са станали като гъби.

# 116
  • София
  • Мнения: 19 322
оххх, божеее, верно почвам да мисля, че тия консерванти влияят зле. Не ми пука толкоз за тези 4 парчета филе, които изядох, говоря - като цяло. Като цяло - толкоз ли не ни прави впечатление какво ядем.
Явно - не. Мозъците ни са станали като гъби.
ГовОри ни. И си прав, че вземаме филе като по-диетично и уж натурално, а то... Излиза, че е все тая дали ядеш кренвирши Народен или филе от 12-15 лв.
Обаче.... ти как очакваш това филе да стои 2 седмици и нищо да му няма? Ами като ти се яде натур - купи си сурово, свари го, оваляй го в някаква подправка и да ти е сладко. Обаче без консерванти - 3-4 дни в хладилника, не повече.
След като си във женски форум, сигурно си забелязал, че готвенето вкъщи не е много фешън, особено сред по-младите. Друго си е да кажеш "ядем навън". И на мен ми писва да готвя и понякога минаваме с пица или китайско, но се старая да не е често. Животът е кратък, за да го изкарваме предимно в готвене и чистене.

Последна редакция: чт, 06 авг 2015, 11:52 от Cuckoo

# 117
  • Другата България
  • Мнения: 37 683
Разровил си се постфактум, консервантите не са забранени, което значи, че могат да се използват. Трябвало е да ровиш преди покупката  Peace
оххх, божеее, верно почвам да мисля, че тия консерванти влияят зле. Не ми пука толкоз за тези 4 парчета филе, които изядох, говоря - като цяло. Като цяло - толкоз ли не ни прави впечатление какво ядем.
Явно - не. Мозъците ни са станали като гъби.
Аз нещо не ти схващам идеята. Ти какво искаш и какво предлагаш? На кого го предлагаш? От какво се оплакваш? Всеки си преценява сам какво и къде да купи. На мен ми прави впечатление, чета, и си преценявам какво купувам и ям. На Пена не ѝ прави впечатление, защото с 400 лв. заплата трудно ще пазарува само био и еко храна. Ти всъщност от какво се възмущаваш? От нездравословния начин на живот на Пена?

# 118
  • София
  • Мнения: 11 492
оххх, божеее, верно почвам да мисля, че тия консерванти влияят зле. Не ми пука толкоз за тези 4 парчета филе, които изядох, говоря - като цяло. Като цяло - толкоз ли не ни прави впечатление какво ядем.
Явно - не. Мозъците ни са станали като гъби.

Обаче.... ти как очакваш това филе да стои 2 седмици и нищо да му няма? Ами като ти се яде натур - купи си сурово, свари го, оваляй го в някаква подправка и да ти е сладко. Обаче без консерванти - 3-4 дни в хладилника, не повече.
 
не стои две седмици - срокът нагодност, който веригата магазин му слага е - 3 дни, не знам колк ое стояло преди това на витрината, но поради огромния поток в магазина, мисля че почти всеки ден зареждат. Говорим за топ локация в София

# 119
  • София
  • Мнения: 11 492
Разровил си се постфактум, консервантите не са забранени, което значи, че могат да се използват. Трябвало е да ровиш преди покупката  Peace
оххх, божеее, верно почвам да мисля, че тия консерванти влияят зле. Не ми пука толкоз за тези 4 парчета филе, които изядох, говоря - като цяло. Като цяло - толкоз ли не ни прави впечатление какво ядем.
Явно - не. Мозъците ни са станали като гъби.
  Ти всъщност от какво се възмущаваш? От нездравословния начин на живот на Пена?
Не, душицо. От боклуците, с които тъпчат храните. Да всеки един от тези консерванти не е сред абсолютно забранеените. Но такова струпване на съставки 9довечера ще пробвам да прикача етикета - няма опозоряваща инфо) ми е странно как се допуска в нашата рОдина, ама като ви чета мненията - ясно е как:))А аз питам – дали нещо, някъде, може човек да се оплаче, да хване дикиш, ама явно – не. Повечето ще реагират като Вас, в стил „мен кво ма бОли за пена“

# 120
  • Другата България
  • Мнения: 37 683
 Laughing А ти четеш както ти изнася и сам си задаваш отговорите на въпросите си.
Къде казах, че не ме болѝ за некой си? Тоест, пак да питам, щото удобно си пропуснал това, на което явно не знаеш как да отговориш - "ТИ КАКВО ПРЕДЛАГАШ?"

# 121
  • София
  • Мнения: 11 492
Laughing А ти четеш както ти изнася и сам си задаваш отговорите на въпросите си.
Къде казах, че не ме болѝ за некой си? Тоест, пак да питам, щото удобно си пропуснал това, на което явно не знаеш как да отговориш - "ТИ КАКВО ПРЕДЛАГАШ?"
Ако предлагах нещо - нямаше да питам тук. Ако си по-концентрирана, щеше да видиш, че още първия пост е с въпрос - как (и дали въобще) бих могъл да действам в тоя случай...
Да пиша до фирмата, да пиша до медии и пр, и пр...
Но явно никак. Благодаря ви.

# 122
  • Другата България
  • Мнения: 37 683
Виж, аз съм съгласна с теб. Но не знам точно по този въпрос къде би могло да се сигнализира и дали това ще доведе до нещо като резултат. Реален, не само на хартия или да си чешем езиците. Ти си попаднал на това, а какви случаи още има....

