Какви са разходите по едно бебе?

  • 16 355
  • 105
  •   1
Отговори
  • Мнения: 619
Здравейте, причината да пусна тази тема е, че голяма част от двойките отлагат ( планират) децата си , като изчакват "по-подходящ" момент. Е той май така или иначе трудно идва, освен ако не е едно ряяязко забогатяване. Та въпросът ми е.. толкова ли е скъпо едно бебе Simple Smile. Разбирам,че разходите варират в голям диапазон, но ако може да споделите опита си, наблюденията си.
Предложението ми е да се разбият по пера като :памперси, АМ, пюрета, дрешки , лекарства, различни други консумативи Simple Smile или както вие ги разделите.

# 1
  • Мнения: 574
Ако кърмиш, в началото на бебето му трябват само памперси, дрешки и козметика. По-сериозни суми се дават за количка и креватче. Първите месеци максимум 100 лв. на месец

# 2
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Първата година изхарчих 4000лв. В това не се включва количка, креватче и първоначалните дрешки. Обаче се включват играчки, люлка, хубаво столче за хранене, нова лятна количка, въртележка за креватчето за 100лв, триколка и куп други глупости  Crazy Crazy Crazy Имала - дала.
Първите 6 месеца беше само на кърма - т.е. разходите да речем са били за памперси, дрехи. Козметиката трудно се харчи, защото не съм прекалявала с нея. След 6м като захраних купувах само хубави пюрета, а някой неща сама приготвях - гледах обаче да са качествени продуктите - само био. Затова и дадох повечко пари за захранването - там има и разходи за лъжички, купички и други джунджурии Simple Smile
Принципно - бебе се гледа и с 2, и с 200. Колкото и да имаш - никога няма да стигнат  hahaha

# 3
  • 42°37'41.83N 23°21'53.29E
  • Мнения: 3 074
Едно време и аз имах подобни притеснения.
Въобще не е толкова страшно.

Предложението ми е да се разбият по пера като :памперси, АМ, пюрета, дрешки , лекарства, различни други консумативи Simple Smile или както вие ги разделите.
Хора много, бюджети - различни.
По-скъпи покупки са креватче и количка.
Дрехите- има прилични,български на добри цени, а в началото не ти трябват толкова много.
На месец (при нас) отива средно един джъмбо пакет памперси = около 30 лв.
Вече за играчки, джунджурийки и подобни.....  Whistling


 

# 4
  • Мнения: 54
По-сериозни суми се дават за количка и креватче. Първите месеци максимум 100 лв. на месец
Все се намира,кой да ги подари.Същата работа е с дрешките и козметиката.А ако кърмиш и 100лв. са много.Разходите стават по - големи,когато бебето расте. А пък за отлагане , човек винаги намира причина...

# 5
  • Мнения: 432
Нали знаеш приказката Разни хора, разни идеали. Има хора, които купуват количка от 1000 лв, за мен това е излишно дори да ги имам. Предпочитам да ги похарча за храна и играчки на детето. Каката беше на АМ, от 4ти месец на пюрета с заместево хранене (разбирай цяло пюре), след 6ти каша (пак заместено) Майчинството ми беше 150 лв и сме се оправяли. Дрехи, столчета и креватчета сме ползвали дадени. Малката сега е на кърма, не яде пюре повече от 80 гр, често домашни, майчинство около 400 лв. Така че...относителна работа.

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 548
Нещата ,който са задължителни - памперси , пюрета , лекарства , козметика , дрешки излизат около 150 -200лв. А другите неща като кошара , количкаи др зависят от финансовите ти възможности - има от няколко стотин до няколко хиляди .

# 7
  • Мнения: 454
Има хора, които купуват количка от 1000 лв, за мен това е излишно дори да ги имам. Предпочитам да ги похарча за храна и играчки на детето.

Не мога да се въздържа от коментар. Като цяло който има 1000-2000 лева за количка не ги дава с идеята, че ще си лиши детето от нещо друго като играчки и храна. Просто някои деца се гледат с повече пари, някои с по-малко.

Колкото до разходите - и с двете деца кърмя, тоест разход за храна през първите 6 месеца нямам. Първоначалните разходи за количка, легло, стол за хранене бяха към 2500 лева. Отделно на месец сигурно харча към 50 лева за играчки, пеленките и мокрите кърпи към 80 лева. След като захраня в началото пюретата са обедното към 3лева, за вечеря пка нещо подобно и следобедното е или каша или някакво готово, абе на ден идват към 8 лева за храна, като мина на кухня е по-евтино - към 5 лева. На месец храната за бебето е към 150 лева. Козметиката нямам представа за колко време стига, но сапунчето е към 19 лева, крема 20 някъде. За медицинска помощ позлваме само лекари на частно, че в поликлиниката са убийци - лятото не видяха гнойната ангина на голямото ми дете и оттогава ходим при личната само за мерене и теглене.

Всичко написано е с уговорката, че ако имахме повече средства щях да давам още повече за децата.

За голямото ми дете разходите са още по-големи. 

# 8
  • Мнения: 619
Благодаря ви за отговорите Simple Smile разбирам,че всичко е условно Simple Smile.
Разбирам и ,че бебе знае 2 и 200, само не искам да стават спорове и да се уважава чуждото мнение.
Да не се превърне темата в онези, които се заключват.

# 9
  • Мнения: 137
Както става ясно и от горните постове, всеки харчи според възможностите си. Важното е, че децата се гледат и с малко, и с много.
За хората, които отлагат раждането по финансови причини, съм с особено мнение. Имам познати, за които това е просто едно извинение, зад което прикриват желанието си да "си поживеят" и да разполагат с времето си. Намирам подомно мислене за напълно погрешно, защото нищо не може да се сравни с щастието да родиш едно малко човече, което да отгледаш с много любов, та било то и с малко средства!
ПП: Тази сутрин си правих тест за бременност и видях EFP. Много съм щастлива!!! Tada Пожелавам го на всички, които си мечтаят за бебче!

# 10
  • Мнения: 619
Както става ясно и от горните постове, всеки харчи според възможностите си. Важното е, че децата се гледат и с малко, и с много.
За хората, които отлагат раждането по финансови причини, съм с особено мнение. Имам познати, за които това е просто едно извинение, зад което прикриват желанието си да "си поживеят" и да разполагат с времето си. Намирам подомно мислене за напълно погрешно, защото нищо не може да се сравни с щастието да родиш едно малко човече, което да отгледаш с много любов, та било то и с малко средства!
ПП: Тази сутрин си правих тест за бременност и видях EFP. Много съм щастлива!!! Tada Пожелавам го на всички, които си мечтаят за бебче!
Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug
  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet
Лека бременност и едно хубаво , здраво,пухкавооо бебе ти желая!!!

# 11
  • Мнения: 722
Едно бебе? Първо? Второ? С първото големият разход беше за специалното мляко - нямаше сукателен рефлекс, затова пък имаше куп алергии плюс повръщане. Цедих кърма, докато направих мастит, и минахме на АМ. Сега през юни чакам второ. Предварителни разходи кой знае колко не очаквам. Кошарката е здрава - каката ще мине на ново легло. Количката е здрава/някаква на Бертони беше, не помня точно, ще я изровя - о, какъв ужас, ще реагират някои - не е маркова, и вече е използвана веднъж - ще каже някоя мама/. Дрешки имам запазени, ще купя и няколко комплекта нови, плюс няколко бодита, чаршафчетата са здрави и чисти, тези малкия размер, ще се ползват пак - ето тук някой ще види втория ужас/. Значи, трябват ми две възглавнички за къпане, няколко многократни непропускливи подложки за креватчето, комплект за изписване. Месечните разходи - този път ще съм упорита, надявам се да успея с кърменето. Памперси - десетина на ден, може би са стотина лева месечно. Купени пюрета не давам, щото съм лоша майка, правя ги сама. На кухня не записвам, щото съм свидлива и не съм съвременна. Затова пък ще си остана у дома до годинката този път, че първия път бях притисната от обстоятелствата да работя от третия месец. Та ще минимизирам разходите, смятам - отново защото съм лоша и стисната. Не смятам, че отглеждането на едно дете трябва да се отлага докато не направим първия милион. Но! В никакъв случай не съветвам децата да се отглеждат в мизерия, и с наливане на още 1 чаша вода в супата. Мярката е различна за различните хора. Смятам, че в момента у нас живеем прилично. Но няма еднакъв аршин - на нещо, което едни завиждат, други се присмиват. Има решения, които всеки взема сам за себе си. С писане по форуми не става. И не бива.

