Децата на града!

  • 6 270
  • 97
  •   1
Отговори
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Според вас актуално ли това стихотворение на Смирненски и днес?
Виждате ли ги всеки ден, или вече те са част от архитектурата и пейзажа на големите градове?
Спорез вас, кои категории деца се причисляват към групата на  братчетата на Гаврош?

Ти целия скован от злоба си,
о шумен и разблуден град,
и твойте електрични глобуси
всуе тъй празнично блестят!
 
Че всяка вечер теменужена
ти виждаш бедните деца
и обидата незаслужена
по изнурените лица.
 
Съдбата рано ги излъгала,
живота сграбчил ги отвред
и ето ги: стоят на ъгъла,
с прихлупен до очи каскет.
 
Какво им даваш от разкоша си
ти - толкоз щедър към едни,
а към бездомните Гаврошовци
жесток от ранни младини?
 
Пред твоите витрини блескави
накуп застават често те
и колко скръб в очите трескави,
и колко мъка се чете!
 
Но тръгват си те пак одрипани,
с въздишки плахи на уста,
а тез витрини са обсипани
с безброй жадувани неща...
 
Ти целия скован от злоба си,
о шумен и разблуден град,
и твойте електрични глобуси
всуе тъй празнично блестят!

Пускам темата, защото вчера станах свидетел на грозна сцена. Бях на опашката в един супермаркет, когато едно дрипаво дете застана срещу  господина пред мен (той беше с най-пълна количка) и го гледаше втренчено. Онзи се ядоса и го изгони с думите - Ти баща и майка нямаш ли бе, изчезвай, те да те нахранят. Shocked newsm09

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 4 588
А ти какво направи?

# 2
  • Мнения: X
Истински гладните деца в града не просят. Мъчно ми е за тези деца. Още повече, че те не се набиват на очи, трудно можеш да им засечеш жадуващия поглед, защото те го крият...

# 3
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
актуално е.

# 4
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343

Какво можех да направя. Не бях платила продуктите си...ако предприемех нещо можеха и крадла да ме изкарат...   а Да се карам с този шемет си е чиста загуба на време. Детето не беше циганче, явно е пригладняло и като е видяло толкова храна се е захласнало.
Иначе не ме е срам да предприема каквото и да е, стига нещо да не ме ограничава. Купувала съм така храна на една баба. Седнала милата на стълбите през другия вход на блока ни и няма сили да се пребере от глад. Беше протегнала краката си....които направо ме ужасиха, бяха тънки като китките ми. Дадох пари на сина ми да и купи храна и се изпратихме по живо по здраво. Но просто в случая не можах нищо да направя.

# 5
  • Мнения: X
Нещата са толкова цинично изтървани, че чак стихотворението ( да ме извинява Смирненски, вечна му памет) ми звучи наивно.

# 6
# 7
  • София
  • Мнения: 62 595
Стихотворението вярно звучи наивно. Може и да се отнася, но до известна степен. Публична тайна е кои са просещите деца и какво става с тях. И ми прави впечатление, че никак не са плахо възвишащи и в повечето случаи не са бездомни. Предполагам, че точно заради това онзи човек е реагирал точно по този начин. Възможно е да не постъпвам правилно, но просто ги отминавам.

# 8
  • Мнения: 2 577
Истински гладните деца ние не ги виждаме.

# 9
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Стихотворението вярно звучи наивно. Може и да се отнася, но до известна степен. Публична тайна е кои са просещите деца и какво става с тях. И ми прави впечатление, че никак не са плахо възвишащи и в повечето случаи не са бездомни. Предполагам, че точно заради това онзи човек е реагирал точно по този начин. Възможно е да не постъпвам правилно, но просто ги отминавам.

Професионално просещите се личат от сто киломентра, те никога няма да стоят и да гледат. Те идват при теб искат и дори те ограбват. Но бедни и гладни има много, наистина много.
Миналия ден се прибирам вкъщи и точно на кръстовището преди да пресеча гледам една жена усилено бърка в контейнера. Една кола на косъм не я закачи и тя се обърна ядосана да я поздрави. Първият момент не можах да я позная, в миналото беше състоятелна жена с добра работа, а сега не съм я виждала никога да прости, но пък затова се храни с отпадъци.
Ей хора, нали знаете, че на никого, нищо не му е вързано в кърпа и кой знае дали един ден няма и ние да сме в това положение.

# 10
  • София
  • Мнения: 62 595
Много хора, които ровят по кофите са с психични заболявания. Тяхното място не е на улицата, а в социални домове (не психиатрии, обаче) или някакви защитени жилища. Същото важи за децата. Но затова си има държавни органи, на които работата им е да създават организация и ресурси.
 А това за гледането отстрани също е тактика. Просенето е професия и си има своите разнообразни трикове.

# 11
  • Мнения: 2 161
Mishel_ ,а ти не го ли нахрани това дете?

# 12
  • Мнения: 3 268
Истински гладните деца ние не ги виждаме.
Има и истински гладни.Преди време купих хляб на едно 7 годишно момиченце ромче.Беше много щастлива и го нахапа на мига.

# 13
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Mishel_ ,а ти не го ли нахрани това дете?

Дано въпроса ти е добронамерен......незнам.

Не... не го нахраних, за мое съжаление, останах си страничен наблюдател.

# 14
  • Мнения: 2 161
Добронамерен беше въпросът.

# 15
  • Мнения: 3 268
А може би не трябва да сме само странични наблюдатели....

# 16
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
А може би не трябва да сме само странични наблюдатели....

Знам, че не трябва, това е пределно ясно. Но явно не можах да реагирам адекватно на момента. Трябваше да зарежа продуктите и да излезна с детето, но не го направих....а трябваше. Това да ми е за урок. Сега стоя пред компа и го мисля.

# 17
  • Мнения: 958
Преди години, в новото кино Левски, имаше нещо като кафе.
Веднъж, докато чакахме да ни почне прожекцията с една приятелка, си поръчахме кафенце, чипс и пуканки.
Дойде едно момчиенце, не знам дали беше ромче или българче, но определено беше много хубаво. Усмихваше се сладко и мълчеше. Питахме го какво иска, каза само гладна съм, може ли малко чипс. Не поиска пари, не беше нахална, не просеше.
Подадох и пакета и и казах, вземи си. Много се притесни, помоли ме да и сипя на една салфетка, защото е мръсна и не иска да ни цапа храната. Много ми стана мъчно, дадохме и пакета чипс и и купихме един пакет вафли. Просто нямаше друго в кафето, за ядене. Момиченцето определено се засрами и някак си виновна се чувстваше. Наистина беше мръсна и с захабени дрешки, не знам къде беше майка и, но това дете определено беше гладно. ако беше поискала пари, нямаше да и дам.
Да има гладни деца, наистина не ги виждаме, за съжаление. всеки би помогнал на такова дете.