# 123
  • София
  • Мнения: 19 322
Никъде евтиното не е качествено, лошото е, че в България и за скъпото няма гаранция.
Да, би могъл да пишеш на производителя и да го питаш - защо след като срокът на годност е само 3 дни, блъскат толкова добавки. Или лъжат потребителите
А все пак хладилната витрина не е хладилник, а нищо чудно трайността на вече нарязаното филе да е 3 дни.
Огромният поток хора не значи задължително, че много се купува. Аз редовно правех калабълък в Била на Раковски заради климатика  Laughing и си излизах без нищо. Там нарязаните колбаси са по-скъпи от другаде и не мисля, че много се купуват, особено в отпускарския сезон и наличието на пресни плодове и зеленчуци.

# 124
  • Другата България
  • Мнения: 37 683
Аз поне не съм чула за производител, който ще сътвори нещо - независимо какво - отговор, продукт, процес, в свой ущърб. Не бих разчитала на адекватен отговор от производител.

# 125
  • София
  • Мнения: 9 517
То затова има Еко, Био и т.н. продукти, яйца от щастливи кокошки, мляко от свободни крави и т.н., които са по-скъпи и би трябвало да са с по-малко Е-та. Друг е въпросът, дали е така, де.

Нищо не можеш да направиш, не защото на мен не ми пука, какво яде Пена, а защото държавата е регулирала нещата - има забранени добавки и незабранени добавки. Производителят пък е длъжен да изпише, какво влага в продукта. Когато той си изпълни задължението и изпише прилежно съдържанието на пакетчето и на надписа няма забранени добавки, никой не може да направи нищо по въпроса. Затова човек се пази сам, като чете... Това се опитвам да ти кажа, но на теб не ти харесва  Peace

# 126
  • Другата България
  • Мнения: 37 683
И аз му казах същото, и моят отговор не му хареса.

# 127
  • Мнения: 1 520
Искам да подам жалба с/у трудов посредник в Бюро по труда за грубо отношение към мен и заплахи за прекратяване на регистрацията ми от него. От 4 м. от вратата ме посреща със заплахи. В момента си пиша жалбата вкъщи на карирани листи. Някой имал ли е подобен случай? Лично ли трябва да я връча на директора на Дирекция ''Бюро по труда'' гр. Х.?
Моят съвет е: Докато получаваш обезщетение за безработица да не започваш никаква работа, особено пък такава, която ти е предложена от Бюрото Naughty
И още нещо - никакви насочващи писма не подписвай докато не си вземеш и последното обезщетение.
Обезщетението за безработица ти е един сигурен доход за определен период, започнеш ли такава несигурна работа, можеш много лесно да го загубиш Naughty
Бюрата по труда изобщо не ги е грижа за положението на безработните, те са там за да отчитат дейност и нищо повече.
Да не говорим, че най долнопробните работни места ги обявяват не къде да е, а точно в Бюрата по труда, така че изводите са ясни.

Последна редакция: пт, 07 авг 2015, 10:02 от krem-karamel

# 128
  • София
  • Мнения: 11 492
То затова има Еко, Био и т.н. продукти, яйца от щастливи кокошки, мляко от свободни крави и т.н., които са по-скъпи и би трябвало да са с по-малко Е-та. Друг е въпросът, дали е така, де.

Нищо не можеш да направиш, не защото на мен не ми пука, какво яде Пена, а защото държавата е регулирала нещата - има забранени добавки и незабранени добавки. Производителят пък е длъжен да изпише, какво влага в продукта. Когато той си изпълни задължението и изпише прилежно съдържанието на пакетчето и на надписа няма забранени добавки, никой не може да направи нищо по въпроса. Затова човек се пази сам, като чете... Това се опитвам да ти кажа, но на теб не ти харесва  Peace
Чакайте сега, чакайте, ето тук си проличава резултата от прекаляването с консерванти  Mr. Green Mr. Green
Това, че държавата била "регулирала нещата", верно ли според теб и другата девойка, означава, че хората НИЩО не можем да направим?! Верно ли!?
Айде бе, дори в нашата мафиотска пасмина, проекти като дюнигейт и пр. паднаха само защото тук-таме няколцина граждани са се съфиресали и нещо, някъде, някому са се ожалили...
Нищо, кай, не сме могли да направим, алоууу, те и нашате прадеди така са разсъждавали в продължение на 500 години, па после........

# 129
  • София
  • Мнения: 11 492
Никъде евтиното не е качествено, лошото е, че в България и за скъпото няма гаранция.
 

Не е от евтините. И това написах в първия си пост.... не е от най-скъпите, да кажем от цената, на която се продават повечето филета - 1,50-2

# 130
  • Мнения: 1 520
Застрахователен консултант на граждански договор, ако е само на процент - не мисля че за две подобни длъжности могат да ти прекратят регистрацията. Ами че те утре могат да ти предложат да раздаваш листовки на улицата... Виж за отказан трудов договор - да.
Ако си се явил на интервю за работа с насочващо писмо от Бюрото, одобрили са те, предложили са ти и ти откажеш да заемеш длъжността, Бюрото веднага ти прекратява регистрацията за 6 месеца напред.
Ако получаваш обезщетение от НОИ, е направо страшно ако те отпишат от Бюрото, защото губиш пари, които за един безработен са жизненоважен доход.
Прекратяването на регистрацията води и до спиране на обезщетението за безработица.
Затова написах на Koffkathecat да не взима/подписва никакви насочващи писма от Бюрото, докато получава обезщетение.
Не я съветвам да започва работа нито на граждански, нито на трудов д-вор през това време. Всички трудови д-вори са в полза на работодателя, започва се с изпитателен срок през който може да те махне по всяко време, и не се знае дали обезщетението което ти е било прекъснато, ще ти бъде възстановено.
И да не те махне, условията може да са такива,че да те принудят сам да напуснеш.

Виж, ако от Бюрото те отпишат когато вече не взимаш обезщетение, тогава нищо не губиш, както казах Бюрата само отчитат дейност и не им дреме за безработните. Като ти изтекат 6-те месеца наказателен срок, можеш веднага да се регистрираш отново.