# 12
  • Мнения: 1 473
Да, никои не може да ти каже какви ще са ти разходите по едно бебе.
Бебето е човешко същество, а не кола.
Като си купих кола питах, колко ще ми излиза разхода  по нея, застраховка и тн., но даже и за една кола не може да се каже горе долу колко ще ти е разхода на месец.

Преди да забременея не съм си правила никакви сметки, още по-малко съм се интересувала на хората колко им излиза да си гледат бебетата.
Като реших, че съм готова да имам дете забременях, родих и се отдадох на бебето си.
Каквото сме могли това сме купили, но не сме лишили детето си от нищо - защото родителската обич, внимание, грижа нямат цена.
Днес по магазините е пълно с продукти и от един продукт винаги можеш да избираш според качеството и цената.
Не давам обяснения на никой кое колко струва, защото няма смисъл. Всеки си преценява какви са му възможностите.
И ако количката на сина ми е 2000 лева, това не означава, че сме гладували или той е бил гол. Всичко е много относително.



# 13
  • Мнения: 64
. баба знае две и двеста.
. наистина диапазонът на разходите е огромен. при прагматичен подход, без капризи по повод това да се ползват и дрешки втора употреба (в смисъл от някое познато семейство, примерно), при продължително кърмене, при биене на спирачки за маркови джунджурии - парите не са много.

# 14
  • Мнения: 1 046
Ако правиш за себе си разчет направи си списък според някоя позната, от какво има нужда едно бебе или пък има много такива из нета, отвори няколко от нет магазините и ще видиш цените.

За първо наистина инвестицията е по-голяма всичко се купува (освен, ако няма кой да ти даде) и легло и количка, и шезлонг, и ваничка със стойка, стол за хранене, за кола, активна гимнастика, проходилка, бънджи и един куп неща, в които някой майки се кълнат, а други смятат за излишни. За дрехи и памперси и козметични неща не говоря.

Наистина не е ясно точно колко пари ще заминават всеки месец, ако условията са идеални, здраво бебе на кърма, разходите са за памперси и дрешки, но ако има проблеми (не дай си Боже) разходите са съвсем други. Не се шашкай от цената на козметиката, при дребосъчетата един шампоан или душ гел отива за период от 2 до 6 месеца (зависи от това, колко майката слага при къпане).

# 15
  • София
  • Мнения: 371
 Големи. Разходите ми са наистина големи. Но просто така се получи. Но ако чаках да забогатея незнам дали щях да дочакам да имам деца.
- По стечения на обстоятелствата се наложи да купувам АМ.После  проблеми със стомах, изхождане и купуване сигурно на най- скъпото  АМ  - разходи 100 лв/ на месец
- Проблеми с кожата- до 3-тия месец бях похарчила 200 лева за козметика
-Пюрета- не искаше евтините, то и аз не ги исках - не мога да ги сметна
- Памперси - сякаш не ги чувстам тях, ама и те са си доста
- количка- втора ръка, но винаги ще се намери някой който да услужи
- дрешки - в началото бабите ни купиха всичко
- играчки- много играчки, бързо му омръзват- но и тях подаряват, а бънджита проходилки, коли купувам втора употреба
 Иначе бебе наистина може да се гледа с 2 и 200

# 16
  • Мнения: 89
Бебе може да се гледа и с малко и с много.Не бих чакала да имам пари за да родя.Малкия до 6 месеца носеше дрехите на дъщерята на моя приятелка.Купувала съм дрешки за излизане само.Количката ми беше за 250 лв.Кошара, стол за хранене, бънджи не съм ползвала.Имала съм възможност да купя, но сметнах, че е излишно.Повече пари съм давала за АМ защото имаше проблем с повръщането.За късмет ядеше пюретата на Ганчев  Simple SmileИграчки съм купувала по повод.

# 17
  • Мнения: 84
Ако имате работа и двамата или ако си сама имаш отлична заплата и помощници не 1,а 2 бебета се гледат-маркови или не стоки хе суетата на мамите-бебето иска любов,нежност,грижа Wink Wink Wink

# 18
  • Мнения: 1 046
Цитат
маркови или не стоки хе суетата на мамите-бебето иска любов,нежност,грижа
абсолютно точно, няма нужда играчките да са на някоя известна фирма, докато са малки се забавляват чудесно и с подръчни средства, а дрехите там е още по-зле по отношение на цени и разноообразие...В крайна сметка в периода до около 3 години на всеки 3-6 месеца се сменят дрехите, растат като гъбки....

# 19
  • Мнения: 619
Ние сме решили с мъжа ми (работи в чужбина, но ще се връща), аз като започна работа и той вече има такава в България да действаме. Аз сега се дипломирах и съм в момент на търсене, а искам да вземам поне майчински  Simple Smile .
Иначе и двамата сме разумни, а бебета и около нас бол и момичета и момчета, определено ще има и странична помощ  Simple Smile

# 20
  • Мнения: 2 401
BacuTy, ще видиш, че като забременееш и родиш, наистина подаряват толкова много неща, понякога дори и не много близки хора, че не са чак толкова много нещата за които ще трябва да харчиш!
Аз лично моите деца по стечение на обстоятелствата си ги гледам направо без пари, креватчето и количката ни ги дадоха хора, които аз дори не познавам(едните са познати на майка ми, другите познати на една моя позната). Подарявали са ни и ни подаряват толкова много дрешки, че аз купувам само от време на време! И двете ми деца са кърмени, АМ никога не съм купувала, пюрета не ползвам понеже захранвам педагогически, пари за памперси също не давам много, тъй като практикувам ЕБХ, козметика купувам само качествена, но я употребявам в съвсем минимални количества, само ако забележа, че има нужда от нея! Изобщо евтиния! Grinning

Пожелавам ти в скоро време и ти да гушкаш своето бебенце!

# 21
  • Мнения: 619
 Embarassed Благодаря многооо!
А ЕБХ какво е ?  Rolling Eyes

# 22
# 23
  • Мнения: 275
Аз съм майките, които не са имали и не са очаквали помощ от никъде.
След като забременях се преместихме от София в Русе и нямахме никакви познати, работа също нямахме предварително.
Количката ми е Бертони втора ръка.
Леглото е моето, на което не съм спала въобще.
Още си я къпа в леген (имаме и ваничка, но не ми е удобно).
Дрешки никой не ни е подарявал, но купих няколко бодита и толкова ританки и ги сменявам като омалеят. Не съм от майките, на които им доставя удоволствие да обличат бебетата си като куклички. Обичам да ни е (на мен и на нея) удобно и топло.
Кърмих известно време, после минахме на едно от най- евтините АМ и ни се отрази добре.
Играчки имахме много малко- точно 5 броя допреди няколко дена, но тя ползва дистанционното, кутия от крем, лъжичка като по- любими за забавление.
Кошче за кола и проходилка взехме също втора ръка общо за 70 лв.
Пюрета купувам за Ганчев за 1.45 на ден, плодови пюрета и правя аз.
Бебчетата се нуждаят мама да е до тях, да е усмихната и спокойна и да им подарява много обич.
С времето всичко се нарежда  Peace

# 24
  • София
  • Мнения: 128
ами аз още не съм родила, а вече съм похарчила 3000 - тук влизат количка, мебели, легълце, дрехи, козметика...

# 25
  • В две тъмни очички
  • Мнения: 358
bimbim Това са големите разходи, а и ако имаш познати, които са скоро родили (каквито аз имам) е още по-добре. Хубавото при мен е, че родителите ми купиха количката, а сестрата на мъжа ми кошарата, моя брат бейбифона , в последствие и стерилизатори и прочее. Свекито шие обиколници  и юрганчета. Помпи, легенчета и някой други неща ще са ми от приятелки.
А след като се снабдим с всички тези неща месечния бюджет , особено ако кърмим е абсолютно достижим, поне такива бяха наблюденията при племеника ми. Скоро и двечките ще разберем дали сме прави  Hug

# 26
  • Мнения: 9 442
Ми,колко?

Дупе знае 2 и 200.

Има памперси от 15,20,25,30 лева.
Има мокри кърпи от 1,2,3,4 лева.
Има козметика от 2 до 32 лева.
Има колички от 150 до 2**0 лева
.........

Та,всичко според джоба Simple Smile

# 27
  • Мнения: 2 376
Зависи как решиш да си гледаш детето.. Аз за АМ и пюрета пари не съм давала, креватчето го ползваме за склад за чисто пране. Ще се включат и хора, които и за памперси и колички не са харчили.
Козметиката при нас е крем за дупе (15 лв за месец-два) и шампоан (1 опаковка на година - 20 лв ). За дрехи сме давали колкото сме си искали, но не е било защото е нужно. Играчки започнахме наскоро да купуваме. Просто всеки, който дойде и носи нещо, няма къде  да ги държим.

