Откога сами вкъщи?

  • 17 642
  • 182
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 11 091
Има деца, които се будят дори ако ги оставиш да слезеш за 30 сек. до пощенската кутия. Дете на 1-2 години, оставено без надзор, освен че може да изпадне в истерия, като се намери самО, може и да си нанесе сериозни травми.

# 136
  • Мнения: 818
Има деца, които се будят дори ако ги оставиш да слезеш за 30 сек. до пощенската кутия. Дете на 1-2 години, оставено без надзор, освен че може да изпадне в истерия, като се намери самО, може и да си нанесе сериозни травми.
Да, ако не е в кошара, която НЕ МОЖЕ да прескача и от която НЕ МОЖЕ да излиза, защото сте махнали пръчка...

Каква истерия? Децата ви нормални ли са? Или няма да забележи, че майката я няма, или ще забележи и няма да реагира... в най-лошия и бих казала рядък случай, ще се разплаче. Но да изпадне в истерия и да се нарани? Едва ли.

А, и ти дето казваш "има деца, които..." - еми нейното явно не е такова. Аз също не познавам такова дете, но сигурно някъде има.

# 137
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Има деца, които се будят дори ако ги оставиш да слезеш за 30 сек. до пощенската кутия. Дете на 1-2 години, оставено без надзор, освен че може да изпадне в истерия, като се намери самО, може и да си нанесе сериозни травми.

Дори едно елементарно отиване до WC може да отнеме между 1 и 5 минути, в зависимост от случая!

Какво, ако имам бебе, да не мога да отида до тоалетната ли, или да простра прането на терасата? Хайде бе.

# 138
  • Мнения: 11 091
Някои хора не ползват кошара. В кошари и ясли се слага добитък, не хора.
И, да, повечето майки, които познавам, не правят дълго къпане или тоалет примерно, ако бебето е будно и няма кой да стои при него. Притичват набързо.

# 139
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
И аз притичвах набързо, Параход.
Обаче ти казвам, че просто е невъзможно и неизбежно да оставиш бебето си за минутка до 5, независимо дали спящо или будно.
Все ще ти се наложи да свършиш нещо, без да го наблюдаваш нон-стоп. Може да си в тоалетната или да простираш на терасата, или да си с нацапани ръце, ако приготвяш нещо в кухнята. Знам ли и аз. Всичко правех с напрежение и нащрек, докарвах си страшно много нерви. Но сега вече си мисля, че много неща са били излишно престараване и презастраховане. И не ти говорих за къпане, разбира се - това го вършех, когато татко му се върнеше от работа  Peace

# 140
  • Мнения: 11 091
Именно, същата история.
Дадох за пример просто, че веднага усеща отдалечаването на майката и се буди (което намирам за съвсем нормално от биологична гледна точка, ако и да е натоварващо). Така че 5 минути е едно, а 30 за разходка - не.

Но за Джизъс няма биологични и правни норми, разбира се, нейните бебета стоят с часове сами, без да шукнат. Направо биха ме засърбели пръстите да й викна социалните. От всеки неин пост във форума ме сърбят Simple Smile

# 141
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Аз съм се прибирала и ходила на училище сама от 2-ри клас. В 4-ти си пържех картофи за обяд. Играех навън, стоях поне по половин ден у дома сама. Само че на няколко пъти се заплесвах с прибирането у дома и заварвах баща ми на път да ме търси. Crazy

Според мен на детето в различни етапи трябва да пооставя по малко само. Моето започнах да го оставям за по 10-на минути само у дома като стана на 3, за да изтичам до магазина за нещом което ми е спешно. Съответно му обяснявам, че отивам до долу, за да купя нещо, а то да стои мирно и тихо в стаята си. Преди това го питам дали иска да дойде с мен, ако иска идва, ако не ме чака.

Най-добре е всеки сам да си прецени кога и за колко може да си остави детето само. Всяко дете си е различно. Peace

# 142
  • Мнения: 4 413
Jesus, дете на година и половина-две спокойно може да излезе от кошарата, дори и да е с всичките си налични пръчки. Съмнявам се, че твоите не са можели да го правят на тази възраст  Peace

Преди няколко дни реших да изхвърля боклука сама. Казах на малката, че ще излизам до кофите, тя каза "добре, голяма съм, тук ще те чакам". Става въпрос за точно 2 минути време. Да ама като отворих входната врата кучето тръгна с мен и тя каза - ми щом и кучето идва, ще дойда и аз с вас. Явно се почувства прецакана само тя да си стои у дома. Другия път ще гледам кучето да не ме усети.

Обаче моето е кротко и се заиграва само. Особено ако готвя или шетам, въобще не ме закача. Само идва от време на време да ми изяжда продуктите. 

