Американски колеж - петнадесета тема

  • 20 031
  • 150
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 425
***
Teмa Номер 1   Тема Номер 2    Тема Номер 3   Тема Номер 4   Тема Номер 5   Тема Номер 6   Тема Номер 7
Тема Номер 8   Тема Номер 9   Тема Номер 10   Тема Номер 11   Тема Номер 12   Тема Номер 13      
Тема Номер 14
***

Официална страница - http://www.acs.bg/
И във фейсбук - https://www.facebook.com/americancollegeofsofia

Учителско-родителска асоциация:
https://www.facebook.com/groups/193048750886232/

Група във фейсбук: Родители на бивши, настоящи и бъдещи възпитаници на ACS:
https://www.facebook.com/groups/382016905331183/

Как протича изпитът в Американски колеж. Стъпка по стъпка. Информацията е актуална към 2014 г.:
Скрит текст:
8,30 ч. – кандидатите трябва да се явят на един от двата портала на Колежа (откъм „Младост“ 2 или откъм вилна зона „Американски колеж“).
2. Какво трябва да носят? Документ за самоличност – има три документа, с които можете да удостоверите, че сте вие. Това са: ученическа карта, лична карта, задграничен паспорт. Трябва да носите един от тези документи. Ученическият бележник не е документ. Кандидатите, които нямат един от горните три документа, няма да бъдат допуснати на изпит, пише в брошурата на Колежа.
3. Какво НЕ трябва да носите? Моливи, химикали, кутийки за моливи или острилки; Калкулатори или линии; Листове хартия; Речници или друга справочна литература; Мобилни телефони или други електронни устройства; Часовници с аларма. Разрешено е носенето на ръчни часовници с изключена аларма. Родители от Колежа ми писаха, че не трябва да се носи и вода, защото там има. Макар че на информационната среща беше споменато, че може.
4. Ако кандидатът има навика по това време да закуси нещо – ябълка, шоколад – нека си носи и докато чака началото на изпита, да си хапне.
5. Малко след 8,30 ч. доброволци от Колежа поемат кандидатите и ги водят до основната сграда Острандър Хол. ВАЖНО! След бариерата ще бъдат допускани само кандидатите!
6. Там кандидатите трябва да видят списъци и да се открият в тях (ще се ориентират по месец на раждане ИЛИ по ЕГН).
7. Трябва да представят един от трите документа: ученическа карта, лична карта или международен паспорт.
8. После пак доброволци ги водят към залите.
9. В залите отново ще им искат един от трите документа: ученическа карта, лична карта или международен паспорт.
10. След това малко разпускат.
11. Могат да пият вода и да отидат до тоалетна. Не е желателно да се ходи за вода или до тоалетна по време на изпита – разбира се, ако се наложи, може, но загубеното време няма да им бъде компенсирано.
12. Чуват звънец и трябва да влязат в залите. 10.00 ч. – започва изпитът.
13. Там им се раздават моливи.
14. Минават инструкции.
15. Изпитът се състои от 5 части – съчинение и тест от 4 раздела. Есето (съчинението) е 30 минути. А всеки раздел на теста е по 25 минути.
16. Важно е децата да са спокойни. Да не мислят дали темата, която им се пада, е близка до такава, по която са писали есе или пък задачата, която гледат, са я решавали. Трябва с повишено внимание да четат условията и всички инструкции.
17. Първо трябва да пишат есе, което е 30 мин.
18. Преди започне да пише есето кандидатът трябва да си зададе няколко въпроса: –    Какво ме питат? –    Поставя се въпрос или дилема? –    Трябва ли да направя избор? –    Имам ли инструкции, които да ми помогнат? –    Как да структурирам съчинението си? –    Какво искам да кажа? –    Да поставя ли заглавие?
19. Стратегия за писане на съчинение в рамките на 30 минути: – 5 минути запознаване с темата, инструкциите, правене на схема или план; Не се пише чернова, защото няма да стигне времето да се препише на беловата! – 20 минути писане на съчинението. – Последните 5 минути – да се изчете всичко, да редактира, ако има нужда. Дори и механично трябва да се постави заключение – допустимо е дори то да е повторение на увода. Задължително трябва да има завършек.
20. Кандидатът да си направи проверка сам дали се е справил с есето с няколко засичащи въпроса: –    Отговорих ли на всички въпроси от инструкцията? –    Стана ли ясно на читателя защо мисля така? –    Текстът ми има ли цялост? –    Текстът ми има ли логически завършек?
21. Квесторите ще ги информират редовно колко време им остава.
22. Спира се веднага да се работи при команда „3,2, 1, СПРИ!“
23. Щом квесторите обявят край на времето за писане на есето, задължително трябва да оставят моливите!
24. Няма почивка и директно се преминава към теста. Раздават се тестовите книжки.
25. Нямат право да го разглеждат преди да се даде старт.
26. Не трябва да пишат върху тестовата книжка.
27. Тестът включва – един математически раздел с лесни задачи по математика; втори раздел с по-трудни задачи по математика; трети раздел – логически задачи тип МЕНСА, IQ тестове; четвърти раздел – четене с разбиране (откъси от художествени или научни текстове).
28. На всички се падат различни раздели от теста.
29. Нямат право да прелистват, да гледат встрани, да говорят, да питат съседи.
30. Има само един верен отговор. Не си губете времето да задавате въпроси на квестора и да обяснявате, че има два отговора! Квесторите нямат право да гледат в листа ви, а и по принцип отговорът е винаги само един. Ще загубите ценно време.
31. Никой няма очаквания на теста да бъдат посочени всички верни отговори.
32. С теста се гледа до каква степен кандидатът се ориентира в стресова ситуация.
33. На теста всички въпроси са с еднаква тежест.
34. Целта, която трябва да има всеки кандидат, е да отговори на възможно повече въпроси.
35. Стратегия за решаване на теста: – Първо се отговаря на елементарните въпроси; – Второ – отговаря се на въпросите, които изискват време; – Трето – отговаря се на въпроси, които нищо не говорят на кандидата.
36. Не си губете времето със задачи, които изискват прекалено много време! Добрите математици обаче, които бързо успеят да решат даден тест (например, за 15 минути) и имат предостатъчно време, може да се тестват и с такива задачки. И без това нямат право да преминат на другите части от изпита.
37. Ако имате непопълнени отговори на затворени въпроси, най-добре е ако ви остане време да попълните на случаен принцип нерешените задачи. Шансът да са ви верни е 20%. Това е специална техника за решаване на такива тестове. Дори да не го направите, другите ще го сторят. Ако са обаче от отворен тип въпросите – няма смисъл да вписвате някакъв отговор, който няма да е верен.
38. Какво се прави при сбъркан отговор? Пише се с моливи. При сгрешен отговор – първо се изтрива вече посочения и чак тогава се нанася новият отговор. Ако има два посочени отговора, приема се, че не е даден верен отговор.
39. Важно е кандидатите да не се отказват до последно на изпита. Тези, които работят до край и не се отказват,  те имат успех. Първият раздел от теста, който може да им се падне, може да е труден и да ги обърка. Може да виждат, че всички други пишат, но не трябва да се притесняват. Най-вероятно другите работят по други раздели. А и това, че работят, не означава, че са по-подготвени.
40. Всеки раздел е по 25 мин. Между тях няма почивка.
41. Работи се само по раздела, който тече за кандидата в момента.
42. В края на всеки раздел е записано: „Стоп! Стоп! Стоп! Ако приключите работа по този раздел по-рано от определеното време, можете да се върнете към въпросите само от този раздел. Не обръщайте на други раздели!“ 43. Спира се веднага да се работи при команда „3,2, 1, СПРИ!“ Всички кандидати трябва да са при еднакви условия. Никой няма право да продължи да пише, защото ще бъде дисквалифициран. За части от секундата могат да се попълнят поне 4-5 отговора в теста със затворените въпроси и това веднага поставя кандидата в по-изгодни условия спрямо другите. Затова изключително важно е да се спре да се работи. В последните години учениците са се научили да спазват това условие и вече няма дисквалифицирани. Дисквалифицира се и ако се погледне в друг раздел на теста. Никой няма право да го прави.
44. Ако някой бъде дисквалифициран, няма да му го кажат на момента. Разбира се чак, когато излязат резултатите. 12,00 – Около или малко след 12 ч. изпитът свършва.
45. Кандидатите предават работите си.
46. До входа на Колежа излизат сами.
47. В деня на изпита ще бъде обявена датата, когато ще излязат резултатите.
48. Тъй като кандидатите ще бъдат без телефони, може би е добре всеки родител да уточни на кое място ще чака детето си. Благодаря на всички за оказаното съдействие!

Откъси от реални изпити, проведени през 2013 и 2018г.
Скрит текст:

Едно от многото полезни мнения на StefanB. Благодарности! bouquet
Скрит текст:
Mими, назад по единадесетте теми за Колежа има безброй вариации на тема - защо, аджеба, да дам едни пари за това училище, като детето може да се изучи и без пари в друго и спестената сума да плати за бакалореат или магистратура в добър университет.
Може, естествено. Ама си зависи от хиляди неща.
Не е до училище само. Сама Вие казахте, показахте и доказахте, че АК не е инкубатор за благородни девици, и там, като навсякъде се случва това, което виждаме повсеместно по училищата. Известното правило - не оставяй боеца без работа, че върши глупости, познато ни на нас, старите муцуни от родната казарма, макар да работи, безспорно няма как да се приложи като тогава, едно време,  по устав, в училище вече са демократи и няма кой да ти направи "мечка" ако не спазваш правилата. Залага се на подбора (изходно ниво на интелигентност), осигурени възможности за смислено прекарване на времето, разчитане, че стадното у тийновете ще ги накарат да посещават местата, където ПОВЕЧЕТО ходят (по-малкото ходят да пушат или да пият или да се друсат, докато не ги изгонят, като стават на маймуни за да могат да излязат незабелязани и да се върнат, някои се отказват, други упорстват, трети се правят на интересни - тийнейджърска им работа), но в крайна сметка по-голямата част се реализират добре, за щастие или нещастие (според гледната точка) не в България. И това в пълна сила важи за всички уж "елитни" гимназии в София, разликата е, че процентите на ПОВЕЧЕТО(смислено, от наша, на родителите гледна точка, прекарващи времето си и гонещи разумни цели) и по-малката (хаймани) част се сменят, до пълен обрат на преобладаващата част.
Защо се реализират повечето не в България - ясно е на всеки. Дали им е добре - ами аз поне не съм чул да се оплакват, поне нашата щерка си е ОК, идва си всеки месец, работи и от в къщи, пътува по целия свят, взима по-висока от моята заплата дори и през немския стандарт, без бонуса и поне засега е щастлива от избора си. Тази година ще си вземе и българска диплома, така, да си има, макар че по нейните думи - за 2-3 бона няма как се хване да работи, дори и да живее в БГ и да има и дом и кола и всичко останало. Да не говорим за работна обстановка и ниво на колеги, шефове начин на работа и т.н. Работила е тук, може да сравни. Така мисли сега, после ще видим....
Та, реализацията е функция на много, много неща, едно от които е училището.
Отговор на така зададения въпрос - сравнение между продукта, създаван от едно училище и друго училище може да се направи по принцип, макар че често се сравняват круши с ябълки.
Конкретният резултат за един и същи ученик аз не си представям как ще прогнозираш - всеки човек се развива спрямо средата, в която попадне. И няма гаранция, че общото правило, изведено от статистически най-често случилото се като резултат от една гимназия ще важи за един индивид точно така, както би важало за същия през общото правило за друга гимназия. Пенева го каза в горния пост.
Ами че в първата този конкретен индивид
 може да е в средната по хиляди причини, а във втората може да остане в грешката.... Примерно ако гаджето му е там (той не би го срещнал в първата) или пък има фактор, който го кара да страни от останалите, формиращи правилото.
Някак си тези разсъждения ми наподобяват онези философи -схоластици, дето умували колко дявола могат да се качат на върха на една игла в Средновековието....
Колежът е гимназия като другите. С база по-различна от другите, с правилник уж същия ама все пак спазващ се и затова по-различен от другите, с учители по-различни от другите, с такси подобни на другите частни училища и с програма по стандарта. Е , грубо казано, разликата определя цената, тя е фиксирана, ако искаш.... Реализацията на стандартната иначе, министерска учебна програма е, обаче, различна. За някои е полезно да я следват, за други не особено и естествено се бунтуват против методите на реализация. Или ги пречупват да влязат в матрицата, или напускат и влизат в друга матрица, в друго училище. Което готви вероятно най-добрите кадри за определен модел - примерно българския, и то безплатно. Не че от  АК няма да можеш да влезеш в българския модел. И обратно - не че от НЕГ или АГ1-2 или Успанската или ФЕГ, че и от ТОХ вероятно, няма да можеш да се "реализираш" в чужд университе. Пак зависи - за кого и за какво, каква специалност конкретно. И с каква цел....
От АК не ти излиза сметката да завършиш български университет и да станеш държавен чиновник просто. Да оставим посредствеността, която ще те обкръжи, с която,  да речем, ако имаш мотивация,  се свиква.
Защото, нека си го кажем директно, който няма възможности да учи в чужд университет и после да работи навън учи тук и остава да работи тук. За огромно мое и на моето поколение родители съжаление, но такива са реалностие.
А тези реалности ние, съвременниците на прехода (уж) ги реализирахме. Нали сме демокрация и всичко се избирало....
Сега си сърбаме попарата и си говорим с децата по телефона.
Успокоението (за да сме в тон с нивото)  е, че идват следващите - гледайте в първи клас какво става с приема. Е, вярно, няма такава държава, с такива простотии...  

