Мама .. или просто слугиня ?

  • 16 831
  • 248
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: X
Разбира се, че има неграмотни, млади турци. Е, може да са грамотни спрямо турският език, но на български са живи индианци.
Така, че това не е меродавно.
До авторката - намери сили и отстоявай исканията си!

# 226
  • Paris, France
  • Мнения: 14 472
Моралка, синът ми проговори късно и много трудно. Според педиатърката една от причините била смяната на държава и многоезична среда. Понеже се тръшкаше и ядосваше опитах да може говорим само на френски. До седмица започна да говори. От страх да няма регресия спряхме английския. И така. Сега не се интересуват никак. В България не искаха да играят с други деца и си играеха само двамата. Майка ми им говори на френски за по-лесно и така. Като малки знаеха няколко стихотворения, много думи, да пишат и някои изречения. Сега не ги интересува.

Мери Ан, естествено е да си говорят на турски в изключително турска среда по селата. Знам, че в някои села там и течаща вода и канализация няма. Тук има български турци и всички, които познавам пишат и говорят български по-добре от тебе и мене. Виж, децата им, родени тук не говорят и не могат да пишат на български. Някои знаят турски говоримо, а някои даже са грамотни на турски. Живяла съм с български турци през 80те и 90те и всички следваха без проблем в Медицинска Академия в София на български език. Тогава не можеше да се учи на английски.

# 227
  • София
  • Мнения: 16 220
Толкова функционално неграмотни, колкото Ивето, са над 50% от завършващите средно образование в България, включително в градовете. Като имате предвид, че Ивето целенасовено се е женило за имотен съученик и никога не е имало намерение да следва (реф.  НиЛо, Моника Валериева, Зорница Линдарева), нищо чудно, че не може да пише на български. То не ѝ трябва.

# 228
  • Другата България
  • Мнения: 37 869
Тук има български турци
Сред младите, родени в България турци неграмотни няма.
Разлика между двете правиш ли? Нито темата е за твоето "тук", нито някой се интересува какво е там.
Правиш поредно категорично изказване за ТУК, което не е вярно. Не разбираш или се правиш?
През 80-те, 90-те и т.н. не знам какво е било.
Аз говоря за млади хора сега, които не знаят, не разбират и не говорят български - нещо, което ти твърдиш. И което не е вярно.
Разбира се, не всички са така, но понеже наблегна на кърджалийските села, за там категорично не е вярно.

# 229
  • Мнения: 2 749
Сори оф-а, но доста от младите, учили в София, пишат даже по-зле, а се водят с вИшо. Grinning

# 230
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 350
В компанията на дъщеря ми -9 годишна, има едно момиченце туркиня.Много свястно дете.Родителите образовани,но майката говори на български с акцент.Като започна ваканцията ги поканихме да идват с нас на разходка,на детската площадка.Един път дойдоха и то цялото семейство.Майката обясни,че момиченцето от  7 годишно има домакински задължения-чисти с прахосмукачка цялата къща,мие чиниите след вечеря,гледа братчето си...А тази година се е научила и да готви елементарни ястия.
Майката без мъжа си ходи само до магазина пред блока или до училището.
Без него не може да отиде нито на плаж,нито на разходка,даже на площадка не може.

Ходили сме у тях да пием кафе.Таткото си изпива кафето и протяга ръка към масата.Жена му веднага скача да вземе чашата от ръката му и да я прибере.
Иначе къщата облизана,свети от чистота.
Жената всеки ден готви първо,второ и трето .И бебе имат.
Изглежда изморена,недоспала.
Обаче нито веднъж не съм я чула да се оплаче.Явно е свикнала.

# 231
  • Другата България
  • Мнения: 37 869
Моите наблюдения от многобройните контакти с турски семейства са същите. Смятах, че се дължи на това, че все пак това са села, със закостенели навици и традиции, но явно не е така. Жените са третирани като слугини, да не говорим, че от 4 сутрин са на нивата с тютюна, след което се започва с домакинските задължения и отново на тютюна - да се суши, да се ниже и т.н. Мъжете са на площада и в кръчмата.
Като изкопаеми ни гледаха по потници и къси панталони, за тях жена да изглежда по този начин е недопустимо. И още мога да пиша, но темата не е за това.