Както се казва всичко, от което се нуждае едно бебе е майка му. Simple Smile
Сериозно, минимумът е памперси (5 на ден), дрешки(5-6 комплекта+ връхна дреха/космонавт/ или  чувалче за зимата), нещо в което да го транспортираш (слинг/количка) и столче за кола.

# 28
  • Мнения: 513
Началните покупки като кошара и количка не знам точно колко ни излязоха. Иначе на месец в началото отиваха по 200-250лв. Синът ми пиеше хипоалергенно АМ, което струваше около 120лв.на месец, памперсите излизаха по 60-70лв., останалото отиваше за мокри кърпи, козметика, която съвсем не се купува всеки месец, някоя дрешка и т.н. Не знам поради каква причина, но тогава бяхме по-добре финансово, отколкото сега, когато вече не купуваме памперси и АМ. Явно наистина разходите по вече голямото ми дете и по ходенето ми  на работа са значителни.

# 29
  • Мнения: 1 243

ВасиТу - според моя опит - е много важно ЗАЕДНО с мъжа ти да решите колко и за какво сте готови да дадете пари! в нашия случай се оказа, че аз си представям и държа на едни неща, а мъжът ми на други... в крайна сметка с някои неща направихме компромиси, с други не успяхме и финансовата страна на отглеждането на бебето се оказа много голям проблем в нашите отношения! разбира се, вие двамата може да се познавате достатъчно добре и изобщо това да не се окаже важно, но може би е хубаво да помислиш сега... какви неща си склонна да вземеш назаем? с какво можеш да направиш компромис в качеството? какви неща от това, за което сега давате пари, бихте могли да жертвате за да получи бебето нещо по-добро... иначе останалите са ти казали - може и с 2 и с 200!
Simple Smile

# 30
  • София
  • Мнения: 599
Зависи от стила на живот - възможно е семейния бюджет изобщо да не пострада като се има в предвид че първите години се ограничават ресторанти, излизания, кино, нощен живот, екскурзии.  Peace

# 31
  • BG
  • Мнения: 2 458
Привет на всички!
Бих искала да представя на авторката положението от друга гледна точка, а и да си направя за себе си една равносметка. След няма и два месеца чакам да се роди вторият ми син, а първият точно по това време ще навърши 16г. Да са ми живи и здрави!
Та: смятам да използвам почти всичко от баткото, ще купим само легло и нова количка. Дрешки ще ни подарят много така или иначе. Всички приятели и колеги от преди два месеца питат какво да подаряват. Тъй че разходите ще са за мляко ( ако не се кърмим) и памперси. Каква ти козметика, колко му трябв на едно бебешко дупе.
Идеята ми беше да обясня на авторката какви са разходите за баткото, за да стане ясно и на другите чудещи се бъдещи мами, че бебето е най-, ама най - нискоразходното същественце. Големите харчове са за кеф и самочувствие на родителите и особено на майки първескини. Както други преди мен казаха - имали-дали.
Баткото поне два пъти годишно иска маркови (задължително) маратонки- най-най-малко 100 лв. Зимен пуловер-50 лв. Яке - 80 лв., дънки - 50-60 лв, боксери най-малко по 6 лв едните, парфюми, анти-акне козметика, джобни за училище поне 3 лв, за излизане на кафе-мафе поне 5 лв, учебници и пособия - 100 лв, летен лагер море - тази година ни излезе 700 лв, интернет недай си боже да не е платен-20 лв, готино телефонче - ок. 200-300 лв, сметки за телефончето - ок. 20 лв, всеки ден месце, сладкиши и кока-кола в големи количетства - не мога да ги сметна и т.н. и т.н. И още доста други неща, които не съм в състояние да опиша.Та милото бебче, какво да ми харчи то.......?!!! С две думи - расте дете, растат разходи и подходящото време все повече се отдалечава......


# 32
  • Мнения: 1 512
Всеки се простира спрямо чергата си.Както са писали мами преди мене бебе се гледа и с 20 и с 2000 лв.на месец.Разходите са по-голями в началото за креватче,количка,дрешки.

# 33
  • Мнения: 9 442
Benisima,хората са казали:Малко дете,малки разходи.Голямо дете,големи разходи.

# 34
  • BG
  • Мнения: 2 458
Benisima,хората са казали:Малко дете,малки разходи.Голямо дете,големи разходи.

Ами да, и аз това искам да кажа. Че то бебето ще си расте и разходите му ще стават все по-големи и ако първоначалните такива са повод за отлагане и изчакване с бебеправенето, значи никога няма да дойде подходящият момент.



 Peace

# 35
  • Мнения: 137

Че то бебето ще си расте и разходите му ще стават все по-големи и ако първоначалните такива са повод за отлагане и изчакване с бебеправенето, значи никога няма да дойде подходящият момент.
 Peace



Много добре казано! Peace

# 36
  • Мнения: 155
За памперси - около 50лв на месец, за АМ, пюрета, каши - към 250лв. Дрешки и козметика - горе-долу на сезон (3 месеца) - може би към 200-300лв. Първоначалните ми разходи за количка, креватче, столче за кола, ваничка, стерилизатори, помпи за кърма, дрешки и въобще всичко необходимо за бебето - към 2000лв.

Иначе - то е ясно, че всеки според възможностите си и ако се чака подходящ момент - може и никога да не настъпи.

# 37
  • Мнения: 432
Има хора, които купуват количка от 1000 лв, за мен това е излишно дори да ги имам. Предпочитам да ги похарча за храна и играчки на детето.

Не мога да се въздържа от коментар. Като цяло който има 1000-2000 лева за количка не ги дава с идеята, че ще си лиши детето от нещо друго като играчки и храна. Просто някои деца се гледат с повече пари, някои с по-малко.

Колкото до разходите - и с двете деца кърмя, тоест разход за храна през първите 6 месеца нямам. Първоначалните разходи за количка, легло, стол за хранене бяха към 2500 лева. Отделно на месец сигурно харча към 50 лева за играчки, пеленките и мокрите кърпи към 80 лева. След като захраня в началото пюретата са обедното към 3лева, за вечеря пка нещо подобно и следобедното е или каша или някакво готово, абе на ден идват към 8 лева за храна, като мина на кухня е по-евтино - към 5 лева. На месец храната за бебето е към 150 лева. Козметиката нямам представа за колко време стига, но сапунчето е към 19 лева, крема 20 някъде. За медицинска помощ позлваме само лекари на частно, че в поликлиниката са убийци - лятото не видяха гнойната ангина на голямото ми дете и оттогава ходим при личната само за мерене и теглене.

Всичко написано е с уговорката, че ако имахме повече средства щях да давам още повече за децата.

За голямото ми дете разходите са още по-големи. 
Имах предвид, че много от майките със скъпарски колички купуват пюрета Ганчев (едва ли за да подкрепят родното производство), дрехи втора употреба и тн. За децата дрехи втора употреба само от близки, които знам, че са чисти хора.

# 38
  • Мнения: 445
Това, което не прочетох никой да споменава са повишените разходи за консумативи, особено през зимата. Ние се топлим на ток, но предишни години сметката за ток е била 130-140 лева максимум. Миналата година бяха 300. Като отбелязвам не сме стояли на студено никога, обаче апартамента е топъл по принцип, като се приберяхме вечер след работа бързо се загряваше. За бебето държахме и по-топличко, около 23-24 градуса, но тя се роди недоносена, все й беше студено и няколко лекари ни посъветваха да поддържаме такава температура. Освен това в нашия малък град няма детски лекари на които да можеш да разчиташ и при нужда ходим на частно в съседния - 25 лева плюс пътя 10 лева. Иначе принципно съм съгласна, че на едно бебе не му трябва много, и количка и креватче могат и евтино да се намерят.

# 39
  • Мнения: 1 046
Ееее, това за тока и водата си е частен случай.....При нас повишението на тока беше с 20-ина лева месечно, а парите за лекар всеки пак според джоба си....има и частни детски консултации и лични лекари, и частни лекари, и спешни кабинети. Всеки пак според ширината на портфейла....

# 40
  • Мнения: 9 442
Не мисля,че разходите по едно бебе включват ток,вода,телефони,парно.....
Говорим за съвсем различни неща.

# 41
  • BG
  • Мнения: 2 458
За разходите за отопление съм съгласна. Ние например никога не отопляваме спалнята, но сега ще се наложи. Дори се чудим с мъжа ми как ще издържаме да спим на топло. По цял ден ще сме си вкъщи през зимата. До сега с таткото ни нямаше от 8 до 18 часа, най-рано се включваше печка от младежа, като се върне от училище около 14ч.