Два много полезни поста, свързани с обучението в колежа.
Благодарности на zuri
 bouquet:
Скрит текст:
8-ми клас е опознавателния.
Малко е досадно, но и Вие и учениците да си прочетат правилника до края. Най-тежките провинения не са като в останалите училища. А наказанията се прилагат „с най-голямата строгост на закона“. Действително в 8-ми и 9-ти клас ги гледат под лупа , за да ги стегнат и научат на порядките на колежа. След това учениците стават по-отговорни и не се налага толкова строг контрол за дисциплината.
Най-тежките провинения са плагиатство и преписване.  Първо наказанието е пробация и след това не се преподписва  договора за обучение.
През тази година им предстои да се научат да спазват сроковете и изискванията на заданията. Ако е казано до 00 ч. на еди-коя си дата – това е срокът. След това или се намалява оценката с 20 и повече процента или се пише 0т.  Друг важен момент е спазване на параметрите на заданието . Ако е казано 200 думи и 1 параграф се пише толкова. Може да е и най-добре написаното домашно, но ако е по-дълго се отнемат точки. Или може да бъде ограничена тезата и се пише само според тези изискванията.
В 8-ми клас е важна социализацията им. Част от децата се познават, защото са учили в едно и също училище или от курсове, но това няма да е достатъчно. От 9-ти клас нататък имат да пишат съвместни проекти и ги разпределят на случаен принцип. Колкото повече съученици познават , толкова по-лесно ще се справят  със заданията.
Най-добре е да се запишат в някой от клубовете с много членове и които имат повече събирания. Например мюзикъл, бг драма, баскетбол. Преди са били популярни народните танци. В последните 5 години – не. Последната година имаше много участници в бг драмата и имат интересни представления. Мюзикълът има натоварени репетиции 3 пъти седмично по 2 часа и месеца преди представленията репетират почти всеки ден. Добре е за 8-ми клас, но после става по-трудно. Участията в тези извънкласни форми им помага да се запознаят и с ученици от по-горните випуски. Съветите им за учители, начин на учене, какви дейности да развиват в горните класове и всякакви други ще са им от полза.
Тази година не е необходимо гоненето на успех.
В края на тази година се прави избор на 2-ри език. Най-много се учи в часовете по немски език. Казват, че те достигат ниво за покриване на езикови сертификати. Едната учителка по исп. Език била много добра.
Повечето ученици, които искат да научат език ходят на допълнителни курсове.  За това си преценете добре дали ще заложите на нов език и мноооого учене или надграждане на вече изучаван.
9-ти клас е адаптационния.
През тази година в дипломата влизат оценките по БЕЛ, математика, англ. Език, чужд език, музика, изобразително изкуство и психология. Първите 4 са включени и във втората част на дипломата. Към края на тази година потърсете и таблицата за изчисляване на дипломата, за да прецените кои предмети с каква тежест са при формиране на окончателния бал.
В този клас са най-много изучаваните предмети и според мен е един от най-тежките. Другата тежка година е в 11-ти клас  за тези, които ще кандидатстват в САЩ.
По всеки предмет има различни изисквания и скала за оформяне на срочната оценка.  Във формирането на оценката влиза участие в клас, домашни работи, тестове, куизове и при някои и дисциплина. Заданията, които имат за вкъщи са за седмицата и дългосрочни. За вторите е необходимо да си разпределят времето, а не да се пишат в последния момент. Поне 1 седмица преди крайния срок е добре да имат нещо подготвено и с него да отидат при съответния учител, за да го погледне и да им даде насоки какво да подобрят. В това училище е важно ходенето на консултации и те не протичат формално. Наистина се помага на учениците и те постигат напредък. Ако имат пропуски в материала, отсъствали са, не им е ясно нещо по задание, домашно, грешки в тест – консултации. Още нещо се сетих във връзка с отсъствията независимо по каква причина, след това се налага да се направят всички тестове и куизове, а по някои предмети се отработват. Детето ми беше един път с конюнктивит . Наложи ми се да предупредя, че не може да си изпрати домашните и да му се удължат сроковете.
По-горе бях споменала за съвместните проекти, които правят.За тях е необходимо всички да се включат и когато учениците се познават добре по-лесно могат да си разпределят задачите. Оценката е една и съща за целия екип. Няма как да се каже, че някой не се е включил, а друг е направил всичко. Обикновено има и презентация, на която се вижда ако някой не е участвал. Но това слабо представяне на 1 човек се отразява и на останалите.
В края на 9-ти клас е избора на профил – хуманитарен(учи се допълнително чужд език, БЕЛ и история), химия, физика и информатика. Децата на някои от вас добре са се ориентирали и са  избрали дисциплина, която им е най-лесна. Никой от университетите в ЮК не се интересува от профила, важен е общия успех.
След тази година вече учениците са по-добре ориентирани от родителите и се оправят сами. По-малко съвети мога да дам за 10, 11 и 12-ти клас.
На този етап преценете дали ученикът има изявени способности в дадена област и дали да ходи на олимпиади. При кандидатстване за университетите на Острова са важни постиженията на национално равнище, а не многобройни участия.
В 9-ти клас могат да избират между много клубове според интересите си. Вече имат изискване за покриване на 75 кас часа. Ако не успеят да ги покрият догодина трябва да си ги доотработят. От тази година голяма популярност набира клуба по дебати.
В 10-ти клас решете къде ще се насочите за кандидатстване в САЩ или само в ЮК. Ако искате детето ви да учи в Америка е важно да наблегнете на социални дейности и други изяви. Колкото повече, толкова по-добре  Само с академични постижения не може да се спечели стипендия за Брашлянената лига. Россс, е специалист по кандидатстване в САЩ и тя може да даде най-ценни съвети.От моите наблюдения за там освен високите резултати на САТ-ове (над 1900 т) е нужно участие в извънкласни дейности, в ученически съвети , олимпиади. Пише се писмо до всеки университет и в него кандидата се изтъква максимално за разлика от мотив. Писмо за ЮК(за него ще разказвам в друг пост).
В 10-ти клас може да се явят на първите изпити за АР. Полезно е за САЩ. За Англия не е толкова важно. Но подготовката дадено АР ги въвежда в част от материала, който ще изучават в университетите. Част от университетите на Острова  приемат да се кандидатства при тях със сборни оценки от САТ-ове и АР.
На САТ-овете може да се явят няколко пъти, за да си повишат резултатите. За това е добре да почнат подготовката от лятото преди 11-ти клас.
Добре е в 10ти или 11-ти клас да отидете на среща с представители на различни университети. Може да нямате конкретни въпроси, но те могат да ви дадат интересни насоки. Така например разбрах, че университета в Бристол държи на математиката независимо от специалността, защото показвала начин на мислене. Преподавател от друг университет ми каза, че бъдещите работодатели предпочитали студенти , които имат някакъв трудов стаж , защото имат изградени навици.
11-ти и 12-ти е свързан с кандидатстването и за това ще пиша в друг пост, че стана доста дълго.


Още един много полезен пост на
Ezhko. Благодарности!:
 bouquet:

Скрит текст:
Първо: Поздравления за успеха!
На темата: И СМГ, и Немската, и Американския колеж са качествени училища (съжалявам, че не мога да изредя и коментирам всички качествени). Но предлагат различни неща. Надолу излагам ЛИЧНИ становища, а не окончателни и единствено верни присъди.
 
СМГ предлага невероятна подготовка и уникални преподаватели по математика. Твърди се, че предлага и добро ниво по немски в съответните паралелки. За мене обаче, каквато и да е подготовка извън математиката, ще изисква допълнителни и то сериозни инвестиции от време и пари. Нека не се лъжем: часовете в училище са ограничен брой и ако ударението е върху математиката, няма начин това да не се отрази на другите дисциплини. Друг недостатък е, че като държавно училище е осъдено да страда от всички безумия на чиновниците от МОН, както и от финансиране несравнимо с частните училища. За съжаление. Но ако детето Ви е изявен математик, диша математика и няма медал от олимпиадите само ако е тежко болно - няма по-добра алтернатива в България!

Немската гимназия дава абсолютна подготовка по Немски и отлична подготовка по общообразователните предмети. Стъпало е към следване в Германия и Австрия и защо не - Швейцария. Благодарение на добрата общообразователна подготовка нейните ученици се нуждаят от по-малко допълнителни усилия при кандидатстване в Щатите и Великобритания. Но със сигурност ще се нуждаят от такива. Има и потенциалните недостатъци на държавните училища, но не толкова изразени по една или друга причина както при СМГ.

Американския колеж е съвършено друго нещо. На първо четене прилича на Немската гимназия с разлика в езика. Да ама не. Типично по американски се тръгва от крайната цел - цитирам: Изграждане на щастливи хора. А после следва като решаване на задача: За да са щастливи трябва да са самостоятелни, да имат добри отношения в общността си и да постигат целите, които са важни за тях. И така до като стигнат до какви учебници ще се ползват и до последния параграф в правилника на колежа. Правилата на колежа изглеждат твърде строги и лишени от гъвкавост. Това е защото сме свикнали да не ни обясняват смисъла на правилата, а да ги налагат с наказания. В колежа е точно наопаки: първите седмици са посветени на това да обяснят на учениците откъде идва всяко едно правило и как то е от полза за самите тях. Затова при нарушение се предполага, че ученикът не е разбрал добре нещата или е имал трудности при спазването им. И вместо наказание обикновено следват опити да му се помогне (е, лекарствата не са обезателно и винаги приятни на вкус)! И само в крайни случаи на безнадеждни, непоправими индивиди или на злостни съзнателни нарушители следва изключване.
Много усилия се полагат да се помогне на ВСЕКИ ученик индивидуално да осъзнае собствените си ценности, да изгради визия за своето бъдеще съобразно силните си страни, да си постави реалистични цели и систематично да ги преследва. Това в други Български училища не съм видял като систематичен подход.
Разбира се учениците от колежа получават подготовка и методическа помощ за кандидатстване в Щатски и Британски университети, която им дава много съществени предимства пред съучениците им от другите училища в България.
Като недостатъци бих изтъкнал незабележимото внедряване на американска култура в децата (с нейните недостатъци като индивидуализъм и материализъм), както и развиването на определена арогантност във възпитаниците на колежа, базирано на чувството за елитарност. Чувството на елитарност е само донякъде оправдано - знанията и уменията не свършват с тези в колежа. Има много хора, постигнали също толкова, а и повече, по един или друг начин.

Успех в избора!

Благодарности на rosss   bouquet:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=852778.msg31057028#msg31057028


Система на оценяване в колежа:

Grading Scale
6: 91.5% - 100%
5: 80.5% - 91.4%
4: 70.5% - 80.4%
3: 59.5% - 70.4%
2: 0% - 59.4%

Брой кандидати в АК през всяка от последните 11 години:

За 2008 - около 550 ученици
За 2009 - около 500 ученици
За 2010- 454 ученици
За 2011- 355 ученици
За 2012- 384 ученици
За 2013 - 399 ученици
За 2014 - 457 ученици
За 2015 - 460 ученици
За 2016 - 415 ученици
За 2017 - 492 ученици
За 2018 - 538 ученици
За 2019 - 658 ученици

Последна редакция: пн, 18 мар 2019, 16:18 от Ezhko

# 1
  • София
  • Мнения: 1 752
Благодаря, Таралежин! Дали да не добавим 2019 - 658 мамуни? Simple Smile

# 2
  • София
  • Мнения: 16 197
Ежко, в Opening Statement поста можеш да добавиш 2019 г - 658 кандидата:  365 момичета и 293 момчета.

П.С. Миленита, мислим синхронно (стерео???).

# 3
  • софия
  • Мнения: 4 985
добре де, няма нужда да съм трети поред казващ същото, затова се редактирам!
Хайде, успех на чакащите резултати!

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 926
Записвам се да чакам резултатите с вас Simple Smile Дъщеря ми каза, че всичко е минало "нормално" и да не я разпитвам повече Simple Smile Ходила е на един пробен, не се е готвила специално за АК

Последна редакция: пн, 18 мар 2019, 17:52 от Ella1020

# 5
  • София
  • Мнения: 16 197
Елла, стискаме ви палци до 12.04.

# 6
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 331
Интересно ми е дали има форумна статистика колко са децата, влезли със специална подготовка и такива, които са се готвели само за НВО?

# 7
  • На топло в неговото сърце.
  • Мнения: 3 459
Ще видим след 12,моят е с подготовка за АК.

# 8
  • Мнения: 1 622
Интересно ми е дали има форумна статистика колко са децата, влезли със специална подготовка и такива, които са се готвели само за НВО?

Да, в една от предходните теми имаше такава анкета.
Не знам коя на брой, но беше след резултаите от изпита, може би  юни-юли.

# 9
  • Мнения: 5 425
В началото на 12-та тема.
Около 1/4 от влезлите са ходили на школа, специално подготвяща за АК.
Според мен, много по-интересния въпрос е: Колко процента от ходилите на школа за АК са били приети.

Последна редакция: пн, 18 мар 2019, 17:04 от Ezhko

# 10
# 11
  • Мнения: 167
Интересно ми е дали има форумна статистика колко са децата, влезли със специална подготовка и такива, които са се готвели само за НВО?

Интересно и е и в коя школа са се готвили - т.е. къде успеваемостта е най-голяма Wink

Последна редакция: пн, 18 мар 2019, 18:11 от eceto

# 12
  • Мнения: 2 992
Чудя се да се пъна ли още, да не се ли пъна.
Ще обясня притесненията и протеста си с думи прости:

Преди повече от 5 години АК не просто беше първенец на матурите по БЕЛ, но и честно , не съм чувала някой от съучениците ни да е ходил на уроци или курсове. Не отричам, може да не съм знаела.
Но пък бях свидетел как дете, което най- мрази БЕЛ, без да отвори и една страница за преговор или да си направи труда да направи в къщи пробна матура, и не му трябва тази оценка, изкара около 5,80
Никой родите не споделяше оплаквания от катедрата по БЕЛ. По-напористи ли са били учителите по една или друга причина, не знам (защото май са си почти същите преподаватели).
Няколко години след това не само губят първенството на БЕЛ, а и тук се писаха недоволства от родители. Поправете ме, ако бъркам, но ми се струва, че и уроци се коментираха. И за капак много интересна тема , връщаща ни в 80-те ( хич не ми се коментират и мокрите кокошки във въпросното произведение).Щом мислите, че им е от помощ, ми е все тая. Вашите деца са там.

Редовно ми повтарят, че АК вече няма общо ,с това което знам и познавам като АК! Ама защо?!
Кой го допуск или неглижира? Спят ли ръководството? Ми те, ако спят Родителската асоциация и на нея ли и е все тая.

Тук преглъщаме това и го обръщаме, както ни изнася. Там намираме друго оправдание. И накрая.

И не мисля, че школите имат нещо общо. Няма клише за собственото мнение, което изразяваш, когато пишеш есе. А и все тая за изпита, ако това не се превръща в някаква тенденция.
Мисля вече да се пенсионирам от темата. Вие си му берете гайлето дали си ви харесва!

# 13
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 331
Според тази статистика излиза, че най-много са приети деца, които са се готвили за НВО. Следователно форматът на НВО е достатъчно добър за прием в АК и без да се дават 10 бона за "специална" школа.

# 14
  • София
  • Мнения: 16 197
Ооо, коя е 10к? "Нашата" беше 3 и кусур.

"Нашата анкета" страда от два bias-a:

1) отговорили са само четящи нашата тема и решили да се "отзоват" (т.е. само тези с позитивна нагласа да помогнат);
2) понеже е съвсем анонимна и свободна, е можела да бъде попълвана от родители на неприети или дори некандидатствали деца. Няма средство за контрол.

И двата фактора силно изкривяват резултатите. Т.е. последните може да са индикативни за тенденции, но в никакъв случай отражение  на реалността. И не е "следователно", а "вероятно".

...

Амели, с теб делим първото място по досадност Simple Smile.

# 15
  • Мнения: 5 425
Според тази статистика излиза, че най-много са приети деца, които са се готвили за НВО. Следователно форматът на НВО е достатъчно добър за прием в АК и без да се дават 10 бона за "специална" школа.
Или просто почти всичко живо се готви за НВО. И от гледна точка на статистиката не може да се каже дали пречи или помага.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 155
Относно статистиката за успеваемост, всеки учител/ школа не си ли прави такава? Поне за рекламни цели водят някакви. Друг въпрос е дали ще споделят реалната статистика.

# 17
  • Мнения: 5 425
Редовно ми повтарят, че АК вече няма общо ,с това което знам и познавам като АК! Ама защо?!
Кой го допуск или неглижира? Спят ли ръководството? Ми те, ако спят Родителската асоциация и на нея ли и е все тая.
Ross, писах и пак ще повторя: времената се сменят. Идва ново поколение деца, с друга култура и с други ценности. Същото важи и за родителите им. Не коментирам дали за добро или за лошо. Въпрос на гледна точка.
Ето няколко примера за промените:
- Майката на 10 годишно дете се хвали, че с хлапето редовно бягат по 5 км за 30-40 мин.
- Имаме герой, тръгнал да поставя рекорд, изкачвайки по потник навръх Нова Година Черни връх. Когато стига там, едва не загива от измръзване. Стопанисващите заслона отказват да му отворят.
- Известна компания обявява курсове по програмиране само за момичета между 7 и 14 годишна възраст под надслов #момичетата могат.
Ето и обявата:

Отново: не коментирам дали горното е добро или лошо. Но просто не е същото. И АК не е същия. И НВО не е. И нито ръководството на АК, нито ръководството на родитело-учителската асоциация са го допуснали или могат да направят нещо по въпроса. Въпеки че не им е все тая.
Все пак правим каквото можем в РУА да подкрепим колежаните и родителите им. И бихме се радвали, ако повече родители се включват. Вкл. в ръководството.

Последна редакция: пн, 18 мар 2019, 20:25 от Ezhko

# 18
  • София
  • Мнения: 5 019
Благодаря за новата тема. Включвам се с два въпроса:

1) Годишните оценки в Engrade ли се появяват след завършване на втори срок?
2) Участват ли колежани в някакви инициативи по философия - олимпиади и проекти - и получават ли подкрепа от учителите? Въпросът ми е към родители на по-големите ученици.

# 19
  • софия
  • Мнения: 4 985
Шарки,
Скрит текст:

...

Амели, с теб делим първото място по досадност Simple Smile.

Че за какво пък и на кого досаждаме толкова. Bowtie идея нямам.

Относно статистика за школи и подготовка vs никаква подготовка просто не може да се направи. Мисля 2014 година много надълго и нашироко я водихме тази дискусия. Истината е, че за всеки истината е различна. Статистика няма. Хасъмска и СС по някое време казват колко деца са приети от техните, но това пак не е показател, защото първата казва колко, но не и от колко деца са приети, а за вторите е всеизвестно, че доста от децата им ходят на уроци при няколкото известни на всички ни места за подготовка.
Но разбирам вълнението ви. и аз навремето исках и вярвах, че може да се направи такава статистика....

# 20
  • Мнения: 51

Все пак правим каквото можем в РУА да подкрепим колежаните и родителите им. И бихме се радвали, ако повече родители се включват. Вкл. в ръководството.

Какви дейности извършва РУА в АК?

# 21
  • Мнения: 5 425
Какви дейности извършва РУА в АК?
- Подпомага и финансира извънкласните дейности на учениците (проекти и изяви на клубовете, международни събития, културен обмен)
- Набира средства от членски внос, благотворителни дейности и спонсори за горното
- Осигурява доброволци, които да помагат при организацията и провеждането на проявите и които могат да подпомагат със съвети и контакти осъществяването на добрите идеи на учениците.
- Помагат на родителите на новоприетите ученици, когато същите дойдат с въпроси.
- Участват при необходимост в срещи с инспектиращи
- Служат за допълнителен канал за комуникация между родители, учители, ръководството и администрацията​ на колежа.
Примерни прояви, които се очакват до края на годината, които ще бъдат подпомогнати от РУА: ТЕДтокс, Международно научно изложение Фижън, Национално състезание по дебати...
Примерни минали прояви: Коледен базар, Ден на основателите - приемни семейства, среща с представители на Националния Инспекторат по образованието...

Последна редакция: вт, 19 мар 2019, 08:09 от Фран

# 22
  • Cobrs
  • Мнения: 791
Един вид, ако аз като родител вярвам, че АК има още възможности да усъвършенства иновативния подход (като например вместо да се носят ежедневно тежките учебници и тетрадки да се ползват електронни техни версии и помагала в час, както и да отпаднат изискванията на учителите да се ползват за определен брой тетрадки с определен брой листа, защото тежат и са излишни, ако се ползва виртуална среда) и искам да предложа промени не мога да се обърна към РУА, а трябва да говоря с администрацията на колежа?

# 23
  • Мнения: 5 425
Можеш да ползваш всеки от изброените начини. Вкл. и двата наведнъж. Simple Smile

# 24
  • София
  • Мнения: 16 197
    Чантите им тежат само в 8 клас заради учебниците по английски, от 9 клас рязко олекват.

    # 25
    • Мнения: 2 529
    Благодаря за новата тема. Включвам се с два въпроса:

    2) Участват ли колежани в някакви инициативи по философия - олимпиади и проекти - и получават ли подкрепа от учителите? Въпросът ми е към родители на по-големите ученици.

    Prizma, като майка на осмокласник се включвам не за да ти отговоря, а за да се асоциирам с питането ти, тъй като моят син имаше желание да участва в олимпиадата по философия и госпожта (по-точно госпожица Мицова) му прати материали и му оказа съдействие, но за съжаление той се отказа в последния момент. Може би ще има желание отново по-натам, така че ще се радвам да ни отговори някой  с опит Simple Smile

    # 26
    • Мнения: X
    Добър ден от мен.
    Аз може ли да започвам с въпросите относно организацията на учебния процес в колежа? За момента не бяхме твърди относно къде точно искаме да учим, не съм се информирала много за подробностите, оставях за след изпита. Чета и старите теми и ще питам за неща, които не пише там /по възможност де/.
      Чантите им тежат само в 8 клас заради учебниците по английски, от 9 клас рязко олекват.
      Това защо?

      Вторият ми въпрос е във връзка с разходите, няколко теми по-назад сте зачекнали въпроса. Как стои въпроса с допълнителните разходи в колежа? Учебници, спорт, 'зелени училища'? В крайна сметка и тези суми се добавят към таксата, ако и доколкото има такива.

      Благодаря предварително!

      # 27
      • Мнения: 5 425
      Просто учебниците​ по английски са класически учебници, с които се работи ежедневно и в клас и в къщи. И тежат Simple Smile
      Не е болка за умиране, още повече, че в следващите класове се минава на Гугъл класруум и други лаптоп базирани решения.
      Всички разходи свързани с учебния процес влизат в таксата. Вкл. лаптопите (по-скоро нетпади) и участията в олимпиади и състезания (ако са се класирали). Зелени училища няма. Загубени и повредени учебници и т.н. се заплащат/възстановяват.
      Успех в класирането.

      # 28
      • Мнения: 8 078
      Големите-грамадни тухли учебници се донасят в къщи, от където не мърдат до края на учебната година. В класните стаи има учебници, ако трябва да се ползват. Ако се налага ученика да учи в училище (нещо което не е на нотбука) - има библиотека и читалня. Носят се тетрадки, а в осми клас нотпад, от който се късат листата и се подреждат в папка, не се мъкне цялата, само 2 урока назад (по спомен).
      Участието в клубовете и в спортните отбори си е включено в таксата... боички, скицници, картони и др. материали за рисуване също Smiling Imp
      "Скрит разход" са канцеларските материали за подготовка на презентации на проекти - предимно в осми клас, следващите май все са "електронни" Simple Smile

      # 29
      • Мнения: 7 159
      Единствените разходи за които се сещам са тези за материали за проектите.
      Някои учители изискват децата, които презентират в часа на презентацията, да носят храна за всички останали- някаква почерпка-торта, пица и т.н.. Това не знам защо е така и чие решение е и не е по всички предмети
      Друг разход, който не е задължителен може да бъде годишникът. Това е албум с общи и индивидуални снимки на всички ученици. Красив и луксозен е.
      Издава се всяка година, цената е около 50 лв. Всяко дете може да добави и цитат, който се поставя до индивидуалната снимка на детето в албума.
      Моята девойка всяка година си го купува.
      Ежко, благодаря за темата!

      # 30
      • Мнения: X
      Благодаря за информацията на споделилите досега. Идеята с годишника ми харесва.

      # 31
      • Мнения: 8 078
      Моя младеж все нещо пропуска тоя годишник (магаре, такова!), в 12 клас аз (си) го купих на Арт феста, иначе и без един щеше да си остане...
      По Коледа като си беше тук го разглеждаше с умиление, а  завърши само половин година по-рано Smiling Imp

      # 32
      • софия
      • Мнения: 4 985
      В осми клас се плащат учебниците по английски, това ме изненада неприятно. После никакви други разходи, даже и за провктите не се е налагало защото вкъщи има бол материали. Самите проекти обикновено са хартия, цветни пособия, лепила. Разход са услугите за копирни центрове ако се ползва такива-стотинки до левчета според зависи.
      Това с почерпката е приумица на някой преподаватвл, засега не ни се е случвало, със сигурност има пбяснение.
      Плаща се билетче за коледния концерт -май беше 3 лв. Когато си правят танцови забави по разни поводи -например хелоуин, пак има билет -да речем 5 лв, но той е по предложение на соушъл клуба т. е самите деца ги измислят тези неща. На училищните партита и танци винаги има и учители, не стоят без надзор.
      Когато детето участва в някакви дейнисти на колежа изеън стандартната учрбна програма, например наскоро проведения "Ден на Основателите" колежа се грижи за храната на децата, гостите та даже и родителите.
       Годишника наистина е хубаво издание

      # 33
      • Мнения: 7 159
      Това с почерпката е приумица на някой преподавател, засега не ни се е случвало, със сигурност има обяснение.
      Явно, да. Тази година е имало презентация с почерпка по география, история и английски.

      # 34
      • софия
      • Мнения: 4 985
      Това с почерпката е приумица на някой преподавател, засега не ни се е случвало, със сигурност има обяснение.
      Явно, да. Тази година е имало презентация с почерпка по география, история и английски.

      Уауу, ми то егати купона. И всеки ли ученик на свой ред черпи?!
      ( и явно не е приумица на някой преподавател само...)

      # 35
      • София
      • Мнения: 1 752
      Една конкретна скумросана преподавателка ли имаш предвид, дет обявява децата от цял випуск за провал? Направо си я представих цветно. Тя не е от тези, които търпят мнение, различно от нейното, но пък лепи етикети със завидна категоричност наред. Направо си е за пуканки, ако можеш да преглътнеш подобни персони.

      # 36
      • Мнения: 2 078
      това звучи странно, каква е идеята с храненето покрай презентацията? сигурно има някакво обяснение, на мен ми е интересно, защото отстрани звучи леко неуважително, докато някой представя проекта си, срещу него другите да дъвчат?

      # 37
      • София
      • Мнения: 9 558
      А опита на щерката е по-различен. Не учениците, а госпожата по БЕЛ ги черпи с баница 😂

      # 38
      • Мнения: 5 425
      това звучи странно, каква е идеята с храненето покрай презентацията? сигурно има някакво обяснение, на мен ми е интересно, защото отстрани звучи леко неуважително, докато някой представя проекта си, срещу него другите да дъвчат?
      Повярвайте, не само се отнасят с уважение към съучениците си, но и се създава една наистина приятна, открита и доброжелателна атмосфера.
      А опита на щерката е по-различен. Не учениците, а госпожата по БЕЛ ги черпи с баница 😂
      Мхм. Мис Зи също правеше баница за клас, постигнал определени резултати.

      # 39
      • Мнения: 8 078
      Хм, а при синковеца Хана Алън (основа групата за акапелно пеене ЛотусНоутс Wink) учеше български и... готвене по български Simple Smile Заедно с м-р Дийгън (собсвеник на котарака Диня) правеха музика и... тиквеник Sunglasses
      За разсейване, докато пишат нещо си повтаряла (за изглаждане на произношението) "баклаваааа, мусака, баница, тиквеник, супичка..." Joy и после, ако не мрънкат, получаваха почерпка...
      Сина ми участваше в програмата за преподаване на български език на чуждестранните преподаватели. Вадеше текстове, упражнения, тематично подбрана лексика... беше се вживял "даскал", та с нея и български приказки четяха Blush Още си спомня нейните баници и тиквеник... и книгите които го провокира да чете Hug

      # 40
      • Мнения: 120
      Като гледам поста на Фран, явно сме при една и съща госпожа по БЕЛ- ако тя направи баница на децата... ще е чудо!

      # 41
      • Мнения: 7 159
      Повярвайте, не само се отнасят с уважение към съучениците си, но и се създава една наистина приятна, открита и доброжелателна атмосфера.
      Айде, излез малко от клишетата и кажи нещо различно.
      Скрит текст:

      П.П. Няма смисъл, трия се! Но те черпя с пуканки.

      # 42
      • Мнения: 5 425
      Нищо не важи за всички и навсякъде, Фран. И както навсякъде, има правило, има и изключения.
      По правило, разчупения стил на отношения в колежа е за добро.
      Ако добавя стандартните дисклеймъри "според мен", "по-скоро" и т.н. ще стана още по-неудобночитаем от сега.
      Освен това, ще се намерят сеирджии-провокатори, които да започнат в стил: " Нещо не звучиш съвсем уверен, значи се съмняваш, че си прав, защото всъщност лъжеш и АК е гадно място, където учениците дъвчат дъвка и я плюят в лицето на учителите" Simple Smile
      И ще има родители, които ще са достатъчно объркани за да го повярват. Особено с насърчаване от страна на сеирджии и "гроздето е кисело".

      Има и още една група родители, търсеща училище с най-малко негативи. Затова държат да ги знаят всичките, преди да вземат решение. А после подемат борба на живот и смърт с всяко възможно проблемче. Без да си дават сметка, че абсолютната стерилност води до алергии и че проблемите, с които учениците могат  да се справят сами е по-добре да им бъдат оставени за решаване.

      # 43
      • София
      • Мнения: 16 197
      Ежко, Колежът в момента  има проблеми с дисциплината. Да не си затваряме очите: да се гледат филмчета в час на екрана на Хромбука, или да се приказва, не е точно проява на висока култура и спазване на правила.

      # 44
      • Мнения: 5 425
      Ежко, Колежът в момента  има проблеми с дисциплината. Да не си затваряме очите: да се гледат филмчета в час на екрана на Хромбука, или да се приказва, не е точно проява на висока култура и спазване на правила.
      Малкият се опита да играе електронна игра в час. Предупредиха го два пъти и му зашиха двойка за участие. Едвам върза петицата първия срок по предмет, който му е от коронните. Сега си е научил и този урок. Доволен съм. Нещата са под контрол, без да се наблюдава микромениджмънт. Във вашия клас може и да е друго.

      # 45
      • Мнения: X
      Проблемът с екраните е съвсем повсеместен, за съжаление.

      Моят син вчера каза, че ако го приемат в АК, ще избере него пред държавна гимназия. В деня преди изпита пееше друга песен, но беше в стил 'гроздето е кисело'. Няма да вляза, няма да успея и т.н. и бих предпочел държавна езикова гимназия. Сега като се почувства добре след изпита смени плочата.

      Ежко, прав си за стерилната среда. Аз в някаква степен съм от тези, които търсят по-малко проблеми.

      # 46
      • София
      • Мнения: 5 566
      Привет и от мен в новата тема! Чак днес успях да изчета всички вълнения свързани с изпита. Някои от родителите ме развълнуваха силно! Иска ми се да кажа, че стискам палци на всички седмокласничета тази година - да попаднат в правилното точно за тях училище!

      (На майката на момчето от СМГ, която се притесняваше за представянето на детето й на есето, искам да кажа, че се обзалагам, че момчето ще го приемат в АК. Математиката е с много по-голяма тежест на изпита за АК и не се съмнявам в отличното представяне на това дете. Въпреки че му се е видяло по-тежко от пробния изпит в СМГ! Това е така, защото децата искат да решат 100% от задачите, за да се чувстват уверени и докато в СМГ това е напълно възможно, в АК е по презумпция невъзможно. Дори и най-скорострелно решаващите се справят с теоретичния максимум - около 80%. Затова и стресът е по-голям на тоя изпит!)

      Рос, изпитът в АК през последните няколко години (от 2016-та със сигурност, а може би и няколко години преди това) е по-различен, отколкото беше през 2005 - 2009. С две думи разликите са в това, че тогава бяха повече логическите задачи тип Кенгуру, а сега по-голяма е тежестта на задачи сходни на НВО. Целта (поне официалната версия по въпроса) е да не се налага специална подготовка за изпита за АК. Доколко новият подход помага да се селектират типа деца, които предишния формат на изпита постигаше, знаят само от АК... Но щом продължават тенденцята и дори допълнително "побългаряват" (ползвам твоята терминология и я споделям), вероятно и този формат им върши работа.

      Скрит текст:
      Относно Шели Барух - доколкото знам, освен преподавател в АК, тя е била и преподавател в СС преди това, страхотна е и не случайно името й се свързва с точно тези две ЧУ, които не могат да се сравняват с другите. А откакто не е в АК, е основател на Лого 3, заедно с част от екипа на страхотната катедра по БЕЛ от АК. От финансова гледна точка за мен нещата са напълно несравними и лично мен никак не ме учудва изборът им на този бизнес. Те са изключително подготвени, правят точно това, което могат и за него има пазар. Лично аз им желая успех, подкрепям ги и винаги, когато ме попита някой, ги препоръчвам.

      # 47
      • Sofia
      • Мнения: 53
      Една конкретна скумросана преподавателка ли имаш предвид, дет обявява децата от цял випуск за провал? Направо си я представих цветно. Тя не е от тези, които търпят мнение, различно от нейното, но пък лепи етикети със завидна категоричност наред. Направо си е за пуканки, ако можеш да преглътнеш подобни персони.
      Ех, как разстройваше децата по това време миналата година! 12-класниците сънуваха кошмари и не искаха да я виждат никога 😢

      # 48
      • София
      • Мнения: 1 752
      Ами аз също не бих искала да има досег до ученици, ама ... и ми се повдига вътрешно все още, като я видя. Направо се гипсирах, кат я мернах миналата година май на пролетния фестивал: действа ми кат Круела на психиката. Аз по принцип изпадам в ступор пред хора, които са откровено зли (зли в смисъл на resident evil, а не строги или студени) към деца.

      # 49
      • Sofia
      • Мнения: 53
      Milenita, "Тя" се изживява и като морален стожер. Аз нямах идея, мислех, че моето гардже е виновно.Не вярвах на детето...След срещата с нея обаче промених възледите си 😉

      # 50
      • София
      • Мнения: 1 752
      Milenita, "Тя" се изживява и като морален стожер. Аз нямах идея, мислех, че моето гардже е виновно.Не вярвах на детето...След срещата с нея обаче промених възледите си 😉

      Преживях съвсем същото и съм го описвала в по-стара тема. Обвинявах Диването, че пак от мързел преувеличава, че не учи и т.н. След като се сблъсках челно с демагогията й (щот тва няма как да е морал при отсъствие на всякакво разбиране за хора, деца, човешки отношения), си промених мнението. И няма да спра да повтарям, че тя е не само човешко, но и социално зло, защото съвсем съзнателно стоварва целия си субективизъм върху дванадесетокласниците и оценките им, които са със значителна тежест при кандидатстването и също така съвсем умишлено влияе на бъдещето им.

      # 51
      • София
      • Мнения: 16 197
      Като ви чета и си мисля което гардже колко е дебелокожо (след моите преживявания с учителката по БЕЛ в БШ).

      # 52
      • софия
      • Мнения: 4 985
      Като ви чета и си мисля което гардже колко е дебелокожо (след моите преживявания с учителката по БЕЛ в БШ).
      Аз пък си мисля, че тези наблюдения, усещания и недоволства е трябвало отдавна да бъдат отнесени до високото ръководство на колежа! Подробно и внимателно споделени!
      И не само към пълнолетни, и към непълнолетни е недопустимо човек да се отнася с неуважение!

      # 53
      • София
      • Мнения: 1 752
      Е, аз нали ги отнесох - с цитати, факти и т.н. Говорих си с Юинг, после му ги пратих писмено и какво? Дори не благоволиха да ми отговарят, като помолих да споделят има ли някакво развитие и какво е то. Ако се не лъжа, май и тук в темата си споделих фермана в "скрит текст". Керванът продължава да си върви и тази да вреди повсеместно. Защото нали се сещате, че не са само децата. Тя ръководи катедрата по български, демек демагогства и тормози и останалите учители. Такова зло си е зло във всичко.

      # 54
      • Мнения: 51
      От колко време тази учителка преподава?  Изненадвам се, че не се е направило нищо по въпроса.  АК следи качеството на учителите, особено новите.

      # 55
      • София
      • Мнения: 1 752
      Ами явно нейното не го. Или им е ок, след като материалът си го предава ок. Иначе е в Колежа от векове. Тя е единствената останала от напусналата катедра преди години (което според мен също говори само за себе си). Тя в предмета си минава за ерудит.Което вероятно за АК е достатъчно. Не им се занимава предполагам. Все пак е доста спорно как доказваш, че даден човек е боклук. (Няма да се извиня за това, мисля го убедено.)

      # 56
      • Мнения: 7 159
      Декан от догодина ще бъде: Mr Steven Morison.
      Очаквам промени!

      Последна редакция: ср, 24 апр 2019, 16:06 от Фран

      # 57
      • Мнения: 1 465
      Учителският състав, с малки изключения, се харесва от дъщеря ми! Изключително силна връзка създаде със семейство Уайт. Каза, че елективът при мистър Уайт е най-хубавото, което й се е случвало досега. Мис Уайт пък такава я вдъхновява, че дъщеря ми лети смело разперила криле - и докато й преподаване миналата година, и тази, когато вече не й преподава, но прекарват много време заедно в нейния кабнет. Като цяло, само част от българските учители май създават нягативно впечатление. Немския - ужас, така и не се направи нищо с дисциплина, преподаване, план,.... Вече е ясно, че по немски ще се спасяване индивидуално, а разчитах много на колежа.

      # 58
      • Мнения: 1 622
      Кой е Mr Stephen Morison и какъв тип промени се очакват?
      Някой знае ли дали таксата за следващата година ще бъде променена? Предполагам такива неща се обсъждат предварително и може би се говори и с Родителската асоциация/настоятелство?

      # 59
      • Мнения: 1 970
      Такса не помня някога да е обсъждана на среща на асоциацията. Нито тя, нито ръководството на Колежа са компетентни да дават информация каква ще е, защото това е решение на настоятелството, доколкото зная.
      Обикновено таксата се качва около 5-10% годишно, по преки наблюдения... 

      # 60
      • София
      • Мнения: 2 300
      Ако не е тайна, за коя г-жа по български език става дума? И само на 12-ти клас ли преподава?

      # 61
      • Мнения: 7 159
      От колко време тази учителка преподава?  
      Сега попаднах на някаква статия от 2013г, където пише, че госпожата преподава от 19 години в колежа.
      Значи към момента общо 25.

      # 62
      • София
      • Мнения: 1 752
      Ако не е тайна, за коя г-жа по български език става дума? И само на 12-ти клас ли преподава?

      Никаква тайна не е, писали сме си я назад достатъчно пъти с името - водещата катедрата по български език и литература рангелова.

      # 63
      • Мнения: X
      Сега разбрах защо ви е такова отношението към изпита и по-скоро към изпитната тема за есето.

      Освен да се надявам след 5 години въпросната персона да я няма вече в Колежа /ако изобщо отидем там де Wink/, друго не ми остава. Пък и да не отиде точно моето дете там, пак се надявам да я няма, явно не е подходяща точно за педагог.

      # 64
      • София
      • Мнения: 2 300
      Никаква тайна не е, писали сме си я назад достатъчно пъти с името - водещата катедрата по български език и литература рангелова.

      Благодаря. Пропуснала съм името явно. Не познавам госпожата и нямам мнение. Имам обаче не особено добри впечатления от г-жа Николета Василева, преподавател по математика. Не зная откога преподава в колежа, но преди три години беше доста по-дружелюбна.

      # 65
      • София
      • Мнения: 1 752
      Повечето сме "изстрадали" Николета Василева, но факт, че на първата среща, която успях да дочакам (там нали все е с часове чакането) нямаше една дума, с която да не съм съгласна за Диването и всичките му, хмм, специфики. Така че моето лично впечатление за нея е, че прилича на любимата ми учителка по български, от която трепереха всички в училището и я наричаха каква ли не, но успя дори най-големите калпазани да научи да пишат грамотно и правилно пунктуационно. Просто аналогията ми е с нея. Дивакът много ревеше от Василева, но аз манаджийката, не успях една крива дума да й намеря.

      # 66
      • София
      • Мнения: 16 197
      Milenita, нали знаеш приказката за спрелия (аналогов) часовник, който е верен два пъти на ден? Е, та В. си има една и съща "рецитация" за всички ученици, която за твоето и моето чаве е верна, но за децата на Тинки и/или Каси не е. И ако не бяхме случайно "сверили" отзивите с тях, нямаше да усетим подозрителната еднаквост. 

      # 67
      • Мнения: 8 078
      Е за моето също беше много точна, а "часовника ѝ не беше на същия час" като вашия Smirk Това за Василева.
      За БЕЛ, синковеца имаше щастието в 12 клас да е в класа, който беше "отписан" от шефката на катедрата, щото тях на БЕЛ не може да научи Smiling Imp Бяха с една тиха и уравновесена млада учителка, файнълите им бяха с равностойни резултати с другите класове, въпреки липсата на "подскачане по главата" от страна на учителката Hands V
      Той подкрепяше съвипускниците в протестните действия... ама , на! Пак тая!

      # 68
      • София
      • Мнения: 5 566
      И ние сме били късметлии явно, тъй като цитираните две преподавателки не са водили часове на големия ми син в нито една година. Simple Smile Така че - има и такъв вариант!

      # 69
      • В офиса
      • Мнения: 4 018
      О, няма да кажа нищо добро за Василева. Първо, категорично не й работи “часовника”. Не щото е моето дете, не щото аз съм завършила математика, ами щото мнението й е съвсем различно от това на абсолютно всички други учители по математика, които са имали някакъв контакт с девойката. Нейният коментар бе “Имаше пропуски, които успя да навакса”.  Не знам какви пропуски е “наваксала”, но знам че на нея дължим дупка в геометрията, която се влачи през годините и й пречи ужасно. До степен, че решава комбинаторните задачи на олимпиада, но на геометрията не смее да направи чертеж. (За незапознатите - на олимпиада обикновено геометрията е втората по трудност задача, която в моите представи всеки средностатистически състезател решава, докато комбинаториката е висшия пилотаж и изисква начин на мислене, който е отвъд моя капацитет)

      # 70
      • софия
      • Мнения: 4 985
      Петя, наистина страхотен късмет!

      # 71
      • София
      • Мнения: 4 042
        Фран, и аз ще попитам кой е Mr Stephen Morison и какви промени се очакват? Ако е нещо не като за форум или клюка някаква, моля игнорирай ме. Simple Smile

       

      # 72
      • Мнения: 8 078
      Деканите се сменят на всеки 3години (поправете ме ако бъркам). Сина ми определено повече харесваше предишния, "строг, но справедлив" Thinking за настоящия имаше някои коментари, но тъй като не е имал много комуникации с него, освен за документи за освеобождаване от часове за състезания, не съм се задълбочавала да разпитвам...

      # 73
      • Мнения: 15
      Здравейте, искам да попитам за плащането на таксата преди 9 клас. Кога се кандидатства за финансова помощ и съответно кога трябва да се направи първата вноска. Много се надявам да не е юли месец като в 8-ми клас...
      Благодаря ви за темата! Редовно я следя, въпреки че не пиша. Винаги съм намирала отговор на въпросите си в нея!
      Успех на всички кандидат колежани! По отношение на изпита не бях очарована от темата, наистина ми звучи като отговор на литературен въпрос. В този смисъл подкрепям мненията за "побългаряването". В допълнение и това, че резулатите ще излязат след ваканцията.... Едва ли е са необходими още 2 седмици, за да се проверят със 100 работи повече от миналата година... А и удължаването на срока за записване... Не ми се вярва някой да се е плеснал по челото в този ден и точно тогава да реши, че ще кандидатства в Колежа. Въобще радвам се, че не кандидатстваме тази година, защото щях да се разочаровам точно по линия на "побългаряването".
      Да споделя, че участвахме във Founders' Day и ми харесаха много организацията и активностите на учениците, а за Президента мога да кажа, че ужасно съжалявам, че му изтича мандатът! Много го харесвам! За декана не знаех, че ще се сменя и той. Мисля, че осмокласниците го харесват, поне синът ми и приятелите му. Предполагам, че и следващия ще харесат, стига да има чувство за хумор.

      # 74
      • София
      • Мнения: 5 019
      Кога изтича мандатът на президента на колежа?


      # 75
      • София
      • Мнения: 16 197
      "Организационният комитет по масовите мероприятия" ("масови" идва от "маса") свикваме неформална среща на живо на мамите на деца от АК другата седмица във вторник, след работа (от 18:30 нататък), в р-т Виктория в Ринг Мола. Който е без автомобил, моля да ми пише на л.с., за да организираме извозване.

      # 76
      • Мнения: 15
      Кога изтича мандатът на президента на колежа?




      Не знам, но останах с такова впечатление. Дано не съм създала фалшива новина😳

      # 77
      • София
      • Мнения: 5 019
      Ще опитам във вторник да дойда, защото в сряда имаме семеен празник. Ако не успея, следващия път ще се включа задължително.
      За да не е спам, ще е хвалба Simple Smile Днес тийнът каза, че усеща колко много е напреднал по английски и не само, че като цяло е започнал да вижда детайли, които преди не е забелязвал, станал е и по-уверен. Каза, че имат страхотни учители, които са и много добри хора, и те са го научили повече да се вглежда в нещата и да ги подлага на собствена преценка. Дано и занапред има шанса да е с такива учители.

      # 78
      • София
      • Мнения: 2 300
      А и удължаването на срока за записване... Не ми се вярва някой да се е плеснал по челото в този ден и точно тогава да реши, че ще кандидатства в Колежа.

      Ами всъщност нашият случай е точно такъв. Вярно, подадох документи не в допълнителния ден, а в последния от първоначално обявения срок за записване, но ако го бяхме пропуснали, щях да се възползвам от новата дата. Не за друго, а защото дъщеря ми беше категорична, че не иска да учи в АК. Докато не видях, че изтича срокът за записване и не я попитах: "Последно, отказваш да учиш в АК, така ли? И не искаш да се явиш на изпит?", а тя взе че отговори: "Хм, защо да не се явя, запиши ме."... 

      По отношение на изпита не бях очарована от темата, наистина ми звучи като отговор на литературен въпрос. В този смисъл подкрепям мненията за "побългаряването".

      Именно подготовката по схема, заучаване на конкретни начини за писане на есе и упражняване на определен тип задачи, аз наричам побългаряване. В този смисъл не съм съгласна с горното. Така, както е зададена, литературната задача изважда от зоната на комфорт точно тези деца, които са имали определени очаквания, което пък е добре за тези, които поради някаква причина са пропуснали специалната подготовка Simple Smile В тази връзка ще споделя опита си отпреди четири години.  Тъй като отново целта беше друга гимназия, детето не се беше подготвяло за изпита. В един момент обаче колежът влезе в списъка с желаните гимназии /разбира се не толкова инфарктно два дни преди края на срока за записване/. Като отговорен родител две седмици преди изпита се свързах с г-жа Барух, която се съгласи на няколко индивидуални урока. След втория такъв, синът ми отказа да ходи повече. Според него нямало никакъв смисъл - разбрал каква е схемата за писане на есе, а госпожата не харесвала нищо написано от него и само му обяснявала как не бил схванал идеята на въпроса... Е, така както  според Барух нищо не разбираше, така на есето изкара 14% ...



      Последна редакция: нд, 24 мар 2019, 20:37 от Elfi

      # 79
      • Мнения: 15
      А и удължаването на срока за записване... Не ми се вярва някой да се е плеснал по челото в този ден и точно тогава да реши, че ще кандидатства в Колежа.

      Ами всъщност нашият случай е точно такъв. Вярно, подадох документи не в допълнителния ден, а в последния от първоначално обявения срок за записване, но ако го бяхме пропуснали, щях да се възползвам от новата дата. Не за друго, а защото дъщеря ми беше категорична, че не иска да учи в АК. Докато не видях, че изтича срокът за записване и не я попитах: "Последно, отказваш да учиш в АК, така ли? И не искаш да се явиш на изпит?", а тя взе че отговори: "Хм, защо да не се явя, запиши ме."... 

      По отношение на изпита не бях очарована от темата, наистина ми звучи като отговор на литературен въпрос. В този смисъл подкрепям мненията за "побългаряването".

      Именно подготовката по схема, заучаване на конкретни начини за писане на есе и упражняване на определен тип задачи, аз наричам побългаряване. В този смисъл не съм съгласна с горното. Така, както е зададена, литературната задача изважда от зоната на комфорт точно тези деца, които са имали определени очаквания, което пък е добре за тези, които поради някаква причина са пропуснали специалната подготовка Simple Smile В тази връзка ще споделя опита си отпреди четири години.  Тъй като отново целта беше друга гимназия, детето не се беше подготвяло за изпита. В един момент обаче колежът влезе в списъка с желаните гимназии /разбира се не толкова инфарктно два дни преди края на срока за записване/. Като отговорен родител две седмици преди изпита се свързах с г-жа Барух, която се съгласи на няколко индивидуални урока. След втория такъв, синът ми отказа да ходи повече. Според него нямало никакъв смисъл - разбрал каква е схемата за писане на есе, а госпожата не харесвала нищо написано от него и само му обяснявала как не бил схванал идеята на въпроса... Е, така както  според Барух нищо не разбираше, така на есето изкара 14% ...





      Елфи, мисля точно като теб по отношение на есето. Не виждам къде се разминаваме. Точно такава ми се вижда темата - въпросите са ми като структура на отговор на литературен въпрос, търсене на символика в стиховете - време и пространство, образите на града, трамвая, самотата на героя и спасителната музика, затваряне на текста, като се свърже с началото... точно както аз съм учила литература в училище, а не разказ за преживяване/ за среща с уличен музикант, изграждане на образ, ситуация и размишления по нея.
      За госпожа Барух знам от тук, синът ми не се е готвил за изпита за Колежа, ходил е на 1 пробен изпит 2 седмици преди самия изпит. Готвеше се за НВО. Темата за есето от миналата година му беше интересна, от тази година - не съм убедена. Факт е, че тя е доста изненадваща, но не знам до колко би могла да е вдъхновяваща за децата.
      Стискам палци на всички кандидати!

      И още нещо - какво е това профилиране след 8-ми клас? Ако синът ми избере нехуманитарен профил, означава ли това, че хуманитарните предмети ще бъдат намалени или въобще няма да присъстват /БЕЛ и история имам предвид/.

      # 80
      • София
      • Мнения: 2 300
      Точно такава ми се вижда темата - въпросите са ми като структура на отговор на литературен въпрос, търсене на символика в стиховете - време и пространство, образите на града, трамвая, самотата на героя и спасителната музика, затваряне на текста, като се свърже с началото... точно както аз съм учила литература в училище, а не разказ за преживяване/ за среща с уличен музикант, изграждане на образ, ситуация и размишления по нея.

      Че кой в училище се интересува от виждането на децата?  От тях се търси конкретен отговор на всеки един конкретен въпрос. Отклонение от предполагаемите "верни" разсъждения е в техен минус. Разчупеното мислене и собствено мнение не са тачени. И не мисля, че АК искат от децата да направят литературен анализ с еднозначни отговори, каквито се искат от тях в училище. Произведението не е познато, не е разглеждано в учебните часове. На децата не им е казано как да мислят по зададените въпроси.  Търсят са техните разсъждения, тяхното разбиране, тяхната обосновка. И умението им да се аргументират и защитят позицията си. Просто начинът, по който е зададена темата, е изненадващ.

      Последна редакция: пн, 25 мар 2019, 08:13 от Elfi

      # 81
      • Мнения: 8 078
      Елфи, ти от опит в АК ли говориш за "таченето на собственото мислене"?
      Защото аз за в Колежа съм останала с впепатление, че твоята позиция може да е обратна на общоприетата, но щом можеш да се обосновеш грамотно и логично, то тя е абсолютно валидна Hands V
      За профилирането: погледнете си рамковите учебни планове на МОН (действащ закон и наредби), АК трябва да покрие поне минимум по тези учебни планове, за да бъде акредитирано средно училище и да има право да издава български дипломи.

      # 82
      • София
      • Мнения: 2 300
      Пенева, не говоря за Колежа. Наблюденията са ми от обучението по литература в училище и подготовката на щерката за външното оценяване.

      Последна редакция: пн, 25 мар 2019, 05:36 от Elfi

      # 83
      • Мнения: X
      Добър ден. Синчето е на вълна, че нямало да го приемат. Като го питам за НВО-то, кои училища би искал, ми вика "Ооо бе мамо, нали знаеш, че всеки път когато ме питаш, си променям мнението. Явно ще решавам на края." Испански и английски са езиците, които иска да учи, и няколко специалности - 2 - от търговско-банковата гимназия му харесват, и дотам. Отвреме-навреме вмъква - може и френски като втори език, че дори и френската. За Колежа е на вълна - няма да ме приемат. Определено се отпусна след изпита.
      За курса - моят син кара /не знам дали се нарича ускорен/ курса от 1-ви януари до 15 март на Лого 3 - само по БЕЛ. Дойде доста изморително. Научи формата на есето, който преди това не знаеше, което считам за полезно. За него специално. Но пък спомогна за увеличаване на стреса. Много е изморен, спи по 12 часа всяка нощ. Не може да се издържи на такова темпо още няколко месеца, абсурд, камо ли от средата на шести клас до края на седми. Т.е. може, но цената е висока, аз лично не желая да я плащам. + огромните му мъки с математиката, която е основна и на двата изпита. Слава богу няма интерес нито към немски език, нито към математика, та не ни е необходимо да полагаме грандиозни усилия, за да се целим в гимназиите с най-висок бал. Не, че на испанската е нисък де. Малко разводних и аз темата с неволи покрай НВО-то, по-скоро драмата ми е да се готвим или не за НВО. По-скоро да ходим на уроци или не. Имам готовност ако го приемат в колежа да спрем уроците, а с математиката да си продължим вкъщи както досега, с мен, доколкото мога. Да се махнат поне тези часове пътуване за урок и обратно. Не ни стига времето и за два пъти плуване. С една дума - уроците и курсовете супер много натоварват. С второто дете ще процедирам по друг начин, но със сина просто нямах възможност. Т.е. ще започна занимаване вкъщи системно по повече часове от по-ранен клас. От 6ти клас не знам дали бих записала на курс, по-скоро не.

      # 84
      • Отвъд алеята зад шкафа
      • Мнения: 7 331
      Кажете ми моля, ако детето е прието, какъв е срокът за записване? При записване цялата сума ли се плаща?

      # 85
      • Мнения: 5 425
      Кажете ми моля, ако детето е прието, какъв е срокът за записване? При записване цялата сума ли се плаща?
      Приетите получават подробни указания.
      Обикновено получилите финансова помощ следва да се запишат най-късно някъде между първо и второ класиране за ДГ. Останалите имат време да изчакат и трето понякога.
      При записване се плащаше 1/4, септември още толкова и февруари останалата половина.

      # 86
      • Мнения: X
      Първо класиране за ДГ - 11.05. Т.е. приетите няма да имат възможност да изчакат НВО-то ли? Обърках се нещо.

      # 87
      • софия
      • Мнения: 4 985
      Първо класиране за ДГ - 11.05. Т.е. приетите няма да имат възможност да изчакат НВО-то ли? Обърках се нещо.
      Дай Боже да сте приети, ще сте приятно изменадани от подредената изчерпателна информация, която ще получите. АК съобразява и датата за 1-во класиране с НВО, така че да не "извива ръцете" на потенциалните си бъдещи ученици. Да, предни години беше ден или два, но те в крайна сметка са напълно достатъчно да провериш дали си приет в желаното ДУ и да отидеш там, ако ли не или пък си размислиш имаш времето да отидеш и да се запишеш в колежа.
      Бъдете търпеливи, не изперквайте! Децата на кого да се облегнат и разчитат ако родителите им изтрещят преди тях?! Споко Simple Smile всичко ще е наред!

      # 88
      • Cobrs
      • Мнения: 791
      Миналата година срокът за записване в АК изтичаше няколко дни след първо класиране на НВО. Не знам как ще бъде тази година. Ако детето е прието в СК, а не е резерва, има достатъчно време да се подготвят и подадат документи за намаляване на таксата.

      # 89
      • Мнения: 8 078
      Много рано завря тенджерата и вдига налягането! Какъв 11.05. за ДГ (държавни гимназии)!?! Минава НВО, подавате си (ако искате разбира се) документи за първо класиране, междувременно си подготвяте документи за АК (ако детето е прието), пишете си таблички с + и - (ако ви влече!), може да си изчакате спокойно да излезе първо класиране и се записвате където прецените Simple Smile Ако не кандидатствате за финансиране и второ класиране в ДГ може да изчакате Hands V поне така беше с години. Тази година от МОН ви поразместиха графика с по-късни дати за НВО, но от АК знаят тези дати...
      Поемете малко въздух и не слагайте каруцата пред коня Hands V

      # 90
      • софия
      • Мнения: 4 985
      И дори да сте резерви и ви поканят за записване  на "второ повикване" пак ще имате прави на финансова помощ. Колежа не поставя учениците си в неравноправие!

      # 91
      • Мнения: X
      Ще коментирам пост на потребител Ella1020 от 12.02.2019 г., 18:02 "Доколкото помня от дните на отворени врати, последната дата за записване (ако си поканен) съвпада с датата на излизане на второ класиране за гимназиите. "
      Това означава ли, че не можеш да изчакаш второ класиране за държавните гимназии, а трябва да се запишеш преди това? И това важи за първите 2x100 поканени? Резервите ще имат възможност да изчакат и второ класиране за държавните гимназии, ако е така?
      Оф, доста съм се пулила на съкращението ДГ. Имам малко дете и за мен ДГ означава детска градина, ей, така и не успях да разбера какво се има предвид с първо класиране в ДГ. Добре, че написах, хаха.
      Аз специално не съм напрегната, а просто изморена. Ние ще кандидатстваме за финансова помощ и явно няма да е толкова просто. Подхванах темата, понеже някой попита и се вмъкнах в дискусията, а не че бързам за някъде. Изобщо не съм гледала никакви срокове за момента, знам само датите 17.06 и 20.06 за НВО /дали бяха такива изобщо?/.

      Последна редакция: пн, 25 мар 2019, 15:32 от Анонимен

      # 92
      • Мнения: 8 078
      Спокойно, още с първо класиране ще си намислите какво да правите! Второ класиране обикновено е достатъчно предвидимо, че да знаете какво може да очаквате Hands V
      Второ класиране някога излезе в последния ден за запсиване в АК, имаше и тичащи в последния момент да се запишат, единици Hands V
      Ама наистина, намалете малко стреса, само март месец сме още, до юни ще изперкате!  

      ...Оф, доста съм се пулила на съкращението ДГ. Имам малко дете и за мен ДГ означава детска градина, ей, така и не успях да разбера какво се има предвид с първо класиране в ДГ. Добре, че написах, хаха. ...
      Е, все пак в тема за гимназиална степен обсъждаме, не в детскоградинска Wink

      Не, няма да е сложно: Още на първо класиране в ДГ ще знаете сумата на финансовата помощ и устройва ли ви или не. И спрямо класирането в ДГ и информацията за фин.помощ ще вземете информирано решение. Никой няма да ви извива ръцете да подпишете договор без информация.

      # 93
      • Мнения: 27
      Здравейте.

      Имам питане по отношение на таксата - вече от няколко места чувам, че децата приети след I класиране плащат по-високи такси - има ли нещо вярно? Не намерих подобна информация на сайта на колежа.

      # 94
      • Мнения: 8 078
      Здравейте.

      Имам питане по отношение на таксата - вече от няколко места чувам, че децата приети след I класиране плащат по-високи такси - има ли нещо вярно? Не намерих подобна информация на сайта на колежа.
      Това пък откъде се чу? Пълна дезинформация!

      # 95
      • Мнения: X

      ...Оф, доста съм се пулила на съкращението ДГ. Имам малко дете и за мен ДГ означава детска градина, ей, така и не успях да разбера какво се има предвид с първо класиране в ДГ. Добре, че написах, хаха. ...
      Е, все пак в тема за гимназиална степен обсъждаме, не в детскоградинска Wink
      Ами така де, толкова и съм се замисляла, набързо съм минавала тези постове.
      То даже и детска градина не значи, защото са ОДЗ-та. Ама на - това ми е била първата асоциация.

      # 96
      • Мнения: 27
      Здравейте.

      Имам питане по отношение на таксата - вече от няколко места чувам, че децата приети след I класиране плащат по-високи такси - има ли нещо вярно? Не намерих подобна информация на сайта на колежа.
      Това пък откъде се чу? Пълна дезинформация!

      От родители на деца приети миналата година на II и III класиране - плащали по-високи такси, защото децата не влезли на I-во. Дъщеря ми зяви, че ако я приемат на следващо класиране няма да се запише заради по-високата такса - не и се вижда справедливо.

      # 97
      • Мнения: 5 425
      Здравейте.

      Имам питане по отношение на таксата - вече от няколко места чувам, че децата приети след I класиране плащат по-високи такси - има ли нещо вярно? Не намерих подобна информация на сайта на колежа.
      Това пък откъде се чу? Пълна дезинформация!

      От родители на деца приети миналата година на II и III класиране - плащали по-високи такси, защото децата не влезли на I-во. Дъщеря ми зяви, че ако я приемат на следващо класиране няма да се запише заради по-високата такса - не и се вижда справедливо.
      Поредният трол, може би?

      # 98
      • София
      • Мнения: 9 558
      Здравейте.

      Имам питане по отношение на таксата - вече от няколко места чувам, че децата приети след I класиране плащат по-високи такси - има ли нещо вярно? Не намерих подобна информация на сайта на колежа.
      Това пък откъде се чу? Пълна дезинформация!

      От родители на деца приети миналата година на II и III класиране - плащали по-високи такси, защото децата не влезли на I-во. Дъщеря ми зяви, че ако я приемат на следващо класиране няма да се запише заради по-високата такса - не и се вижда справедливо.

      Проверете източниците си на информация. Няма нищо вярно в горното. Колежа обявява такса за обучение, има и критерии за намаляването и, сред тях няма изискване за прием на първо класиране. Таксата се намалява единствено при доказана финансова нужда.

      # 99
      • Мнения: 1 970
      Всъщност миналата година имаше второ , за разлика от по-миналата, но дали имаше трето класиране?  Като че ли не...
      А това за таксите...
       
      Сетих се за един строителен предприемач, дето обясняваше колко били прости франсетата.... Защото на Шанз-е-лизе толкова място били оставили от двете страни... Той ако бил щял да уплътнява, уплътнява...

      Прости им Господи... Те не са виновни....

      # 100
      • В офиса
      • Мнения: 4 018
      Всъщност за това за таксите може да има следната логика. Отпускат се Х евра финансиране. От тях Х8 са за бъдещи осмокласници. Те се разпределят между всички подали заявление за стипендия. Защото ако разпределим У8 < Х8 и всички класирани и подали документи за стипендия се запишат, то няма да има следващи поканени и ще останат едни неразпределени Х8 - У8 средства, които няма да е честно да се алокират по други класове, или за други цели. Та, разпределят се Х8 средства. От всички одобрени за стипендия кандидати, потвърждават Z, на които сумарно одобрената стипендия е Z8 => се освобождават едни  Х8 - Z8  за разпределяне по поканените на второ класиране. В частния случай напълно възможно е Z8  = Х8 , или много близко до него. => поканените на второ класиране да не разполагат със стипендия. Обаче тези документи за стипендия се подават след всеки клас, така че даже и за 8-ми да нямаш, съвсем реален е шансът да имаш за 9-и, 10-и и т.н.
      Скрит текст:
      Критериите за отпускане на стипендия няма да коментирам. Моето семейство имаше една справедлива стипендия - в 9-и клас. Като се връщам назад си се чудя на акъла след като аз бях по майчинство, а мъжът ми безработен през една част от времето за което се искаха доходи за 8-ми клас и ни оцениха тотално неадекватно, с какъв акъл се хвърлихме да плащаме. Ама на - мерак беше на детето, отстрани изглеждаше уау, бяхме започнали да излизаме от финансовата дупка и вярвахме, че срещу нас има разумни хора.

      # 101
      • Мнения: 8 078
      Първите поканени за записване резерви са след крайната датата за незаписани, кандидатсвали за финансиране. Между тях може и да има деца с отпуснато финансиране, но са решили да се запишат другаде... не само заради размера на финансирането. От поканените на тези места, не всички ще кандидатстват... Съгласно тези сметки, може и тези "остващи пари" да се разпределят на по-малко кандидати Hands V

      # 102
      • Мнения: 15
      Първите поканени за записване резерви са след крайната датата за незаписани, кандидатсвали за финансиране. Между тях може и да има деца с отпуснато финансиране, но са решили да се запишат другаде... не само заради размера на финансирането. От поканените на тези места, не всички ще кандидатстват... Съгласно тези сметки, може и тези "остващи пари" да се разпределят на по-малко кандидати Hands V

      Точно така. Има семейства на първо класиране, които се отказват заради финансовата подкрепа. В същото време децата, поканени на второ класиране, могат да получат по-голяма финансова подкрепа спрямо деца от първото класиране. При определяне на финансовата подкрепа водещо е финансовото положение на семейството, а не класирането на поканеното дете.

      # 103
      • Мнения: 5 425
      Финансовата подкрепа се определя от нуждите, а не от наличния за харчене бюджет. В който смисъл разлика между класиранията няма.

      # 104
      • Отвъд алеята зад шкафа
      • Мнения: 7 331
      А какви са нуждите, доказваш доход ли? Предполагам, че са малко децата от "бедни" семейства, които кандидатстват. Логиката ми е, че всеки кандидатствал би трябвало да може да си позволи да плаща пълната такса.

      # 105
      • Мнения: 5 425
      Доходи, имущество, разходи (членове на семейството, заболявания)
      Идеята на финансовата помощ е всеки да може да си позволи​ да учи в АК.

      # 106
      • Русе
      • Мнения: 11 920
      Не знам как се определя финансирането. Племенник , на мъжовия братовчед детето,в 7 клас имаше покана  и среща с преподавателите в училището,където е бил посрещнат много добре и се е запознал с повечето от учителите. Детето има доста изяви на олимпиади по физика и математика от край време. Бащата е архитект и работи по специалността в страна с висок стандарт, майката има собствен бизнес, който напоследък не е голям разцвет обаче тя е оправна, но не избраха АК - отчасти заради финансирането, отчасти че и детето си беше избрало СМГ или НПМГ, където учи  сега и продължава да събира награди от олимпиади.

      # 107
      • Мнения: 5 425
      Отново: финансирането е според нуждите. Успехите на кандидата и на семейството не се вземат предвид за определяне на размера на помощта или на нейното отпускане.

      # 108
      • София
      • Мнения: 16 197
      А какви са нуждите, доказваш доход ли? Предполагам, че са малко децата от "бедни" семейства, които кандидатстват. Логиката ми е, че всеки кандидатствал би трябвало да може да си позволи да плаща пълната такса.
      Твоята логика не е логиката на поне половината кандидати. Всяка година има сериозна група деца от математически гимназии (5-7 клас), които се явяват "за спорта", класират се за прием (30на деца), и не се записват после. Един вид, да докажат на себе си и родителите си, че "стават". Има и сериозна група, която разчита на финансовата отстъпка.

      # 109
      • Мнения: 8 078
      И кандидатстват деца, за които Колежа е подходящото място за учене (структура и стил на обучение), но при липса на финансиране не могат да си позволят записване. Всеки си прави сметката, след като получи документите за % финансиране. Всяко семейство си има лимит "дотолкова можем да стегнем колана, нататък не става".  Някои деца с 50% финансиране се записват, други със същия % - не.

      Гледат се доходи, но и имоти, собственост и на всички членове на семейството, на децата включително.

      # 110
      • Мнения: 232
      И за тези родители, които може би няма да се чувстват комфортно с % предложение и за други, които считат по-добре да инвестират средствата си, разбира се, трябва да се каже, че АК не е най-доброто.  Не се тревожете.  Има много опции и възможности за Вашето дете.  Почти всеки път се дискутира как се отпуска помощта, но решението къде да учи Вашето дете накрая е Ваше.  Много любопитно е увеличението на броя на кандидатите тази година.  Явно 90те се завръщат с пълна сила Sad

      # 111
      • Мнения: 5 425
      Драга Мими,
      Всеки има право на мнението си, но надали има право да иска от други да го налагат.
      За близо 1000 семейства АК явно е най-доброто за децата им в момента. Още повече смятат (според мен с основание), че АК е едно от най-добрите неща, случвали се на децата им. И го споделят открито по форуми и в лични контакти.
      За доста от тях таксата не е била източник на комфорт, но пък са сметнали (и все още смятат), че напълно си заслужава.
      Да им заявявате, че ТРЯБВА да се казва на родителите на приетите кандидати, че АК не е най-доброто за тях е малко претенциозно, не намирате ли?

      # 112
      • София
      • Мнения: 5 019
      Знаят ли се вече резултатите от приема в САЩ? Някой няма ли да се похвали?

