Цени на имоти в България

  • 8 138
  • 151
  •   1
Отговори
  • Мнения: 417
Мисля,че тази тема вълнува много от нас и най-вече тези от нас които все още не са се сдобили с такива.Какво мислите за цените на имотите?Моето лично мнение е,че цените са изкуствено повишени,така смятат дори самите брокери.Не е нормално преди 15-20 год. по бай Тошово време да си купиш апартамент за 10 000 лв.
и сега да искаш са го продадеш за 50 000 евро newsm11Къде отива амортизацията?... #CrazyНякъде четох за съпоставка м/у къща в Бояна/под къща в Бояна разбирайте имение с басейн/ и къща в Холивуд,та цената им беше почти  еднаква.Ееееее кога ще ни стигнат американците....

# 1
  • Майничка
  • Мнения: 12 618
Е-е, по бай Тошово време 10 000лв. си бяха пари, апартамент (голям) можеш да купиш с тях, не като сега Joy
 Цената се формира от търсенето и предлагането, не от цената, на която си придобил имота преди време. Направи и другата сметка - дядо ти посторил къща, в Долно нанагорнище, примерно за 10 000лв. - тогава двустаен в София е можел да купи за тези пари, а сега и 5 000лв. не можеш да й вземеш. 

# 2
  • Мнения: 13 512
http://www.remax.bg/PubScripts/ListingFull.asp?AgentId=306007001 … AABF-9BA84189E4F1

Особено високи са във Варна.Под 1000 евро на квадрат  в добър район..няма

# 3
  • UK
  • Мнения: 3 959
А в селата покрай Варна... Купихме си къща за 4000 лева в едно село на 20на километра от Варна преди около пет години, на 5 километра от Камчия, сега един апартамент може да се купи с парите, ако я продадем.

# 4
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не е нормално преди 15-20 год. по бай Тошово време да си купиш апартамент за 10 000 лв.
и сега да искаш са го продадеш за 50 000 евро newsm11Къде отива амортизацията?... #Crazy
Амортизацията не я мисли, тя също е включена в новата цена Wink
Не знам до кога ще се вдигат тия цени бе! Хубавите жилища в София вече са под над 2000 евро кв. м.

# 5
  • Мнения: 13 512
А в селата покрай Варна... Купихме си къща за 4000 лева в едно село на 20на километра от Варна преди около пет години, на 5 километра от Камчия, сега един апартамент може да се купи с парите, ако я продадем.
Де да бяхте купили няколко,де Laughing Laughing

# 6
  • UK
  • Мнения: 3 959
А, мерси. Толкова нерви потрошиха майка ми и баща ми покрай тая къща... Ама е хубавка де... Стига дядо ми да не живееше в нея, такава вила щеше да стане... Ние и построихме ще една стая, отгоре верандата. Само да не живееше дядо ми там, да...

# 7
  • Мнения: 5 468
Горещо се надявам цените да започнат да падат или банките да започнат да отпускат кредити при поносими условия. Както е в други страни. Всички живеят на кредит. Цял живот изплащат, НО ако работи и мъжа и жената - нямат проблем с вноските по кредита и с достойно съществуване.

# 8
  • Мнения: 5 622
Цените са направо  #Crazy

Добре, че не трябва да купувам....

# 9
  • Мнения: 13 512
Горещо се надявам цените да започнат да падат или банките да започнат да отпускат кредити при поносими условия. Както е в други страни. Всички живеят на кредит. Цял живот изплащат, НО ако работи и мъжа и жената - нямат проблем с вноските по кредита и с достойно съществуване.

Цените в големите градове няма как да започнат да падат,по-вероятно е лихвите да паднат.

# 10
  • Мнения: 2 534
Тази тема ми е особено болна
Безобразно високи цени
Безобразно високи лихви по жилищните кредити

# 11
  • Мнения: 5 468
Тази тема ми е особено болна
Безобразно високи цени
Безобразно високи лихви по жилищните кредити

Абсолютно! И на мен ми е болна. Взимаш 50 000 лв., връщаш 110 000. За панелка в краен квартал.

# 12
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
Цитат
Моето лично мнение е,че цените са изкуствено повишени,така смятат дори самите брокери.
- И практиката показва същото - в Унгария цените също бяха бая раздути очаквайки влакови композиции със западняци с торби евро, но след като влезна в ЕС, цените започнаха да падат.     - Значи покрай реалното увеличение на цените на строителните материали и надниците на майсторите - строители, има и кухо раздуване на балона!
 - Освен това българина колкото повече му вдигат цените, толково повече ... купува?!

# 13
  • Мнения: 677
"Столицата на Великобритания – Лондон е изпреварил Ню Йорк като най-скъпият град в света за покупка на луксозни домове.

До голяма степен това се е предопределило от засиления интерес на чуждестранни инвеститори от Азия, Източна Европа и Близкия Изток.

Към момента средната цена на луксозните жилища в добрите квартали на града възлиза на 2 300 долара на фона на 1 900 долара в Ню Йорк, по данни от проучване на изследователската агенция на CB Richard Ellis Hamptons International.

Подобна е ситуацията в така наречената “топ категория” сред жилищата, като средната цена на най-луксозните жилища в най-реномираните квартали в Лондон е 5 715 долара за квадратен метър, докато тази в Ню Йорк е 5 100 долара за квадратен метър."

аз ше бегам..там по-ме кефи..а и цените са почти същите бе..



# 14
  • Мнения: 5 622

 - Освен това българина колкото повече му вдигат цените, толково повече ... купува?!

Ефектът на парадокса.

# 15
  • Мнения: 2 013
Когато през 2002 г. купувах жилище за 320 долара на квадрат в добър квартал в София имаше хора, които ми обясняваха, че цените са високи и би трябвало да паднат. Само година по-късно цените вече бяха 500 евро за квадрат, в момента в кврартала се предлагат по 700-900-1000 евро за квардат... Тогава обаче още и банковите кредити бяха рядкост.
Струва ми се, че цените няма как да паднат значително, че ръстът на печалба е огромен е факт, че са много скъпи спрямо нашия стандарт - също, но такива са цените и в съседните на нас държави.  

# 16
  • Мнения: 818
Навсякъде където съм била,жилищата са скъпи.И тук направо са бомбастични,не цените на жилищата или лихвите трябва да падат,а заплатите да се вдигнат.Тогава ще е посилно и кредити за жилище,кола,мебели и т.н.Както тук...
Ама това с панелките и мен ме дразни,не може жилище преди срутване да му искат толкова пари,поне тук ги обновяват.

# 17
  • Мнения: 13 512
Към момента средната цена на луксозните жилища в добрите квартали на града възлиза на 2 300 долара на фона на 1 900 долара в Ню Йорк, по данни от проучване на изследователската агенция на CB Richard Ellis Hamptons International.
Подобна е ситуацията в така наречената “топ категория” сред жилищата, като средната цена на най-луксозните жилища в най-реномираните квартали в Лондон е 5 715 долара за квадратен метър, докато тази в Ню Йорк е 5 100 долара за квадратен метър."
аз ше бегам..там по-ме кефи..а и цените са почти същите бе..
Почти същаата-друг път!
Моят апартамент от 150 кв.м. струва не 420 000 евро, а  180 000. На квадрат разликата може да не е огромна,ама като го умножиш по 100-150..?
Щом толкова чужденци  си купуват апартаменти във Варна, значи все още им е изгодно

# 18
  • Мнения: 5 462
Не се кахарете само една година след влизането ни евро съюза ще видите как драстично ще паднат цените на имотите.За сметка на това  ще се вдигнат данъците ...

# 19
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
Цитат
- Освен това българина колкото повече му вдигат цените, толково повече ... купува?!

Ефектът на парадокса.
 
 
  ... затова в цял свят по празниците цените падат, а БГ скачат двойно!...

# 20
  • София
  • Мнения: 3 328
Не се кахарете само една година след влизането ни евро съюза ще видите как драстично ще паднат цените на имотите.За сметка на това  ще се вдигнат данъците ...
Що ми се струва, че в Чехия и Словения не стана точно така... newsm78
А по темата - лудото раздаване на банкови кредити няма как да не доведе до повишено търсене. А предлагането просто се опитва да му съответства. Е, и чичо на село се пробва да влезе малце по-раншко в Авропата.

# 21
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
Цитат
...Иначе друга логика не виждам да купуват къщи в села с преобладаващо циганско население...

 - След първото нападение на бандюгите, някои англичани вече си дигнаха партакейшите...

# 22
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
не цените на жилищата или лихвите трябва да падат,а заплатите да се вдигнат
Ама това с панелките и мен ме дразни,не може жилище преди срутване да му искат толкова пари, поне тук ги обновяват.
Peace Не само заплатите, въобще оценяването на труда е под всякаква критика, трябва да се промени схемата изцяло. Тогава ще си дойде всичко на мястото и човек ще може по-реално да преценява свое жилище ли да купува и да се наема с поддръжка, ремонти и всички подобни екстри на собствеността или да плаща наем, а за другото да си се грижи собственика.
Цитат
Ама това с панелките и мен ме дразни,не може жилище преди срутване да му искат толкова пари, поне тук ги обновяват.
Колкото до панелките - кой да ги обновява тук? По-големият % от апартаментите там са собствени, всеки си врътва ключа отвътре и смята, че отговорността му свършва дотам. Не вярвам да не сте виждали какви гробници-входове има Sad. А дори и да имат желание да ги поддържат - в повечето хората нямат средства дори сметките на апартамента да си покрият, какво да говорим за обновяване? В някои от тези жилища не е правен ремонт откакто са се нанесли хората да живеят там, това е горчивата истина.

# 23
  • Мнения: 13 512
Така...вие сте от страната на тези,които чувате, а аз на тези,които виждат. Кипър и Малта определено се доближават до стандарта на живот в Лондон. /В Кипър бях преди няколко години, в Малта-преди 2 , в Лондон ще съм другата седмица. /Има някаква политика на отпускане на безлихвени кредиити за закупуване на жилища в България от англичани. Така,че ако той има  къща за 200 000 паунда, тук ще си  купи точно 1 къща в Драгалевци за тази цена. Има сделки много над тази цена за Драгалевци,Бояна и др..

# 24
  • Мнения: 13 512
Част от новото строителство, апартаментите стаите в тях (като размери )приличат точно на кокошарници
Стаите са такива,каквото е търсенето. Хората имат 60 000 евро/не са малко пари/,но искат 2 спални...в такъв случай стаите стават по 10 кв...за да може на 60 квадрата да има 2 стаи. Едно време с 2 спални бяха само апартаментите от по 90-100 квадрата. Затова така се получава. А на когото му се виждат малки- си ги уголемява по време на строеж- пари да имаш само!

# 25
  • Мнения: 818
Ами да би било интересно да видя статистиката на закупени имоти от чужденци в големи градове и малки села Simple Smile

# 26
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ай стига се разправяли за цените на наемите. Между другото има наеми на апартаменти доста над 1200 евро.
Кажете данъците ще се вдигнат или ще паднат като влезем в Европа- защо се разминават мненията?

# 27
  • Мнения: 7 837
Мога ли да попитам информативно, как вървят лихвите по жилищните кредити?

При всички положения ще има раздвижване на пазара на кредите. Най-хубавото ще е, ако навлязат в БГ и моргидж компании, които да конкурират банките.

# 28
  • Мнения: 7 120
Част от новото строителство, апартаментите стаите в тях (като размери )приличат точно на кокошарници
Стаите са такива,каквото е търсенето. Хората имат 60 000 евро/не са малко пари/,но искат 2 спални...в такъв случай стаите стават по 10 кв...за да може на 60 квадрата да има 2 стаи. Едно време с 2 спални бяха само апартаментите от по 90-100 квадрата. Затова така се получава. А на когото му се виждат малки- си ги уголемява по време на строеж- пари да имаш само!

