Отговори
  • Мнения: 1 298
Един приятел от чужбина веднъж ме попита: българите още ли не си правите къщите красиви? Имаше предвид комунистическото минало, което уеднаквяваше и изкореняваше намеците за собствен стил, както и откъснатостта на страната ни от западните естетичести и lifestyle тенденции. Аз съм пътувала доста в Европа, и и извън, и при тези пътувания съм проумяла корена на такива коментари...
След като вече сме свободно общество, с достъп до всичко (макар и не с пари за всичко), споделете с какви вещи се глезите, които за вас изразяват стил, лукс и комфорт? Обикновено не става дума за нещо разорително, а за сравнително дребни неща, които обаче показват голяма разлика в отношението към живота и към себе си.
Няколко примера от мен:
- скъпото и изящно спално бельо в противовес на обикновеното хасе - коприна, естествен сатен, бамбукови влакна;
- изисканите картини и пластики, специално подбрани от дизайнер (или от вас в ролята на дизайнер) за дома ви, в противовес на бабините гоблени (да не скочи някой за гоблените, ама на мен просто не ми се виждат адекватна украса за съвременен дом), подарените безвкусни и евтини картини, масовите сувенирни пластики
- пухкавите, свежи и нови луксозни хавлиени кърпи, в противовес на ползваните с години, излинели, почти "потомствени" такива (мой познат сподели, че получава от родителите си в Ню Йорк старите им кърпи, като позагубят мекотата и пухкавостта си - видях тези кърпи - те са като кърпи, излязли току що от магазина... За какви стандарти на комфорта говорим Simple Smile );
- изчистената от ненужните боклуци къща в противовес на къщата, в която никой нищо никога не е изхвърлял, и е като склад...
- наемането на жена/мъж за чистене от време на време, в противовес на това адвокатки, счетоводителки, дизайнерки на дрехи, ангажирани многодетни майки, и който друг се сетите, да търкат и мият като луди по цял уикенд...
- редовно посещение на качествени скъпи концерти, опери и постановки, на мястото на безконечното търкане от предходната точка Simple Smile
- красиво и изискано рамкирани семейни снимки или на любимите хора, в противовес на нацъканите с кабърче по стената на кухнята снимки и принтирани снимки на същите ...

Тайната ми мисъл с тази тема е да получа хубави идеи за неща, които правят живота красив Simple Smile Пък и според фън шуй красотата около нас ни прави по-успешни, по-хармонични и по-здрави все пак Simple Smile

# 1
  • Мнения: 2 229
Изброените неща хич не ми се струват "дребни". Rolling Eyes
И темата май е за Дом и семейство. Peace

# 2
  • Мнения: 589
Не се глезя с наистина луксозни вещи.То някак си не върви мебелите ти да са стари и евтини,да речем,пък да ги кичиш със скъпи пластики(съвсем примерно го казвам). Придържам се към средният клас стоки,отнася се за спално бельо,кърпи,дрехи,козметика,сервизи за хранене...Ако купя нещо НАИСТИНА луксозно,то ще е луксозно издание на книга или албум репродукции.

# 3
  • Мнения: 1 298
Juiciness, права си за Дом и семейство, ама аз понеже не чета там, не се сетих за него.   bouquet Не знам как се мести. Ако модераторът иска, да я премести там. Колкото до това дали са дребни, съгласна съм с теб, но имах предвид, че не става дума за яхти, спортни коли, хасиенди с конюшня и от сорта Simple Smile А за неща, които, макар и не наведнъж, човек може да си позволи, и които ще му разхубавят ежедневието. То сега в България има какви ли не стандарти на живот, така че е трудно да се обобщава  Embarassed . Притеснявах си се малко, че тази тема може да породи някаква полемика в смисъл: "какво намеквате? та аз си живея така стилно и красиво от край време!" или "всичко е въпрос на пари - безсмислено е в нашите условия да се дискутират катива теми". Но реших да пробвам - коментарите по темата, позитивни или не, със сигурност са интересни..

# 4
  • Мнения: 46
Колко хубава тема newsm10 Наистина  я премести в Дом и Семейство и по-точно в Нашият дом.Сигурна съм,че ще получиш много интересни отговори,на въпросите,които си задаваш.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 161
Поздрави за интересната тема   bouquet
Сега немога да се сетя за нещо определено , но пък "лукс" е доста разтегливо понятие:
За някои може  определени  неща да са ежедневие за други - събитие

# 6
  • Мнения: 1 558
Ами, като почти средностатистическо новоизлюпено семейство се глезим с луксозни неща рядко.
Имаме пластики с  висока цена, но те са ни подарък от чичото на мъжа ми, който е скулптор и художник.

Всъщност наистина луксът е много разтегливо понятие. Защото 5 чифта от обувките на мъжа ми (среден клас са) са колкото годишната пенсия на баба ми, а за някой е само 1 чифт.
Достъпният лукс за нас са парфюмите, с тях не правим компромиси.

# 7
  • София
  • Мнения: 160
Много красиво звучи заглавието - поздравления и от мен!  Simple Smile
Разхубавявам си живота с диаманти, парфюм Шанел /никога не му изневерявам! Naughty/, голямо легло с матрак мемори форм и електрическа подматрачна рамка - вдига се с дистанционно и става като фотьойл, хубави обувки /обикновено купувам италиански с естествена кожа отвътре и отвън/, обичам на вечеря да похапвам черен хайвер от белуга, обичам да пия мнооого старо малцово уиски или коняк ...мммм и с пура в ръка /нищо че е не много типично за жена/, обичам да пътувам извън България,  слушам любимия си джаз/по възможност оригинални дискове а не МР3/... и разни други нещица
Лукса наистина за всеки е различен, но  в България по мое мнение има вече доста хора с истински луксозен, комфортен и стилен начин на живот.

# 8
  • Мнения: 940
Обичам хубавите мебели, картините, малките детайли навсчкъде в дома ми.
За мен лично--обичам гурме кухнята и се глезя с нея. Това ми доставя най-голямо удоволствие. Когато ми омръзне, отивам на СПА, купувам си парфюм. Не залагам на скъпи дрехи и обувки, залагам на количеството.

# 9
  • France
  • Мнения: 726
За мен, лукса ще се осъществи, когато имам къща от дърво, камък и стъкло, с поне 10дка двор.
На този етап, според разбиранията ми, живея мизерно.

# 10
  • Мнения: 359
Ако правилно съм разбрала, темата не е за къщи и яхти, а за ежедневни неща, които си позволяваме (понякога) въпреки средностатистическия бюджет.

Та имам едно наблюдение. Отношението към лукса се възпитава. Ако майката и бабата е ходила редовно на фризьор и козметик, ако си е носила новите дрехи и въпреки соц. мисленето не е живяла в прекалена икономия и криво разбрана спестовност, то и дъщерята си позволява без особени угризения "да се поглези". И не мисля, че става въпрос толкова за средства, колкото за възпитание. Моята майка, например, си е такава - пази си новите чаршафи (за какво не е ясно) и постиля едни и същи докато не се скъсат окончателно (и закърпят, и пак скъсат!). Купува, примерно нови чашки и си ги прибира в шкафа за нови. Скъпа козметика и дрехи?! Забрави! А не е толкова да няма пари. Просто счита лукса за излишен. Колко усилия ми костваше (и продължава да ми коства) откъсването от този модел, ако знаете! Финансовото ми положение е доста добро, но продължавам да не мога да преодолея себе си и, например, да ходя на маникюр всяка седмица.

# 11
  • Мнения: 846
За мен, лукса ще се осъществи, когато имам къща от дърво, камък и стъкло, с поне 10дка двор.
На този етап, според разбиранията ми, живея мизерно.

 Joy Уцели просто десятката.

Тук се опира и до пари и до стил, с който се движим през живота. Познавам хора, с много пари, които единственото им удоволствие е да пътуват от там нататък как изглеждат, как се обличат и т.н няма значение.

Аз досега май най-много съм инвестирала в дрехи. Обичам да купувам скъпи свещи, да пътувам от време на време. Харесвам изкуството и бих дала пари за картина, която харесвам много. Не обичам вече да купувам евтини неща, защото са некачествени, но в същото време имам много неща, които са евтини, а изглеждат много скъпи и качествени. Парфюм, мога да имам само един, но ще е скъп. Не пропускам козметик.

За лукса трябват пари, за естетичният начин на живот трябва стил .  Wink



Последна редакция: пн, 09 фев 2009, 15:03 от jalana

# 12
  • Мнения: 3 367
И не мисля, че става въпрос толкова за средства, колкото за възпитание. .......
Финансовото ми положение е доста добро, но продължавам да не мога да преодолея себе си и, например, да ходя на маникюр всяка седмица.
Това важи и за мен в пълна сила.

# 13
  • Мнения: 22 439
Когато определен процент от хората в БГ се чудят как да изкарат месеца и да си гледат децата - за какъв лукс говорим?

Всеки може да седне да напише как пие шампанско всяка вечер, спи на копринени чаршафи и ходи всеки ден на спа процедури - дали ще е истина за всеки?
Лукса е хубаво нещо - когато човек може да си го позволи.

# 14
  • Мнения: 1 298
Ако правилно съм разбрала, темата не е за къщи и яхти, а за ежедневни неща, които си позволяваме (понякога) въпреки средностатистическия бюджет.

Та имам едно наблюдение. Отношението към лукса се възпитава. Ако майката и бабата е ходила редовно на фризьор и козметик, ако си е носила новите дрехи и въпреки соц. мисленето не е живяла в прекалена икономия и криво разбрана спестовност, то и дъщерята си позволява без особени угризения "да се поглези". И не мисля, че става въпрос толкова за средства, колкото за възпитание. Моята майка, например, си е такава - пази си новите чаршафи (за какво не е ясно) и постиля едни и същи докато не се скъсат окончателно (и закърпят, и пак скъсат!). Купува, примерно нови чашки и си ги прибира в шкафа за нови. Скъпа козметика и дрехи?! Забрави! А не е толкова да няма пари. Просто счита лукса за излишен. Колко усилия ми костваше (и продължава да ми коства) откъсването от този модел, ако знаете! Финансовото ми положение е доста добро, но продължавам да не мога да преодолея себе си и, например, да ходя на маникюр всяка седмица.

С две ръце съм за - и при мен е така - семейното възпитание ме блокира МНОГО! Опитвам се да прилагам философията яж, пий и си носи новите дрехи, напук на семейството ми, в което се е купувало най-евтиното и се е носело до откат...

