Наследствено право

  • 3 647
  • 97
  •   1
Отговори
  • Мнения: 561
Здравейте! Ще се обърна към адвокат, но съм с малко бебче и не знам кога ще имам възможност да отида. Затова първо да задам въпросите си тук, ако някой има отговор- ще съм благодарна.
Първо да започна с това, че имам сестра, и двете сме пълнолетни. Майка ни почина преди 3 год. и от тогава баща ми е женен за нова жена, която има един син. Тя и баща ми си взеха апартамент и сега искат да продават къщата, която баща ни и майка ни купиха, още докато тя беше жива. Ето и въпросите ми:

1. Съпругата на баща ми наследява ли дял от къщата?
2. Могат ли да продадат къщата без наше съгласие със сестра ми, или само без мое съгласие? И ако може каква е процедурата? По съдебен път ли?
3. Баща ми изтегли кредит с нея за купуването на новия апартамент. Ако не дай си Боже нещо стане с баща ми, заема на нас със сестра ми ли се пада или на жена му?

Ще се радвам, ако някой се отзове. Благодаря

# 1
  • Мнения: X

1. Съпругата на баща ми наследява ли дял от къщата?

Ако баща ви почине и къщата още не е продадена, съпругата му ще наследи дял.


2. Могат ли да продадат къщата без наше съгласие със сестра ми, или само без мое съгласие? И ако може каква е процедурата? По съдебен път ли?

Ако къщата е била в СИО по време на брака на майка Ви и баща Ви не могат.

3. Баща ми изтегли кредит с нея за купуването на новия апартамент. Ако не дай си Боже нещо стане с баща ми, заема на нас със сестра ми ли се пада или на жена му?

Пада се на всички наследници.

# 2
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Здравейте! Ще се обърна към адвокат, но съм с малко бебче и не знам кога ще имам възможност да отида. Затова първо да задам въпросите си тук, ако някой има отговор- ще съм благодарна.
Първо да започна с това, че имам сестра, и двете сме пълнолетни. Майка ни почина преди 3 год. и от тогава баща ми е женен за нова жена, която има един син. Тя и баща ми си взеха апартамент и сега искат да продават къщата, която баща ни и майка ни купиха, още докато тя беше жива. Ето и въпросите ми:

1. Съпругата на баща ми наследява ли дял от къщата?
2. Могат ли да продадат къщата без наше съгласие със сестра ми, или само без мое съгласие? И ако може каква е процедурата? По съдебен път ли?
3. Баща ми изтегли кредит с нея за купуването на новия апартамент. Ако не дай си Боже нещо стане с баща ми, заема на нас със сестра ми ли се пада или на жена му?

Ще се радвам, ако някой се отзове. Благодаря

Наложително е да се посъветваш с адвокат.

От това, което знам от житейски опит:

1. След като майка ти е починала, нейни наследници сте баща ти, ти и сестра ти. Тя би наследила дял, ако баща ти, не дай Боже, почине.
2. Не, не могат. Къщата може да се продаде от баща ти, сестра ти и теб. Без твое и на сестра ти съгласие не може.
3. Ако нещо се случи с баща ти, кредитът трябва да се изплати от наследниците: настоящата му жена, ти и сестра ти.

Пожелавам ти успех!

# 3
  • Мнения: 561

1. Съпругата на баща ми наследява ли дял от къщата?

Ако баща ви почине и къщата още не е продадена, съпругата му ще наследи дял.


2. Могат ли да продадат къщата без наше съгласие със сестра ми, или само без мое съгласие? И ако може каква е процедурата? По съдебен път ли?

Ако къщата е била в СИО по време на брака на майка Ви и баща Ви не могат.

3. Баща ми изтегли кредит с нея за купуването на новия апартамент. Ако не дай си Боже нещо стане с баща ми, заема на нас със сестра ми ли се пада или на жена му?

Пада се на всички наследници.


Много ви благодаря за разяснителните коментари! От първия въпрос => че баща ми, ако продаде сега къщата тя няма да получи дял сега, а само ако той почине и тя не се е продала?
А какво означава “СИО”?

# 4
  • София
  • Мнения: 17 812
Ако къщата е СИО, то баща ви понастоящем има 3/4 от нея (половината от СИО и половината от дела на майка ви). Вие имате по 1/8.
Не, не може да я продаде без съгласие, но ако не сте в добри отношения, по- добре да се съгласите и да ви наплати дяловете. Тъй като при много разправии може да отиде на публична продан и да се продаде по- евтино.
След смъртта на баща ви детето му от новата жена също ще е наследник, както и тя.

Съветвам ви да не оставате в такава конфигурация с много наследници и предвид малкия размер на дяловете ви те да бъдат изплатени от баща ви.

СИО е съпружеска имуществена общност= всичко, придобито по време на брака освен наследства, е 1/2 на единия и 1/2 на другия.

Последна редакция: сб, 02 ное 2019, 23:02 от The Catcher in the Rye

# 5
  • Мнения: 561
Ако къщата е СИО, то баща ви понастоящем има 3/4 от нея (половината от СИО и половината от дела на майка ви). Вие имате по 1/8.
Не, не може да я продаде без съгласие, но ако не сте в добри отношения, по- добре да се съгласите и да ви наплати дяловете. Тъй като при много разправии може да отиде на публична продан и да се продаде по- евтино.
След смъртта на баща ви, детето му от новата жена също ще е наследник, както и тя.

Съветвам ви да не оставате в такава конфигурация с много наследници и предвид малкия размер на дяловете ви, те да бъдат изплатени от баща ви.

СИО е съпружеска имуществена общност= всичко, придобито по време на брака освен наследства, е 1/2 на единия и 1/2 на другия.

Благодаря за професионалното изказване. Все пак нещо не ми е ясно от следното:
“Не, не може да я продаде без съгласие, но ако не сте в добри отношения, по- добре да се съгласите и да ви наплати дяловете. Тъй като при много разправии може да отиде на публична продан и да се продаде по- евтино. ”
Нали не може да се продаде без наше съгласие, как ще стане да се обяви за публична продан? 🤔

# 6
  • Мнения: X
Като не се разберете помежду си, баща Ви както и всеки друг наследник може да заведе дело за съдебна делба, чийто изход най-често е публична продан, при която печеливши от наследниците няма. Затова се съгласявайте на продажба със сестра си, вземайте по една осма от цената и това е. Друг полезен ход нямате.

# 7
  • София
  • Мнения: 17 812
Защото съдебните дела за делба са едни от най- проточващите се, ако не е налице доброволна делба. И обикновено се стига до публична продан.

# 8
  • Мнения: 561
Като не се разберете помежду си, баща Ви както и всеки друг наследник може да заведе дело за съдебна делба, чийто изход най-често е публична продан, при която печеливши от наследниците няма. Затова се съгласявайте на продажба със сестра си, вземайте по една осма от цената и това е. Друг полезен ход нямате.

Ясно, така ще направим значи. А в случая с новия апартамент имаме ли със сестра ми дял, или те при купуването пишат документ за дялба?

# 9
  • София
  • Мнения: 17 812
Ще имате, като почине баща ви. За наследство се говори при смърт, а не приживе Laughing.

# 10
  • Мнения: X
Както са Ви казали, нищо нямате при жив наследодател, който може да прави каквото си иска с имуществото си без да Ви пита.

# 11
  • here and now
  • Мнения: 4 283
Ако апартамента е на баща ви и новата му жена по 50% и:
Ако баща ви почине, то новата му жена наследява 1/3 и вие със сестра ти също по 1/3.
Ако новата му жена почине преди него, то баща ви наследява половината от нейния дял, а другата половина наследява нейното дете.
Ако имат кредит, наследява се и кредита.
Можете да се откажете от наследство(след като баща ви почине). Тогава наследявате нищо, нито части от апартамента, нито части от кредита.

# 12
  • Мнения: 561
Много ви благодаря за изчерпателните отговори! Бяхте ми страшно полезни 🍀🍀🍀

# 13
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Аз мисля, че имате по - големи дялове със сестра Ви. Ако къщата е придобита по време на брака на родителите , двете деца наследявате по 1/6, а баща Ви -4/6. Баща ви може да прехвърли дяловете си на новата съпруга. За да избегнете подобни усложнения се споразумейте да Ви изплати дяловете на разумна цена. Предполагам, че новата му "любов" ще изисква да прехвърли новия апартамент на нейно име. Ако има лоялен роднина от страна на баща Ви, да съдейства като медиатор. Той трябва да Ви осигури наследство.

# 14
  • Мнения: X
Аз мисля, че имате по - големи дялове със сестра Ви. Ако къщата е придобита по време на брака на родителите , двете деца наследявате по 1/6, а баща Ви -4/6.

Да, те наследяват по 1/3 от майка си, бащата също. Другата 1/2 си е негова, не я наследява, но в крайна сметка са така дяловете.

# 15
  • Варна
  • Мнения: 14 547
По закон, бащата трябва да предложи първо на вас, със сестра Ви да изкупите  дяловете му. След това   имота се предлага на купувач. Ако къщата има сантиментална стойност и със сестра Ви имате средства, можете да изкупите дяловете на бащата. Трябва да се договорите. Все пак сте му деца и би могъл да подходи отговорно.

# 16
  • Мнения: 561
По закон, бащата трябва да предложи първо на вас, със сестра Ви да изкупите  дяловете му. След това   имота се предлага на купувач. Ако къщата има сантиментална стойност и със сестра Ви имате средства, можете да изкупите дяловете на бащата. Трябва да се договорите. Все пак сте му деца и би могъл да подходи отговорно.

Никак не е отговорно да теглиш заем за 7 години по 1200 лв на месец - 600 лв той и 600 тя,  при положение че той е на 55 год. и заплатата му е 1000 лв.. Най- лошото е, че той забрави семейството си заради нея, а уж кръвта вода не ставала. Но ето че и закона е на нейна страна в случая и нищо не можем да направим, за да възпрем продажбата, след като сме на по 20 год със сестра ми и нямаме възможност да му изкупим дяловете, няма и на кой да разчитаме да ни подкрепи, баба и дядо са на 80 год и вече не са много в час. Просто законът в България за пореден път ме разочарова 😕

# 17
  • Мнения: 19 092
По закон, бащата трябва да предложи първо на вас, със сестра Ви да изкупите  дяловете му. След това   имота се предлага на купувач. Ако къщата има сантиментална стойност и със сестра Ви имате средства, можете да изкупите дяловете на бащата. Трябва да се договорите. Все пак сте му деца и би могъл да подходи отговорно.

Никак не е отговорно да теглиш заем за 7 години по 1200 лв на месец - 600 лв той и 600 тя,  при положение че той е на 55 год. и заплатата му е 1000 лв.. Най- лошото е, че той забрави семейството си заради нея, а уж кръвта вода не ставала. Но ето че и закона е на нейна страна в случая и нищо не можем да направим, за да възпрем продажбата, след като сме на по 20 год със сестра ми и нямаме възможност да му изкупим дяловете, няма и на кой да разчитаме да ни подкрепи, баба и дядо са на 80 год и вече не са много в час. Просто законът в България за пореден път ме разочарова 😕

С 1000 лева заплата е странно как са му дали кредит с месечна вноска от 600 лева. Виж нотариалния акт на къщата, да не би да е собственост само на баща ти. Ако е така, изобщо няма нужда да ви искат съгласие за продажба, да ви изкупуват дялове и пр.

