Дискусия: Вярвате ли в реализацията на писателите в България?

  • 39 074
  • 312
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 71
Лично аз не съм отправяла към Вас нито една от нападките, които ми приписвате. Привижда Ви се нещо.
Вие моето име не го знаете, може и да съм написала нещо. Може и да съм си получила поздравите.
Аз обаче знам Вашето име и току-що загубихте респекта ми като автор, както и интереса ми към произведението.

Забележките на Мамасита към Вас са състоятелни, обърнете им внимание. Бях на сайта на книгата Ви и ще Ви кажа, че бих се срамувала да представя на белия свят продукт с толкова неграмотно написана анотация (че и да се бия в гърдите колко труд и средства съм вложила в него). Мога да си представя какво е положението между виртуалните корици.

Секунда!

По мен няма проблем да ме изкарвате неграмотен, като и на слепите стана ясно, че е платено на профи за книга.

Имахме подобен казус и девойката веднага ми извади линк с текст от БАН как се пишело еди-какво си, че не помня.
-----------------------------------------------
Пак казвам, не се меся в работата на 'орицата, но не обичам някой да напада екипите от хора, които са бачкали и "според" тях трябвало да има запетайка. Окей - сбъркали сме. Сега ще ви разкажа една реална случка:
-----------------------------------------------
Кофи Анан ( бивш главен секратар на ООН ) прави следната демонстрация пред студенти.

Вади едно дървено пано, закача на него един голям бял лист и внимателно с химикал нанася в центъра му една черна точка. После пита студентите:
- Какво виждате?
- Черна точка.
- Нещо друго?
- Малка черна точка.

Кофи се усмихнал и казал: Как всички видяхте малката черна точка, а никой не видя големия бял лист?
------------------------------------------------------
П.П. Ти си добронамерена, виждам го. Хейтърчетата ги познавам отдалеч. Пази Боже в БГ някой да се опита да направи нещо. Още на старта е унищожен.

Поздрави!

# 106
  • Мнения: 71
...
Къде "видяхте" да хленча? Бихте ли посочили?

Благодаря предварително!
Ето тук:
....

Нещо друго има ли, за което да ми изядете дроба като "подкрепа"? Simple Smile

Не разбирам злобата и подозрението, с което се посреща всичко от БГ автори. Все едно сме престъпници.



И защо не копирахте точните ми думи по точния казус, а трябваше да ги вадите от контекст? Примерно:

Има обвинение към автор, че си измисля за наказание в морето - прекарване под кила на кораба с въжета ( мога да ви цитирам точния текст, който е книгата, понеже не го знаете ).
-----------------------------------------

Следва отговор от автор:

Вижте, стил на книга е фентъзи и там хиперболизация е често срещан метод. В крайна сметка, колежката оспори, че въобще някога е имало такова наказание в моркото право.

Нещо друго има ли, за което да ми изядете дроба като "подкрепа"?

Не разбирам злобата и подозрението, с което се посреща всичко от БГ автори. Все едно сме престъпници.
-----------------------------------------
П.П. Бъдете по-коректна, моля ви. Поздрави!

# 107
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз съм съгласна с критиката на Мамасита.
Не съм срещнала нейно мнение, че отрича "за наказание в морето - прекарване под кила на кораба с въжета". Само видях забележка за липсата на рапаните за времето, в което се разказва в книгата на този автор. Понеже нали трябва да съм по-конкретна, то и аз смятам обвиненията в злобарство за хленчене, защото това не са празни обвинения, а съвсем на място критика. Няма начин да срещна правописна и пунктуационна грешка и да дам шанс на такъв автор. просто никакъв шанс.

Приказката за малката точка е не на място. Когато чета, аз искам да виждам грамотен и приятен текст, а не съчинение в стил 50 нюанса без редактор.

# 108
  • Мнения: 3 096
Лично аз не съм отправяла към Вас нито една от нападките, които ми приписвате. Привижда Ви се нещо.
Вие моето име не го знаете, може и да съм написала нещо. Може и да съм си получила поздравите.
Аз обаче знам Вашето име и току-що загубихте респекта ми като автор, както и интереса ми към произведението.

