Счетоводител в нужда се познава 13

  • 56 954
  • 760
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 936
правилно би било в м.г да начислите тези лихви и да преобразувате с тях резултата защото са към физ лица и не са платени. Ако сега ги начислите и платите разхода пак няма да можете ползвате понеже са за минал период.  

за дивидента няклоко решения с различни дати до 10 х лв и изплащане през периода октомври -декември Д55 до 31 януари 2018 за данъка и плащане в същия срок
относно лихвите - по-добре си ги начислете вие и платете съобразно % във вашите договори отколкото да чакате да дойдат нап и да ви ги начислят те по % какъвто са сънували предната вечер  Wink
не забравяйте и това:
Скрит текст:
Пример:

Всеки месец, във връзка с предоставен паричен заем на предприятие, физическо лице получава доход от лихва в размер на
200 лв. на месец, подлежащ на облагане по реда на чл. 35 ЗДДФЛ.
През годината физическото лице няма други доходи, върху които да се дължат здравноосигурителни вноски, тъй като не извършва трудова дейност, а също така не е осигурено и от държавния бюджет, поради което се осигурява по реда на чл. 40, ал. 5 ЗЗО. При определянето на дължимия авансов данък внесените от физическото лице здравноосигурителни вноски по чл. 40, ал. 5 ЗЗО няма да бъдат приспаднати и размерът на данъка за тримесечието ще бъде 60 лв. [(3 х 200) х 10% ].
При формирането на годишната данъчна основа в Приложение № 6 от годишната данъчна декларация по чл. 50 ЗДДФЛ внесените през годината вноски по чл. 40, ал. 5 ЗЗО ще могат да се приспаднат, когато облагаемият доход се включва при годишното изравняване на осигурителния доход.

Тук искам да отбележа, че аналогично на авансовото облагане на доходите от наем и за разлика от доходите от друга стопанска дейност, когато лицето, придобиващо дохода, е самоосигуряващо се лице по смисъла на КСО, върху паричните доходи по чл. 35 ЗДДФЛ, платец на които е предприятие или самоосигуряващо се лице, авансов данък се дължи и не се изисква самоосигуряващото се лице да декларира въпросното обстоятелство пред платеца на дохода.

Както и при авансовото облагане на доходите от друга стопанска дейност или от наем и тук важи общото правило на закона, заложено в чл. 65, ал. 13 ЗДДФЛ, че не се удържа и внася авансов данък за доходи, придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година, освен когато лицето, придобиващо дохода, писмено декларира пред предприятието или самоосигуряващото се лице - платец на дохода, че желае удържане на данък. В тези случаи удържаният данък се внася от платеца на дохода в срок до 31 януари на следващата година в държавния бюджет по сметка на ТД на НАП, по мястото на регистрация на платеца на дохода.

Специфично е, че във връзка с авансовото облагане на доходите от други източници по чл. 35 ЗДДФЛ не е предвидено да се издава сметка за изплатени суми, където съществува отделен ред, чрез отбелязването на който се удостоверява желанието на лицето за удържане на данък за четвъртото тримесечие. Поради тази причина, ако лицето желае да му се удържи авансов данък по чл. 44а ЗДДФЛ за четвъртото тримесечие, може да заяви това свое желание с декларация в свободен текст. Желанието, изразено с тази декларация, може да бъде заявено еднократно и да се отнася за всички изплатени доходи в рамките на тримесечието.

http://www.trudipravo.bg/index.php/mesechni-spisania/mesechno-sp … izicheskite-litza

# 31
  • Мнения: 5 115
За новата тема  bouquet

Продажбата на зърно от рента от физическо лице на юридическо лице как трябва да се оформи - с договор за покупко-продажба предполагам? И ФЛ дължи ли ДДФЛ за получената сума?

Да попитам пак  Peace

Пак си задавам въпроса - физическо лице /пенсионер/ продава зърното си от рента на фирма. Дължи ли ДДФЛ за прихода от продажбата?  Peace

# 32
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Магнолия, аз се въздържах да ти отговоря, защото не съм напълно сигурна, но според мен няма как да не дължи данък, защото това си е покупко-продажба. Той ще реализира доход от продажба на това зърно.

