Какво възнаграждение би било приемливо?

  • 15 397
  • 193
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 242
За човек с малко или никакъв опит 1000лв са си направо идеални. Говорим като за първа работа и ако не си под наем в големия град, защото иначе е доста сложно да се справяш финансово.
Аз започнах първата си работа на 650лв и за една година си удвоих възнаграждението. Но аз имах подкрепа от приятеля ми, с който пътувахме заедно, отделно си живеех вкъщи при родителите ми. Така че тези фактори са много важни. Надали с 650лв щях да се оправя сама в големия град - наеми, консумативи, храна и т.н. Но всичко си иска постоянство и да се докажеш, за да си заслужиш заплатата. Почти никъде не дават големите пари ей така като седиш и си бъркаш в носа. Simple Smile

# 46
  • Мнения: 2 268
Точно това е уловката - да имаш кой да те издържа, за да работиш за минимални пари. А и да си работил преди и това да ти е втора или трета работа, не виждам как ще ти се увеличи заплатата, освен ако не си в абсолютно същия сектор. 

# 47
  • Мнения: 3 915
То дават, но в колцентрове, а човекът не иска там. На останалите места се искат и квалификации, а за това си трябва опит. Аз съм само с английски, но и на предишното и на настоящото ми работно място са ме питали по-скоро за опит, а английският е бил необходимо изискване. Плюс са двата езика, но зависи от това какво работиш, при нас комуникацията е на английски и не ми е необходим немски, например. За останалото - ние през 2014 г. се оправяхме с такива заплати, по 600+ чисто някъде, но не бяхме под наем. А наем в голям град е минимум една такава заплата, да. Та общо взето всичко зависи от обстоятелствата.

# 48
  • Мнения: 18 990
Точно това е уловката - да имаш кой да те издържа, за да работиш за минимални пари. А и да си работил преди и това да ти е втора или трета работа, не виждам как ще ти се увеличи заплатата, освен ако не си в абсолютно същия сектор. 

А като не работиш, кой те издържа? По-добре 1-2 години да те подпомагат, докато си стъпиш на краката, вместо да те издържат, докато грохнат, щото все няма подходяща работа с високо стартово заплащане за ценния кадър.

# 49
  • Мнения: 2 268
Точно това е уловката - да имаш кой да те издържа, за да работиш за минимални пари. А и да си работил преди и това да ти е втора или трета работа, не виждам как ще ти се увеличи заплатата, освен ако не си в абсолютно същия сектор. 

А като не работиш, кой те издържа? По-добре 1-2 години да те подпомагат, докато си стъпиш на краката, вместо да те издържат, докато грохнат, щото все няма подходяща работа с високо стартово заплащане за ценния кадър.
Айде, без да се заяждаш. Не ме издържат в София и никога не са ме издържали или давали пари. Навсякъде съм работила за моя "сметка" и издръжка. Не съм със заможни родители, нито съм в столицата. И да, ценен кадър съм и няма да работя за минималната още 5 години, при все, че съм се наработила за мизерни пари.

Ако имаше нормално стартово заплащане, нямаше да се пускат такива теми. Никой не говори за високо заплащане, а за нормално. Прави разлика. Всеки има необходимост от храна, вода, подслон и т.н. Ако със заплатата си не можеш да покриеш тези базови стандарти, значи нещата не отиват на добре.

Последна редакция: пн, 18 ное 2019, 17:08 от Auspicious

# 50
  • Мнения: 2 242
То не става въпрос за издържане ами ако сте двама да си помагате с разходите докато или си намериш по-добра работа или ти увеличат възнаграждението на сегашната. Поне според мен варианта нископлатена работа е по-добър от никаква работа.

# 51
  • Мнения: 4 577
От гледната точка на работодател, винаги бих предпочела човек, който е работил и понатрупал опит, от някой с 2-3 години "дупка" след завършването. Обикновено на първа работа по специалността, поне 2-3 месеца човекът се обучава и още толкова трябват, за да набере скорост и да има реална добавена стойност. Много компании са отворени към млади, образовани хора. В момента в отдела имаме стажантка с наистина съвсем ниска заплата, но тя идва за по 3-4 часа дневно. Вече показа, че е много схватлива, прецизна, получава и по-отговорни задачи. В момента, в който завърши моментално ще я назначим, като аз лично ще гледам да не започне с най-ниската стартова заплата, а като човек с 1-2 години опит, защото вече е показала способностите си. За непознат кандидат с нейното образование, обаче, предложението ще е 400-500 лв. по-ниско. Поне в Сф, в международни компании е напълно възможно заплата от 1000-1200 лв. чисто да стигне 2000 лв. чисто за 2-3 години. Търси си работа, в която немският наистина ще ти бъде нужен всекидневно и докато не работиш, залягай над английския. Щом не искаш работа в кол центрове, английският, като основен език за комуникация, ти е просто задължителен.

# 52
  • София
  • Мнения: 7 990
На днешно време английският е задължителен за работа в България. Говоря за по-големите работодатели, не ЕТ-та. Отделно, поради масовостта му, вече не е и кой знае каква ценност. В нашия офис всички сме с по два езика, основният е английски. Наскоро си търсехме секретарка и установих, че голяма част от кандидатите нямаха реална оценка за познанията си. Идваха с доста претенции, но когато дадохме текст за превод, неспециализиран, от популярен сайт, започваха свободни съчинения. Заплатата беше в обсъждания в темата диапазон, но масовото очакване беше над 1600 лв. чисто.

