Неустоим портокалов кейк със зехтин

  • 29 193
  • 273
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 902
Захарта е доста. Аз го правя с по- малко. По моите правила брашното винаги трябва да е повече от захарта. Ама вкусове различни.

Интересно какво ще кажеш за този:
Кекс "Шоколадово кадифе"

Ето го онагледен:

Скрит текст:




Сега освен да пробвам този?! Wink

За теб не знам, ама аз ще го пробвам! 😂А портокаловият в неделя за трети път му се каня! 😍

# 76
  • София
  • Мнения: 11 704
О, този просто е божествен! Който обича какаови сладкиши да не го заобикаля! Топи се в устата!
`Начи, ще ме накараш да го забъркам отново, ама пусто много са му калориите,  Mr. Green трябва да се намаляват и се опитвам да спра всичко сладко, много си една... такава... Wink

# 77
  • София
  • Мнения: 10 858
Не си само ти! И аз ги заобикалям сладките рецепти (мъка-а-а-а)Cry.

Само да кажа за "Шоколадовото кадифе", че тестото се получава по-рядко от нормалното кексово. За да се получи кексът е важно да се следва стриктно рецептата!

# 78
  • София
  • Мнения: 11 704
Скрит текст:
Не си само ти! И аз ги заобикалям сладките рецепти (мъка-а-а-а)Cry.

Само да кажа за "Шоколадовото кадифе", че тестото се получава по-рядко от нормалното кексово. За да се получи кексът е важно да се следва стриктно рецептата![spoiler
=Мъка, мъка... винаги ти спазвам рецептите, това е важно при мен.

# 79
  • Мнения: 11 984
От два дни чета за този портокалов кекс, очите ми " останаха"в снимките... даже аромата усещах през екрана Crazy. Утре смятам да го направя. Изчаках да разбера дали става с олио, тъй като у дома зехтин не се консумира,  но имам въпрос, имаме домашни лимони, ако сложа тяхна кора и месото на един портокал, предполагам че няма да има проблем. newsm78 Или да направя и да споделя Thinking
А този кекс " Шоколадово кадифе" направо ме омагьоса, следващия ще е той. У дома сладко правя рядко, защото не обичаме много, но за шоколадови вкусотии никой не се помайва.

# 80
  • София
  • Мнения: 10 858
От два дни чета за този портокалов кекс, очите ми " останаха"в снимките... даже аромата усещах през екрана Crazy. Утре смятам да го направя. Изчаках да разбера дали става с олио, тъй като у дома зехтин не се консумира,  но имам въпрос, имаме домашни лимони, ако сложа тяхна кора и месото на един портокал, предполагам че няма да има проблем. newsm78 Или да направя и да споделя Thinking
А този кекс " Шоколадово кадифе" направо ме омагьоса, следващия ще е той. У дома сладко правя рядко, защото не обичаме много, но за шоколадови вкусотии никой не се помайва.

Защо да има проблем? Просто ще се отклониш от чисто портокаловия вкус. И разбира се, че ще споделиш! Hug

# 81
  • Калифорния, САЩ
  • Мнения: 5 747
   Така... мой ред е да споделя.
    Направих кекса с няколко разлики от оригиналния. Не ползвам бяло брашно, ползвах био пълнозърнесто без никакви добавки и набухватели и по съвет на авторката намалих малко грамажа. Използвах три яйца както е по рецепта, но ги взех директно от хладилника, а не бяха на стайна Т както знам, че е важно за сладкиши. Следващата промяна е, че използвах авокадово олио вместо зехтин - оказа се, че нямам достатъчно за кекса. Следваща разлика - използвах обикновена алпака бг. тавичка, която не е специално за кексове и дъното е 28 см. вместо търсените тук 26 см  (и глупав въпрос, ама  като казвате сантиметри за кексова форма за дъното ли става въпрос или за широката част?). Така, май това са разликите. А, има и още една, много важна. Готвачката не може да прави сладкиши, дайте й да готви манджи и да прави салати. 😛😛😛
    Та ето и снимков материал. Само да кажа, че макар и така тънък и невзрачен, вкусът е уникален с тази цитрусова нотка. Пак ще се прави, може би ще си купя силиконова форма от ИКЕА и ще следвам рецептата.
    Безкрайно благодаря за споделената рецепта; моля не се усмихвайте на снимките.