Едно време квадратурата беше за чиста жилищна площ, а не за мазе и идеални части. Едно време апартамент с една стая беше едностаен. Сега същите вече са двустайни - холът е стая, кухнята е в хола.
 

# 29
  • Мнения: 13 512
Това с едностаен,двустен  се промени още преди 10.11.1189. Не знам какво го породи.Преди наистина за стаи се брояха само спалните. Сега в квадратурата не влизат терасите идеалните части и мазите.Правят го само некоректните строители.

# 30
  • Мнения: 2 081
Не живея в идеалния център на Варна, но сме в сравнително нова и прилична кооперация. От 18 апартамента във входа, само 8 сме българи, целогодишно живеещи. Останалите жилища са купени само от англичани, които идват за 2-3 месеца в годината, не плащат нито лев за консумативи в блока и дори не си отварят вратите, когато им звъниш. Жилищата са средно по 100 кв.м. и цените миналата година бяха 650-700 евро за кв.м., това лято бяха по 1000 евро за кв.м. Това е статистиката за нашия вход Laughing

Ами да би било интересно да видя статистиката на закупени имоти от чужденци в големи градове и малки села Simple Smile

# 31
  • Мнения: 7 120
monda, моля те да ми отвориш очите за поне един коректен строител.   bouquet

# 32
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Markrit, не че заставам на страната на monda... но има наеми и по 120 евро, нали? А също има търсене за луксозни апартаменти и къщи. Нормално е един скъп апартамент да е с висок наем.

# 33
  • Мнения: 2 768
Учудва те, защото гледаш на нещата от твоята си камбанария!
Ами като си купи този някой имота, трябва да даде около 2-3 пъти повече пари, от тези, които е дал за жилището, за да го обзаведе луксозно. А ако пребивава временно в града това съвсем не е нужно.

# 34
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Не виждам логиката човек който може да си позволи да дава такава сума за наем да не си купи направо един също толкова луксозен апартамент !Ето това ме учудва ?????????
За това може да има точно хиляда причини - ето ти няколко: наемът за офис на фирма се признава за разход, примерно - докато собствеността гълта средства за данъци и поддръжка, това първо; второ - на доста мениджъри, чужденци най-често, компанията им поема тези разходи, понякога вкл. и консумативите... и още има доста, ама хайде стига толкова засега.

Гледам, Ета е дала и друга обяснение, също логично.

# 35
  • Мнения: 5 370
Teмата съвсем се отнесе, но винаги ми е било интересно злобното отношение към хората, занимаващи се със рентиерство в БГ.
Работила съм в тази сфера и по наблюдения, смея да твърдя, че точно хората, които взимат големи наеми, плащат данъците си. Обикновено такива имоти се наемат от чужди компании, които няма да шикалкавят и си искат отчетност за наемите.
Стига вече с това ганьовско отношение и класификации...
Кейси, разясни ми, моля те, за моргидж компаниите?
Защо ще е по-згодно с тях?
И какво точно значи моргидж? newsm78

# 36
  • Мнения: 7 837
Кейси, разясни ми, моля те, за моргидж компаниите?
Защо ще е по-згодно с тях?
И какво точно значи моргидж? newsm78

О, не твърдя че автоматично ще е по-изгодно, но ще настъпи раздвижване и конкуренция.
Това е кредита, който се отпуска с ипотека на имота за период 20-30 г. Въртеше ми се в главата англ. дума, написах я по навик  Blush

# 37
  • Мнения: 13 512
За  момента нямм представа от лихвите по ипотечните кредити, но преди 4-5  години моя позната от Варна изтегли ипотечен кредит,купи място в Банкя и построи къща.Обзаведе я луксозно и я даде под наем на посолство-на някой от служителите. И с наема не само ,че изплащаше кредита, ами и оставаха. Предполагам ,че и сега може да е същото положение.

# 38
  • Мнения: 13 512
Цените в България са високи.ОК. Но те все пак се определят от търсенето. Защото ако един инвеститор построи 1 сграда и няма кой да му даде исканите пари на квадрат, то той ще свали цената ,нали? А шом не го прави,значи тези жилища се продават. И хората не отиват да си купуват жилища в Ню Йорк или Пекин или Лондон,,защото са по-евтини. Не приемам и твърдението, че новите сгради са кокошкарници.Да,сигурно има и лощо изпълнени, но тези от по 1200 евро нагоре със сигурност не са. И темата се превърна в едно махленско драчене - включиха се хора,които са чули,мислят и са убедени,но НЕ ЗНАЯТ.

# 39
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Цените в България са високи.ОК. Но те все пак се определят от търсенето. Защото ако един инвеститор построи 1 сграда и няма кой да му даде исканите пари на квадрат, то той ще свали цената ,нали? А шом не го прави,значи тези жилища се продават. И хората не отиват да си купуват жилища в Ню Йорк или Пекин или Лондон,,защото са по-евтини. Не приемам и твърдението, че новите сгради са кокошкарници.Да,сигурно има и лощо изпълнени, но тези от по 1200 евро нагоре със сигурност не са. И темата се превърна в едно махленско драчене - включиха се хора,които са чули,мислят и са убедени,но НЕ ЗНАЯТ.
Peace
Знам го аз това, във въртележката съм от 10 години.
Лошото е, че по-страничен наблюдател, който не се е сблъсквал със строителни проблеми няма как да прецени обективно и вярва на всякаквите слухове, които се носят.
Оттам тръгва всичко.

# 40
  • Learn to fly. Fly away.
  • Мнения: 284
Цените са меко казано безобразно високи.Добре че приключих отдавна с купуването на имоти, сега си чакам наследствата.Ако купувам занапред,няма да е в БГ. От тоя лукс на жил. сграда Жаклин оба4е никакъв уют не ми лъха, не бих си инвестирала там парите! Нали има чужденци - да купуват те!

# 41
  • Мнения: 6 167

Цените в големите градове няма как да започнат да падат,по-вероятно е лихвите да паднат.

допълвам, 4е според мен цените Ще паднат леко с влизането в ЕС.
следя пазара напоследък, заради мераци в Мондиния регион.
искаме като пенсионери да ходим на 4ерно море. ха ха.
мъжът ми италианец мисли, 4е за 5 000 можем да вземем апартамент в центъра на Варна и мисли 4е в бг доматите с колците ги ядем Mr. Green
каква заблуда.
Сега се блеЩи ей така  Shocked от цените.
затова наШата покупка Ще остане малко в бъдеЩето, но един ден... идваме, Монда  Wink

# 42
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477

Цените в големите градове няма как да започнат да падат,по-вероятно е лихвите да паднат.

допълвам, 4е според мен цените Ще паднат леко с влизането в ЕС.
следя пазара напоследък, заради мераци в Мондиния регион.
искаме като пенсионери да ходим на 4ерно море. ха ха.
мъжът ми италианец мисли, 4е за 5 000 можем да вземем апартамент в центъра на Варна и мисли 4е в бг доматите с колците ги ядем Mr. Green
каква заблуда.
Сега се блеЩи ей така  Shocked от цените.
затова наШата покупка Ще остане малко в бъдеЩето, но един ден... идваме, Монда  Wink

същото стана и с моя тази година Laughing
за това побързахме да вземем последното евтино място в хубав район в планината и за сега ще инвестираме в наща си къща в Емирствата. цените са същите.
за България мога да кажа, че все още цените на новите жилища не са толкова високи( в световен мащаб). стандарта на живот на българина като болшинство е нисък и не може да си ги позволи.

# 43
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
Някой знае ли европейски сайт за имоти, където свободно мога да си предложа апартамента във Варна?

# 44
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Аз имам конкретен въпрос:

Има ли статистика за продадени имоти по месец и по град, мисля, че тази информация е обществено достояние, но не знам дали някъде е организирана така, както на мен ми трябва?

Става въпрос за реално минали сделки, не за колко ги предлагат/търсят.

Нещо от рода:
София, за месец август 2006
Продадени 250 апартамента
Средна цена 100,000 евро
Средна квадратура 80 кв.м.

Интересувам се специално за Пловдив, ще съм благодарна, ако някой даде мнение.

# 45
  • Мнения: 6 167
taz tema kude e otisla dokato me e njamalo. newsm78

със сигурност сега ако мариабутти постне линк на луксозна жилиЩна сграда в Дубай Ще ни скрие топката  Wink

но май не е това целта.

познавам Лондон много добре (има и луксозни сгради, какво ли няма всъЩност в град Лондон , голямо 4удо е тоя град Wink със съЩия успех можеь да покажеШ Бъкингам. И там е лукс, май.

това което извънредно много ме кефи оба4е е, 4е в град Варна, България има сгради, като показаните от малена и ета. мога само да се радвам, 4е се раз4упват стереотипите , 4е ве4е има такива сгради и в БГ, радвам се, 4е ве4е не вси4ки живеят в квадратни кутийки с опикани асансьори с откраднати круШки, радвам се 4е има разнообразие, 4е хората имат изисквания към това къде живеят и в какво, а не просто да имат покрив над главата си и да си остъкляват балконите, за да спе4елят 1 метър плоЩ.
и се радвам, 4е има българи, които плаЩат за показаното на снимките.

съжалявам, 4е някои хора не могат да преживеят това.


# 46
  • UK
  • Мнения: 3 959
Тая сграда е точно зад моя блок. Wink Какво и има?  Апартаментите бяха разпродадени преди да се построи блокчето, между другото. Това по въпроса с търсенето и предлагането. А надолу из уличките правят още една, ама е по голяма. Пак такова, луксозно. Май и на него му бяха изкупили апартаментите набързо. За всеки случай този се напълни с хора за по малко от месец, ремонти инклудинг.

# 47
  • Мнения: 2 759
..Апартаментите бяха разпродадени преди да се построи блокчето, между другото. Това по въпроса с търсенето и предлагането...

