Гестационен диабет - тема 2

  • 60 269
  • 771
  •   2
Отговори
# 300
  • Мнения: 956
Моя приятелка е при Хедер в клиника Надежда,  много адекватно я е посъветвала

# 301
  • Мнения: 945
Мили момичета, няма нищо страшно нито в диетата, нито в инсулина. Аз съм и на двете. Проблем с храненето нямам, когато си спазвам правилата. Никога след хранене не съм излизала от нормите, т.е. 7,8 на първия час, като много рядко стигам над 7.
Храня се по принципите на Зоната, на око, като се хранех така и преди да забременея, без никакви вманиачавания обаче. Позволявам си дори по някоя шоколадова бисквита или бонбон, малко торта, от време на време, особено когато съм хапнала повече месце и трябва да балансирам въглехидратите. Имам проблем само със сутрешната кръвна захар, на гладно, за това е и инсулина. Хапвам плод за междинна закуска, като заедно с него хапвам и малко кашкавал, яйце или шунка. Това балансира нивата на кръвната захар.
 Всичко е в балансираното хранене.

# 302
  • Мнения: 834
Моя приятелка е при Хедер в клиника Надежда,  много адекватно я е посъветвала
Изглежда се е поограмотила напоследък..., след множество оплаквания...

# 303
  • Мнения: 2 052
@ VioletBaudelaire - Аз също не мисля, че Узунов в чистия му вид за сваляне е приложим. Може да се прави без гладуванията, сутрин да се хапва също. Яйца не ядеш ли?
С размерите при нас е подобно, бебока на ФМ е с +1г.с до +2г.с в някои показатели. Аз съм висока 175 см, таткото 197 см. (и двамата сме над 100кг.) Водите при мен да в норма, но имам високо кръвно (от 5години, не от бремеността, но е кофти фактор.)

@ Обич Синеока-  Имам въпрос, позволявате ли си въглехидрати?
Протеините и зеленчуците са ясни. Лекарката казва избягвай хлебни и захарни.
Но може ли - овесени трици/ ядки, боб, леща, картоф, сурови ядки, плодове?

Привет,  Peppery, по принцип е малко трудно да се каже - може или не може, защото е много индивидуално как организмът понася всяка отделна храна. Не бих си и позволила да кажа на никого "това може и това -не", нито съм лекар, нито считам, че има универсални рецепти. Влияят фактори като какво количество е храната,  с какво в комбинирана,  последвало ли в движение веднага след хранене, имало ли е междинни хранения, колко часа са изминали между вечерята и сутрешната стойност на гладно, качествен ли е бил сънят през нощта и достатъчно ли е бил...всичко това и още оказва влияние върху стойността на захарта.

Аз щях да дам същия съвет,  който вече си получила - по възможност снабдяване с домашен глюкомер и проверка как ти се отразяват отделни храни (това беше и моята стратегия). На основата на тази информация си съставих "ястия", с точно измерени грамажи, зя които знаех, че са ок за мен. Затова съветвам да де сдобиеш, в случай, че нямаш подръка, обикновена електронна кухненска везничка. От личния си опит мога да кажа, че меренето е въпрос на навик и въобще не е затормозяващо, както вероятно звучи. Въвеждах грамажитв в едно приложение EasyFit Kcal Counter, от типа на myfitnesspal e, просто за мен лично беше по-удобно за ползване. Помагаше ми да се ориентирам с поетото през деня без да се вманиачавам в калории, по-важно ми беше разпределението на въглехидратите през деня. Когато откриех ястие, което ми е добре за стойностите, го ядях възможно най-често без да ми омръзва.

Третият фактор, който много ми помогна -  разходка, по възможност енергична, след всяко хранене. Наясно съм, че това е много трудно за изпълнение,  особено ако човек е на работа до последно, но го споделям като информация.

Добрият сън е много важен за сутрешната захар и съм наясно колко е непостижим повечето нощи, особено с напредването на бременността.

Наистина не е много надеждно замерването на теглото на детето по ехограф, особено в по-късните месеци, затова за случаите със съмнение за ГД се следи обиколката на коремчето на бебето.

Аз имах диагноза ИР от преди да забременея и взимах мерки от първи триместър, много ме беше страх. Считам обаче,  че на който и етап да се вземат мерки за овладяване на кз, винаги е в полза на майка и бебе и има смисъл да се опита човек.

# 304
  • Мнения: 150
Момичета, убедихте ме, утре ще го направя обременяването...При мен и стомахчето е по-големичко. В смисъл и костите на крайниците са много дълги, те са извън норми, но и стомахчето е големичко. Аз утре ще си направя обременяването и после ще се чуя с ФМ си и ендокринолог. Начев е този, с който съм говорила преди, но знам, че той е фен на инсулина. Може би щще ппробвам Хедер, те и двамата преглеждат в Надежда. При Начев съм ходила в МД и в някакъв частен кабинет.
Момичета, а при какви случаи се налага инсулин? Може ли първо да ми дадат шанс с диета, все пак аз в ежедневието си не ям захар, не ям и хляб...тоест, аз си знам, че обременяването ми ще е кофти, но все пак аз не се обременявам с глюкоза в ежедневието си. Спрях и плодовете.

