Нов апартамент на зелено

  • 8 782
  • 84
  •   1
Отговори
  • Мнения: 82
Здравейте. Сдобих се с първото си жилище и със сигурност много дами от форума знаят какво щастие е, особенно ако си го постигнал сам. Взех жилището на зелено, като се очаква до Януари 2020г да е с акт 16. И понеже е първа покупка на жилище, първи ремонт, първо обзавеждане, в главата ми е пълна каша... Колкото повече чета из форума, намирам полезни съвети, които със сигурност ще ми влязат в употреба. Искаше ми се да започна от А и Б, но не намерих нито една такава тема (при четене на различни теми до към 3 4 сутринта). Ще си задам въпросите, а ако някоя дама има желание да отговори, ще се радвам :
1.При покупка на зелено, добре ли е още в началото да имаш план за разпределение на жилището, спрямо Ел инсталация и контакти..?  ( сякаш нямам ясна концепция все още, а и е твърде далеко като дата, а някъде четох че от това може да се спести доста разход)
2. Жилището не е много голямо (като за сам човек мисля че е добре, но доста четох из форума и чак ме е страх да си споделя моите, да не ме нападне някой че ще живея в колиба).  Та самото разпределение на стаите ми харесва, но се чудя дали още докато е на строеж, мога да говоря с инвеститорите да ми усвоят малко от предвидената тераса (~15кв)  към спалнята или въобще да не си хабя приказките?
3. Имало ли е тук дами, които са взимали жилище на зелено и като цяло бих помолила за съвети, които ще ми спестят  излишни нерви ( знам че няма как да няма при ремонти и обзавеждане, и МАЙСТОРИ) 
Като цяло се вълнувам толкова много, разглеждам постоянно форума, чета за ремонт на бани, кухни, спални, коридори... Само до терасите още не съм стигнала, но мисля че на фона на всички останало, тя ми е последна грижа.
Уточнявам, че съм сама, нямам мъж до себе си и ако нямам промяна в семейния статут, ще си правя всичко самичка. Имам предвидени пари за ремонт и обзавеждане, като с всеки изминал час, прекаран в този форум, разбирам че са крайно недостатъчни. Разбирам, че всеки има различни възможности, но в крайна сметка с добре обмислени стъпки, може и да се вместя и да живея добре там.
Та за това и реших да се допитам до вас.

# 1
  • София
  • Мнения: 757
Според опита ми от два апартамента за живеене и един за под наем, колкото по-рано си направите подробния проект, толкова по-добре. На ранен етап може да успеете да се разберете със строителя за местене спрямо строителния проект на ключове и контакти,  за добавяне на допълнителни, за мястото на водата и канала за мивката и пералнята, за предвиждане на контакт за евентуален климатик и скриването в стената на тръбите за него... и цял куп други неща.

Тук съм дала подробна разбивка от довършването и обзавеждането на апартамент за под наем (но сравнително качествено, почти както бих го направила за себе си). Описани са и всички строителни работи -  може да ви дадат идеи.
http://www.bg-mamma.com/?topic=997449.msg36232096#msg36232096 

И изобщо - прегледайте цялате тема, доста хора от форума са дали там много полезни съвети.

# 2
  • Мнения: 8 881
Според мен, строителите трябва да предадат блока така, както е по техния план, за да получат Акт 16.  А промените започват след това, напр, някой иска да си остъкли балкона...
Аз живея в чужбина, тук докато се строи, собствениците не могат да стъпят на строежа  и да си погледнат жилището. Чак след узаконяванети на сградата и отстраняване на всички недостатъци, собствениците се нанасят.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 192
1. Плановете за контакти, канали и ключове ще почнете да говорите със строителя след Акт 14 (да е приключено с бетоните работи) Някои ще ви поискат допълнително пари за някои неща, други ще ги направят безплатно. Тук вече трябва да имате асна концепция за жилището - къде точно ви трябват контакти, къде ще са мивките, ще има ли и къде бойлер. Тук трябва и да изберете отоплителната и охледителната система. Ако искате климатици, сега е момента да се заложат, а не после наготово да дупчите.
2. Няма такова нещо като усвояване на тераса, не питайте, за да не се излагате. Дори след Акт 16 нямате право да я остъклявате (води се промяна на фасадата) без съгласие на съседи и разрешения. Да, коъм момента завареното положение е в режим на търпимост, но нищо не се знае.
3. Ние взехме на зелено навремето, малко преди Акт 15. Единствено успяхме да си доплатим по-скъпи интериорни врати. За да поспсестите нещо може да си доплатите за по-хубава дограма и стъклопакет, оттам са най-големите енергозагуби на жилищата.