# 15
  • Мнения: 1 844
поздравления за темата,много е интересна и определено поставя въпроси,от които малко или много зависи "качеството"на живота ни.не ме разбирайте погрешно,далеч съм от мисълта,че парите,лукса и хубавите вещи могат да направят истински щастлив човека,ако той не притежава другите,смислените неща-а именно здраве, сплотено семейство,приятели..но когато имаш тези неща,какво по-хубаво от луксът и комфортът,които напълно да завършат картинката?
със съпруга ми сме истински ценители на лукса-позволяваме си максималното,което можем.купуваме това,което ни харесва,което ще радва погледа ни и сетивата ни.разбира се,все още нямаме възможност да притежаваме всичко,което искаме,дай боже някога да стане.но когато човек има възможността да живее комфортно-не бива да къта всичко и да пренебрегва лукса,един живот се живее.
купувам си хубави,стилни дрехи,качествена козметика,ходя редовно да козметик и стилист,купувам красиви вещи за вкъщи,сатени за спалнята,всякаква скъпа техника,която би ме улеснила или би ме забавлявала,не пестя от храна и напитки,обичам хубавите ресторанти,когато сме на почивка-избирам луксозен хотел,за да ми бъде приятно изкарването и да се чувствам като у дома си,сложихме вкъщи оргомно и доста скъпо джакузи,за да разпускаме в него вечер с вино и на свещи в банята.
позволяваме си това,което можем.има толкова хубави неща,които не мога да имам в момента,но човек се разпростира според възможностите си.важното е да се живее с удоволствие и да се стреми да направи живота си комфортен-колкото може.защото да си пазиш новите дрехи само за някой уникален случай и да пазиш новите чаршафи само за гости е най-голямата глупост на света..докато чакаш да почнеш да живееш истински,неусетно живота си минава..

# 16
  • Мнения: 2 556
Опери, постановки, дизайнерски пластики, изящно спално бельо - нищо от това не ме влече и не ми трябва. Очевидно единствения"лукс" който ме вълнува е да си имам помощница за домакинството, но то при мен няма да е никакъв лукс, а просто необходимост. Любимото ми нещо са книгите, за мен те винаги ще са най-красивото от всички предмети и мебели у нас.

# 17
  • Мнения: 712
Хммм... хубава тема, накара ме да се замисля...
Може би лукс е това, което до определен момент ти е лиспсвало, или си имал ограничен достъп до него.
Ако е така, за мен лукса, които си позволявам, са пътуванията. Като дете не пътувахме особено - в чужбина нямаше начин, а живеехме на морето и съответно рядко ходехме на "море". Пътувахме веднъж годишно за около седмица, просто обикаляхме из страната и винаги чаках с нетърпеие тези дни. И сега гледам да пътувам максимално, дори за 1 уикенд. Пътуването ме зарежда и обогатява и в този смисъл определено ми "разхубавява" живота.
Не обичам особено много да се занимавам с къщата. Може би защото има много по нея да се прави, а за момента нямаме възможност да се захванем и да направим всичко наведнъж (щото парите отиват по пътищата  Mr. Green). Но по отношение на стила за дома имам доста семпъл и обран вкус, който изключва картини, пластики и прочее "украси". Това, което истински ценя като декорация, са няколко дребни сувенира от местата, на които сме били (определено тематични) и една снимка на нас двамата (може би за да ни напомня кои сме били почти в началото на връзката ни  Wink). И книги, много книги наредени по рафтове, шкафове, столове, или просто безредно нахвърляни  Simple Smile
И понеже се сетих за сатените чаршафи... е, няма по-неудобно за спане нещо! Ако ги получа подарък, ще се чудя на кого да ги дам, че да им се зарадва  Grinning. Но за сметка на това имаме много удобна масичка за сервиране в леглото, която си ползваме с кеф и с усещане за лукс всеки път, когато единия от нас се появи с нея, за да сервира на полузаспалата половинка  Laughing (и в негова чест ще трябва да кажа, че по-често той сервира на мен  Laughing).
Като цяло не робувам на вещи. Ползвам и изхвърлям, пазя само неща със сантиментална стойност. За мен най-големият лукс е свободата да идвам и да си отивам, да търся и да намирам, и пак да търся. А това струва толкова скъпо, по дяволите!

# 18
  • Мнения: 1 298
Когато определен процент от хората в БГ се чудят как да изкарат месеца и да си гледат децата - за какъв лукс говорим?

Всеки може да седне да напише как пие шампанско всяка вечер, спи на копринени чаршафи и ходи всеки ден на спа процедури - дали ще е истина за всеки?
Лукса е хубаво нещо - когато човек може да си го позволи.

Бедността, която застрашава понякога и живота на българите, е ужасно нещо - факт е. Но това не значи всички да почнат да се обличат в парцали от солидарност, нали. Няма да помогнем никому, ако се потопим в усещане за безнадеждност... Мизерията носи повече мизерия, и обратното. Затова ако по възможностите си правим света около нас по-богат и хубав, това ще донесе повече изобилие - аз поне така смятам. Затова и хич не се усещам егоист или нещо такова, когато си позволявам "луксове" Simple Smile
Ако се концентрираме в мислите и действията си върху това колко сме бедни, и как нищо не можем да си позволим по-така, единственото, което ще си докараме е още повече недоимък.
Аристотел Онасис, беден емигрант, с първата си заплата като телефонист, си е купил 2 супер стилни костюма и чифт луксозни обувки, както и абонамент за частен яхт-клуб... Всички знаем докъде го е извела тази философия. В заключение, ако харчите смело и радостно за собстения си красив живот, ще спечелите много пари!  Wink Laughing Сори за оффа...

# 19
  • Мнения: 2 556
И в най-трудните си моменти не съм живяла в мизерия, но лукса просто не ме привлича. Имам родители, за които най-важното в живота е да живеят в супер лукс и това не ми допада, просто не е за мен. Според мен хората, вторачени сериозно и детайлно в мебели, вещи и тяхната стойност в крайна сметка не се вглеждат толкова много в отношенията с околните (това си е мое наблюдение, не казвам, че е валидно за всички).

# 20
  • Мнения: 2 161
Всяка вечер пия Дом Периньон в леглото си,застлано с чаршафи от египетски памук.Ако евентуално накапя постелките,не ми пука,защото има още много египетски памук.Да видим сега в тази тема,колко човека ще се накапят.

# 21
  • Мнения: 1 289
Моето дупе знае и 2 и 200.  Grinning
Е, сега живея добре и се радвам на някои луксове, но не винаги е било така.
И ценя, което имам.

Относно домът - луксът не е еквивалент на уют и топлина. В къщи е и модерно, и уютно. Не ми харесват офисни домове.

# 22
  • Мнения: 485
Пия 20 годишен "Dumple" в кристални чаши, купени на аукцион щото са били на Луи ХІV. Захапала съм кубинска пура. Взирам се във Ван Гог -а на стената и мисля "Що е то лукс и има ли почва у нас?".
Абе хора, какви луксове, какви пет лева. Да имаш ел. уреди в кухнята, да отидеш на почивка, да си купиш сносна дреха или да отидеш един път в месеца да ти ударят една ножица на косата не го възприемам като лукс. Това си е необходимост. Друг е въпросът защо са ни такива критериите за лукс, пък бил и ежедневен.   

# 23
  • Мнения: 1 289
...Абе хора, какви луксове, какви пет лева. Да имаш ел. уреди в кухнята, да отидеш на почивка, да си купиш сносна дреха или да отидеш един път в месеца да ти ударят една ножица на косата не го възприемам като лукс. Това си е необходимост. Друг е въпросът защо са ни такива критериите за лукс, пък бил и ежедневен.   

Много си права, в държава с нисък стандарт на живот, критерият за лукс е спорен Peace

# 24
  • Мнения: 1 298
Абе хора, какви луксове, какви пет лева. Да имаш ел. уреди в кухнята, да отидеш на почивка, да си купиш сносна дреха или да отидеш един път в месеца да ти ударят една ножица на косата не го възприемам като лукс. Това си е необходимост. Друг е въпросът защо са ни такива критериите за лукс, пък бил и ежедневен.   

Да де, то, общо взето, това е основният въпрос...

# 25
  • София
  • Мнения: 3 064
Този тип лукс не ме влече. В момента луксът за който мога да си мечтая е да мога да си купувам наистина свестни обувки - това обичам. Или да си ремонтирам банята, защото плаче за ремонт, а аз не искам да я направя калпаво. Това са малкото материални неща, които имат значение за мен. По-важни са ми други неща, достатъчно ми е, че имам собствен покрив над главата си и сме живи и здрави. Общо-взето, мнението ми съвпада с това на Тес:

Опери, постановки, дизайнерски пластики, изящно спално бельо - нищо от това не ме влече и не ми трябва. Очевидно единствения"лукс" който ме вълнува е да си имам помощница за домакинството, но то при мен няма да е никакъв лукс, а просто необходимост. Любимото ми нещо са книгите, за мен те винаги ще са най-красивото от всички предмети и мебели у нас.


А живота си разхубавявам с редовни срещи със скъпи приятели Hug

# 26
  • Мнения: 1 761
Намирам поводи да направя подарък,който би донесъл удоволствие на получателя,независимо дали става дума за любимо питие или билет за концерт.Обичам да ходя на класически концерти,сватбеният ни подарък беше билети за балет ивсе още пазя спомена от спектакъла на "Ромео и Жулиета" на Болшой театр.
Красивите моменти,създадени от нас-това е лукса.
Защото хубавата кола на разбития път не е чак толкова хубава кола, а пътя ни се струва още по-разбит.

П.С.Всеки ден си отделям между половин и няколко часа ( зависи колко време имам )в които да се поглезя.Чета хубави книги,ходя на СПА,разхождам се в гората сама или просто изпивам една чаша невероятно капучино или ароматно старо вино  в компанията на мъжа ми.Животът е хубав,когато вътре в нас носим усещането за красота.

# 27
  • Мнения: 332
Странно, но идеите за лукс, описани тук, ми изглеждат като евтин американски филм. Като наложени щампи, не по - малко жалки и смешни от описаните в първия пост гоблени, хасени чаршафи и т.н.
Не възприемам за лукс неща, които мога да купя с една заплата ( чаршафи, пухени кърпи, свещници, СПА уикенди, фризьор, дизайнерски вещи, рокли, уиски и пури). Това всичко е лесно, делнично и безкрайно експлоатирано... скучно, еднообразно при всички, предвидимо.
Луксът е онова, което не всеки въпреки парите може да си позволи. Лукс е да работиш това, което ти харесва и където се чувстваш щастлив ( да загърбиш заплатите, престиж и т.н.) Лукс е да си позволиш да имаш време за себе си, не в събота, а когато поискаш. Лукс е да обичаш и да не се чувстваш уязвим да го признаваш. Лукс е да си щедър към другите, не към себе си...

По темата - позволявам си лукса да пътувам честно, когато имам желание мога да си позволя да оставя работата си на колегите и просто да замина, и да им имам доверие, че всичко ще е ок.