Да, редно си е май да се впише като разход.











# 42
  • Мнения: 9 442
Добре,а това,че бебето се мие постоянно също е разход на вода.

# 43
  • Мнения: 1 046
ЕЕеее, то ако се вгледа човек ще открие хиляди малки предвидими и непредвидими разходи и частни случаи към тях.....

Ами лекарствата, ако се разболее едно лечение на дете е поне около 50 лева за лекарства, ами ако не е само веднъж месечно, ами ако стане хронично с поддържащо лечение  Tired..много се задълбава в това.....има много ако и ами и дали....И накрая от много мислене, човек може и да се откаже....

Една детска усмивка е безценна...

Момичето пуснало темата да каже какво точно я интересува.....

# 44
  • Мнения: 9 442
ЕЕеее, то ако се вгледа човек ще открие хиляди малки предвидими и непредвидими разходи и частни случаи към тях.....


Да,това имах предвид в горния си пост. Peace
Говорим за това,какво е нужно на едно бебе,а не за ток и вода.

# 45
  • София
  • Мнения: 44 125
ами не е евтино...има едни начални разходи за големите неща - количка, стол за кола, стол за хранене, легло, гардероб и т.н. които събрани накуп не са малък разход.
после самото бебе първите 6 месеца, ако е на кърма и няма проблеми...не излиза много...памперси, малко дрешки, някоя дрънкалка....при захранването после се дига двойно разхода, заради бурканчетата...после като мине на обща храна да кажем малко спада, но пък после едно дете иска повече играчки, обувки, дрехи(за големите деца дрехите и обувките са по-скъпи), после идват разходи по градина, курсове, после училище и т.н. Колкото повече расте едно дете разходите му стават по-големи, все пак не се гледа детето само докато е бебе, харчи си колкото още един човек в семейството от където и да го погледнеш.
И да, не е лошо поне в момента на правенето да имаш добър доход, дом, малко спестявания.... не че нещата не могат да се обърнат...за един миг понякога дори...

Да не говорим какво става ако детето има здравословни проблеми примерно...тогава какви ще са ти разходите никой не може да каже...

За мен поне думи от типа - дете се гледа с любов, не са достатъчни...щото едната любов не винаги стига.

# 46
  • Мнения: 2 658
Ехеее, какъв въпрос само  Laughing
Ами естествено, че може да са и 2 и 200...
Все някакви определено са, ама какви.. си zависи от хората  Peace

# 47
  • София
  • Мнения: 352
ами не е евтино...има едни начални разходи за големите неща - количка, стол за кола, стол за хранене, легло, гардероб и т.н. които събрани накуп не са малък разход.
после самото бебе първите 6 месеца, ако е на кърма и няма проблеми...не излиза много...памперси, малко дрешки, някоя дрънкалка....при захранването после се дига двойно разхода, заради бурканчетата...после като мине на обща храна да кажем малко спада, но пък после едно дете иска повече играчки, обувки, дрехи(за големите деца дрехите и обувките са по-скъпи), после идват разходи по градина, курсове, после училище и т.н. Колкото повече расте едно дете разходите му стават по-големи, все пак не се гледа детето само докато е бебе, харчи си колкото още един човек в семейството от където и да го погледнеш.
И да, не е лошо поне в момента на правенето да имаш добър доход, дом, малко спестявания.... не че нещата не могат да се обърнат...за един миг понякога дори...

Да не говорим какво става ако детето има здравословни проблеми примерно...тогава какви ще са ти разходите никой не може да каже...

За мен поне думи от типа - дете се гледа с любов, не са достатъчни...щото едната любов не винаги стига.
Ето това е истината!По-добре няма как да го кажа  Simple Smile

# 48
  • Мнения: 445
Аз за тока споменах, защото за нас това е било по-голям разход в зимните месеци, от колкото АМ-а. 160-170 лева в повече трябва да си се предвидят предварително или да се обмисли друг начин на отпление. А за лекарите ние на консултации си ходим на държавно. Обаче като се разболее на частно. Първият път като се разболя детето - на 5 месеца отидохме при педиатърката по ДК и тя не обърна внимание на детето и в резултат разви плевмония и се озовахме в болница. Е разходите от частен преглед, когато се наложи не бих си ги спестила, дори и ба бях много по-зле финансово, бих си спряла кабелната, интернета, ще ям една седмица хляб и шарена сол, ако трябва. Иначе в болницата имаше ромки, които лежаха с децата всеки месец, по тяхно желание, да не дават пари за лекарства. Педиатърката аз бих я сменила, но в нашия град няма избор, а не шофирам и ще ми е трудно да водя зимата бебето на консултации в съседния всеки месец. Та засега ще е така, дано не боледува много.

# 49
  • Мнения: 619
Аз бях наясно, че определени разходи варират в широки граници, но нали все пак едно бебе не може да седи гладно или о*кано Simple Smile, така или иначе има такива, които не могат да се спестят Simple Smile .
Много искам да ви споделя как ме развълнува моя мъж с един дребен жест,понеже пазарува от ибей и на моменти прекалява,вчера ми показа поредната си покупка термометър-биба  Heart Eyes "с перспектива" е как да му се карам  Heart Eyes

# 50
  • Мнения: 3 459
Разбира се, че едно бебе може да се гледа с 2, 200, 2000 ...
В момента съм свидел как едни наши познати си гледат бебето точно с 150 лв. месечно, а не е като да нямат възможност, напротив.
Това при условие, че бебето е на АМ, ако го кърмиш ще са значително по-малко.

# 51
  • Мнения: 3 066
шезлонг-120 lv
-люлка-138лв
-муз.въртележка над леглото с муз.лампа-110лв
 - прожекционен апарат за слушане на тоновете на бебето-60 лв
-бебе-фон с подматрачна рампа за промяна в дишането и камера с която бебето се наблюдава-300 лв
 -шишета ,стерилизатор и таблетки за стерилизиране- 200 лв
-голяма кошара за игра с решетки и врата за излаз- 350 лв-активна гимнастика-130лв
,бебешко столче за хранене с вътрешно приспособление за седалка и на път-128лв
-възглавницата за кърмене-80лв-количка-травел система с кош за колата-1200 лв(всичко седалка за кола,дъждобран.чадър,чанта з апамперси,покривало за краката за зима и лято ,комарник,ярешка кожа за постелка,количка за седнало бебе и приставка-количка кош за малко бебе до 6 месеца)
-овлажнител за стаята-80лв-анатомична ваничка- подарък (около 60 лев)
повивалник(още го ползваме за обличане,тоалет )-115термометър за стаята-15лв-проходилка-90лв
- квадратни ленени кърпи за всевъзможни употреби,комплектите с качествени памучни дрешки и бодита , лигавниците-около 800 лв
-3 нива дървено легло в което спеше от изписването -350 лв-плътните щори за лек сън-180лв-обеззвъчителите по стените за да не се пречи на съседите като плаче през нощта(част от ремонта) , сгъваемата кошара за път-130лв-слънцезащитен крем и козметика за бебка-130лв на месец с памперсите ,Аптамил и Колиеф(колики )=120 лв АМ +100 лв капките -бельо за леглото ,одеяла-200 лв (памук)=близо 9000-10 000 лева за първата година без сметките за ток,вода,играчките(около 300 лев/пюрета(правех си ги )) и без медикаменти(не се разболява)и т.н.

Последна редакция: сб, 20 ное 2010, 13:57 от tanyatais

# 52
  • BG
  • Мнения: 2 458
шезлонг-120 lv
-люлка-138лв

............................


Направо ме уби.....!!!!  ooooh! Това си е  егати лукса!
Отгледала съм едно дете без 95 % от всичко, което си изброила.
Но който може да си го позволи - няма лошо.


# 53
  • Бургас
  • Мнения: 1 201
При нас почти всичко ни е дадаено то някого, че финансите ни никога не са били прилични, а под нормата за 3-членно семейство или около 350 най-много 400 лв за 3-ма ни.
Кошарка- много стара, на над повече от 20 години, доколкото аз знам, дадена ни от сестрата на мъжа ми.
Шезлонг-от комшийка.
Леген и корито- от майка ми.
Количка- от колега на мъжа ми.
Лятна- от нас.
От нас още-2 бодита, няколко блузки и панталончета, и обувки.
Беше на кърма, а след това на пюрета на Ганчев, че бяха най-евтини.
Не сме купували играчки от рода на активна гимнастика, нямаше с какво, а и не беше нужно.
Та искам да кажа и аз, че детето може да кара и с малко неща, защото бързо расте и всъщност с увеличаване на възрастта идват по-големите разноски. Simple Smile

# 54
  • София
  • Мнения: 44 125
Предполагам, Таня си е писала, това, което тя е купувала, колко й е излязло...не задължителното за всеки, а и част от нещата и за по-малко пари могат да се намерят със сигурност.