Последна редакция: пт, 07 авг 2015, 10:01 от krem-karamel

# 131
  • Другата България
  • Мнения: 37 683
Скрит текст:
То затова има Еко, Био и т.н. продукти, яйца от щастливи кокошки, мляко от свободни крави и т.н., които са по-скъпи и би трябвало да са с по-малко Е-та. Друг е въпросът, дали е така, де.

Нищо не можеш да направиш, не защото на мен не ми пука, какво яде Пена, а защото държавата е регулирала нещата - има забранени добавки и незабранени добавки. Производителят пък е длъжен да изпише, какво влага в продукта. Когато той си изпълни задължението и изпише прилежно съдържанието на пакетчето и на надписа няма забранени добавки, никой не може да направи нищо по въпроса. Затова човек се пази сам, като чете... Това се опитвам да ти кажа, но на теб не ти харесва  Peace
Чакайте сега, чакайте, ето тук си проличава резултата от прекаляването с консерванти  Mr. Green Mr. Green
Това, че държавата била "регулирала нещата", верно ли според теб и другата девойка, означава, че хората НИЩО не можем да направим?! Верно ли!?
Айде бе, дори в нашата мафиотска пасмина, проекти като дюнигейт и пр. паднаха само защото тук-таме няколцина граждани са се съфиресали и нещо, някъде, някому са се ожалили...
Нищо, кай, не сме могли да направим, алоууу, те и нашате прадеди така са разсъждавали в продължение на 500 години, па после........
Ставащ дразнещ вече. Давай, прави, ние ще се учим от теб. Ама то тук на хартия и анонимно всеки може и прави, пък и алоууууууууууу ще вика...който прави наистина нещо, не пита в женски форум и да се бие в гърдите колко другите не стават. Ясен си като...

Искам да подам жалба с/у трудов посредник в Бюро по труда за грубо отношение към мен и заплахи за прекратяване на регистрацията ми от него. От 4 м. от вратата ме посреща със заплахи. В момента си пиша жалбата вкъщи на карирани листи. Някой имал ли е подобен случай? Лично ли трябва да я връча на директора на Дирекция ''Бюро по труда'' гр. Х.?
Моят съвет е: докато получаваш обезщетение за безработица не те съветвам да започваш никаква работа, особено пък такава, която ти е предложена от Бюрото.
И още нещо - никакви насочващи писма не подписвай докато не си вземеш и последното обезщетение.
Обезщетението за безработица ти е един сигурен доход за определен период, започнеш ли такава несигурна работа, можеш много лесно да го загубиш Naughty
От Бюрата по труда изобщо не ги е грижа за положението на безработните, те са там за да отчитат дейност и нищо повече.
чл.20 ал.4 т.4 от Закона за насърчаване на заетостта
(4) Регистрацията на безработните лица се прекратява и в случаите, когато:
4. (изм. - ДВ, бр. 26 от 2008 г.) откажат да приемат предложената им подходяща работа и/или включване в програми и мерки за заетост и обучение за възрастни по този закон, както и в програми и проекти, финансирани със средства от европейски и други международни фондове;

Добре я съветваш, но си има Закони, които за съжаление понякога са в ущърб на хората. Много подобни казуси има в нета, варианти и начини има, просто трябва да се намери баланс и в никакъв случай да не се прибързва наистина с приемане на предложения.

# 132
  • София
  • Мнения: 9 517
Скрит текст:
То затова има Еко, Био и т.н. продукти, яйца от щастливи кокошки, мляко от свободни крави и т.н., които са по-скъпи и би трябвало да са с по-малко Е-та. Друг е въпросът, дали е така, де.

Нищо не можеш да направиш, не защото на мен не ми пука, какво яде Пена, а защото държавата е регулирала нещата - има забранени добавки и незабранени добавки. Производителят пък е длъжен да изпише, какво влага в продукта. Когато той си изпълни задължението и изпише прилежно съдържанието на пакетчето и на надписа няма забранени добавки, никой не може да направи нищо по въпроса. Затова човек се пази сам, като чете... Това се опитвам да ти кажа, но на теб не ти харесва  Peace
Чакайте сега, чакайте, ето тук си проличава резултата от прекаляването с консерванти  Mr. Green Mr. Green
Това, че държавата била "регулирала нещата", верно ли според теб и другата девойка, означава, че хората НИЩО не можем да направим?! Верно ли!?
Айде бе, дори в нашата мафиотска пасмина, проекти като дюнигейт и пр. паднаха само защото тук-таме няколцина граждани са се съфиресали и нещо, някъде, някому са се ожалили...
Нищо, кай, не сме могли да направим, алоууу, те и нашате прадеди така са разсъждавали в продължение на 500 години, па после........


Айде, докарахме го и до османското присъствие  Mr. Green

Аз съм нормален гражданин и харесвам регулацията. Регулация има, ако искаш тя да бъде променена, трябва да направиш нещо, за да я смениш. Успех! Останалото е говорене в празното.

ПП Това няма да стане с писмо до определения производител или до някоя медия, която най-вероятно няма да ти обърне внимание, но дори и да го направи, ще бъде шум за три дни (като кърмачката в МОЛ-а).

# 133
  • София
  • Мнения: 11 492
Ок, благодаря ви. Разбрах, че по-скоро аз съм сбъркания, тъй като се притеснявам от глупости (очевидно). Да папаме консервантите и да ходим на манифестации (то няма разлика- и двете по принуда, че не всеки може да иде на село).
Сполай, и темата по тоя въпрос приключвам, благодарение на компетентните и изчерпателни мнения.

P.s. - апропо, не се бия в гърдите, душице, а исках помощ.