При мен проблемът е, че съм много впечатлителна и лесно развивам фобии. Например, сега ме е страх от пилешкото покрай скандала със салмонелата, а от лятото не смея да ям свинско покрай чумата...Та сме на телешко с детето, мисля да купя и заешко. Яйца не ям от предишната бременност, когато имаше яйца с диоксин, та не ми остават много опции. Ям извара, кисело мляко, телешко и днес, естествено, ще хапна рибка Simple Smile) Ям и марули и всякакви зеленини, домати.
Вие какво ядете като продукти? 

Това с разходките след всяко хранене е наистина чудесна идея, ще я пробвам!

# 305
  • Мнения: 2 052
Violet, от лекар ли ти е назначено това натоварване утре? Кога ти е правено последно такова изследване? Имаш ли пускан гликиран хемоглобин? (той е индикатор за състоянието ти в последните 3 месеца)
Преди обременяване се препоръчва няколко дни определено хранене,  аз бих препоръчала първо консултация е ендокринолог. 👍

Едит:
За продуктите: ядях основно месо със зеленчуци (патладжан,  тиквички, гъби,  пиперки,  броколи,  карфиол,...),  салати летни, яйца ежедневно,  кисело мляко, зърнисто сирене котидж,  сирене и Кашкавал, маслини, сурови ядки ежедневно в разумни количества (орехи и бадеми основно), от плодовете основно горски плодове и много предпазливо и в минимални количества останалите,  и то само ако стойностите ми са наред без никакви усилия. Това е в общи линии,  въртях едни и същи сезонни продукти до откат,  но наистина не ми омръзваха.

Последна редакция: пт, 06 дек 2019, 20:50 от Обич Синеока

# 306
  • Мнения: 150
Обич, препоръчано ми е от моята фетална морфоложка, заради околоплодни води на горна граница и по-едро бебе (2100). Последно правих натоварване 22ра седмица, но го минах. Сега обаче, понеже се бода с домашен глюкомер, знам, че не са ми добре нещата и очаквам да ме скъсат на теста Simple Smile.

не съм правила гликиран хемоглобин и никой не ми е препоръчвал. Също никой не ми е споменавал за диета ПРЕДИ обременяването.

# 307
  • Мнения: 2 052
Violet 👍👍

Стискам палци тогава бързо да влязат в норма нещата. 👍

Гликиран хемоглобин и защо е важен накратко :
http://dr-mgeorgieva.com/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B8/%D … D0%B1%D0%B8%D0%BD

Преди натоварване се препоръчва "нормално" хранене (а за нас реално високовъглехидратно) с минимум 150 гр Вх дневно за 3-5 дни преди теста. Разбира се,  най-важни са инструкциите на ендокринолога, който те преглежда.

Имам спомен, че назад в мненията си в темата съм пускала линк към насоките на немската диабетична асоциация и съюза на акушеро-гинеколозите за диагностициране и третиране на гестационен диабет - има много подробна информация по темата.

# 308
  • Сан Франциско
  • Мнения: 1 698
Изрових стар пост, в който бях дала примерно меню от моята диета - ето го:

Закуска - трябва да съдържа не повече от 15 гр. въглехидрати, така че приемлив вариант е една филийка хляб, едно варено яйце и малко козе сирене или половин купичка овесена каша със сирене. Плодове в никакъв случай сутрин.

Междинна закуска предиобед - малка ябълка с фъстъчено масло или половин банан с половин купичка кисело мляко или малко кашкавал с няколко сухара.

Обяд - 45 гр. въглехидрати - половин чашка варен ориз с парче пиле и зеленчуци или една чаша спагети/макарони със доматен сос и кайма/месо.

Следобедна закуска - варианти като предиобедната.

Вечеря - 45 гр. въглехидрати - като обяда - например един малък варен картоф, половин чашка грах, малка свинска пържола.

Т.н. "свободни" (разрешени по всяко време) храни - всички зеленчуци, олио, зехтин, майонеза, оцет, подправки, кафе и чай в умерени количества.

# 309
  • Мнения: 150
момичета, доста се разстроих (меко казано), направих обременяването и резултатите са зле ( отново меко казано)...лошото е, че не искам вече да се следя в Надежда, искам направо да си мина към Майчин Дом...в Четвъртък имам среща с Дяволов. Някой друг може ли да препоръча други лекари, особено добри ендота. Аз съм била при Начев за щитовидна и там го харесвам, но ми се струва, че за ГД ще ме натиска за инсулин, просто така съм чела за него, че е фен на медикаментозно лечение.
Друго, от което ме е страх, е, че може дори да не върви едро детето, да контролираме състоянието, да ме натиснат за секцио. В България имам усещането, че и съвсем здрави родилки ги натискат в тази посока. Съжалявам, ако звуча объркано, но наистина се разстроих...