   Aко не бъркам, цените 'на зелено' са различни (по-ниски) от цените на същите апартаменти, но вече готови (по-високи)?  newsm78

# 48
  • UK
  • Мнения: 3 959
Няма никакво значение, разликата не е толкова голяма. Изобщо не е.

# 49
  • Мнения: 13 512
10-15% е разликата

# 50
  • Мнения: 13 782
Така е, цените на зелено са по-ниски, освен това се плаща разсрочено - една първоначално вноска и после по 10-20 % на плоча. Последната вноска се прави при покрив. А можеш да се договориш със строителя и за друга схема на плащане.
И извинявайте, но какво е това соц мислене! Кой имал, защо имал, защо толкова му искал на това, дето има!?  Докога?! Защо приемаме за нормално да има много богати хора там някъде, а тук - не!? Нали не се дразним на вилите, къщите и яхтите за милиони! Защо се нервим, че съседа има хиляди!? Ами имат хората и не са нито  престъпници, нито крадци, нито мафиоти. Работливи са, кадърни са, имат бизнес нюх, ориентират се добре в ситуацията и - печелят! За съжаление, не  всички можем като тях, но това не е причина да ги мразим. Или пък обиждаме!
И всеки сам си е направил избора къде и как да живее  bouquet

# 51
  • Мнения: 928
Предстои ми покупка на апартамент и малко или много вече съм в час с цените на имоти в София. Може да се намери ново строителство апартамент на цена от 500 до 1000 евро. Цената зависи от района, дали ще е комплекс от блокчета с двор или ще са блок до блока, материали, степен на завършване и какво ли още не.
Можете също и да си построите къща, но излиза доста солено. Там където ние проверихме къщата ти излиза 500 000 евро. Правят я по твой проект в кварталче близо до Южния парк с все такива новопостроени къщи. Вече има около 30 (на пръв поглед видях толкова), в които живеят семейства. Наистина е страхотно, но явно там ще да е "Квартала на богатите"  Crazy
Всеки сам преценява според възможностите си какво и дали да купува.
Цените и според мен има накъде да растат Crossing Arms
Успех на всички при покупките   bouquet

П.П. Само да поправя бяла птица - на нас последната вноска ни я искат при акт 16  Hug

Последна редакция: ср, 06 сеп 2006, 09:55 от Reza

# 52
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Ета, благодаря за сайта, там статистиките са за оферти, но дава представа.
Защото аз пък се сетих, че това, което ми трябва на мен, е почти невъзможно да се намери, защото 99% от покупко-продажбите се записват на занижени цени.  Rolling Eyes

# 53
  • Мнения: 2 768
Бубка, ето още един сайт http://realestates.bg/stat.php. Няма логика да правят статистика по занижени цени, а да продават по други, според мен  Thinking

Последна редакция: ср, 06 сеп 2006, 09:55 от Reza

# 54
  • Мнения: 1 002
Направено неотдавна проучване на лондонския вестник "Таймс" на българския пазар на недвижимите имоти обаче показа, че по-голямата част от вилите и апартаментите се купуват главно със спекулативна цел, като собствениците им се надяват да ги препродадат, когато цените се покачат, а междувременно да печелят от даването им под наем. Същото проучване показа, че пазарът на имоти в България не е добре разработен и е твърде несигурен, за да се очакват от него стабилни доходи.
това "проучване" не знам откога го чета , поне от две години , но е факт , че имотите не са спрели да поскъпват ,
няма и да спрат - каквото и да си говорим - БЪлгария е страната с най-ниските цени на имоти в ЕС , има хубав климат , има някаква сигурност ( тук няма да станат ексцесии ) , на два час път със самолет е от цяла Европа , страната ще се развива икономически - няма минуси , ако си купиш имот тук  .
Доходността , казват , е спаднала с 2 % , ама какво от това - цените са си факт  Simple Smile

# 55
  • Мнения: 4 300
Намесвам се в спора с малко по различна гледна точка. Истина е че има много луксозни сгради във Варна. Но според мен това което липсва на българския пазар ( и то не само на недвижими имоти ) е първо сегментацията и второ регулации.
Всички сме виждали невероятно луксозните сгради, с апартаменти като слънце, но пред тях съборени кофи за боклук, няма улица и т.н., и т.н. Блок, чиято фасада сключва ъгъл от 26 градуса със съседния, блок на 6 етажа на калкан със съборетина- все познати гледки. Или пък семейство, което живее в апартамент ( най често получен като обезщетение заради наследствен терен), на чиито прозорец има скаричка с 2 пиперки за печене. Мила картинка:)
Но ми прави впечатление, че доста от хората си мислят че щом нещо се продава те трябва да могат да си го купят и драпат със зъби и нокти за там, дето не им е мястото.  То и затова като почнат да се събират по 6лв примерно  ( в нов блок) за чистачка, все има едни 30%, които нямат и не плащат. Но живеят в апартамент за 100 000.
По въпроса за регулациите и контрола от държавата. На улицата, на която живее баба ми в Гръцката махала се строи нова къща. Еднофамилна, на 3 етажа. Първо при строежа събориха трафопоста. След което 3 дни нямаше ток у баба ми ( а вероятно и на цялата улица). След това построиха трафопоста на тротоара!!! вместо на старото му място. След това един от съседите ( общински съветник) се оплакал че къщата е по висока от колкото трябва и се оказало че разрешението е за 2 етажа, та разбиха около 1 метър тухли и снижиха строежа. Сега пък се оказа че строителят фалирал и жената, която строи къщата, няма пари да продължи защото е платила предварително. Вече почти 5 месеца строежа си седи така, никой нищо не строи, трафопоста си е на тротоара, а мръсотията се измива бавно от дъжда . А в съседната кооперация - вярно хубава и луксозна сама по себе си- цените са 1200 е/кв.м.

Душата ми се напълни от едно филмче на моя приятелка от Шотландия- семейство средна класа си живее в еднофамилна къщичка с квартал с "преработени" изоставени миньорски общежития. Но така направени че наистина са красиви, функционални и удобни- и улицата си е улица, полянката пред къщите е зелена и чиста, няма огради. Не затъваш в кал и пепел докато издрапаш до входната си врата.


И още впечатления мога да споделям......

# 56
  • Мнения: 2 292
големи писания голямо чудо  ooooh! а истината е , че в БГ се продават големи боклуци на невероятни цени и всеки на село е решил да си продаде обора и да стане милионер , zащото англичаните идат на талаzи ... Смешна работа. А сторежите са едни луксоzни, ама например в Малдост 2 насред блатото , дето винаги си е било блато. Сега пък са сложили помпа да отводнява маzетата и 1 етаж. А що мужъл има по луксоzните апартаменти  в теzи блокое ... не е истина  Sick
А що се отнася до инфраструктурата кръгла нула. ни супермаркети, ни градинки, ни тротоари, ни транспорт, ни подходящи улици zа увеличения трафик, ни гаражи (подzемни, надzемни) ... и цените пак ами ЕВРОПЕЙСКИ  Joy 

# 57
  • Мнения: 6 039
Понеже стана въпрос как до блата и панелни блокове се строят уж луксозни сгради искам да ви покажа 2 примера от световно ниво.

Това е една сграда на HERZOG & de MEURON na 99.9% ot was това име нищо не ви говори, но това са едни от хората, които диктуват световната архитектура и които правят нашето или вашето бъдеще.


това е средата в която е построена тази сграда:






Прилича малко на под Аспаруховия Мост, нали . Е това също е лондон /с малко "л"/

Както и това, точно пред едно БЛАТО, сега наречено ЕЗЕРО:


# 58
  • Мнения: 4 300
Малена, сградите които си показала на първите си снимки са страхотни, наистина. Но не са жилищни.
Това исках да кажа със сегментацията - не бива да се прави такъв тюрлюгювеч ( както казва баба ми Joy), складове  до жилищни сгради, или примерно жилищен блок между задния двор с разбрицаните линейки на АГ болница, хлебозавод и паркинг за ТИР- ове. Последният пример е реален- за Княжево в София. Е този блок наистина е луксозен, но какъв смисъл има да живееш там, когато всяка сутрин в 4 ще те будят промишлени шумове? Според мен луксозно може да се нарече жилище, което има не само добър интериор, а и обкръжаваща среда. То е ясно че навсякъде по света има недоразумения, както и хубави неща. Да ги питаш във Венеция как живеят всред смрад и мръсотия, но ето.....фактът си е факт.
Между другото спорът тук се пренесе на лична почва и не е особено приятен Naughty

И като завършек- едно голямо благодаря на българските архитекти и дизайнери, наистина правят невероятни неща!

# 59
  • Мнения: 5 539
Мисля,че тази тема вълнува много от нас и най-вече тези от нас които все още не са се сдобили с такива.Какво мислите за цените на имотите?
Мисля, че са изкуствено завишени. Ако приемем, че стойността на 1 кв.м. застроена площ е 200-250 евро макс. в повечето случаи, цени от 800 и нагоре евро са нелогични. Каква е тази печалба от 400%? #Crazy
Но, казват, пазарът диктува и мисля, че скоро нещата ще се нормализират.
На Слънчев бряг например се наводни с луксозни апартаменти, обаче купувачите нещо взеха да липсват.
Да не говорим, че това, което отвън може да изглежда луксозно, погледнато отвътре може да включва "екстри" като наводнени мазета, избиване на влага по стените и т.н. Много строителни фирми строят некачествено, за да им е по-евтино и по-бързо. А после човек си мисли, че купува нещо качествено, което си струва парите и разбира грешката си твърде късно.

# 60
  • Мнения: 6 039
Малена, сградите които си показала на първите си снимки са страхотни, наистина. Но не са жилищни.
Това исках да кажа със сегментацията - не бива да се прави такъв тюрлюгювеч ( както казва баба ми Joy), складове  до жилищни сгради, или примерно жилищен блок между задния двор с разбрицаните линейки на АГ болница, хлебозавод и паркинг за ТИР- ове. Последният пример е реален- за Княжево в София. Е този блок наистина е луксозен, но какъв смисъл има да живееш там, когато всяка сутрин в 4 ще те будят промишлени шумове? Според мен луксозно може да се нарече жилище, което има не само добър интериор, а и обкръжаваща среда. То е ясно че навсякъде по света има недоразумения, както и хубави неща. Да ги питаш във Венеция как живеят всред смрад и мръсотия, но ето.....фактът си е факт.
Между другото спорът тук се пренесе на лична почва и не е особено приятен Naughty

И като завършек- едно голямо благодаря на българските архитекти и дизайнери, наистина правят невероятни неща!


права си, но за всисква време
едната сграда е нещо като аналог на нашите Читалища или културни домове, а втората е 100%жилищна

Практика е на запад и никого не смущава това, че се се строят луксозни сгради от известни Архитекти в бедни квартали, без никаква индраструктура, с висока престъпност - гета!
Това веднага привлича и други крупни инвеститори и района за 2-4 години променя облика си и съответно себестойносста си.
Разбира се говоря за страни,  в които се работи с голям размах и в които Общината може да плати не само на  HERZOG & de MEURON, но и на мног други да проектират.

# 61
  • Мнения: 928
Мили мами,
тези, които сте в София и живеете в ново строителство. Моля помогнете ми да направя своя избор. Който има какво да каже по въпроса, да заповяда тук -  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=124914.0   bouquet

# 62
  • Мнения: 5 370
Мисля,че тази тема вълнува много от нас и най-вече тези от нас които все още не са се сдобили с такива.Какво мислите за цените на имотите?
Мисля, че са изкуствено завишени. Ако приемем, че стойността на 1 кв.м. застроена площ е 200-250 евро макс. в повечето случаи, цени от 800 и нагоре евро са нелогични. Каква е тази печалба от 400%? #Crazy
Но, казват, пазарът диктува и мисля, че скоро нещата ще се нормализират.
На Слънчев бряг например се наводни с луксозни апартаменти, обаче купувачите нещо взеха да липсват.
Да не говорим, че това, което отвън може да изглежда луксозно, погледнато отвътре може да включва "екстри" като наводнени мазета, избиване на влага по стените и т.н. Много строителни фирми строят некачествено, за да им е по-евтино и по-бързо. А после човек си мисли, че купува нещо качествено, което си струва парите и разбира грешката си твърде късно.
ХА!!!.
Евалата, Лилита, ето я истината.
Отдавна се канех да го напиша, ама що ли не посмях..............
Айде, нека даже да приемем, че себестойността-реалната-е 300 даже евро.
как така ми образуват изведнъж по 800-900-1000 евро на квадрат, че и се опитват да ме убедят колко ми е изгодно??? Тинтири-минтири на квадрат.
И всички са В ИГРАТА-и банки, и брокери, ецетера.
П.С. Това, последното, е не само мое мнение, ами и на уважавания от мене вестник КАПИТАЛ.