# 134
  • Другата България
  • Мнения: 37 683
Роналд, когато се притеснявам от нещо, не алармирам други хора с надеждата те да ми кажат какво да правя /или пък що и да не го свършат/, а запретвам ръкави и го правя. Това е нещо, което явно не ти е присъщо и след като не можеш сам да се справиш, не иронизирай селски и просташки, а потърси някой друг да ти свърши нещото, което ти лично не можеш. Толкова за компетентните и изчерпателни мнения. Не е безобиден този въпрос, никак.

# 135
  • София
  • Мнения: 11 492
Роналд, когато се притеснявам от нещо, не алармирам други хора с надеждата те да ми кажат какво да правя /или пък що и да не го свършат/, а запретвам ръкави и го правя. Това е нещо, което явно не ти е присъщо и след като не можеш сам да се справиш, не иронизирай селски и просташки, а потърси някой друг да ти свърши нещото, което ти лично не можеш. Толкова за компетентните и изчерпателни мнения. Не е безобиден този въпрос, никак.
А сега пък селски и просташки. Извинявай, аз не квалифицирам, а просто съм в топика на темата. Можеш ли да се върнеш и да прочетеш за какво е тази тема? Не съм фърлил бомба в голо поле с рев нечовешки, а питах в тази тема.
Въпросът е супер безобиден, поне според теб и още няколко други. Не съм търсил, но и не видях някаква съпричастност, все пак става въпрос за храната, която всички ядем (филето е само пример, убеден съм, че тези неща ги има в почти всички храни).  Аз мисля, че сложих точка, не подскачайте като ощипани моми повече, моля.

# 136
  • Другата България
  • Мнения: 37 683
Добре.

# 137
  • София
  • Мнения: 19 322
ronaldd, квалификации като "мозъци като гъба" или "резултата от прекаляване с консерванти" не спомагат за разбирателството. Повечето хора нямат желание да се борят с вятърни мелници.

# 138
  • Другата България
  • Мнения: 37 683
Нали? Пък после се чуди кое било селско и просташко. И той не квалифицирал.....

# 139
  • София
  • Мнения: 11 492
E, ако сте оперирани от чувство за хумор - ваш проблем. Все пак не аз употребявам "просташко и селско", твърде характерни изрази обаче за хората, дето прекаляват с консерванти,  hahaha hahaha

Ок, разбрах, че съм сЪгрешил за мястото на въпроса си, подхода и въобще проблематА. Оставям, който желае да ковне още един по един пирон, и да преминем по други теми, белким помогнем на други хора:)

# 140
  • Другата България
  • Мнения: 37 683
Нали знаеш точно колко се впечатлявам от теб и мнението ти?
Явно наистина търсиш сеир, а не нещо продуктивно. Приключвам с теб, то няма и какво повече да се каже.

# 141
  • Мнения: X
Пуснах молба в Общината, че  градинки и детски площадки покрай нас са обрасли с треви и не са пръскани против кърлежи. След няколко дни вече бяха окосени и дезакаризирани.

Пуснах оплакване в сайт за колективно пазаруване, бях обезщетена за неудобството.

Засега затова се сещам.

# 142
  • Мнения: 97
Скрит текст:
То затова има Еко, Био и т.н. продукти, яйца от щастливи кокошки, мляко от свободни крави и т.н., които са по-скъпи и би трябвало да са с по-малко Е-та. Друг е въпросът, дали е така, де.

Нищо не можеш да направиш, не защото на мен не ми пука, какво яде Пена, а защото държавата е регулирала нещата - има забранени добавки и незабранени добавки. Производителят пък е длъжен да изпише, какво влага в продукта. Когато той си изпълни задължението и изпише прилежно съдържанието на пакетчето и на надписа няма забранени добавки, никой не може да направи нищо по въпроса. Затова човек се пази сам, като чете... Това се опитвам да ти кажа, но на теб не ти харесва  Peace
Чакайте сега, чакайте, ето тук си проличава резултата от прекаляването с консерванти  Mr. Green Mr. Green
Това, че държавата била "регулирала нещата", верно ли според теб и другата девойка, означава, че хората НИЩО не можем да направим?! Верно ли!?
Айде бе, дори в нашата мафиотска пасмина, проекти като дюнигейт и пр. паднаха само защото тук-таме няколцина граждани са се съфиресали и нещо, някъде, някому са се ожалили...
Нищо, кай, не сме могли да направим, алоууу, те и нашате прадеди така са разсъждавали в продължение на 500 години, па после........
Ставащ дразнещ вече. Давай, прави, ние ще се учим от теб. Ама то тук на хартия и анонимно всеки може и прави, пък и алоууууууууууу ще вика...който прави наистина нещо, не пита в женски форум и да се бие в гърдите колко другите не стават. Ясен си като...

Искам да подам жалба с/у трудов посредник в Бюро по труда за грубо отношение към мен и заплахи за прекратяване на регистрацията ми от него. От 4 м. от вратата ме посреща със заплахи. В момента си пиша жалбата вкъщи на карирани листи. Някой имал ли е подобен случай? Лично ли трябва да я връча на директора на Дирекция ''Бюро по труда'' гр. Х.?
Моят съвет е: докато получаваш обезщетение за безработица не те съветвам да започваш никаква работа, особено пък такава, която ти е предложена от Бюрото.
И още нещо - никакви насочващи писма не подписвай докато не си вземеш и последното обезщетение.
Обезщетението за безработица ти е един сигурен доход за определен период, започнеш ли такава несигурна работа, можеш много лесно да го загубиш Naughty
От Бюрата по труда изобщо не ги е грижа за положението на безработните, те са там за да отчитат дейност и нищо повече.
чл.20 ал.4 т.4 от Закона за насърчаване на заетостта
(4) Регистрацията на безработните лица се прекратява и в случаите, когато:
4. (изм. - ДВ, бр. 26 от 2008 г.) откажат да приемат предложената им подходяща работа и/или включване в програми и мерки за заетост и обучение за възрастни по този закон, както и в програми и проекти, финансирани със средства от европейски и други международни фондове;

