Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? ТЕМА 15

  • 37 984
  • 754
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 9 881
Протокол за показанията на уредите задължително.
За парното - след като толкова години сте го плащали, значи знаете абонатния номер. В сайта на топлофикация си проверявате изравнителната сметка с този абонатен номер и чиста работа.
Годишен отчет на парното вероятно е имало съвсем скоро, ако не - до седмица-две ще дойдат. Всеки топлинен счетоводител дава екземпляр от отчета на потребителя срещу подпис. В този отчет има записани показанията на уредите и разликата с миналата година (ако уредите не са с дистанционно отчитане).  Общо взето е трудно да стане грешка при отчитането, на вас са ви нужни най-вече показанията на топлия водомер. Направете си копие от този протокол, за да може след това да се оправите с хазяите с изравнителната сметка.
При надплащане, от топлофикация започват да приспадат следващите сметки от тези пари, ако собственика не си ги поиска кеш.
Та съвета ми е - следете сайта на топлофикация всеки месец, сметките излизат около 20 число, плюс 2-3 дни. Принтирайте тези сметки, защото с изравнителната сметка се изчистват всички неплатени месечни сметки от вече изминалия сезон и остава само изравнителната, ако има за доплащане.
За чистенето - и аз мисля, че след като си изнесете багажа, можете да минете с метла/прахосмукачка и малко с парцал, ако има очевидна нужда от парцала. Чак за фирма да се бъркате, определено би било излишно. Казвам това на базата на описанието на апартамента, от гледната ми точка на наемодател.
Ако ще искате да ви приспадат разходите за почистване от фирма, при положение, че след това апартаментът трябва да мине поне освежителен ремонт - аз не бих се съгласила на подобен вариант. Миене на прозорци преди ремонт е напълно излишно.

# 496
  • Мнения: 1 195
Включвам се и аз с едно питане, но не съм сигурна дали е в правилната тема. Роднина ще идва да учи в СУ, ще бъде в Ректората или в журналистическия факултет. Не съм наясно с наемите в района, но предполагам са доста високи. Чудя се, кои квартали да предложа за търсене на имот? Момчето никога не е живяло тук, така че София му е напълно непозната. Търси се едностаен, двустаен или имот с опция за съквартирант за поделяне на наема. Извинявам се, ако въпросът ми не е за тази тема.

# 497
  • Мнения: X
Ако са ги вложили в друг, а не са ги метнали от терасата - да Smiley
Ти сериозно ли мислиш, че като взимаш допълнително по 170 лева месечно, ще забогатееш? Особено, ако си пенсионер или на не много висока заплата. В София парите хвърчат бясно и подобна сума не може да оправи семейния бюджет.

# 498
  • София
  • Мнения: 6 024
Включвам се и аз с едно питане, но не съм сигурна дали е в правилната тема. Роднина ще идва да учи в СУ, ще бъде в Ректората или в журналистическия факултет. Не съм наясно с наемите в района, но предполагам са доста високи. Чудя се, кои квартали да предложа за търсене на имот? Момчето никога не е живяло тук, така че София му е напълно непозната. Търси се едностаен, двустаен или имот с опция за съквартирант за поделяне на наема. Извинявам се, ако въпросът ми не е за тази тема.
Да погледне Фейсбук групите. Там си има специални групи, в които се дават обяви за само стая от вече нает апартамент. Щом се търси по - бюджетно решене, най-добре е да е в по-отдалечени квартали, например по линията на метрото , Но така че с една линия да стига до Ректората. Другото е с 1 транспорт, да речем кв.Хаджи Димитър и оттам с тролея буквално за няколко спирки е на Журналистически или Ректората.