# 33
  • Мнения: 3 723
и аз така мисля, ще трябва да се обложи  дохода, в декларация по чл.50 дали няма подходящо приложение за случая, трябва да се обяви,защото при проверка на фирмата ще се стигне и до физическото лице

# 34
  • Мнения: 3 723
Gold_, по спомен в договорите нямаше процент за ползване на парите, че беше между роднински, трябва да ровя да ги търся тези , благодаря ти, един друг въпрос преди време имаше една таблица на база на която се определяше срока за получаване на обезщетение за безработица, не само от стажа , а и от члена по който е освободено лицето, правилно ли помня, сега намирам само тази за стажа, не са обвързани ли

# 35
  • Мнения: 5 115
Lady Brinne, sunrise_67, благодаря Ви!  bouquet

Не съм наясно изобщо, само по логика и аз предполагам, че би трябвало да дължи, но понеже е доход от рента, а той е необлагаем според ЗДДФЛ, но не съм наясно дали получената рента като стока е необлагаема  в нейната равностойност или дохода от продажбата й? 

# 36
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Lady Brinne, sunrise_67, благодаря Ви!  bouquet

Не съм наясно изобщо, само по логика и аз предполагам, че би трябвало да дължи, но понеже е доход от рента, а той е необлагаем според ЗДДФЛ, но не съм наясно дали получената рента като стока е необлагаема  в нейната равностойност или дохода от продажбата й? 

Получаването на рента е необлагаемо. Тук вече е различно нещо.

# 37
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Gold_, по спомен в договорите нямаше процент за ползване на парите, че беше между роднински, трябва да ровя да ги търся тези , благодаря ти, един друг въпрос преди време имаше една таблица на база на която се определяше срока за получаване на обезщетение за безработица, не само от стажа , а и от члена по който е освободено лицето, правилно ли помня, сега намирам само тази за стажа, не са обвързани ли

http://www.noi.bg/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso

# 38
  • Мнения: 3 723
Рентата е необлагаема, но после продажбата, имах позната по същата процедура с дървесина, от нейн имот , но после при продажбата фирмата и удържаше и внасяше данък, после тя подаде декл. по чл. 50 и изравни данъка за плащане, не помня какво приложение подаде.Благодаря , Лейди значи само по това да се ръководя , няма друга таблица.

# 39
  • Варна
  • Мнения: 3 232
Моля да ми припомните - ако чистото възнаграждение по ДУК е над 10х за определен месец, може ли да бъде изплащано на няколко пъти в брой в размер по-малък от 10х лева. Възнаграждението сделка ли е Simple Smile

# 40
  • София-Младост
  • Мнения: 23 330
Моля да ми припомните - ако чистото възнаграждение по ДУК е над 10х за определен месец, може ли да бъде изплащано на няколко пъти в брой в размер по-малък от 10х лева. Възнаграждението сделка ли е Simple Smile
Виж указанието...
https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&s … cOqtXOLQrt4chThLE

# 41
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Не мисля, че може. Важна е общата сума на плащането, а не на колко части ще се плати.

# 42
  • Мнения: 4 936
възнагражденията не са от регулируемите плащния - може и 25 х в брой - ДУК се приравнява на трудово възнагр

Чл. 2. Законът не се прилага при:
1. тегленето и внасянето на пари в брой от/в собствени платежни сметки;
2. тегленето и внасянето на пари в брой от/в сметки на недееспособни и ограничено дееспособни лица, на съпрузи и роднини по права линия;
3. сделките с чуждестранна валута в наличност по занятие;
4. операциите с банкноти и монети, страна по които е Българската народна банка;
5. замяната от банки на повредени български банкноти и монети;
6. изплащането на трудови възнаграждения по смисъла на Кодекса на труда;
7. (нова - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) изплащането на гарантираните влогове по смисъла на Закона за гарантиране на влоговете в банките.

# 43
  • Мнения: 4 936
Gold_, по спомен в договорите нямаше процент за ползване на парите, че беше между роднински, трябва да ровя да ги търся тези ,
  още по-лошо, че са свързани лица - оправи си договорите и си начисли сама лихвата.

# 44
  • Мнения: 4 164
Здравейте, има ли някоя дама тук да е запозната по-детайлно с получаване на бъдещи приходи от Гугъл Адсенс от физическо лице? Задължително ли е да си самоосигуряващо се лице в този случай?  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт