Пубертетът при момчетата

  • 117 274
  • 1 293
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 11 933
Извинявам се много , НО какво точно трябва да се говори ?!
Доколкото разбирам и е важно да смята темата за нормална, а не за срамна, мръсна и подобна. Според мен зда започне дая третира като чувствителна, интимна, но нормална и присъстваща навсякъде около нас и пр. ... в тази насока


Да, точно за това искам да говорим, да не са обект на хилене и неудобство, да не се поддава на всеобщата пошлост, в чийто контекст често в тази възраст се коментират интимните отношения.

Разговорът се проведе едновременно в мое присъствие и на баща му, затова се чувствам и аз ангажирана, иначе съм съгласна, че по-добре с баща си да говори.

# 361
  • Мнения: 9 052
aми нали ти казах. обясни му , че никой не развява темата публично, но присъства в живота на всичко живо по света . Т.е. размножаването.

# 362
  • София
  • Мнения: 1 895
Извинявам се много , НО какво точно трябва да се говори ?!
Сексуалната култура се възпитава най- вече у дома. И за мен е важно да се коментира темата, най- малкото да няма после "ще ставам татко на 16". Обясняване за функцията на органите, за секса, за предпазване от бременност и венерически болести...

Lady Cassiopeia Duval, принципно съм съгласна, че подобни теми би трябвало да се обсъдят с татковците, но смятам, че ако младежът е попитал теб е редно да разясниш (в общи линии) и после да препратиш за подробности Simple Smile Възможно е да има по- голямо доверие на теб, да не се притеснява от такъв разговор с теб... Ако директно го отпратиш, е вероятно да не зададе повече подобни въпроси и да сметне темата за срамна

# 363
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Извинявам се много , НО какво точно трябва да се говори ?!
Сексуалната култура се възпитава най- вече у дома. И за мен е важно да се коментира темата, най- малкото да няма после "ще ставам татко на 16". Обясняване за функцията на органите, за секса, за предпазване от бременност и венерически болести

Всичко изброено, без органите , мисля му е раншко в 6 клас .
И това детето да е отворено за разговор много зависи от родителите му , защото много често тях самите ги е срам да говорят за това ! Wink
Органи чак не съм обяснявала , учи си ги в у-ще , гледа си картинки и филми в нета насаме със себе си .
Виж за предпазните мерки и венеринеските явно съм му продънила ушите , има презервативи къде що бръкна . Simple Smile)) А беше в 8 -9 клас , когато той ме попита на колко съм се разделила с девствеността и така тръгна един хубав разговор . У дома аз съм “ бащата” относно тези разговори. Моят мъж е странен модел в това отношение и дума не обелва ,но какво да го правя ! Wink

# 364
  • Мнения: 9 152
aми нали ти казах. обясни му , че никой не развява темата публично, но присъства в живота на всичко живо по света . Т.е. размножаването.
И аз съм на това мнение, но бих допълнила, че за нас, като човешки индивиди, само това не е достатъчно. Тук идва не само инстинкта за размножаването, но и духовния аспект. Интимното чувство, сексуалната култура, чрез която изразяваме себе си и ценностната си система. Темата е изключително чувствителна, предмет на сериозни доходи на съвременната ни индустрия. Децата попиват всичко и биват "развратени " без още да подозират.
Самите междуметия като реакция,  го доказват, за жалост.

# 365
  • София
  • Мнения: 1 895
Ами, не е раншко, при положение, че полов живот започват да водят доста рано (някои и преди 15-16).
А и колкото по- рано започнат да се коментират подобни теми, по- лесно се обясняват и приемат (по мое мнение).

# 366
  • Мнения: X
По темата за секса, бебетата, различията при мъжете и жените с децата говорим още от 5-6 годишна възраст, тоест при първите смислени въпроси по темата и постепенно с възрастта разширяваме и надграждаме. Темата в къщи не е табу, държим да са информирани и запознати, както и да не се срамуват да споделят и попитат. Имаме книжки няколко. Първата е точно за възраст 4-6, с рисувани картинки, беше им много интересна. Следващата е за възраст 6-8, пак рисувана, но по-подробна и информативна, четяха я сами, но аз бях наоколо за въпроси и разяснения. Следващата книжка е за над 9 години - вече съвсем сами си я четат, гледам да не съм наоколо, но идват за въпроси и отговарям конкретно и директно. После идват книгите за тийнове (за над 12 г.)- абсолютно откровени и ясни. Имаме 2 - 3 различни, предназначени специално за момчета. Трябва да купя такава и за моимичета, че малката расте.
В училище зачекнаха темата най-напред в 4 клас (на 10 г.), имаха няколко часа занимания със специална книга и външен лектор, родителите бяхме предварително запознати с учебните материали, бяха чудесно съобразени с възрастта и се наблягаше повече на промените в тялото в пубертета, както и доста превенция на сексуалното насилие, но и останалото беше споменато информативно. В 7 клас (13 г.) темата беше мината отново, в часовете по биология в рамките на 3 седмици. Пак с външни лектори , отделни за момчетата и момичетата (часовете по изключение се провеждаха разделено), като за момичетата дори беше лекар гинеколог - жена. Доста попдробно, информативно и практическо обучение, на моменти твърде откровено, но много, много полезно.
С момчетата говорим по темата откровено, мога спокойно да задам директен въпрос и ще получа отговор, както и мен ме стрелят с въпроси чат-пат. Баща им като че ли по-малко говори по темата, пада си леко консерва.