# 499
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
Момичета, когато влязохме в жилището, то вече беше след 6 години ремонт, които е включвал - махане на тапети и боядисване с латекс, махане на паркет от две стаи и слагане на ламинат, подмяна с нов на балатума в коридора и кухнята. Прозорците са си дървени, в банята си е на мозайка и плочки както са го издали преди 35 години блока ... НО беше чисто и уютно, бяха се постарали хората да изчистят много, много добре, за това ми е кофти да мина само с метлата ..., а нямам времето да изчистя по този начин ... От друга страна, не са ни притеснявали хората с нищо, ние сме си плащали наем и сметки ВИНАГИ навреме и няма драми Simple Smile За юни е платен наема както обикновено в края на месец май, сметките за месец юни - топла вода за май, ток (до средата на юни, вода) ще ги платя тези дни ... И реално остава от депозита да се плати за половин месец ток, студена и топла вода за юни, което наистина ще е 120-130 лв. най-много ... Другите пари съм убедена, че няма да се върнат, просто защото наистина се използат за подкрепа към заплатите на наемодатеите, а и ще кажат, че трябва да пребоядиват и не им връщаме жилището така както сме го наели ..., което е факт предвид изминалите години, но тях това няма да ги вълнува... Както и пари от изравнителните сметки за парното няма да се върнат... Да не говорим, че от 6 месеца им плащам такса "собственост" по 8 лв., пари които етажната собственост си ги събира и са за сметка на собствениците, но понеже тях не могат да ги хванат ме накараха аз да ги плащам и "да си се разбера с тях", както и платих 12 лв. за чипове за входната врата, която сложиха преди месец и ще им дам на тях при изнасянето ... Жестове и ненамеса са имали и те като ни допуснаха да превърнем апартамента им в дом за нашите деца и по никакъв начих за нищо не се натрапиха в ежедневието ни, но и ние като сме се стремяли да бъдем винаги максимално коректни ... Та, за това ми е ... сконфузно да мина само с метлата при изнасянето ...

# 500
  • Мнения: X
Виж, не искам да съм груба, но това че ви били позволили да превърнете жилището в свой дом, ми боде очите. Нито са го направили даром, нито са ви направили компромис за нещо, даже са ви оставили да хвърляте ресурси, които те трябвада отделят. Била си изрядна винаги. Но както те нямат излишни пари, така и ти нямаш. Разликата е, че те имат жилище за даване под наем, а ти няма да имаш тези уж дребни суми приход.
Доколкото мога да сметна, депозитът ви тъкмо ще отиде за сметки, освежаване (ако поискат) и почистване (ако поискат). Всичко ви е пито-платено. Защо се мъчиш да си създаваш грижи?

Последна редакция: пт, 14 юни 2019, 14:09 от Анонимен

# 501
  • София
  • Мнения: 6 024
Почти безобидн@, както си решиш. Ние само даваме свое мнение
За 6-7 години живот в апартамента, вие сте дали на хазяите над 40 хил лева общо, без те да вложат 1 лев в ремонт. Нито пък ремонт е правен непосредствено преди да се нанесете, нали така, или греша?
Влизате им в положението че депозита от 500 лева няма да го върнат заради амортизация, няма да върнат изравнителни пари от ТЕЦ-а, вие искате да почистите с фирма за 300 лева, ами Ok. Смятам че е неразумно. Но пък дори да сте общо 1000 лева вътре от всичко това, щом чистата съвест и добрите отношения са по-важни за вас, добре.
И това може да се разбере, ....донякъде.... Thinking

# 502
  • Мнения: 19 525
Ама как така ще плащате чиповете на наемодателите? Те са си тяхна грижа, както и таксата за входа, освен ако друго не сте се разбрали. Мога да си обясня подобно поведение само ако наемът за подобно жилище в действителност е много по-висок на пазара и на практика сте живяли доста години там "на далавера".
Но така или иначе аз съм за чистите отношения и тези на собствениците са си за тях, за вас остават наемите и платените сметки за парно, ток и вода. При върнат депозит - не си обяснявам защо няма да ви връщат депозита. Той си е депозит, не е наем.

# 503
  • Мнения: 2 471
За юни е платен наема както обикновено в края на месец май, сметките за месец юни - топла вода за май, ток (до средата на юни, вода) ще ги платя тези дни ...

Надали са кой знае каква сума, но защо ще ги плащате като депозит няма да видите така или иначе. Нека ги удържат от депозита.

# 504
  • Мнения: 2 681
А защо групово решихте, че няма да върнат депозита и изравняването  на парното?
Питахте ли ги, отказаха ли?
Аз бих ги попитала преди да се настройвам предварително.
Милитана, таксата за входа е грижа на  живущия в апартамента.
А от наема е трябвало да извадят таксата за ремонти, която се събира.
Напр. 800 лв - 8 лв = 792 лв за получаване от собствениците.
Не бих чистила с фирма - излишно е. Все ще трябва да се боядиса и поправи нещо.

