Откога сами вкъщи?

  • 17 629
  • 182
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: X
Има разлика между английското изоставяне от отрепки-наркомани и това да оставиш дете за 5 мин. Тук причините за оставяне са други. Реалността, ако щеш, е друга.

В Англия имаше случай май на умряло от глад дете- в училище. Много неглижирано, напълно незабелязано.
Пред закона няма значение кой е оставил дете само  ,а факта ,че детето е само.
Прочети темата назад и виж за какви възрасти става въпрос и за какви периоди от по цял ден 3-4 месеца в годината и половин ден през останалата част става дума. Аз съм шах и мат .

Ако прочетеш медиите последните месеци от Б-я са все цигани и отрепки извършителите нали ? Акушерка; лекар с медийни изяви в соц. мрежа ; продаващи детски органи ; деца от нормални семейства пребиващи 3 годишно; убиеца на Пауло и прочие и прочие.

Сбъркано е обществото ,защото приема за нормално едно дете да е само на крехка възраст .Не е важна държавата ,а нагласите на населението , демографията и обществените уклони .Щом такава голяма част майки и жени смятат ,че е безопасно да оставиш дете под 12 само у дома и гледащо себе си и брат/сестра ....няма какво да кажа .

# 151
  • София
  • Мнения: 478
Добре че нашите социални, нямат нищо общо с английските. Ако оставиш 12-годишно за половин ден самО, може да ти го вземат, но същото това консервативно английско общество възприема за все по-нормално това дете на 16 да реши, че не му се учи повече и да си роди дете, примерно Peace.

Определено предпочитам нашия модел с постепенно задаване на отговорности от по-невръстна възраст, отколкото ударното порастване по чужбинските тертипи. Едно дете на 11-12 не е чак толкова тъпичко, че да не се научи какво и как може и какво не, и е съвсем способно да осъзнава последствията от действията си. Също така е съвсем способно за кратко време да поеме отговорност и за друго дете.
Не виждам каква е разликата да вляза да се къпя за 30 мин. и да ги оставя двамата да си играят или да изтичам до магазина в съседния блок за 15-20 мин. Еднакво не съм в състояние да реагирам на каквото и да било.

# 152
  • Мнения: X
Не знам ,аз съм избрала в какво общество да живея и отглеждам дете .

Но повече ми харесва моделът на постепенност и независимост. Детето може да е около възрастен до 12 му  година ,но на 13-14 поработва в някой съсед (окоси трева, гледа деца, нарежда неща лавици в супера, Макдонълдс и т.н. лятната ваканция ) , на 17 шофира  , на 18  живее самостоятелно и учи и работи, на 25/6  има дете и на 30-31 си купува първия дом  ,отколкото масовият модел на дундуркане до 25 на студенти ,живеене заедно на 3 поколения и никаква независимост и подготовка за живота както е реален навън.

Не оставянето у дома в невръстна възраст (тук се говори за 5-8 годишни деца най-вече ,че и за бебета и проходили деца )  ги прави независими и справящи се индивиди .Но влиянието на навиците и обществената нагласа на мнозинството живеещи наоколо са показателни за феномена Жорко в нашето общество .

Последна редакция: ср, 05 авг 2015, 20:39 от Анонимен

# 153
  • Мнения: 11 090
Не оставянето у дома в невръстна възраст (тук се говори за 5-8 годишни деца най-вече ,че и за бебета и проходили деца )  ги прави независими и справящи се индивиди
+100

В други страни имат проблем с хеликоптерните майки, а тук основният проблем продължава да е неглижирането (въпреки че и отделни хеликоптери прелитат, основно в upper middle class).

# 154
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Контесата изпитва някакъв душевен оргазъм като се самонавива, че е по-добра от всички българки, живеещи в България. Tired

# 155
  • Мнения: 11 090
Цеца,
аз живея в България и освен това имам много забележки към други изказвания на Контесата, но в случая е права.

# 156
  • Мнения: X
Контесата изпитва някакъв душевен оргазъм като се самонавива, че е по-добра от всички българки, живеещи в България. Tired
Цеца ,къде прочете такива заключения ?
Оспорвам правотата на решения на възрастни , които по презумпция би трябвало да мислят за интереса на децата и да им осигурят основните човешки права като покрив, храна ,безопасност и сигурност.

Цеца,
аз живея в България и освен това имам много забележки към други изказвания на Контесата, но в случая е права.
Параход ,изненадана съм и то приятно при това  Peace

# 157
  • София
  • Мнения: 478
...Детето може да е около възрастен до 12 години ,но на 14 поработва в някой съсед (окоси трева, гледа деца, Макдонълдс и т.н. лятната ваканция )...
...
Не оставянето у дома в невръстна възраст (тук се говори за 5-8 годишни деца най-вече ,че и за бебета и проходили деца )  ги прави независими и справящи се индивиди .Но влиянието на навиците и обществената нагласа на мнозинството живеещи наоколо са показателни за феномена Жорко в нашето общество .

Ето това са няколко неща, които винаги са ме озадачавали по отношение на американците/канадците. До 12 не може да е сам, но е ОК на 14 да гледа чужди деца. От къде придобиват опита тези деца, като преди това не са оставяни сами? Аз лично не бих се доверила на чуждо дете за детегледачка.

