Моята възрастна котка - гериатрична тема

  • 41 723
  • 568
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 10 598
Купих си камера, на първо време. Още не мога да реша въпроса с храната... Каква храна мога да ѝ оставя за една седмица? Да знаете гранули, които нямат сол?
Намерих още един пастет от ДМ без сол (станаха два). Пастет, обаче няма как да се задържи на стайна температура... Трябва някакви гранули да намеря...

# 406
  • Мнения: 2
Привет,
аз съм собственикът на Матейчо/Тайсън. Наложи ми се пътуване в Гърция и котаракът беше 1 седмица при родителите ми. Бяха го поглезили с телешко, кренвирши и други човешки храни... Като се върнах обострен панкреатит, повръщане, запек. А ветеринарят дебне изследванията и чака момент да му махне развалените зъби (и топките). Заради бъбреците, не можем да махнем зъбите.
Всяко пътуване е риск за животното, но някой път се налага.
Включихме ново лекарство amodip за кръвното. За сега върна апетит, сутрин свикна да лапва от Renal Vet и  Hepatiale Forte. Не му е кеф, но ги облизва.
amy_nka,
ренални храни ли ви каза докторът? Матейчо лапва по много лекарства и се виждам в чудо да ги скрия всичките в пауча, освен тези, които облизва.
12 години не е много за котка. Дано да сте си заедно още много години.
Изследванията на Матей:
Според мен си е във втората фаза с над 75% нефункциониращи бъбреци и няма шанс да паднат показателите.

# 407
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Купих си камера, на първо време. Още не мога да реша въпроса с храната... Каква храна мога да ѝ оставя за една седмица? Да знаете гранули, които нямат сол?
Намерих още един пастет от ДМ без сол (станаха два). Пастет, обаче няма как да се задържи на стайна температура... Трябва някакви гранули да намеря...
Реналната суха храна не е ли без сол? Ако не намериш друга. Можеш поне да е размесиш с друга храна, за да не е изцяло на такава, просто да намалиш солта в храната.

# 408
  • Мнения: 10 598
Реналната, за мое учудване, е солена. На РК Renal и Renal Select и двете са солени.
Сдобих се накрая с тироидната на Хилс (41 лв е пакета). Ето това е храна без грам сол. Канела уж я хареса, ама предпочита паучовете. Оставих ѝ две купи с тироидни гранули и една купа с 2 уринарни паучове, малко замразена пуешка кайма, малко сурово свинско и пропътувах. Гледам я на камера дали яде и пие. Ами, вчера изяде купата с уринарните паучове, а днеска още не съм я видяла да яде. Души купата с гранулите и подминава.

# 409
  • Мнения: 10 598
Прибрах се най-после вкъщи. Моята душичка направо не можеше да повярва, че сме си вече вкъщи. То не беше силно ау-ау (хем от радост, хем ни мъмри), не беше гушкане и цунки за всички... Но имаме проблем. Този път Канела се погрижи да ни каже, да ѝ обърнем внимание. Влиза в тоалетната и не може да чишне. Казва силно ау-ау все едно я боли нещо, гледа ни в очите и седи. Цяла седмица на гранули явно никак добре не ѝ се е отразило.
Иначе съм благодарна на този който е измислил камерата, защото иначе щях да се побъркам от притеснение. А с камерата си я виждах и наблюдавах и се чувахме постоянно. Тя ме чуваше -  доказано.
Дернев не обърна внимание на резулратите от урината, ама вече съм убедена, че има там нещо. Дали са камъчета, песъчинки, цистит... не знам, ама има нещо, което ѝ пречи да чишка. На втората урина в седимента левкоцитите от 14-15 на поле вече бяха станали "изобилие". Взех да се съмнявам дали в лабораторията са направили въобще посявката на урината както трябва или само са ми взели парите и са драснали едно (-). Много бързо ми се обадиха, да кажат, че резултатите от посявката са готови... Rolling EyesЧудя се дали да не почна да ѝ давам антибиотик на своя глава... Спирам ѝ сухата храна за сега и я минавам на уринарни паучове. Дехидратирала се е, не е пила достатъчно вода... Тя по принцип не пиеше много. Козина пада бол... Дано да е нещо сезонно... Head Band Сега стои долепена до мен милинката ми. Говори със силно ау, иска помощ... Как да ѝ помогна...? Head Band