# 4
  • Мнения: 41 120
По мои спомени нещата, които подлежат на промяна и ъпгрейд са:
- дограми и стъклопакети. Няма да ви разрешат друг тип дограма, но троен стъклопакет може би, ако се предлага за дадената дограма.
- радиатори - брой ребра и понякога преместване с малко (1 метър встрани може да освободи ценно място за диван, например)
- ключове и контакти
- изводи за ВиК - миялна, пералня, бойлер, душ, мивки...
- интериорни врати - обикновено тук няма проблем за различен цвят или по-скъпа модификация с доплащане. Може и изобщо да се откажете от вратите.
- може да се договорите и за дебелината на замазките - ако в една част ще е ламинат, а в друга част гранитогрес е удобно да има разминаване в нивата.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 166
Ето това успяхме да договорим със строителя:
Троен стъклопакет
Промяна местоположението на прозорци (но само защото са над кота корниз и не се водят към фасадата)
Алуминиеви вместо чугунени радиатори
Преместване на една врата
Ел, ВиК и слаботоковата инсталация са изцяло съобразени с нашите проекти, включително тръбите от бъдещия бойлер към баните и кухнята
Отказахме се от интериорните врати
Сложиха ни наши сифони в баните и мокрото помещение, искахме с клапа задължително

Все още не зная колко ще ни струва, не са ни търсили за плащане. От някои неща ще приспадат, за други ще начисляват, но за мен си заслужава да избегнем всяко преправяне впоследствие. Разбира се, следихме лично дали всичко е както сме го говорили, не сме разчитали само на строителя. Взехме акт 16 преди месец, в София.

# 6
  • Мнения: 41 120
Забравих - изолация от ударен шум. Поставя се отгоре, върху пода на апартамента над вас. Ясно, че може да стане само на ранен етап.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 870
Включвам се да следя темата, защото и аз съм на подобна вълна, с тази разлика, че няма да е на зелено.
Скрит текст:
А сме и почти наборки и аз съм сама, та разбирам вълнението ти Simple Smile

Аз от вътрешното разположение бих направила план за кухнята, къде ще е разположена пералнята. Тези неща ми се виждат по-трудоемки за смяна после, а и са с горе-долу ясни размери. Докато контакт за телевизор или други такива и да не са на идеалното място за мен поне не би било фатално.

# 8
  • Мнения: 41 120
Докато контакт за телевизор или други такива и да не са на идеалното място за мен поне не би било фатално.

То нищо не е фатално, но по правило окабеляването върви на педя от тавана и после отклоненията се спускат от тавана надолу. Ако местиш контакти няма да го правиш така, а по хоризонтала от съществуваща точка. Нищо страшно, ама е хубаво да не се прави много много, защото се забравя, и един ден при дупчене може да се нацели жица. Пак казвам, не е страшно, но ако може да се предвиди отнапред е по-добре.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 870
Да, да, аз не твърдя че е добре да се прави пост фактум. Просто че ако не успее да измисли всичко, поне аз бих за почнала от тези неща.
Поне на мен ми изглежда много трудно да обмислиш всичко при първи апартамент Grinning И аз изчетох толкова неща, но ми се вижда просто необхватно...

# 10
  • София
  • Мнения: 4 192
Ако не знаете къде да са ви контактите, сложете и на двете места ако се чудите. Има предпазители за деца, така че не е трудно да не се използва някой контакт, лошо е ако го няма

# 11
  • Мнения: 82
Включвам се да следя темата, защото и аз съм на подобна вълна, с тази разлика, че няма да е на зелено.
Скрит текст:
А сме и почти наборки и аз съм сама, та разбирам вълнението ти Simple Smile

Аз от вътрешното разположение бих направила план за кухнята, къде ще е разположена пералнята. Тези неща ми се виждат по-трудоемки за смяна после, а и са с горе-долу ясни размери. Докато контакт за телевизор или други такива и да не са на идеалното място за мен поне не би било фатално.
хаха значи горе долу заедно ще се движим Heart EyesHeart Eyes
Много полезни мнения давате..това с терасата  няма да го повдигам на въпрос даже .
Прочетох мнение малко по - на горе за промяната на местоположението на тръбите ( ако правилно съм разбрала). Много ми се иска да ми сменят мястото на тоалетната, но до сега не прочетох никъде това да е възможно, а както казах - нямам никакъв опит с тези неща и тепърва се сблъсквам. Прикачвам снимка да видите :
Много бих искала да е на другата стена, а тази да си я направя с голям плот и мивка .... Ако мога да си издействам това, мисля че ще се получи добре..

# 12
  • Мнения: 82
А като цяло аз отказах интериорните врати, за сметка на промяна в крайната цена ... Предпочитам сама да си избера, пък и да реша да няма - моя си работа... Радиатори и парно нямаме в нашия град, така че и това си спестявам като някакъв вид промяна ...

# 13
  • София
  • Мнения: 4 192
Няма как да преместиш тоалетната на отсрещната стена - виж къде са тръбите, вертикалния щранг, той си е за вечно времена там  Mr. Green. Може да я сложиш в ъгъла където е душкабината, но тогава няма да имаш място за кабина  Wink

# 14
  • Мнения: 82
Няма как да преместиш тоалетната на отсрещната стена - виж къде са тръбите, вертикалния щранг, той си е за вечно времена там  Mr. Green. Може да я сложиш в ъгъла където е душкабината, но тогава няма да имаш място за кабина  Wink
Значи остава така и се разделям временно с мечтата си за мивка с голям плот Unamused

# 15
  • Мнения: 216
Но можеш да преместиш вратата с малко и да я отваряш на другата страна и така ще има място за плот.

# 16
  • Мнения: 82
Но можеш да преместиш вратата с малко и да я отваряш на другата страна и така ще има място за плот.
Идея е, но така ще огранича и малкото свободно място в коридора за някакъв шкаф..

