Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 28 712
Тези около мен могат.

П.П. Много полит-лексиконни теми от авторката.

# 16
  • Мнения: 2 908
Зависи от дохада , има много бедни , има харчещи за глупости , цигари . Понякога се пазарува много , а храната се разваля и се хвърля .
Ние българите много се оплакваме .
Поне по веднъж , ако има желание е добре . Имам познати , вълнува ги само храната и цял  живот не ходят никъде , а и децата не бяха ги водили на море .
Аз обичам да пътувам , за сега основно у нас и по- рядко в чужбина .

# 17
  • Мнения: 39
Зависи от приоритетите. С тези евтини полети и с нормална работа (с език или IT), особено ако си млад човек, повечето могат. Проблемни са възрастните, там ситуацията е по-друга за жалост.

# 18
  • Мнения: 775
Да не сте от някоя туристическа агенция и да правите статистическо проучване?Само вижте като се зададат повече почивни дни около празниците и започват задръстванията по КПП към Гърция.Явно почиват и по повече пъти от два.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 175
Не мога да ги мисля всички българи, знам само около мен как е. В нашия "балон" хората ходят по почивки ако го искат - кратки, дълги, в България или чужбина. Които не искат - не ходят насила. Родителите ми например 1000 пъти ще предпочетат седмица на вилата пред седмица където и да е на почивка.
Познавам и хора с отчайваща финансова култура, те не ходят. И все е много скъпо, не струва и тн. Въпрос на приоритети е, има нощувки от 15 до 300 лева на човек.

# 20
  • Мнения: 54 589
Точно.
Не е нужно да си в 5 звезден хотел, има много приятни семейни хотели, на съвсем прилични цени. Има хубави оферти в Грабо и други подобни сайтове.
Друг вариант са почивките на санаториум, също излиза добре финансово.
Като беше малко детето ходехме на море, двете, в къщи за гости. Не сме пропускали.
Сега ходим с ММ два пъти на санаториум, плюс 2-3 по-кратки почивки по 2 нощувки на нови места.

# 21
  • Мнения: 19 104
И аз съм чувала за санаториумите, че е много финансово изгодно, плюс разните му процедури и пр., които също може да са приятни и отпускащи, обаче не мисля, че всеки има право на санаториум, местата са ограничени, трудно дават направления или както там се наричат. Трудно е осъществимо за семейство с деца да отидат всички на санаториум. Една близка ходи заради детето, но наемат стая в някои от близките хотели, на свободни цени, и само посещават, отново платено, басейните с минерална вода. Съвсем не е за 5-6-10 лева дневно, в които са включени нощувки и три хранения на ден.

# 22
  • София
  • Мнения: 38 613
Малкият е с ТЕЛК. Опитвала съм се са търся някаква програма за лечение, не успях. Събирам парите от телк от няколко месеца и ходим на хотел на Сапарева баня обикновено януари.
Преди това не сме си позволявали зимна почивка.

# 23
  • Мнения: 12 295
Аз съм самотен родител с две деца под 10 години все още. Една морска почивка от 5-6 нощувки ми струва 500-600лв, при това от Грабо. И при това без глезотийки.
Три дена в Дряново (пак от Грабо) ми излизат около 200 лв с децата. Включвам и пътувания с влака до близки дестинации (двете с детето ползваме 50%), входове тук и там, сладолед, сокче или вода, някой сувенир...
Учителска заплата. Детето е с ТЕЛК на поне имам право на две безплатни пътувания годишно с БДЖ. За нейното заболяване няма санаториум и не мога да ползвам тази опция. Парите от ТЕЛК покриват други нужди като допълнителни уроци, логопед, психотерапевт... Отделно плащам и ипотека.
Приятелката ми е на минимална заплата и с ТЕЛК. Няколко години не бяха ходили на почивка. Първото море на детето й беше във Варна за 1, без нощувка и с безплатен път и плаж. Ама пак не може без пукнат лев в джоба да тръгнеш, нали?
После ходихме заедно за 3 дни в Дряново (близко ни е). Ама са си 200лв както и да го погледнеш. А останалата част от месеца?

# 24
  • Мнения: 54 589
Не знам каква ви е диагнозата, ММ е с ТЕЛК, аз съм с ДХ и си ходим на санаториум.

# 25
  • Мнения: 11 188
Аз мисля, че напълно е възможно, стига човек да си подреди приоритетите. Хората са различни и много хора харчат за всякакви други неща, не и за пътувания, накрая казват "нямам пари".  Аз съм от тези, които си дават всичко за пътувания, но се лишавам от куп неща. И най-обичам когато някой колега (който печели колкото мен или повече от мен) ми каже "еее почивка в Бодрум? Откъде пари"? А на същия този човек не му пада цигарата от устата... Човек, който дава по 300 лв за цигари на месец (съответно 3600 лв годишно) няма право да държи сметка "откъде пари" за почивка, пътувания и т.н.  Моята почивка на море са неговите цигари за два месеца. Да речем, нямам кола, други хора харчат поне по 200 лв за кола месечно. Не ходя по дискотеки, ресторанти и т.н. , тези пари си ги давам за самолетни билети, те и без това са евтини. Да не говорим, че с една от авиокомпаниите летя безплатно (имам W!Zz карта и с натрупаните точки съм купил вече над 10 билета). Всичко е въпрос на нагласа и приоритети. Познавам поне 5 души с по-големи доходи от мен, които ми казват "няма пари за почивки". За тях е по-важна техниката, нов модел телефон, цигарите, колата... Всеки си знае сам за себе си. Така че въпросът в темата е странно зададен. КОЙТО ИСКА, намира. То е ясно, че клошарите и не мислят за това. Голяма част от тях си дават всичко за ракия. Аз не съм изпил една капка ракия през живота си, не пуша и не пия. Пари за глупости  (камо ли опасни за здравето) НЕ давам.
Така че в отговора има много пъти "АКО"... куп условности

Последна редакция: ср, 04 мар 2020, 10:42 от diziler

# 26
  • Мнения: 19 104
Ами ето, примерно потребителката Мама РУ не пуши и не злоупотребява с алкохол, почти съм сигурна. Как предлагаш да си подреди приоритетите, че да ходи на почивка по-често? Може би да оставя децата гладни и без терапии няколко месеца, и със спестеното да си купи билети на уиз и да отидат в Бодрум за седмица? Или да се премести в циганската махала, че да не си плаща тока?