По отношение на 5-8 годишните - всички подчертаха, че става дума за инцидентно оставяне и то за броени минути. Със сигурност не си забравила, че в БГ има магазинчета в почти всеки блок, т.е. да изтичаш за хляб не ти трябва да палиш колата и да караш километри до най-близкия супермаркет. Също така децата, които се прибират сами се прибират от кварталното у-ще, което много често е на съседната улица. Децата все още играят около блоковете и на много места контролът от балкона все още е възможен. И все още тук повечето съседи се познаваме, гледаме си един на друг в канчетата (понякога и проблеми си правим Wink) и комшийското дете лесно може да бъде докладвано на родителите си, че върши нещо нередно.

# 158
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Цеца,
аз живея в България и освен това имам много забележки към други изказвания на Контесата, но в случая е права.
Не говоря за последното й мнение. Общата ми представа за нея е такава.
Но има и неща, с които съм съгласна. Малко, но има. Mr. Green

Обаче:
Цитат
Ако прочетеш медиите последните месеци от Б-я са все цигани и отрепки извършителите нали ? Акушерка; лекар с медийни изяви в соц. мрежа ; продаващи детски органи ; деца от нормални семейства пребиващи 3 годишно; убиеца на Пауло и прочие и прочие.

го има и в нейната цивилизована държава. Има го навсякъде. Тук обаче новините стигат по-бързо и по-лесно до медиите.

Тук имаме доста кусури, наслоени от предишната система, от прехода, от несигурността, бедността....
Малко по малко тръгваме напред, но не можем с магическа пръчка да живеем хубавия живот като Контесата в Канада.

Едва ли всичките тук сме някакви ненормални и рискуваме с децата си ей така. Crazy

П.П. Всичките ми колежки и познати не оставят децата си сами под 12 год. възраст. Даже си ги водят и вземат от училище, нищо че могат сами да се приберат у дома.

# 159
  • Мнения: 11 090
Тук обаче новините стигат по-бързо и по-лесно до медиите.
Това не е вярно, повярвай ми.

# 160
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Зависи кой къде живее...В София може и да не е нормално, но за Пловдив, а и по-малките градове, не е така...Тук масово децата от втори клас са сами ваканцията вкъщи и сами ходят и се прибират от кварталното школо, а от 5 -ти ходят сами на училище, пътувайки с градския транспорт. Има тука там някое дето го обгрижват до късна възраст прекалено загрижени родители, но това е по -скоро във вреда на детето. Доста лошо е отношението на останалите деца към него, сипят се подигравки и т.н.

Тук нямаме бездомни кучета, живеем в стар и спокоен квартал, където всички се познават. Няма булеварди вътре в квартала, абе почти като на село...Wink

Последна редакция: ср, 05 авг 2015, 21:02 от *Бенджи*

# 161
  • Мнения: 11 090
Ами то "трябва цяло село, за да се отгледа дете" и на село наистина е различно, ако хората и нравите са ОК.
Аз моята дъщеря съм я пускала на село в Гърция. Щото знам, че е единствената руса там и знаят да ми я доведат, ако се забута някъде, че и с подаръци и почерпки ми я водят. Даже и да не познавам хората от всички околни къщи, това става в крайна сметка. Единственият проблем е, че карат като луди Simple Smile Децата ходят сами на училище от първи клас, но да стоят сами не ги оставят - винаги има някоя баба, дядо или съседка да ги наглежда.

Ама в София, където повечето хора не си знаят съседите, а от бездомните кучета и аз се страхувам...  мерси, не. Докато не й дойде акъла в главата.

# 162
  • Мнения: 10 547
 В квартала ми- голям, краен, отправна точка към останалата му част, половината 7-годишни са вече сами навън. Вие за стоенето у дома сте се хванали.

# 163
  • Мнения: X

Ето това са няколко неща, които винаги са ме озадачавали по отношение на американците/канадците. До 12 не може да е сам, но е ОК на 14 да гледа чужди деца. От къде придобиват опита тези деца, като преди това не са оставяни сами? Аз лично не бих се доверила на чуждо дете за детегледачка.


Минават курс по бърза помощ и курс за детегледачки за 2 месеца .

Аз лично не бих си оставила детето на такива гледачи ,но масово се ползват от съседите .

Все пак те познават децата и съседското семейство от раждането му и доверието е по-лесно постижимо .Предполагам ,не знам със сигурност каква им е мотивацията .
Освен ,че са по евтини от лицензираните детегледачки тийновете са наоколо ,една врата ви дели и няма нужда да плащаш и такси и да с чудиш прибрало ли се е ОК чуждото дете и е много по вероятно да е на разположение когато ви е нужно.

Цеца , за това говоря . Радва ме ,че не е така масово както излиза от отговорилите тук майки   bouquet

# 164
  • Мнения: 11 090
Каси, в Докторската пускат ли ги?
Щото в нашата част на центъра не ги пускат. На 8-9 почват да поизлизат в градинката и до училище. Епизодично.

А в Младост кучетата ми причиняват сериозен уплах, толкова са много. Не знам как не се притеснявате от тяхх.

Общи условия

Активация на акаунт