Забележките на Мамасита към Вас са състоятелни, обърнете им внимание. Бях на сайта на книгата Ви и ще Ви кажа, че бих се срамувала да представя на белия свят продукт с толкова неграмотно написана анотация (че и да се бия в гърдите колко труд и средства съм вложила в него). Мога да си представя какво е положението между виртуалните корици.

Секунда!

По мен няма проблем да ме изкарвате неграмотен, като и на слепите стана ясно, че е платено на профи за книга.

Скрит текст:
Имахме подобен казус и девойката веднага ми извади линк с текст от БАН как се пишело еди-какво си, че не помня.
-----------------------------------------------
Пак казвам, не се меся в работата на 'орицата, но не обичам някой да напада екипите от хора, които са бачкали и "според" тях трябвало да има запетайка. Окей - сбъркали сме. Сега ще ви разкажа една реална случка:
-----------------------------------------------
Кофи Анан ( бивш главен секратар на ООН ) прави следната демонстрация пред студенти.

Вади едно дървено пано, закача на него един голям бял лист и внимателно с химикал нанася в центъра му една черна точка. После пита студентите:
- Какво виждате?
- Черна точка.
- Нещо друго?
- Малка черна точка.

Кофи се усмихнал и казал: Как всички видяхте малката черна точка, а никой не видя големия бял лист?
------------------------------------------------------
П.П. Ти си добронамерена, виждам го. Хейтърчетата ги познавам отдалеч. Пази Боже в БГ някой да се опита да направи нещо. Още на старта е унищожен.

Поздрави!
Няма причина да не бъда добронамерена.  Simple Smile
Само че е много жалко да си плащате на професионалисти, за да получите това:

Най-старата империя, откакто съществува човечеството е брутално нападната.

Знанията, които притежават във военното изкуство им позволяват за дълъг период от време да се съпротивляват успешно. Но се оказва, че врагът, който ги атакува ги познава прекалено добре, защото е обучен от самите тях.

Империята хвърля целия си ресурс докато се отбранява, за да подготви едно момче за бъдещ владетел като последна надежда. В същото време изпраща зов за помощ към останалите в света, срещу които воюват от хилядолетия.


Подкрепата и уважението не Ви се полагат по подразбиране само защото сте български писател. Понякога съвсем незаслужено ще чувате неприятни неща, друг път ще бъде основателно. Вие трябва да мислите за книгите си. И да си подбирате хората, с които работите.

Последна редакция: чт, 28 май 2015, 21:25 от Songes

# 109
  • Мнения: 25 633
Как да очакваме от някого да умее да пише, при положение че не може да чете?

# 110
  • Мнения: 71
Няма причина да не бъда добронамерена.  Simple Smile
Само че е много жалко да си плащате на професионалисти, за да получите това:

Най-старата империя, откакто съществува човечеството е брутално нападната.

Знанията, които притежават във военното изкуство им позволяват за дълъг период от време да се съпротивляват успешно. Но се оказва, че врагът, който ги атакува ги познава прекалено добре, защото е обучен от самите тях.

Империята хвърля целия си ресурс докато се отбранява, за да подготви едно момче за бъдещ владетел като последна надежда. В същото време изпраща зов за помощ към останалите в света, срещу които воюват от хилядолетия.


Подкрепата и уважението не Ви се полагат по подразбиране само защото сте български писател. Понякога съвсем незаслужено ще чувате неприятни неща, друг път бъде основателно. Вие трябва да мислите за книгите си. И да си подбирате хората, с които работите.

Разбирам притесненията ви за запазване на чистия български език и правилата в него, но това вече не е възможно.

Ще ви дам пример с вашия любемец Вазов. Ако примем, че Под игото е първият БГ роман, то разликата, която го откроява е използваният набор от думи в него.

Към нея дата в БГ Империя всички думи ( включая чуждиците ) са около 70 хил. думи.
Вазов в Под игото борави с 35 хил. думи, което страхотен резултат - 50% от всичко познато до него време.

