На кои хора им е по-леко?

  • 3 294
  • 72
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 5 262
Ами не. Аз не общувам с въпросната съседка, защото нямам това време за общуване по съседски. Поздравяваме се, търпим си едно друго без разправии като кучета, храсти, грилове и пр. Проблема сега е , че нещо ми пречи повече от другите неща, но има решение. Ще я оставя да се самокоригира и после ще видим.

# 61
  • Мнения: X
За съжаление аз съм определено от тези, дето предпочитат превенцията! Не да я предпочитам, а едва ли не е единствения вариант. Толкова е натоварващо, че дори не мога да ви опиша. Както тук споменахте-аз сама си измислям проблемите и нещата, които ми отнемат свободното време, тюхкам се и мрънкам колко съм изморена и как не ми стига времето за нищо и в същото време продължавам по същия начин, измисляйки си все нови и нови ангажименти. Напълно осъзнавам как сама вгорчавам живота си. Това е поредната лоша черта в характера, наследена от отровен родител. Като пример мога да дам, че си плащам сметките (битови) в същия ден в който излязат или макисмум ден-два след това. Отложа ли-просто не мога да спра да мисля за това. Скоро се захванах да сканирам всякакви документи (нотариални актове, паспорти, документи на колите, актове за раждане) на цялото семейство, защото все си мисля, ако ги изгубим или стане пожар (къде ще си нося нотариалният акт, че да го изгубя?) да ги имам на електронен носител. Кой нормален човек прави така? Ако колата се развали (нещо дребно, което не ѝ пречи на движението) трябва веднага да иде на майстор. Същото е и за нещо в къщи-просто в деня, в който се е повредило трябва да се оправи. Аз съм страшно контролиращ и отговорен човек, страх ме е от всичко ново и непознато в живота ми (било то и приятно) и затова се старая да минимизирам риска от неочаквани ситуации в живота си. Поне аз така си обяснявам нещата....

# 62
  • Португалия
  • Мнения: 3 953
До скоро работих за такъв човек- все едно бившия ми шеф описваш!
Мисля,че страхът е основният проблем- тук казват:" липсват му дробове",т.е. въздух за да диша свободно, или свободата да диша с пълни сили и да живее...

# 63
  • Мнения: 5 262
Netflix Аз го разбирам това и аз мога да стигна до такава невроза ако не внимавам . Затова и пуснах темата. Как да избираме нещата, които са задължителни и неотложни и да не се претоварваме с другите. Т.е останалите да ги караме по-леко.
Mamagemelar невроза е това според мен. Не е рядко даже. Затова питам.

# 64
  • Мнения: X
Аз и до сега нося белезите от възпитанието на баща ми, въпреки, че съм възрастен човек със собствено семейство и отдавна не поддържам връзка с него. Той винаги намираше за какво да се скара, без значение темата на разговора, така ще извърти нещата, че да ме увика, да ми се скара. И затова (предполагам само) се опитвам всичко в живота ми да е наред (това което зависи от мен разбира се), като по конец, за да минимизирам риска от скандал (неясно с кого, предвид годините ми както отбелязах). Много, много ми е трудно, но не знам как да го преодолея (ходила съм за кратко при терапевт, колкото може би да осъзная горните неща, но така и не се стигна до преодоляването им). Така че съвети как да се "отпусна" и да го карам по-ларж, приемам всякакви...

# 65
  • Португалия
  • Мнения: 3 953
Ти половината път си го минала.
Дишане в дан- тиен, медитация ,мудра за центриране...
https://jim.alle.bg/%D0%B9%D0%BE%D0%B3%D0%B0/%D0%BC%D1%83%D0%B4% … 0%B5%D1%82%D0%B5/

# 66
  • Мнения: 5 262
Аз съм чела че е добре да си направиш таблица с 4 полета >
задължителни и неотложни  - например сметка за ток със срок веднага
незадължителни, но неотложни  - например видяла си интересна постановка в театъра за довечера
задължителни, но отложими - например трябва да си резервираш хотелче за ски зимна отпуска, която си пуснала, но ... още се чудиш къде точно и може да се почудиш още няколко седмици и месеци
незадължителни и отложими - имаш намерение някой ден да се се събереш с приятелки да те научат да гледаш на кафе


Сега на теб, а и на мен основната задача е да сложим правилно нещата по категории и ... наистина д аги слагаме по категории когато се появят , а не да изпадаме в паника при всяко възникнало задание .

