Гестационен диабет - тема 2

  • 60 055
  • 771
  •   1
Отговори
# 315
  • София
  • Мнения: 1 678
Здравейте, включвам се и аз в темата, започнах да я чета и ще я довърша, но ми изникнаха конкретни въпроси и бързам да попитам. АГ ми каза, че имам гестационен диабет (на база няколко показателя + повечко качени кг), на въпроса има ли смисъл да правя обременяване с глюкоза каза, че това е стрес за организма на майката и бебето и няма смисъл, защото е ясно. По принцип ходя на ендокринолог при д-р Хедер в Сити клиник, като следим ТСХ, беше ми планирала обременяване за по-нататък. Склонна съм да мисля, че е реалистично да имам ГД и съм мотивирана да започна диета. Имам час за другата седмица за ендокринолог, като мисля да говоря за действията, които биха били адекватни, ако приемем, че имам ГД. Та въпросите ми са:
1. Задължително ли е да се прави обременяване, ако аз съм ок да започна режим и да го спазвам?
2. Искам да си купя глюкомер, бихте ли ми препоръчали модел? (целта ми е да разбера от кои храни ми се покачва КЗ, за да ги избягвам, интересуват ме особено бобовите)
3. Какви други изследвания би било добре да си пусна (питам, за да ги предложа на ендокринолога, ако тя не ги предложи) (до момента имам изследвана глюкоза на гладно с резултат 3.67 mmol/l при референтни 2,80 - 6,10)

Благодаря предварително за отговорите.

Имам още едно питане, за вечеря хапнах 2 пържени яйца (без мазнина) с кашкавал и от детските кремвиршчета в лидъл (уж нямат кофти съствки) + салата домат, краставица и авокадо - нещо не се чувствам много добре след това ядене, дали с количеството прекалих или нещо обърках, подходящо ли е за режим при ГД?

Последна редакция: вт, 10 дек 2019, 20:04 от jenn_kata

# 316
  • Мнения: 410
Здравейте, включвам се и аз в темата, започнах да я чета и ще я довърша, но ми изникнаха конкретни въпроси и бързам да попитам. АГ ми каза, че имам гестационен диабет (на база няколко показателя + повечко качени кг), на въпроса има ли смисъл да правя обременяване с глюкоза каза, че това е стрес за организма на майката и бебето и няма смисъл, защото е ясно. По принцип ходя на ендокринолог при д-р Хедер в Сити клиник, като следим ТСХ, беше ми планирала обременяване за по-нататък. Склонна съм да мисля, че е реалистично да имам ГД и съм мотивирана да започна диета. Имам час за другата седмица за ендокринолог, като мисля да говоря за действията, които биха били адекватни, ако приемем, че имам ГД. Та въпросите ми са:
1. Задължително ли е да се прави обременяване, ако аз съм ок да започна режим и да го спазвам?
2. Искам да си купя глюкомер, бихте ли ми препоръчали модел? (целта ми е да разбера от кои храни ми се покачва КЗ, за да ги избягвам, интересуват ме особено бобовите)
3. Какви други изследвания би било добре да си пусна (питам, за да ги предложа на ендокринолога, ако тя не ги предложи) (до момента имам изследвана глюкоза на гладно с резултат 3.67 mmol/l при референтни 2,80 - 6,10)

Благодаря предварително за отговорите.

Имам още едно питане, за вечеря хапнах 2 пържени яйца (без мазнина) с кашкавал и от детските кремвиршчета в лидъл (уж нямат кофти съствки) + салата домат, краставица и авокадо - нещо не се чувствам много добре след това ядене, дали с количеството прекалих или нещо обърках, подходящо ли е за режим при ГД?

Може да минеш на режим и без обременяването, няма да навреди със сигурност. Ендокринолога ще ти обясни кои храни да ядеш и как да ги съчетаваш. Според мен в самата храна няма проблем която си яла по - възможно е да си прекалила с количеството то също има значение за кръвната захар. Добре е да си вземеш глюкомер ако въпреки диетата кръвната ти захар е висока ще се наложи инсулин и най - вероятно да направиш обремяването. Като изследвания може да пуснеш гликиран хемоглобин. Може да прочетеш идеи за храненето тук по - назад в темата. Хубаво е между храненията да има поне 2 часа пауза в която да не ядеш.