  И да допълня, че пекох в конвекционална фурна; май трябваше да редуцирам времето за печене.

# 82
  • София
  • Мнения: 10 858
ir74, мисля че за кекс с пълнозърнесто брашно изглежда много добре, а и щом ти си доволна значи нещата са наред. Не мисля, че е проблем, че си взела яйцата от хладилника, защото аз винаги така правя за кексовете. Относно размера на формата - винаги се посочва горния диаметър, ако има други размери, те са вече допълнение. Освен това долния се измерва по-трудно. При мен формата е от разглобяемите за торта със сменящи се дъна, така че и горе, и долу е един и същ диаметърът. И последно - дори и в по-малка форма, кексът няма да е със същия обем, както тези с бялото брашно (предполагам знаеш), може да се наложи да увеличиш една идея времето на печене. Успех и занапред!

# 83
  • Мнения: 4 734
Здравейте момичета,
 издирвам рецепта за пандишпанов кекс която да е сполучлива и да се прави лесно... Имам едни спомени от моето детство за един кекс с много малко продукти, който като се печеше миришеше божествено... Кекса беше много ароматен и пухкав, но не така "воднист и мазен" както повечето сегашни рецепти... Лошото е, че не съм запазила рецептата, а всички рецепти, които имам и които пробвах от интернет не са на този кекс... Повечето рецепти не ми се получават винаги, не винаги се изпичат и бухват нормално... А и вкусът не е същия, не е този аромат на чист кекс... Това кекс с мляко, олио, ябълки, канела, вода или безалкохолно и какво ли още не, не ми е по вкуса... Не е това което искам от един кекс... Единствено харесвам малко орехи и миризмата на портокалова кора, макар че в кекса от детството ми нямаше и това... Satisfied Даже не съм сигурна дали имаше и набухвател...
Наскоро в една фурна си бях купила малко кексче което се доближаваше по вид и вкус на кекса от детството ми, но няма как да отида и да питам как е направен и с какви продукти... Stuck Out Tongue Closed Eyes
Ако някой има такава рецепта, нека я сподели...Flowers Hibiscus

# 84
  • София
  • Мнения: 10 858
lunna pateka, ами освен да пробваш и този! Както писах по-горе, този кекс точно има вкус на кексовете от едно време (но това си е мое усещане). Освен това е много лесен, бухва идеално, а резултатът е чудесен!

# 85
  • Мнения: 2 024
Да ви се отчета - и аз направих кекса. Подозрителна си бях за многото захар и мазнина, т.е., че калориите ще са много, ама реших да не импровизирам, да съм точна. Но, от опит прецених, че наистина ще ми е нужно нещичко да попроменя. ... Значи, разбърках яйцата със захарта - имам супер миксер - от яйца и много захар направо прави целувки! ! Буквално "гъст крем за бръснене"! Послед добавих и зехтина, разбърках пак добре, но тестото си стои едно гъсто, гъсто - мисля си, сега ако добавя и брашното и то няма да може и да се разбърка! Та импровизирах с добавяне на половин кофичка кисело мляко- да стане по-рядко. Тогава сложих и брашното с бакпулвера. Накрая - счукани орехи и - във фурната. Имам точно същата алуминиева форма. (Никоя друга не прави по-хубав кекс от нея!)
И се изпече- с лека хрупкава коричка Супер! Но много мазно, бе хора! И сладко и мазно! А калориите - не  ми се мисли!... Та така.
...
Когато правя кекс почти я карам "на око" (освен броя на яйцата и бакпулвера Wink )  Винаги ми се получава и затова от тая рецепта тук смятам да си "открадна" идеята за добавка на смутиран портокал с корите! Ароматът и вкусът на портокал са си истински интензивни!
Simple Smile

# 86
  • Мнения: 5 467
Правих днес, изяде се вкъщи за отрицателно време, но на мен не ми хареса това количество захар. Направо не се яде. Притеснявах се от зехтина, който наистина не се усеща, но то проблемът се оказа захарта. Имам поръчка за още, но със сигурност ще намаля захарта, сигурно със 100 грама.

