Моята възрастна котка - гериатрична тема

  • 41 846
  • 568
  •   1
Отговори
# 420
  • Пловдив
  • Мнения: 2 420
Моят кот май си отива Sad Не иска да се храни и иска да го оставим на мира. Само си лежи. Не е болен, старичък е.
Hands Pray в тези моменти си мисля: Само да не се мъчи душичката.

# 421
  • София
  • Мнения: 19 253
Уриновет са капсулите. Само не разбрах защо веднага са му сложили катетър. Въобще ли не чишка?
Явно го болеше и сестискаше, но като се напълни мехура, и се изпускаше където го свари.
Ходеше 2 дни с абажура на шията и се блъскаше, горкият... Махнаха катетъра, но нещо не уцелва тоалетната, отива и се изпишква до нея, добре че е на плочките. Сега говорих с ММ, сменил тоалетната и вече си ходи вътре, сигурно преди му е миришело
Да не говоря за финансовите измерения...
Водихме го 3 дни в един кабинет, но ми се струва, че започнаха да си измислят поводи да го водим пак, т.е. гледат ни като касичка. Да му вливат системи, антибиотик, вчера дадох 50 лв. за буквално 10 минути... А и са на 15 км от нас

Последна редакция: пн, 24 апр 2023, 14:43 от Cuckoo

# 422
  • София
  • Мнения: 13 167
Скрит текст:
Уриновет са капсулите. Само не разбрах защо веднага са му сложили катетър. Въобще ли не чишка?
Явно го болеше и сестискаше, но като се напълни мехура, и се изпускаше където го свари.
Ходеше 2 дни с абажура на шията и се блъскаше, горкият... Махнаха катетъра, но нещо не уцелва тоалетната, отива и се изпишква до нея, добре че е на плочките. Сега говорих с ММ, сменил тоалетната и вече си ходи вътре, сигурно преди му е миришело
Да не говоря за финансовите измерения...
Водихме го 3 дни в един кабинет, но ми се струва, че започнаха да си измислят поводи да го водим пак, т.е. гледат ни като касичка.
Да му вливат системи, антибиотик, вчера дадох 50 лв. за буквално 10 минути... А и са на 15 км от нас
То това е евтино! Simple Smile Миналата година нашата Преслава, която е 2 кг, почти спря да яде. Беше някакво вирусче, защото всички го минаха, но тя е най-слаботелесна и взе да отпада. При първото посещение дадохме 180 лв. Дори стоях в кабинета с котката, докато мъжът ми търсеше банкомат, защото не очаквахме подобна сума. На втория ден пак беше над 100, а на третия 80 лв. Познай дали отидохме пак? Защото каза, че трябва да я види...

Мисля, че Аминка ти беше казала, но давай му Цистон на Хималая. Помага! Докато възпалението е голямо давай по половин таблетка сутрин и вечер, а после поне 2-3 седмици по 1/4 сутрин и вечер. Нали не е някой дребен котарак? Има 4-5 кг?

# 423
  • София
  • Мнения: 19 253
Поне 4 кг. има. Обаче гледам, че този Цистон е на таблетки, което няма да мога да му дам. Страшен инат е, ще изплюе таблетката, дори да му я набутам в устата.
На нас това не ни беше първо посещение, на първото дадохме 150 лв., а беше вече със сложен катетър, но пък го гледаха на ехограф, система му сложиха.... един път как да е, но не и всеки ден.

# 424
  • София
  • Мнения: 13 167
Цистонът е доста крехък и се стрива с пръсти. Освен това не го усещат много. Спокойно става да го скриеш стрит в нещо любимо- пастет, кайма. Преди 2 години го давахме цяла зима на Рижко и от тогава не е имал цистит. Преди това правеше често, но давах само докато отшуми. След четене в руските форуми се реших на дълго даване и се надявам проблемът да се е решил трайно.

# 425
  • Мнения: 10 622
Моят кот май си отива Sad Не иска да се храни и иска да го оставим на мира. Само си лежи. Не е болен, старичък е.
Колко е старичък? Няма ли още шансове? Да помислим заедно?