# 63
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Айде, нека даже да приемем, че себестойността-реалната-е 300 даже евро.
как така ми образуват изведнъж по 800-900-1000 евро на квадрат, че и се опитват да ме убедят колко ми е изгодно??? Тинтири-минтири на квадрат.
Че има и такъв момент - има, обаче 300 евро ми се види нисичка цена.
Всъщност доста зависи от това какви точно материали се използват, подготвен ли е добре теренът, за да не прави проблеми по-нататък, въобще много такива наглед дребни неща, които се пропускат. Една сграда не е само тухли, бетон и замазка, доста други неща предхождат строителството, а и след като се завърши за да влезе в експлоатация бая документчета трябват. Някой да е пробвал да ги вади сам и на собствен джоб? Защото съм го правила преди 10-ина години на ниво виза за проектиране и идеен проект и имам 'лека' представа, строителят си влезе в ролята след като бяхме изгазили сами всичко. А в най-скоро време за друго място втората фаза ме чака, въвеждане в експлоатация - пак със собствени сили и средства, защото инвеститорът огелпи работата и отсега ми се плаши окото Crazy. Всичко това гълта пари, и то много. Тук има архитекти доста, нека да чуем цената примерно на един трафопост - не е малко, мисля. Ами ток, води, парно, външни връзки, асансьор и всякакви такива? Само механизацията на гаражната врата на блока, в който в момента живея, ни излезе около 500 евра, по най-тънкия възможен и не особено естетичен вариант. Сградата ни е камерен тип, с общо 10 апартамента, правете сметка. И т.н., и т.н. - може да се продължи списъкът до безкрай. Отстрани понякога изглеждат много прости нещата, обаче далеч не е така.

# 64
  • Мнения: 6 039
Не забравяйте обаче към себестойността да добавите и цената на земята, която също се покачи през последните години.

Последна редакция: ср, 06 сеп 2006, 09:56 от Reza

# 65
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Добре де, стига с тия сметки, кой колко правел на кв. м.... Комунизмът си отиде.
Ако ще и 5000 евро да правят, ПАЗАРЪТ определя цената, щом има кой да ги даде, значи това е.
Айде вече да научим, че търсенето определя предлагането.
Аз нямам против колко са се дигнали цените, това е естествения ход на нещата, само че за тия пари имам изисквания:
Самото жилище да е хубаво, това ясно, но да има инфраструктура, както са казали другите момичета, не една хубава (луксозна или не) кооперация, шибната на път без тротоар, без градинка, и прозорците й да гледат в прозорците на комшията. Сто коли паркирани наоколо без ред, къде да си изведеш детето.
Е това не е наред в България. Но май почнаха да строят цели комплекси, това ще е по-добре.

# 66
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Бубка, ето още един сайт http://realestates.bg/stat.php. Няма логика да правят статистика по занижени цени, а да продават по други, според мен  Thinking

Диорелла, бръмчи си, не ми пречиш.... Whistling

Мисълта ми беше, че тези сайтове правят статистика на цените, на които имотите се ПРЕДЛАГАТ, не на които реално се ПРОДАВАТ. Истинска реална статистика трябва да има на цената на покупко-продажбата, която обаче в 90% от случаите при нотариуса е занижена, за да й се платят по-малко данъци, нали?

А предлаганата цена е по-малко показателна от цената на продажбата, защото на теория може на един имот продавачът да му иска 200,000, да седи на тези цена една година, и като няма кой да го купи, да го смъкне на 170,000 (съвсем примерно). Искаме в статистиката да влезне цифрата от 170,000, не от 200,000.

Аз, понеже нямам 200,000 евро в брой (ето, ще бъда първата, която ще си признае  Mr. Green) и ще искам да взема заем срещу ипотека. Едно от първите неща, които моята банка ще иска, е, на какви цени са били продадени имоти, близки по размер и качество на този, от който аз се интересувам. 

Благодаря, Ета, все пак, полезно е!

# 67
  • The wild, wild west
  • Мнения: 147
Наистина инфраструктурата е много важна. Поне за мен. Не може със затворени очи да си мина по улицата и да си вляза в къщата. Но всеки има различна естетика, пък и някой хора може и успешно да се изолират от грозните гледки, стига вътре в дома им да им е добре. newsm78

Заради инфраструктурата и като цяло нивото на услугите според мен цените на имотите в България са вече прекалено високи.

Все пак давам си сметка, че аз сравнявам със Североизточна Америка, където като цяло имотите са на по-ниски цени, от колкото в Европа, така че за западноевропейците може и да е все още на сметка да купуват в България.  newsm78

За мен вече не е.

# 68
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Почистих...
Моля ви, да дискутирате по същество по-натам.

Благодаря.

Последна редакция: ср, 06 сеп 2006, 09:58 от Reza

# 69
  • Мнения: 2 292
По въпроса zа липсващата инфраструктура. Аz посетих прословутия биzнесцентър в Младост ... Колко души работят там??? И как идват ? С коли? С автобус? Аz като видях по каква мижава уличка се минава до там ... построен биzнес център zа хиляди раб. места , но уличката си стои същата, както преди години ... Метро няма  ooooh! Трамвай няма   ooooh!  ... голямо планиране е паднало. Сега ако някой пусне и няколко снимки как са построени биzнес центровете в поъраzвитиоте държави и как е регулирано движението и транспорта там няма да е иzлишно.

# 70
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Споко.
Инфраструктора за Бизнес парка е предвидена.
Строи се...

# 71
  • Мнения: 2 292
това е добра новина  Wink
а кога ли ще се предвиди шумоиzолация покрай булевардите, които минават преz жилищни квартали? като например Ситняково или Цариградското и мн. други? Както и ограничения на скоростта (zаради шума) и кога ли ще се ограичи движеието а тежкотоварми МПС преz София? Кога ли щ? построят подлеz или адлеz zа магистралата при Младост 4 и Камбаните  ....  newsm78

# 72
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Питай кмета:)

# 73
  • Мнения: 2 292
 Wink хич няма да се zанимавам да питам кмета ... просто се чудя как може на фона на цялата нераzбория в БГ (стари пътища, тротоари, водопровод , каналиzация , транспортна мрежа, шумоиzолация, паркинг ... какво ли не непредвидено zа раzрастването на града  (а и никой не работи по въпроса общо вzето)) да се говори zа европейски цени на жилищата. Май това беше въпроса и на авторката на темата.

# 74
  • Мнения: 23 088
Wink хич няма да се zанимавам да питам кмета ... просто се чудя как може на фона на цялата нераzбория в БГ (стари пътища, тротоари, водопровод , каналиzация , транспортна мрежа, шумоиzолация, паркинг ... какво ли не непредвидено zа раzрастването на града  (а и никой не работи по въпроса общо вzето)) да се говори zа европейски цени на жилищата. Май това беше въпроса и на авторката на темата.
Peace

# 75
  • Мнения: 5 468
Аз, понеже нямам 200,000 евро в брой (ето, ще бъда първата, която ще си признае  Mr. Green)
Ама наистина ли нямаш ooooh!?! Направо не мога да повярвам newsm78 Thinking...

# 76
  • Мнения: 928
И тая тема явно няма да я бъде, за мое огромно съжаление  Tired

# 77
  • Мнения: 10 676
Търсим жилище от месеци и смея да твърдя, че наистина цените са безобразни. За сравнение: братовчедите ми живеят в Гент, Белгия от 6г. Той е шофьор, а жена му работи в оранжерия за цветя, нямат висше образование. Преди 2г. си купиха къща 200кв.м. със заем за 150 000 евро, за 20г. ще върнат 180 хил, а ако им се роди дете, ще им преразгледат условията по кредита. Да, в предградие са, не в центъра, но карат нови коли и живеят много добре.

# 78
  • Мнения: 5 539
Ето нещо по темата, във връзка и с онзиденшните писания:

Лондон изпревари Ню Йорк като най-скъп пазар за луксозни жилища
02.09.2006 14:11

    

Столицата на Великобритания – Лондон е изпреварил Ню Йорк като най-скъпият град в света за покупка на луксозни домове.

Към момента средната цена на луксозните жилища в добрите квартали на града възлиза на 2 300 долара на фона на 1 900 долара в Ню Йорк, по данни от проучване на изследователската агенция на CB Richard Ellis Hamptons International.

Подобна е ситуацията в така наречената “топ категория” сред жилищата, като средната цена на най-луксозните жилища в най-реномираните квартали в Лондон е 5 715 долара за квадратен метър, докато тази в Ню Йорк е 5 100 долара за квадратен метър.

В същото време относително силно се запазва търсенето на жилища в Лондон и активността в сектора, което предполага запазване на възходящия тренд през следващите месеци, според специалисти.

Не така стои ситуацията на щатския пазар на имоти, където негативното въздействие върху пазара от 17-те поредни повишения на лихвите започва да се усеща с пълна сила.

В Манхатан средната цена на луксозни апартаменти, изчислена като горните 10% от всички транзакции, е била 5 млн. долара през второто тримесечие, което е понижение с 3% в сравнение със същото на миналата година от рекордните 5.2 млн. долара, според Miller Samuel, имотна агенция, базирана в Манхатан.

Във Великобритания нивата на лихвите в страната се задържаха постоянни за последната една година преди изненадващото им повишение през изминалия месец, което безспорно стимулираше развитието на пазара на жилища.

В резултат на тази подкрепа цените на жилищата на стойност над 2.9 млн. долара регистрираха среден ръст от 21% към края на август в сравнение със същия момент на миналата година.

Проучване на имотната агенция Knight Frank посочи, че над 51% от жилищата на стойност над 3.8 млн. долара се държат от чужденци в сравнение с 34% от сравнимите в Ню Йорк и 27% в Париж.

Най-скъпото жилище, продадено през тази година в Лондон, е било на стойност 62.8 млн. долара.

Значително по-висока обаче е стойността на имота, платена от индийския магнат Лакшми Митал на стойност 133.2 млн. долара през април 2004 година.

До голяма степен Лондон привлича интереса на чуждестранните инвеститори за закупуване на имоти и поради важността си като водещ световен финансов център.


Източник: http://www.investor.bg/?id=41367

При положение, че това са цените в най-скъпия град в света, накъде повече ще растат цените в България?!!!

# 79
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Аз, понеже нямам 200,000 евро в брой (ето, ще бъда първата, която ще си признае  Mr. Green)
Ама наистина ли нямаш ooooh!?! Направо не мога да повярвам newsm78 Thinking...

Ей на, нямам.  Sad 

А вярно ли е, че старото строителство върви по-скъпо от новото?
И защо е това, ако новото строителство е толкова хубаво?

# 80
  • Мнения: 6 167
цените на жилиЩата, Ще растат до тогава, докато биват купувани на тези цени.
мисля, 4е това е закон в свободната търговия. и на пазара не му дреме от аргументи за социална справедливост.

преподлагам, 4е правителството Оба4е може да направи неЩо, за да се намалят лихвите по заемите, или например хората да полу4ават адекватни ПАРИ за жилиЩните си влогове в миналото. вие не знам дали помните, но имаШе т. нар ЖСК. , а сега май хората пият студена вода.моето семейство има бая лихвото4ки, мама и татко са направили влог на брат ми през 1970г , плаЩали са поне 20 години за жилиЩен влог, след което сега тия лихвото4ки не стават за ниЩо. ВсъЩност, май Ще му дадат 1000 лв (ама не сега, друг път).

та така, с цените на жилиЩата в Лондон Wink

# 81
  • Мнения: 6 167
Аз, понеже нямам 200,000 евро в брой (ето, ще бъда първата, която ще си признае  Mr. Green)
Ама наистина ли нямаш ooooh!?! Направо не мога да повярвам newsm78 Thinking...

Ей на, нямам.  Sad 

А вярно ли е, че старото строителство върви по-скъпо от новото?
И защо е това, ако новото строителство е толкова хубаво?

бубка, според мен цената на земята, на която е старо строителство е доста по'висока и жилиЩата съЩо. ново строителсво на скъпа земя ( напр. в центъра на мястото на съборена кооперация стара, или къЩа) е по висока.
за ка4еството незнаем, аз живея в София в кооперация от 1927ма.ниЩо й няма  Wink
а за ка4еството на новото строителство има много голямо зна4ение изпълнителя, нали така.