# 28
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Луксът е онова, което не всеки въпреки парите може да си позволи. Лукс е да работиш това, което ти харесва и където се чувстваш щастлив ( да загърбиш заплатите, престиж и т.н.) Лукс е да си позволиш да имаш време за себе си, не в събота, а когато поискаш. Лукс е да обичаш и да не се чувстваш уязвим да го признаваш. Лукс е да си щедър към другите, не към себе си...

 Peace Peace Peace

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 1 594
Съгласна съм че формирането на критерия за лукс е въпрос на възпитание. И точно там се крие тънката граница между гореспоменатите луксове и снобизъм .Ако си получил възпитание за усет и чувство към картини тогава притежанието им е лукс и наслада  за теб , иначе притежението на същите тези картини само че избрани от интериорен дизайнер е снобизъм и първенющина.

# 30
  • Мнения: 1 334
Много е тънка разликата между хора израсли в лукс, и такива които на всяка цена се стремят към него. Лукса и нивото е в самия човек и начина по който той успее да подреди дома си и да се поглези. Всичко което не идва отвътре, е до време и няма този дълготраен ефект. Аз например никога не бих си купила по-луксозен електроуред от прителката ми, само да покажа  че стандарта ми е друг. Давам го за пример защото е масово явление в Бг.

Разхубавявам си живота с тихи места които посещавам с приятели, с обикновени пътувания които сама си организирам, в хотели в които няма ОИ.
Лукс е да работиш каквото искаш и да го правиш за престиж, не за насъщния.

. Лукс е да обичаш и да не се чувстваш уязвим да го признаваш. Лукс е да си щедър към другите, не към себе си...


Е това е най-вече лукс.

# 31
  • Мнения: 473
Предметите и лукса не могат да ми дадат усещането за хубав живот. Има неща, на които особено държа и си ги позволявам като добре поддържан дом, хубави дрехи, хубаво спално бельо. Единственото нещо, което за мен е пълна безмислица е инвестирането в скъпи бижута. Може би имам извратено мислене, но ако имам безумно много пари ще ги дам за благотворителност, а не за колиета, които да украсяват врата ми.

# 32
  • Мнения: 1 199
Знаете ли на мен какво ми прави впечатление? В Канада, където живея, хората полагат грижи колкото за това което е вътре в къщите им, толкова и за това което е извън къщите им. Богатите къщи са луксозни отвътре, но и градините отвън са не по-малко красиви, при това няма огради. Докато в София съм се нагледала на луксозно строителство дори в престижни квартали, а около него прилича буквално на кочина. Тази кочина собственикът на луксозен апартамент я гледа от прозореца си всеки ден и това изобщо не го притеснява. Знам една уличка в Изток на която при социализма случайно бяха останали малки къщички, след това там изпонастроиха нагъсто с ново строителство, улицата е напълно разбира, зад тези блокове има буренясала градинка с ръждясали детски съоръжение отпреди повече от 40 години, мръсотия, ама всички тези собственици с луксозните апартаменти гледат тази грозотия от прозорците си, ама пръста си не мърдат за да я оправят поне малко. Не че ще им струва много. Та за мен такива хора за пълни помяри, независимо в какви луксозни апартаменти живеят и какви маркови дрехи носят.

# 33
  • Мнения: 2 821
Всичко споделено за лукса в тази тема май е в сферата на мечтите още....хаха

Знаете ли на мен какво ми прави впечатление? В Канада, където живея, хората полагат грижи колкото за това което е вътре в къщите им, толкова и за това което е извън къщите им. Богатите къщи са луксозни отвътре, но и градините отвън са не по-малко красиви, при това няма огради. Докато в София съм се нагледала на луксозно строителство дори в престижни квартали, а около него прилича буквално на кочина. Тази кочина собственикът на луксозен апартамент я гледа от прозореца си всеки ден и това изобщо не го притеснява. Знам една уличка в Изток на която при социализма случайно бяха останали малки къщички, след това там изпонастроиха нагъсто с ново строителство, улицата е напълно разбира, зад тези блокове има буренясала градинка с ръждясали детски съоръжение отпреди повече от 40 години, мръсотия, ама всички тези собственици с луксозните апартаменти гледат тази грозотия от прозорците си, ама пръста си не мърдат за да я оправят поне малко. Не че ще им струва много. Та за мен такива хора за пълни помяри, независимо в какви луксозни апартаменти живеят и какви маркови дрехи носят.

Ето това е истината за лукса и луксозните хора.... Confused

# 34
  • Мнения: X
Според мен в Бг хората ,които наистина са живяли и живеят в ЛУКС,се броят едва ли не на пръсти.
Разбира се,че понятието лукс е доста разтегливо....за мен да имаш дом,добре обзаведен, с необходимите уреди и неща,които улесняват живота,не е лукс,а необходимост.За картини,пластики и др. подобни може да се спори,защото оригиналите струват милиони,а такива сигурно не притежават много българи,ако изобщо има някой ,който да е прежалил толкова пари за изкуство,то той в Бг специално със сигурност не разбира от картини.
Аз например не обичам теракота навсякъде в къщата,стои ми много офисно,няма никакъв уют,не харесвам тръбни и всякакви кожени изгъзици,които само приличат на мебели,а като седнеш,се чудиш къде си попаднал...изобщо съвременната мода в обзавеждането специално ми е много кичозна.

Харесвам италианския стил и за мен ще бъде най-големия лукс да живея в къща,обзаведена така.
А сега...позволявам си лукса да не работя,глезя се с хубави книги, въобще ИМАНЕТО И ТРУПАНЕТО на вещи и предмети като самоцел не ме привличат.

# 35
  • Мнения: 4 965
Темата наистина ме накара да се замисля. Описаните неща, като: хубави дрехи, качествена козметика, удобни мебели, практични уреди за домакинството, качествена козметика, ново бельо и др. не намирам за лукс - за мен това са неща, които ми правят по-приятен живота и по-пълноценен денят. Наличието на домашна помощница също не е лукс - то е поредното улеснение. Това със захабените хавлии, със закърпените чаршафи и с неподдържането на външния вид си е чиста мърлявщина.
Не харесвам показния лукс, който се набива на очи и се прави за "пред хората". В пъти повече предпочитам да намирам лукса в усещането за уюта.
За мен лукс не е да облека палто от норки и да съзерцавам неразбираемата пластика на набеден творец, а да мога да си облека хавлиена пижама и да седна в люлеещия се стол в собствения ми двор, докато си пия кафето и съзерцавам невероятната гледка.
Не е лукс да имам телефон с диамантчета и да говоря с него от кварталното кафене, а да говоря по телефона с близки хора от някое екзотично място.
Не е лукс да отида на питие в най-модното заведение, а да си купя хубава книга и да си я чета цял мързелив уикенд под одеалото.
Луксът за мен е свързан с личното ми удобство, с това да се чувствам добре, да имам вътрешна хармония.
Всичко останало е въпрос на желание...
Просто 90% от изброеното като "лукс" аз приемам за нормални неща от ежедневието.

# 36
  • France
  • Мнения: 726
Веднъж нямахме пари. Изядохме всичко от фризера. Хладилника беше празен. Бяха останали няколко буркана червен и черен хайвер и сьомга. Имахме и бутилка водка, лимитирана серия. Сложих най-хубавата покривка, запалих свещи, облякох се и гримирах.
Седнахме да вечеряме, вдигнахме чашите и си казахме:"Когато сме зле, така да сме!".
Сетих се за една интересна случка: бях в Москва при сестра ми. Тя се обажда на един приятел, да ни изведе. Той каза, че нямал пари, но имал толкова, колкото да ни плати таксито, и ни покани у тях. Апартамента беше изключително интересен- като антикварен магазин. Цареше хаос, но толкова елегантен, че усещането беше за подреденост.
Той отвори една тенекия /като от сирене/, с черен хайвер. Донесе кашон френско шампанско. Връчи ми черпака да слагам хайвер в чиниите. Извади страхотни кристални чаши. Говорихме, хапнахме, пийнахме. Поръча ни такси, и даде последните си пари на шофьора.
Та, лукса не е във вещите, а в поведението. Стила е вроден, той не се купува.

# 37
  • София
  • Мнения: 160
За нас в България е лукс май и обикновената, но качествена храна, да не говорим за китайските боклуци дето ни заобикалят. Проблем е да се намери изобщо продукт в който да няма консерванти /не на опаковката да пише че няма а наистина да няма/ и да отговаря изобщо на някакви изисквания за качество. Ами дрехите, обувките, играчките за деца. Лукс е да си запишеш детето в частно училище.

# 38
  • Мнения: 636
Това, което много хора намират за лукс, за мен са най-обикновени неща. Въобще не смятам, че живея луксозно като карам нова кола или се мажа с крем за 200 лв. Истински лукс е да имам хеликоптер и да живея в замък. Така че съм мнооого далече от истинския лукс, сега живея нормално.   Peace

# 39
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Цитат
Красивите моменти,създадени от нас-това е лукса.

[quote author=atenan link=topic=370347.msg10109683#msg10109683 date=1234208327
Луксът е онова, което не всеки въпреки парите може да си позволи. Лукс е да работиш това, което ти харесва и където се чувстваш щастлив ( да загърбиш заплатите, престиж и т.н.) Лукс е да си позволиш да имаш време за себе си, не в събота, а когато поискаш. Лукс е да обичаш и да не се чувстваш уязвим да го признаваш. Лукс е да си щедър към другите, не към себе си...


[/quote]
Много точно казано,другото е въпрос на стандарт,а понякога за съжаление и на снобария.

# 40
  • Мнения: 1 298
Всичките ви мнения и гледни точки много ми харесаха, момичета. Конкретно това за московчанина ме разби - ей това е истината. Не става дума за пари, а за добър вкус, умение да се изживява по най-добрия и красив начин всеки миг, и най-вече отношение към живота и живеенето. Мигът лети, и никога няма да се върне - ако го прекараме, свивайки се и живеейки за някакво химерно уж по-добро утре, изпускаме всичко, включително и утре-то. Който не живее днес, и утре няма да може...

# 41
  • Мнения: 636
Бих допълнила само, че истинският лукс е да живееш така, както ти харесва, да не бъдеш роб на хорското мнение и очаквания. Лукс е да имаш милиони и да сложиш гоблен в хола си, ако ти харесва, а не картина на Пикасо. Лукс е да си купиш дънки за 15 лв, ако имаш пари за пет живота напред. Лукс е да мислиш свободно!

Има хора с пари, които цял живот си остават мизерници. Грам не ми пука за скъпите картини или красивите рамки за снимки, не обичам еснафщината и показността. За съжаление в България едва ли не трябва да ти личи, ако имаш пари - жената да е накичена като коледна елха и от 100 километра да крещи - вижте ме, аз имам пари!