# 55
  • Мнения: 3 066
Предполагам, Таня си е писала, това, което тя е купувала, колко й е излязло...не задължителното за всеки, а и част от нещата и за по-малко пари могат да се намерят със сигурност.
Да,така е,моята цел беше да отговоря на въпроса "Колко са разходите за нашето бебе за година от раждането?" . Иначе съм вземала все неща от Е-бей ,които са стрували стотици повече,но съм търсила с месеци докато бременеех и така. Даже се изненадах,че са само толкова,мислех,че доста повече сме похарчили,но сега си направих калкулацията и е така. Всичко сме го ползвали и още го ползваме и за второто няма да купувам нищо от това,защото всичко си имам в отлично състояние. Второто ще е по-евтино:)

# 56
  • София
  • Мнения: 44 125
е, то и без дебнене в е-бей има колички по 200 лв и шезлонзи по 30, така че това вече - всеки според джоба си, твоите 10 хил, за други може да са 2000 същите артикули, но други марки Wink това имах предвид...
предполагам също много зависи за бюджета как ще е  и колко майчинство би взимала жената ... също и за дете ако е второ мисля първоначалната сума еднократната също беше не малка...

Като цяло си мисля обаче, че хората, които не раждат дете(първо, второ или пето) заради финансите....има защо да отлагат...

# 57
  • Мнения: 619
 Rolling Eyes въх какви неща имало за бебешори  Crazy .

# 58
  • Мнения: 3 066
Rolling Eyes въх какви неща имало за бебешори  Crazy .
Пожелавам ви едно бебче когато сте готови и много подаръци с прекраснотии!  Hug

# 59
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 352
Винаги ми е бил странен и на моменти глупав този въпрос Колко струва бебето  Rolling Eyes Поговорката за 2 и 200 я знаем всички, няма какво да се умува.

На мнение съм, че парите се харчат заради майката, на бебето не са му нужни глезотии като торбички за наакани памперси, вибриращ шезлонг, говорещ термометър и пр  Crazy

# 60
  • Мнения: 619
Като стана въпрос за ароматизирани торбички за памперси, ами да ви кажа мен от миризмата на торбичката ми става по-зле отколкото от тази на памперса  Mr. Green

# 61
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 352
Като стана въпрос за ароматизирани торбички за памперси, ами да ви кажа мен от миризмата на торбичката ми става по-зле отколкото от тази на памперса  Mr. Green

Абсолютно. Аз и в магазини мразя да влизам вече, откакто смърди на ароматизатори навред.

# 62
  • Мнения: 769
За 'големите' еднократни разходи в началото не съм се изхвърляла от чист прагматизъм, такава съм ...
Най-голямото ни перо беше за специално АМ (за бебета родени с ниско тегло) - 60лв кутията - около 450лв на месец и така до 6 месец. Когато захраних с пюрета ми се струваха евтини...

# 63
  • Мнения: 2 447
Истината е ,че на нас ни излезе изключително евтино.Докато да захраня,разхода за бебето беше памперси и мокри кърпички.Даже първоначална инвестиция нямахме,с изключение на комплекта за изписване и няколко ританки.Всичко друго ми беше дадено от роднини.Не че нямахме възможност да си купим количка и кошара,просто сметнахме,че след като има кой да ни ги даде и са като нови- е излишен разход.Това се отнасяше и за дрешките и всичко останало

# 64
  • Мнения: 362
Разходите на сина ми до година,година и половина,бяха почти само за памперси PeaceДо седмия месец беше само на кърма,после се оказа,че не иска готови пюрета,започнах да му правя аз.Продължихме да се кърмим,АМ не съм купувала.След годинката премина на обща храна-почти не му готвех отделно.
Дрехи за този период почти не съм купувала-сестра ми ми даде.Скъпи играчки не сме купували,всъщност повечето бяха подаръци.По-скъпите покупки бяха един вибриращ шезлонг и преносима кошара.
От 2-3 месеца запона да ме "вкарва" в повече разходи,вече тича сам да си пазарува в магазина Simple Smile

# 65
  • Мнения: 59
Винаги ми е бил странен и на моменти глупав този въпрос Колко струва бебето  Rolling Eyes Поговорката за 2 и 200 я знаем всички, няма какво да се умува.

На мнение съм, че парите се харчат заради майката, на бебето не са му нужни глезотии като торбички за наакани памперси, вибриращ шезлонг, говорещ термометър и пр  Crazy


В идеалния случай е така, но не трябва да се забравя, че понякога бебетата имат нужда от специфични грижи, процедури и лекарства, които се явяват необходимост, още в самото начало.

# 66
  • София
  • Мнения: 4 561
В идеалния случай е така, но не трябва да се забравя, че понякога бебетата имат нужда от специфични грижи, процедури и лекарства, които се явяват необходимост, още в самото начало.
Дано не се стига до такава ситуация.

Иначе при нас какво стана - за каката ремонтирахме детската стая (тук отиде по-сериозна сума), купихме легло и количка, дрешки и играчки ни дадоха. Кърмех и правех сама пюрета. Разходите бяха за памперси и кърпички и някоя и друга рокличка - ей тъй, за мой кеф да я наконтя. Купих капки за колики - не видях особена полза.
За малкия купих комплекта за изписване и ... това беше. След раждането се наложи спешна операция, но сега е ок и не се налага да приема допълнително някакви лекарства/млека. Кърмим се успешно. И сега разходите са за памперси. Капки за колики не съм купувала.

# 67
  • Мнения: 155
И аз понякога правя сама пюретата, но имам разходи по тях, още повече, че за тях обикновено купувам био зеленчуци и изразходвам ток само за няколко лъжици ядене Simple Smile.

# 68
  • Мнения: 103
макар че все още съм в очакване на събитието, и аз искам да кажа че това е много относително при всеки
ако човек има възможности и желание и милион няма да стигнат за  отглеждане, но дори и хора с много възможности могат да се справят с минимални разходи по бебчо  Peace

# 69
  • Мнения: 8 999
Разходите за бебето зависят изцяло от приходите. Колкото имаш, толкова похарчваш. Големите разходи са доста след като детето излезе от бебешката възраст.

# 70
  • Мнения: 3 066
Направо ме уби.....!!!!  ooooh! Това си е  егати лукса!
Отгледала съм едно дете без 95 % от всичко, което си изброила.
Но който може да си го позволи - няма лошо.
Не бих го нарекла лукс,а необходими неща за бебето ,за удобството и безопасността му,без парите да са включени разходите за  храна (пюрета -правех ги) ,лекарства и различни екстри като бебешки ДВД-та,книжки  и т.н. Имаше една тема за полезните и ненужните покупки за бебето-всичко което съм изброила ми бяха практични и полезни покупки. А и дете се планира когато си най-добре финансово(ПОНЕ при нас беше така,изчакахме 3 години за да сме по добре от предишните години и така, и разходите и спестяванията се разпределят през този планиран период.Имахме фонд бебе и той покри почти всичко изброено,плюс майчниството.

# 71
  • Мнения: 808
Спомням си, че на моменти доста съм се отпускала относно покупки за бебето. Другите мами са прави, че глезотийките са по-скоро за нас, отколкото за самите деца. Както във всяко нещо и тук има една златна среда, която е добре да съблюдаваме.

# 72
  • Мнения: 11
е, то и без дебнене в е-бей има колички по 200 лв и шезлонзи по 30, така че това вече - всеки според джоба си, твоите 10 хил, за други може да са 2000 същите артикули, но други марки Wink това имах предвид...
предполагам също много зависи за бюджета как ще е  и колко майчинство би взимала жената ... също и за дете ако е второ мисля първоначалната сума еднократната също беше не малка...

Като цяло си мисля обаче, че хората, които не раждат дете(първо, второ или пето) заради финансите....има защо да отлагат...
Отлично казано  Simple Smile Без претенции да съм компетентна по въпроса с бюджетирането на едно бебче, защото още ми е рано да мисля за това, мога да кажа, че просто има хора, за които е под достойноството им примерно да разхождат бебето с и в количка за 200 лв или пък, ако отрочето им не е в частна детска градина ...о Боже, недопустимо е! Но това, мили дами, е въпрос на манталитет, възпитание и още нещо, което или го имаш, или не  Wink Разбира се, че всеки родител се стреми да осигури най-доброто на детето си, но за едни 400 лв са нищо, за други- са си цяло състояние.  Peace

# 73
  • Мнения: 6 323
(не съм чела по-горните мнения, извинявам се, ако преповторя)

Баба знае 2 и 200... или с други думи, може и с много малко да се гледа дете, може и много да не ти стигнат.