# 87
  • Мнения: 4 734
lunna pateka, ами освен да пробваш и този! Както писах по-горе, този кекс точно има вкус на кексовете от едно време (но това си е мое усещане). Освен това е много лесен, бухва идеално, а резултатът е чудесен!

Да, ще го пробвам, но сега нямам зехтин и може би с олио.. Дали с разтопено масло няма да е по-добре?
И 300гр захар не е ли много за 3 айца? С домакинска везна ли мерите 300гр захар и брашно или по чаени чаши?
Преди няколко дни правих един кекс с 2 яйца, 200 гр захар (1 чаена чаша) и по рецепта 2 ч.ч. брашно, но тестото стана толкова гъсто, че едвам се разбъркваше с лъжица.... Това нормално ли е за кекс толкова гъсто тесто?
След изпичане кекса стана много сух, а не пухкав и мек... Satisfied

# 88
  • София
  • Мнения: 10 858
Да ви се отчета - и аз направих кекса. Подозрителна си бях за многото захар и мазнина, т.е., че калориите ще са много, ама реших да не импровизирам, да съм точна. Но, от опит прецених, че наистина ще ми е нужно нещичко да попроменя. ... Значи, разбърках яйцата със захарта - имам супер миксер - от яйца и много захар направо прави целувки! ! Буквално "гъст крем за бръснене"! Послед добавих и зехтина, разбърках пак добре, но тестото си стои едно гъсто, гъсто - мисля си, сега ако добавя и брашното и то няма да може и да се разбърка! Та импровизирах с добавяне на половин кофичка кисело мляко- да стане по-рядко. Тогава сложих и брашното с бакпулвера. Накрая - счукани орехи и - във фурната. Имам точно същата алуминиева форма. (Никоя друга не прави по-хубав кекс от нея!)
И се изпече- с лека хрупкава коричка Супер! Но много мазно, бе хора! И сладко и мазно! А калориите - не  ми се мисли!... Та така.

Е как няма да е много мазно, след като освен посочената мазнина си сложила и кисело мляко, и орехи? Ама ти сама написа, че орехите си ги сложила накрая. Защо? За да сгъстиш прекалено разредилата се смес, след като си сипала смляния портокал. Все обяснявам, че рецептите трябва да се спазват точно, за да се получи нещо. Ако не - да няма мрънкане след това!

lunna pateka, ами освен да пробваш и този! Както писах по-горе, този кекс точно има вкус на кексовете от едно време (но това си е мое усещане). Освен това е много лесен, бухва идеално, а резултатът е чудесен!

Да, ще го пробвам, но сега нямам зехтин и може би с олио.. Дали с разтопено масло няма да е по-добре?
И 300гр захар не е ли много за 3 айца? С домакинска везна ли мерите 300гр захар и брашно или по чаени чаши?
Преди няколко дни правих един кекс с 2 яйца, 200 гр захар (1 чаена чаша) и по рецепта 2 ч.ч. брашно, но тестото стана толкова гъсто, че едвам се разбъркваше с лъжица.... Това нормално ли е за кекс толкова гъсто тесто?
След изпичане кекса стана много сух, а не пухкав и мек... Satisfied

lunna pateka, мисля, че с олио е по-добре. Меря продуктите с домакинска везна. Не знам какъв е бил кексът, който си правила. При тази рецепта се получава нормално тестото, ако я изпълниш точно!

# 89
  • Мнения: 7 261
Аз правя всичко на око, дори и този кекс, много преди да съм прочела рецептата тук, с олио и с по- малко захар. Хайде да не си размахваме пръстчета! Щото кулинарията е преди всичко фантазия.

Общи условия

Активация на акаунт