Mishel_, една идейка, ако видиш пак такова дете, дай му съдържанието, остави опаковката да я маркират на касата, така няма да имаш проблем, и няма да те обвинят, че крадеш, нито пък ще зарежеш количката.
От опит от мен с първата ми бременност и детето. Редовно поне един банан е изяден до касата, една малка вода или сокче, а ако съм поп-гладна и нещо друго  Mr. Green

# 18
  • Мнения: 4 841
Много патетика, много нещо  ooooh!

Ами да го беше нахранила, вместо пост фактум да пускаш теми... Каква е целта на темата?
- Да се възмутим на "грубиянина"?
- Да започнем да плюем "държавата", че има бедни деца?
- Да почувстваме вина, че не сме (чак толкова) бедни и имаме средства за пазаруване?

Не разбирам, наистина.

Да не говорим, че хората, които НАИСТИНА правят нещо и помагат на хора в нужда, го правят достатъчно искрено и дискретно, та нямат нужда от подобна тема, за да се похвалят "А пък аз веднъж купих една баничка!" Sick



# 19
  • Мнения: 12 672
Много патетика, много нещо  ooooh!
Да не говорим, че хората, които НАИСТИНА правят нещо и помагат на хора в нужда, го правят достатъчно искрено и дискретно, та нямат нужда от подобна тема, за да се похвалят "А пък аз веднъж купих една баничка!" Sick
  bouquet

Дано не последва Ах, летете ескадрони.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 25 280
Я стига, жената вече каза, че съжалява за пасивността си. Няма нужда да се нахвърляте. А от темата има полза, дори и само да накара някои хора да се замислят, никъде не пише да почнем да плюем когото и да било! Аман пък от такива дето веднага скачат като ощипани!

# 21
  • Мнения: 3 268
Първоначално темата и мен ме подразни,но после разбрах,че авторката е споделила чувствата си и си е направила изводи за евнтуална следваща такава случка.Човек понякога наистина не е подготвен и не реагира правилно.Стига сте я нападали.

# 22
  • Мнения: 4 841
Я стига, жената вече каза, че съжалява за пасивността си. Няма нужда да се нахвърляте. А от темата има полза, дори и само да накара някои хора да се замислят, никъде не пише да почнем да плюем когото и да било! Аман пък от такива дето веднага скачат като ощипани!

Ще скачам колкото си искам, не съм длъжна да съм солидарна с авторката, нали така? Съвсем възпитано и премерено съм изразила мнението си, тебе пък какво те бърка  #Crazy
Чела съм достатъчно и предостатъчно теми от Мишел, знам за световната конспирация срещу нея, ако някой ми посочи нейна тема, в която се хвали и е доволна от нещо - да пусне линк, ще се "банна" самоволно за поне месец. Айде, като мрънка срещу целия свят е едно, ама в момента мрънка срещу себе си и своето бездействие - е това вече е трудно за понасяне  Sick

# 23
  • Мнения: 3 268
Донякъде съм съгласна с теб.

# 24
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Я стига, жената вече каза, че съжалява за пасивността си. Няма нужда да се нахвърляте. А от темата има полза, дори и само да накара някои хора да се замислят, никъде не пише да почнем да плюем когото и да било! Аман пък от такива дето веднага скачат като ощипани!

Ще скачам колкото си искам, не съм длъжна да съм солидарна с авторката, нали така? Съвсем възпитано и премерено съм изразила мнението си, тебе пък какво те бърка  #Crazy
Чела съм достатъчно и предостатъчно теми от Мишел, знам за световната конспирация срещу нея, ако някой ми посочи нейна тема, в която се хвали и е доволна от нещо - да пусне линк, ще се "банна" самоволно за поне месец. Айде, като мрънка срещу целия свят е едно, ама в момента мрънка срещу себе си и своето бездействие - е това вече е трудно за понасяне  Sick

Като не харесваш темите ми имаш пълната свобода да ги подминаваш, а не да нахлуваш в тях и да обиждаш. С това няма да станеш по-интелигентна и по-оригинална в очите на другите, а за мен лично ти си една озлобена и груба жена търсеща на кого да си го изкара. Едва ли от моите теми зависи настроението ти за деня, много се съмнявам, ако адресата на озлоблението ти е друг, обърни се към него.
Хайде, лек ден...

# 25
  • Варна
  • Мнения: 25 280
BirdsFlu,
Да ама темата не е "Чуйте какъв гад срещнах днес, не даде на дете да яде". Не е и "егати скапаната ни държава". Тъй че поста ти нещо не си е на място. А теми на Мишел не съм чела, не я познавам. Коментирам точно тази тема и точно тези отговори по нея. А ме бърка точно толкова, колкото и теб. Изразявам си мнението!

# 26
  • Мнения: 4 841
Като не харесваш темите ми имаш пълната свобода да ги подминаваш, а не да нахлуваш в тях и да обиждаш.

Никого и с нищо не съм обидила, за разлика от теб - наричаш ме озлобена и груба  Laughing Това, казано от най-недоволния и мърморещ човек в тоя форум е ... смехотворно, и НАИСТИНА ме развесели  Laughing
Не "нахлувам" в никакви лични пространства - това е форум и всеки има право на мнение. Освен това зададох съвсем невинен въпрос - Каква е целта на темата? И не виждам отговор, а само (поредното) нацупено фръцване.

Ама какво ли се занимавам...

# 27
  • Мнения: 12 672
Я стига, жената вече каза, че съжалява за пасивността си. Няма нужда да се нахвърляте. А от темата има полза, дори и само да накара някои хора да се замислят, никъде не пише да почнем да плюем когото и да било! Аман пък от такива дето веднага скачат като ощипани!

Някои хора отдавна са се замислили. Виж малко по-нагоре.

# 28
  • Мнения: 4 555
BirdsFlu, то това не беше обида според мен. Аз не съм попадала на други теми на Мишел, но в тази не видях никаква причина да реагираш по този начин. На мен като страничен наблюдател, намесата ти ми изглеждаше като някакъв груб и непровокиран изблик.