Ето защо аз настоявам, че трябва да се научим да си указваме базова помощ на котките вкъщи. Като за системи, инжекции, даване на хапове... Всичко това са подарени пари, щото ни е страх да пипнем и ветовете се възползват.
Не казвам да не водим котки на вет. Естествено, операция и по-сложни манипулации и процедури, изследвания, няма как да си ги направим вкъщи, но за една система 50 лв... Close Като в аптеката същия рингер + системата + няколко игли струват общо 5 лв.
Толкова гледам да пестя от ветове, че преди да заведа котката на вет проучвам какво трябва да направи вета, за да не ме накарат да платя за нещо излишно. Щото наистина нямам пари за излишни неща.

Cocko, сложи го прахчето от стритото хапче в течно лакомство. Аз така правя с хаповете. Облизват го без колебания. Не една, не две котки, при всички (без Лъки) минава номера. Лъкито ми не може никой да я бие по хитрост, не мога да я излъжа, ако хапа го е усетила веднъж. За това трябва да е гладна котката и да не му мисли много какво ѝ подаваш за близане.

# 426
  • Пловдив
  • Мнения: 2 420
amy_nka, какво е това течно лакомство?
Котката на сестра ми Матей Тайсън изобщо не можеш да го излъжеш хапче да преглътне. Голям маймун е, стиска в устата и като го пуснеш плюе. А пък трябва да пие хиляди лекарства.
Сестра ми пита дали някой има опит с това лекарство Rx Vitamins Rx Renal Capsules Kidney Supplement for Cats - https://www.chewy.com/rx-vitamins-rx-renal-capsules-kidney/dp/19 … 8kxY0FPbTKyXAnfbE
Матей не го харесва, борбата да го приеме е голяма, а дори по две на ден са му изписали...

# 427
  • Мнения: 8 235
Моят кот май си отива Sad Не иска да се храни и иска да го оставим на мира. Само си лежи. Не е болен, старичък е.
Колко е старичък? Няма ли още шансове? Да помислим заедно?

Скрит текст:
Ето защо аз настоявам, че трябва да се научим да си указваме базова помощ на котките вкъщи. Като за системи, инжекции, даване на хапове... Всичко това са подарени пари, щото ни е страх да пипнем и ветовете се възползват.
Не казвам да не водим котки на вет. Естествено, операция и по-сложни манипулации и процедури, изследвания, няма как да си ги направим вкъщи, но за една система 50 лв... Close Като в аптеката същия рингер + системата + няколко игли струват общо 5 лв.
Толкова гледам да пестя от ветове, че преди да заведа котката на вет проучвам какво трябва да направи вета, за да не ме накарат да платя за нещо излишно. Щото наистина нямам пари за излишни неща.

Cocko, сложи го прахчето от стритото хапче в течно лакомство. Аз така правя с хаповете. Облизват го без колебания. Не една, не две котки, при всички (без Лъки) минава номера. Лъкито ми не може никой да я бие по хитрост, не мога да я излъжа, ако хапа го е усетила веднъж. За това трябва да е гладна котката и да не му мисли много какво ѝ подаваш за близане.

14 годишен е. От 7 е имунодефицитен. Но май все пак ще живее Simple Smile Преди половин час сам дойде да си иска храна, бяхме го оставили да си лежи без да го закачаме. Хапна малко, дано да прояде.

# 428
  • Мнения: 10 622
amy_nka, какво е това течно лакомство?

От ДМ ги взимам. Кутийка с малки индивидуално опаковани пликченца лакомство. Има различни вкусове. Последно съм взела от тези. Току-що ги отворих и дадох стрит антибиотик на малкото Джери с едно такова пликче и го изгълта:

# 429
  • София
  • Мнения: 19 253
О, да, имам няколко течни Миамор, ще опитам да забъркам тази добавка, щом помага.
Дядката така се радва на живота сега, само като ме види и започва да мърка. Пак си лежи повечето време, все пак не се е подмладил, но си личи, че вече е добре.
Я кажете има ли нужда от изследвания на урината, защото не са му правени, само КК и микробиология + ехограф. В бъбреците няма камъни, според лекаря с ехографа.
И ако да - как се взима урина от добитъка Simple Smile , пак ли се слага катетър?

Да го храня САМО с РК Уринари ли? Колко време? Мога ли да му давам и по малко кайма, аз съм си я мляла?
Унищожава паучовете като невидял, напоследък не ядеше добре и сега си наваксва, а паучовете са по 3 лв., затова питам само лечебната храна ли да давам.