Ако нямаш достъп до нотариалния акт, можеш да провериш с ЕГН на майка ти в Имотния регистър какви имоти има. Справката беше нещо от сорта на левче.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 1 860
В имотния регистър проверете какво е притежавала майка ви, трябва ви удостоверение за наследници (издава се от ГРАО към всяка община). Тази къща вашите родители ли са я закупили по време на брака си или е наследство на някой от двамата?
При всички положения ви трябва адвокат, който да ви представлява със сестра ви. При продажба на имоти много често сделката се изповядва на цена съвсем различна от реалната, което крие рискове при разпределянето на парите по дялове в последствие. Не се съгласявайте да дадете пълномощно под какъвто и да е било предтекст на баща си (има огромна вероятност да не получите нищо след това), ако трябва да се ходи някъде отивате тримата, на сделката отново тримата (вие със сестра ви с документи издадени от вашата банка за банковите ви сметки). Документите, които се изваждат при продажба също струват пари, така че предвидете и този разход съответно по 1/6 за вас и сестра в и 4/6 за баща ви. Да не забравите за пълномощното!!! Собствената ми майка ме ощети за един общ наследствен имот, при мен не е фатално(имаме си имоти), но вие сте много млади и тези пари са ви необходими  предполагам.

# 19
  • Мнения: 19 092
А сестра ти всъщност на колко е години? Писала си, че си на 26, преминала си възрастта за задължителна издръжка и подпомагане. Тя, ако е под 26 и учи, може да има някакви претенции за издръжка, но едва ли ще ѝ ги уважат, ако баща ти няма възможност.

На 55 години има съвсем приличен шанс баща ти да доживее да изплати 7-годишен заем. Даже няма да е навършил пенсионна възраст. А вероятно, ако продаде къщата, ще си го изплати с получените пари, та едва ли ще ти остави кредит за плащане. Ако остави, имаш възможност да се откажеш и от кредита, и от дела си от наследството. Законът си е съвсем наред. Гледай напред, претенциите да са вече към мъжа ти. Баща ти има право да си живее живота.

# 20
  • Мнения: X
Но ето че и закона е на нейна страна в случая и нищо не можем да направим, за да възпрем продажбата, след като сме на по 20 год със сестра ми и нямаме възможност да му изкупим дяловете, няма и на кой да разчитаме да ни подкрепи, баба и дядо са на 80 год и вече не са много в час. Просто законът в България за пореден път ме разочарова 😕

А как си представяш да осребрите наследството от майка ви, освен да продадете къщата? Имате по 1/6 със сестра си, не по 1/2, което и да беше случаят, трябва да делите двете помежду си.

Законът по никой начин не свързва наследството на майка ви с новата жена на баща ви.

# 21
  • Мнения: 561
А сестра ти всъщност на колко е години? Писала си, че си на 26, преминала си възрастта за задължителна издръжка и подпомагане. Тя, ако е под 26 и учи, може да има някакви претенции за издръжка, но едва ли ще ѝ ги уважат, ако баща ти няма възможност.

На 55 години има съвсем приличен шанс баща ти да доживее да изплати 7-годишен заем. Даже няма да е навършил пенсионна възраст. А вероятно, ако продаде къщата, ще си го изплати с получените пари, та едва ли ще ти остави кредит за плащане. Ако остави, имаш възможност да се откажеш и от кредита, и от дела си от наследството. Законът си е съвсем наред. Гледай напред, претенциите да са вече към мъжа ти. Баща ти има право да си живее живота.

А как си представяш да осребрите наследството от майка ви, освен да продадете къщата? Имате по 1/6 със сестра си, не по 1/2, което и да беше случаят, трябва да делите двете помежду си.

Законът по никой начин не свързва наследството на майка ви с новата жена на баща ви.

Вие май не разбрахте кое ме притеснява. Къщата за мен и сестра ми има сантиментална стойност, това е единствения спомен от майка ни. Затова не ни вълнуват парите от продажбата, яд ме е че закона не забранява продажба, ако ние със сестра ми не сме съгласни, защото все пак ние сме отраснали в тази къща, а сега излиза все едно на никой не му пука за мнението ни и спомените ни.

# 22
  • Мнения: 19 092
Можете да вземете кредит и да купите частта от къщата, която принадлежи на баща си. Или цялата къща, ако е изцяло негова собственост. Апартаментът, който са закупили с втората жена и той ли има сантиментална стойност за вас, че търсите дялове?

Законът няма как да забрани баща ви да се разпорежда с имуществото си, щом е дееспособен.

# 23
  • София
  • Мнения: 13 328
Аз се чудя какво наследство се търси от 55-годишен човек. Той може да живее още 30-40 г. Може и да наследи дори дъщерите си. Няма ред за тези неща.
Единственото законно и морално в случая е, ако изобщо починалата майка е имала дял в къщата и не е само на бащата, а той реши да продава - да даде на дъщерите си по 1/6-та от парите при продажбата.
Апартаментът, който ще купува със жена си, може да е на името само на жената. Може и 50:50. Те си решават като семейство и някой ден след откриване на наследството, което става само след смърт на наследодателя, ще стане ясно.
На тази възраст бащата тепърва може да има още деца и някой дена неговото наследство да се дели на повече. Това само Господ го знае.
А майката кога е починала, че никой досега не се е сетил да провери дали е оставила наследство и не сте предприели доброволна делба?

# 24
  • Варна
  • Мнения: 36 689
Авторката май спомена, че преди три години е починала.

# 25
  • София
  • Мнения: 13 328
А предприемане ли са действия по приемане на наследството, ако има такова. Или пък някакво упълномощава не на бащата да се разпорежда?
Най-добре е авторката да провери дали има дял от къщата и ако има, да наеме адвокат. Без да намесва възрастта на баща си, кредитите му, апартамента му, жена му и някакво хипотетично бъдещо наследство. Те са си негова работа. Авторката може да претендира само към вече откритото наследство от майка си.