# 29
  • Мнения: 502
    Не се карайте. Хубава е темата. Искам да защитя Мишел,защото съм чела доста нейни теми и всички са смислени,в повечето от тях поставя доста наболели въпроси. Можете и сами да се убедите в това.

  По темата. Гледката на гладното дете не би била толкова стряскаща,ако не беше грубата реакция на хората около него. Все пак,това е детенце,най-малкото заради това би трябвало да предизвика усмивка на умиление и съчувствие. И какво,ако му подадеш една вафла,голяма работа ли ще е? Защо подобни жестове  ги правим показно,"благотворително" по празниците,а пък в ежедневието си се мръщим с презрение? Бедни и гладни има по света много,но защо се озлобяваме,когато ги срещнем? Това не разбирам аз.

# 30
  • София
  • Мнения: 38 612
Аз поне работя на едно място където едни хора правят нещо за децата на града.

И тези хора не са българи, за съжаление.

Озлобявам се някак на родителите на тези деца. Каруцата спряла до кофите, родителите "работят", аз минавам с торбите от магазина, а децата ме гледат жално-жално. Но родителите сами са си избрали този начин на живот, нали?

# 31
  • Мнения: 12 672
Не виждам как ще реша проблема, като му дам една вафла.
Човекът може да си е патил от такива дечица. Аз лично първо си хващам по-здраво чантата, после предлагам храна. И в много случаи ми е отказвано.

# 32
  • Мнения: 712
Нямаше да се намеся, ако снощи не ми се беше случила почти същата случка. Спрях пред супермаркета и още преди да изляза от колата две хлапета се спряха до нея и гледаха хем гузно, хем хитро едно такова. Определено бяха циганета, едното наоколо 6-7, другото на 8-9 години. Диретно ги заговорих какво искат, малко се притесних да не направят нещо на колата  Blush Размрънкаха се за стотинки. Отрязах ги разбира се, пари не давам никога, особено на такива "просячета". Обаче тогава едното поиска чипс.
И ми стана тъжно. Че има деца, които не могат да си позволят един скапан чипс, струва лев и нещо, да му се не види!
Взех им чипса, взех им и две вафли, помислих си, че ще им харесат. Чакаха ме пред входа и нямаха търпение да нападнат чипса. Мръснички, сополивички, но пък будни хлапета изглеждаха. Попитах ги дали ходят на училище - не, естествено. Защо? - вдигат рамене...
Връчих им вафлите с абсолютно безсмислената заръка: "И кажете на майка ви да ви запише на училище, че цял живот ще висите така пред магазините!"
Знам, че няма да го направи. И ми стана мъчно, не защото сега се чудят от кого да изкрънкат един чипс и едно пакетче пуканки, а защото целият им живот ще мине така - на помощи и подаяния. Докато накрая не започнат да си мислят, че едва ли не всички са им длъжни... А в една друга среда може би съдбата им щеше да бъде друга  Sad

# 33
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Като не харесваш темите ми имаш пълната свобода да ги подминаваш, а не да нахлуваш в тях и да обиждаш.

Никого и с нищо не съм обидила, за разлика от теб - наричаш ме озлобена и груба  Laughing Това, казано от най-недоволния и мърморещ човек в тоя форум е ... смехотворно, и НАИСТИНА ме развесели  Laughing
Не "нахлувам" в никакви лични пространства - това е форум и всеки има право на мнение. Освен това зададох съвсем невинен въпрос - Каква е целта на темата? И не виждам отговор, а само (поредното) нацупено фръцване.

Ама какво ли се занимавам...


Защо ли си мисля, че познавам стила ти.

# 34
  • Мнения: X
Те, Гаврошовците са много. Не ми се разказват конкретни случки, да, клети са, бедни, мизерстващи, но и доста често озлобени , крадливи и нахални, което е нормално, но пък аз не смятам за нормално това да се чувствам длъжна да помагам на всеки просяк, изпречил се на пътя ми и не смятам, че и те трябва да си  мислят,че някой от минувачите  им е длъжен.

Последна редакция: пт, 13 фев 2009, 13:02 от Анонимен

# 35
  • Мнения: 4 555
Така е. Още повече, че хората се умиляват от гладните само докато са деца. А те са си също толкова гладни и когато станат възрастни, но тогава вече ни изпълват с погнуса и възмущение, защото са 'крадци' и 'престъпници', а всъщност са си същите хора.

# 36
  • Мнения: 25 681
Но родителите сами са си избрали този начин на живот, нали?

Мислиш ли, че изобщо са имали някакъв избор?

# 37
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Те, Гаврошовците са много. Не ми се разказват конкретни случки, да, клети са, бедни, мизерстващи, но и доста често озлобени , крадливи и нахални, което е нормално, но пък аз не смятам за нормално това да се чувствам длъжна да помагам на всеки просяк, изпречил се на пътя ми и не смятам, че и те трябва да си  мислят,че някой от минувачите  им е длъжен.

Абсолютно не си длъжна да помагаш на гладните, то си е въпрос на вътрешно усещане, човещина и личен избор. Има и такива, на които светът им е длъжен и търсят вината във всеки друг и всичко друго, но не и в себе си. Всеки случай си е специфичен.

Така е. Още повече, че хората се умиляват от гладните само докато са деца. А те са си също толкова гладни и когато станат възрастни, но тогава вече ни изпълват с погнуса и възмущение, защото са 'крадци' и 'престъпници', а всъщност са си същите хора.

Да.....така е. И както писах по-горе  съдбата на всеки бедняк си има своите особености. Жалко е, когато бедните не правят усилия да се измъкнат от това положение. Свикнали са с мисълта, че все ще се намери някой ще ги нахрани и така го карат до живот. Понякога с малко помощ всичко се променя, стига бедните хора да са качествени и да искат да променят положението си. Но определено без чужда помощ трудно биха успели. Обществото ни е много предобедено, пък и не всички хора са добронамерени и честни. Докато работих при социалните се нагледах на подли работодатели, които използваха социалнослабите в безизходица като добичета. При една проверка заварих работниците на поточната линия да работят при минус 15 градуса, сутринта в 8. Когато ги попитах от кога работят, казаха, че шефа им ги е извикал в 6, а тогава беше  минус 20. Веднага докладвах на шефовете.
Другото, което ще напиша е, че сега сме от другата страна, добре сме, имаме пари, близки и роднини, на които да разчитаме...но гаранции, че винаги всичко ще ни е ОК няма. Може ли да си представите ако ви се случи да изпаднете в положение на пълна нищета, ще потвърдите ли сегашните си мисли и чувства!? - Иначе е лесно да пуснем някой ред тук.