Истината е, че има много хора с недотам висок стандарт, но в моите очи живеят луксозно, защото живеят така, както им харесва и обичат своя собствен живот.

# 42
  • София
  • Мнения: 7 992
Зависи какво считаме за лукс - дали яхти и хасиенди или това, което преди не сме можели да си позволим, а след определен етап можем. Ако е второто, да, тогава си позволявам известни луксове. Според мен в България луксът и луксозният начин на живот се използват от много хора с една единствена цел - показност. Харесвам този лукс, който асоциирам с аристократичното поведение, пък било то и придобито, а не наследено... Истинският аристократ по душа е естет, той е много далеч от парвенющината и еснафщина, които са толкова разпространени на днешно време...Давам пример със статия, над която много се увеселявах - дома на Галена и Галин (видни фолк звезди Simple Smile ). Домът се водеше за луксозен, но същевременно беше толкова забавно-идиотски, че си даваш сметка, че всъщност луксът не е паричното измерение на вещите, а атмосферата, която един "луксозен" човек би създал около себе си. 

# 43
  • Мнения: 2 556
Домът на Галин и Галена и аз го видях, уникален е  Mr. Green  Но пък и Галин демонстрираше познания за дизайн и обзавеждане, наред с другите си качества (той не знам работи ли нещо или само покрай родителите си живее в лукса) Grinning

# 44
  • Мнения: 2 658
Странно, но идеите за лукс, описани тук, ми изглеждат като евтин американски филм. Като наложени щампи, не по - малко жалки и смешни от описаните в първия пост гоблени, хасени чаршафи и т.н.
Не възприемам за лукс неща, които мога да купя с една заплата ( чаршафи, пухени кърпи, свещници, СПА уикенди, фризьор, дизайнерски вещи, рокли, уиски и пури). Това всичко е лесно, делнично и безкрайно експлоатирано... скучно, еднообразно при всички, предвидимо.
Луксът е онова, което не всеки въпреки парите може да си позволи. Лукс е да работиш това, което ти харесва и където се чувстваш щастлив ( да загърбиш заплатите, престиж и т.н.) Лукс е да си позволиш да имаш време за себе си, не в събота, а когато поискаш. Лукс е да обичаш и да не се чувстваш уязвим да го признаваш. Лукс е да си щедър към другите, не към себе си...

По темата - позволявам си лукса да пътувам честно, когато имам желание мога да си позволя да оставя работата си на колегите и просто да замина, и да им имам доверие, че всичко ще е ок.
Егати, толкова готино каzано, че просто се въzхищавам  Peace . Не zнам, аz ли не съм научена, или какво, но това примерно да имаш палто от виzон или норка не ми се струва лукс, а  Sick . Просто zащото мраzя космати от какъвто и да е вид палта.. Мраzя и хайвер, гаден ми е, не мога да си кривя душата. Това само като пример. И zа много други неща съм така. Как да го обясня... просто да дадеш един тон пари zа нещо, в повечето случаи само, zащото хората са каzали, че е хубаво ми е меко каzано смешно. Да не кажа и противно.. Защото от лични наблюдения смятам, е много хора така правят. Заради "престиж"  Rolling Eyes . Особено у нас, в БГ. Много криво се раzбира живота, както и истинските неща, ако мога така да се иzраzя.
Не че имам против теzи неща, да не си помисите. На който му доставят удоволствие, раzбира се. На мен просто не са ми на сърце..
Та zа мен лукс(ако става дума zа материален) е...  newsm78 хубава кола, хубав дом, но по моите раzбирания, неzависимо дали са като на хората. И каzвам, че това е лукс, само zащото ги нямам сега. В момента, в който(дай боже) ги имам, неzабавно стават не лукс, а ежедневие. Тоест не мечтая zа теzи неща..
Значи да обобщя, иzобщо лукс е zа мен да мога да си поzволя да живея така както аz го раzбирам, включително много да пътувам, навсякъде. Най вече това. За съжаление на тоzи етап не можем да си поzволим теzи неща, точно zа това ги въzприемам като лукс, а не като ежедневие  Crazy

Последна редакция: вт, 10 фев 2009, 12:35 от ~:Деси:~

# 45
  • Мнения: 3 715
Не държа да живея в лукс, а да имам уютен дом и да харесвам живота си.
Не харесвам окачването на картини по стените, само за да се показвам, както и трупането на скулптури.
Живея в семейство на художници, някои от тях доста известни, картини и скулптури имаме в изоблие и то много скъпи, но не мисля, че като ги изтъпаня из дома си, ще променя живота си.
Сатенени чаршафи не харесвам, предпочитам обикновеното хасе.
Животът ми е хубав и без да се правя на нещо, което не съм.

# 46
  • Мнения: 12 666
Странно, но идеите за лукс, описани тук, ми изглеждат като евтин американски филм. Като наложени щампи, не по - малко жалки и смешни от описаните в първия пост гоблени, хасени чаршафи и т.н.

Даже си представям и гномчетата в градината.

Роклята й беше толкова семпла, че със сигурност беше дело на велик дизайнер. - Това ми е представата за лукса.

# 47
  • Мнения: 2 161
Грам не ми пука за скъпите картини
Това не е еснафщина,а много добра инвестиция.

# 48
  • София
  • Мнения: 7 992
Домът на Галин и Галена и аз го видях, уникален е  Mr. Green  Но пък и Галин демонстрираше познания за дизайн и обзавеждане, наред с другите си качества (той не знам работи ли нещо или само покрай родителите си живее в лукса) Grinning

Идея си нямам какво работи и какво му разбира главата, но домът къртеше миФки...Имаше лепнат и някакъв орел като от третия Райх, който ме просълзи от умиление.... Жалкото е, че в България това се води за лукс... Или пък Евгени Минчев с неговите обувки за 1 800 лв. - това не е луксозно, а смехотворно и пошло...
Съответно думичката "лукс" придобива леко негативен оттенък, което не би трябвало да е така, защото луксът би трябвало да се свързва с красота, изтънченост, финес...Ползвателите на тези стоки обикновено са хора, които са израстнали със сребърната лъжичка в уста и могат да оценят по достойнство луксозната стока... А ако някой, който до вчера е пасъл кравите на село (нищо обидно не влагам в това!), а сега се изявява като горд ползвател на уеджуудски порцелан.... Какво е това, ако не една обикновена показност....
В този ред на мисли, съпругът ми разказваше един руски виц, прекрасно охарактеризиращ руските новобогаташи:
- Серьожа, виж какъв прекрасен часовник си купих, на Пиер Кунц..За 30 хил. евро е!
- Вася, ти си идиот, прецакал си се, този часовник го продават на ей онзи ъгъл, за 40 хил.

# 49
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Хаха ега ти снобската тема!  Laughing Една вечеряла черен хайвер, друга пиела мноооого дърт коняк, трета пътувала всеки уикенд до Марс.

Палячовци  Laughing Кой е по-по-най пасти да яде  ooooh!

# 50
  • Мнения: 636
Грам не ми пука за скъпите картини
Това не е еснафщина,а много добра инвестиция.

Ако си купя картина за хола ще е, защото ми харесва. Каква инвестиция, какви пет лева? Бизнес ли ще правя или ще си купувам картина за хола? Всички напъни за стил ми изглеждат смешни ...

# 51
  • Мнения: 2 803
Хаха ега ти снобската тема!  Laughing Една вечеряла черен хайвер, друга пиела мноооого дърт коняк, трета пътувала всеки уикенд до Марс.

Палячовци  Laughing Кой е по-по-най пасти да яде  ooooh!

 Party Нали и аз това си мисех докато четях?! Laughing

Сега по темата: ако някой си мисли, че скъпите и луксозни играчки на богатите ще го направят щастлив и ще му разхубавят живота не знае как да живее.

# 52
  • Мнения: 636
Хаха ега ти снобската тема!  Laughing Една вечеряла черен хайвер, друга пиела мноооого дърт коняк, трета пътувала всеки уикенд до Марс.

Палячовци  Laughing Кой е по-по-най пасти да яде  ooooh!

 Party Нали и аз това си мисех докато четях?! Laughing

Сега по темата: ако някой си мисли, че скъпите и луксозни играчки на богатите ще го направят щастлив и ще му разхубавят живота не знае как да живее.

А ти прочете ли хубаво цялата тема? Някой да е написал, че скъпите играчки ще му разхубавят живота? Напротив, точно обратното. Върни се да прочетеш хубаво!

# 53
  • Мнения: 2 803
А ти прочети заглавието!

# 54
  • София
  • Мнения: 3 064
Темата се заформи интересна. Имам познат, доста заможен, по нищо не можеш да го разбереш на пръв поглед. Да, дрехите са му маркови, но спортни и обикновено изглеждащи, телефонът му е проста нокиа за 80лв, защото го ползва само за телефон и го губи често, колата му е на 17-18 години и си я кара, защото си има сантименти към нея. Бижута не носи, нито часовник. Носи хубави обувки винаги, това му е мания. Но те струват примерно 200 лв, а не 500-600. Домът му е хубав и стилен, но съвсем ненатрапчив. Малко е извън темата, но мисълта ми е, че истински заможните хора, които не са "пасли крави", както милинка се изрази, живеят луксозно, но без показност. Просто се радват на свободата, която парите и дават. А свободата е истинският лукс, не парцалите и чаршафчетата.

# 55
  • Мнения: 636
А ти прочети заглавието!

Заглавието на темата е на авторката, не на всички пишещи в темата  Peace

# 56
  • Мнения: 2 161
Всички напъни за стил ми изглеждат смешни ...
То е видно,че и да се напъваш,няма да го придобиеш.Най-много да стане беля.

# 57
  • Мнения: 35
В момента с нищо луксозно не си "разхубавявам живота",още съм ниско по пирамидата на Маслоу.Мечтая си за качествена храна,качествени книги,пари за образование,курсове и пътувания.Хайвера,свещниците и чаршафите не ми фигурират в идеята за лукс.Мисля че дори и да бях много богата,пак нямаше да наблягам в тази посока.Има толкова места за виждане,толкова неща за научаване,толкова неща за правене..

# 58
  • Мнения: 2 133
Темата се заформи интересна. Имам познат, доста заможен, по нищо не можеш да го разбереш на пръв поглед. Да, дрехите са му маркови, но спортни и обикновено изглеждащи, телефонът му е проста нокиа за 80лв, защото го ползва само за телефон и го губи често, колата му е на 17-18 години и си я кара, защото си има сантименти към нея. Бижута не носи, нито часовник. Носи хубави обувки винаги, това му е мания. Но те струват примерно 200 лв, а не 500-600. Домът му е хубав и стилен, но съвсем ненатрапчив. Малко е извън темата, но мисълта ми е, че истински заможните хора, които не са "пасли крави", както милинка се изрази, живеят луксозно, но без показност. Просто се радват на свободата, която парите и дават. А свободата е истинският лукс, не парцалите и чаршафчетата.
Е, това е!
Да не прозвучи гадно, ама това го придобих и аз от мъжа ми. Peace
Радваме се (вече) на свободата, която ни дават парите!