# 82
  • Мнения: 818
И аз в заключение да кажа,че нещата ще си дойдът на мястото,но се иска време.Навсякъде по-света това си е бизнес-продажба на имоти-и то скъп   bouquet

# 83
  • The wild, wild west
  • Мнения: 147
Цените на пазара (стоков, имотен, пр.) не винаги се определят само от търсенето и предлагането. Съществуват също и спекулативни цени, съществува и психология на пазара, който се поддава (поне частично) и на минипулация. В някой сфери е възможно да има и краткотрайни изкривявания дължащи се стриктно на ефекта от прането на пари. Историята познава спукване на такива балони, както във финансовата сфера, така и в сферата на имотите.
Всеки който тръгва сега да инвестира в недвижими имоти (стриктно с цел печалба) е добре да потърси по-сериозна статистика на продажби и цени, както в България, така и в близки на България, по икономическо и инфраструктурно ниво, държави.
Разбира се, ако имаш две деца, писнало ти е от квартири и си твърдо решен да имаш собствен покрив над главата си, ще купиш жилище дори при риск да загубиш финансово.
Все пак важно е и как живееш, а не само дали ще спечелиш или загубиш финансово.
Желая Ви късмет!   bouquet

# 84
  • Мнения: 5 462
Цените на пазара (стоков, имотен, пр.) не винаги се определят само от търсенето и предлагането. Съществуват също и спекулативни цени, съществува и психология на пазара, който се поддава (поне частично) и на минипулация. В някой сфери е възможно да има и краткотрайни изкривявания дължащи се стриктно на ефекта от прането на пари. Историята познава спукване на такива балони, както във финансовата сфера, така и в сферата на имотите.
Всеки който тръгва сега да инвестира в недвижими имоти (стриктно с цел печалба) е добре да потърси по-сериозна статистика на продажби и цени, както в България, така и в близки на България, по икономическо и инфраструктурно ниво, държави.
Разбира се, ако имаш две деца, писнало ти е от квартири и си твърдо решен да имаш собствен покрив над главата си, ще купиш жилище дори при риск да загубиш финансово.
Все пак важно е и как живееш, а не само дали ще спечелиш или загубиш финансово.
Желая Ви късмет!   bouquet
Шоколадинка страхотна си !!!! newsm10 smile3501Толкова добре си го обяснила !!!!!Това което си написала  си е самата истина !!!!

# 85
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Цените на пазара (стоков, имотен, пр.) не винаги се определят само от търсенето и предлагането. Съществуват също и спекулативни цени, съществува и психология на пазара, който се поддава (поне частично) и на минипулация. В някой сфери е възможно да има и краткотрайни изкривявания дължащи се стриктно на ефекта от прането на пари. Историята познава спукване на такива балони, както във финансовата сфера, така и в сферата на имотите.
Всеки който тръгва сега да инвестира в недвижими имоти (стриктно с цел печалба) е добре да потърси по-сериозна статистика на продажби и цени, както в България, така и в близки на България, по икономическо и инфраструктурно ниво, държави.
Разбира се, ако имаш две деца, писнало ти е от квартири и си твърдо решен да имаш собствен покрив над главата си, ще купиш жилище дори при риск да загубиш финансово.
Все пак важно е и как живееш, а не само дали ще спечелиш или загубиш финансово.
Желая Ви късмет!   bouquet

Така е, едно е да си купиш дом за живеене, друго е като говорим за инвестиции.  Peace

Лени, права си, трябва да се гледа реномето на строителя.

Разнищихме го пазара, браво.  Wink

# 86
  • Bristol
  • Мнения: 9 369
Много е трудно да се предвиди какво ще стане с пазара на имоти. Едни прогнозират поскъпване, други падане на цените  newsm78
Преди години един финансов адвайзер тук ни посъветва да изчакаме с покупката на Острова, цените щели да паднат и след 3 години цените бяха почти двойни. От тогава повече не вярвам на експерти  Naughty

# 87
  • Мнения: 928
Всеки който тръгва сега да инвестира в недвижими имоти (стриктно с цел печалба) е добре да потърси по-сериозна статистика на продажби и цени, както в България, така и в близки на България, по икономическо и инфраструктурно ниво, държави.
Статистиката сочи, че цените ще растат:

Жилища
- В Букурещ цените варират от 1000 до 2000 евро/кв. метър за новото строителство. За особено луксозни апартаменти или къщи се срещат и цени от 3000 евро/кв. метър.
- Растат и цените на вторичния пазар (покупко-продажбите на стари жилища). Преди пет години апартамент от 54 кв. метра е струвал средно около 15 000 евро, a сега - 45 000 евро.

Къщи
- Шестстайна тухлена къща в близост до Триумфалната арка в Букурещ (престижен район) с разгъната площ 221 кв. метра и заден двор 135 кв. метра, с луксозна облицовка и подове струва около 800 000 евро (3600 евро/кв. метър).
- Къща с разгъната площ 355 кв. метра близо до парка „Баняса“ (нововъзникващ престижен район в Букурещ), с басейн и градина от един декар струва 760 000 евро (2100 евро/кв. метър).


от уважавания от вас http://capital.bg/show.php?storyid=279155  Peace

# 88
  • Мнения: 5 370
Бейби, така е, но като цяло стандартът на Румъния отдаааавна е изпреварил нашия.
Не смяташ ли?

# 89
  • Мнения: 928
В момента тук можеш да си купиш супер жилище за 1000 евро на кв. и нещо горе-долу добро на зелено за 600 евро на кв. В Румъния цената е умножена по две. Стандарта им със сигурност не е много по-висок. Ситуацията при тях е много близка с нашата. Т.е. и те са зле:

Все още обаче в Румъния законодателството се характеризира с несъвършенства, които позволяват сделките с недвижими имоти да се използват за легализиране на мръсни пари".

Цялата статия дава по-ясна представа за ситуацията и при тях.  Peace

# 90
  • Мнения: 1 002
Цените на пазара (стоков, имотен, пр.) не винаги се определят само от търсенето и предлагането. Съществуват също и спекулативни цени, съществува и психология на пазара, който се поддава (поне частично) и на минипулация. В някой сфери е възможно да има и краткотрайни изкривявания дължащи се стриктно на ефекта от прането на пари. Историята познава спукване на такива балони, както във финансовата сфера, така и в сферата на имотите.
Всеки който тръгва сега да инвестира в недвижими имоти (стриктно с цел печалба) е добре да потърси по-сериозна статистика на продажби и цени, както в България, така и в близки на България, по икономическо и инфраструктурно ниво, държави.
Разбира се, ако имаш две деца, писнало ти е от квартири и си твърдо решен да имаш собствен покрив над главата си, ще купиш жилище дори при риск да загубиш финансово.
Все пак важно е и как живееш, а не само дали ще спечелиш или загубиш финансово.
Желая Ви късмет!   bouquet

ей от слушането на такива приказки ( как ще се спука балона )  познавам доста  хора , които не си купиха жилища за по 20000 евро , а си ги купиха за 45000 , и сега се радват , защото жилищата им струват вече 55000 евро .
 пазарът наваксва едно многогодишно изоставане , в което нямаше нито нормално строителство ( защото държавата определяше къде да се живее )  , нито нормално кредитиране - щом се появиха и двете пазара всмука  всичко , за да запъни един изкуствено създаден вакуум 

и коя е тази страна , в която се е спукал балон на недвижими имоти , че хич не се сещам за такава ?
в новите страни членки на ЕС да не би да паднаха цените на имотите след приемането им ?
 Не , нали така , вярно не скачат с 50 % , ама има един умерен ръст , както и при нас

# 91
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
В дълъг срок цените на имотите ще растат, винаги, навсякъде, това е нормалната инфлация. Затова, ако си купуваш жилище, в което ще живеете вие, децата ви и т.н., какво ще стане следващата година с влизането в ЕС няма огромно значение, но ако искаш да правиш инвестиция за няколко години, за мен лично не си струва риска.

Освен това за мен в България не е имало изкуствено създаден вакуум, защото мисля, че много повече хора притежават имоти, отколкото в други европейски страни.

Балонът се е пукал в Щатите МНОГО сериозно през 80те години, наскоро само леко спадна в Северна Калифорния, покрай пукането на дот-комовския балон. В момента пак има спад на цените. Да, след 20 години пазарът ще е нагоре, но междувременно може да е минал през някаква цикличност.

Има и нещо друго - по разни публикации (аз също много уважавам в. Капитал) се дават примерни цени по върха на пазара - на най-луксозното. За мен това не е реално.

Аз си направих изводи от темата - дано и на другите е била полезна.

# 92
  • The wild, wild west
  • Мнения: 147
white_r ,
Ако обърнеш внимание на това, което съм написала:
Всеки който тръгва сега да инвестира в недвижими имоти (стриктно с цел печалба)...
Ще забележиш две неща:
1) Става въпрос за закупуване на жилище стриктно с цел печалба, а не за живеене. Когато търсиш жилище за себе си и семейството си правилата са доста различни и много други фактори оказват влияние върху рещението да купиш или не. Аз лично не бих посъветвала човек, който може да закупи жилище за себе си и семейството си, да продължава да живее под наем и да се надява на падане на цените. Особенно в страна като България, където хората рядко се местят, а често и предават жилищата си в наследство. В такъв случай краткосрочните колебания на пазара нямат особено практическо значение, а качеството на живот значително се подобрява когато имаш свой дом и не се съобразяваш с хазаи.
2) Изрично споменавам думата сега. Аз също инвестирах в недвижимо имущество в България, защото почти всички данни клоняха към значително покачване на цените. Но това беше преди около 3 години. Към днешна дата бих била доста по-предпазлива.

Все пак всеки преценява сам за себе си!  Hug Още веднъж успех на  тези, на които им предстои вземането на такова решение!   bouquet

# 93
  • Мнения: 818
More Than 30 000 Vacation Apartments Offered For Sale In Bulgaria's Resorts

--------------------------------------------------------------------------------

More than 30 000 vacation apartments are offered for sale in the Bulgarian coastal and ski resorts, data of Colliers International for the Bulgarian property market in the end of June shows.

Black Sea coastal resorts offer nearly 22 500 apartments for sale. Over the past year supply has increased by nearly 6000 apartments, 24 Chassa newspaper reported.

The increase, compared to supply in June 2005 is 37 per cent. Apartments at different construction phases are offered for sale.

Most of the property offered for sale is located in major resorts like Sunny Beach and Sozopol, the Colliers International report said.

Vacation property is also gaining popularity in smaller, less famous resorts and coastal towns.

Winter resorts offer 12 000 apartments for sale. The increase, compared to the property on sale in same period last year is 152 per cent. Most of the apartments are located in Bansko.

Though supply significantly exceeded demand this year prices remained stable, the report said. Highest prices were registered in the well-known summer and winter resorts. Location and the level of completion determine prices, 24 Chassa reported.

# 94
  • Мнения: 4 300
Бубка, старото строителство не винаги е по скъпо от новото. Тази заблуда в повечето случаи се дължи на измислената от брокерите ( дето само името им е такова Twisted Evil) величина "цена на квадратен метър". При старото строителство никой не си играе да смята колко кв.м. са общите части на апартамента, та да ги включва в общата цена. Там цената е на чистата жилищна площ. Докато при новото в 99% от случаите квадратурата се обявява включително с общите части и цената на кв.м. е нереална и несъпоставима с тази на старото строителство. Да не говорим че общите части строителите понякога ги слагат едно към гьотере. Виждала съм до 24% ( нормално е да са максимум 10/12% за трети и четвърти етаж). И така един стар апартамент с площ 60 кв.м. става горе долу съпоставим с нов от 72/75 кв.м.
Освен това при новото строителство понякога  няма вътрешни врати, няма плочки в баните, кранове и т.н. Нормално е цената да е по висока- в един стар апартамент ги има тези неща, даже и да ги смениш можеш да го правиш на етапи.

