Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 40

  • 37 615
  • 740
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 62
Модера, Амур, Парк вю и  в други "резидънси" има достатъчно и след акт.14.  А във форума имаше хора, които купуваха по 2-3 имота от Модера.

# 286
  • Мнения: 18 524
Хората, които купуват сега на 2 000 евро, не са онези, които чакаха 149 евро на жълтите павета. Тези вторите още чакат, те винаги чакат т.нар. голямо мяу Simple Smile и живеят при мама за по-евтино.

# 287
  • Мнения: 187
Към сегашни цени разбира се. Иначе тези с наследствените апартаменти ще избият рибата.
Мисля, че не е точно така. Ако искаш да видиш каква ти е доходността от имота, се изчислява на база направената инвестиция /дадените пари/.

# 288
  • Мнения: 9 876
Разбрах ви.
Аз до сега съм ги смятала така:
Покупна цена + разходи за всичко, докато се даде под наем.
Тази обща сума е към момента на покупката.
И на нея база смятам дохода и за какъв срок ще се възстановят парите.
При това положение, гледам срокът да е от порядъка на 8-10 години.
Иначе, не купувам.

До момента така съм го смятала, но осъзнавам, че подходът има плюсове и минуси.

Плюсовете са, че все пак стъпваш на нещо конкретно, и към дадения момент си инвестирал разумно парите си. (Все трябва да има някакъв стабилен показател, на който да се стъпи).

Минусът е, че с времето някак се успокояваш, и някак не търсиш максимално изгодния за теб доход. Пример - неактуализирани с години наеми. А това значи, че сам си обезценяваш възвращаемостта. Защото след 10-те години, няма да.можеш да си купиш от събраните наеми, друг имот.

Не знам дали ме разбрахте. Simple Smile

Аз всъщност, ви питах първоначално, защото си направих една сметка на имот, купен за 80 000 евро преди бая години. Със сегашния темп на доходност, ми се изплаща за около 6-7 г.
Ако му сложа обаче сегашна цена от 200 000, ще се изплати за кой знае, сигурно 15 г.?
И затова се поколебах как да го смятам този процент.

Не съм недоволна, де, защото пазарната му цена е 2.5 пъти по-висока. Просто не знаех кой е по-верният процент. Wink

# 289
  • Мнения: 839
Това, че няма апартаменти нищо не означава. Изкуствено задържане от строители, спекуланти, обезщетения. Хората които гледат да не се минат и да свършат апартаментите. Просто няма обективна информация какво е реалното положение на търсене. Затова и предлагането се увеличава докато се пресекат. Ама да се говори за море от желаещи да купят без аргументи е несериозно.

# 290
  • Мнения: X
Като цяло е голяма рядкост имот да се изплати за 8-10 години. Това е възможно само при възходящ пазар. В периодите на застой или лека корекция няма как да се получи.

# 291
  • Мнения: 25 750
Наистина е много трудно да се изплати за 8-10г. Това означава, примерно, на година да имате 12 000евро чист доход, от имот за който сте платили 100 000евро. Всички знаем какво може да се купи в момента за 100 000 евро,  и че няма как да му се вземе 1000евро месечно наем.

# 292
  • Мнения: 3 771
Няма недостиг на имот.
Има голямо количество "нежелани" имоти на пазара.
И преди акт 16 и след него.
Лоша локация, лошо разпределение и много общи части.
Има и много купени на зелено, които чакат довършване и така чакането покачване, за да реализират оне 30 % печалба.
Това остава усещане за липса на имоти на пазара.

# 293
  • Мнения: 9 662
Аз гледам, гледам обяви и все някакви маломерни със стаи по 11 квадрата, или на супер гадното място. Мерне се някой, който изглежда ОК поне на обява - над 200 000 евра (3-стайни гледам). Сградите в строеж - всичко разпродадено, останали само кофти имотите. Следя няколко с надежда, че в един момент тези, които уж са резервирани/продадени ще излязат на пазара..

# 294
  • Мнения: 88
Здравейте, има ли някой който си е купил апартамент в Nove Homes? И какво според вас би се случило с комплекса, дали ще има за в бъдеще проблеми със строежа?

# 295
  • София
  • Мнения: 878
дали ще има за в бъдеще проблеми със строежа?
Съмнявате ли се? Аз не се съмнявам, че ще има огромни проблеми.
 Имаше едно време "градът на мечтите" на Соломон Анжел- нищо чудно това да се превърне във второ издание.
  Който е купувал да е мислил- знаеше се кой е инвеститора, знае се добре историята на холдинг Пътища ... няма смисъл да продължавам. Дано някак си завърши строежа, ама надали.

Последна редакция: нд, 02 фев 2020, 22:36 от raptor

# 296
  • Мнения: 9 796
Аз пък смятам, че точно заради "името" и "бизнеса" на инвеститора, потенциалните купувачи смятат строежа за сигурен.
Дано да бъде завършен, но запори и възбрани върху имуществото, докато тече следствието, едва ли са добър знак.

# 297
  • София
  • Мнения: 4 192
Не виждам как някой ще налива десетки хиляди всекидневно, докато го бухат като брашнен чувал. Молете се да има някоя банка намесена с по-сериозно финансиране там, за да има някой интерес да избута обекта.

# 298
  • Мнения: 9 876
Наистина е много трудно да се изплати за 8-10г. Това означава, примерно, на година да имате 12 000евро чист доход, от имот за който сте платили 100 000евро. Всички знаем какво може да се купи в момента за 100 000 евро,  и че няма как да му се вземе 1000евро месечно наем.
Ами този, който имам предвид, е купен за 80000. Преди 5-6 г. Сега е Airbnb, и доходът е над 1000 евро. Има и месеци, когато е по-малко, но пък сме стигали и до 3500 лв.  Та макар и рядко, излизат възможности.

# 299
  • Мнения: 40 933
Аз пък смятам, че точно заради "името" и "бизнеса" на инвеститора, потенциалните купувачи смятат строежа за сигурен.

То и Цветан Василев беше банкер на годината...

Общи условия

Активация на акаунт