Етажна собственост - между филм на ужасите и латино сериал - 5 тема

  • 50 168
  • 736
  •   1
Отговори
# 60
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 077
след като вие не сте изпълнили задълженията си по закона (ЗУЕС) как искате той да ви защити?
няколко пъти вече се писа, че редът е: общо събрание по реда на ЗУЕС, вземане на решение с определеното мнозинство, обявяване на решението и търсене на задълженията по съдебен ред.
това е.
не можете или не искате да направите това както е по закона, а искате другите да го спазят.

# 61
  • Мнения: 68 741
Процедурата е описана в чл.57....съставяте протокол в 3 екземпляра, в който описвате кой какво е нарушил. Управителят предава протокола на общинска администрация, която съставя акт. НП се издава от кмета - глоба 20 лв за първо нарушение.
Не съм чувала тази разпоредба обаче да се прилага.

# 62
  • Мнения: 13 555
Пролетно цвете, при идентичен случай подейства заплахата, че ако не отстранят сами теча, ще се разправят със застрахователите ми, тъй като ап. е със застраховка (към онзи момент не беше). Те се мотаха 1 месец преди това, изтъкваха ми всякакви доводи, че не е от тях и пр., но щом чуха думата застраховател, след 3 дни бяха оправили проблема.
Иначе да, адвокат може да им пише да ги подплаши, ако не стане - съд. Процедурата отнема време.
На ваше място бих опитала да преговарям - аз да платя майстор, да поема някакви разноски, само и само по-бързо да се реши.
Аз застраховка имам, съседите над нас нямат. Нямам как да му поема разходите, защото трябва да се разбива зидана вана, тя е проблемната. Снощи ММ и съсед от по-долен етаж разговаряха с проблемния собственик по телефона. Отново отрича проблема да е при тях, въпреки протокола с който той разполага от фирмата с термо камерата. Ще имаме среща отново в неделя, когато ще присъстват всички собственици от 5 етажа под него.

# 63
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 077
Пролетно цвете, при идентичен случай подейства заплахата, че ако не отстранят сами теча, ще се разправят със застрахователите ми, тъй като ап. е със застраховка (към онзи момент не беше). Те се мотаха 1 месец преди това, изтъкваха ми всякакви доводи, че не е от тях и пр., но щом чуха думата застраховател, след 3 дни бяха оправили проблема.
Иначе да, адвокат може да им пише да ги подплаши, ако не стане - съд. Процедурата отнема време.
На ваше място бих опитала да преговарям - аз да платя майстор, да поема някакви разноски, само и само по-бързо да се реши.
Аз застраховка имам, съседите над нас нямат. Нямам как да му поема разходите, защото трябва да се разбива зидана вана, тя е проблемната. Снощи ММ и съсед от по-долен етаж разговаряха с проблемния собственик по телефона. Отново отрича проблема да е при тях, въпреки протокола с който той разполага от фирмата с термо камерата. Ще имаме среща отново в неделя, когато ще присъстват всички собственици от 5 етажа под него.

не знам доколко ще проработи при вас Simple Smile при нас подейства Simple Smile

Скрит текст:
на събранието спокойно, без емоции, обясних на собственика на имота, от кйто идва теча, че ако не се стигне до решаване на проблема, собственикът под него няма да има друг избор, освен да подаде жалба до ХЕИ (сега е РЗИ)  за това, че от него тръгват отпадъчни, а може би дори фекални води.
А ХЕИ ще трябва да запечати горния имот за да не тръгнат зарази.
аз като домоуправител ще трябва да подпиша това жалба и да потвърдя, че е ЕС е опитала всичко проблемът да бъде решен без намеса на властите.

май не съм само аз Simple Smile Simple Smile Simple Smile http://bgremonti.com/forum/viewtopic.php?f=40&t=2564

# 64
  • Мнения: 333
Някой има ли положителен опит със застраховател, защото и ние имаме застраховка, дойдоха, описаха и ми изплатиха 90лв. После ми казаха, че ни мога да завеждам същата щета повече, защото, нали, теч си продължава. Не вярвям за 90лв да се занимават с дебилните ми съседи.