# 38
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Пускам темата, защото вчера станах свидетел на грозна сцена. Бях на опашката в един супермаркет, когато едно дрипаво дете застана срещу  господина пред мен (той беше с най-пълна количка) и го гледаше втренчено. Онзи се ядоса и го изгони с думите - Ти баща и майка нямаш ли бе, изчезвай, те да те нахранят. Shocked newsm09


Странно... А защо тук, в началния си пост, не си написала колко си засрамена, че не си се сетила да извикаш детето да те изчака навън, например? Защото според мен трябваше още тук да се сравниш с въпросния "гад", а не чак когато ти направиха съответната забележка... На един хал сте и двамата.

# 39
  • Варна
  • Мнения: 25 280
Защото според мен трябваше още тук да се сравниш с въпросния "гад", а не чак когато ти направиха съответната забележка... На един хал сте и двамата.

Глупости!

# 40
  • Мнения: 4 555
Защо се заяждате и поставяте квалификации? Темата просто е породена от конкретна случка, но не се отнася изцяло за тази случка, а по принцип. Не е нужно да се коментира само какво е станало в онзи конкретен момент, кой е гад, кой кого обвинява и кой какъв е.
Струва ми се, че тук малко изобилства от гузни, дето бягат негонени. Явно много хора се разпознаха в реакцията на мъжа и се почувстваха упрекнати и решиха да се озъбят в отговор.

# 41
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Пускам темата, защото вчера станах свидетел на грозна сцена. Бях на опашката в един супермаркет, когато едно дрипаво дете застана срещу  господина пред мен (той беше с най-пълна количка) и го гледаше втренчено. Онзи се ядоса и го изгони с думите - Ти баща и майка нямаш ли бе, изчезвай, те да те нахранят. Shocked newsm09


Странно... А защо тук, в началния си пост, не си написала колко си засрамена, че не си се сетила да извикаш детето да те изчака навън, например? Защото според мен трябваше още тук да се сравниш с въпросния "гад", а не чак когато ти направиха съответната забележка... На един хал сте и двамата.



Не съм написала "гад", написах господин, защото той е достатъчно голям да си отговаря за постъпката. Не съм човек, който гледа сеири, но на момента просто не можах да отреагирам бързо, детето моментално изчезна, знаете и отношението на работниците в магазините какво е в подобно положение. Давала съм и преди, някои са ми благодаряли, други са се усмихвали, а имах случай, в който човека ме изгледа хладно, взе подаденото и си тръгна. Не всичко е толкова просто, колкото изглежда. Имам много наблюдения покрай естеството на предишната си работа. В доста случаи трябваше да си помисля доста, преди да предприема каквото и да е било.

# 42
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Защо се заяждате и поставяте квалификации? Темата просто е породена от конкретна случка, но не се отнася изцяло за тази случка, а по принцип. Не е нужно да се коментира само какво е станало в онзи конкретен момент, кой е гад, кой кого обвинява и кой какъв е.
Струва ми се, че тук малко изобилства от гузни, дето бягат негонени. Явно много хора се разпознаха в реакцията на мъжа и се почувстваха упрекнати и решиха да се озъбят в отговор.

Напротив, разпознах се в реакцията, която НЕ Е последвала и от двамата. За протокола - не едно и две дрипави хлапета съм нахранила, но не го правя на въпрос, и не ходя да се хваля на всеки ъгъл всеки път. Това си е личен избор, да. Но когато ти (в случая авторката) постъпваш по този начин (или по-скоро пасивно не постъпваш) - не виждам с какви очи оплюваш другите...

# 43
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343

Напротив, разпознах се в реакцията, която НЕ Е последвала и от двамата. За протокола - не едно и две дрипави хлапета съм нахранила, но не го правя на въпрос, и не ходя да се хваля на всеки ъгъл всеки път. Това си е личен избор, да. Но когато ти (в случая авторката) постъпваш по този начин (или по-скоро пасивно не постъпваш) - не виждам с какви очи оплюваш другите...

Това е вече прекалено, хайде цитирай ме, кого съм оплюла....Обоснови се!!!

# 44
  • Мнения: 3 268
Лелеее,тая тема стана мазало. newsm43

# 45
  • пак там
  • Мнения: 2 885

Напротив, разпознах се в реакцията, която НЕ Е последвала и от двамата. За протокола - не едно и две дрипави хлапета съм нахранила, но не го правя на въпрос, и не ходя да се хваля на всеки ъгъл всеки път. Това си е личен избор, да. Но когато ти (в случая авторката) постъпваш по този начин (или по-скоро пасивно не постъпваш) - не виждам с какви очи оплюваш другите...

Това е вече прекалено, хайде цитирай ме, кого съм оплюла....Обоснови се!!!

Тогава с каква цел си описала в такива подробности реакцията на господина?

Да не говорим, че аз още не съм получила отговор на първия си пост:

Странно... А защо тук, в началния си пост, не си написала колко си засрамена, че не си се сетила да извикаш детето да те изчака навън, например?

# 46
  • Мнения: 15 619
Но родителите сами са си избрали този начин на живот, нали?

Мислиш ли, че изобщо са имали някакъв избор?
Не, никакъв избор са нямали и на децата си не предоставят такъв. И какво се прави по въпроса???
Нищо. Нищо. Нищо. 

# 47
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343


Тогава с каква цел си описала в такива подробности реакцията на господина?




Това ли е подробното описание:
 -"Пускам темата, защото вчера станах свидетел на грозна сцена. Бях на опашката в един супермаркет, когато едно дрипаво дете застана срещу  господина пред мен (той беше с най-пълна количка) и го гледаше втренчено. Онзи се ядоса и го изгони с думите - Ти баща и майка нямаш ли бе, изчезвай, те да те нахранят. "-Shocked newsm09

Направо е смешен коментара ти....