# 17
  • София
  • Мнения: 1 870
Там така или иначе според мен няма къде да събереш шкаф. Поне аз не виждам как.

# 18
  • Мнения: 82
Там така или иначе според мен няма къде да събереш шкаф. Поне аз не виждам как.
Съвсем нямам самочувствието, че чета правилно чертежа, но все си мисля че едни 80см ще останат ...Rolling Eyes

# 19
  • София
  • Мнения: 1 870
Не знам, на мен ми изглежда, че стените са около 1,3 м и на всички има врати по 80-90см, което значи, че остават около 40 см в чупката. Но не разбирам и аз от чертежи, та някой от по-вещите ще разясни Grinning

# 20
  • София
  • Мнения: 4 192
Това в коридора в ъдъла между вратите на хоола и банята е 35/35 см.

# 21
  • Мнения: 82
Моя грешка, гледала съм горното оразмеряване 167 и от него махам вратата... Недоглеждане... Прави сте - за шкаф няма да има място...

# 22
  • Мнения: 41 120
Сетих се още нещо - да се поискат по-широки врати поне на хола и на банята/мокрото помещение, където ще има пералня. При стандартните врати понякога има проблеми с внасянето на диван в хола и пералня в мокрото.  Размерите на чертежа са строителни отвори, а после касата изяжда доста разстояние, особено пък ако майсторите не я направят точно и оставят по няколко сантиметра луфт между каса и стена. В резултат от строителен размер 70 на вратата на мокрото може да слезеш на около 60. И ако са малко под 60 пералня не влиза, а даже да е 61-62 пералня влиза само съвсем фронтално, но за това може да пречат други неща. За комфортно маневриране на пералня трябва строителен отвор 80. Респективно за хола 100.

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 4 052
Първо се настройте психически, че акт 16 ще се забави с поне 6 месеца (особено ако имате ТЕЦ). Строителите са жестоко изнудвани от топлофикация, водни и електроразпределни дружества и това ги забавя много дори и след като си платят исканите суми. След това ..разходете се по фирмите, нека добиете представа какво искате и какво е реално постижимо а до 2020 има време - променя се модата в обзавеждане на стаи, бани ..

# 24
  • Мнения: 8 881
Първо се настройте психически, че акт 16 ще се забави с поне 6 месеца (особено ако имате ТЕЦ). Строителите са жестоко изнудвани от топлофикация, водни и електроразпределни дружества и това ги забавя много дори и след като си платят исканите суми. След това ..разходете се по фирмите, нека добиете представа какво искате и какво е реално постижимо а до 2020 има време - променя се модата в обзавеждане на стаи, бани ..
а може да е не само за 'дежурните подкупи'.
Може пък да са предписали на строителя да отстрани важни недостатъци на отоплителната система.

# 25
  • Мнения: 82
Сетих се още нещо - да се поискат по-широки врати поне на хола и на банята/мокрото помещение, където ще има пералня. При стандартните врати понякога има проблеми с внасянето на диван в хола и пералня в мокрото.  Размерите на чертежа са строителни отвори, а после касата изяжда доста разстояние, особено пък ако майсторите не я направят точно и оставят по няколко сантиметра луфт между каса и стена. В резултат от строителен размер 70 на вратата на мокрото може да слезеш на около 60. И ако са малко под 60 пералня не влиза, а даже да е 61-62 пералня влиза само съвсем фронтално, но за това може да пречат други неща. За комфортно маневриране на пералня трябва строителен отвор 80. Респективно за хола 100.
Добре, ще говоря с тях за по широки врати, надявам се след това да няма проблем с поръчването на врати.
Първо се настройте психически, че акт 16 ще се забави с поне 6 месеца (особено ако имате ТЕЦ). Строителите са жестоко изнудвани от топлофикация, водни и електроразпределни дружества и това ги забавя много дори и след като си платят исканите суми. След това ..разходете се по фирмите, нека добиете представа какво искате и какво е реално постижимо а до 2020 има време - променя се модата в обзавеждане на стаи, бани ..
Нямаме ТЕЦ в нашия град, но това не пречи пак да се забави издаването на Акт16... 

# 26
  • Мнения: 41 120

Добре, ще говоря с тях за по широки врати, надявам се след това да няма проблем с поръчването на врати.


Щом си доплащаш защо да има проблем?

# 27
  • София
  • Мнения: 4 192
Има задължителни стандарти за отвора - входната врата 100, холът трябва да е 90, стаите и банята 80. Тези, които произвеждат мебели се съобразяват и те с това  Wink

# 28
  • Мнения: 41 120
Не знам какво е задължително и кой с какво се съобразява, но за сметка на това говоря от личен опит. И за да вкараме пералнята сваляхме врата от пантите, и диванът влезе в хола с яко натискане и усукване. Т.е. и двете бяха с клизма. Много хубаво, ако при мен е било изключение, но не виждам лошо ако новите купувачи си проверят проектите и ако нещо не е наред поискат корекция. Ако пък всичко е наред, няма да имат грижа. Т.е. само давам една червена лампичка.