# 26
  • Мнения: 415
По закон момичетата наследяват по 1/6 част от къщата. Другото остава на бащата и той наистина може да прави със своя дял каквото пожелае. Така е по закон. Но морално ли е? Нека бащата си вземе тези негови 50% от къщата, за които предполагаме, че има принос. Но защо здрав, прав мъж трябва да наследява жена си, заедно с децата си? Нека бъде поне малко лоялен към дъщерите си и остави дела на майката (50%) в техни ръце. Не че е кой знае колко, но така двете ще са наравно с него съсобственици на някога съвместно градения дом където тези момичета са израснали. Защото за всички е ясно, че оттук насетне момичетата няма да видят нито пари, нито наследство, нито грижа от баща си. Имах подобен баща. Само че в неговия случай той наследи след смъртта на мама къщата на нейните родители. Не беше забил и един гвоздей в нея, но си я продаде преспокойно (с наше съгласие, защото нямаше накъде, от нас нищо не зависеше) и си я изпи. Та така кое е законно, а кое - морално. Дръжте се, момичета.

# 27
  • Мнения: X
А вие защо не му платихте неговата 1/3 и да остане къщата за вас? Защото сте нямали пари, а като няма пари се продава и това е. Морала всеки си го разпъва, както му е удобно.

# 28
  • Мнения: 2
Здравейте аз също искам да попитам нещо.През 2011г.чичо ми ми помогна да си взема жилище. Изтеглихме ипотечен кредит към който той е кредитополучателя а аз съм солидарен ипотекиран длъжник.В нотариалния акт на апартамента сме двамата.През периода 2011г до 2019г аз си погасим вноските по кредита.Но за съжаление чичо ви почина. Той няма жена и деца.Като наследници стават баща ми и другия ми чичо.Какво трябва да направя за да продържа аз да си плащам ипотеката?

# 29
  • Мнения: 4 577
Ако в нотариалния акт апартаментът е на теб и на чичо ти, баща ти и другия чичо стават собственици на по 1/4 от апартамента и наследяват кредита. Ако имаш достатъчен доход да обслужваш кредита, предполагам няма да е проблем, банката да отпусне на теб кредит, с който да изкупиш частите им и апартаментът, и кредитът да останат твои. Но те и двамата ще бъдат ли съгласни да ти прехвърлят наследената част от апартамента? Чичо ти имал ли е застраховка живот за кредита в полза на банката?  Ако да, застрахователят трябва да погаси остатъка към банката, но собствеността пак остава на наследниците.

# 30
  • Мнения: 775
Имам следният казус.След като умира единият родител остават наследници двете пълнолетни деца и другият жив родител.Къщата не се използва.Може ли едното дете като плаща данъци да претендира по давност ,че взима къщата.

# 31
  • here and now
  • Мнения: 4 283
Да, след 10 години мисля, ако другите не предявят претенции през това време.

# 32
  • Мнения: 2
Брагодаря за отговора!Незнам поради каква причина застраховка Живот не е направена.Баща ми и чичо ми нямам проблеми с тях да прехвърляне и така нататък ще ми съдействат.Аз няма как да изтегля кредит защото съм без трудов договор.Но се питам какво ще се случи ако двамата или единия се откаже от наследството.Защото те нямат интерес към този апартамент.И ако набавя сумата и го изплатя.Остана 1г и 6м

# 33
  • Мнения: X
За придобиване на имот по давност е необходимо да владееш непрекъснато имота 10 години или 5 при добросъвестно владение или движима вещ. Плащането на данък само по себе си не помага по абсолютно никакъв начин, но ми е един от любимите митове.

# 34
  • София
  • Мнения: 13 328
Ако чичото има и друго наследство, освен апартамента, не вярвам бащата и другия чичо да се откажат от наследството си. Частичен отказ не могат да направят.
Най-чисто е да си получат наследството и да ти продадат (може и фиктивно, ако наистина сте в добри отношения) техните части от апартамента, а ти след това да си го доизплатиш. Може и с прехвърляне, но то може да бъде развалено по-лесно, ако си развали те някога отношенията.
Консултира се с адвокат и той ще те посъветва как да действаш.

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 1 860
Имам следният казус.След като умира единият родител остават наследници двете пълнолетни деца и другият жив родител.Къщата не се използва.Може ли едното дете като плаща данъци да претендира по давност ,че взима къщата.
Не, не може.
За жилищни имоти не е толкова елементарно.

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 14 585
Ако къщата е СИО, то баща ви понастоящем има 3/4 от нея (половината от СИО и половината от дела на майка ви). Вие имате по 1/8.
...
След смъртта на баща ви детето му от новата жена също ще е наследник, както и тя.

Благодаря за професионалното изказване.
Не знам колко е професионално изказването, обаче е невярно, дяловете не са такива, а за "детето МУ от новата жена" в първия пост никъде не пише да съществува за момента.

...яд ме е че закона не забранява продажба, ако ние със сестра ми не сме съгласни, защото все пак ние сме отраснали в тази къща, а сега излиза все едно на никой не му пука за мнението ни и спомените ни.
Ами щом те е яд на закона в България за пореден път (както си писала горе), предлагам да си намериш държава, която забранява на съсобственик - с дял 4/6 в случая - да продаде собствения си дял. Любопитно ще ми бъде да науча, когато намериш.

Но защо здрав, прав мъж трябва да наследява жена си, заедно с децата си?
Олеле, майко! Grinning
А когато се пише за брак и съжителство, тук някои други оревават света колко е незащитена жената без брак, понеже не наследява "съквартиранта" си. Нищо, че и тя е здрава и права.

Последна редакция: пн, 04 ное 2019, 12:23 от Магдена

# 37
  • here and now
  • Мнения: 4 283
Имам следният казус.След като умира единият родител остават наследници двете пълнолетни деца и другият жив родител.Къщата не се използва.Може ли едното дете като плаща данъци да претендира по давност ,че взима къщата.
Не, не може.
За жилищни имоти не е толкова елементарно.
Въпросът е може ли? - Закона казва, че може.
А дали и колко е елементарно е въпрос на друга дискусия.

