Частни училища - информативна тема 24

  • 46 195
  • 795
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 4 027
Sanака, и аз не споря по темата. Изказвам моя опит и наблюдения над познати деца и съученици. Но моите са противоположни на твоите и като цяло, дори тук във форума, болшинството родители се оплакват , че децата им не учат.
Не съм имала дете по цял ден на училище и затова нямам идея дали програмата може да се реорганизира за целта. Периодично се оплаквам от училището на малката, сравнявайки със сс и Питагор, но от друга страна тя пък се развива доста успешно в шах и пиано, което не би могло да се случи, ако учеше по цял ден.  Така че не мисля, че има универсална и идеална рецепта, все се прави компромис с нещо.

# 46
  • София
  • Мнения: 2 780
Темата е интересна, но май се поотдалечихме от информативността. Може би да се прехвърли разговора в другата тема? Макар че, там както сме подхванали университетите, май ще ни трябва още една Simple Smile

# 47
  • София
  • Мнения: 12 082
Ели, естествено, че няма идеален вариант. Аз точно това се опитвам да обясня. А в конкретния случай, че няма как да има избор за полудневно обучение без цялостна промяна на организацията и съдържанието на учебната програма. Още по-малко има универсална рецепта за всеки. Ако детето има изявен талан, който трябва да се развива, целодневното обечуние в ЧОУ изобщо не следва да се обсъжда. Братовчедка ми е пианистка /вече преподавател в Италия/ и от 5 годишна свиреше по 5 часа на ден. Всичко друго беше на заден план.

Sadlady, точно тук не съм съгласна, че излизаме от информативността. Мисля, че сме баш по темата. Ако организацията на учебния ден в ЧУ не е по темата, то кое е, че вече наистина взех да се обърквам. Thinking

Последна редакция: ср, 06 фев 2019, 18:13 от sanaka

# 48
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 302
Ами нашето училище започва в 8, свършва след 16.30. Предполагам, че евентуално оптимизиране би било свързано именно с намаление на част от хорариума. Но така или иначе никой нищо не намалява и хората са доволни, предполагам. И ние и децата сме различни, за мен учене до 2-3 би било предимство. Незнам дали се предлага такова нещо.

# 49
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 742
Санака, съгласна съм, че с времето сигурно ще си променя мнението и нагласата...то така и трябва да бъде, първо, защото се развиваме, второ децата на различна възраст искат различни неща.
А за темата, че е различно само с едно дете...да, съвсем скоро ще разбера, тогава пък идва другата ми чуденка за съчетаването на ДГ и ЧДГ в една или сходни локации...което пак беше отхвърлено като ненужно от много потребители тук. Но според мен е супер удобство и голям минус за ДУ- там на практика никой не го предлага, развозваш си деца от различни места по 2 пъти дневно и толкоз...

Иначе чисто часово и аз това имах предвид- нека си почват по-късно и си имат междучасия, но например 2 от свободните занимания могат да са в периода 14.30-16 часа. Тоест който е на плуване и тенис (примерно) остава до 16.30, другите си тръгват...но да, сложно е организационно. А и точно от спорт не бих лишила,  но това е друг въпрос....

# 50
  • Мнения: 19 325
Във Френския лицей малките са така. Сряда са до 12ч, а останалите дни до към 15. След това има допълнителни занимания. За вкъщи също имат някакви домашни, които с възрастта се увеличават. Нашето познато дете е седмокласник  и вече почти всеки ден е до 17ч, а в сряда не помня точно, но някъде до 16. Това само потвърждава тезата ми, че малките имат по-голяма нужда да са вкъщи, но организационно  е трудно приложимо.
Доколкото помня, някой беше споделял за ЧОУ Славейков, че детето може да се взема след задължителните часове и да не кара занималня.

# 51
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 302
ЧОУ Славейков ли беше на някаква евангелистка църква?

# 52
  • София
  • Мнения: 2 780
Не, Куест академи е това с църквата и за лозенското аеа съм чувала. Може и още да има.

# 53
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 302
Мисля, че една майка на дете от там разказваше назад в темите. Сега ще потърся.

