Обсъждане на имотни обяви

  • 74 562
  • 763
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: X
В Хиподрума, където баща ми отдава под наем, са така - асансьор между етажите. Обаче не е сигурен от коя година е, и аз самата не знам. Но ми е интересно, ако е от по-старото строителство, явно е доста добре поддържана сградата, защото сравнено с панела от '83 в Люлин, в който живяхме, изглежда по-стабилна, самите входове са по-просторни, асансьорите изглеждат дори по-нови.

А дали е панел или е ЕПК? В Хиподрума масово са ЕПК-та, а при тях типовите разпределения са други.

Знам за панел в Дружба от около 1978, който е по тази номенклатура - с издадени напред балкони и асансьор между етажите. Така че номенклатурата може да е стара, ама явно са я ползвали дълго време.

# 691
  • Мнения: 11 762
Какво е асансьор между етажите? При нас асансьора си седи просто на последния етаж, на който е повикан. Grinning
Преди 2 години ходих с приятелка да гледаме един апартамент в блок 901 в Люлин.

https://www.google.bg/maps/@42.7174446,23.2633116,3a,90y,237.61h,103.13t/data=!3m6!1e1!3m4!1sOM1J3bGnBvYQKrQCcnMzIQ!2e0!7i13312!8i6656?hl=en

Строен началото на 80-те. Асансьорът спираше на площадките между етажите. Ходила съм на гости в Борово. Блок 68 година, на 6 етажа, изнесени балкони, скосен покрив, ниско подпокривно пространство и асаньорът си спира на съответния етаж.вно това не е критерии коя година е строен блокът.

# 692
  • Blondeville
  • Мнения: 2 843
Poppea, панел си е отвсякъде, слагам снимка от гугъл мапс в скрит текст. Което за мен е странно, защото там са предимно тухла и ЕПК май. Със сигурност не е по-стар от 1970, защото на баща ми детските му спомени са още от къщата, в която са живели тогава. Когато са отчуждавали, са им дали апартаменти в този блок. Просто трябва да се погледне в НА, на спомени явно не трябва да разчитаме Grinning

Скрит текст:

Аз започнах да се интересувам кога е пoстроен блокът, защото се замислих дали не е по-изгодно апартаментите там, или поне единият да се продадат и да се вземе нещо НС или тухла, в дългосрочен план.

# 693
  • Мнения: X
 На мен ми су струва много странно, че цената на панелните жилища е общо взето една и съща с тази на тухлените. А при панела не се знае кога някоя ръждясала връзка между панелите няма да се скъса и старите и неподдържани панели в един момент ще станат потенциално опасни. Ако фугите между панелите се пропукат и до металните арматури вътре проникне кислород започват да ръждясват. Определено бих избрала тухла пред панел, въпреки че на панелните апартаменти разпределенията често са по-добри от тези на новото строителство.

# 694
  • Мнения: X
Ана, факт, че е панел  Peace

Оф, стига - пак ли??? Панелите не се държат на металните заварки, а са сглобени с жлебове, т.е.,влизат един в друг, като Лего, а заварките са допълнително укрепване. Ама вие как си представяте такава тежест да виси на едните заварки?!

# 695
  • Мнения: X
Ана, факт, че е панел  Peace

Оф, стига - пак ли??? Панелите не се държат на металните заварки, а са сглобени с жлебове, т.е.,влизат един в друг, като Лего, а заварките са допълнително укрепване. Ама вие как си представяте такава тежест да виси на едните заварки?!

 А в Стара Загора на онзи апартамент на 5-тия етаж нали така обясниха падането на стената, с ръждясали и корозирали арматури и връзки?

# 696
  • Мнения: 6 978
Онова в Стара Загора за мен е най-странното нещо, което съм виждала. Нещо никак не са третирали сградата като хората - дали още като е строена или самите живущи - нямам идея.

# 697
  • Blondeville
  • Мнения: 2 843
Аз това се чудя, има ли реално срок на годност панелката, и какъв е той. Защото ако имаш жилище, което ползваш за допълнителен доход, е важно все пак в дългосрочен план да си направиш сметката, дали няма да се обезцени много след 10-на години някъде. Макар блокът в Хиподрума да изглежда много поддържан и стабилен, все пак си е панел, не знам.

Иначе има определено покъртителни панелни блокове, има и много добре поддържани. Аз лично най не харесвам тези много високите, по около 14 етажа, особено ако са от тези с по 2, 3 входа само. Но това си е мое напълно субективно мнение, като човек, който мрази високите етажи.