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 14 585
Не, не може да придобие имота по давност чрез едното плащане на данъци.
Владение не означава плащане на данъци.
Още по-трудно се доказва владение на целия имот при съсобственост. Практиката изисква да се установи, че съсобственикът не просто единствен се размотава в имота и плаща данъците, но и че е "отблъснал" владението на останалите. Като, повтарям, владение не значи плащане на данъци - то може да включва плащането им, обикновено плюс декларирането на имота пред данъчните на свое име, но не се изчерпва с него. Съответно отблъскване на владението не означава да изпревариш съсобствениците и да платиш данъка вместо тях. Wink

# 39
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Магдена, законите ни са архаични и неадекватни. Няма нужда да критикувате авторката. Наясно ли сте колко дела се водят, заради подобни казуси? Има случаи, в които "деца" наследяват, въпреки липсата на елементарна грижа и състрадание към родителите си. Може ли собственик да дари цялото си имущество на фондация или непознато лице в Б-я? Иначе закона подмомага т.н.имотна мафия.

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 14 585
Не, като юрист хич не съм наясно колко и какви дела се водят, обаче пък съм наясно, че наследяването трябва да става според най-разнообразни критерии, като например според това, дали наследникът е симпатичен, дали е грижовен, дали случайно не е втора съпруга на наследодателя и колко пирона е забил в наследените имоти. А, и дали е здрав и прав и от кой пол е.
Така бива ли?
И пак не разбрах в колко държави законът е различен. Да припомня, авторката не се възмущава от това, че баща и не може да завещае къщата на фондация, а от това, че той има право да продаде собствения си дял.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Да, казуса тук е противоположен. Някои от законите за наследство са от  50- те години на миналия век. Всяко едно завещание може да бъде оборено в съда , за разлика от др.държави.

# 42
  • Мнения: 16
Брагодаря за отговора!Незнам поради каква причина застраховка Живот не е направена.Баща ми и чичо ми нямам проблеми с тях да прехвърляне и така нататък ще ми съдействат.Аз няма как да изтегля кредит защото съм без трудов договор.Но се питам какво ще се случи ако двамата или единия се откаже от наследството.Защото те нямат интерес към този апартамент.И ако набавя сумата и го изплатя.Остана 1г и 6м

Ако чичо Ви не е оставил нио друго в наследството си и баща Ви и чичо Ви нямат претенции към наследството, най-добре е да направят отказ от наследство. Тогава Вашият дял ще се уголеми с техните дялове и на практика Вие ще станете единствен собственик на апартамента и съответно единствен длъжник по кредита.

Поздрави и хубав ден!

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 14 585
Ама разбира се, другите държави си сменят правилата за наследяване на всеки десет години с нещо новаторско. И абсурд там да се "обори" - каквото и да значи това - завещание.

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 1 860
Имам следният казус.След като умира единият родител остават наследници двете пълнолетни деца и другият жив родител.Къщата не се използва.Може ли едното дете като плаща данъци да претендира по давност ,че взима къщата.
Не, не може.
За жилищни имоти не е толкова елементарно.
Въпросът е може ли? - Закона казва, че може.
А дали и колко е елементарно е въпрос на друга дискусия.
Ако може да ми цитирате, къде и в кой закон е посочено, че някой ще бъде лишен от наследство, защото не си е плащал данъците. Не се заяждам, искам да го покажа на всичките съсобственици в Стария град в Пловдив, че да могат да претендират за дяловете на роднините си, които от 20-30 години не живеят в България. Аз не живея в родния си дом от много години, не съм и ходила там дори, това не означава, че някой ако плаща данъка ще ми вземе апартамента. Това е наследство аз съм го приела, от там нататък дали ще му плащам данъците или не си е моя работа и ако не го правя ще има административни санкции евентуално срещу мен. Аз дори мога да претендирам за заплащането на наем, или че другият наследник или наследници са обитавали имота без да ми заплащат за това, като са поемали разноските за комунални услуги, такси и данъци, и с грижата на добър стопанин са поддържали общото ни имущество в добър вид. Все пак един човек не може да живее едновременно в няколко имота нали така?

# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 14 585
Само да допълня, че казаното не се отнася само за жилищни имоти.
Гараж, магазин, незастроен парцел или промишлена сграда, или каквото и да е, също не се придобиват с плащане на данъците.

# 46
  • Мнения: 775
Благодаря за информацията.Има ли някакъв срок за разделяне на имуществото при смъртта на единия родител?Може ли живият родител да прехвърли своя дял на едното си дете без другото дете са бъде уведомено.Става въпрос за пълнолетни деца.

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 14 585
Няма срок; може.

# 48
  • Мнения: 775
Благодаря за отговора

# 49
  • here and now
  • Мнения: 4 283
Скрит текст:
Имам следният казус.След като умира единият родител остават наследници двете пълнолетни деца и другият жив родител.Къщата не се използва.Може ли едното дете като плаща данъци да претендира по давност ,че взима къщата.
Не, не може.
За жилищни имоти не е толкова елементарно.
Въпросът е може ли? - Закона казва, че може.
А дали и колко е елементарно е въпрос на друга дискусия.
Ако може да ми цитирате, къде и в кой закон е посочено, че някой ще бъде лишен от наследство, защото не си е плащал данъците. Не се заяждам, искам да го покажа на всичките съсобственици в Стария град в Пловдив, че да могат да претендират за дяловете на роднините си, които от 20-30 години не живеят в България. Аз не живея в родния си дом от много години, не съм и ходила там дори, това не означава, че някой ако плаща данъка ще ми вземе апартамента. Това е наследство аз съм го приела, от там нататък дали ще му плащам данъците или не си е моя работа и ако не го правя ще има административни санкции евентуално срещу мен. Аз дори мога да претендирам за заплащането на наем, или че другият наследник или наследници са обитавали имота без да ми заплащат за това, като са поемали разноските за комунални услуги, такси и данъци, и с грижата на добър стопанин са поддържали общото ни имущество в добър вид. Все пак един човек не може да живее едновременно в няколко имота нали така?
Плащането на данъци е част от грижата за имота. Само част.
Ако ти желаеш да ползваш имота и да се грижиш за него, но другите съсобтвеници те възпрепятсват, то си подаваш сигналите където трябва и давностния срок не тече.
Никъде не е записано, че трябва да обитаваш имота. Трябва да полагаш грижи за него.
А на мен ми е странно как 20-30 години не се сещат за един имот, но после ги хваща носталгията, сещат се че имат наследство и се почва... А през това време друг наливал пари да запази имота в що годе приличен вид.
Никой няма да бъде лишен от наследство, просто този, който полага грижи ще бъде възмезден за сметка на този, който не се е интересувал и не е полагал грижи за него. С липсата на грижа към това наследство "доброволно" се отказваш от него.
Предполагам идеята на законодателя е да се поддържат сградите и на мен ми се вижда разумна и справедлива.