# 143
  • София
  • Мнения: 478
Много зависи от темперамента на детето. И понякога е много по-безопасно да оставиш за 10-15 мин. спящо новородено, отколкото малка хала на 3-4 год.
Моите деца като бебета спяха непробудно с часове. Случвало се е буквално да забравя, че в съседната стая имам спящо бебе. Иначе хитът на дребния (почти на 4 е) от вчера е: детска масичка, върху нея детско столче, отгоре малък пуф и той се опитва да се покатери, за да вземе пакет бонбони, който съм скрила върху хладилника (висок е 1,90). Действието се развива през петте минути, в които пускам пералнята. А преди това оцветяваше динозаври повече от половин час...Като гледам скоро няма да остане сам вкъщи Mr. Green, за разлика от батко му, на когото гласувам доста голямо доверие.

# 144
  • Мнения: 818
Jesus, дете на година и половина-две спокойно може да излезе от кошарата, дори и да е с всичките си налични пръчки. Съмнявам се, че твоите не са можели да го правят на тази възраст  Peace
Моите на тази възраст спяха в легла. Не виждам причина да не отида до магазина, докато детето спи, пък и да е будно, ако е поне на 3 години, толкова може да оцелее 10 минути.

Иначе хитът на дребния (почти на 4 е) от вчера е: детска масичка, върху нея детско столче, отгоре малък пуф и той се опитва да се покатери, за да вземе пакет бонбони, който съм скрила върху хладилника (висок е 1,90). Действието се развива през петте минути, в които пускам пералнята. А преди това оцветяваше динозаври повече от половин час...Като гледам скоро няма да остане сам вкъщи Mr. Green
Аз пък не виждам проблем в това. Като започне да се катери, ще усети къде е хлабаво и или ще слезе, или ще падне от столчето (което е върху масичката, която е висока 50 см??), т.е. ще падне от около 1 метър, ако не си прецени добре къде да стъпи (има 20-30% шанс да не прецени добре, особено ако досега не се е катерил никъде). Еми при положение, че падането не е фатално, по-добре да научи добър урок по строителство. Дайте му да играе тетрис, ще му помогне да развие идея в тази посока - кое как се слага, какво е стабилно, какво не е и т.н. Всъщност просто му покажи кои са здравите столове вкъщи, обясни му,ч е детската масичка (ако е пластмасова) не е надеждна, и не рискувай някой път поради лошата си преценка да се пребие. Което "пребиване" от 1 метър, пак казвам, едва ли ще е фатално. Също ще се научи, че щом мама е качила нещо горе, значи не трябва да се пипа. Пропускът във възпитанието му е довел до въпросното катерене горе. На моята 3-годишна като й кажа "не може шоколад сега", и пред нея да го оставя, няма да го вземе, но това го постигнах с възпитание, иначе си е дива като цяло и, ако не си твърд и категоричен, няма да те вземе насериозно.

# 145
  • Мнения: 11 091
Леле, верно си за социалните, жена.

# 146
  • Мнения: X
В тази тема 99 % са за социалните; оставящи деца на 5-6 години сами за кафе/магазин , втори оставящи деца на 8-9 да гледат не само себе си ,а и по-малките си братя и сестри  цял ден ваканциите и други оставящи спящо бебе за еди какво си без бебефон за бърза реакция .

Не ми се пише в такава тема . Потресена съм след всеки следващ надъхващ пост колко нормално е това за всеки ,защото навремето са били оставяни сами у дома и нищо им нямало ,а пък занималните били скъпи ,а пък и баби нямало и бррр...

Сбъркано ни е обществото . Tired

# 147
  • Мнения: 30 802
Да, ама за щастие в България не работят канадските социални. То иначе в Африка са мега за социалните, щото слагат едно тригодишно с тояга да варди бебетата от хиените.

Между другото, живеещите в Канада често ги спрягат тия Социални. Тук такова животно няма. Има на хартия. На практика...това са някакви нископлатени лелки, които се занимават главно с мангалите.

# 148
  • Мнения: X
Сирена , живея от 2 години в Канада само и 13 преди това в Англия. Повярвай ми ,че тук социалните са ментови бонбони спрямо онези в Англия.

Тъй като работех за тях тук ,а съм учила Социални науки и детска соц. психология именно в Англия ми е ясно ,че си нямаш идея за какво пишеш в този контекст. Това е неглижиране и застрашаване на детето по всеки човешки показател.


Както казах от човешка гледна точка ми е непонятно това безхаберие и оставяне на деца да се само-отглеждат .

# 149
  • Мнения: 30 802
Има разлика между английското изоставяне от отрепки-наркомани и това да оставиш дете за 5 мин. Тук причините за оставяне са други. Реалността, ако щеш, е друга.

В Англия имаше случай май на умряло от глад дете- в училище. Много неглижирано, напълно незабелязано.

Общи условия

Активация на акаунт