После какво се случва, всички знаете. В днешния БГ език имаме над 280 хил. думи и при работата си с втората редакторка, категорично бях инструктирал, че чуждици ще се ползват само в краен случай. Обикновено при бойните сцени: като "форсиране" и прочие ..

Всячески е стремено в книга да не се ползват чуждици, а всичко да се описва на родния език.
--------------------------------------------------------------
П.П. Не виждам какво толкова ви възмущава от неграмотно написано резюме. Виждал съм и доста по-лоши, по които се въздиша, защото са писани от чужденци.

БАН утре ще смени правилата и днешната ви критика, ще отиде в кофата. После ще остане горчивия привкус, че заедно сме си загубили времето за глупости.

Ако погледнете новите правила на БАН за непряка реч, то всяка книга преди 1995г ще се окаже, че е "неграмотно" написана и трябва да я изхвърляте в печката. Дори да е писана от някой мастър като Александър Дюма или Карл Май.

Поздрави ( и се закачам, понеже виждам, че имаш чувство за хумор ).

По-ведро гледайте на нещата. Само Бог е бил съвършен Wink

# 111
  • Мнения: 6 365
" В крайна сметка, колежката оспори, че въобще някога е имало такова наказание в моркото право."

Абсолютно, оспорих точно наличието на рапани преди да са открити от морските биолози в Черно море през 20-ти век. За наказанията не знам, аз лично не бих се доверила на такава книга за моряците като на надежден източник. Има какво да учите от дядо си Умберто Еко. Освен това по киловете на корабите има морски жълъди (barnacles). Те са молюски, по съвпадение, и имат остри калцирани скелети. Виждала съм рапан, те само пътуват по корабите, но не драскат до кръв.

"Не виждам какво толкова ви възмущава от неграмотно написано резюме. Виждал съм и доста по-лоши, по които се въздиша, защото са писани от чужденци. "

И се гордееш, че има и по-лоши от твоето? Резюмето ти е лицето пред света. Съдържанието в нета е динамично. Вместо да се пенявиш тук, седни и го пренапиши. Това е професионално. Другото е мрънкане.

Езикът и стилът нямат нищо общо с правилата на БАН. Аз утре мога да реша, че ще пиша без главни букви и безразстояниямеждудумите. Обаче това с нищо няма да промени съотношенията на смисъла, рекурсията на езика, скритите метафори на физическо положение и движение. Винаги, като математическо и логическо правило, няма да има смисъл да кажеш "най-старата империя от началото на човечеството", освен ако не покажеш, че преди човечеството е имало нещо друго и това друго също е градило империи.

# 112
  • Мнения: 3 096
Авторе, за реформатор на езика ли се имаш?  Laughing (Тук много задушевно стана, защо да не минем на "ти".)
Не, по съвсем прагматични съображения изтъквам недостатъците на анотацията. Тя не става за четене, разбирането й е сериозно затруднено.

Възхищавам се на бохемския ти дух, прекрасно е, че си над нещата. Сигурно си имаш основания за самочувствието - нещо за външно финансиране ми се мерна. Ако се целиш в сериозна и образована публика обаче, ще удариш на камък. Ако ситуацията е друга, нямам какво да добавя.

# 113
  • Мнения: 71

Винаги, като математическо и логическо правило, няма да има смисъл да кажеш "най-старата империя от началото на човечеството", освен ако не покажеш, че преди човечеството е имало нещо друго и това друго също е градило империи.

Къде го видяхте това нещо написано, че не се спирате да бълвате фростотии след фростии? И да се самозаразявате колко бил неграмотен автор.

Покажете ми? ( извинявай не очаквам ). Просто такова ви е нивото на критика Wink

П.П. Слава Богу, че рапаните излязоха проблема. Пази Боже да бяха джедаите, които ги няма в книгата или елфите.

# 114
  • Мнения: 10 993
честно казано не вярвам. Ако имаш доходи от нещо друго и пишеш за удоволствие - да, но ако разчиташ да се изхранваш с хонорари, мисля че е невъзможно- около мен никой не чете книги, аз също, купувам си само учебници по моята специалност, нищо друго.