# 29
  • София
  • Мнения: 4 192
Да трябва да се внимава. А ти  можеше да одрусаш строителят, че апартаментът не ти е изпълнен по БДС

# 30
  • Мнения: 82
Не знам какво е задължително и кой с какво се съобразява, но за сметка на това говоря от личен опит. И за да вкараме пералнята сваляхме врата от пантите, и диванът влезе в хола с яко натискане и усукване. Т.е. и двете бяха с клизма. Много хубаво, ако при мен е било изключение, но не виждам лошо ако новите купувачи си проверят проектите и ако нещо не е наред поискат корекция. Ако пък всичко е наред, няма да имат грижа. Т.е. само давам една червена лампичка.
Благодаря ти Черна станция 😊😘

# 31
  • София
  • Мнения: 650
А строителят как може да те „ одруса” с покупка на зелено никой не е коментирал. Първо апартаментът не е твой до неговото 100% изплащане и получаване на нотариален акт, освен ако не сте предплатили цялата сума в началото и не сте си извадили нотариален акт. Иначе имате договор със строителя в общия случай за покупко -продажба на право на строеж. Строителя може да ипотекира сградата, която строи в банка, за да се фибансира и ако не изплати кредита, собственик става банката, а не вие, нищо че сте наливали пари там- това е основния риск про покупка на зелено

# 32
  • Мнения: 41 120
Аз станах собственик още на акт 14, така че не му оставих много време за такива неща. И след акт 14 идват повечето  промени в интериора, за които пиша. Пак имаше риск естествено, но се постарахме да минимизираме колкото и каквото може по всякакъв начин.

Що се отнася до БДС, един мой преподавател на времето казваше, че БДС започвал с изречението "БДС не е задължителен"  Mr. Green Не ми се търси дали пише буквално точно това, но е факт, че стандартът е задължителен само тогава, когато е обещано/договорено да се изпълни по него. 

# 33
  • София
  • Мнения: 4 192
БДС е задължителен, ако не се изпълнява може да се търсят претенции. Все пак в договорът за покупка на жилище от строителя не се упоменава колко да са широки вратите или дали спалнята да е под банята на съседа. Затова нешо Има БДС

# 34
  • Мнения: 41 120
Аз казвам, че не е вярно, конкретно в частта "завършване по БДС". Иначе има минимални изисквания за проектиране, за якост на бетона, за желязото и т.н.  Но няма задължителност за това как трябва да изглежда един готов апартамент. БДС е само препоръка и удобна формулировка.

# 35
# 36
  • Мнения: 82
Като цяло това по БДС не знам какво включва, но има някои сгради, които примерно ги издават с финна шпакловка, други не... Някои са с настилки, други не... Някои инвеститори се съгласяват на различни капризи от страна на купувачите, други дори и с пари не го правят...  Адски относително е според мен от това което съм видяла до сега спрямо мои познати и приятели... Лично аз както казах за първи път си взимам жилище и то от инвеститори, които мои познати не са взимали до сега жилища, така че ще видим как ще протичат срещите ни и желанията за промени..
Наистина бих се радвала да ми дръпнат малко спалнята и да вземат от огромната тераса примерно, но както каза по - рано една дама - да не се излагам да го правя на въпрос въобще...

Престрашавам се да кача схема на апартамента, за да е по ясно за какво говоря...

# 37
  • София
  • Мнения: 4 192
Идеална си ти е спалнята. От двете страни на комина (май) където е килера продължаваш с вграден гардероб.
Мен дневната ме притеснява при архитектурния елемент да не е скосение

# 38
  • Мнения: 2 223
Спокойно, момиче, питай всичко, което не ти е ясно. Ако не могат да го направят, ще ти кажат. В крайна сметка ако знаеш, ще си строиш сама сграда. Зависи каква е офертата, но с подови настилки и фина шпакловка обикновено се води частични довършителни работи. Не съм наясно с БДС, но и ние махахме каса и врата, да си вкараме дивана и пералнята...

# 39
  • Мнения: 41 120
Да местят стени и да усвояват балкони не може, защото се иска промяна на проекта, съгласуване и прочее разправии, които не им се правят. Не могат да вземат актовете, ако има разлика с утвърдените проекти. Иначе съм виждала блокове, където на един етаж има балкон, на друг стена, на трети френски прозорец. Но явно е проектирано така отначало - по желание на клиента.

# 40
  • София
  • Мнения: 4 192
Тухлени стени (вътрешни преградни) могат да се местят само с екзекутив - 10 минути работа за надзора  Wink

# 41
  • Мнения: 41 120
Не знам колко е, ама не им се занимава.

# 42
  • София
  • Мнения: 1 870
Явно сградата не е в София, може и да са по-благосклонни при по-ниска конкуренция. Аз бих питала за всичко. Какво може да стане, най-много да откажат.

# 43
  • София
  • Мнения: 14
Купихме със съпруга ми през 2008 г. апартамент на зелено - е още се строи за съжаление. До акт 14 всичко се движеше с леко закъснение, но оттам - нещата тръгнаха надолу - добре, че имахме нотариален акт, не само договор. Понеже отнеха правата на строителя и го осъдиха, хората с договорите изгоряха - между тях и строителя. И да - става въпрос за софия - широкия център... Така че определено има риск и аз никога не бих си вложила парите повторно по подобен начин.