# 95
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Към днешна дата бих била доста по-предпазлива.



Защо? Питам, защото ми предстои точно такава стъпка.

# 96
  • Мнения: 2 292
white_r  много дълго време в българия си е имало строителство и градосутройствен план и какво ли не. Дори да вzемеш един квартал, като Люлин, ами има си инфраструктура и то мног о добра, има си супермаркети, паzар, всеки микрорайон училище, ясла , градина, градинки пред блоковете  и транспорт . Не хваля панелките , просто каzвам, че поне се е планирало нещо, докато сега НЯМА НИКАКВО НОРМАЛНО СТРОИТЕЛСТВО. Строи се набърzо , ефтино, на докопан по някакъв начин терен и раzрешение , беzогледно ... няма да обмисли не строи ли насред градинка или блато и ще иzдържи ли каналиzацията и водопровода и ще може ли улицата и транспорта да поеме натоварването ... НЕ мисли zа нищо освен zа бърzа печалба.
И да не се zаблуzдаваме ЛЕни, никой няма да направи нищо по въпроса, zащото от тоzи биzнес големи пари падат и всеки който може е набъркал в меда и лапа  ... няма да си спре кранчето сам я.
Айде дадох примери няколко ами тоzи селото на морето  Свети Влас ... преди 5 години нормално хубаво курортно селце , сега са настроили кичоzни кулички и минарета дорде ти видят очите ... и каналиzацията се иzлива в центъра на претъпкания плаж .... децата играят вътре zа поъбеzопасно  Sick Sick Sick
Примеро колкото щеш само се огледай.

# 97
  • Мнения: 4 300
Ерика,
Извинявам се за любопитството, но ти предстои да купиш апартамент като инвестиция или за да живееш в него сега?

# 98
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
white_r  много дълго време в българия си е имало строителство и градосутройствен план и какво ли не.
Има градоустройствен план и сега, друг е проблемът - парцелите, особено в центъра са много малки. 500 кв.м. са  идеални за къщичка с дворче, за блок вече става доста тесничко. Ако и съседният е такъв - ето ти ги два нагъчкани. И понеже нито ние, нито съседите не пожелахме да се лишим от южното изложение и да го забием в калкан, сега си се наблюдаваме като в Биг Брадър от 7 метра разстояние. Няма нарушение на изискванията, спазени са отстоянията и от двете страни - 3.50 от тяхна страна, 3.50 от наша. Ако искаш. Иначе щеше да се получи пък една бастилия от блокове, залепени един до друг, които опасват квартала, 'ми грозна работа Close.

Хайде, нашите бяха, да речем, големи. Я погледнете обаче отсреща.
На преден план са точно 3 парцела и както е видно хич не е ново строителството, такива си бяха и през 69-та година, когато купихме къщата.

Ето и вдясно от тях:

В близкия план са пак 3, в далечината между двете нови кооперации са поне още толкова.
Всички са частни, как да стане пре-планирането, примерно? Коя община е толкова богата, че да обезщети адекватно собствениците - точно никоя. Те и строителите от години се мусят на парцели с повече от един собственик, защото разправиите обикновено са много и всеки дърпа чергата към себе си. Това е положението в центъра, няма как да е иначе.

Там, където се строи на гола поляна общинска и не е планирано добре е друго, но все по-малко такива места виждам. Бизнес-паркът в Младост си е с добра инфраструктура, колкото и да се говори противното. Просто е още в началото на изграждането си, доколкото имам информация към него се предвиждат още промишлена и жилищна част, която почти ще стигне до Панчарево. Търпение, people, и Рим не е бил построен за един ден Simple Smile

# 99
  • Мнения: 2 292
ясно. търпение, zатваряйте си очите и вервайте ми  Joy ще се оправим някога  Wink

# 100
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
ясно. търпение, zатваряйте си очите и вервайте ми  Joy ще се оправим някога  Wink
Добре, де - какво решение предлагаш? Rolling Eyes
Това с отчуждаването на парцели навремето (жива национализация, мен ако питаш Twisted Evil) и строежа на панелни бастилии на тяхно място го видяхме вече. Нищо добро не се получи май. Сега как да стане?
И на нас ни се искаше да си запазим къщичката, но навремето бяхме едно домакинство, сега сме вече три.
Същото е положението и на снимките отсреща, само че те ще го изиграят тоя вариант като се разширят примерно до 5-6.

# 101
  • Мнения: 4 300
Някои неща вече са направени- например се забрани строежа на калкан на сгради с различна височина. Доколото знам отстоянието от сградата до пътя трябва да е 6 метра , преди беше 3. Ей такива неща трябва да се правят, а и да се спазват. А....и също като дадеш разрешение за строеж на 6 блока или ти да задължиш инвеститорите да направят инфраструктура като за 6 блока или ти да я направиш. А не да се накачулват като маймунки на клон на вече съществуващите водопровод, канализация, ел.мрежа и т.н.

# 102
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
А....и също като дадеш разрешение за строеж на 6 блока или ти да задължиш инвеститорите да направят инфраструктура като за 6 блока или ти да я направиш. А не да се накачулват като маймунки на клон на вече съществуващите водопровод, канализация, ел.мрежа и т.н.
Точно тези неща споменах и аз малко по-нагоре в темата - общината предимно товари с това строителните фирми, оттам и цените вървят нагоре. Защото цената за играждане и узаконяване на един трафопост за блок с 30-40 апартамента е малко по-различна от тази на такъв за еднофамилна къща, нали? По отношение на водопровода - ако е на малка уличка най-често ги задължават да свършат част от работата и на ВиК, примерно да подменят тръбите на цялата близка отсечка, иначе разрешение - нъц. И това е вариант, както се вижда, но при това положение не чакайте по-ниски цени, няма как да се случат. Фирмата си калкулира тези разходи в цената на кв.м. на апартаментите за продажба.

# 103
  • Мнения: 2 292
фирмата не zнам какво точно калкулира и как и по какво го умножава, но някой беше публикувал статистика на средната работна zаплата в Европа и ние бяхме на последно място май ... не помня точно, но делението беше с доста повече от 10 ... А иzпълнителите на строежите в БГ са българи или се лъжа? Да не идват австийци да мажат и копаят, проектира и строят????
Ако говориш zа калкулация на парите дадени под масата zа раzрешения и какво ли не  ... ей това имах в предвид ,че всеки печели от надутите цени на имотите и никой няма да си направи труда да регулира нещата.

# 104
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Тези под масата са отделно Twisted Evil, за реални цени на материали и труд говоря.
От нашия строеж преди 10 години ми се върти в главата някаква безумна цена за трафопост, за да не говоря глупости нека някой да я припомни, моля. За нашия блок специално към 1/10 от цената на целия строеж идваше Shocked.
Относно някои елементи на довършителни работи съм наясно, за качествено полагане на керамични настилки читавите майстори за по-малко от 12 лв./ кв.м изобщо не се хващат. И това е цена от преди около 5 години, сега може и повече да вземат.
Мога да се включа и с актуални цени за покрив (труд и материали) примерно, само трябва да погледна някои оферти, че в момента не са ми под ръка.
Пак ще пиша.

# 105
  • Мнения: 2 292
иzлиzа, че българина само мрънка и се оплаква неоснователно от ниски доходи. В същност вzима доста добра zаплата  newsm78 ми тогава може и да си поzволи добра цена на жилището. За какво иде реч в таzи тема? Май пак раzни ми ти мрънканици   newsm78 Айде спирам да пиша . Каzах си мнението. Пък всеки може да има свое мнение, да си го каже  Hug

# 106
  • София
  • Мнения: 383
CTramell, дай инфо за цени за изграждането на покрив, че в момента живо ме интересува. /Извинявам се, че тук пиша, но личните ти са задръстени и не можах да ти пусна съобщение/.

# 107
  • Мнения: 928
иzлиzа, че българина само мрънка и се оплаква неоснователно от ниски доходи

Виж сега, между нямане и нямане има разлика. Едни нямат 100 000 евро за апартамент други нямат 100 лв. за храна, така че просто нуждите на хората са различни Peace

# 108
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Ще ги пусна цените, само да намеря подходяща оферта - примерно за голяма сграда, за да е в контекста на темата.
Нещо актуално примерно, че се сетих в момента - подмяна на изолация на покрива на вход от панелен блок (не на целия блок), за около 200 кв.м говорим излиза от 3 до 5 хиляди лв. в зависимост от материала. За хидроизолация само говоря, ако трябва и топло- вече става дявол на магаре.
Аз понеже съм в същия филм и в момента покривът ми тече мога да кажа за моите скромни 45-50 квадратчета колко ще ми трябват - с топлоизолация и материал достатъчно добър, но не от най-скъпите се надявам да се вместя в 2 хиляди лева, но може и да не се получи. Цената на битума е обвързана с тази на петрола и съответно в момента непрекъснато се вдига Twisted Evil.

# 109
  • Мнения: 5 462
white_r  много дълго време в българия си е имало строителство и градосутройствен план и какво ли не. Дори да вzемеш един квартал, като Люлин, ами има си инфраструктура и то мног о добра, има си супермаркети, паzар, всеки микрорайон училище, ясла , градина, градинки пред блоковете  и транспорт . Не хваля панелките , просто каzвам, че поне се е планирало нещо, докато сега НЯМА НИКАКВО НОРМАЛНО СТРОИТЕЛСТВО. Строи се набърzо , ефтино, на докопан по някакъв начин терен и раzрешение , беzогледно ... няма да обмисли не строи ли насред градинка или блато и ще иzдържи ли каналиzацията и водопровода и ще може ли улицата и транспорта да поеме натоварването ... НЕ мисли zа нищо освен zа бърzа печалба.
И да не се zаблуzдаваме ЛЕни, никой няма да направи нищо по въпроса, zащото от тоzи биzнес големи пари падат и всеки който може е набъркал в меда и лапа  ... няма да си спре кранчето сам я.
Айде дадох примери няколко ами тоzи селото на морето  Свети Влас ... преди 5 години нормално хубаво курортно селце , сега са настроили кичоzни кулички и минарета дорде ти видят очите ... и каналиzацията се иzлива в центъра на претъпкания плаж .... децата играят вътре zа поъбеzопасно  Sick Sick Sick
Примеро колкото щеш само се огледай.

Вивита поздравления !!!!Толкова ми харесва това което пишеш , толкова точно и хубаво си го написала !!!!Честно казано моето мнение по въпроса със безумно високите цени с/у отвратителното качество и идиотските проекти на някой некадърни архитекти е абсолютно същото като това което си написала.Поздравявам те за това ти изказване .Най сетне да им го напише някой с точните думи и едновремено простичко написано така че да може всеки да асимилира какво всъщност искаш да кажеш.Аз бях толкова бясна на някой особи които писах в тази тема , че не можех да си намеря точните думи за да им обясня и отворя очите за истината .Или казано по друг начин за неправомерното и безпричинно покачване на цените !!!За качеството на въпросното строителство хич по добре да не си отварям устата ще е най добре , щото гледам кво става с блокове построени преди 5-6 години....нямам думи просто. А в Италия на новопостроени къщи или апартаменти хората ти дават гаранция (това забравих да питам въпросните особи-капацитети ) от 15-20 години ....

# 110
  • Мнения: 2 768
И в България съвестните строители дават гаранция за новопостроените обекти! Ще питам мъжа ми довечера, защото той сключи договора за поддръжка и гаранция на апартамента, какъв точно е срока.