      # 113
      • София
      • Мнения: 545
      И за тези родители, които може би няма да се чувстват комфортно с % предложение и за други, които считат по-добре да инвестират средствата си, разбира се, трябва да се каже, че АК не е най-доброто.  Не се тревожете.  Има много опции и възможности за Вашето дете.  Почти всеки път се дискутира как се отпуска помощта, но решението къде да учи Вашето дете накрая е Ваше.  Много любопитно е увеличението на броя на кандидатите тази година.  Явно 90те се завръщат с пълна сила Sad
      А какво им беше на 90-те ?

      # 114
      • Мнения: 8 078
      Знаят ли се вече резултатите от приема в САЩ? Някой няма ли да се похвали?
      Честито отлично представяне на състезанието по математика (между ЕГ) и на класиране на националния кръг на НОМ Flowers Hibiscus Чакам да се похвалиш с още такива резултати!
      За US - отчитам два (от два) отказа при втори опит за конкретните университети. Целенето беше много високо, но пък сега е още по-нахъсан за успех в Европа Simple Smile Само да ми е здрав и така мотивиран, както в момента, а не като в последните 3-4 месеца!

      # 115
      • София
      • Мнения: 5 019
      Успех на момчето ти, peneva! Доколкото знам с gap year  е доста по-труден приемът. Но като цяло май в САЩ става все по-непредсказуемо кандидатстването.
      Благодаря ти!

      # 116
      • Мнения: 8 078
      Не знам за gap year (той е декларирал, че учи, не просто е в почивка...), но влияе и това, че беше в waiting list и на двата, а не се включи в "чакане на опашката"...
      Скрит текст:
      а и това, че и двата са в топ 10 на US, а единия и в world top 10
      Аз точно това очаквах всъщност, но пък съм доволна, че имаше време да разгледа опции за Европа и (силно се надявам) този път да е избрал наистина своето (място, специалност... бъдеще) Simple Smile

      # 117
      • София
      • Мнения: 1 155
      Здравейте,
      Гледам колежа търси да наемемного учители за следващата учебна година - по математика, БЕЛ, английски, история, география и т.н Това нормална практика ли е или нещо по-извънредно?
      https://www.acs.bg/bg/job-positions/

      # 118
      • Мнения: 5 425
      Здравейте,
      Гледам колежа търси да наемемного учители за следващата учебна година - по математика, БЕЛ, английски, история, география и т.н Това нормална практика ли е или нещо по-извънредно?
      https://www.acs.bg/bg/job-positions/
      Повече приети - повече учители ще бъдат нужни догодина.

      # 119
      • Мнения: 8 078
      А и чуждестранните учители са с мандат... Съвсем нормална практика Simple Smile

      # 120
      • София
      • Мнения: 1 155
      Повече приети ли? Не бях чула да увеличат бройката догодина, не е ли същата...
      Но, ок, ясно за мандатните учители, не се бях сетила.

      # 121
      • Мнения: 5 425
      Бройката се увеличава сега. А догодина приетите препчета ще се нуждаят от още учители, освен тези по английски. По някои предмети (учещи се в 8-ми клас), може би още есента.

      # 122
      • Мнения: 1 465
      За приема тази година ли казвате, че се е увеличила бройката за прием? От 100+100 наа колко става? Или нещо не съм разбрала!

      # 123
      • Мнения: 5 425
      Миналата година записаха 180. Тази се очакват 200

      # 124
      • София
      • Мнения: 5 019
      За приема тази година ли казвате, че се е увеличила бройката за прием? От 100+100 наа колко става? Или нещо не съм разбрала!

      Сегашните осмокласници са 100 + 100, т.е. една паралелка повече наесен с множество предмети. Така ще бъде приемът и на бъдещите осмокласници.

      Последна редакция: вт, 02 апр 2019, 09:47 от Prizma

      # 125
      • софия
      • Мнения: 4 985
      peneva_a, много стискам палци на младежа!
      Може ли да разкажеш за тези уейтинг листи, какво се е очаквало да направи? извинявам се ако питам глупави неща, просто никак не ми е ясно!
      Аз съм убедена, че всяко "зло" е за добро. Ще си намери своето, истинското!

      # 126
      • Мнения: 8 078
      Waiting list е "резерви" но няма пореден номер, т.е. може и да си чакаш и чакаш... но все пак си заявил интерес Simple Smile
      Скрит текст:
      Това беше миналата година, но... направи грешния избор с незаписване в перфектни (според мен де) университети, избор съгласно финансови и времеви критерии... не подаде за "изчакването" пак заради срокове... А може и това да е бил правилния избор, че да се поопари, да се поочука и да гледа малко по-реалистично... "не всичко дет фърка се руча!"

      # 127
      • Мнения: 1 465
      За приема тази година ли казвате, че се е увеличила бройката за прием? От 100+100 наа колко става? Или нещо не съм разбрала!

      Сегашните осмокласници са 100 + 100, т.е. една паралелка повече наесен с множество предмети. Така ще бъде приемът и на бъдещите осмокласници.

      Ами то и преди 3 години беше 100+100. Говоря за 2016-2017 прием.

      # 128
      • Мнения: 8 078
      Тогава бяха толкова поканените... т.е. 80+20 резерви и не поканиха повече резерви за записване Hands V

      # 129
      • София
      • Мнения: 5 019
      За приема тази година ли казвате, че се е увеличила бройката за прием? От 100+100 наа колко става? Или нещо не съм разбрала!

      Сегашните осмокласници са 100 + 100, т.е. една паралелка повече наесен с множество предмети. Така ще бъде приемът и на бъдещите осмокласници.

      Ами то и преди 3 години беше 100+100. Говоря за 2016-2017 прием.

      Моя е грешката. Предишните години приемаха по 160 ученици, от миналата година - по 180.

      # 130
      • Мнения: 5 425
      Тогава бяха толкова поканените... т.е. 80+20 резерви и не поканиха повече резерви за записване Hands V
      Ако си спомням правилно, през 2016 канеха първо 80+80, а на 20+20 обявяваха, че са резерви и ги канеха последователно (първо 11, а после 1) до запълване на 80+80 +/-
      А през 2017 поканиха 100+100 веднага. И понеже се запълни нещо като 86+87 веднага, не каниха никой повече.
      През 2018 каниха 100+100, но каниха и два пъти резерви над 100-те първоначално поканени.
      Тази година бих очаквал при силно увеличения интерес, да запълнят близо 100+100 от раз.

      # 131
      • В офиса
      • Мнения: 4 018
      2016-a поканиха 100+100, после имаше мисля 2 класирания на които каниха резерви. Но все пак финишираха със 160 бройки - 8 класа по 20

      # 132
      • София
      • Мнения: 5 019
      Останах с впечатление, че въпросът е свързан с необходимостта от нови учители в колежа и затова коментирах промяната в броя на паралелките.
      Миналата, както и тази година, приемат 180 деца, което е една паралелка повече спрямо предходните години, когато приемаха 160 деца.

      От сайта: Понастоящем колежът приема 180 кандидати, класирани на базата на техните резултати от приемния изпит.

      Приемната процедура е ясна:  канят 200 за 180 места, тъй като се знае, че не всички поканени ще се запишат /недостатъчна финансова помощ, избор на друга гимназия/. Явно се очаква 15-20 кадидати да не се запишат, ако броят на отказалите се е по-голям, се канят резерви.

      Последна редакция: вт, 02 апр 2019, 18:17 от Prizma

      # 133
      • Мнения: 1 465
      Само да уточня, че тази бройка (200 поканени) не е от миналата година, а от 2016г. И също така имаше едно или две канения на класирани след 200 до запълване на 180. Преди 2016 може да са били 160,не знам! Така че необходимостта от учители не е от миналата година и заради броя на приетите/поканените. Според мен!

      # 134
      • Мнения: 5 425
      Само да уточня, че тази бройка (200 поканени) не е от миналата година, а от 2016г. И също така имаше едно или две канения на класирани след 200 до запълване на 180. Преди 2016 може да са били 160,не знам! Така че необходимостта от учители не е от миналата година и заради броя на приетите/поканените. Според мен!
      Това, което чух на отчетно-изборното събрание на родитело-учителската асоциация в началото на годината от Президента на АК е, че планират/очакват увеличение в броя на ПРИЕТИТЕ ученици. Според мен оттам и назначаването на още учители.

      # 135
      • софия
      • Мнения: 4 985
      До 2017 вкл. приемаха 160 деца. 2017 беше и изненадващата година, когато не поканиха никакви резерви. Следващата година увеличиха бройката на 180. И в двата случая канеха/канят първите 100+100. После ако има места канят според успех независимо от пола.
       

      Последна редакция: вт, 02 апр 2019, 19:16 от Амели

      # 136
      • София
      • Мнения: 9 558
      От миналата година новоприетите деца са с една паралелка повече. 2017 година 160 деца бяха разпределени в 8 паралелки, през 2018 - 180 в 9, т.е приеха с 20 деца повече.
      Какво е значението колко са поканили първоначално и колко са поканили допълнително? Фактът е, че сегашните осмокласници са с една паралелка повече от випуска на дъщеря ми, която в момента е девети клас.

      # 137
      • Мнения: 5 425
      Я, как всеки помни ситуацията в годината, когато му е кандидатствало гарджето! Grinning

      # 138
      • Мнения: 5 639
      То туй е и бизнес, не е само да ограмотяваме колониите.

      # 139
      • Мнения: 1 970
      Biznes силно казано. По-скоро самоиздръжка, от едно известно време. преди ги спонсорираха. отчетите са публични, за разлика от доста други частни гимназии...
      Тоя кампус струва десетки хиляди месечно като издръжка.
      Отделно учители, лабове, оборудване на клубове, ремонти...
      Но си прав, няма фри лънч.

      # 140
      • София
      • Мнения: 1 155
      Ясно, благодаря. Това исках да разбера дали има нова паралелка от следващата учебна година, но явно не (от миналата година са 9 паралелки).
      Интересно ми е, ако пък да вземат всичките поканени 100+100 да се запишат, ще трябва и 10-та паралелка да отварят. Grinning Но иначе, много умно са го измислили, де.

      # 141
      • Мнения: 5 425
      Тези от миналата година са учили досега предимно английски. От догодина ще поискат още учители. Да не говорим, че е една нова паралелка НА ВИПУСК. Тепърва ще стават две, три...пет общо в повече от преди.

      # 142
      • Мнения: 5 639
      София расте, трябва да се отговаря на потребностите. В следващите 3-5 години местата в добри ЧУ ще са кът.

      # 143
      • На топло в неговото сърце.
      • Мнения: 3 459
      Напълно съм съгласна с теб. Дано да успеем да влезе тийна. Така ме притеснява това чакане, че... Абе пия бяло вино 🥂

      # 144
      • Мнения: 5 639
      Стискам палци. Ако аз решавах, от догодина таксите 6600Е. Шегувам се, ама при тая навалица.

      # 145
      • Мнения: 7 159
      "Бленуваме, че Биляна лети сред най-живописните облаци и е открила своите смисъл, радост и покой. В отговор на трагична вест за смъртта й се присъединяваме към скръбта от дълбоката загуба и изразяваме най-сърдечните си съчувствие и съболезнования към близките, съучениците и приятелите на Биляна, випуск 2019."
      ***
      Това написа АК на страницата си във фейсбук.

      Моля, нека бъдем човеци в този момент и замълчим за минута!

      # 146
      • Мнения: 5 425
      Някои моменти от живота са грозно жестоки...



      Завършването на този випуск няма да бъде толкова радостно, колкото заслужават...

      # 147
      • софия
      • Мнения: 4 985
      Само няколко дни преди да отлети от този свят, това финно момиче представи произведението от линка на класическия концерт в колежа.....
      Възхищавах се на финеса и добротата, които излъчваше! Прекрасно дете!
      Много се надявам нейните съученици и приятели да преминат максимално леко нататък....
      Светъл път на цялото семейство!

      https://youtu.be/9E6b3swbnWg

      # 148
      • София
      • Мнения: 9 558
      Днес детето отиде на училище с еднин слънчоглед в памет на Биляна.
      Да почива в мир цялото семейство Sad

      # 149
      # 150

      Общи условия

      Активация на акаунт