# 50
  • Мнения: X
Алис, спри да пишеш глупости, без извинение. Не за друго, ами питат хора, които по една или друга причина наистина имат нужда от що-годе правилна насока, а твоето е даже не глупости, ами да не казвам какво.

# 51
  • here and now
  • Мнения: 4 283
Кое точно е глупост?

# 52
  • Мнения: X
Двата ти последни поста в пълната си цялост. Никаква връзка с нищо в правния мир нямат. Няма да си играя дума по дума да цитирам, защото буквално става дума за всяка дума.

# 53
  • here and now
  • Мнения: 4 283
Алис, спри да пишеш глупости, без извинение. Не за друго, ами питат хора, които по една или друга причина наистина имат нужда от що-годе правилна насока, а твоето е даже не глупости, ами да не казвам какво.
Ами дай им насока на хората вместо да ми правиш неаргументирани  квалификации на постовете.

# 54
  • Мнения: 4 577
Стана ми интересно от спора, в какви случаи е възможно придобиването на имот по давност?

# 55
  • Мнения: 1 044
За проверка в имотния регистър не е необходимо удостоверение за наследници. Проверете и баща ви. Заплащс се на егн.

# 56
  • Мнения: 336
От личен опит наследството по закон и наследството на практика са пропорционално зависими от материалния интерес.

На въпроси 1 и 3 са отговорили повече от изчерпателно. По повод въпрос 2: на теория не, но на практика (сърбал съм го) - да.

Ако толкова се притеснявате, най-добре да си уредите нещата приживе, стига да е възможно

# 57
  • София
  • Мнения: 35 163
Стана ми интересно от спора, в какви случаи е възможно придобиването на имот по давност?
Трябва да се докаже, че съм упражнявал дългосрочно добросъвестно владеене на имота, с абсолютната грижа по него. Това в голям процент се случва със свидетели.
В зависимост от казуса, периода може да е 5 или 10 години.
При унаследяване от починал, срокът е 10 години от смъртта му. Останалите наследници разписват декларации и се извава констативен ноариален акт на лицето заявител, който обаче, не лишава останалите наследници от дял. Ако заявят отказ от наследство е друго.

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 14 585
Стана ми интересно от спора, в какви случаи е възможно придобиването на имот по давност?
Владение. Не непременно добросъвестно, и дебело следва да се подчертае, че в този случай "добросъвестно" не значи грижливо.
Владение значи физическа власт върху имота плюс демонстрирано намерение за "своене". Този термин се употребява. Означава намерение да бъдеш собственик, съзнание, че се смяташ за собственик, че не държиш имота за друг, представяш се пред всички като собственик, държиш се като такъв.
Няма значение дали грижливо стопанисваш имота, или през пръсти.
Добросъвестно владение означава незнание, че НЕ си собственик, плюс т.нар. основание, годно да те направи собственик. Ще рече, примерно, нотариален акт за покупката на имота, редовен като форма, но по който продавачът ти не е собственик (случват се такива неща понякога) и ти не знаеш това. Въобще - всяко нещо, всяко основание, от което човек с достатъчни правни познания не може да разбере, че не е станал собственик. Тогава е добросъвестно и собствеността се придобива след пет години владение. Другият вид владение е недобросъвестно и са нужни десет години.
Повтарям - фактическа власт плюс действия пред света, показващи волята ти, намерението ти, демонстриращи, че се смяташ за собственик. Всичкото това - в продължение на десет години (или пет).
Не грижливо стопанисване, не плащане на данъците, не нещо такова. Тия неща не пречат и често са някакъв вид косвен маркер, че владееш, но не са същината на владението и не са нито необходимо, нито достатъчно условие, за да е налице владение.

Ms.Gorgeous, повечето неща, които пишеш, са неверни. Вярно е само за срока - може да бъде 5 или 10 години - и за това, че доказването на владение най-често се случва Wink със свидетели.

Последна редакция: вт, 05 ное 2019, 11:33 от Магдена

# 59
  • София
  • Мнения: 1 600
Не е задължително да си владял имота добросъвестно. Може и недобросъвестно, просто срокът е по-дълъг. Ч
л. 79 от Закона за собствеността: Правото на собственост по давност върху недвижим имот се придобива с непрекъснато владение в продължение на 10 години.
Ако владението е добросъвестно, правото на собственост се придобива с непрекъснато владение в продължение на 5 години.
ПП. С Магдена сме писали едновременно.

# 60
  • Мнения: X
Сега сигурно ще трябва да обяснявате, че да си добросъвестен владелец не означава да си плащал добросъвестно данъците. 😂

# 61
  • Мнения: 2 467
След смъртта на баща ви детето му от новата жена също ще е наследник, както и тя.

Без да съм юрист, не съм съгласна с това изказване. Бащата няма дете от новата жена. Тя има собствено дете и то не е наследник на бащата на авторката.

# 62
  • София
  • Мнения: 13 328
И аз останах с впечатление, че детето е само на жената, но пък може да имат и общо по-натам. Особено ако жената е по-млада.

# 63
  • Мнения: 19 092
И аз останах с впечатление, че детето е само на жената, но пък може да имат и общо по-натам. Особено ако жената е по-млада.

Може, може, бащата откъде да знае, че са се засилили щерките да го правят наследодател на 55. Може да си има лични планове за живота си.