# 317
  • София
  • Мнения: 1 678
Благодаря за отговора, вече си напасвам някаква схема.
Понеже четох назад в темата, че плодове сутрин в никакъв случай не се ядат исках да попитам за горските плодове важи ли и дали е проблем закуската да е кисело мляко с шепа горски плодове и ако не - за кое хранене е подходящ този вариант, предвид, че след 16 също не е добре да се ядат плодове (може би следобедна закуска към 15ч.?)

# 318
  • Мнения: 150
Здравейте, момичета. Реших да пиша, за да ми олекне. За себе си реших, че забравяm всички частни центрове и kliniki i минавам към МД, където всичко става на часа, а не след две седмици по график. Който е на смяна- той. Сега по празниците много трудно се запазват часове и просто искам всичко да ми е на едно място в истинска болница. Днес АГ в МД като ми видя стойностите ми каза да влизам за наблюдение в МД, но не посмях, защото съм сама с детето, татко му го няма и исках първо да си организирам нещата. Но много се стреснах. При мен проблематичната стойност е втората, на 60тата минута, която е много висока. Дадоха ми направление за хоспитализация, но и направление за консултация с ендокринолог, защото им казах, че днес няма как да влезна.
Отидох в ендокринологията на МД при една доцентка, с която се виждам за първи път и тя ме успокои, че трябва да си направя профил и гликиран хемоглобин и да дойда, но , че понеже смъквам добре на 120тата минута, не е страшно спешно. Те АГтата искат да влезна за да ме проследят и изследват пълно и да видят какво родоразрешаване ще трябва. Каза ми, че ако профилът ми е добър, няма да има нужда от никакъв инсулин.
Иначе тоновете на бебето са добри и в размерите му не видяха нещо обезпокоително.
Някой правил ли си е захарен профил?

# 319
  • Мнения: 410
Да аз съм правила. До колкото помня просто даваш 3 пъти кръв в определен час. Поне аз мисля че това беше захарния профил.

# 320
  • Мнения: 10
Здравейте, момичета. За съжаление трябва да почна да се интересувам и от тази тема, свързана с ГД. 25г.с +4 бях вчера, когато на ЖК ми видяха увеличени околоплодни води и бебо беше 874грама. Лекарката веднага ми каза днес на гладно да пусна глюкоза и резултата - 5.24. Четох из форумите, че са бременност се приема до 5.1 да е нормално. С нея ще се чуя чак в събота да обсъдим как ще действаме от тук нататък. А аз ще започна превантивна диета с ограничаване на сладко, сладки плодове и въглехидрати. Притеснява ме малко, че пия утрогестан през устата. Не ми се иска да го минавам вагинално, защото преди седмица ми откриха масово стафилококи и Ешерихия коли, та затова не искам да бъркам хич там. Вие пиели ли сте утрогестан успоредно с ГД?

# 321
  • Сан Франциско
  • Мнения: 1 698
jenn_kata, да, на мен диетоложката категорично ми беше забранила каквито и да били плодове с първото хранене за деня. В умерено количество можеше с двете междинни закуски - предиобед и следобед.

# 322
  • Мнения: 150
Здравейте, гликираният ми хемоглобин е 5.50 % (NGSP)   реф стойности са посочени като 4.0 - 6.0 (6.0 - 6.5 повишен риск за диабет).

Уж е в стойности, но пак по-скоро отива към горната граница от 6%. Някой има ли идея дали тази стойност е ок или не?

стойността на глюкозата  ми на гладно пак е леко височка (5.6) и със сигурност трябва да се внимава. Дано, обаче, не се налага нещо по-сериозно...