# 310
  • Мнения: 538
Аз днес си получих резултати за гликиран хемоглобин (4,7) и кр.захар на гладно (4).

Продължавам си режима на хранене, целта ми е да не се докарам до ГД, но и да не качвам много кг., защото и без това са ми много.
Обмислям да си купя глюкомер и да следя как ми действат плодове и други по- нережимни храни, че имам още доста седмици до финала Simple Smile

# 311
  • Мнения: 102
Какви ви бяха резултатите. Аз винаги съм имала по висока захар на гладно ми е 5-5.5 правих в 20 седмица обременяване на 120 мин ми беше 2,3 сега 3кратен профил от периферна кръв 4,5 най много. Усетят ли, че има с какво да те филмират мисля, че започва едно плашене и измисляне, препращане към специалист, зо да точат пари.

# 312
  • Варна
  • Мнения: 948
Какво толкова ви притеснява този инсулин, Сякаш ще го вземате цял живот?
Така като гледам стреса, който си причинявате в момента, може да ви докара много по- висока кръвна захар.
Аз бих се доверила на доктор Начев.
И аз бях на инсулин, но не съм негова пациентка.

# 313
  • Мнения: 410
За секциото ако лекаря ви препоръчва секцио по - добре правете. Моят лекар твърдеше че мога да родя естествено като бебето на последния преглед излезе 4.200, но доктора каза че ехографа давал отклонение и сигурно било по - малко. Е родих естествено бебе 4 и 780, но в резултат на естественото раждане на толкова голямо бебе сега бебчето има травма на ръчичката от дърпането заради лошата преценка на доктора. Докато се възстанови може да минат и години. Аз мислех че естественото раждане е най - доброто за бебето и майката и е така, но със сигурност при по - голямо бебе е по - безопасно да се направи секцио.

# 314
  • Мнения: 150
Поли, да ако детето е едро, със сигурност ще правя секцио, дано не се стигне до там, но гаранции няма. Но все пак, ако не върви едро, бих искала да си родя естествено. Малко се тревожа, че дори и да съм царицата на диетите и с малко бебе, могат да ме юрнат на секцио заради диагнозата. Тоест, единствено се притеснявам да не ме режат ненужно, при лекарско показание и аз си мисля, че е добре секцио. Аз сина си, който беше с идеални размери (3020 гр), едвам го родих и го дърпаха с вакуум, пък какво остава за едро бебе.

Момичета, ето моите резултати. Не знам дали са интересни за някого, но може пък да чуя нещо полезно.

на гладно 5.7 (високо, мисля, че тук трябва да е или 5.1 или 5.3 макс)
след 1 час 12.8 (границата е 10 !!!)
след 120 мин 5.2 (тази е добра)
референтни стойности няма, защото в лабораторията в надежда не дават такива.

Утре съм на АГто си в МД и ще мина и при Начев. В Надежда запазването на час е страшно трудно, пренатоварени са та ще гледам да го хвана в МД.
Но аз си мисля да се отказвам от Надежда и да си минавам към МД изцяло, защото наистина е голям проблем с прегледите, особено ако ти трябва някакъв по-спешен преглед, а свободен час има след месец. В МД просто се изспиват пациентите с час, без час и няма върнати.

Пепери, твоите изследвания са си съвсем добри. Аз в суматохата забравих да пусна гликиран хемоглобин, но ще пусна тия дни.

Обич Синеока, много благодаря за инфото, ще разгледам темата в детайли и особено препоръките на за диабетно болни, които ти си споделила. Аз предния път се следих в Германия и пак имаха забележки към захарта ми, но там една стойност беше гранична и не се спрягаше изобщо инсулин. Назначиха ми консултация с ендокринолог, който ми каза да не ям сладко и после само следяха размерите на бебето, което си вървеше много добре. Сега явно ситуацията е и по-сериозна, щом имаме едро стомахче. Но има и друго, тогава  се тествах много рано, както е по протокол, май в 24та седмица. Също така, там правих два теста, един кратък, който не харесаха, и един пълен, който беше неидеален, но не зле. Сега в 20 и някоя седмица се тествах и го минах, а сега последно се тествам вече в 34та седмица. А това са по-тежки седмици за ГД по принцип, може би от това сега резултатите ми са толкова по-зле от предната бременност. Но като цяло, моите впечатления за Германия е, че там цялата бременност е по-малко инвазивна от тук. Или поне моето АГ беше много спокойна жена.

Последна редакция: вт, 10 дек 2019, 14:51 от VioletBaudelaire

Общи условия

Активация на акаунт