# 27
  • Мнения: 11 188
Темата е могат ли да си позволят, а не- искат ли.
От това да можеш да си го позволиш, до това да можеш, но да не искаш, или да не разполагаш с време, има голяма разлика.

Ами и това не е точно така. Много хора МОГАТ да си го позволят, но имат други приоритети. Харчат за други неща в повече и накрая казват "няма пари". Това не значи, че не могат да си го позволят.
Човек, който дава по 12 лв на ден за цигари (имам си такъв в семейството), съответно 360 месечно, а годишно това е над 4 бона.... трябва ли да го съжалявам, че "няма пари"?  Отговорът е "това ми е единственото удоволстви". Тоест той си е подредил приоритетите. Има хора, които може за дрехи да не дадат пари, но за цигари дават. И защо ако вие отидете за 720 лв в Кушадасъ на почивка (тоест неговите цигари за 2 месеца) трябва да се чувствате виновна, че "имате пари"? А реално може и да не печелите повече.

Познавам хора, които не си мърдат задника дори и на 100 метра без колата! Аз ходя на работа с метрото, 1.20 лв на посока (с карта). Тези, които са с колата дават по 4-5 лв, зависи от разстояние, задръствания и т.н., но за нищо на света не оставят метрото и не се "унижават" да се качат на градския транспорт. Печелим почти еднакво, но накрая същите тези "шофьори" казват "нямам пари", хаха...

Въпрос на приоритети!


Зависи от приоритетите. С тези евтини полети и с нормална работа (с език или IT), особено ако си млад човек, повечето могат. Проблемни са възрастните, там ситуацията е по-друга за жалост.

И това е така, но пак не бива да обобщаваме. Много пенсионери, особено мъже... на първо място наблягат на ракийката, салатката и цигарите, а много по-назад в приоритетите са дрехите, пътуванията и т.н.  Те просто не го мислят по този начин.  А и познавам много хора, които не обичат да пътуват и като си изхарчат всички доходи за друго, накрая казват, че нямат средства вече.. "А и къде ще ти се разкарвам, ами хотел, ами ...транспорт".. и куп измислени оправдания. Човек като го мисли по друг начин ще ви донесе от 99 дерета вода, за да ви обясни, че е супер "сложно" с тия пътувания.

Ами ето, примерно потребителката Мама РУ не пуши и не злоупотребява с алкохол, почти съм сигурна. Как предлагаш да си подреди приоритетите, че да ходи на почивка по-често? Може би да оставя децата гладни и без терапии няколко месеца, и със спестеното да си купи билети на уиз и да отидат в Бодрум за седмица? Или да се премести в циганската махала, че да не си плаща тока?

Може ли без заяждане? Никой не е казал "Да си остави децата", просто няма да е ЧЕСТО, както пишете вие. Пести се оттук, оттам.. и се отива веднъж годишно.  Иначе (с уизеър няма как да иде до Бодрум, смесихте нещата. За по-евтино може да се отиде С АВТОБУС. Няколко пъти съм ходил със самолет, но и няколко автобус, не се умира от това, споко...Спестяват се към 200 кинта). И да, на  море в България излиза доста по-скъпо от Турция, Тунис, Египет, че дори и Гърция (въпреки че там е по-висок стандарт). Доказано е. И лично съм го изпитал. Не си пиша празни приказки, всичко, което ви написах по-горе е лично изпитано и се базира на разговори,  спорове, сравнения и просто... лични наблюдения Wink

Последна редакция: ср, 04 мар 2020, 11:09 от diziler

# 28
  • Мнения: 1 644
Да се включа и с моите 5 стотинки към темата...
1. Не, не ВСИЧКИ могат да си позволят почивка.
2. "Почивка" е точно толкова относително понятие, колкото и "свободно време".
По-добре щеше да е, ако беше обмислен въпросът, преди да се пусне в пространството, защото слагането под общ знаменател "ВСИЧКИ" е крайно... неразумно...

# 29
  • Мнения: 11 188
Точно така, абсолютно съм на това мнение. Леко е сбъркан въпросът в темата.
И да, НЕ ВСИЧКИ могат да си позволят. Има и социално слаби хора, има и просяци, и клошари и какви ли не, затова е нелепо да се пише думата "всички".
Но има и много хора, които МОГАТ да си го позволят, но казват, че НЕ МОГАТ, защото "нямат пари", а всъщност си дават парите за други неща и накрая остават без пари. Хора, които не ползват градски транспорт, а навсякъде са с колата, хора които пушат и т.н. И оттам идва лафчето "въпрос на приоритети".    
А и пак да се върна към заглавието на темата... Не е нужно "често" (по няколко пъти), по принцип не е ок да се прекалява. Кой както си прецени, но веднъж годишно да се иде на море, е нещо нормално.

Общи условия

Активация на акаунт