Последна редакция: пт, 30 мар 2018, 13:33 от IvelinaLin

# 65
  • София
  • Мнения: 2 296
Добри, добре сте се справили. Въпросът е нещо да подейства върху катила, който наводнява и не му пука.

IvelinaLin, какъв положтилен опит търсиш? Твоят собствен е положтилен - имала си щета, платили са ти обезщетение. Оттам насетне дали ще предявят регресен иск към съседа ти, никой не знае. Коментирахме застрахователите не защото могат да накарат съседа ти да престане да те наводнява, а като още един аргумент да се придума въпросният да оправи повредата в имота си, която уврежда твоя. Случва се съседът да се вслуша и да се уплаши, че на главата му ще кацне застраховател да си търси платеното.

# 66
  • Мнения: 13 555
Добри, благодаря ти за съвета. Ще го направя веднага, дано да има резултат.Междувременно разбрах, че наводнените апартаменти вече са 2.

# 67
  • Мнения: 333
За мен това не е положителен опит. Едиственият положителен опит в такава ситуация е да си направят ремонт и да се спре теча. Очевидно в моя случай не стана, така че намирам съветите за застраховане с надеждата това да реши проблема, за малко наивни и оптимистични.

# 68
  • София
  • Мнения: 2 296
Къде прочете съвет да се застраховаш, за да престане да те наводнява съседът?
Застраховката ще ти помогне единствено за да ти покрие разходите с възстановяване на щетите.
Онова, което написах, беше, че при мен заплахата със застраховател дисциплинира катила, който наводняваше цял месец прясно ремонтирания ми апартамент, като твърдеше, че не е от него и че няма да си разбива банята. Казах, Ок, аз ще си взема обезщетението, но се готви за дело със застрахователя ми. След 1 седмица ремонтът беше извършен.

# 69
  • Мнения: 333
Имах предвид съветът по прицип, не че ти си го дала този съвет. Но се дава доста често. Това че при теб е сработило, не  значи че и при други е така. Затова и въпросът ми беше към аудиторията, не към теб лично.

# 70
  • София
  • Мнения: 143
Здравейте, ще се върна да прегледам и старите теми. но за по-бързо предпочитам направо да попитам. Необитаем апартамент от септември 2016 до момента. През юни-юли 2017 е направен основен ремонт. Смятам да платя 2 пълни такси за периода на ремонта, а за останалите месеци да не плащам, имам ли това право по чл. 51 от закона.

# 71
  • Мнения: 68 741
Накратко - таксите са два вида. Едната е за поддържане и управление на общите части /в допълнителните разпоредби на закона е уточнено какво влиза в тази такса/, другата е за ремонт на общите части.
От втората такса не сте освободени, дори да не сте стъпвали в апартамента.
Чл.51 касае само първата такса - за управление на общите части.
Това по закон . Зависи при вас как и за какво се събират пари.

# 72
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 077
+ какво е решено на събранието на ЕС.
може (не е задължително, но може) да е гласувано по една такса от необитаемите апартаменти за дребните поддръжки, които се финансират от месечните такси.
смяна на крушки, ключове за осветление, стъкла, брави и ключалки...
все неща, които ще ползва и този, който идва веднъж месечно.

# 73
  • Мнения: 121
преди около година и половина две касиерката избяга с касата (500лв). жената беше под наем и повече не я видяхме. не съм убедена че имаме нейни данни. Мога ли обаче да заявя иск срещу тогавашния домоуправител за безстопанственост. И като цяло смятам че той въобще не се вършеше работата, парите се харчеха за глупости без да се запитат живущите.

# 74
  • Мнения: 4 936
Здравейте, с какъв кворум трябва да е събранието за да се вземе решение за ремонт - смяна на тръба на канализацията в общата част на входа?

Общи условия

Активация на акаунт