# 48
  • Мнения: X
Аз в момента си мисля само за едно нещо...като сме заговорили в този идеалистичен тон.
В колко хубаво място щеше да се превърне този разблуден град, ако се отнасяхме към хората като нас с поне половината от добрината, която изпитваме към въпросните Гаврошовци...
Ами старците, които нямат пари за сирене, не са ли и те гаврошовци? Ще ги видим ли да просят? Оня ден в една аптека толкова ужасно се отнесоха към един стар господин, че не криво да ти стане, ами да заревеш със глас, щото и нас това ни чака...явно.

# 49
  • Мнения: 712
Всъщност, точно толкова жално ми става и за старците, дори много повече. Те са единствените, на които давам помощ в пари (колкото и малко да са). Някак, жалко е да гледаш страданието на тези, на които живота е отнел всичко. Децата... те поне имат живота пред себе си, в повечето случаи имат и родители или поне някакви близки, които комай поне няма да ги оставят да умрат от глад. Пък и когато имаш всичкото време на света пред себе си е по-лесно да си оптимист и да запазиш надеждата.
А старците... те си нямат нищо. И е тежко и тъжно  Sad
Но темата е за децата на града, все пак.

# 50
  • Мнения: 15 619
Аз в момента си мисля само за едно нещо...като сме заговорили в този идеалистичен тон.
В колко хубаво място щеше да се превърне този разблуден град, ако се отнасяхме към хората като нас с поне половината от добрината, която изпитваме към въпросните Гаврошовци...
Ами старците, които нямат пари за сирене, не са ли и те гаврошовци? Ще ги видим ли да просят? Оня ден в една аптека толкова ужасно се отнесоха към един стар господин, че не криво да ти стане, ами да заревеш със глас, щото и нас това ни чака...явно.
Защото материализмът у нас все повече надделява.
Студенокръвни сме и не се трогваме лесно.
 Браво на нас!
 Железни сме.
Все по-рядко виждам у хората онази искрица, която може да те усмихне и да ти върне вярата в добротата, в човечността.
Алчността, завистта и злобата са днешните добродетели.

# 51
  • пак там
  • Мнения: 2 885
В колко хубаво място щеше да се превърне този разблуден град, ако се отнасяхме към хората като нас с поне половината от добрината, която изпитваме към въпросните Гаврошовци...

Бих префразирала въпроса ти: В колко хубаво място щеше да се превърне този разблуден град, ако се отнасяхме към ВСЕКИ ДО НАС така, както бихме искали да се отнасят с нас?...

Само че, за съжаление, май това е в сферата на фантастиката.. или по-скоро на фентъзито...

# 52
  • София
  • Мнения: 62 595
И на мен ми е жал, но не мога да ги спася всичките. Защото се е случвало да стоя гладна посред зима в чужд град, но и не съм просила, а съм си търсила работа. Лошото е, че веднъж човек като мине някаква санитарна граница на на линията глад/достойнство няма връщане назад. Веднъж протегне ли се ръка за просия тя става начин на мислене и оттам начин на живот живот (също като с проституцията, наркоманията).
И не става въпрос само за децата или за старците. Пак казвам - има правителствени и неправителствени организации, на които работата им е да помагат на хора, изпаднали в това положение. Нали има агенция за закрила на детето? Да прибере децата от улицата, да лиши родителите от родителски права и да прати децата на училище. За възрастните да има социални старчески домове.
А повечето старци си имат роднини, които не ги поглеждат, а само ги чакат да умрат и да им вземат апартаментите.

# 53
  • Мнения: 3 268
Не без чувство на вина споделям с вас,че напоследък старците ме дразнят.Не ги харесвам.

# 54
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Аз в момента си мисля само за едно нещо...като сме заговорили в този идеалистичен тон.
В колко хубаво място щеше да се превърне този разблуден град, ако се отнасяхме към хората като нас с поне половината от добрината, която изпитваме към въпросните Гаврошовци...
Ами старците, които нямат пари за сирене, не са ли и те гаврошовци? Ще ги видим ли да просят? Оня ден в една аптека толкова ужасно се отнесоха към един стар господин, че не криво да ти стане, ами да заревеш със глас, щото и нас това ни чака...явно.

Именно, точно това ни чака.

Вижте момичета, моля ви, не мислете, че децата като имат родители всичко е наред. Моя позната от детството, сега работи по програма от социални помощи към заетост. Социален асистент е и взима 250 лева, а има 2 момчета, извънбрачни, връстници на сина ми. Станахме по близки, когато бяхме заедно в детско отделение с децата, толкова гладни мъници не съм виждала, ядяха с такъв апетит блудкавата болнична храна, чак ушите им плющяха. Сега често ни навестява малкия й син, детето си е направо недохранено. На 9 години е, а тежи 18 килограма, яде буквално всичко, което му попадне. Давам им всички дрешки и обувки на сина ми, за да им остават повече пари за храна. Миналата година ги засякох отиват на училище в най-големия сняг с еспадрили....направо ми призля и оттогава им давам всичко умаляло на детето ми. 250 лева са нищо....едно нищо....а ток. вода....не ми се мисли. В най-големите студове се изтапанчих на входната им врата и им дадох зимни якета и гащеризон. От радост двамата правеха салта във въздуха. Сина ми, който все още не знае, какво е няма ги гледаше с широко отворени очи от изумление, когато си тръгвахме, той ми каза на ухото-мамо те май те обичат - малко ми стана неудобно, но сърцето ми се стопли.

# 55
  • Мнения: 12 672
Бастон, дебела шуба, пура - всичко на место,
а в замъглените очи
банкерската душа звучи
с единствената своя струна от злато.

Да допълня образа, като сме подхванали Смирненски.

# 56
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Не без чувство на вина споделям с вас,че напоследък старците ме дразнят.Не ги харесвам.

Има ги всякакви. Не се чувствай виновна. Мойта приятелка получи тази събота нервна криза. Бабка й (85г.) я приха в болница, точно в отделението, в което  работи като медицинска сестра  и тя отиде да и занесе храна. Върна се след 4 часа, защото я заплашвала, че ако не остане с нея щяла да каже на всички и колеги, че я е заразяла болна. А през това време малкия й 4 годишен син останал сам в къщи. И това ако не е егоизъм, здраве му кажи.

# 57
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
В колко хубаво място щеше да се превърне този разблуден град, ако се отнасяхме към хората като нас с поне половината от добрината, която изпитваме към въпросните Гаврошовци...

Бих префразирала въпроса ти: В колко хубаво място щеше да се превърне този разблуден град, ако се отнасяхме към ВСЕКИ ДО НАС така, както бихме искали да се отнасят с нас?...