Добре я съветваш, но си има Закони, които за съжаление понякога са в ущърб на хората. Много подобни казуси има в нета, варианти и начини има, просто трябва да се намери баланс и в никакъв случай да не се прибързва наистина с приемане на предложения.
Ти добре ме съветваш, но въпросният трудов посреддник ме тормози откакто съм се регистрирала да се махам от Бюрото. Мисля, че имам достатъчно висока квалификация да решавам какво да работя. Имам магистратура счетоводство и контрол, а трудовия ми посредник ме праща да работя като консултант на граждански договор БЕЗ ЗАПЛАТА. И въпреки това ме пита дали не искам работата. Ама чакай малко никой НЕ МИ Е ПРЕДЛОЖИЛ РАБОТА, аз само ходих на едно безсмислено интервю в Алианц за консултанти. От такива обяви бягам надалеч. И естествено всеки нормален човек ще предпочете да взима обезщетение докато си намери подходяща работа.

# 143
  • Другата България
  • Мнения: 37 683
Единственото, което те съветвам е просто да го направиш както трябва - това с отказа на работата. Напълно те разбирам и ти влизам в положението, аз също не бих работила това. Но внимавай да не те прецакат законово. Пак ти казвам как ми сподели позната, че правят - във фирмата /Алианц за теб/ им пишат, че не са подходящи за работата. Просто да си "опекла" отказа.
Късмет ти желая. Peace

# 144
  • Мнения: 97
Застрахователен консултант на граждански договор, ако е само на процент - не мисля че за две подобни длъжности могат да ти прекратят регистрацията. Ами че те утре могат да ти предложат да раздаваш листовки на улицата... Виж за отказан трудов договор - да.
Ако си се явил на интервю за работа с насочващо писмо от Бюрото, одобрили са те, предложили са ти и ти откажеш да заемеш длъжността, Бюрото веднага ти прекратява регистрацията за 6 месеца напред.
Ако получаваш обезщетение от НОИ, е направо страшно ако те отпишат от Бюрото, защото губиш пари, които за един безработен са жизненоважен доход.
Прекратяването на регистрацията води и до спиране на обезщетението за безработица.
Затова написах на Koffkathecat да не взима/подписва никакви насочващи писма от Бюрото, докато получава обезщетение.
Не я съветвам да започва работа нито на граждански, нито трудов д-вор през това време. Всички трудови д-вори са в полза на работодателя, започва се с изпитателен срок през който може да те махне по всяко време, и не се знае дали обезщетението което ти е било прекъснато, ще ти бъде възстановено.
И да не те махне, условията може да са такива,че да те принудят сам да напуснеш.

Виж, ако не получаваш обезщетение и от Бюрото те отпишат, тогава нищо не губиш, както казах Бюрата само отчитат дейност и не им дреме за безработните. Като ти изтекат 6-те месеца наказателен срок, можеш веднага да се регистрираш отново.
Благодаря ти, Крем, нищо не см подписвала. Просто трудовия ми посредник ми прави мръстотия, тя се познава със счетоводителката на фирмата , в която работих. Няма логика да ме маха бюрото, защото са бивши колежки с майка ми. Имам съмнения, че счетоводителката има пръст в цялата работа. Понеже 2 г. бях на стаж при баща ми. фирмата е негова. Тя на нищо не ме научи. Криеше се, не ми показваше никакви документи на фирмата. А аз се водих счетводител към фирмата и ми вървеше стаж, докато тя само подписваше документите и ги изготвяше. Тя никога не е имала договор с фирмата ни. И когато реших да напускам тя веднага отвори уста да й правят договор и да й плащат осигуровки. Тя работи на едно място и води счетоводството на поне две фирми. Спокойно може да си ги внася сама. Мисля , че причината за всичко е самото обезщетение, което взимам. Защо да взимам пари, като според нея не ги заслужавам , в смисъл не съм работила , като счетоводител. Но повече от 10 г. вършех друга работа. аз си знам колко кашона със стока съм пренесла, а не са леки железата.

пс. досега работодател НЕ ми е предлагал работа. Нито по специалността, нито каквато и да е друга. Просто аз съм по професия счетоводител и съм заявила, че ТЪРСЯ работа като счетоводител. Всеки път го казвам. Не съм учила за КОНСУЛТАНТ ПО НЕЩО СИ. 


пс. Утре ме викат в бюрото заради жалбата. Ще видим какво ще стане. Все пак успях да удържа фронта за обезщетението и сега на 14 трябва да ми преведат последните пари. Трудовия ми посредник искаше на 03.08 да се отказвам. Няма да стане. Подала съм сигнал до София. Чакам обаждане и нищо няма да подписвам докато не ми се обадят.

Последна редакция: чт, 06 авг 2015, 20:39 от Koffkathecat

# 145
  • Мнения: 1 520
Благодаря ти, Крем, нищо не съм подписвала. Просто трудовия ми посредник ми прави мръстотия...
Най корумпираните държавни служители у нас са не кои да е, а точно трудовите посредници от Бюрата по труда.
Не че другаде няма корумпирани, но там бият всички рекорди.
Говоря и от личен опит. Веднъж се явих на интервю във фирма, с насочващо писмо от Бюрото.
Определено не исках да започвам там - освен, че мястото беше едно от най долнопробните, се оказа, че въпросната фирма мами държавата (НАП), укривайки данъци в особено големи размери (за тия неща аз естествено си мълчах).
Като отидох при трудовия ми посредник да му заявя че се отказвам, той най любезно ми заяви,че ако откажа работата, регистрацията ми се прекратява и няма да мога да се регистрирам отново в продължение на 6 месеца. За да ме склони да започна, той "загрижено" ме посъветва:
"Затова най добре започнете, работете 2-3 дена и като не Ви харесва напуснете и пак се регистрирайте. Иначе ще бъдем принудени да Ви прекратим регистрацията..."

