Годишен бюджет

  • 38 995
  • 703
  •   1
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 5 953
И понеже сме в тема за бюджети, ето каква любопитна история има около тази Жана Луиза Калман:
Тя подписва споразумение с адвоката си,  с което му продава жилището си срещу рента, като има право на пожизнено владеене на имота ( живее в имота  докато е жива) . Той й плаща рента цели 30 сет години и тя в крайна сметка го надживява
Адвокатът умира преди нея, а наследниците му продължават да изплащат рентата  на женицата Confused
В крайна сметка за целия период са изплатени към 2 пъти повече пари от стойността на имота й
Жената само коментира:
-Човек понякога сключва неизгодни сделки ( била е с акъла си до последно )  Grinning

# 661
  • Мнения: 54 441
Не става дума да сме черногледи, а предвидливи.
Тъпо е да прахосваш всичко и в един момент да чакаш децата ти да се жертват за теб. Финансово и с грижи.

# 662
  • Мнения: 30 802
Аз не казвам, че ще прахосваш всичко, но в един момент може да се окаже, че дори със събраното няма да може да си купиш колкото трябва грижа. И тогава вече ако си живял цял живот в система, в която се въртят големи пари и се наливат щедро, имаш късмет. Кофтито е, че може би грижата ще ти трябва, именно защото си живял в толкова развита икономика, с толкова много пари и бачкане. Въпрос на избор.

Впрочем в момента, включени в бюджета всеки месец, плащаме може би сумарно над 250 лева различни видове застраховки. За година се събира сериозна сума. Скептична съм, че ще има някаква полза от това упражнение. Може би защото сме млади и здрави още.

# 663
  • София
  • Мнения: 38 515
Ами мм започва да осъзнава, че тук с два пъти повече работа и гърч изкарва два пъти по-малко пари. И стресът е повече. Пресен пример - пратиха ги в Париж, ама с кола! Дали е стрес да караш през цяла Европа? А колегите от другите държави - цък самолета.
Наистина трябва да си помислим за баланса работа-стрес-пари-почивка.

# 664
  • Мнения: X
От “допълнителните” застраховки имаме дентални, правна, защита от щети и такава за домът ни ( например ако стане теч). Но някои са евтни и покриват доста, така че не е голям разход, пък и тук в Германия може да ти излезе солено ако нямаш, за мен е повече купуване на спокойствие.

А друга тема от бюджета - пестите ли за образование на децата?

# 665
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
Застраховки имаме единствено Живот и двамата. Никакви задължителни застраховки няма тук, всичко е пожелателно. ГО, разбира се, ама нея не я броя направо. Съпругът ми имаше застраховка за болничен на едноличен търговец, ако мога така да го преведа. Не му признаха единствения болничен, който се наложи да ползва, и спряхме да я плащаме.
Моята застраховка е около 150 евро на година, тази на ММ- 250( мъжете плащат повече по принцип, а той е и с професия с по- висок риск). С еднакво покритие и клаузи са и двете иначе.

# 666
  • Мнения: 30 802
Спорна тема е това с образованието. В момента се прокрадва осъзнаването, че образованието е станало прекалено скъпо. Не бих събирала пари с десетилетия, за да ги налея например в американската образователна система - просто няма как да събера за Харвард за три деца, че дори и за редови университет. Имайки предвид понижаващото се качество на образованието, по-скоро бих разчитала на субсидирано или безплатно.

# 667
  • София
  • Мнения: 12 374
От “допълнителните” застраховки имаме дентални, правна, защита от щети и такава за домът ни ( например ако стане теч). Но някои са евтни и покриват доста, така че не е голям разход, пък и тук в Германия може да ти излезе солено ако нямаш, за мен е повече купуване на спокойствие.

А друга тема от бюджета - пестите ли за образование на децата?
Не. Завършила съм държавна гимназия и държавен университет (СУ), получила съм много добро образование. Дъщеря ми ще получи същото, надявам се да не тръгне да учи навън. Тя иска да стане вет, което май се учи в Лесото? Не съм проверявала още.

# 668
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
не пестя за образование. Просто нямам възможност да го правя на този етап.

# 669
  • Мнения: 30 802
Образованието е една от областите, в които дърпат килимчето много бързо и раздуват цените, докато качеството намалява.

# 670
  • София
  • Мнения: 5 953
Една от най - най смислените инвестиции е, да си образоваш възможно най - добре децата... поне според мен..
Това е инвестиция за детето, за теб на старини, за внуци и правнуци... ако щете.... дори далеч напред в бъдещето може да се окаже добра инвестиция Thinking
Всичко друго е доста по -преходно като че ли ....

# 671
  • София
  • Мнения: 38 515
Мисля някакви схеми за образование, но не пестя. То и без това миналата година изръсихме пари за уроци. И тази май ще трябват. Гледам в по-близко бъдеще. Добре че не ни съвпадат 7 и 12 клас!
Всъщност в момента аз /с малко помощ/ инвестирам в образованието си.

# 672
  • Мнения: 54 441
Спестила съм за образование. Но тя пък не иска да учи в чужбина. За тук са предостатъчно.

# 673
  • Мнения: 30 802
Една от най - най смислените инвестиции е, да си образоваш възможно най - добре децата... поне според мен..
Това е инвестиция за детето, за теб на старини, за внуци и правнуци... ако щете.... дори далеч напред в бъдещето може да се окаже добра инвестиция Thinking

Да, но въпросът е кое е "добро образование". И колко реална полза може да ти носи. Да не говорим, че ако детето няма данни, колкото и да наливаш, няма да стане работата.

# 674
  • Мнения: 1 782
Тя иска да стане вет, което май се учи в Лесото? Не съм проверявала още.
Доста ми е стара информацията, но ветеринарна имаше в Стара Загора и тогава беше най-престижния университет.

Общи условия

Активация на акаунт