Това в общи линии според кеото четох. Сега се опитвам да се ориентирам кой как и кога и по какъв критерий кое къде слага

# 67
  • Мнения: X
Скрит текст:
За съжаление аз съм определено от тези, дето предпочитат превенцията! Не да я предпочитам, а едва ли не е единствения вариант. Толкова е натоварващо, че дори не мога да ви опиша. Както тук споменахте-аз сама си измислям проблемите и нещата, които ми отнемат свободното време, тюхкам се и мрънкам колко съм изморена и как не ми стига времето за нищо и в същото време продължавам по същия начин, измисляйки си все нови и нови ангажименти. Напълно осъзнавам как сама вгорчавам живота си. Това е поредната лоша черта в характера, наследена от отровен родител. Като пример мога да дам, че си плащам сметките (битови) в същия ден в който излязат или макисмум ден-два след това. Отложа ли-просто не мога да спра да мисля за това. Скоро се захванах да сканирам всякакви документи (нотариални актове, паспорти, документи на колите, актове за раждане) на цялото семейство, защото все си мисля, ако ги изгубим или стане пожар (къде ще си нося нотариалният акт, че да го изгубя?) да ги имам на електронен носител. Кой нормален човек прави така? Ако колата се развали (нещо дребно, което не ѝ пречи на движението) трябва веднага да иде на майстор. Същото е и за нещо в къщи-просто в деня, в който се е повредило трябва да се оправи. Аз съм страшно контролиращ и отговорен човек, страх ме е от всичко ново и непознато в живота ми (било то и приятно) и затова се старая да минимизирам риска от неочаквани ситуации в живота си. Поне аз така си обяснявам нещата....
Я, имала съм близначка. Единствената разлика е, че мен всичко това не ме уморява, а се чувствам екстра така.

# 68
  • Португалия
  • Мнения: 3 953
[quote author=bella_ciao link=topic=1126757.msg39021900#msg


Сега на теб, а и на мен основната задача е да сложим правилно нещата по категории и ... наистина д аги слагаме по категории когато се появят , а не да изпадаме в паника при всяко възникнало задание .

Това в общи линии според кеото четох. Сега се опитвам да се ориентирам кой как и кога и по какъв критерий кое къде слага
[/quote]
Т.е. ще се опитваш да подреждаш след вечно разрушаващ подредбата, и така до безкрай...вместо да се опиташ да научиш разрушителят на разумно поведение.

# 69
  • Мнения: 5 262
Цитат на: bella_ciao link=topic=1126757.msg39021900#msg


Сега на теб, а и на мен основната задача е да сложим правилно нещата по категории и ... наистина д аги слагаме по категории когато се появят , а не да изпадаме в паника при всяко възникнало задание .

Това в общи линии според кеото четох. Сега се опитвам да се ориентирам кой как и кога и по какъв критерий кое къде слага
Т.е. ще се опитваш да подреждаш след вечно разрушаващ подредбата, и така до безкрай...вместо да се опиташ да научиш разрушителят на разумно поведение.

извинявай но не те разбрах. може ли да ми поясниш?

# 70
  • Португалия
  • Мнения: 3 953
Опитите да систематизираш задачите си, аз ги наричам безсмислени опити за овладяване на неподреден ум.
По- скоро,трябва да търсиш хармония и усещане за достатъчност у себе си. После ще дойде и по- философското разбиране и поглед върху ситуациите, а от там ще отпадне и голяма част от планирането и нуждата да контролираш.
Сигурна съм,че няма обща рецепта, казвам какво съм опитвала аз. Имах периоди на паника преди години и все още усещам ,че мога и да се подхлъзна,ако се разконцентрирам.
Концентриране,имам предвид само и единствено- здравословен егоизъм!

# 71
  • Мнения: 5 262
Аз имах в предвид човек бързо да може да си каже доколко трябва дасе хвърли върху нещо и с каква скорост и с колко стрес.
Ако се неврираш да правиш нещо , за да се захванеш с друго защото другото е до веднага  ...  не е ли по добре първо да направиш второто и първото да изчака.
Както и да е на мен метода много ми помага. Всеки с неговите си философии. То е ясно.

# 72
  • София
  • Мнения: 38 484
Аха. Ето го разковничето. Ами поздрави я, усмихни й се, подари й едно цвете със саксия. Пък да видиш как ще стане и работата с кофите.

Общи условия

Активация на акаунт