Ако бебето е на кърма, ако има (а почти винаги има) кой да ти даде количка, креватче и другите по-скъпи неща (или ги закупиш изгодно втора употреба или от ebay например), разходите се свеждат основно до дрешки (и тук пак има вариант да ти дадат), памперси и козметика.

С моите колички, креватчета, дрехи се отгледаха поне още 5 деца. Стерилизаторът и бебефоните, които купихме преди 9 години за сина ми, минаха през поне още 4 бебета и сега пак се завърнаха при нас. Сега близка приятелка чака бебе и съм и обещала всичко - от количката и кошницата за кола, през ваничката, стерилизатора и помпата за кърма, въртележката за легло, до дрешките (дано да е момиченце бебето, че все са розови  Laughing)...

Първото си дете съм го гледала с количка за 100 лева от Илиенци, второто - с маркова количка за 800 лева, третото - с много скъпа... и какво от това - на детето му е все едно, глезотията е за родителя. За първото и второто дете ползвах една подарена най-обикновена очукана руска люлка, която не си знаеше годините... и двете големи хлапета, когато бяха бебета, се радваха на нея много повече, отколкото малката глезана на автоматична люлка с вибрации, не знам си колко скорости и мелодии. Дребната се занимава с часове с пластмасово шише, пълно с копчета, кутия със салфетки и тенджера пълна с гумена играчки и лъжица, с която ги бърка и чука по тенжерата и почти не обръща внимание на супер интересните (за мен и за по-големите хлапета) скъпи интерактивни светещи, говорещи и мърдащи маркови играчки... и т.н., и т.н.

По-скъпите неща в повечето случаи са допълнителни удобства, улеснения и радост за нас, родителите.
Няма нищо лошо, разбира се, когато човек може да си ги позволи, но ако не може, бебето няма да отбележи липсата им.

По-големите разходи, поне според мен, идват по-късно... а в училищна възраст вече стават наистина много и то не говоря за глезотии и екстри, а за основно обличане, обуване, образование, допълнителни занимания и т.н. На мен свят ми се извива от разходите по извънкласните занимания на големите хлапета (и двамата ходят на народни танци, на пиано, на английски, а голямата и на частни уроци по български и математика) и сумите за това са направо несъпоставими с основните разходи по бебето.

# 74
  • Мнения: 2 011
Мнението ми се препокрива напълно с това на Mamma.
За първото дете харчех огромни суми. За всевъзможни глупости, за мой кеф, на бебето му беше все тая. Имам - давам.
С времето ми дойде акълът в главата. Сега за второто - почти никакви  разходи. Кара с нещата на кака си, купувам му памперси и това е. Даже и играчки не купувам вече. Точно защото на пластмасова бутилка се радва много повече, отколкото на скъпите фирмени играчки. Финансово съм още по-добре от преди, но не виждам смисъл да харча за глупости.

# 75
  • Мнения: 4 569
Темата ми е много интересна.
Сега не ми било време за бебе,защото парите все не стигат... Sad
Значи има ли желание,има и начин.

# 76
  • Мнения: 803
Ами, общо взето според зависи...

Горе-долу така седят нещата при нас в момента(пиша за 1 месец):

4 кутии АМ (по 800гр): 22лв х 4 = 88лв
Памперси (около пакет - пакет и половина): ~ 30лв
Пюрета: ~ 90лв
Мокри кърпички, козметика: ~ 30лв

Общо: 238лв

По-големите ни разходи бяха в началото: легълце, шишета, стерилизатор, помпа за кърма, столче за кола, количка
На нас ни подариха последните две, така че само леглото купихме. А, и лятна количка взехме (зимната ни беше назаем от една приятелка).
Колкото до дрешките: В началото е свръхеуфория... Искаш да купиш всички сладурски бодита, блузчици, жилетки, полички, панталочета и т.н. Доста бързо се осъзнах, когато прибрах 2 огромни чувала с вече неставащи и до голяма степен никога обличани дрешки.
Сега купувам само каквото е нужно.
Друг е въпросът, че в общия случай роднините подаряват много неща: играчки, дрешки, одеялца и т.н.

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Зависи... Ако се поддадеш на изкушението да купиш всичко ново, хубаво и привлекателно в детските магазини, да.
Първото дете гледах от бебе само с най-необходимите неща - легло, преносима кошара, количка, шишета, стерилизатор, помпа, неща за къпане и козметика, дрехи, памперси и АМ, столче за хранене и проходилка. На 1 година имаше не повече от 5-7 играчки. Израстна усмихнато и доволно дете.
И второто така гледам (с нещата от първото, само количка взех назаем, защото ни трябват две, и набавихме още дрехи, защото като до 3-4 месеца доста повръщаше), само дето го кърмя и нямам нужда от шишета, а освен това има повече играчки, защото вече може да си играе с  част от играчките на кака си.
От опит мога да кажа, че няма нужда нито от бънджи гащи, нито от шезлонг, нито от разните му там люлки за глезория. Столчето за хранене ползваме от каката и то е съвсем семпло и върши идеална работа. Все пак детето само се храни в него и няма нужда да има музика или пък 10 позиции.
И хубавите дрехи, и скъпата количка, и всички останали глезории са за родителите, а често и за показност (една приятелка чужденка се чуди как може хората в Бг да дават толкова пари за бебетата си и така да ги контят...). Имаме финансова възможност да купуваме разни неща, но просто не виждам смисъл и нужда от тях...А и без тях бебето ми е усмихнато и спокойно.

# 78
  • Мнения: 3 066
.....
И хубавите дрехи, и скъпата количка, и всички останали глезории са за родителите, а често и за показност (една приятелка чужденка се чуди как може хората в Бг да дават толкова пари за бебетата си и така да ги контят...). Имаме финансова възможност да купуваме разни неща, но просто не виждам смисъл и нужда от тях...А и без тях бебето ми е усмихнато и спокойно.
Това просто не е вярно.Хората в чужбина дават 100 пъти повече пари от Бг семействата за децата си и бебетата,просто няма как да ги стигнем ....аз с моите 11 000 лева за годината (без храна и медикаменти) съм  за никъде  като разход пред повечето семейства в Англия,Германия и Америка например ooooh!

# 79
  • София
  • Мнения: 44 125
това последното изобщо не е вярно...дори ако направиш паралела, какви са техните заплати и колко по-евтини са там  и дрехите и количките и т.н.
Със сигурност за колички, дрехи и шезлонгчета не дават в пъти повече от нас... Wink
Пък и там никой не се изхвърля свръх стандарта си, докато тук съм чела как хората теглят заем, за ад можели да купят количка за хиляда лева и  т.н. като начало за детето.

# 80
  • Мнения: 3 066
това последното изобщо не е вярно...дори ако направиш паралела, какви са техните заплати и колко по-евтини са там  и дрехите и количките и т.н.
Със сигурност за колички, дрехи и шезлонгчета не дават в пъти повече от нас... Wink
Пък и там никой не се изхвърля свръх стандарта си, докато тук съм чела как хората теглят заем, за ад можели да купят количка за хиляда лева и  т.н. като начало за детето.
Emi,kakvo da vi кажа,освен че всичко ми е от Германия и Англия закупено на техните цени,и тука не обсъждаме заплатите на хората,а твърдението,че не се купуват т.н. за българските майки с под средните доходи "глезотийки".За мен люлката,шезлонга,столчето,дървеното легло,и куп други неща не са глезотии а необходими неща,но като работила 10 години в семейства с деца като детегледачка мога да ви кажа,че нещата които те със  средните и под средните доходи семейства купуват за бебетата си надхвърлят и най-екстравагантните ни покупки тук.Факт,говоря от опит,а не само да се намирам на спорове. Просто хората наистина искат новости,удобства по много от дрешки,предмети з бебето,а да не отварям дума за играчките .....Сравнението не е точно въобще,а за такива вземали заем за количка над възможностите им #Crazy #Crazy..но ин такива не познавам тук.

# 81
  • София
  • Мнения: 44 125
Напротив, съотношението заплата/цена има доста голямо отношение, заплатите са им в пъти по-големи, много неща в пъти по-евтини. Естествено, че спокойно ще могат да си изпонакупят каквото си щат...така че никакво сравнение не може да се прави...
Обаче с нашенските заплати(средните имам предвид, за страната) и нашите цени...11 хил. лв изглеждат по друг начин....