# 111
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
И в България съвестните строители дават гаранция за новопостроените обекти! Ще питам мъжа ми довечера, защото той сключи договора за поддръжка и гаранция на апартамента, какъв точно е срока.
Peace
Точно така е.
А като е по-качествен материалът - съответно е и по-скъп, оттам обаче и гаранцията му е по-дълга.
И аз се тръшнах като ми протече покривът, но гаранцията на стандартно изпълнен по БДС е 5 години.
Моят протече точно на шестата. Сега като го ремонтирам както си трябва поне в близките 10 няма да го мисля.
После пак. Нищо вечно няма, освен това иска и поддръжка.

Намерих една по-подробна оферта за голяма сграда, с 1640 кв.м покрив:
Дърводелски работи (покривна конструкция, импрегниране и др.) - 75 000 лв.
Топлоизолация с 10 см минерална вата - 11 000 лв.
Тенекеджийски работи (водосточни тръби, олуци и т.н.) и покриване с битумни керемиди - към 52 000 лв.

Май само от покривните работи докарах цената на един апартамент Rolling Eyes

На същата сграда е правена и хидроизолация в сутерена, понеже е в офертата да напиша и нея - 12 000 някъде.

Такива са цените, ако се работи с качествени материали.
Това, че повечето строители не го правят или пропускат някой от всички етапи (топлоизолацията и част от хидроизолацията най-често) е отделен въпрос.

# 112
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Ерика,
Извинявам се за любопитството, но ти предстои да купиш апартамент като инвестиция или за да живееш в него сега?

Като инвестиция. Имаме някакви пари, които вече сума ти време не можем да измислим къде да ги вложим и решихме най-лесното...в апартамент.
Дали ще е грешка?

# 113
  • Мнения: 6 167
ерика, аз ако имам пари за купуване на апартамент, като инвестиция бих купила сега и веднага. да, има теории за това, как цените може и да паднат, но няма да паднат видимо много.

вивита, темата е за цените.
цените са високи за доходите на по-голяма част от хората.
но постотвам, че на никой не му дреме от тоз факт.
от тук нататък, който иска да има апартамент си сяда на задника, мисли, работи, изкарва пари и изплаща. това е реалността. все повече хора предпочитат този вариант пред варианта наем. да не говорим, че изплащането принципно стимулира и икономиката ( т.е имаш мотив да бачкаш здраво, за да не изпаднеш от моста).

дали някой ( правителството) ще направи нещо е въпрос с повишена лесност и тук си права. но в крайна сметка тия хора са избрани от нас. не са цъфнали в Парламента от сутрешния дъжд. да не отварям пак темата за гласуването. за съжаление националната ни култура е такава, вивита, и докато мисленето на хората не мръдне, няма да мръдне нищо.
 Cry кофти.

# 114
  • Мнения: 928
Кой каза, че нямало планове за разширяването на града и инфраструктурата? Радвайте се и ликувайте: http://capital.bg/show.php?storyid=281209 и дето се вика по деветосептемврийски "Да бъде"   Joy   Joy  Joy

П.П. само не си мислите, че правя реклама на вестника, просто така се случи  Peace

# 115
  • София
  • Мнения: 4 423
За какви цифри говорите... Shocked, аз се мъча да си продам вилата на 40км. от София за 4000 евро, само градината е 800кв.м, а чета тук за космически цифри... Crazy

# 116
  • Мнения: 2 013
За какви цифри говорите... Shocked, аз се мъча да си продам вилата на 40км. от София за 4000 евро, само градината е 800кв.м, а чета тук за космически цифри... Crazy

Къде е тази вила? Я дай снимка, току виж някой потребител тук я купил. 4000 евро, сериозно ли?

# 117
  • Мнения: 928
За какви цифри говорите... Shocked, аз се мъча да си продам вилата на 40км. от София за 4000 евро, само градината е 800кв.м, а чета тук за космически цифри... Crazy

Миличка, сега не е време да се продава  Peace

# 118
  • Мнения: 5 370
За какви цифри говорите... Shocked, аз се мъча да си продам вилата на 40км. от София за 4000 евро, само градината е 800кв.м, а чета тук за космически цифри... Crazy

Миличка, сега не е време да се продава  Peace
А защо смяташ така? Мотивирай се, на мене ми стана интересно от това предупреждение.

# 119
  • Мнения: 928
ЧЕРВЕНАТА ДЕПEshark-чица, на лични съм ти отговорила  Hug

# 120
  • София
  • Мнения: 4 423
За какви цифри говорите... Shocked, аз се мъча да си продам вилата на 40км. от София за 4000 евро, само градината е 800кв.м, а чета тук за космически цифри... Crazy

Къде е тази вила? Я дай снимка, току виж някой потребител тук я купил. 4000 евро, сериозно ли?
Сериозно, да. Снимка ще имам другата седмица, продавам я по финансови причини и едва ли ще мога да чакам Confused

# 121
  • Мнения: 928
Някой знае ли дали това http://www.standartnews.com/bg/article.php?d=2006-09-22&article=161414 е вярно    Wink

# 122
  • Мнения: 5 370
Да ти кажа, не е изключено.
Аз отдавна се оптивам да кажа тука някои работи, ама все ми викат-не е верно.
Ще ти дам само един пример-там, дето ходим на море-Синеморец-има цял комлекс готов за продан. Ми само един апартамент видях да светеше по времето, по което почивахме. Всички апартаменти тъмни. Което означава за мене, че продажби няма.
ама те хората не се избиват да купуват апартаменти за по 2-3 месеца в годината на космически цени, да се разберем.
Все си мисля, че ще доживеем и другото-знаеш кое, дето си писахме веднъж за него на ЛС. Wink  bouquet

# 123
  • Мнения: 2 013
Нищо чудно да е така. Твърде много неща се построиха, Слънчев бряг е вече като град. Това обаче ще е по-скоро за не толкова атрактивните апартаменти край морето. Има имоти, които ще запазят цената си, според мен. Това лято видяхме малко комплексче в горния край на къмпинг Оазис, довършваха го, много готино, до плажа, който е е много готин. Продаваха по 1200 евро. Помислих си, че ако спечеля от тотото, бих си купила там...

# 124
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Има имоти, които ще запазят цената си, според мен.
Това е истината, доста пъти съм го казвала.
И на мен ми се иска да падне цената на качественото строителство, но няма мотиви това да се случи.
Колкото до морето - някои от хората, които купуват доста добре са си направили сметката.
Имам позната, която се сдоби с апартаментче в един от многобройните вече комплекси. Взе го на шпакловка и замазка, довърши си го, обзаведе го, сама си осигурява ползването му за сезона и извън него, приходите са й чиста печалба, но има възможност да следи процеса отблизо, защото няма други ангажименти. Да си въобразява човек, че това става с дистанционно управление от 500 км - примерно, че докато си ходиш на работа имотът ти се управлява сам, е несериозно и аз лично не бих се захванала с подобно нещо.

# 125
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
Цитат
Някой знае ли дали това http://www.standartnews.com/bg/article.php?d=2006-09-22&article=161414 е вярно 

 - Верно е!
 - Просто не е възможно да се строи така трескаво, да се теглят огромни непогасяеми кредити, и да чакаш бедния българин да купува до дупка, докато ти му вдигаш цените нагоре и нагоре...
 - Чужденците? те са изключително по-капризни и взискателни от българина - или купуват на безценица по селата и после си го ремонтират, или търсят нещо по-екзотично и свежо, а не гора от бетон и тухли в каквита се превърнаха Сл. бряг, Зл. пясъци, Созопол!

 - Който му е дебел врата ще клекне и чака... ми нека си чака 20, 30, 50 години ако си няма работа. Но тя и инфлацията няма да го чака!
 - Така ще стане и с наемите, защото много разчитаха от наема да си погасяват кредита, че и да са на печалба.
 - Сега очаквам следващия Юруш - но този път ..... Надолу!

# 126
  • Мнения: 5 370
Цитат
Някой знае ли дали това http://www.standartnews.com/bg/article.php?d=2006-09-22&article=161414 е вярно 

 - Верно е!
 - Просто не е възможно да се строи така трескаво, да се теглят огромни непогасяеми кредити, и да чакаш бедния българин да купува до дупка, докато ти му вдигаш цените нагоре и нагоре...
 - Чужденците? те са изключително по-капризни и взискателни от българина - или купуват на безценица по селата и после си го ремонтират, или търсят нещо по-екзотично и свежо, а не гора от бетон и тухли в каквита се превърнаха Сл. бряг, Зл. пясъци, Созопол!

 - Който му е дебел врата ще клекне и чака... ми нека си чака 20, 30, 50 години ако си няма работа. Но тя и инфлацията няма да го чака!
 - Така ще стане и с наемите, защото много разчитаха от наема да си погасяват кредита, че и да са на печалба.
 - Сега очаквам следващия Юруш - но този път ..... Надолу!
Мед ти на устата-ако това се случи-ще те поканя на "ново жилище" след някое време.
Аз помня и нЕма те забравя.  bouquet

# 127
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
Цитат
Мед ти на устата-ако това се случи-ще те поканя на "ново жилище" след някое време.
Аз помня и нЕма те забравя.

 - Копирах го и си го закачих в рамка LOL!!!

 - Нали знаеш коя е Ахилесовата пета на капитализма?

 - Звръхпроизводството и липсата на Пазари!, поради което и избухват две Световни Войни...

Последна редакция: сб, 23 сеп 2006, 17:57 от Aleksander

# 128
  • Мнения: 6 167
Цитат
Мед ти на устата-ако това се случи-ще те поканя на "ново жилище" след някое време.
Аз помня и нЕма те забравя.

 - Копирах го и си го закачих в рамка LOL!!!

 - Нали знаеш коя е Ахилесовата пета на капитализма?

 - Звръхпроизводството и липсата на Пазари!, поради което и избухват две Световни Войни...

# 129
  • Мнения: 2 013
Сигурно някъде се е коментирала темата, но аз не съм попадала. Има ли вече вторичен пазар на имоти, т.е. имоти, продавани от банки - на хора, които не са успели да погасяват кредитите си? Или е още рано?

Последна редакция: сб, 23 сеп 2006, 20:38 от Divana

# 130
  • Мнения: 7 837
Преди време имаше една неофициална статистика, споредкоято, 3-5% от кредитополучателите, имат затруднения с погасяването на сумите за жилища. Чувала съм за единични случаи на продажба на имоти от банки.

# 131
  • Мнения: 6 167
Сигурно някъде се е коментирала темата, но аз не съм попадала. Има ли вече вторичен пазар на имоти, т.е. имоти, продавани от банки - на хора, които не са успели да погасяват кредитите си? Или е още рано?

Мисля, че много хора точат зъби за такъв пазар,
но нямам доверие, че 'обикновен'
човек ще има достъп до такава информация, а дори и да има .. Незнам, ще се радвам
някой да каже " Ето, аз разбрах от вестника ( напр) , ходих, направих това и това и купих на еди ква си цена"

# 132
  • Мнения: 1 002
няма такъв пазар , непогасяемите кредити са 2 %

дори и да има такива жилища , те ще са на пазарни цени , все пак банките са частни .

# 133
  • Мнения: 2 663
няма такъв пазар , непогасяемите кредити са 2 %

дори и да има такива жилища , те ще са на пазарни цени , все пак банките са частни .



Не мога да се съглася напълно с това!Ако имаш познат на правилния пост в някоя банка може да получаваш доста добра информация и цените грам не са пазарни.Съвсем скоро къща щеше да се продава на 1/3 от пазарната и цена , но човека бил намерил пари - продал къщата с уговорка и върнал парите на банката!