# 232
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 350
Ние живеем в голям град,но положението е същото .По селата е по-зле,защото и на нивата трябва да се ходи.
Като чета тази тема и се сещам за момиченцето.Помислих си,че като стане на 19-20 години,това момиченце вече ще е опитна домакиня и ако попадне на такава свекърва,като на Ивето,изобщо няма да и хрумне да се оплаква.
То и сега си мълчи детето.Не протестира,не отговаря,не мрънка.

# 233
  • Мнения: 33
по добре да изтрия темата вие не вярвате на нито едно което написах и  ме обиждате че съм неграмотна . Благодаря че оделихте време за темата ми !

# 234
  • Мнения: X
Прочетох няколко страници и си представям колосалната "работа и хамалогия" ... Да сготвя и да изчистя, да пусна пералнята и миялната. И да си гледам бебето. Ей, много тежко, ц ц ц... Работа за три часа.
 Мойто момиче, размърдай си д-то, направи си план, свърши всичко за нула време и се радвай на живота. Утре ще тръгнеш на работа и ще тичаш от сутрин до вечер и пак ще домакинстваш. Ще ги търсиш тези години с малко дете.

# 235
  • Мнения: 25 922
Свекървата работи така ли? А Ивето не я пускат... Thinking
А ивкините родители как са я дали на турци?

# 236
  • София
  • Мнения: 24 839
Свекървата работи така ли? А Ивето не я пускат... Thinking
А ивкините родители как са я дали на турци?

Е, като тръгнете да пресолявате, нямате спиране!
Ивето кърми, вие ще се изтрепете да я пращате на работа.
Не я били пускали- ами, няма да я пуснат, където и по света да се намира, щом детето няма годинка и го кърми.
И явно, в Белгия турците не са разглеждани като заплахата, която на ние виждаме, защото имаме обременение и опит от " присъствието".
Пък и, Ивето е българка- нея нито родители, нито религия може да я спре като ѝ запърхат пеперудите.

Също като при теб и всяка друга с различна религия.

# 237
  • Мнения: 18 597





 







Ще бъда откровена, защото ти трябва отрезвяване. Незабавно и веднага. Малка си. Много си малка за семеен живот,(аз на твоите години обикалях дискотеките из Студентския град)...Но щом имате детенце, заедно сте, поели сте по този път, приеми с разум това, което сега ще ти напиша.
Опичай си акъла докато е време. Моля те, не бъди слугиня! Грижи се за себе си, цени се, драпай със всички сили да НЕ живееш със свекърва!!! Дебело ти подчертавам. Имай някакво достойнство. Майка си станала, скоро си родила и трябва да се щадиш, защото тепърва те чакат много задължения и отговорности.
Семейството е семейство затова да сне заедно, да си помагате, да се дели работата. Отдавна не сме робини ние жените, отдавна не живеем в онези времена. За съжаление още има такива семейства, жената Пепеляшка-мъжа от работа за дистанционното и свекърите опяват...
Имайте ум малко като се навивате да живеете с маминки. Но ти си още много млада и ако не тропнеш с крак сега и не си извоюваш"свободата" все така ще си я карате и няма никога да се отделите. Живота ще ти се превърне в слугинаж.
Не си длъжна да вършиш всичко. И ако мъжа ти е научен така на готово да знаеш, че няма да има оправия и трудно ще го превъзпиташ.
Много е грешен този тип патриархални отношения, загниздени дълбоко от векове у българина. Много против това съм, цял живот съм го гледала от близо и разбрах от много рано, че никога няма да позволя моето семейство да бъде такова. Откакто живеем заедно го заявих и на мъжа ми. Не съм Пепеляшка, не съм жената домакиня,  и ако иска вечеря всеки ден и слугиня това няма да съм аз.
Нечестно е. Нередно е и е унизително. Щом жената работи наравно с мъжа и ходи на работа и гледа детето основно и прави всичко в едно, този мъж най-малкото ще й помага в дребните битови и малки нещица, длъжен е ако е човек и ако я обича.
Не бих търпяла подобно отношение никога и за нищо за света. За мой късмет имаме еднакви виждания с мъжа ми по тоя въпрос(нищо, че някои от тукашните комшита и наши познати да му се подиграват, че готви по-хубаво от мен и ми помага във всичко).
Ако сега не го научиш така ще си карате.
Домакинската работа не свършва. И аз не съм длъжна да я върша сама. Това е истината.

# 238
  • Мнения: X
 Добре де, при положение че си стои вкъщи и е един вид в майчинство, кой да върши домакинската работа? 

# 239
  • София
  • Мнения: 24 839
Свекървата, кой друг!?

Общи условия

Активация на акаунт