# 505
  • Мнения: X
Таксата за входа е за живущите, тя е за редовни разходи като почистване например, касае текущо потребление.
Чиповете за асансьора и входа обаче са си към жилището, не към ползуването от наемателите. Чип се плаща от наемател, ако е загубил стария, иначе не.

# 506
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
...
Питахте ли ги, отказаха ли?
...

Питах. Казаха, че трябва да се пребоядиса, за да могат да пуснат жилището отново като обява и за това няма да върнат депозит, защото са щели да останат 300-350 лв. след като платят сметките ... Аз също давам малко жилище под наем в друг град и отделям по 10-15% от наема всеки месец, точно за амортизация ... Допитах се до вас, защото аз като наемодател, получавайки предизвестие и знаейки, че депозита е много по-голям от сметките, ще кажа да се преведат по-малко пари за последният наем, още повече като си следя сметките и знам, че ще има и надвзети пари от парното. За това като се сблъскам с коренно противоположно, на моето виждане за нещата ... Започвам да се питам дали няма "повреда в моя телевизор"...
Както и да е ... Няма да се тормозя с координирне на фирма за основно почистване, ще почистя аз за 2-3 часа след окончателното изнасяне доколкото мога и така ...
Благодаря на отзовалите се!

# 507
  • Мнения: 2 471
...
Питахте ли ги, отказаха ли?
...

Питах. Казаха, че трябва да се пребоядиса, за да могат да пуснат жилището отново като обява и за това няма да върнат депозит, защото са щели да останат 300-350 лв. след като платят сметките ... Аз също давам малко жилище под наем в друг град и отделям по 10-15% от наема всеки месец, точно за амортизация ... Допитах се до вас, защото аз като наемодател, получавайки предизвестие и знаейки, че депозита е много по-голям от сметките, ще кажа да се преведат по-малко пари за последният наем, още повече като си следя сметките и знам, че ще има и надвзети пари от парното. За това като се сблъскам с коренно противоположно, на моето виждане за нещата ... Започвам да се питам дали няма "повреда в моя телевизор"...
Както и да е ... Няма да се тормозя с координирне на фирма за основно почистване, ще почистя аз за 2-3 часа след окончателното изнасяне доколкото мога и така ...
Благодаря на отзовалите се!

Две неща бих могла да кажа.

1. Не плащайте "тези дни" сметките.
2. Не бих намалила последния наем на собствените си наематели. В договора изрично пише, че депозитът не може да служи за последен наем. Като се разделите, приспадате неплатените сметки и щети и връщате разликата и то срещу разписка, че са си получили остатъка от депозита и нямат претенции. Допълнение: Както всичко е наред, идея нямате с какви щети може да ви оставят при изнасянето.

За жилище без ТЕЦ, като засечем уредите, веднага изчислявам по цени от последите фактури за ток и вода колко ще се дължи от наемателите и им връщам разликата на първата ни и единствена среща по предаване на апартамента. Това, разбира се, правя с удоволствие за хора, с които сме били в коректни отношения. Иначе връщам разликата след като излезнат и последните фактури. За жилище с ТЕЦ за съжаление това е невъзможно.

Последна редакция: пт, 14 юни 2019, 15:38 от :::

# 508
  • Мнения: 9 714
На мен пък ми се струва много 300 лв за почистване на необзаведен апартамент. То буквално е само едни подове, кухня и баня, които не вярвам да са огромни. Иначе ако няма никакви щети по апартамента не виждам защо да ви задържат депозита. За пребоядисване? Та те преди вас не са били боядисали прясно, не са и инвестирали в подобрения през всичките тези години. Още по-малко пък трябва да ви вълнува какво си подпомагат с вашите 170 лв. Съжалявам, че хората имат явно някакви финансови затруднения, но все пак не сте роднини, имате си един вид бизнес отношения.

# 509
  • Мнения: 18 666
В такъв случай не плащайте последните сметки, гледайте да сте някъде около нулата.

Общи условия

Активация на акаунт