# 323
  • София
  • Мнения: 1 132
Някой правил ли си е захарен профил?
Правих захарен профил, докато лежах в Майчин дом за задържане. Изследваха ми кръвна захар в 6 сутринта, после в 9, 12, 15, 18, 21 ч (ако не си в болница, захарния профил в лабораториите го правят с 3- или 4-кратно взимане на кръв през 3 часа). За съжаление нито гинеколозите в Майчин дом, нито ендокриноложката, нито лаборантите ми обясниха как точно трябва да се проведе изследването, колко време преди или след мерене трябва/не трябва да ям - казаха ми да се храня, както ям обикновено през деня, та от целия профил единствено кръвната захар сутрин на гладно беше полезна. Изисквай ендокринологът да ти уточни предварително колко часа /1-2/ преди всяко мерене трябва да ядеш (първата кръв е на гладно).
Вие пиели ли сте утрогестан успоредно с ГД?
Няма връзка между оралния прием на утрогестан и ГД, който контролираш само с диета и физическа активност - спазвай си хранителния режим и пий спокойно утрогестана, не ти вреди.

# 324
  • Мнения: 150
момичета, според д-р Дяволов нямало причини за сериозни притеснения. Трябва да следвам диета и двигателен режим, но нито у бебето, нито в околоплодните води не виждал нещо нередно. Бебето е главично, една идея над средното и всичко било ок...честно казано, поуспокои ме.

Искам да попитам някоя от вас на режим. Днес ми излезнаха кетони в урината....възможно ли е да е от диетата, която спазвам? Урината няма други отклонения...

Последна редакция: пт, 13 дек 2019, 13:52 от VioletBaudelaire

# 325
  • Мнения: 102
от диетата е и при мен се появиха, когато бях много стриктна, дори плодове не приемах

# 326
  • Мнения: 450
https://www.bg-mamma.com/?topic=256848
има такава тема,може да ти е полезна
На мен са ми казвали,че е от недохранване

# 327
  • София
  • Мнения: 1 678
Здравейте, дали може да се яде кокосов чипс, просто изсушен кокос без допълнителни овкусители?

# 328
  • София
  • Мнения: 1 132
Здравейте, дали може да се яде кокосов чипс, просто изсушен кокос без допълнителни овкусители?
Доста е калоричен, а при гестационен диабет е добре да се следят и калориите освен количеството въглехидрати. Та отговорът е можеш да ядеш, но по малко, не прекалявай с количеството на един прием.

# 329
  • Мнения: 275
Привет бъдещи и настоящи мамчета!
Искам да споделя, че вчера ходих на разузнаване по аптеките за глюкомер, като се бях спряла на 2 модела, но или намирам само глюкомера(който ми се виждаше скъп), а нямат лентички за него или имат ленти, а нямат машинката, в 6-тата подред аптека в моят град - Марви, влязох да попитам за глюкомер, там ми предложиха всякакви неизвестни за мен и като попитах за FreeStyle optium Neo, ми казаха, че имамат и ленти и апарат, и при покупка на ленти, подарявт апарат, е за 23лв получих и 50лентички и безплатен комплект от машинка и убождащо устройство. Много съм доволна от покупката, аз се спрях на тази марка, понеже лентичките са опаковани поотделно и така нищо ще изветряват, нито могат да се зацапват, както и че дава сравнително точни резултати, но това го пише за почти всеки глюкомер.
Сега съм леко притеснена, понеже сутрин КЗ ми се струва висока... вчера сутрин на гладно я мерих в лаборатория и беше 5.18, което е на границата, а днес на гладно ми измери 5.6.. вчера следобед се мерих преди и след ядене максимум е била 4.9 .
Интересува ме има ли мами, които си мерят захарта и да имат като моя случай сутрин на глдано да е висока а през деня нормална... аз от близо месец съм изключила всякакви въглехидрати, не знам от какво би се вдигнала.. нещо на емоционално ниво ли... нямам представа, в понеделник ще се консултирам с ендокринолог, но до тогава стоя и се чудя каква би била причината Grinning

Общи условия

Активация на акаунт