# 59
  • Мнения: 636
Всички напъни за стил ми изглеждат смешни ...
То е видно,че и да се напъваш,няма да го придобиеш.Най-много да стане беля.

Достатъчно е човек да види ника ти, аватара ти, подписа ти и ще си направи извода сам ...

 Аз стил имам, не се напъвам,  не претендирам за изтънченост, по-скоро джаста-праста, но извира от сърцето ми с много любов  Mr. Green  Не обичам френските неща, любА балканска греяна ракия и македонска наденица!

# 60
  • Мнения: 123
 Grinning Много интересна тема  Thinking
   

# 61
  • France
  • Мнения: 726
Хаха ега ти снобската тема!  Laughing Една вечеряла черен хайвер, друга пиела мноооого дърт коняк, трета пътувала всеки уикенд до Марс.

Палячовци  Laughing Кой е по-по-най пасти да яде  ooooh!
Учудвам се, че интерпретираш споделеното от мен по този начин...
Дадох примера с хайвера, за да покажа, че за мен това не е лукс, както и за цитираният приятел на сестра ми...Ама трябва да се чете между редовете, май....

# 62
  • Мнения: 12 666
Учудвам се, че интерпретираш споделеното от мен по този начин...
Дадох примера с хайвера, за да покажа, че за мен това не е лукс, както и за цитираният приятел на сестра ми...Ама трябва да се чете между редовете, май....

Когато следващия път изпаднеш в такава ситуация, обади ми се. Аз имам сирене. Ше го менкам за хайвер.

# 63
  • Мнения: 817
Учудвам се, че интерпретираш споделеното от мен по този начин...
Дадох примера с хайвера, за да покажа, че за мен това не е лукс, както и за цитираният приятел на сестра ми...Ама трябва да се чете между редовете, май....

Когато следващия път изпаднеш в такава ситуация, обади ми се. Аз имам сирене. Ше го менкам за хайвер.

Не я слушай, иска да те преметне! Mr. Green Сиренето, вече разбрахме, в България не е истинско! Кой знае какъв боклук ще е! Яж си черния хайвер - там е истината! Mr. Green

# 64
  • Мнения: 12 666

Не я слушай, иска да те преметне! Mr. Green Сиренето, вече разбрахме, в България не е истинско! Кой знае какъв боклук ще е! Яж си черния хайвер - там е истината! Mr. Green

Айде, сега. Искам да помогна - жената останала без сирене. И се мъчи с хайвер. Напомня ми Мария-Антоанета - като нямате хляб, яжте пасти. 

# 65
  • France
  • Мнения: 726
Гадни сте!
Ама както и да е.
Не схванахте ли, че луксозния живот не се мери в хайвер, пътешествия и други материални придобивки.

# 66
  • Мнения: 940
Когато определен процент от хората в БГ се чудят как да изкарат месеца и да си гледат децата - за какъв лукс говорим?

Всеки може да седне да напише как пие шампанско всяка вечер, спи на копринени чаршафи и ходи всеки ден на спа процедури - дали ще е истина за всеки?
Лукса е хубаво нещо - когато човек може да си го позволи.

Да, така е. Но всеки има право да живее според това колко пари има. Не можеш да накараш имащич пари да е съпричастен с нямащия. Все пак някои хора изкарват много пари съвсем честно и имат право на лукс.
За мен най-голямата награда е пътуването след дълга работна година.
Напоследък по ред причини не мога да отделям толкова време на пътуването и това ме убива. В това измервам аз лукса. Да мога да си позволя да ходя на екскурзии и пояивки няколко (повече от два) пъти в годината. Плюс хубавата храна, за която споменах.

# 67
  • Мнения: 2 401
Умишлено бегам от такива теми, макар, че имам какво да кажа  Wink

# 68
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Фин порцелан, кристали, картини на стари майстори, старо сребро, реставрирани мебели. С такива неща съм живяла, и слава Богу, все още живея. И увеличавам.

# 69
  • София
  • Мнения: 3 064
Умишлено бегам от такива теми, макар, че имам какво да кажа  Wink


Абе, и аз, ама не ме стърпява нещо...

# 70
  • Мнения: 12 666
/

Последна редакция: вт, 10 фев 2009, 23:14 от Мадам Х

# 71
  • Мнения: 359
Мъжът ми, например, счита за лукс най-вече свободното време.

И един цитат, за който се сетих - май беше от "Отчаяни съпруги": Бедността е състояние на духа. Ние не сме бедни, а просто временно затруднени!

# 72
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Защо така замря хубавата тема  newsm78

# 73
  • Мнения: X
kotkovo ,точно от там беше.И е много вярно.
Преди време се случи да общуваме с един българинуживеещ в САЩ,имащ верига от ресторанти.
Разполага човекът с пари,дошъл на гости в Бг...бърза да си ходи в Х,америката.На въпроса защо,нали сам определя кога да почива и колко,отговора:"Ще изпусна сезона за голфа...толкова го мразя,ама и въпрос на престиж ,да играеш голф.Ако не ме видят на игрището ,ще решат ,че съм фалирал."
Ами за мен това не е лукс.В този ред на мисли,освен всичко останало,луксът е да можеш да живееш ,без да се съобразяваш с всеки.И с някакви измислени правила.
За мен ще е лукс,ако мога да правя това ,което ми харесва...днес ми се ходи на ски,хващам самолета и бам,в Швейцария,утре искам да стоя цял ден пред камината с книга и чаша вино...и си го позволявам,искам 3 дни сред природата,на някое красиво езеро,паля колата и съм там.Това е лукс за мен,другото е просто определен начин на живот.

# 74
  • Мнения: 2 161
Днес сутринта влизам в банята да се къпя,изтягам се в огромната  вана,пия си чайчето в севърски порцелан,а нещо в най-долната част на гръбнака ми пари,направо гори.Излизам като Афродита заедно с пяната от ваната,гледам се в огледалото-нещо червеничко и охлузено.боли ужасно!Започваме да сваляме дюшеците от спалнята-един,два,три...И знаете ли какво намерих?Грахово зърно.Изводът:не е лесно да си луксозен,да ти е комфортно.Винаги ще се намери нещо гадно,да ти спре разхубавяването.

# 75
  • Мнения: 674
3 Бентлита 2 самолета 3 яхти и т.н. Joy hahaha
Стига с тези теми беее.... Grinning

# 76
  • Мнения: 4 965
3 Бентлита 2 самолета 3 яхти и т.н. Joy hahaha
Стига с тези теми беее.... Grinning

 ooooh!
Успя ли да прочетеш цялата тема или само заглавието?

# 77
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Така е Шанел, винаги ще се намери нещо, което ще ти развали удоволствието, ама значи ли, че пък трябва да не ядем, защото пак ще огладнеем?

Усещането за изграден свой собствен, па макар и крехък свят е удоволствие за мен. Вярно, че има субективни, пък и не толкова, фактори които биха му повлияли негативно, ама значи ли това, че трябва да се откажа съзнателно от стремежа си към мой си "раум", имат немците една такава много точна и идиомична дума.

За мен е много важно собственото ми светоусещане, ако в него имам баланс и ако то не се влияе от центробежните сили, тогава имам усещане за уют и лукс.

А кое от своя страна е част от моето светоусещане - това е много дълга тема.

# 78
  • Мнения: X
От всичко прочетено дотук за себе си обобщавам: начина на живот се възпитава! Каквото си видял, както си живял, неусетно го пренасяш..

Последна редакция: чт, 12 фев 2009, 12:00 от Анонимен

# 79
  • Мнения: 3 216
Ммм много хубава тема. Hug Поздравления кьм авторката.

Да си призная живея доста скромно,но това ,което ми доставя максимално удоволствие е да си сипя една чаша хубаво вино. Не бих го нарекла лукс-в никакьв случай ,но това е нещото,което ми разхубавява живота по-често. Имах един преподавател по лозарство ,който казваше,че хората които могат да си позволят да пият хубаво вино когато си поискат са хора ,които са си навили на масрафа и стоели най-високо в конусматорската пирамида  Joy.

Всичко друго си го позволявам твьрде рядко.

Последна редакция: ср, 11 фев 2009, 21:59 от kremena

# 80
  • Seattle-USA
  • Мнения: 192
И на мен ми харесва темата. Май за мен лукс е това което нямам Laughing С какво удоволствие би седнала без вино само ей така да си почина , да изгледам някоя комедия или да прочета книга. В същото време не се отказвам и от луксозни материални придобивки които ще ми направят живота по лесен. Но накрая засега опирам до свободното време-голям лукс и голямо удоволствие ми доставя.

# 81
  • Мнения: 940
Последната една седмица се хващам, че най-голямо удоволствие и лукс за мен е да седна да вечерям с половинката всяка вечер, да си говорим и да изгледаме някой филм.

# 82
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Луксът за мен е да пия кафе в чаша от костен порцелан, вместо в просто някаква чаша. Да пия хубаво качествено вино в подходящата за сорта чаша. Да имам 1 пуловер от кашмир вместо 10 от акрил. Да ползвам един хубав и любим парфюм вместо 10 наливни.
Това не е кой знае какво, но определено внася лукс в живота ми.

# 83
  • Мнения: 940
Луксът за мен е да пия кафе в чаша от костен порцелан, вместо в просто някаква чаша. Да пия хубаво качествено вино в подходящата за сорта чаша. Да имам 1 пуловер от кашмир вместо 10 от акрил. Да ползвам един хубав и любим парфюм вместо 10 наливни.
Това не е кой знае какво, но определено внася лукс в живота ми.

Не мога да не се съглася.

# 84
  • Мнения: 1 298
Да добавя една нова насока - за мен лично добре живян живот е този, който мога да го живея разнообразно. Тъй като не стана много ясно: можеш да имаш всшчко материално например, но ако не си в положение или състояние да замисляш нови идеи и да изучаваш непознати "територии" на света и живота около теб, е някак сиво, и влизаш в рутината. Не за всеки това е лошо нещо, и уважавам това, но за мен лично това е едно от ключовите неща, които ме мотивират да живея.

# 85
  • Мнения: 4 585

Сложи си тая снимка за аватар. Ако искаш.
Тая, с която си в момента нарушава с размерите си правилата на форума.

# 86
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
 
 Embarassed извинявайте, прекъсна ми нет-а за малко и ми се дублира отговора.