# 64
  • Мнения: 2 467
Освен това в темата просто се допуска, че къщата на авторката на темата е СИО на баща ѝ и покойната ѝ майка. Подозирам, че най-вероятно е наследствена на някой от тях и съответно само можем да гадаем за дяловете на авторката, сестра ѝ и баща ѝ.

# 65
  • Пловдив
  • Мнения: 14 585
Къщата е била СИО - купена е от двамата родители на авторката. Разбира се, има разни варианти да не е СИО (трансформация на лично имущество), но едва ли, щеше да го пише.
Дете от новата жена бащата няма, да. Но наистина не е невъзможно да си е взел младичка булка и да си направи още деца, безотговорникът му с безотговорник. Wink

# 66
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Той може да има още деца, но е длъжен да обещети настоящите. С новата може и да се разведе, децата са приоритет и задължение.

# 67
  • София
  • Мнения: 1 600
Той може да има още деца, но е длъжен да обещети настоящите. С новата може и да се разведе, децата са приоритет и задължение.

Моралните съждения са едно, "задълженията" в юридически смисъл - съвсем друго.
За теб може да е длъжен много неща, но на практика може да прави, каквото поиска. Включително още деца. Без обезщетения за вече родените деца и даже без да им иска разрешението.

# 68
  • София
  • Мнения: 13 328
По закон нищо не е длъжен на самостоятелните си и пълнолетни деца. Ако от майка им е останало наследство и те не са го получили, претенциите им може да се простират само до там. Ако при проверка се окаже, че има такова наследство, нищо не ги спира да изпратят нотариално покана за доброволна делба до баща си.
Всяко друго решение за живота на бащата касае само и единствено него. И съпругата му.

# 69
  • Пловдив
  • Мнения: 14 585
Вивиана, ти сега по принцип ЗА правото да можеш да завещаеш всичко на фондация, ако искаш, ли си, или си ЗА задължение за обезщетяване на потенциалните бъдещи наследници за вредите, които си им нанесъл с продаване на имуществото си приживе и/или правене на нови наследници? Малко се "бият" двете, щото.

# 70
  • Мнения: 18 589
Чак пък да е длъжен... Ако има желание да ги подпомага като възрастни индивиди - да, но длъжен - не е.

# 71
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Не. Обсъждах правните ограничения и нормалните, морални задължения на родител.
Има възрастни мъже, които превантивно прехвърлят имот на децата си и след това се обвързват. Наясно са с меркантилните подбуди на някои кандидатки . Grinning

# 72
  • София
  • Мнения: 13 328
Всичко зависи и от самите деца. От тяхното отношение, изисквания, очаквания.Wink

# 73
  • Мнения: X

Има възрастни мъже, които превантивно прехвърлят имот на децата си и след това се обвързват. Наясно са с меркантилните подбуди на някои кандидатки . Grinning

Докато е жив, всеки индивид може да прави каквото иска със собствените си имоти, отделно и да се жени за когото иска и да му оставя наследство, не че мерканитилницата не е възможно да се гътне по-рано от предвиденото и той да я наследи. Морални родителски задължения изразени в имоти не съществуват.

# 74
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Да, с подобна философия някои бащи не изплащат и законната издръжка на децата си. Гледат си живота...

# 75
  • Мнения: 18 589
Между издръжка на малко дете и забрана от възрастен индивид към родител да разполага с имуществото си има цяла вселена.

# 76
  • Мнения: 19 092
То пък едни меркантилни подбуди има кандидатката, за да го вземе с 1000 лева заплата и да изплаща общ кредит с него, нали. Определено заради финансовия му статус го е харесала.

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 14 585
Аз останах с впечатление, че "меркантилницата" е дъщерята. Която също, разбира се, едва ли заслужава чак подобен епитет, независимо, че е тежко разочарована за пореден път от несправедливия български закон, позвобяващ на баща и да продава къщи и да тегли кредити.
Всъщност права си, май за мащехата става дума (ясно, че е ирония).  Laughing  Малко по диагонал чета.

# 78
  • Варна
  • Мнения: 14 547
От" идеалистична любов ", мащехата иска ново жилище и го е вързала с кредит. Grinning

# 79
  • Пловдив
  • Мнения: 14 585
Така е - ако се жениш за някого по идеалистични съображения, след това не бива да теглите кредити и да купувате жилища.

# 80
  • София
  • Мнения: 13 328
От" идеалистична любов ", мащехата иска ново жилище и го е вързала с кредит. Grinning

Аз прочетох, че бащата иска ново жилище и заедно с мащехата теглят и заплащат кредит 50:50.

Човекът е още млад. Дай да прехвърля всичко на дъщеря си и да ляга да мре, защото така й изнася на щерката.

# 81
  • Мнения: 19 092
Тя и себе си е вързала с кредит, нали двамата плащали по 600 лева месечна вноска всеки. То вече да се чуди човек какво да прави. Ако вземе общ кредит с мъжа - вързала го е. Ако вземе сама кредит за жилище, в което да живеят с мъжа, всеки момент може да го изгони, добре е да му припише някоя идеална част от апартамента. Ако отиде да живее в жилище, което изплаща мъжът, значи е меркантилна и той трябва да си прехвърли цялото имущество на пълнолетните си деца, че мащехата да не се облажи, ако мъжът опне петалата.

# 82
  • Мнения: X
Да, с подобна философия някои бащи не изплащат и законната издръжка на децата си. Гледат си живота...

За такова нещо може да се лежи в затвор, но щом казваш, че е същото...

# 83
  • София
  • Мнения: 13 328
И връзката между изплащане на издръжка за непълнолетна дете и правото на здрав и прав човек да се разпорежда със собствения си имот е?

# 84
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Връзката е абдикация на родителя. Авторката уточни, че  имат ограничена комуникация. Едва ли идеята за продажба на съсобствен имот е еднолична. Можел е да обсъди с децата си и да намерят удачно решение.