Е, това на какво прилича? Точно тези думи изрече 1:1.
Работата е там,че допълнителните възнаграждения на трудовите посредници силно зависят от броя на наетите безработни. И цялата работа е била за да може колежката му която ми беше изготвила насочващото писмо да си вземе бонуса, а не че го е било грижа за моята регистрация.
Иначе какъв е смисъла да започвам работа,която само след 3 дни ще напусна?!
След този случай всичките там ми станаха ясни като бял ден... Grinning

Последна редакция: пт, 07 авг 2015, 22:20 от krem-karamel

# 146
  • Мнения: 97
Аз съм отвратена от поведението на хората, с които говорих във връзка с жалбата ми. С директорът не говорих, защото го нямало. Заместваше го друга жена. В началото оправдаваха трудовия ми посредник, че ме пратил на първото интервю за застраховките към алианц заради майка ми. Така съм щяла да имам ПОВЕЧЕ СВОБОДНО ВРЕМЕ ДА СЕ ГРИЖА ЗА НЕЯ. Ама тази не знаеше, че майка ми е болна преди да започне да ми се кара, че не съм отишла на въпросното безсмислено интервю. После пък заплахите не били заплахи, а съм ги тълкувала лично и че било всичкото това ДА МЕ МОТИВИРА. Гнусна работа. Сега за през ююли ми се обадиха за една позоция за заместник главен счетоводител, което не отидих при посредника за информация. А те са МИ ПУСНАЛИ НАСОЧВАЩО ПИСМО ЗА ИНТЕРВЮ БЕЗ МОЕ ПРИСЪСТВИЕ. НИКЪДЕ НЕ СЪМ СЕ ПОДПИСВАЛА. Въпросът ми е валидно ли е писмото след като не знам за него?

Последна редакция: сб, 08 авг 2015, 12:27 от Koffkathecat

# 147
# 148
  • Мнения: 97
Iskam da popitam na jalbata mi shte bade li otgovoreno pismeno ?
Jeinite, s koito razgovarqh vchera mi vikat "predpolagam nqma da otteglite jalbata si", po princip, kogato se razqsnqvali neshtata na jalbodatelite si Otteglqli jalbite.  Za parvi pat chuvam podobno neshto.  Sega se chudq kakvo shte pravq s tova pismo, koeto e pusnato zad garba mi. I pak nastoqvat da si prekratq registraciqta, az sam bila izkluchenie zaradi obezshtetenito. Napravili kompromis. Idvashe mi da gi napsuvam. Nagli i gadni hora. Ne gi e sram da lishavat bezrabotnite ot dohodi. Sigurna sam. Che v tova buro po truda pravqt ejednevno narushenia. Veche nqkolko pari gi hvashtam za prikazkite v prikrivane na onazi da ne si nosi posledstviqta. Shte pisha do Sofia. Tam nqma da q tolerirat. Sednali dva pari po vazrastni jeni da mi obqsnqvat, che rabota bez zaplata bila PODHODQSHA ZA MEN. Pff.

Ps. Izvinqvam se za latinicata. Nqmam v momenta kirilica. Pri parva vazmojnost shte si redaktiram POSTA.

# 149
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 418
А ти защо не отиде на интервюто за зам. главен счетоводител? Нали това си завършила и това искаш да работиш?

# 150
  • Мнения: 97
Bqh v bolnicata.
Vse pak zad garba mi sa pusnali zasochvashto pismo, za da imat osnovanie da mi prekratqt registraciqta. Ot kakto sam se registrirala se machat da mi q prekratqt. Oshte sqdam na stola i zapochvat edni zakani.  e, kato mi sprat parite na tqh li shte gi razdadat kato bonusi? Kakva e tazi zloba i nenavist ne q razbiram.

# 151
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 418
Значи имаш болничен лист! Няма да имаш проблем!

# 152
  • Мнения: 120
Къде мога да се оплача от директорка на Бюрото по труда?! Моля, помогнете!!!

# 153
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 147
Къде мога да се оплача от директорка на Бюрото по труда?! Моля, помогнете!!!

може би тук http://www.az.government.bg/contacts/

или на




полезно

# 154
  • Мнения: 120
Благодаря ти!  Hug

# 155
  • Мнения: 2 760
Преди доста години една приятелка се опитваше да осинови дете. Мотаха я много дълго време; един ден тя дойде при мен разплакана и ми разказа как са й намекнали, че досега е трябвало да се усети и да бутне нещичко тук и там, за да станат нещата  #2gunfire
Беше написала писмо на тогавашния министър Емилия Масларова, да, да, онази същата със златния дом за стари хора в Стара Загора, ако не ме лъже паметта. Писмото на приятелката ми беше, меко казано, истерично, накапано със сълзи и сипещо обиди - точно колкото никой да не му обърне внимание. Тя ме помоли да редактирам; аз го преправих почти напълно със спокойно звучащ делови тон, махнах обидите и оставих всички въпроси.
След 3 седмици дойде дългоочакваният отговор - спешно разпоредена проверка в дома. Седмица след проверката - одобряване на молбата им, която изобщо не е била разглеждана дотогава ooooh!, след около месец или малко повече осиновиха момиченце.

Докладвах сайт, който искаше неправомерно пари - вече не помня какво точно беше, но от КЗП ми върнаха отговор и сайтът беше махнат.
Винаги всичките ми предявени претенции са били удовлетворявани, явно съм късметлийка.