# 44
  • Мнения: 82
Идеална си ти е спалнята. От двете страни на комина (май) където е килера продължаваш с вграден гардероб.
Мен дневната ме притеснява при архитектурния елемент да не е скосение
Попитах 3 пъти за това дали има някъде скосове или отстъпи, както и брокера е питал, в цялата сграда нямало никъде скосове.
Спокойно, момиче, питай всичко, което не ти е ясно. Ако не могат да го направят, ще ти кажат. В крайна сметка ако знаеш, ще си строиш сама сграда. Зависи каква е офертата, но с подови настилки и фина шпакловка обикновено се води частични довършителни работи. Не съм наясно с БДС, но и ние махахме каса и врата, да си вкараме дивана и пералнята...
Благодаря за хубавия коментар.. Аз мисля вратите последни да ги сложа... До последно май ще стоя без врати, дори и да не е правилно...
Явно сградата не е в София, може и да са по-благосклонни при по-ниска конкуренция. Аз бих питала за всичко. Какво може да стане, най-много да откажат.
Не, не е в София... Морски апартамент ще е 😄😄 И аз така мисля, ще питам пък какво, най - много да ме отрежат.. За питане пари не искат 😇

# 45
  • Мнения: 41 120
Аз мисля вратите последни да ги сложа... До последно май ще стоя без врати, дори и да не е правилно...

Много си е правилно даже. Първо си направи хубаво настилките и после касите да стъпят точно върху тях, а не да се режат плочки и ламинати или пък касата да виси. И луфтът на вратите ще е точен.

# 46
  • Варна
  • Мнения: 996
И аз така купих жилище, на зелено. Очаква се 2020 да е готов.
Казаха ми какво ще мога да пипам по време на строителството:
-ще мога да бутна стена при желание, но разпределението е такова, че ще мога да бутна стената между двете спални, което като цяло не виждам смисъл да правя. Ако се увеличи броя на живушоте ще трябва са вдигам пак стена хаха Wink
-дограмата ще е 7камерна с двоен стъклопалет, ще могат да ми сложат троен при желание. И разбира се ще го направя.
И май е само това. Ще има само входна врата, та няма да мисля какви по-хубави интериорни да слагам. Пътищата за климатиците ще са прекарани предварително, там също няма да се дупчи. Като цяло разпределението по скицата ми допада, на 90% имам ясен и изграден план в главата си за това, кое как ще изглежда, та може да не искам да пипат нещо по ВиК и Ел...

# 47
  • Мнения: 82
И аз така купих жилище, на зелено. Очаква се 2020 да е готов.
Казаха ми какво ще мога да пипам по време на строителството:
-ще мога да бутна стена при желание, но разпределението е такова, че ще мога да бутна стената между двете спални, което като цяло не виждам смисъл да правя. Ако се увеличи броя на живушоте ще трябва са вдигам пак стена хаха Wink
-дограмата ще е 7камерна с двоен стъклопалет, ще могат да ми сложат троен при желание. И разбира се ще го направя.
И май е само това. Ще има само входна врата, та няма да мисля какви по-хубави интериорни да слагам. Пътищата за климатиците ще са прекарани предварително, там също няма да се дупчи. Като цяло разпределението по скицата ми допада, на 90% имам ясен и изграден план в главата си за това, кое как ще изглежда, та може да не искам да пипат нещо по ВиК и Ел...
Чак ме хваща срам, че съм жена и нямам толкова ясна концепция като теб 😂 Гледам явно прекалено много, мисля, сменям мнение... Ама до 2020г има време да се реша 😂

# 48
  • Мнения: 269
mishe92, според мен няма нищо страшно в това да си несигурна. За апартамент на зелено не мога да дам мнение, но наскоро и аз правих първия в живота си ремонт - да, виждаш си някои грешки след това, идват ти други идеи, но нищо страшно. Ясно е, че хората, които са ремонтирали няколко жилища през живота си, веднага ще видят възможности/пречки, които ти не, но това не бива да те притеснява. Няма непоправими неща.
Това, което мога да кажа след ремонта, който планирах, е - не се фокусирай върху цветове на стени, завеси, дивани, килими. Мисли първо за основата и нещата, които се сменят трудно - подове най-вече, тъй като при теб няма да се бутат или изграждат стени предполагам, също врати, дограми (ако искаш и/или можеш да избереш вид/цвят), кухненски шкафове, плот, гръб, това е общо взето. Аз избрах всички стени да са бели в целия апартамент с концепцията, че след 1 година дори да ми писне някъде да е бяло, за 1-2 дена може да се промени. Цвят много лесно се добавя, по-трудно се премахва (червена кухня например).
Успех! Simple Smile

# 49
  • Варна
  • Мнения: 231
Записвам се и аз да ви следя и задавам въпроси, въпреки че има доста време, докато нашата сграда стигне до етап, на който да ремонтирам. Ще се информирам от рано, че живот и здраве, точно по същото време, когато ще трябва да теглим ипотеката и обсъждаме с инвеститора промени на акт 14, очакваме и първото си дете и лудницата ще е пълна Simple Smile
В момента ми изникват два въпроса в главата: интериорните врати, които инвеститора е избрал (които вероятно няма да ми харесат и ще доплатя за други) не може ли да се платят и оставят на склад, откъдето да си ги взема за монтаж, като си сложа настилките. И изводите за радиаторите на ТЕЦ-а подлежат ли на преместване и на кой етап ? И ще ми каже ли строителя, къде ги е замислил, за да мога аз навреме да поискам да ги премести?