Само че, за съжаление, май това е в сферата на фантастиката.. или по-скоро на фентъзито...

Би било чудесно - "ако се отнасяхме към ВСЕКИ ДО НАС така, както бихме искали да се отнасят с нас?", но това наистина си е фантастика...за съжаление. В крайна сметка всеки отговаря само за своите постъпки.

# 58
  • Мнения: X
Като ще публикуваме пролетарска поезия, ето и моят принос /не знам актуално ли е или не е, всеки за себе си ще каже/:

Вапцаров - Дохождат дни...

Дохождат дни, такива мрачни дни,
че иде ти да виеш от ненавист.
Боли в гърдите, в мутрата горчи
и в гърлото ръжда се наслоява.
Дохождат дни... и питаш се защо
е тази болка, тази дива ярост,
така е скрито нейното ядро.

# 59
  • Мнения: 4 892
Хахах, а децата на селото?

Смирненски произнесъл ли се е? Не само е наивен, не е актуален!

Едно кебапче или кисело мялко не винаги е достатъчна храна. Давал съм на умиращ толумби и плодово мялко, а той имаше нужда от друга "храна". Проклинам се, че изобщо бях там - засилих глада му...не тоя за кльопачка.
Недостига на хляб за някои е породен от недостига на душа за други!

Хубава Ви е темата, Мишел, ама тоя Смирненски....

Ако има не разбрали ме -  няма да ми е сефте!

# 60
  • София
  • Мнения: 62 595
Тази тема нещо започна да замирисва на мечтание по комунизЪма - всеки според възможностите, всекиму според потребностите. Но май някои са твърде млади, за да помнят с какви глупости са ни пълнили главите. Е, със същите - как трябва да сме бели и добри, защото "малките чавдарчета са добри другарчета" или да дадем последния си зелък за другаря.

Смирненснки не ми допада особено, Вапцаров го предпочитам. Но те са били твърде големи идеалисти. Иначе нямаше да ни дават да ги учим в училище.

# 61
  • Мнения: 12 672

И скучно, и грустно
И некому морду разбить

# 62
# 63
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 848
Именно, точно това ни чака.

Вижте момичета, моля ви, не мислете, че децата като имат родители всичко е наред. Моя позната от детството, сега работи по програма от социални помощи към заетост. Социален асистент е и взима 250 лева, а има 2 момчета, извънбрачни, връстници на сина ми. Станахме по близки, когато бяхме заедно в детско отделение с децата, толкова гладни мъници не съм виждала, ядяха с такъв апетит блудкавата болнична храна, чак ушите им плющяха. Сега често ни навестява малкия й син, детето си е направо недохранено. На 9 години е, а тежи 18 килограма, яде буквално всичко, което му попадне. Давам им всички дрешки и обувки на сина ми, за да им остават повече пари за храна. Миналата година ги засякох отиват на училище в най-големия сняг с еспадрили....направо ми призля и оттогава им давам всичко умаляло на детето ми. 250 лева са нищо....едно нищо....а ток. вода....не ми се мисли. В най-големите студове се изтапанчих на входната им врата и им дадох зимни якета и гащеризон. От радост двамата правеха салта във въздуха. Сина ми, който все още не знае, какво е няма ги гледаше с широко отворени очи от изумление, когато си тръгвахме, той ми каза на ухото-мамо те май те обичат - малко ми стана неудобно, но сърцето ми се стопли.

много важно уточнение...

# 64
  • Мнения: X
Вижте момичета, моля ви, не мислете, че децата като имат родители всичко е наред. Моя позната от детството, сега работи по програма от социални помощи към заетост. Социален асистент е и взима 250 лева, а има 2 момчета, извънбрачни....

много важно уточнение...
Те пък щото всички деца, родени в брак, все са нахранени! Да им се падне некой хубавец-пияница за законен татко и да си изпива всичките пари, много ще ги грее брачни ли са или извънбрачни.

# 65
  • Мнения: 4 555
Предполагам го е споменала, за да каже, че майката сама отглежда двете момчета.

# 66
  • Мнения: 4 892
Предполагам го е споменала, за да каже, че майката сама отглежда двете момчета.

Не, явно е обстоятелствена. Извънбрачно не означава, че детето се отглежда само от майката!

# 67
  • Варна
  • Мнения: 25 280
В случая явно точно това означава.

# 68
  • Мнения: 4 555
По принцип не означава, но според мен точно това е имала предвид.

# 69
  • пак там
  • Мнения: 2 885
В случая явно точно това означава.

А ти откъде знаеш?

# 70
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Предполагам го е споменала, за да каже, че майката сама отглежда двете момчета.

Да, затова го направих....

Именно, точно това ни чака.

Вижте момичета, моля ви, не мислете, че децата като имат родители всичко е наред. Моя позната от детството, сега работи по програма от социални помощи към заетост. Социален асистент е и взима 250 лева, а има 2 момчета, извънбрачни, връстници на сина ми. Станахме по близки, когато бяхме заедно в детско отделение с децата, толкова гладни мъници не съм виждала, ядяха с такъв апетит блудкавата болнична храна, чак ушите им плющяха. Сега често ни навестява малкия й син, детето си е направо недохранено. На 9 години е, а тежи 18 килограма, яде буквално всичко, което му попадне. Давам им всички дрешки и обувки на сина ми, за да им остават повече пари за храна. Миналата година ги засякох отиват на училище в най-големия сняг с еспадрили....направо ми призля и оттогава им давам всичко умаляло на детето ми. 250 лева са нищо....едно нищо....а ток. вода....не ми се мисли. В най-големите студове се изтапанчих на входната им врата и им дадох зимни якета и гащеризон. От радост двамата правеха салта във въздуха. Сина ми, който все още не знае, какво е няма ги гледаше с широко отворени очи от изумление, когато си тръгвахме, той ми каза на ухото-мамо те май те обичат - малко ми стана неудобно, но сърцето ми се стопли.

много важно уточнение...

Добре, трябваше да напиша, че майка им е блудница ли...ами няма да го напиша, защото тя си ги иска и ги гледа...обича ги безкрайно.  Много майки с брак и съпруг са оставили децата си на произвола на съдбата, купуват им бавачки, играчки,....плащат и за вината си и за пълната си незаинтересованост.          