Последна редакция: пт, 13 фев 2009, 12:24 от Мона Кокона

# 87
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
.......ако живееш нон стоп луксозно, вероятно в един момент луксът се превръща в нещо тревиално и обикновенно и престава да е толкова притегателно Thinking ама това няма как да го разбера все още  Mr. Green

 Луксът, освен всичко друго,  е и да имам лично пространство, в което никой да не се меси, и да не влиза с еснафските си предразсъдъци и да ме те наставлява кое как трябва да бъде.


# 88
  • Мнения: 1 800
Темата се заформи интересна. Имам познат, доста заможен, по нищо не можеш да го разбереш на пръв поглед. Да, дрехите са му маркови, но спортни и обикновено изглеждащи, телефонът му е проста нокиа за 80лв, защото го ползва само за телефон и го губи често, колата му е на 17-18 години и си я кара, защото си има сантименти към нея. Бижута не носи, нито часовник. Носи хубави обувки винаги, това му е мания. Но те струват примерно 200 лв, а не 500-600. Домът му е хубав и стилен, но съвсем ненатрапчив. Малко е извън темата, но мисълта ми е, че истински заможните хора, които не са "пасли крави", както милинка се изрази, живеят луксозно, но без показност. Просто се радват на свободата, която парите и дават. А свободата е истинският лукс, не парцалите и чаршафчетата.

абсолютно.при тях няма показност, а е начин на живот.

новоизлюпените богаташи и тези, които се правят/мислят, че са такива- там е сеира и надпреварата кой е с кое по-по-най.
естествено има и изключения.




# 89
  • Мнения: 4 300
От няколко дни си блъскам главата какво аджеба ми е луксозното в живота напоследък. Не приемам вещите за лукс, а наистина за личен комфорт, който се простира до възможностите ми. Може би единственото, което усещам като лукс е повечето свободно време в последната година, възможността да готвя разни манджи по интернетски и Звездеви рецепти. Освен че ми доставя удоволствие ядем и по хубава и разнообразна храна отколкото когато я купувахме или смотвах нещо набързо.

# 90
  • Мнения: 19 306
Като се замисля вещи от сорта на пухени хавлии и копринени чаршафи не биха разхубавили живота ми. Радват ме неща като чаша хубаво скъпо вино, някой концерт с приятна компания, пътуване през уикенда. Общо взето нищо, което е свързано с украсата на дома ми. По-скоро точно живот, който предоставя много и разнообразни възможности.

# 91
  • София
  • Мнения: 263
Имах един преподавател по лозарство ,който казваше,че хората които могат да си позволят да пият хубаво вино когато си поискат са хора ,които са си навили на масрафа и стоели най-високо в конусматорската пирамида  Joy.
Страхотно го е казал човека!!!
Не мога да си позволя каквото и да е, но за 10-те години самостоятелен живот съм си изградила приоритети, които да ме карат да се чувствам добре и от които няма да се откажа- винаги ползвам професионална/медицинска/органична кометика за лице и коса, купувам си качествени/маркови обувки(е вярно, че по един чифт за сезон) и ползвам определена марка тоалетна хартия.

# 92
  • София
  • Мнения: 1 735
Използвам стилни неща,не толкова луксозни.Обичам предметите ,особено за дома, да са красиви и практични.Харесвам често да се сменят,може и да не са последен писък на модата.Ако нещо е красиво и особено, ако съм го желала дълго време съм много щастлива като го купя.Луксът са взаимоотношенията ми с няколко човека,на които много държа.

# 93
  • Мнения: 2 759
                        От цялата тема едно стана ясно: луксът е в свободата.

# 94
  • Мнения: 4 585
Свободата е лукс.

# 95
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
... който просто трябва да си позволим Wink

Аз си разхубавявам живота с технологиите. Всяка нова техника ми носи голямо удоволствие... и удобство, разбира се. Наистина голяма част от семейния ни бюджет отива за това.
За щастие мъжа ми е същия като мен в това отношение Grinning

# 96
  • Мнения: 90
Живота ми е прекрасен и без скъпотии  Peace
Много по-щастлива съм да закача някоя фотография с дъщеря си изпринтена, отколкото да дам 100 лв за рамка  Peace

Гледам да съм практична-скъпите неща не ме правят щастлива и не ми разнообразяват живота Wink

# 97
  • София
  • Мнения: 3 841
Най-вече с красиви дрехи, чанти и обувки; качествена козметика и парфюми, хубави ресторанти.

# 98
  • Мнения: 2 759
                       За всеки е различно. И все пак налаганият начин на живот ни заробва ужасно много, уви.

# 99
  • Мнения: 1 243
Парфюмите ми носят особена наслада. Затова и винаги се завирам в някоя парфюмерия или чета за тях и това ме кара да се чувствам пърфект!  Laughing Хубавият парфюм е изкуство... Малките бутилчета много ме радват.

# 100
  • Мнения: 87
Ей, колко хубава тема...Никога до днес не се бях сещала да си помисля, че живея в лукс.
Винаги съм мислила , че битът ми е добър и нормален, но никога, че е луксозен.
Поглеждайки обаче  хавлиите си в банята, чаршафите си и особено невероятните ми хващалки за горещи съдове - установявам, че живея в лукс.
Явно ще трябва да се замисля  и да сменя пухкавата и нова кърпа с която бърша кучето си с по-парцалива за да не бия на очи чааак толкова. Защото някои хора (ей сега го научих) считат това за лукс.

Нелита, всичко , което си изредила говори за много бедна и комплексирана душа.

Твоят лукс е един нормален и спретнат бит , достъпен за всяка по -организирана домакиня и е смешно да причисляваш качественото спално бельо и пухкавите хавлии към лукса. Може би, защото съм израснала в семейство с образцов бит и не възприемам чистота и спретнатостта за лукс, а за необходимост от първа степен.

Така бях изумена един ден, когато слушах някакво интервю със Галя от Сатен и тя гордо заяви, че от известно време си позволява лукса да ползва део и парфюм всеки ден след душ....Нещо, което аз правя откакто имам спомен за баня , но Бога ми не знаех, че хигиената е лукс.





А предмети на изкуството като пластики, гоблени и картини са въпрос на строго личен вкус.


-------------------

Последна редакция: пн, 13 апр 2009, 17:42 от Ara_bella

# 101
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Честно да ти кажа, Ара_белла, за мен едновремешните пликове-изтривалки бяха много по-практично и вършещо работа средство за хигиената, отколкото пухкавите кърпи в банята.

Парфюмът ми е трудно да го свързвам с хигиената. По-скоро го приемам като грима - мога и без него, но с него се чувствам по-добре. В никакъв случай не ме кара да се чувствам по-чиста обаче и ако ми е трудно да си позволя добър парфюм бих живяла спокойно без този лукс, защото според мен евтините и натрапчиви миризми са по-лоши от естетсвената миризма на тялото.

# 102
  • Мнения: 87
chanel5 не е евтино и натрапчиво ухание.

Но не бих причислила ежедневната употреба на chanel 5 към лукса.

Изредените в началния постинг белези на лукс  не са лукс. Те са елементарна битова хигиена.

Освен това дразнещ е снобизма на авторката. Аз не причислявам гоблените към кичозност в никакъв случай - дали един гоблен е изкуство или не , е точно толкова въпрос на вкус, критерий и изработка, както и една картина.

Някак си като чета такива постинги и винаги си представям как автор/ката си хвърля боклука през прозореца , защото всичко друго според нея е лукс.

Не може да считаш за лукс нормални неща като чистотата. Смешно е. Употребата на хубав парфюм след баня за мен също е задължително.
Много по-гот е.

А мисля, че всеки може да си позволи да има хубав парфюм - никой не е чак толкова беден. Въпрос на приоритет е.


# 103
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Въпрос на приоритет е.
Именно де, въпрос на приоритет. Аз не харесам Шанел5. Мисля, че това не ме прави нечистоплътна и неуважаваща хигиената.

Повярвай, има толкова хора, които не могат да си позволят скъп парфюм, но по-лошото е, че има хора, които се лишават от по-важни за ежедненевието неща, само и само за да миришат на Шанел и да спазват псевдоимиджа си. Ето това аз не разбирам  Rolling Eyes

# 104
  • Мнения: 2 759
...Така бях изумена един ден, когато слушах някакво интервю със Галя от Сатен и тя гордо заяви, че от известно време си позволява лукса да ползва део и парфюм всеки ден след душ...
                         Тъй като много уважавам Галя, а и по принцип мисля така, луксът не е въпрос само на пари. Ако ти е ужасно чувствителна кожата, може да е лукс да слагаш каквото и да е върху нея. Или ако си бременна и не понасяш миризми.
                         Луксът може да е много неща. Може да бъдат лукс петте минутки, които отделяш единствено и само за себе си. Може да бъде лукс да избягаш за два дни от всичко. Може да бъде лукс просто изключеният мобилен. Луксове, които някои хора не могат да си позволят.

# 105
  • Мнения: 676
Луксът е според мен е въпрос на усещане. Не живея луксозно, а и нямам подобни мечти. Според моите разбирания за лукс, разбира се. Водим един нормален живот, от нищо не сме лишени, позволяваме си някои глезотии, но не ги определям като лукс. Разхубавявам си ежедневието (защото живота си го разхубавявам с други неща) с отглеждане на орхидеи. Обожавам ги и ме карат да се чувствам чудесно, когато ги видя разцъфтели.

Ara_bella, това ти изречение бих се радвала да ми го обясниш по-подробно: "А мисля, че всеки може да си позволи да има хубав парфюм - никой не е чак толкова беден.". Има прекалено много хора, за които дори хубав шампоан и душ гел са лукс, а ти говориш, че никой не е толкова беден, че да си позволи хубав парфюм. Shocked Мога много примери да изброя, но първия, който ми хрумна е дали един пенсионер с пенсия около 100-150 лв. може да си позволи хубав парфюм, който струва колкото парите, с които преживява едва едва едва цял месец? Защото за тези хора едно качествено сирене или месо в менюто им веднъж месечно е лукс. Те за скъп парфюм дори не са се сетили, сигурна съм. Но не вярвам да не поддържат личната си хигиена изрядна.

# 106
  • Мнения: 87
Нямам нищо против тези, които не харесват Шанел 5 или Шанел 19, дадох парфюма само като пример.

Дразня се обаче когато някой твърди, че за българите  са лукс неща като хигиена, както го прави авторката на тази тема - нелита79.

За мен нещата , които нелита е посочила като лукс, не са лукс в никакъв случай, а са нещо обичайно. За статистиката - българка съм.

Либи, майка ми е пенсионерка с пенсия 120 лв -  и има френски парфюми. Вярвай ми, с брат ми сме я разглезили до степен да не иска да  помирише неща като кабако и мазуми, иска само  диор и нина ричи - "л'еър дъ темпс". Това е положението:)))

Пенсионерите , които имат деца и внуци не са за жалене, Либи.Simple Smile))Казвам го с най-добро чувство.