# 50
  • Мнения: 82
mishe92, според мен няма нищо страшно в това да си несигурна. За апартамент на зелено не мога да дам мнение, но наскоро и аз правих първия в живота си ремонт - да, виждаш си някои грешки след това, идват ти други идеи, но нищо страшно. Ясно е, че хората, които са ремонтирали няколко жилища през живота си, веднага ще видят възможности/пречки, които ти не, но това не бива да те притеснява. Няма непоправими неща.
Това, което мога да кажа след ремонта, който планирах, е - не се фокусирай върху цветове на стени, завеси, дивани, килими. Мисли първо за основата и нещата, които се сменят трудно - подове най-вече, тъй като при теб няма да се бутат или изграждат стени предполагам, също врати, дограми (ако искаш и/или можеш да избереш вид/цвят), кухненски шкафове, плот, гръб, това е общо взето. Аз избрах всички стени да са бели в целия апартамент с концепцията, че след 1 година дори да ми писне някъде да е бяло, за 1-2 дена може да се промени. Цвят много лесно се добавя, по-трудно се премахва (червена кухня например).
Успех! Simple Smile
Разбира се, че няма нищо непоправимо... както и аз съм сигурна, че след ремонта и обзавеждането, ще видя мои пропуски и грешки, но така се учим... Аз също като теб, съм решила на този етап всички стени да са бели, не само заради това, че цвета лесно се сменя - просто си представям бяло, просторно жилище, с хубаво осветление.. Създава ми усещането за чистота и стил.. Ще видим с какво ще го съчетая, но на този етап гледам бели кухни, бели бани, бели спални... Всичко да е в един тон. А и лесно можеш да въртиш с декоративни елементи в различен цвят след това и жилището да придобива различен вид.
Antoinetka, на мен лично инвеститора ми предложи интериорни врати или смъкване в цената, аз избрах второто... Просто съм убедена, че няма да са по мой вкус.. Ако можеш да преговаряш с него за такъв тип сделка, щом мислиш, че няма да са по твой вкус...

# 51
  • Мнения: 41 120

В момента ми изникват два въпроса в главата: интериорните врати, които инвеститора е избрал (които вероятно няма да ми харесат и ще доплатя за други) не може ли да се платят и оставят на склад, откъдето да си ги взема за монтаж, като си сложа настилките. И изводите за радиаторите на ТЕЦ-а подлежат ли на преместване и на кой етап ? И ще ми каже ли строителя, къде ги е замислил, за да мога аз навреме да поискам да ги премести?

- моят строител така направи, но каза, че повече не се хваща на това - година и повече му се точели купувачите докато станат готови за врати. Каза, че в бъдеще ще продава без врати. Значи може, но е въпрос на желание.
- в някакви граници подлежат, накрая го решават монтажниците. Ако кажат, че не става - няма как. Говори с техническия ръководител на обекта, той има и чертежи и ще обсъди с теб всички желания.

# 52
  • Мнения: 121
Тази тераса от схемата 99% се води плосък покрив в проекта. (последен етаж е нали?). Внимавайте как и дали ще я включат в нотариалния акт!

# 53
  • София
  • Мнения: 9 933

3. Ние взехме на зелено навремето, малко преди Акт 15. Единствено успяхме да си доплатим по-скъпи интериорни врати. За да поспсестите нещо може да си доплатите за по-хубава дограма и стъклопакет, оттам са най-големите енергозагуби на жилищата.
И най-вече външната изолация е важна как и от какво е направена... иначе и 5торен стъклопакет да сложиш  -стените са в пъти по-голяма площ.

Иначе говорих преди година с един инвеститор, който май разбираше по-малко от мен от строителни работи, но разбрах само че не може да се пипат площите на прозорците  #Cussing out , а аз търся с възможно по-големи прозорци, не знам защо е такъв проблем с големината им - поне един голям да има...
Щото ако ще взимам НС - то ще е с големи прозорци, слънчево изложение, добра изолация, повъзможност над 2.7м  bowuu

Чудя се и има ли смисъл (финансов, а и занимавката да чакаш 1-2г в някаква квартира) от зеленото закупуване, след като цените се очаква да падат скоро време, а през това време ще се набиваш и с наем (400-500лв/мес), отделно и цената ще е първоначалната, а и рискът че може да се сго*ни строежа и да пиеш една студена вода... не знам.

# 54
  • София
  • Мнения: 4 192
От стъклопакета, дори и троен с най много екстри, се губи повече топлина и от най-простата изолация на единица площ

# 55
  • Мнения: 41 120
Така си е, спор няма. Аз затова не обичам френски прозорци.

# 56
  • София
  • Мнения: 9 933
Хората са измислили и отоплителните уреди...

Но естествената светлина няма с какво да я заместиш.

# 57
  • Мнения: 9 823
Да, ама за включени отоплителни уреди се плаща - ток ли ще, газ ли ще е, парно ли ще е.
Слънчевото изложение топли за без пари, но пък френските прозорци са за Франция- примерно за Париж, защото сняг има за няколко дни през зимата при t примерно -2 -3, не и -8, -10 за седмица/и. В планинските райони на Франция едва ли са масово с френски прозорци, че то топлото през стъклата отлита.

Аз имам въпрос - Инфинити пропърти сериозна фирма ли са, че съм останала с такова впечатление???