# 53
  • София
  • Мнения: 853
Както са писали по-нагоре, зависи от сферата. Магистър по икономика с Руски език съм /все още издирвам, къде да го употребя Grinning /. Та, първата ми работа в банка беше на фронт офис, е гадна работа си е и ниско платена, няма какво да се лъжем. В следващата банка успях да си договоря малко по-човешка заплата, пак не достигаше, но и без работа не става. Останах си в банковата сфера, но в третата банка успях да си покрия месечните разноски. Да, не може да работиш, за заплата, която недостига освен ако нямаш помощ, била тя живеене с родители, съквартиранти и т.н. Прецени кое ти е важно, заплатата или длъжността в CV-то. Специялно за банковия сектор мога да кажа, че отдавна не е атрактивен и заплатите не са пазарни. Успех!

# 54
  • София
  • Мнения: 7 990
Банков сектор, застрахователи, традиционно не са с високо заплащане. По финансовите институции е малко по-добре. В момента има глад за кадри, респ. по-високо заплащане, за обработка на бази данни (Excel, VB, SQL, BI софтуер), поне от моите наблюдения във финансовата сфера.

# 55
  • Мнения: 8 804
Не разбирам позицията безработен съм, защото ми предлагат ниска заплата. А 1000 лв. не са чак толкова малко пари. Какво ти пречи да поработиш за такава заплата, и да търсиш нещо по-добро?

Аз имам една странна за повечето хора гледна точка относно това. Но нека я споделя :Д. Оставяме настрана, че изисква нерви и разочарования да вършиш и двете неща паралелно. Има много хора, които си казват така (вкл. аз също съм податлив) и без да се усетят започват да се примиряват.
Та моето мнение: Не е проблем, вместо да почива човек, да си докарва някакви доходи, макар и минимални. Но, в дългосрочен план не бих казал, че е най-доброто решение, защото би довело до още нерви и недоразумения. Ако приемем, че един кандидат отива на интервю, одобряват го, разбират се и финансово за не малко пари. Накрая си оставяш трудовата книжка при работодателя да ти се оформи договора и в последствие да го подпошете. И какво да види "шефът". Ми той нашия "нагляр" досега за повече от 1000 лв. не е работил, пък минал през няколко места, а мен ще ме изнудва и ще се прави на важен. Ето в такива моменти, освен примирение, се страда и от тенденция, която впоследствие трудно коригира. Както казах, на много хора им звучи странно, но това е моето мнение.
Отделно, майка ми също взима около тези числа чисто. Ако нямаш кредити, имаш жилище и т.н., парите си стигат, но за един млад човек, започвайки с подобни пари и разчитайки на едно годишно увеличение от сорта на 10-15 %, което пак е супер много за някой места, доникъде няма да я докара вбъдеще с развитието на стандарта.

Елора, аз съм отворен към всякаква работа. Бил съм в денталната сфера, в хотелиерството, в Eventmanagement-а. Ето примерно в колцентъра ще взимам дори над 2000 лв., но пък лично мой е проблемът, че там не бих работил, поне засега.

Ако не пишеше, че си завършил в Германия, щях да помисля, че сина ми е пуснал тази тема Joy Майтап е това, но има и доста истина.
Та...и моя син е с икономика, немски и английски. Само дето завърши тук. Изгуби 4 години в една ИТ фирма, където работеше тъпа работа само с английски за малко пари.
Сега работи с двата езика равностойно. Занимава се с медийни анализи. Еми....пак е малко над 1000 нето. Втора година започна там и ще става обучаващ, щото е от старите служители. Хората бягат, парите им се виждат малко. Не сме в София.
Моят съвет е различен. Търси работа за заплата поне 1500 чисто на старта. Не може с два езика да си на 1000 лв.Особено пък в София...Ако не си там, иди. В другите градове е ниско заплащането.Не се хващай на малко пари. После ще ти е трудно да излезеш от омагьосания кръг на ниската заплата. Ако не ти се получи, имаш път навън. Вече си бил.

# 56
  • Мнения: 25 739
Моето мнение е, да си ходи обратно в Германия. Ако не го направи сега докато е млад и свеж, ще го направи по късно.

# 57
  • Мнения: 22
За човек без никакъв опит и с икономическо образование  1000лв са нормална стартова заплата в България. Нито си се доказал, нито имаш опит,който можеш да им предадеш, нито могат да имат големи очаквания към току що завършил. Не са много пари,но щом живееш при майка си и тя плаща ток, вода и храна със сигурност 1000 са по-добре от нищо. Както някой спомена, няма да излезеш по-бързо на квартира ако откажеш тези 1000лв. Ако си дадеш шанс и натрупаш малко знания и опит, е тогава вече можеш да излезеш и да кажеш, че си заслужил повече. А английския + още един език на отлично ниво вече не са бонус, а просто то приравняват на останалите конкурентноспособни млади хора, защото без чужд език въобще не си сред конкуренцията. Знам, че звучи малко грубо, не искам да засегна никого, но сега пазарът е отворен и на работодателя не му пука дали си българин или ще внася работна ръка- той иска за Х сума пари, която е бюджетирал, да намери най-добрия възможен служител.

# 58
  • Мнения: 3 915
Така е. При нас, например, се иска свободен английски и с предимство се ползват по-скоро служителите, работили в сферата, отколкото втори език.

# 59
  • Мнения: 15
Европейският пазар е отворен. Освен в Германия, има много работни места с немски език в Барселона, Дъблин, Лисабон, Прага и Атина. Навсякъде има голямо търсене и недостатъчно предлагане на немскоезични кандидати. Стартиращата заплата би трябвало да е около 900-1000 евро.

https://www.europelanguagejobs.com/blog/top-6-cities-where-germa … ers-are-in-demand
https://www.europelanguagejobs.com/jobs-for-German-speakers

Последна редакция: вт, 19 ное 2019, 12:09 от FBID10207874999502222

Общи условия

Активация на акаунт