# 115
  • Мнения: 6 365

Винаги, като математическо и логическо правило, няма да има смисъл да кажеш "най-старата империя от началото на човечеството", освен ако не покажеш, че преди човечеството е имало нещо друго и това друго също е градило империи.

Къде го видяхте това нещо написано...?

Тук: http://www.ziezibook.com/nachalo

Или не си го писал ти? Това, първото изречение: "Най-старата империя, откакто съществува човечеството е брутално нападната. "

# 116
  • Мнения: 71
Авторе, за реформатор на езика ли се имаш?  Laughing (Тук много задушевно стана, защо да не минем на "ти".)
Не, по съвсем прагматични съображения изтъквам недостатъците на анотацията. Тя не става за четене, разбирането й е сериозно затруднено.

Възхищавам се на бохемския ти дух, прекрасно е, че си над нещата. Сигурно си имаш основания за самочувствието - нещо за външно финансиране ми се мерна. Ако се целиш в сериозна и образована публика обаче, ще удариш на камък. Ако ситуацията е друга, нямам какво да добавя.

Добре, ако имате син/дъщеря над 8 години ги помолете да прочетат "шибаното" резюме и ги питайте какво не са разбрали от него?

Нали в момента всички за това бучат, че младите четат и не могат да осмислят текст. Тествайте и ми кажете резултат. Ще съм благодарен!

П.П. Относно бохемския дух ... ами, виждате правя топла връзка, не се държа кат' надут пуяк, който репетирал 20 сложни чуждици и да ги мели нон-стоп, белким излезне умник.

Напротив! Водя си бележки и ако има продължение, ще се опитаме да отстаним всичко, което казвате.

Какво очаквате? От първият опит с гараж бизнес и до милиардер. Е, не става ... трябва и малко болежки по пътя.

Друг е въпрос дали ще мога да направя продължение, но е оставена тази опция. Време и ресурс не стигна ( искаше ми се още 20 страници поне ), но ... т'ва е положението.

П.П. Няма проблем за "ти" - даже го предпочитам. Аз съм Андро Wink

# 117
  • Мнения: 6 365
Ами като не искаш от първия път да се излагаш, напиши 2-3 книги, пусни ги без пари и чак след това тръгвай да търсиш слава.

# 118
  • Мнения: 71
честно казано не вярвам. Ако имаш доходи от нещо друго и пишеш за удоволствие - да, но ако разчиташ да се изхранваш с хонорари, мисля че е невъзможно- около мен никой не чете книги, аз също, купувам си само учебници по моята специалност, нищо друго.

Права сте, но не ми се коментира как вървят продажби, въпреки престижното място в книжарници.

Директно питах издатели, ама това, ако е вярно ... еПаси сапуна. Отговор: Вие си имате хоби и не ви се месим. Само свързваме.

Профита са! ( ноу фиър, ноу филингс ) Директ ми ги щипят нещата като бадж на задника. Не се оплаквам, просто ми беше смешно.

Па, аз съм по хумора. Тая втората редакторка махна едни неща по текст, аз не съм спорил с нея, понеже аз ги връщам ( то едно изречение само в пряка реч ), тя го маха.

И щом го махне два пъти не питам защо. Явно си имат правила да'е ..

# 119
  • Мнения: 12 302
Добре, ако имате син/дъщеря над 8 години ги помолете да прочетат "шибаното" резюме и ги питайте какво не са разбрали от него? ...  

Напротив! Водя си бележки и ако има продължение, ще се опитаме да отстаним всичко, което казвате.
...
Какво очаквате? От първият опит с гараж бизнес и до милиардер. Е, не става ... трябва и малко болежки по пътя.

Ето затова в някои случаи е полезно да тръгнеш от безплатна платформа - за да чуеш забележките и ако си склонен, да се съобразиш с тях, за да се получи в крайна сметка един продаваем/читаем продукт.  Доста по-малка е вероятността някой да е дотолкова отблъснат от резюмето, че да си купи книгата с единствената цел да критикува автора, за да може продължението да е по-добро.

Mamacita ме е изпреварила.

Общи условия

Активация на акаунт