# 58
  • София
  • Мнения: 9 933
Вие да не сте от онези хора, които при затваряне на терасата оставят по две обикновени крилца за прозорец?  Whistling

ПП: Но и не сме скандинавия.  bowuu

# 59
  • Мнения: 9 823
Вие да не сте от онези хора, които при затваряне на терасата оставят по две обикновени крилца за прозорец?  Whistling


Въпросът към кого е, че не разбрах?
Ако е към мен, отговарям - аз тераси нямам, само балкони!

И да, не сме в скандинавските страни, особено ако живеем в Петрич, примерно, но не и ако живеем в Трън, примерно.

# 60
  • Мнения: 41 120
ПП: Но и не сме скандинавия.  bowuu

Аха, и имаме двоен проблем. Прекалено остъклените фасади зимата са проблем с отоплението, а лятото с климатизацията Joy

# 61
  • Мнения: 5 641
Ей, няма угодия. Големите прозорци са скъпо удоволствие - печките на мах, но за мен си струва.

# 62
  • Мнения: 41 120
И аз мразя малки прозорчета, типични за архитектурата на жилищните сгради от началото на миналия век. Точно прозорците са причината да не харесвам иначе култовата "Къща с ягодите".
Обаче си има оптимум. Цялостно остъклена стена вече става непрактична, макар да е разкошна и луксозна. "Стъклените" къщи са за милионери. 



# 63
  • Мнения: 9 823
ЧС,  по принцип си права за малките прозорци в старите стилни къщи, но пък там често се компенсира с повече от един прозорец в помещение, което е с по-правилни, почти идеални форми - еркерни овали, почти квадратни стаи. Ако ширината на парцела позволява, естествено.
Стъклената къща, която си постнала, е точно модерна архитектура, каквато харесвам (не кубовете на Нико), но за нашия климат (поне софийския) това не е целесъобразно решение. Естествено, стъклата са към благоприятното изложение (и гледка), в зависимост от климата.

Аз пак да си повторя въпроса - Инфинити сериозни ли са като строител на зелено?

# 64
  • Мнения: 67
ЧС,  по принцип си права за малките прозорци в старите стилни къщи, но пък там често се компенсира с повече от един прозорец в помещение, което е с по-правилни, почти идеални форми - еркерни овали, почти квадратни стаи. Ако ширината на парцела позволява, естествено.
Стъклената къща, която си постнала, е точно модерна архитектура, каквато харесвам (не кубовете на Нико), но за нашия климат (поне софийския) това не е целесъобразно решение. Естествено, стъклата са към благоприятното изложение (и гледка), в зависимост от климата.

Аз пак да си повторя въпроса - Инфинити сериозни ли са като строител на зелено?

Да, сериозна фирма са!

# 65
  • Мнения: 1 842
Честито на всички които са си купили жилище, но имам въпрос с акт 16 сметките за ток и вода няма ли да са завишени?

# 66
  • София
  • Мнения: 4 192
А това как ти хрумна?   Shocked
Цената на тока и водата са регулирани - определят се от КЕВР и са еднакви за всички в едно населено място. Единствено промишления ток е малко по-скъп, затова докато няма Акт 16 токът е на друга цена.
Промишлените помешения - офиси, кабинети, магазини и някои ателиета също са на промишлен ток, защото не са за живеене.

# 67
  • Мнения: 412
И аз да питам, може ли да се промени отваряне на прозорец, в момента е на акт 14?
Не се променя площта, прозореца е голям френски с едно отваряемо крило, искам да добавя второ отваряемо крило.

# 68
  • Мнения: 346
Може, ние сме го правили, но преди 10-12 години. Имахме само една отваряема част на прозореца в спалнята, с допълнителна греда разделиха голямата, неотваряема част на две, получиха се две крайни отваряеми части и в средата статична (сменя се и стъклопакета естествено)

# 69
  • Мнения: 412
Дали важи днес,  да знам да настоявам, щото на първо питане ми казаха, че не може?

# 70
  • Мнения: 41 120
Монтиран ли е вече нежеланият прозорец? Ако не е, може с доплащане. Но не е толкова просто, защото може строителят да е договорил специална пакетна цена за еднакви прозорци и доставчикът да не иска да се занимава с промени. Тогава трябва сами да договаряте и т.н. Но в повечето случаи става. Ако вече е монтиран не знам дали може на място да се модифицира рамката за ново отваряне. Ако може, обаче, всичко е още по-просто - викате си хора и го преправят. Но при всички случаи няма общо с получаването на А 16 и принципно може.

# 71
  • Мнения: 412
Не е монтиран , тъкмо взимаха мерки за дограмата, пак питах, не можело промени по фасадата Confused

# 72
  • Мнения: 41 120
Не е монтиран , тъкмо взимаха мерки за дограмата, пак питах, не можело промени по фасадата Confused

Може би нещо не се разбираме, ако смениш неотваряем прозорец с отваряем това не променя фасадата - растерът си е същият, дограмата е същата, разликата е само в механизмите, които не се виждат. Виж, ако имаш една голяма неотваряема площ, а искаш да я разделиш на малка неотваряема и друга отваряема е различно. Или те нещо те будалкат, или не обясняваш добре.

П.П.Аз не чета добре явно. Не съм дочела докрай - ти искаш да добавиш крило. Това не може по принцип, защото наистина се променя външният вид. Не съм чела внимателно, извинявай, че те обърках.

# 73
  • София
  • Мнения: 4 668
Човекът пише, че няма да се променя площта на прозореца.
Т.е. ще се добавя само "отваряемост".