# 71
  • Мнения: 15 619
Последните няколко поста нацелват проблема в десятката.

# 72
  • Варна
  • Мнения: 25 280
Ами достатъчно е да прочетеш целия пост, не да се хванеш за едно изречение.
Цитат
Социален асистент е и взима 250 лева
Цитат
250 лева са нищо....едно нищо....а ток. вода....не ми се мисли.
- очевидно това са единствените пари, влизащи в това семейство.

# 73
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Аз няма да се включвам вече в темата, виждам че тя се отклони, а заяжданията не ми са по вкуса.

Приятно писане.

# 74
  • Между два свята...
  • Мнения: 58
Истински гладните деца ние не ги виждаме.

Права е Яна.

Последна редакция: пт, 13 фев 2009, 20:32 от Mirna74

# 75
  • Мнения: 106
според мен не е съвсем актуално. истински гладни гаврошовци, визиращи се от смирненски, не са пред витрините, просещи. а може би, метафорично, всеки един от нас е гаврош и въздиша по нещо, което не е по силите и възможностите му.
а човекът пред супермаркета е реагирал вероятно правилно. днешните гаврошовци нямат нищо общо с гаврошовците, описани от смирненски. смирненски не е познавал лепилото като упойващо средство, не е дори предполагал, че деца може да пушат цигари, пият кафе, а какво остава за алкохол. тези от неговото време наистина са бленували за хляб и шоколад.

# 76
  • Мнения: 15 619
 
според мен не е съвсем актуално. истински гладни гаврошовци, визиращи се от смирненски, не са пред витрините, просещи. а може би, метафорично, всеки един от нас е гаврош и въздиша по нещо, което не е по силите и възможностите му.
а човекът пред супермаркета е реагирал вероятно правилно. днешните гаврошовци нямат нищо общо с гаврошовците, описани от смирненски. смирненски не е познавал лепилото като упойващо средство, не е дори предполагал, че деца може да пушат цигари, пият кафе, а какво остава за алкохол. тези от неговото време наистина са бленували за хляб и шоколад.
Това прави ли ги по-малко деца и по-малко гладни?
Лъскавите витрини и стоките в тях не ме привличат до такава степен, че да се почувствам Гаврош.
Днешните Гаврошовци, ходят на училище без стотинки за закуска в джоба, със стари, втора, трета ръка дрехи. Никога нямат модна сред връстниците си дрешка.
Нямат нови обувки.
Много често им се налага, ако не да се издържат сами, то поне да помагат за прехраната на семейството си и да нямат време за игри.
Те бленуват за компютър и крадешком поглеждат към чипса, който си е купило детето от съседния чин.
Зимата за тях не е сняг по двора за пързаляне, а студ в стаята и под завивките.
.... и колко още други блянове, за които ние не се и замисляме.
...

# 77
  • bulgaria
  • Мнения: 310
Аз в момента си мисля само за едно нещо...като сме заговорили в този идеалистичен тон.
В колко хубаво място щеше да се превърне този разблуден град, ако се отнасяхме към хората като нас с поне половината от добрината, която изпитваме към въпросните Гаврошовци...
Ами старците, които нямат пари за сирене, не са ли и те гаврошовци? Ще ги видим ли да просят? Оня ден в една аптека толкова ужасно се отнесоха към един стар господин, че не криво да ти стане, ами да заревеш със глас, щото и нас това ни чака...явно.

Именно, точно това ни чака.

Вижте момичета, моля ви, не мислете, че децата като имат родители всичко е наред. Моя позната от детството, сега работи по програма от социални помощи към заетост. Социален асистент е и взима 250 лева, а има 2 момчета, извънбрачни, връстници на сина ми. Станахме по близки, когато бяхме заедно в детско отделение с децата, толкова гладни мъници не съм виждала, ядяха с такъв апетит блудкавата болнична храна, чак ушите им плющяха. Сега често ни навестява малкия й син, детето си е направо недохранено. На 9 години е, а тежи 18 килограма, яде буквално всичко, което му попадне. Давам им всички дрешки и обувки на сина ми, за да им остават повече пари за храна. Миналата година ги засякох отиват на училище в най-големия сняг с еспадрили....направо ми призля и оттогава им давам всичко умаляло на детето ми. 250 лева са нищо....едно нищо....а ток. вода....не ми се мисли. В най-големите студове се изтапанчих на входната им врата и им дадох зимни якета и гащеризон. От радост двамата правеха салта във въздуха. Сина ми, който все още не знае, какво е няма ги гледаше с широко отворени очи от изумление, когато си тръгвахме, той ми каза на ухото-мамо те май те обичат - малко ми стана неудобно, но сърцето ми се стопли.
Това ме разплака ooooh!... А можете ли да си представите, че колега на мъжа ми, който взима към 1000лв заплата, не беше ял нищо почти една седмица(забавиха мн.заплатите, а плаща наем,кредити, сметки) и не му останали пари за храна. Мъжа ми като се усетил, че колегата гладува му даде рамо ама....сори за отклонението

# 78
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 251
Дотук всичко добре, а каква е ползата от написаното?
Случило се, споделено, отговорено, разнищено.
По-нататък? newsm78

# 79
  • Мнения: 15 619
Какви предложения имаш?

# 80
  • Мнения: 804
... А можете ли да си представите, че колега на мъжа ми, който взима към 1000лв заплата, не беше ял нищо почти една седмица(забавиха мн.заплатите, а плаща наем,кредити, сметки) и не му останали пари за храна. Мъжа ми като се усетил, че колегата гладува му даде рамо ама....сори за отклонението
Ох това пък мен ме разплака  Joy Joy Joy

# 81
  • sofia
  • Мнения: 176
Актуално е. И не само то...
http://www.slovo.bg/old/smirnenski/story.htm

# 82
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 251
Какви предложения имаш?

Нямам оформени. Разбира се че не искам такива гледки
нито с деца, нито с възрастни.
Не се заяждам, криво ми е. При нас една много възрастна
женица стои в такива студове на улицата. Подавам й
храна, но това си е направо нищо.

# 83
  • Мнения: 15 619
За съжаление не можем да спасим целия свят.
Но можем да помогнем понякога, или поне да си въобразим, че го правим...  newsm78

# 84
  • София
  • Мнения: 4 423
Мишел, хубава е темата, истинска, злободневна, боде очите защото е факт стихотворението на Смирненски.
Аз обаче чета, чета ( от няколко години в този форум) и някак... все по - редки са постовете написани с мисъл и трезвен поглед...
Страшното е, когато сития на гладния не вярва, страшно е,  когато като камилски птици сме заровили главите си в пясъка и си мислим, че щом нашите деца са сити и другите са длъжни да бъдат сити.
Дано има повече състрадателни и благородни хора на тази земя, когато и те изчезнат света ще стане...