Последна редакция: пн, 13 апр 2009, 23:42 от Ara_bella

# 107
  • Мнения: 156
изобщо не съм съгласна и мога само да ти завиждам, че в обкръжението ти няма хора, които да не могат да си позволят хубав парфюм. вероятно някои пенсионери, които имат деца и внуци не са за жалене, но в общия случай са. а че за българите  са лукс неща като хигиената е ясно само като застанеш на някой тротоар, където минават българи.

# 108
  • София
  • Мнения: 3 064

А мисля, че всеки може да си позволи да има хубав парфюм - никой не е чак толкова беден. Въпрос на приоритет е.




Цинично донемай къде  Confused
Нямам идея къде живееш?

# 109
  • Мнения: 676
Ara_bella, аз също ти пиша с най-добри чувства.   bouquet Не си падам по жлъчните спорове.
Съгласна съм, че има пенсионери, които се чувстват добре, благодарение на деца и внуци. Но повярвай, с много от тях не е така. Те се чудят как да се хранят и да купуват лекарствата си, а не дали ухаят на скъп парфюм. А колко семейства има, които едва смогват да плащат наем, сметки, да осигуряват на децата си нормална храна и дрехи, образование. Повярвай, за много хора скъпият парфюм е лукс. Скъпото спално бельо или маркови кърпи за баня са ненужен разход. И това не означава, че не държат на хигиената си или не е спретнат дома им.

Всичко е въпрос на приоритети, но и на възможности.

# 110
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Откъде тръгнахте - докъде стигнахте! Какво общо има луксът /име на топика/ с ограничения бюджет за храна? Наистина в Африка гладуват хора, обаче колко от вас от солидарност биха направили същото?
Нека не сравняваме кръглото с червеното.

Подкрепям тезата на Ara_bella, че хигиената по никакъв начин не можа да се нарече лукс. ДОри не знам какъв емотикон да сложа за недоумението си.
Нека не сравняваме крайната степен на мизерия със съзнателния избор, когато имаш възможност и две опции - повече по-нискокачествени продукта или един луксозен.

# 111
  • Мнения: 676
"Никой не е толкова беден, да не може да си позволи хубав парфюм." От тук започна спора. Това е общото, между ограничения бюджет и лукса.
Между тоталната мизерия и лукса има и други социални положения.
А хубавия парфюм няма нищо общо с хигиената.

# 112
  • Мнения: 219
Не смятам, че авторката е искала да каже, че хигиената е лукс. И аз съм чувала, че сатенените чаршафи не са удобни, но не съм имала честта да проверя. А колкото до това с какви кърпи си бършете ръцете, не означава, че не се миете, нали? Все пак има кърпи за по 2лв има и за по 20 (а сигурно и много повече). Когато първо гледате да си платите кредитите, сметките, а с останалите пари да изкарате месеца, едва ли се чудите как да си купите парфюм за 100лв или кърпи за 20 и т.н.
Аз лично 1 парфюм мога да използвам години наред без да го изхабя, нямам навика да се парфюмирам, а и обикновенно ми става лошо, камо ли да го правя винаги след баня. Това не е въпрос до хигиена. А човек когато има мерцедес, няма да иска да кара москвич, нали? Но ако може да си позволиш само москвич, ще предпочетеш него пред ходенето пеш и носенето на гръб.

Докато четох темата за себе си установих, че прекалено мн искам да си направя апартамента, макар, че в него има всичко необходимо, има какво да се желае. Но за сметка на това пък не се сещам за пътуване някъде, дори ей така за уикенда, да разпуснем малко, а всеки лев гледам да вложа в жилището, което никак не е правилно. И мисля да се поправя. Така или иначе цял живот все нещо ще се прави по него, ще се мести, преправя и т.н. Така, че това мисля наистина е големия лукс - да имаш времето да си починеш, да идеш където пожелаеш.

# 113
  • Мнения: 2 030
Какво общо има парфюма с лукса и удобството. Аз никога не ползвам и не съм купувала парфюми. Скоро бях на театър и ми стана лошо от парфюма на една жена пред мен. Ползвам рол-они след душ с нежна миризма.

# 114
  • Мнения: 4 300
Арабела, скъпа, хубавият парфюм за някои е лукс, за други не. Но в никакъв случай не е част от хигиената.
Струва ми се, че трябва да си опресниш основни понятия. Или поне да си спомниш, че стъпалцето, на което си се сгушила, не е единственото на света.

# 115
  • Мнения: X

А мисля, че всеки може да си позволи да има хубав парфюм - никой не е чак толкова беден. Въпрос на приоритет е.




Цинично донемай къде  Confused
Нямам идея къде живееш?


Сигурно във Франция. От там е заела идеията: "Като няма хляб, яжте пасти."

# 116
  • Мнения: 1 567
Пропуснала съм я темичката...

Лукс е свободното време, в което да играеш и обръщаш внимание на децата си...

Лукс е да не си комплексар и да живееш живота си, така както го разбираш.

Всичко останало са неща, които се купуват, губят ..

# 117
  • Мнения: 3 634
Не притежавам луксозни предмети. Не защото не мога да си ги позволя, а защото притежанието на определен тип вещи и количества е против вярванията на моето семейство. Не вярвам в задгробния живот, за да се затрупвам с колекции от парфюми, обувки, часовници и т.н., които да отнеса със себе си незнайно къде.

За мен е важното човек да е чист, спретнат, добре образован и състрадателен. Нямам особено високо мнение за хора, които се увличат от луксозни вещи, тъй като у тях не съм срещала подобни качества.  Peace

# 118
  • Мнения: 123
                         Всеки има своя гледна точка за това какво е лукс
За едни  нещо може да е ежедневие ,а за други същото това нещо да е лукс  Thinking
Това е така,не само в България.Навсякъде по света хората са с различни доходи,потребности и възможности.Това зависи не само от финансовата възможност,но и от възпитанието и разбирането за живота  Peace
                                                                         Спора е безмислен  Naughty

 Ето определения все пак:
http://www.t-rechnik.info/search.php?search=%EB%F3%EA%F1
Ето и примери за луксозен живот(Жаклин Кенеди Онасис ...):
http://bg.wikipedia.org/w/index.php?ns0=1&ns100=1&search … D0%B5%D0%BD%D0%B5


 

# 119
  • Мнения: 1 749
Интересен и много показателен спор.
По него:притежавала съм марков парфюм,беше ми подарък.По принцип не ползвам никакви парфюми-нито маркови,нито еФтини.И за мен парфюма няма никаква връзка с хигиената,нито кърпите,а водата в чешмата.

По темата: лукс за моето семейство е да отиде на почивка-няма време и финанси.По точно...имаме други приоритети.
Лукса,който си позволявам от време на време са...животните вкъщи.Занимавам се с тераристика.(не гледам змии Laughing ).

# 120
  • София
  • Мнения: 4 044
Едно мнение в началото на темата ме размаза!

 
Цитат
Сетих се за една интересна случка: бях в Москва при сестра ми. Тя се обажда на един приятел, да ни изведе. Той каза, че нямал пари, но имал толкова, колкото да ни плати таксито, и ни покани у тях. Апартамента беше изключително интересен- като антикварен магазин. Цареше хаос, но толкова елегантен, че усещането беше за подреденост.
Той отвори една тенекия /като от сирене/, с черен хайвер. Донесе кашон френско шампанско. Връчи ми черпака да слагам хайвер в чиниите. Извади страхотни кристални чаши. Говорихме, хапнахме, пийнахме. Поръча ни такси, и даде последните си пари на шофьора.
Та, лукса не е във вещите, а в поведението. Стила е вроден, той не се купува.

  bouquet

# 121
  • Мнения: 1 174
Не знам какво да отговоря, честно  newsm78 Така както е зададен въпроса излиза, че животът се разхубавява само с продукти на лукса, комфорта и стила. Не е така. Така животът става само по - луксозен, по - комфортен и по - стилен. Животът става по - хубав с хубавите неща, а те са различни за всеки отделен човек. Дори за мен са едни, а за съпруга ми други /е, някои си съвпадат де  Wink /. За мен хубаво е да почета книга, изтегната в хамака на двора на шарена сянка, за мъжа ми - да си подивее с мотора на един рокерски събор или да си човърка нещо по колата. За двама ни е хубаво да си запалим вечер барбекюто, да си опечем пържолки и да ги полеем с приятели. За бебчо пък сигурно хубавите неща се изчерпват засега с хубаво сукане, малко гукане и да слуша как му пея песнички  Laughing
Мисълта ми е, че не живея стилно, чер хайвер не ям и никога не съм яла, шампанско никога не съм пила, освен онова българското и то на Нова година  Mr. Green , а картините по стената в хола не са на Пикасо, а са на Принтер  hahaha , залепени върху ламинат, но това не прави живота ми по - малко хубав.

# 122
  • София
  • Мнения: 3 064
Не знам какво да отговоря, честно  newsm78 Така както е зададен въпроса излиза, че животът се разхубавява само с продукти на лукса, комфорта и стила. Не е така. Така животът става само по - луксозен, по - комфортен и по - стилен. Животът става по - хубав с хубавите неща, а те са различни за всеки отделен човек. Дори за мен са едни, а за съпруга ми други /е, някои си съвпадат де  Wink /. За мен хубаво е да почета книга, изтегната в хамака на двора на шарена сянка, за мъжа ми - да си подивее с мотора на един рокерски събор или да си човърка нещо по колата. За двама ни е хубаво да си запалим вечер барбекюто, да си опечем пържолки и да ги полеем с приятели. За бебчо пък сигурно хубавите неща се изчерпват засега с хубаво сукане, малко гукане и да слуша как му пея песнички  Laughing
Мисълта ми е, че не живея стилно, чер хайвер не ям и никога не съм яла, шампанско никога не съм пила, освен онова българското и то на Нова година  Mr. Green , а картините по стената в хола не са на Пикасо, а са на Принтер  hahaha , залепени върху ламинат, но това не прави живота ми по - малко хубав.

Колко хубаво казано Hug

Лукс е вътрешното усещане за щастие. Всичко останало е вятър и мъгла - и сатенените чаршафи и скъпия парфюм. Ако си го докарал дотам те да те правят щастлив, значи здраво си го закъсал. И не, не завиждам, просто не ми дреме за тия неща!