Предполагам, това не е промяна на фасадата. Но не е съвсем сигурно.
Но най-накрая, каквото каже строителят, това. Иначе може да пробваш, да поискаш пак.

# 74
  • Мнения: 41 120
Именно, аз прочетох само, че се добавя отваряемост и писах без да дочета. Обикновено прозорците се доставят в масовия случай с едно малко отваряемо и едно голямо неотваряемо крило. И ако човек поиска да му се отваря и голямото това не променя нищо. Аз недолчела разбрах, че това е случаят. После видях, че се иска голямото неотваряемо да се раздели на две. Това вече променя фасадата, защото се добавя една "греда" от дограмата.

Та, ако съм разбрала добре, сега по план е така:



А тя иска да стане така:



Това променя вида на фасадата.

# 75
  • София
  • Мнения: 9 933
А защо ще намалявате светлината и изолацията?

# 76
  • София
  • Мнения: 3 166
Ако си над кота корниз можеш да променяш прозорци, но на фасадата не.
Разбира се, трябва и строителят да е съгласен да се занимава с персонализиране.

# 77
  • Мнения: 412
Да уточня, прозореца е разделен на три, отваряемо е само едно от крайните крила, другите две са неотваряеми. Искам и средното да е отваряемо.  Има греда между неотваряемите крила по проект, тъй като прозореца е много голям. Дали се води промяна на фасадата, това ми е питането. Апартамента е на 1--ви етаж.

Последна редакция: пн, 22 юни 2020, 18:08 от poluks

# 78
  • Мнения: 41 120
Да уточня, прозореца е разделен на три, отваряемо е само едно от крайните крила, другите две са неотваряеми. Искам и средното да е отваряемо. Дали се води промяна на фасадата, това ми е питането. Апартамента е на 1--ви етаж.


Дай снимка, иначе става все по-заплетено. При прозорец, разделен на три и само с едно отваряемо крило, то обикновено е средното. Това ли е при теб? И ти искаш и някое странично да се отваря? 

Това ли ти е случаят? И искаш и едно от страничните да се отваря? Няма много смисъл, ама... Но аз разбрах друго от предните постове.

# 79
  • Мнения: 412
Снимка няма как, строи се. Прозорецът е голям, тип френски. Разделен на три с греди. Едното крайно крило е отваряемо и се излиза на балкона, искам и средното да е отваряемо, като две врати към балкона.

Последна редакция: пн, 22 юни 2020, 18:41 от poluks

# 80
  • Мнения: 19 981
И за какво ти е да е отвараяемо, просто поискай вратата да става и на прозорец или да има и горно отваряне (има такива двойни функции). Щом се излиза на тераса нямаш никакъв проблем със забърсване, че да искаш тотална промяна. На мен ми се струва безсмислено искането и ако съм строител тотално бих те отрязала. Питай за отделен люк в горната страна на вратата дали може да се сложи, ако толкова държиш да може да се отваря и като прозорче.

# 81
  • Мнения: 41 120
Снимка няма как, строи се. Прозорецът е голям, тип френски. Разделен на три с греди. Едното крайно крило е отваряемо и се излиза на балкона, искам и средното да е отваряемо.

Значи това (но с балкон) ?

https://istra-luxe.com/wp-content/gallery/za-frenski-prozorci/DSC02405.jpg

Ако е така и не се добавя нова греда, нито се изменят разстоянията между гредите, значи фасадата не се променя и може да се направи, но явно на строителя не му се занимава.

Друг е въпросът, че ако имаш балкон няма много смисъл.

# 82
  • Мнения: 412
Снимка няма как, строи се. Прозорецът е голям, тип френски. Разделен на три с греди. Едното крайно крило е отваряемо и се излиза на балкона, искам и средното да е отваряемо.

Значи това (но с балкон) ?

https://istra-luxe.com/wp-content/gallery/za-frenski-prozorci/DSC02405.jpg

Ако е така и не се добавя нова греда, нито се изменят разстоянията между гредите, значи фасадата не се променя и може да се направи, но явно на строителя не му се занимава.

Друг е въпросът, че ако имаш балкон няма много смисъл.
Да това е, излиза се на балкон. Идеята на второто отваряемо крило е проветряване на помещението - дневната с кухненски бокс. Струва ми се, че едно ще е малко.
Черна станция, благодаря ти за вниманието!

# 83
  • Мнения: 407
Здравейте,

Понеже търсим жилище имаме предложение от агенцията за сграда в строеж, очаква се м.Май акт 15, и евентуално Септември акт 16. Жилището се предава по БДС.
Понеже бързаме с преместването, дали е възможно ремонта вътре в жилището да започне след Акт 15?
Имам предвид поръчка на кухня, плочки и обзавеждане на баня, поръчка на мебели.....

# 84
  • Мнения: 216
Здравейте,

Понеже търсим жилище имаме предложение от агенцията за сграда в строеж, очаква се м.Май акт 15, и евентуално Септември акт 16. Жилището се предава по БДС.
Понеже бързаме с преместването, дали е възможно ремонта вътре в жилището да започне след Акт 15?
Имам предвид поръчка на кухня, плочки и обзавеждане на баня, поръчка на мебели.....

На нас ни разрешиха, потайте строителя. По правило не може.

Общи условия

Активация на акаунт