Другото ,което мога да кажа е ,че след влизането ни в ЕС цените на имотите ще паднат драстично - не може апартамент на Дондуков в София да струва колкото един такъв в Прага или Будапеща при огромната разлика в стандарта!!!( ако е казвано по темата ,сори,не съм я чела цялата)

# 134
  • Мнения: 1 002
Констанс , така е , - къщата си е на собственика , той си я продава и плаща ипотечния кредит , разликата е за него -
Една къща , като е ипотекирана в банка , не значи , че е на банката .  Simple Smile

# 135
  • Мнения: 2 663
Констанс , така е , - къщата си е на собственика , той си я продава и плаща ипотечния кредит , разликата е за него -
Една къща , като е ипотекирана в банка , не значи , че е на банката .  Simple Smile

Да, ок,  ама ставаше въпрос за вторичния пазара и този си е точно такъв по моите виждания.Когато си ипотекирал нещо ти нямаш права над  него и всяка продажба в този случай с уговорка е заобикаляне на закона.И се говореше за това,че при неплатена ипотека....
Сигурно някъде се е коментирала темата, но аз не съм попадала. Има ли вече вторичен пазар на имоти, т.е. имоти, продавани от банки - на хора, които не са успели да погасяват кредитите си? Или е още рано?

Мисля, че много хора точат зъби за такъв пазар,
но нямам доверие, че 'обикновен'
човек ще има достъп до такава информация, а дори и да има .. Незнам, ще се радвам
някой да каже " Ето, аз разбрах от вестника ( напр) , ходих, направих това и това и купих на еди ква си цена"
и жалкото е че такива сделки си остават скрити и не стигат до обикновения човек

# 136
  • Мнения: 138
Оххх като чета тук направо се отчаивам.Предстои ми да тегля кредит до декември наи късно защото вече ми омръзна на квартира,но ще ми стане много кофти ако после паднат цените.Как мислите какво трябва да се купи по голяма панелка или ново но по малко жилище.

# 137
  • Мнения: 6 167
до колкото знам банките не могат да продават на пазарна цена, тоест 2 пъти да печелят, а на тази, която е остатъка по кредита ( или нещо такова) . затова има интерес и към този вторичен пазар ( който май не съществува за момента, но с влизането в ЕС щели да фалират доста малки бизнеси и тн... та , може и да се 'освободят' апартаменти) , това е , което ми обясниха, но да си призная, не слушах много аргументите.

# 138
  • Мнения: 6 167
няма такъв пазар , непогасяемите кредити са 2 %

дори и да има такива жилища , те ще са на пазарни цени , все пак банките са частни .



Другото ,което мога да кажа е ,че след влизането ни в ЕС цените на имотите ще паднат драстично - не може апартамент на Дондуков в София да струва колкото един такъв в Прага или Будапеща при огромната разлика в стандарта!!!( ако е казвано по темата ,сори,не съм я чела цялата)

говорено е и достс поспорихме по въпроса.
моето мнение е,че в центъра на Прага стандарта не е тооолкова огромен, колкото в центъра на София, затова цените едва ли драстично ще паднат, но дано да не съм права Peace

# 139
  • Мнения: 6 167
Оххх като чета тук направо се отчаивам.Предстои ми да тегля кредит до декември наи късно защото вече ми омръзна на квартира,но ще ми стане много кофти ако после паднат цените.Как мислите какво трябва да се купи по голяма панелка или ново но по малко жилище.

според мен трябва да си купиш това, което можеш реално да си позволиш.
аз лично обичам по-големи апартаменти/къщи,но много зависи за какво говориш точно, и каква ви е личната история  Peace

# 140
  • Мнения: 2 663
няма такъв пазар , непогасяемите кредити са 2 %

дори и да има такива жилища , те ще са на пазарни цени , все пак банките са частни .



Другото ,което мога да кажа е ,че след влизането ни в ЕС цените на имотите ще паднат драстично - не може апартамент на Дондуков в София да струва колкото един такъв в Прага или Будапеща при огромната разлика в стандарта!!!( ако е казвано по темата ,сори,не съм я чела цялата)

говорено е и достс поспорихме по въпроса.
моето мнение е,че в центъра на Прага стандарта не е тооолкова огромен, колкото в центъра на София, затова цените едва ли драстично ще паднат, но дано да не съм права Peace

Ох, и  аз се надявам да не си права, да ти кажа честно!
Иначе дадох за пример Прага специално, защото доста време съм живяла там и стандарта е над 10 пъти по-висок от този в София

# 141
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Същите са цените на жилищата в Прага, нежели по-скъпи и от тука даже.
В София все още има вариант с малко повече късмет да намериш някой собственик, който е закъсал за пари и продава на цена, доста по-ниска от пазарната - колкото и невероятно да звучи, продължава да има такива случаи. Всъщност, предполагам че навсякъде се случва това отвреме-навреме.
Но за цени на жилища в Прага ставаше въпрос - специално се поинтересувах, докато бяхме на гости в началото на годината, актуална беше темата, приятелите на скъпия надстрояваха етаж в кооперацията, в която живеят, колега на съпругата на приятеля му пък беше новодомец... Същата работа като в България - ново строителство, на шпакловка и замазка, в малко комплексче в предградията - около 100 х. Евро и нагоре, в зависимост от квадратурата. Разпределение - стандартно, голям хол+кухня+трапезария, една, две или повече стаи със съответните санитарни възли. Не говорим за луксозни изпълнения, ново строителство по стандарт.
Разликата е в по-високото заплащане на труда там.
Не толкова по-високо обаче, не е чак толкова драстична тая разлика.
В момента им е малко по-широко около врата, защото още не са въвели Еврото.

# 142
  • Bristol
  • Мнения: 9 369
За съжаление София все още не може да се сравни с Прага  Rolling Eyes съответно и цените не е нормално да са еднакви.

# 143
  • Мнения: 2 292
София ще стигне Прага по стандарт, когато си видим ушите.
Да не говорим zа това как вече почна да се срутва прословутото ново строителство. Така се строи. Вzеми парите и бегай да те няма, а какво ще стане zад гърба ти ...  От време навреме намират по някоя и друга постройка срутила се в дерето.
Да не говорим ,че иz София , както се окаzа и да се движиш с каска и това може да не ти спаси живота.
А при едно zеметресение, доколкото прочетох, половината от прескъпите им имоти ще им се стоварят на главите.
Всичко надолу с главата, само цените еворпейски. честито.

# 144
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Всичко надолу с главата, само цените еворпейски. честито.
Е, ама не е точно така, моля.
Има мошеници, но им е все по-трудно да виреят.
Една сграда се прави от много хора, не зависи само от един.
Кой читав конструктор ще си сложи главата в торбата и ще проектира нарочно сграда, която му е ясно че ще падне?
Нали отива директно в затвора, барабар със строителя!
И точно прескъпите имоти няма да се стоварят на никого на главите, там инвеститорите си следят всяка стотинка дали отива по предназначение и кое точно как е изпълнено. Ако нещо не им хареса - наново, за сметка на изпълнителя, като е бил толкова Гявол. Точно там никой не си прави експерименти с конструкция, бетони и т.н., най-често и самият инвеститор също живее/ работи във въпросния комплекс или сграда. Дали би си рискувал живота?

А ето и малко по-друга версия за падналата в центъра на града ни сграда Twisted Evil
http://club-dnes.dir.bg/_wm/diary/diary.php?did=91778&df=46& … p;dflid=3&c=1
Излишен е коментарът, мисля - въпреки, че и там взех отношение.

# 145
  • Мнения: 2 292
Мошенниците са във вихъра си. Особено в таzи област.
Доста строителни инциденти станаха zа последните години. Имаше и жертви. Да не говорим zа скорошния инцидент,  zа Индиго или zа скапаните инсталации на шадравана на Славейков и други поъиzвестни имаше, а и поъмалко нашумяли. Строителни, проектантски, инспеционни и какви ли не грешки. Дай инфо zа някой, който да е в zатвора поради това.
A не било нарочно. Ми като види, че правилното решение е скъпичко и ще му лапне от печалбата , просто си zатваря очите. Съвсем не нарочно.

# 146
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Ако падне сградата - никаква печалба няма да има Naughty
От другаде си я компенсират тая загуба строителите, в случай че няма инвеститорски контрол - от дограми, изолации, некачествени довършителни работи вътре, ей-такива неща. И от по-евтин труд. За апартаментите за продажба наемат бригади, които подбиват цените, единствено за да се хванат на работа. Дреме му на инвеститора, че ще са криви плочките или стените ще трябва да се прешпакловат, нали няма да живее там и знае, че тези които купят ще си го оправят това Twisted Evil. Такива неща се случват и в Чехия, апропо. Проследихме целия процес, ядовете са едни и същи.

# 147
  • Мнения: 13 782
Уффффф, стига сте мрънкали и вие! Я отидете в темата на италианските момичета, да видите как се строи и в прекрасната Европа. Потресох се, като видях и прочетох как строят, как не се спазват срокове, при какви условия се нанасят новодомците... Хем ми дожаля за момичето, хем й се възхитих - голяма куражлия е, аз на нейно място щях да се гътна... ooooh!
Няма да паднат цените, особено в София - каквото ще да е строителството, инфраструктурата и бля-бля... СТОЛИЦА Е !!! Всичко тук се стича, вече гоним 2 млн. !

# 148
  • Bristol
  • Мнения: 9 369
Няма да паднат цените, особено в София - каквото ще да е строителството, инфраструктурата и бля-бля... СТОЛИЦА Е !!! Всичко тук се стича, вече гоним 2 млн. !
Определено няма да паднат, но няма и да са на нивото на Прага или Букурещ. А пък имотите в провинцията също няма да се вдигнат кой знае колко, ако не са я до морето, я до някой ски курорт.
Ами Бокар тази година гледах, мазилката се люпеше  Thinking Според мен не е нормално това.

# 149
  • Мнения: 6 167
Няма да паднат цените, особено в София - каквото ще да е строителството, инфраструктурата и бля-бля... СТОЛИЦА Е !!! Всичко тук се стича, вече гоним 2 млн. !
Определено няма да паднат, но няма и да са на нивото на Прага или Букурещ. А пък имотите в провинцията също няма да се вдигнат кой знае колко, ако не са я до морето, я до някой ски курорт.
Ами Бокар тази година гледах, мазилката се люпеше  Thinking Според мен не е нормално това.

кога го построиха това кварталче, кога почна да им пада мазилката..

# 150
  • Мнения: 13 782
Ами Бокар тази година гледах, мазилката се люпеше  Thinking Според мен не е нормално това.
кога го построиха това кварталче, кога почна да им пада мазилката..

Ааааа, че те го строят вече 10 години Wink Ми ч'то време за ремонт Mr. Green

# 151
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Ами Бокар тази година гледах, мазилката се люпеше  Thinking Според мен не е нормално това.
И аз това казвам - не е.
Но инвеститорът е решил оттам да си избие печалбата.
Нищо не можеш да направиш Confused.
Докато се строеше нашият блок всеки божи ден съм била на обекта.
Заболяха ме устата и гърлото да повтарям на строителя - изолирай, изолирай, изолирай, подпочвените води са високи тук. Ами не - едно си баба знае и това си бае, луксове били това. И не сложи читава изолация на подземния гараж, едни мушамички по БДС и това е. И на следващата година - 'Олелеее, ама то водата се вдигна и намокри стените'... И какво сега, като съм била права - като собственик трябва да извадя пари от своя джоб и да го оправя това нещо. Ако изобщо е възможно, 'щото от едната страна има постройка на калкан Rolling Eyes, затова тези неща се правят при строежа още, после е хем по-трудно, хем по скъпо Twisted Evil. Поне за тези неща сега има предписание и без тях не се приема сградата, преди не беше така и специално нашият мина метър.

Общи условия

Активация на акаунт