# 85
  • Пловдив
  • Мнения: 14 585
Вивиана, а ако мащехата продаде свой имот - предвид, че и тя има син? Тогава безотговорна ли е, или може да продава? Ще я заподозреш ли, че таткото на авторката меркантилно и е подшушнал нещо?
Щото тя може и млада хубавица с план за още деца да е, ама може и да е на възраст, близка до чичовата, а и на каквато и възраст да е, за умиране няма ред, както е установено от опит, нищо, че по-често жените надживяват съпрузите си

# 86
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Това са семейни решения. Предполагам, че тя ще се съобрази със сина си, който живее с новия и мъж. Вицът за млада и красива, няма да го коментирам. Нейната цел е ясна.

# 87
  • София
  • Мнения: 13 328
От какво точно е абдикирал родителят?
Децата му отдавна са големи, самостоятелни, живеят отделно, имат семейства и деца (авторката).
Защо авторката не се е отказала от семейство и да си стои с баща си, а иска същото от него?
Все още не е ясно дали имотът е съсобствен, нито е ясно защо бащата го е споделил с дъщерята. Не знаем дали има намерение да даде пари от продажбата или дали самият той не търси споразумение за делба.
Все толкова комуникация имат, че дъщерята да знае за плановете му. Но няма право да се намесва в тях.
Семейни решения са, да. Между съпрузите. Децата им си имат свой живот и при живи и здрави родители и самостоятелни деца нито законът, нито моралът предполага нещо повече.
Неморално е децата да очакват животът на родителите вечно да се върти около тях, докато самите те живеят собствения си.

# 88
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Майка ни почина преди 3 год. и от тогава баща ми е женен за нова жена, която има един син. Тя и баща ми си взеха апартамент и сега искат да продават къщата, която баща ни и майка ни купиха, още докато тя беше жива.

# 89
  • София
  • Мнения: 13 328
Купили са, но къде пише дали след смъртта на майката наследството не е било разделено доброволно и дали къщата не е останала за бащата, а дъщерите да са получили други активи?
Или пък дали бащата няма намерение след продажбата да даде на дъщерите си техните части? Ако продават като съсобственици, те ще трябва да подпишат договора за продажба и да бъдат възмездени с полагащото им се.

# 90
  • Мнения: 18 589
Дъщерите са си направили криви сметки. Смятали са, че на 55 г. бащата вече е взел дал, а той се оженил, че и планове за бъдещето има.

# 91
  • Мнения: 24
Имам следният казус.След като умира единият родител остават наследници двете пълнолетни деца и другият жив родител.Къщата не се използва.Може ли едното дете като плаща данъци да претендира по давност ,че взима къщата.
Да.Но има някакво изискване за отседналост,мисля,че 10год.трябва да си живяла там.

# 92
  • Пловдив
  • Мнения: 14 585
Пенчо, бре, чети. Wink

# 93
  • Мнения: 24
Не бях прочел,стигнах до този въпрос и написах какво съм чул от мой близък,който е адвокат.
Доколкото разбрах,10год. отседналост,и плащане на данъци не е достатъчно условие за придобиване на собственост.Така ли е?

# 94
  • Пловдив
  • Мнения: 14 585
Да, обсъди се надълго и нашироко. В това число се спомена, че физически няма как да живееш на две места и ще излезе, че едва ли не всяка къща, в която не живееш, но е твоя, след десет години я губиш, щото все някой живее там и обикновено живеещият там поема данъците, чисто житейски. Wink
Не знам как точно ти го е формулирал адвокатът.

# 95
  • Мнения: 24
Да, обсъди се надълго и нашироко. В това число се спомена, че физически няма как да живееш на две места и ще излезе, че едва ли не всяка къща, в която не живееш, но е твоя, след десет години я губиш, щото все някой живее там и обикновено живеещият там поема данъците, чисто житейски. Wink
Не знам как точно ти го е формулирал адвокатът.
Благодаря,
Той просто смомена(това не беше тема на разговора),че,ако тези условия са изпълнени,и ”човека е малко хиена”,може да стане собственик.Подробно по въпроса не сме говорили.

# 96
  • Пловдив
  • Мнения: 1 860
Не. Обсъждах правните ограничения и нормалните, морални задължения на родител.
Има възрастни мъже, които превантивно прехвърлят имот на децата си и след това се обвързват. Наясно са с меркантилните подбуди на някои кандидатки . Grinning

Имотите и финансовите средства собственост на бащата са негови, и той може да се разпорежда свободно с тях. Не е длъжен да оставя наследство на когото и да е било. Наследството на децата от майката си е тяхно, това на бащата си е негово. За дъщерите имота има сантиментална стойност, но те само са живели в него, за баща им освен сантиментална има и финансова, защото той е участвал и в закупуването му. Не виждам защо дъщерите са решили, че нещо им се полага по право, дори и майка им да беше жива, родителите им могат да решат, че искат да пътуват по света и да продадат цялото си имущество.
Има и родители, които прехвърлят имоти на децата си, и като остареят същите тези деца са абсолютно безхаберни, не полагат грижи за родителите си,  не ги посещават дори. Огромен процент на жертвите на телефонни измами са възрастни хора, на които роднините и децата им не полагат грижи за тях, и разговарят по-малко от 2-3 пъти месечно.

# 97
  • Мнения: 19 092
Дъщерите са си направили криви сметки. Смятали са, че на 55 г. бащата вече е взел дал, а той се оженил, че и планове за бъдещето има.

Леко ме загуби за каузата авторката, като взе да търси дялове от апартамента на баща ѝ и мащехата, който даже още не е изплатен.

Със сигурност обсъждат достатъчно нещата, щом авторката даже е в течение за вноските по кредитите на баща ѝ. Тя си казва, че пари няма да откупува частта на баща си, и на него, ако го е казала, какъв друг изход имат, освен продажба на къщата? Очевидно бащата не живее и не възнамерява да живее е нея, авторката също.

Общи условия

Активация на акаунт