# 85
  • Мнения: 4 138
въй, каква свежа тема.
обаче защо не се пита за децата на село. или те по презумпция са по-сити.
опс, забравих. по селата децата са на изчезване..............

буболина, изпълваш ме с носталгия  bouquet цитати от умни книги, пионерски връзки, вятър в косите...........

а ако говорим за децата по света глобално, то нашите поне могат да ровят в кофите за боклук, които са пълни с изхвърлена храна. в доста други държави подобни луксове няма. и те наистина и буквално умират от глад  http://auswandererblog.blueblog.ch/files/images/2008/6/mob996_1212483654.jpg

мишел, не си го слагай на сърце. следващият път ще е някое друго дете и ще го нахраниш. може и същото да е.

# 86
  • Мнения: 1 517
Има една приказка, че българинът имал блестящи идеи, но все от после му идвали.  Бас хващам, че половината от писалите по темата постове от сорта "ама как не се сети ти да го нахрани" нямаше да се сетят и те. или щяха да се сетят. Ама после, след като детето е заминало.
На авторката определено и е криво, че не е направила нищо. Но пък не е виновна за това. Нито длъжна. Господинът с пълната количка също не е бил длъжен да "храни" въпросното дете. Не за това го критикува авторката. Но начинът, по който се е отнесъл е позорен.

И малко не по темата: това помагане на очуканите от живота е малко нож с две остриета. Има мнооого такива, които свикват с това положение и от един момент натаък се оставят на течението и започват да си мислят, че понеже са онеправдани, останалите са им длъжни...ай сиктир бе (това е от горчив, личен опит)

# 87
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 251

Ужасяваща гледка наистина.
Имам свои виждания за това,
но ако ги напиша ще стане страшно.
А и не съм подготвена с достатъчно
факти, за да започна.

# 88
  • Мнения: 15 619
Никакви идеи нямам, по тази причина и блестящи не са....
Съгласна съм, че "помощта" може да бъде нож с две остриета....
За гладните деца....
...Снощи гледах по новините някакъв репортаж за детенце живеещо с баща си....та социалните две години водили случая и главната им задача била детето да ходи на градина.... ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh!. Гледа ли го някой?   

# 89
  • Мнения: 804
Гледах и останах много изненадана. Бащата има 3-етажна къща, а живее с детето в обора. Не съм сигурна дали на такива хора трябва да им оставят децата с тях. Не се наемам да съдя. За мен този човек е скот някакъв. Горкото детенце.

# 90
  • Мнения: 15 619
Бабилия, аз затова се зачудих, как две години социалните работници са имали за цел детето да ходи на градина....това поне чух, дано да греша.
 ....

# 91
  • Мнения: 804
Луна, не грешиш....
Не смея да напиша какво точно си мисля за някои социални работници. Винаги съм смятала, че това е призвание, а не просто работа. Не всеки може да бъде социален работник в истинския смисъл на тази дума. В една друга тема една подобна дама беше дала повече информация за котките и кучетата на бабата отколкото за детенцето, което живее в този зверилник.
ПП: Като постижение отчетоха факта, че детето ще пасе кравите само в събота и неделя.

# 92
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, и ще продължи да живее в тази мизерия. Подозирам, че просто не им се занимава, защото ще имат много разправии с бащата. Едно е родител сам да заведе детето си в социален дом, друго е да искат да му вземат безплатната работна ръка.

# 93
  • Мнения: 12 672
Не съм гледала предаването. Но не ми се вижда толкова чудно. Все пак детето ще е цял ден в нормална обстановка, нахранено, възпитавано. А не е лесно да се вземе дете от родител.

# 94
  • Мнения: 15 619
Да, и ще продължи да живее в тази мизерия. Подозирам, че просто не им се занимава, защото ще имат много разправии с бащата. Едно е родител сам да заведе детето си в социален дом, друго е да искат да му вземат безплатната работна ръка.
Не им се занимава по други причини, според мен.
Чист мързел и неподходяща работа за тях. Както Бабилия спомена по-горе, иска се призвание.
Казвам го, знам какво говоря.  Някои доклади даже се пишат на прима виста, според мен, по макет....отчитайки работа на лист хартия и нищо повече....Мислещите за децата в системата са малко. Лично мнение.

# 95
  • Мнения: 353
Прибирайки се от работа, минах за хляб. Магазинът ни е разделен на 3 сектора. В единия от секторите имаше циганета...просеха... Купих си хляба и излязох. Точно зад ъгъла на магазина седеше възрастен ром вероятно баща им. Караше се на друго дребосъче, нещо му навикваше. Тези деца го правят, защото родителите им ги карат. Ако му кажеш хайде да ти купя вафла - то не иска - казва че иска стотинките. По бтв гледах репортах за някакво дете, което живеело в мизерия на 6 год. - социалните това което бяха направили е че са го проучвали и вече посещавало градина, не разбрах да му го бяха отнели детето.

# 96
  • Мнения: 12 672
Гледах такива онеправдани. Турили си количката на средата на улицата и ровят в боклука. Га беше сняг. 2 коли не могат да се разминат.  Но те си седяха и си ровеха. Пък ние си чакаме.

# 97
  • София
  • Мнения: 17 592

Какво можех да направя. Не бях платила продуктите си...ако предприемех нещо можеха и крадла да ме изкарат...   а Да се карам с този шемет си е чиста загуба на време. Детето не беше циганче, явно е пригладняло и като е видяло толкова храна се е захласнало.
Иначе не ме е срам да предприема каквото и да е, стига нещо да не ме ограничава. Купувала съм така храна на една баба. Седнала милата на стълбите през другия вход на блока ни и няма сили да се пребере от глад. Беше протегнала краката си....които направо ме ужасиха, бяха тънки като китките ми. Дадох пари на сина ми да и купи храна и се изпратихме по живо по здраво. Но просто в случая не можах нищо да направя.

Глупости.
Прибираш си част от опаковката с бар-кода, нахранваш нуждаещите се и накрая чинно си плащаш на касата. И тогава щеше да има по- малко братчета на Гаврош, по- малко мрънкане тук... и по- малко продукти за семейството ти, но какво от това.

Общи условия

Активация на акаунт