# 54
  • София
  • Мнения: 2 780
Да, имаше нещо, но скоро никой не е писал, а и гледам, че таксата му на първа страница е доста ниска. Вероятно отдавна не е актуализирана.

# 55
  • София
  • Мнения: 10 825
На Лекси детето беше в "Славейков". Таксите са актуални. Училището е с доста преподаватели и родители - евангелисти

# 56
  • Мнения: X
Санака, съгласна съм, че с времето сигурно ще си променя мнението и нагласата...то така и трябва да бъде, първо, защото се развиваме, второ децата на различна възраст искат различни неща.
А за темата, че е различно само с едно дете...да, съвсем скоро ще разбера, тогава пък идва другата ми чуденка за съчетаването на ДГ и ЧДГ в една или сходни локации...което пак беше отхвърлено като ненужно от много потребители тук. Но според мен е супер удобство и голям минус за ДУ- там на практика никой не го предлага, развозваш си деца от различни места по 2 пъти дневно и толкоз...

Иначе чисто часово и аз това имах предвид- нека си почват по-късно и си имат междучасия, но например 2 от свободните занимания могат да са в периода 14.30-16 часа. Тоест който е на плуване и тенис (примерно) остава до 16.30, другите си тръгват...но да, сложно е организационно. А и точно от спорт не бих лишила,  но това е друг въпрос....
Защо така смяташ? Примери - 107-мо има ДГ отсреща на улицата, буквално 5 метра от ограда до ограда, 35-то има ДГ на 50 метра на съседната улица, 120-то има ДГ също на 50 метра. Градините са с големи дворове с дървета , с много място за игра. Аз мисля, че точно ДУ са строени някога с градини наблизо. Не е за да противопоставям  ДУ на ЧУ, просто това не мисля, че е вярно.

Последна редакция: ср, 06 фев 2019, 20:19 от Анонимен

# 57
  • Мнения: X
И в настоящите условия като успееш безпрепятствено да влезеш в исканото ДУ и градина, че и да са едно до друго....

# 58
  • Мнения: X
И в настоящите условия като успееш безпрепятствено да влезеш в исканото ДУ и градина, че и да са едно до друго....
А какво пречи да влезеш, ако си с адресна регистрация там? Д.г също са по райони, доколкото знам,  м.г. в 35-то  влязоха до 3-та група всички. В 107-мо също. Всъщност, преди районирането беше по-трудно да учат децата от квартала в тези у-ща, отколкото сега.
И не вярвам само в Лозенец да има училище и ДГ на 40 метра едно от друго, просто този пример знам,но това беше принцип за ДУ и ДГ, и в Младост, и в Люлин, и в Надежда. Говорим за разстоянието, нали това беше темата.

# 59
  • Мнения: 75
По темата с допълнителните занимания.
Азбуки и Светлина затова ги харесахме. Предлагат занимания по интереси от 4 и нещо до 5 и нещо. Ако искаш, и детето иска - опции прекрасни.
Имат програма сходна на другите училища и разни клубове в основната програма, после си взимаш детето или остава за още 1 час, в които дни по каквито спортове или арт или....списък с 20 неща поне. Светлина изрично обясниха, че дори и да не се доплаща за допълнителни занимания, детето е обгрижвано до 17 и нещо. (Но пък във всички стаи, които видяхме имаше по 1 2 деца сами да чакат да се появи учител....🤣 )
Ето че някои ЧУ следват нуждите на родителите и децата. Или поне на мен така ми изглежда. По-добре треньора/учителя да се влачи из София, вместо аз да влачат детето и да си пиша по неравни, докато то се забавлява. Да, вероятно някой ще каже, че е редно да сме при най-топ треньора в София, но тук вече е въпрос на избор на семейството.
За Лицея, някои от клубовете там са много интересни за децата, архитектурно ателие, готварски курс, мисля, дочувам хубави отзиви. Доколкото разбрах организират се от родителите, или поне някои.

Общи условия

Активация на акаунт