За мен люлката,шезлонга,столчето,дървеното легло,и куп други неща не са глезотии а необходими неща....
за мен също, обаче както ти си дала 11 хил за това, така спокойно може да се купят и за 2 хил, а сигурно и за 1000 примерно...според стандарта на семейството...

Според мен чужденците всъщност повече на това ни се чудят, че хем сме бедна страна, хем ръсим големи суми, за ненужно скъпи неща.

# 82
  • Мнения: 3 066
Ангел Дъст-на това отговорих ,не става въпрос за заплатите им.
И хубавите дрехи, и скъпата количка, и всички останали глезории са за родителите, а често и за показност (една приятелка чужденка се чуди как може хората в Бг да дават толкова пари за бебетата си и така да ги контят...).
Просто не можем да се сравняваме ,и го казвам с хубави чувства,защото нашите бебета имат повечето неща 2ра ръка,спят с мама до 4 годишна възраст и нямат самостоятелни стаи,а да не говорим за игрални стаи само с играчки ...Тук чух,че да имаш над  20 бодита било екстравагантно,да имаш шезлонг,легло( а  не само сгъваемо такова за пътуване),стая за бебето, повивалник, шзлонг,бебфон и много други (не ми се изброяват просто)били ненужни глезотии. newsm78
И пак казвам,че тези неща купени са на техните цени,така че не са по евтини там,търсила съм месеци д купя най-новите и харесвани от мен неща по Е-бей и над половината са на половин цена от оригиналните по магазините в Англия,така че опровергаван изказването кактоо ти си дала 11 хил за това, така спокойно може да се купят и за 2 хил, а сигурно и за 1000 примерно...според стандарта на семейството...
 ,че могат да се купят по евтино Peace

# 83
  • София
  • Мнения: 44 125
tanyatais - могат, е няма да са най-новите и харесвани от теб, но нали не отричаш, че легло може да се купи за 100 и за 1000, както и количка и вс останало Wink просто марките са други... имах предвид като артикули, че могат, не точно тези маркки и модели.

За нужно и ненужно, вс е субективно, а и за едни незаменимото, за други може изобщо да не е влязло в употреба(да са го имали, но да не са го ползвали имам предвид).

20 бодита и за мен са много...просто ненужно, но ако някой го кефи за идеята да купува - лошо няма...

И да, за съжаление, имат част от българите такъв манталитет за показност да правят разни неща....но всъщност тяхна си работа.
И да марковите дрехи и скъпата количка и марковият шезлонг и не знам кое си какво си са си глезотии за мама, щото на детето му е все тая дали бодито му е да 3, 10 или 60 лв и количката дали е от 200 или от 2000 Wink

# 84
  • Мнения: 3 066
Ангел Дъст-за това си права,манталитет е и не се променя,но не е задължително да е най-скъпото ,а това което му харесва на съответният човек,моята количка-травел система е  с кош,седалка и количка  не е 2000 лева( а 700),та не знам . Иначе не съм виждала в Пловдив повече от 3 колички от над 1000 лева,но такива като Чико и Чиполино за 100-200 са масово,така че не знам кой се изхвърля за марково като масово са 2ра ръка или най-евтиното..но по София-та може да е друго! Peace
П.П.А за бодитата ,просто не исках да пера всеки ден дрешки,а като се напълни пералнята и никога не закъсвах за дрехи. И пак не са като Модъркеър Пловдив тука 7 боди-та=69 лева,а Модъркеър Лондон 7 боди-та =10 паунда=33 лева тогава,сега 23 лева заради спада в курса на паунда.
А относно парите ,може би 1/3 бяха за тези големите покупки в началото а другите над 5 000 лева за памперси,Аптамил ,Колиеф капки ,козметика и нещица всеки месец от тази 1ва година ,така че не е всичко за шезлонгите и леглото,по надолу съм ги описала по подробно.

Последна редакция: ср, 08 дек 2010, 22:46 от tanyatais

# 85
  • Мнения: 2 376
Първо, броят на децата и това как са обгрижени и там си е начин да покажеш социален статус. За хубавата количка не съм съгласна, особено по нашите улици, хич не му е все тая на бебето. Е, заем не бих взела за количка, но бих гледала да е прилична, доколкото мога да си позволя.

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Angel_Dust много добре е разбрала какво точно искам да кажа...Не искам да се започва спор.  Peace
Цитат на:  "Angel dust"
Според мен чужденците всъщност повече на това ни се чудят, че хем сме бедна страна, хем ръсим големи суми, за ненужно скъпи неща.
Факт е, че тук хората се фукат с количките си и че се изхвърлят да купуват супер скъпи, и то не само защото са супер удобни и т.н. Както и че има такива, които се присмиват на другите, защото имали по-евтина количка. И че за Коледа децата получават поне 20 подаръка и безумно скъпи играчки...
Дискусията може да продължи дълго. Всеки преценява как да си гледа детето. Няма смисъл да спорим.
Аз просто исках да споделя своята гледна точка.

# 87
  • Мнения: 722
Както повечето теми, и тази се изроди в мерене на .... приказките.
За съжаление, знам какво е да не можеш да имаш дете, тогава последния ти проблем е колко можеш да дадеш за количка. И тогава се питаш, в чакане на подходящия момент, не изпускаш ли възможността завинаги... Не, не съм на 100 г., на 30 съм, но по причини неизвестни бях тръгнала към критическата, според докторите. Пък някои нека си пишат, как може да родиш първото на 40, щото тогава всичко с парите ще ти е наред.

Последна редакция: чт, 09 дек 2010, 10:51 от Мама Звярка

# 88
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Мда... Затова  Peace

# 89
  • по света
  • Мнения: 1 587
Разходите са доста наистина.Първоначално количка,легло,столче за кола/ако имате /,корито,всичко е въпрос на възможности.После АМ,памперси,дрехи...там пак цените варират.Най-лесно ще си направиш сметката,ако погледнеш в някой Интернет магазин.Месечно може би между 300-500 лв,като винаги трябва да имаш поне още 100 в резерва, за лекарства прегледи.

# 90
  • Мнения: 722
Живея в Шумен. Тук добрите заплати са рядкост. Много от работещите вземат между 300 и 500 лв. Те, как мислите, си гледат децата? Не вярвате, че има такива заплати ли? Де да беше така...

# 91
  • по света
  • Мнения: 1 587
Живея в Шумен. Тук добрите заплати са рядкост. Много от работещите вземат между 300 и 500 лв. Те, как мислите, си гледат децата? Не вярвате, че има такива заплати ли? Де да беше така...
Незнам как си гледат децата,незнам и как оцеляват.Ако получавах толкова пари последната ми мисъл щеше да е за дете.

# 92
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
500 лв? Аз даже не мога да се сетя за какво точно бих похарчила толкова много пари за децата... Хем имаме 2 деца...Това не като заяждане Peace
Всеки се разполага не само според възможностите си, но и според вижданията си...

# 93
  • Мнения: 722
Juliana, аз също не знам как, но оцеляват. И възрастните, и децата. Както имането, така и нямането, не е постоянна величина. Не се знае коя щеше да ти е мисълта - за или против дете, не се заричай. На мен пък друго ми е интересно - какво точно работят тези, дето само за детето годишно дават 10-11-20 хиляди лева /а има и други разходи освен детето все пак/, какъв точно им е доходът и колко точно от него е обявен. Питам, не се заяждам.

# 94
  • по света
  • Мнения: 1 587
Juliana, аз също не знам как, но оцеляват. И възрастните, и децата. Както имането, така и нямането, не е постоянна величина. Не се знае коя щеше да ти е мисълта - за или против дете, не се заричай. На мен пък друго ми е интересно - какво точно работят тези, дето само за детето годишно дават 10-11-20 хиляди лева /а има и други разходи освен детето все пак/, какъв точно им е доходът и колко точно от него е обявен. Питам, не се заяждам.
О моля те,какво означава имане ,нямане .Това че някой не може да си подсигури елементарно съществуване не означава че е проблем на другите.И обратно ако можеш да си позволиш някакъв по-човешки минимум не означава че не си плащаш данъците.
Това че моето мнение не съвпада с вашето,не желая де са превръща в израждане на темата.

# 95
  • Мнения: 2 447
Живея в Шумен. Тук добрите заплати са рядкост. Много от работещите вземат между 300 и 500 лв. Те, как мислите, си гледат децата? Не вярвате, че има такива заплати ли? Де да беше така...
Незнам как си гледат децата,незнам и как оцеляват.Ако получавах толкова пари последната ми мисъл щеше да е за дете.
Да бе...по тази логика,жените от малките градове,да не раждаме деца....Повярвай ми ако си свикнала да живееш с тези пари няма да мислиш така...