# 367
  • Мнения: 9 152
И вкъщи е така, аз повече говоря. Имам късмет, че в Германия обучението е въведено поетапно още от детската градина, за мен това е голямо облекчение. Спортът на момчетата и момичетата в гимназията им е отделен, часовете по биология -също.
В моето детство темата беше много малко дискутирана, мисля, че това не ми се отрази добре, осъзнах го чаааак преди две - три години, по емпиричен път. Майка ми ми е обяснявала най -вече за цикъла, но за сексуалността, половия живот и изобщо за този значим аспект от живота -минимално.

# 368
  • Мнения: X
Катерица, интересно.
Моите деца в детската градина не са ги занимавали по темата. Бяха в католическа градина, но не смятам това за определящо.
В гимназията разделиха часовете по спорт от 7 клас. Преди това бяха заедно. По биология не са разделени, освен онези няколко часа в края на 7 клас, за които споменах в предния пост.

Като цяло ми харесва, че тук по темата се говори свободно и спокойно, нагласите на обществото са такива.

# 369
  • Русе
  • Мнения: 7 796
Аз имам по-силна връзка с големият и аз подхванах неудобният разговор. Всичко съм му обяснила. Оня ден по повод една неочаквана бременност пак му приглуших ушите за предпазните мерки. Почувства се неудобно но ме оставя да си изпея песента, и уж е чул всичко.

До скоро не съм се крила и съм ходила гола из дома. Никога не съм всяла някакво чувство на срам от телата ни и пубера никога не се е срамувал от растящите си косми, или че съм го видяла гол. И донякъде, може би,  това ни помогна да преживеем първия разговор  Mr. Green

# 370
  • Мнения: 178
Ели и у нас е така. На скоро по повод реклама на презервативи, проведохме обширен разговор за болестите предавани по полов път и забременяването. Оказа се ,че в у-ще са им говорили за презервативите. " дойде педагогическия в часа на клас и ни загуби времето, вместо да си ходим" Rolling Eyes
Светкавица в библиотеката има доста книжки по темата , разделени за момичета и момчета. Миналата година взех на моят син, той незнам дали я прочете ,но на мен ми беше много интересна Crazy

# 371
  • някъде
  • Мнения: 4 956
Чета ви и се радвам, защото виждам, че се оплаквате от същите неща от които и аз /а гледайки децата около мен си мислех, че само аз имам такива "главоболия" с детето/.
Синът ми е на 11 и половина. Вкъщи мога да кажа, че е добро дете / но има изнервящия навик лекинко да те дразни нарочно и понякога да ни изкарва от равновесие/, на училище май малко повече се репчи и прави на голям мъж, но явно масово е така. Случва се да отговаря, но рядко. За помагане- трябва да повторя сто пъти, за да си оправи стаята, да изхвърли боклука, да отиде до магазина, да си хвърли дрехите за пране....
За миризмата- много остро и гадно мирише от няколко месеца. Къпе се всеки ден, но не помага. Обаче все трябва да повтарям- къпи се, мий си зъбите....но като влезе в банята не мога да го изкарам.
Кожата му засега е добре. Когато се сетя му минавам лицето с тампонче и мицеларна вода. Случва се през няколко месеца да му излезе гнойна пъпчица и то само на върха на носа, мажа с крем Здраве и минава след няколко дни.
Вечер заспива към 22.30- 23.00, сутрин се буди без проблем за училище. През уикенда също става към 7,30-8ч.
Не реве често- само когато нещо му се забрани или му се вземе телефон/таблет докато играе някоя игра.
За хранене- предпочита пици, дюнери, филии с нещо... сготвено като яде набляга на хляба и става едно постоянно дуднене от моя страна докато се храним. Супи с триста зора яде, като обира само бульончето /а се случва и аз да му кусам по някоя лъжица, за да хапне/. Плодове обожава.
За готвенето- няма желание, а и аз също не искам да ми се размотава с ножа или да борави с печката. Понякога иска да ме замени с миенето на чинии, но като знам как ще трябва да ги мия и плакна след него...
Фейсбук има, но не влиза в него.
Игри играе, но повече гледа разни клипове с геймъри / не знам какво му е толкова интересно/.
Разговори относно полови органи и сексуален живот не сме водили, но лятото сподели, че по-миналото лято на село леко са го ограмотили негови съученици и приятели.
И найййййййййййй- големият проблем ни е ученето и писането на домашни. Полудявам. Мързи го, гледа да скатава, не иска да учи по разказвателните предмети, не е от първите по успех, все не е разбрал кога трябва да правят някакви макети, презентации. Все още уча с него, защото оставя ли го и веднага пада много надолу.

Последна редакция: вт, 06 мар 2018, 15:48 от D S

# 372
  • Мнения: 11 933
      За пореден път си е забравил в училище торбата с дрехите и обувките по физическо. Ще се побъркам, ако не ги намери, много хубави дрехи и обувки са и се е случвало хубавите неща да изчезват. Няма край тази негова разсеяност....

# 373
  • Evil thoughts can hide, I'll help release the mind I'll peel away the skin, release the dark within.
  • Мнения: 1 327
      За пореден път си е забравил в училище торбата с дрехите и обувките по физическо. Ще се побъркам, ако не ги намери, много хубави дрехи и обувки са и се е случвало хубавите неща да изчезват. Няма край тази негова разсеяност....

Тази зима сме "само" 4 шапки назад...Сега намерих намалени по 4 лв и купих две, дано изкараме зимата.

# 374
  • Мнения: 9 052
ние сме -1 смартфон . много тъпо.

Общи условия

Активация на акаунт