# 156
  • Другата България
  • Мнения: 37 683
Много оплаквания от това Бюро по труда, това вирус ли е някакъв? Confused

# 157
  • Мнения: 66
Прочетох някои от коментарите ви се оказва, че наистина, когато се оплачем на правилното място и по правилния начин, нещата обикновено се случват. Защо тогава има толкова несправедливости, които няма кой да ги "оправи". Малко ли са хората, които се оплакват? Или някак си ни учат да се съсредоточаваме върху проблемите, а не решенията? Наистина май "плюещите" са пре-много.

Скоро се оплаках от ужасно пътуване с автобус и управата на превозвача ми възстанови парите безпроблемно.  Peace

# 158
  • Мнения: 120
Мери Ан, вируса е злоба и е хванал повечето служители на Бюрото по труда!

# 159
  • SF
  • Мнения: 21 358
Никога не си потърсих правата за нищо. Ядосвам се, но ме мързи да пиша жалби, да подавам оплаквания, да издирвам телефони, да чакам някой да ми вдигне и да ме изслуша.
Работех временно на една държавна позиция, където трябваше да изслушваме оплаквания. По инструкции не трябваше да се занимаваме. Не трябваше да взимаме отношение, защото после се оплакват от нас. Никой не слуша какво му обясняваме, после казва, че ние така сме му казали да направи. Щом ме чуеха да давам информация по телефона, ми казваха "не се занимавай". Ако се занимавах (една жена ме питаше как да си доведе внуците от Австрия, нещо с паспортите им имаше, аз поех ангажимента да проверя как, а колежките ми казаха сега да отида и да й ги докарам внуците, щом толкова съм искала да помагам). Това ме е обезверило съвсем.
А от какво бих искала веднага да се оплача?
Зад нашия блок има къщи и някакъв човек гледа в двора си 4 кучета. Май ги държи гладни, по цяла нощ вият, мине ли някой по улицата - лаят, пуска ги свободно да се разхождат, крещи по тях, чува се всичко. Особено сега през лятото, на отворени прозорци шумът от тези 4 кучета, син и стопанин е ужасен и не се търпи.
Бившият ми шеф, некъпан вмирисан нахалник, ме сваляше и ми досаждаше. Съответно беше отмъстителен и наказваше в отпуски и хонорари.
Никога не се оплаках. Дори и на раздяла не му казах какво точно мисля за него.

# 160
  • Мнения: 1 520
Много оплаквания от това Бюро по труда, това вирус ли е някакъв? Confused
Никакъв вирус не е, а споделен опит с корумпираните служители/трудови посредници.
Най-важно от всичко е да знаеш как точно да процедираш с такива Wink
Аз имам и още за разказване, но за пред форум и това е напълно достатъчно.

# 161
  • Мнения: 2 760
Много оплаквания от това Бюро по труда, това вирус ли е някакъв? Confused
Никакъв вирус не е, а споделен опит с корумпираните служители/трудови посредници.
Най-важно от всичко е да знаеш как точно да процедираш с такива Wink
Аз имам и още за разказване, но за пред форум и това е напълно достатъчно.

Moят стар и скромен опит с БТ пък е много положителен - преди 15 години се регистрирам като безработна след завършване на университета, още на първия подпис съм пропуснала да чуя, че трябвало да се кача до втория етаж за още един подпис, и с леко сърце драсвам за морето.
След месец отивам пак за подпис и жената ми казва да отида горе и да подпиша за два месеца, защото по правилата трябвало да ми прекратят обезщетението или регистрацията, не помня вече. Та ме покрили жените, само от добро сърце, и то с риск от неприятности, ако им дойде проверка.

# 162
  • Мнения: 97
Много оплаквания от това Бюро по труда, това вирус ли е някакъв? Confused
Никакъв вирус не е, а споделен опит с корумпираните служители/трудови посредници.
Най-важно от всичко е да знаеш как точно да процедираш с такива Wink
Аз имам и още за разказване, но за пред форум и това е напълно достатъчно.
По пусната жалба с/у трудовия ми посредник съм виновна и трябва да й целувам краката, че ми предлага работа като раздавачка на брошури към алианц. Ще оспорвам решението на директора в съда, ако трябва. не ги е срам да измиват ръцете с болната ми майка. Ще видят те ,
ще ги съдя.

# 163
  • Другата България
  • Мнения: 37 683
Аз те предупредих. Нали уж беше си взела всички обезщетения, защо продължаваш да се занимаваш с тях? Искаш да останеш регистрирана на общо основание ли? Това ли ти прекратяват?
Аз лично не бих се занимавала. Има вероятност да загубиш и време, и пари при едно съдебно дело.

# 164
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Прочетох някои от коментарите ви се оказва, че наистина, когато се оплачем на правилното място и по правилния начин, нещата обикновено се случват. Защо тогава има толкова несправедливости, които няма кой да ги "оправи".
Защото масово хората реагират емоционално в такава ситуация. И вместо да поставят проблема на масата с факти, го правят с емоции.
Типичен пример: вместо да се напише жалба за нарушения по даден правилник, се пише жалба колко онеправдан е жалбоподателя и иска компенсация. Ама за какво, защо, какво е нарушено, как, кога - това много хора го пропускат, и усърдно действат като жертвата.
В тази връзка и до ден днешен не пускам писмо или жалба без да го е прегледал мъжа ми - за всеки случай, да не съм го избила и аз на "жалене", вместо на факти Wink

# 165
  • Мнения: 4 586

Веднъж писах писмо до омбудсмана. Гиньо Ганев беше. Отговори ми на въпрос, който не съм задавал,
а на въпроса си не получих отговор.