# 698
  • Мнения: X
Ана, факт, че е панел  Peace

Оф, стига - пак ли??? Панелите не се държат на металните заварки, а са сглобени с жлебове, т.е.,влизат един в друг, като Лего, а заварките са допълнително укрепване. Ама вие как си представяте такава тежест да виси на едните заварки?!

 А в Стара Загора на онзи апартамент на 5-тия етаж нали така обясниха падането на стената, с ръждясали и корозирали арматури и връзки?

Блокът в С Загора не е панел, а е  пакето -повдигани плочи - такива в София има малко. Ето от тук:

https://gradat.bg/news/2008/04/30/491769_praviat_cialostna_konst … ka_v/?ref=miniurl

"Построена е през 1979 г. по метода на сглобяемо-монолитната строителна система с пакетно повдигани плочи. Носещата конструкция е скелетно безгредова стоманобетонна."

Това е различен метод за индустриално строителство (жилищно по индустриален способ,имам предвид) от префаб панелното, което е масовото и за което говорим тук

Ана, моралка е права, няма в БГ 14 етажни панели.

Последна редакция: пн, 26 мар 2018, 00:12 от Анонимен

# 699
  • Мнения: X


Иначе има определено покъртителни панелни блокове, има и много добре поддържани. Аз лично най не харесвам тези много високите, по около 14 етажа, особено ако са от тези с по 2, 3 входа само. Но това си е мое напълно субективно мнение, като човек, който мрази високите етажи.

 Панелните блокове са максимум на 9 етажа. По-високите са ЕПК, което уж е по-добро и по-стабилно/здраво строителство от обикновения панел. В такива ЕПК блокове има много боксониери по около 30 квадрата, които са подходящи за инвестиция, защото предвид размера са по-евтини и веднага ще си намерят наемател.

# 700
  • Мнения: 6 978
На мен строителни инженери са ми казвали да гледам за течове и подпочвени води най-вече. Сухо ли е мазето, здрав ли е тавана, няма ли течове, панелите могат да издържат бая. Мен ме е яд, че не се сетих да си нося влагомер на огледи, но пък извадих късмет та няма значение вече. На панелите заварките не са ли във вътрешността на конструкцията? Т.е не по фасадните стени навън? Тогава как ще корозират ей така, ако няма някакъв специфичен фактор, който да руши стоманобетона?

# 701
  • Мнения: X


 Панелните блокове са максимум на 9 етажа. По-високите са ЕПК, което уж е по-добро и по-стабилно/здраво строителство от обикновения панел. В такива ЕПК блокове има много боксониери по около 30 квадрата, които са подходящи за инвестиция, защото предвид размера са по-евтини и веднага ще си намерят наемател.

Двете са различни,едното е монолитно, лят на място бетон, другото сглобяемо, бетон излят в ДК и после сглобен на място - нещо като Лего. Носенето е на принципа на кутията, затова всички стени са носещи.  

При ППП са търсили нещо по средата - лят на място бетон, но с ограждащи панели.  а падналият панел в ПППв Ст. Загора е бил ограждащ, не носещ: "Ограждащите елементи са сглобяеми трислойни фасадни панели с дебелина 18 см. "

# 702
  • Мнения: 5 045
Сега след бурите този и миналия месец видях на няколко места свлякла се фасада на панели. Между отделните панели видях набутани всякакви неща, включително един веещ се черен чувал. Не съм компетентна да коментирам дали това е проблем от конструктивна гледна точка, но никак не ми вдъхва доверие.  Confused



# 703
  • Blondeville
  • Мнения: 2 843
Е значи щом 14 етажните са ЕПК, точно в такъв никога не бих си купила, изглеждат ужасно.

# 704
  • Мнения: 6 978
Ние покрай ремонта си разгледахме конструкцията там, където се наложи къртене. Всичко е едни големи, дебели арматури + бетон. Мога да снимам май - има едни интересни лъскави камъчета в бетона. Иначе и аз съм чувала за някакви случаи да се вкарват чували, вестници и прочие, ама ми звучат нелепо - не че бих се изненадала, все пак иде реч за у нас.
Да, всичко високо е ЕПК. Аз не харесвам ЕПК-тата заради многото съседи, но и те си имат плюсове. Уж са по-издръжливи на земетресение.

Общи условия

Активация на акаунт