# 123
  • Мнения: 156
обичам да ми е комфортно. такава съм, че мразя хамалогии. не живея луксозно както аз го разбирам, но държа на удобствата, които мога да си позволя. това, че цял живот съм мила чинии на ръка, а от неотдавна ги мие машина не е лукс, а именно удобство (това е пример, моля да не го нищим две страници). така е с всяко нещо, което успявам да си осигуря с пари. живяла съм в невероятна мизерия и изобщо доста кофти ми бяха нещата, преди да поема живота си в свои ръце. имам известна склонност към вещомания - обичам техниката, иновациите и интелигентните решения (те обикновено не са много евтини). това лукс ли е? не. просто гледам да си улеснявам живота. лукс е това, че цяло лято ще се вея по концерти и фестивали за по няколко дни. за пръв път ще имам такова лято - ама така е, като не съм си го изживяла, когато трябваше. когато не съм на тези мероприятия обаче, ще съм завряна в нелуксозната софия с не особено луксозните си колеги, за да успея да реализирам малкото планиран лукс в идните месеци. лукс е, защото няма да се лишавам от нещо, за да го направя. луксът е в това, че си го избирам да е така, че имам тази възможност. лукс е това, че го правя, защото така ми е кеф, фактът че в момента мога да си позволя този избор. вещите са си вещи - хубаво е да ги има, да са качествени и да ти правят кеф. когато вече достигнах в бита си на определено ниво на комфорт взех да надграждам в съвсем друга посока и това се оказа всъщност лукса за мен. преди две години уийкенд в копривщица беше лукс. и какво, да не би да не бях щастлива като се случеше? бях:) и пак съм:)

# 124
  • Мнения: 160
Четейки темата, за която първо бих искала да поздравя авторката, си мисля, че повечето от нас искат да живеят, така както живее "средната класа". За съжаление, стандарта на живот в България е толкова нисък, а по-голямата част от хората, преживяват от заплата на заплата.
А да имаш уреди в кухнята, кола, да подменяш често мебелите си и да ходиш на почивка и да имаш елементарните удобства не е лукс, а нормален начин на живот.
Що се касае до кърпите и чаршафите, наистина повечето домакинства ползват по-стари такива. Включително и аз. Баба ми едно време е купувала, сякаш ще спре производството в световен мащаб. Laughing И сега ми е жал да ги изхвърля, здрави са, а и имам чисто нови такива. Освен това е купувала всичко по няколко бройки, имам впредвид домакински неща, като сервизи, покривки..... и сега се чудя какво да ги правя. Нито да ги изхвърлиш, нито да ги държиш вкъщи.
Сещам се и за един по-фрапиращ пример. На една позната майка и, някога е купила две бебешки колички и сега, когато се роди бебето и даде едната. Смяхме се много. Количката беше в бяло и кафяво, имаше ги в синьо и червено едно време. Кога е предполагала жената, че ще дойдат такива времена. Е от това трупане къщите са ни, такива.

# 125
  • Мнения: 766
Никога не съм била вещоман. За мен скъп е този предмет, който ми "говори" нещо /и пак бих го харизала на някой, ако има по-голяма нужда от мен/. Единствената ми слабост са книгите, хубавите парфюми и сапуни. За всичко друго предпочитам минимализма, доброто качество и удобството.

# 126
  • Мнения: 2 388
Що се касае до кърпите и чаршафите, наистина повечето домакинства ползват по-стари такива. Включително и аз. Баба ми едно време е купувала, сякаш ще спре производството в световен мащаб. Laughing

Аз също ползвам от старите кърпи и се радвам много, че имам прилично количество.
Сегашните не стават за нищо. И евтини и скъпи съм купувала, просто не попиват, както аз искам. Резултатът е, че ги слагам за красота.

# 127
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Вещоман съм. Голям. Обичам красивите неща. Понякога те дори не струват много скъпо.
Дори обикновените неща на фона нещо луксозно изпъкват и изглеждат по-добре отколкото реално са. Например обикновен ленен панталон от манго за 35лв /днес си го купих/ стои като такъв, ушит от шивача ми, комбиниран с обувки Стефан Келиан.
Най-обикновената храна - зелена салата+ варен картоф е по-вкусна в чиния от костен порцелан. Кафето сутрин ми доставя по-голяма наслада, ако е във фина чашка от китайски костен порцелан, а денят ми е по-красив, когато съм с хубав парфюм.
Това е луксът за мен - дребните нещо, които правят живота ни по-красив.

# 128
  • Мнения: 3
Аз лично не съм вещоман,обичам и харесвам дома си такъв какъвто е---без излишни вещи,изчистени линии и хармония между детайлите.

Слабост ми е и ми доставя огромна наслада гледката на нови  дрешки в гардероба,ходенето на фризьор всяка седмица...обичам да се глезя,без да прекалявам и да изпадам в крайности.
Обичам хубавите парфюми,с тях май прекалявам малко,но обичам да ги имам.Всеки има своята страст.
Обичам колата си и почивката в чужбина през лятото.
Предпочитам да пия кафето си в хубави заведения,това ме прави щастлива,не го правя всеки ден,поради липса на свободно време,но когато го правя обичам да е горчиво и ароматно в ухаещ на лукс бар.

# 129
  • Мнения: 126
Спането на сатенени чаршафи е адски неудобно...
Миналото лято след 3 нощи борба по придържането на възглавниците под главите ни, там, където им е мястото, с мъжа ми абдикирахме тотално от лускозната идея.

По темата - лукс за мен е свободното време, което нямам... Лукс е да си изключа телефона и да не мисля колко пропуснати обаждания или мейли ще имам. Лукс е да отделя пълноценно време за детето си /пълноценно, в което да мисля само върху това, което то ми говори и прави, а не върху още 10 неща/. Лукс е да отида на спорт 2 пъти седмично, много обичам да го правя. Или на масаж, без да смятам времето за следващия ангажимент. В този смисъл ходенето на маникюр, фризьор и пр. не считам за лукс, а за досадна необходимост и кражба от ценното време, в което да не правя НИЩО.

Лукс е да съм здрава и да кипя от енергия, умората и всекидневните ангажименти обезмислят притежанието на маркови, скъпи, евтини и т.н. вещи.




# 130
  • Мнения: 123
Спането на сатенени чаршафи е адски неудобно...

.............................................
Лукс е да съм здрава и да кипя от енергия, умората и всекидневните ангажименти обезмислят притежанието на маркови, скъпи, евтини и т.н. вещи.

   Пробвай памучен сатен-няма да помислиш за друго  Peace


                    А за здравето си права -най-най-най важното!!!

# 131
  • Мнения: 2 759
Спането на сатенени чаршафи е адски неудобно...
                         И на мен ми се струваше такова преди 10 години. Преди две обаче случайно погледа ми попадна на същите, извадих ги и о, чудо - прилепнаха ми като втора кожа. Оттогава много си ги обичам, но не ги смятам за лукс, доколкото не са нещо уникално.
                        Имам обаче едни чаши, каквито сигурно няма никъде, и са на милион години, кристални, за шампанско. Уникална форма, пия от тях, когато искам да се почувствам наистина специално  smile3531.

# 132
  • Варна
  • Мнения: 1 744


   
                    А за здравето си права -най-най-най важното!!!

Права си. Както казват евреите: " Другото ще си го купим"

# 133
  • Мнения: 4 585
carma flower, допустимата широчина на изображенията в подписа е 470 пиксела, твоите ги превишават.

# 134
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Спането на сатенени чаршафи е адски неудобно...
Ако се спи с пижами и нощници - да, пързалката е страшна Laughing
За щастие нямам такива атрибути в гардероба си.

# 135
  • Мнения: 4 380
Зависи какво считаме за лукс - дали яхти и хасиенди или това, което преди не сме можели да си позволим, а след определен етап можем. Ако е второто, да, тогава си позволявам известни луксове. Според мен в България луксът и луксозният начин на живот се използват от много хора с една единствена цел - показност. Харесвам този лукс, който асоциирам с аристократичното поведение, пък било то и придобито, а не наследено... Истинският аристократ по душа е естет, той е много далеч от парвенющината и еснафщина, които са толкова разпространени на днешно време...Давам пример със статия, над която много се увеселявах - дома на Галена и Галин (видни фолк звезди Simple Smile ). Домът се водеше за луксозен, но същевременно беше толкова забавно-идиотски, че си даваш сметка, че всъщност луксът не е паричното измерение на вещите, а атмосферата, която един "луксозен" човек би създал около себе си. 

Накара ме да погледна. Не забавно-идиотски, а просто идиотски. Sick Къде и кога кич и демоде се е смятало за лукс?

Да не кажа голяма дума, но аз луксозен дом в България съм виждала изключително рядко. Просто невероятно е до каква степен богатите са мизерници като вкус.

По темата..дизайнът е лукс. Да живееш сред дизайнерски вещи или в среда с дизайн винаги е лукс. Дизайнът не е първа необходимост и не е просто личен комфорт, той е удовлетворение на естетски нужди.

Щастлива съм че притежавам лукса да създавам дизайн. Собственият ми вкус, критерии и знания са ми най-големия лукс.
Има доста други видове лукс, които не мога да си позволя за съжаление.

Последна редакция: нд, 19 апр 2009, 07:41 от xenia

# 136
  • някъде другаде
  • Мнения: 629
Не знам според кой какво е лукс. Когато си купувам мебели гледам дали са ми удобни. Май единстено си купувам луксозни парфюми.

# 137
  • Мнения: 2 175
Лукс е това, че като вляза в магазин мога да си позволя да си купя каквото ми хареса, без да погледна цената..независимо дали ще е гурме храна или чанта, която ми е грабнала окото..

# 138
  • някъде другаде
  • Мнения: 629
Лукс е това, че като вляза в магазин мога да си позволя да си купя каквото ми хареса, без да погледна цената..независимо дали ще е гурме храна или чанта, която ми е грабнала окото..
Хареса ми определението ти за това , какво е лукс. Благодаря!  bouquet

# 139
  • Мнения: 11 918
парфюми и козметика за лице/внос,специален подбор от козметичката ми/Само веднъж се предоверих на "аптечна козметика" и уж скъп крем, който си купих самодейно и после много дълго оправях поражения.Книги-лускозни и антикварни издания на автори, които понякога съм търсила години наред.С това се изчерпва луксът в живота ми.Стига ми толкова.Имаме колекция от картини и дърворезби, но от автори ,които ние, в семейството харесваме.Не от автори, които са модерни или престижни, т.е. произведенията на изкуството в дома ни са своеобразна ценност, но в никакъв случай лукс.Пластики нямаме, в жилището ни биха изглеждали комично.

Театралните постановки за мен също не са лукс, а потребност, друга тема е какво и колко стойностно може да се гледа.Но на театралния фестивал всяка година отделям не малка сума за билети, с надеждата да гледам стойностни постановки.Най-често си оставам с надеждата...

От темата се сетих, че имам един комплект сатенени чаршафи, които така си и стоят, сватбен подарък са.Не ми харесаха на цвят, не ми изглеждаха удобни.Все пак основното предназначение на леглото и най-дълготрайно е да осигурява здрав и спокоен сън.

Луксозни хавлии- това ми изглежда като начало на виц
Луксозни шоколадови бонбони- винаги-но после ми е съвестно за погълнатите калории

Общи условия

Активация на акаунт