# 166
  • София
  • Мнения: 8 141

Веднъж писах писмо до омбудсмана. Гиньо Ганев беше. Отговори ми на въпрос, който не съм задавал,
а на въпроса си не получих отговор.

Е, ти какво очакваш? Да ти помогне ли?  Wink  Сега пиши на Майчето.
Аз съм писала жалба до КЗП. Имаше ефект, точно това което очаквах.

# 167
  • София
  • Мнения: 9 850
В Кауфланд редовно си търся правата - няколко пъти намирам стоки с изтекъл срок на годност, чакала съм на каса повече от нам си колко минути, уж промоция маркирана на стандартна, ненамалена цена...
Но най-пресният случай, с който се гордея най-много е, че успях да се преборя и да пуснат водата на половин село. Ако на някой му е интересно, ще разкажа, макар че е дълго...

# 168
  • Мнения: 18 564
Досега не ми бяха нарушавани правата за нищо, тоест не съм си ги търсила.Или поне не се сещам за такъв случай.По принцип имам силно развито чувство за справедливост и поради което много мразя да ме правят на балама.
Сега опрях дотам да си ги търся-поради неизплащане и забавяне на заплатата ми всеки месец имам липси.
Ами говорих с всички, които трябва да си свършат работата-пряк шеф, счетоводители, ЧР-нищо, явно ги е страх да дадът документа на баш шефчето да ми разпише заплатата.
Откакто съм там съм получила една единствена пълна заплата и оттам-нататък, всеки месец-минималната и точка. Мълчах, досаждах, питах, разпитвах, казах им да си свършат работата.
Днес им е последния срок-не връчат ли документа за подпис в понеделбник звъня на шефа-искам среща, обяснявам и така.Той не се занимава, но след като по йерархията не са си свършили нещата нямам избор.
Притеснявам се от него, а съм си в правата, но повече не мога да чакам.
Да ви кажа прави ми впечатление, че българина все още си е с робско съзнание.
Аз не обичам разправии и спорове, отнесох се с търпение, чаках вече 4-ти месец, еми не-всички останали колежки си получават парите-не и аз.
И сега страх нестрах, отивам при шефа.Пък да видим какво ще стане.
Ако не ми изплати всичко дължимо  със следващата заплата си почвам по реда-Инспекция и там каквото трябва-само че не знам дали изобщо ще го пипнат.

# 169
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...Откакто съм там съм получила една единствена пълна заплата и оттам-нататък, всеки месец-минималната и точка. ....
Бингли, в договора ти пише ли по-висока заплата? На ръка ли ти плащат и съответно подписваш ли се на ведомост или по банков път?

# 170
  • Мнения: 18 564
Договора ми е на отработен час,но никога не получавам всичко изработено.Нямаме устни договорки ,всичко е по карта,ведомости не подписване никой от колегите не подписва.Фиш за заплати не издават.Просто не ми давар пълната сума,според изработени часове,а една минимална заплата.Случая е пълна мистерия,отрових се от ядове,едвали ли не се налага да си искам парите всеки месец,не че ми ги дават де.

# 171
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Договорът ти да не е граждански?
Имаш ли как да докажеш колко часа си работила?

# 172
  • Мнения: 18 564
Лиляна трудов е.Има си график за всеки месец и оттам се смятат часовете.Лично шефа ми ми смята часовете този месец като видя че постоянно се бъркат.всичко се знае по моя казус.Просто никой не дава документа за подпис.Въпрос на органзация ли е или има нещо гнило.Факт е че другите си получават парите даже и новата колежка.

# 173
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В такъв случай много си чакала да си потърсиш правата.

# 174
  • Мнения: 18 564
Ами въпроса е там че ме увериха че всички ще е ок този месец.Затова изчаках.Аз си ги потърсих по всички възможни начину остана само шефа.Права си изчаках доста но бяха ме уверили че ще оправят всичко.
Явно е че няма да стане.

# 175
  • Мнения: 18 564
Само да споделя,че се обърнах към шефчето и проблема се реши точно за десет минути.Да видиш как се разтърчаха набързо мръснй гадове такива.Наврях ги в миша дупка.

# 176
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 479
Търсих правата си, когато усетих, че нещо ще се случи. Не беше започнало дори, когато писах предупреждения до разни институции. Всички любезно си прехвърляха топката, докато неизбежното се случи почти 2 месеца след моите писма. Децата ми останаха без дом.
Застрахователите не изплатиха и стотинка от застраховката. Не си търся правата, защото ги потърсих извън страната. Кардинално.
Нарушиха ми правото на живот в България. От това повече накъде?

# 177
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 389
А, тъкмо ми е прясно и ще ми държи дълго..
Но, този път за разлика от други, когато са ми продавали гадно нещо и просто го хвърлям, то вчера си потърсих правата и не само. Ами и парите!
В известна верига купих бон филе, пакетирано. Отворих да го режа и готвя и ми замириса гадно. Като на мухъл.. Sick Измих го, но пак същото. Мирише ми. Разрових го с пръсти и открих бучки мухъл...Още ми се гади. Сигурно ще стана вегетарианка за известно време. Хем, не готвя лятото месо, какво ми щукна.....както и да е.
Върнах се, бележката не беше изхвърлена ,това за няколко часа се случва и им казах да го помиришат. Управителката се дърпа една, аз й казвам, че няма страшно да го помирише и й показвам тези мухалести топчета..
Веднага ми върнаха парите. Нищо не казаха в интерес на истината, а на мен сериозно ми се гадеше и едва стоях с това в ръка...

Случвало ми се подобно нещо и преди, но никога не събирах кураж да отида и да ги попитам дали живота на нас и детето ни струва 5лв.?????!!!!!

Общи условия

Активация на акаунт