# 96
  • София
  • Мнения: 44 125
Мама Звярка - ако се приеме, че двамата родители са с по 1500-2000 лв заплати, лесно ще могат да отделят по 1000 месечно за детето, от друга страна първоначалните разходи са големи, така че ако се извадят от тази сума...тя ще е може би на половина...
Всеки според възможностите си.
Ето Таня пише, че мъжът й работи в Англия...тя до колкото помня преди да роди също...еми събрали са, имат си , харчат си...
Всеки според джоба си. Това, че в Шумен човек получава 500 лв не е мерило, за същата работа в София, Варна или Пловдив може да получава 1500-2000лв.
От друга страна в Шумен наемите, транспорта са ви два пъти по евтини...такситата дори са на смехотворни цени...

За доходът колко е обявен.... колкото при други и 500-те са им обявени...нали - при едни са, при други не са.

Таня...тези нещо ги оплете вече - хем уж е сметката без храни и медикаменти, хем малко след това, пишеш в тях Аптамила, капките за колики и кзметиките. Не се заяждам Simple Smile просто отбелязват.

# 97
  • Мнения: 722
Абе доходите от по 500 лв. в по-голямата си част са обявени, да ви кажа. Пък да си продължа мисълта. Ще си поиграя да издиря някой ден няколко потребителки, дето в една тема се хвалеха с придобивки, пък в друга реват за размера на детските и как им ги бавят... Аз детски не вземам, нито искам, нито има как да си скрия доходите. Ей такива нещица ме дразнят - в едни теми ревем колко сме зле, в други си ги мерим.
Angel_Dust, не се оплаквам от живота в Шумен, на мен тук си ми е добре, просто давам поглед към друг начин на живот, дето някои твърдят, че не съществува.

# 98
  • София
  • Мнения: 44 125
никой не твърди, че не съществува.
и да, аз познавам хора и с по 500-700 лв необявени, работещи на минимална... уж.

# 99
  • Мнения: 3 066
Angel Dust-писала съм по надолу,не ми се копва пак същото ,не съм ги объркала и тогава и сега са си същите неща. Под храна не смятам пюретата,продуктите(сама си ги правех),плодовете и т.н. а не Аптамила:),а и без медикаментите Нурофен,витамини, маски,контейнери за урина,капки за нос,уши,Стеримар, ит.н. ,Колиеф капките са включени в тези сметки,но последните не):0
Наистина има хора с много ниски доходи и им се възхищавам как се оправят  bouquet

# 100
  • Мнения: 2 376
Накарахте не да смятам. Каката ми е излязла до момента 34 лв на месец за памперси+ крем 15 лв/месец. Дрешки 2-3 на месец, повечето за разкош- от разпродажби- макс 60 лв. Обувки на 3 месеца пак винаги с намаление 50-70 лв (20 лв на месец). Т.е. на месец -69 лв + дрешки или 129 лв максимум.
Храната- каквото за нас + повечко плодове. 
Ако нямаш възможност и тези пари да дадеш, започваш да го учиш от по-рано без памперс, купуваш по-евтини дрешки. Ясно е, че всяка майка иска да купи за детето си де що види, но в крайна сметка дете може да се гледа добре и с много и с малко. За мен единственото важно е да получава качествена храна и добро възпитание. 

# 101
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Едва ли ще кажа нещо ново - детенцето може да се гледа с наистина малко пари, проблема е при нас майките, които често залитаме по излишни неща. Та, аз до 6 м. съм давала пари предимно за памперси, като съм ползвала 2-3 на ден заради ЕБХ. Първата година дрешки да съм взела 2-3 пъти, имахме много подарени, а и от големия племенник. Хавлии, спално бельо, одеяла - подарено. Козметика - бадемово олио и чисто бадемово масло (около 30 лв. двете), шампоан; взех четка и гребен заради крустите, иначе не бих. Ако детето не повръща прането се увеличава незначително. Количка, кошница за кола, легло, ваничка и стойка - от Продавалника: всичко за 500 лв. (нови щяха да ми струват 1250 лв.). След 6 месец покрай захранването разходите се качват, особено ако пюрета са готови. Столчета за хранене, проходилки, бънджита... къде удобни, къде не.
Колкото повече расте детето, разходите се увеличават, но стига детето да е здраво, нещата не са страшни. 

# 102
  • Мнения: 1 669
Ние сега се готвим за бебка. Мога да кажа какви са плнуваните разходи за момента (няма кой да помага, няма кой да подарява) - количка(лятна, с кош за новородено, кош за кола)-1100 лв. Адаптер за коша за кола - 130лв. леглото сме го харесали - около 400 лв с матрака. Ваничка - анатомична - 40 лв, спално бельо - мисля 3 комплекта да и взема по 60 лв всеки. Това са по - едрите покупки засега. Стерилизатор - или втора употреба или ще ми дадат, помпа за кърма - ако е нужно тогава. Дрешки - колкото за началото.Първоначалните ни разходи - около 2200 лв по мои сметки.
Оттам нататък - ще се опитам да приложа ЕБХ - по - малко за памперси, ако се кърмим - и това без пари.
Вероятно ако нямах възможност, щях да си купя количка от 500 лв и легло от 120лв. дете се гледа и с малко, и с много. Най - важни са обичта на родителите, вниманието и грижата за детето.
И за заяждането за доходите - не си крием доходите, осигурени сме на реални заплати, плащаме си данъците (около 700лв всеки месец), плащаме си сметките и живеем така. Да е жив и здрав мъжът ми, че печели 3 пъти колкото мен, но така се наложиха обстоятелствата. Освен това, в момента пестим за жилище, но пак не мрънкаме.

# 103
  • Мнения: 144
И според мен разходите по едно бебе са относителни. Аз специално съм на мнение, че не е нужно да купуваш от най-евтиното, но пък и за какво да даваш куп пари, след като можеш да си ги спестиш. Пък и друго има - с идването на бебчето хората подаряват различни дрънкулки, бодита, одеялца, играчки и точно за това не е нужно да ги накупиш. Аз нямам бебче, в началото на бременността съм и го чакам, но имам поглед върху тези неща от други бебчета покрай мен.  Embarassed newsm03

# 104
  • Мнения: 1 125
Предложението ми е да се разбият по пера като :памперси, АМ, пюрета, дрешки , лекарства, различни други консумативи Simple Smile или както вие ги разделите.

Памперси - в началото около 3 големи стека месечно, постепенно намаляват.

АМ - не е задължителен разход и почти всички майки биха могли да го избегнат - просто могат да кърмят. Аз започнах да давам АМ след годинката, средна консумация 2-3 кутии месечно (но цената му не се различава съществено от цената на качественото прясно мляко ... или на другата храна).

Пюрета съм ползвала много малко, след което започнах аз да приготвям храната, а по-късно да предлагам и нормална храна, както и пресни сурови плодове. Използвала съм 120 пюрета примерно ... за няколкото месеца... и не е съществен разход.

За дрешките - ами то може и с малко и с много дрешки, може и със скъпи и с по-евтини, може и с нови и с употребявани (приятелките с по-големи деца няма какво да ги правят, а някои от дрешките почти не са употребявани и е глупаво да се изхвърлят) ... като цяло не е съществен разход.

Но и аз съм разсъждавала както повечето хора и съм уж изчаквала, докато просто не станах на 30 и не ми се промениха приоритетите. Но ... да чукна на дърво, не ми се е налагало да инвестирам по 200-500 лв на месец за лекарства - а подобна "изненада" не е изключена!

# 105
  • Мнения: 6 005
Като чета че с доход от 500 лв. не може да се гледа дете мога да отговоря гледа се .Доходите ни не превишават 1000 лв (в тях влизат и детските).
Разходи за първото ми дете бяха доста за парите които получавахме със съпруга ми тогава(700-800 лв),може би около 1/3 от доходите ни ,кошара,количка, памперси,дрехи ,играчки,шишета,биберони,АМ след 5 м ,след това пюрета .
За второто ми дете до момента имам 2-3 дрешки които съм купила(отново момче и износва дрехите на батко си ),спи в неговата кошара,вози се в неговата количка е има си свои играчки .Памперси почти не ползваме(1 п за два месеца и понякога по дълго),караме с  многократни пелени,кърмим се все още и млека не съм купувала,пюрета купувам рядко сама си приготвям.Единствения голям разход са лекарствата ,защото каквото хване баткото веднага му се лепи и на него.

Общи условия

Активация на акаунт