# 410
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Прибрах се най-после вкъщи. Моята душичка направо не можеше да повярва, че сме си вече вкъщи. То не беше силно ау-ау (хем от радост, хем ни мъмри), не беше гушкане и цунки за всички... Но имаме проблем. Този път Канела се погрижи да ни каже, да ѝ обърнем внимание. Влиза в тоалетната и не може да чишне. Казва силно ау-ау все едно я боли нещо, гледа ни в очите и седи. Цяла седмица на гранули явно никак добре не ѝ се е отразило.
Иначе съм благодарна на този който е измислил камерата, защото иначе щях да се побъркам от притеснение. А с камерата си я виждах и наблюдавах и се чувахме постоянно. Тя ме чуваше -  доказано.
Дернев не обърна внимание на резулратите от урината, ама вече съм убедена, че има там нещо. Дали са камъчета, песъчинки, цистит... не знам, ама има нещо, което ѝ пречи да чишка. На втората урина в седимента левкоцитите от 14-15 на поле вече бяха станали "изобилие". Взех да се съмнявам дали в лабораторията са направили въобще посявката на урината както трябва или само са ми взели парите и са драснали едно (-). Много бързо ми се обадиха, да кажат, че резултатите от посявката са готови... Rolling EyesЧудя се дали да не почна да ѝ давам антибиотик на своя глава... Спирам ѝ сухата храна за сега и я минавам на уринарни паучове. Дехидратирала се е, не е пила достатъчно вода... Тя по принцип не пиеше много. Козина пада бол... Дано да е нещо сезонно... Head Band Сега стои долепена до мен милинката ми. Говори със силно ау, иска помощ... Как да ѝ помогна...? Head Band
Може би се е дехидратирала, котките не се сещат много да пият вода. На Васко му давам бульонче, като варя месото, него пие с удоволствие, но за вода никога няма да се сети сам.
Аз не му  давам суха храна, само пауч ренал и варено месо, но както оставя водата, така я намирам. Но понеже с месото и пауча поглъща течност, не смятам, че при него може да е проблем.
Може би да опиташ с бульон от варено месо? За да пие повече, предполагам че в нейния случай ще е добре.
Ако имаш друг вет, пробвай посявка и там. То по принцип и при хората посявката може понякога да излезе отрицателна, а всъщност да има бактериална инфекция.

# 411
  • Мнения: 1
Здравейте!
Моята персийка е на 15години, но никога не съм я смятала за възрастна или за бабичка. Предполагам както всички хора, които имат любимци, за тях те са част от семейството и дават мило и драго за тях. Преди седмица след профилактичен преглед се установи, че котето задължа течност в гръдния кош. Останах крайно учудена, защото тя нямаше никакви притеснителни симптоми. Веднага източиха всичко и взеха проба за изследване. Направиха рентгенова снимка и от там  ни казаха най-тежката диагноза - рак на белите дробове. Изписаха ни Prednivet  и Кардалис. Моля, за съвет, някой сблъсквал ли се е с подобен проблем? Ще се радвам на всякакъв коментар или мнение . Благодаря!

# 412
  • Мнения: 10 598
Абсолютно никакви симптоми ли не е имала?
В случая, аз бих потърсила второ или пето мнение на база на снимките. Просто за да е ясно какво трябва да се прави.
За онко консултации аз съм си записала д-р Ирина Тодорова (клиника Парадайс, София) и София Вет Клиник (при тях има възможност за лечение с химиотерапия).

# 413
  • София
  • Мнения: 19 249
А моят котьо нещо се оказва, че пикае кръв, значи има някакво запушване на пикочните пътища ли? Дори беше капнала капка чиста кръв на плочките.
ММ днес го е водил на ветеринар, но само са видели проблема, те са само кабинет. Довечера ще го водя за изследвания, дали ще се оправи? На 18 е

# 414
  • Пловдив
  • Мнения: 2 417
Cuckoo, може да е само възпаление и с аб да се оправи.

# 415
  • Мнения: 3 118
Luci_, Cuckoo, да се оправят животинките ви пожелавам от сърце! Green HeartPurple HeartYellow Heart

# 416
  • Мнения: 10 598
Cucko, цистит е това. Може да има и песъчинки. Давай му ксинулокс 1 седмица и му смени храната с уринарна и/или му давай само мокра храна и добавка Цистон или Уриновет капсули. Да се увеличи приема на вода, за да може да изхвърли песъчинките. Ако не пие достатъчно вода, има и други неща за хидратиране.
Ако може да му занесеш урина за изследване, би било идеално. Но предвид, че има кръв - за антибиотик е, със сигурност. Ако издава тревожни звуци докато чишка или се напъва да чишка, може и противовъзпалително да се даде, за да не го боли от спазмите в мехура.
Наблюдавай какво количество урина чишка.

# 417
  • София
  • Мнения: 19 249
Да, има възпаление.
Трудна работа, нощес ходихме до другия край на София в денонощна килника, защото първата, в която го заведох, нямало как тепърва да му правят ПКК (оставаха 40 минути все пак, но...)  Сложиха му катетър и каза да ходи с него поне 4 дни, съответно има и яка.
Но днес трябва да го водим на ехограф, вече съм се побъркала да не изпуснем нещо и дали ще са читави лекарите. Горкият, едва пийна малко вода, а лошата му майка не му дава да се качва по леглата, за да не цапа.
Да де ни и 10 кафяви капкули от типа туист-оф. Не запомних името на лекарството, а не е у мен.

# 418
  • Мнения: 10 598
Уриновет са капсулите. Само не разбрах защо веднага са му сложили катетър. Въобще ли не чишка?

# 419
  • Мнения: 8 215
Моят кот май си отива Sad Не иска да се храни и иска да го оставим на мира. Само си лежи. Не е болен, старичък е.

Общи условия

Активация на акаунт