Благодаря, че ми вдъхнахте надежда, аз го оплаках прибързано Sob

Последна редакция: вт, 25 апр 2023, 13:31 от Cuckoo

# 430
  • Мнения: 10 622
Cuckoo, урина се взима с контейнерче за урина и чиста капачка от буркан или подобен малък плитък съд - пъхаш под опашката като заеме поза за чишкане и пресипваш урината от капачката в контейнерчето. След това я носиш в рамките на до 1 час в лаборатория и искаш биохимичен анализ и анализ на седимент + креатинин в урината.

2-4 седмици с Уринари. И да му предлагаш повече течна храна (можеш да му замениш гранулите с месце с бульон, супа, въобще мокра храна, вместо гранули). Можеш да си му даваш кайма.
Паучовете от зооплюс ти излизат по 2,50, ако вземеш 24 бр наведнъж.

Левкоцити в урината са признак на възпаление и не трябва да се подценяват.

Моята сениорка, бях писала, какви звуци ми издаваше в тоалетната и как ветът отсвири левкоцитите, че било нормално, и как аз на своя глава си ѝ дадох антибиотик цяла седмица. Еми, голяма полза видяхме от него! Ако бях послушала вета, щеше да ми се мъчи още хайванчето.

Последна редакция: пт, 28 апр 2023, 19:38 от amy_nka

# 431
  • Козлодуй
  • Мнения: 35
Здравейте, всички обичащи котаците.

Първи пост ми е във форума въобще и той е с идеята да търся помощ/съвет за моето коте.
Момиче, Писи, на десет години. Не е някаква „маркова”, а спасено на улицата от челюстите на едно куче преди 10 години. Не е кастрирана – сърце не ми даде да и го причиня. Живее само в апартамент.

За проблема – от края на миналата година постепенно започна да яде все по-малко и по-малко. Отслабна. Започна да повръща много повече от „нормалното”. Един път само слюнка, друг път с остатъци от храна. В изпражненията и няма нищо обезпокойтелно. В уринирането също. Вода пие много малко, предполагам защото основно яде паучове(но съм я хващал и в мивката). Януари месец я заведох в клиниката и я оставих за изследвания. Пълни кръвни изследвания – всичко в норма. Изследания за Спин, Ковид – отрицателни. С бъбреците също ОК. Ехограф – леко възпаление в областта на червата. Седя на системи няколко дни. Започна да се храни по малко. Прибрах си я, хапваше, но вече не беше същото игриво и весело коте. Дадоха спринцовки в някакво лекарство (по една на ден , за три дни) и пробиотик на прах(за пет дни). От лекарството започнаха да и текат едни лиги, като на някое бясно животно. Никога не се е лигавила. На своя глава спрях лекарството, защото виждах, че милата се дави във собствените си лиги. Оставих само пробиотика. Постепенно нещата затихнаха и започна да си се храни добре. Но остана унило коте. И така от скоро пак започна да повръща по- често. Взех пробиотик и и давам, но ефекта вече не е така изразен.

Не ми се иска отново да я травмирам в клиниката и то само след 2-3 месеца. Още не и се е възстановила козинката от предното посещение там.

Всякакви идеи и насоки приемам и ще бъда много благодарен за тях.

Само да добавя, на двора си се грижа за 15-тина дворни котки. Храня ги сутрин и вечер, но спазвам дисциплина и прибирайки се в къщи преди да се измия добре никога не пипам Писи от страх да ни е донеса нещо.

Ето го и моето момиче

# 432
  • Пловдив
  • Мнения: 2 420
Освен да посъветвам да храните само с гастроентестинална храна, с друго не мога да помогна. Pensive
Дано да се оправи бързо, много е хубава Писи-ту.

# 433
  • Мнения: 8 235
Здравейте, всички обичащи котаците.

Първи пост ми е във форума въобще и той е с идеята да търся помощ/съвет за моето коте.
Момиче, Писи, на десет години. Не е някаква „маркова”, а спасено на улицата от челюстите на едно куче преди 10 години. Не е кастрирана – сърце не ми даде да и го причиня. Живее само в апартамент.

За проблема – от края на миналата година постепенно започна да яде все по-малко и по-малко. Отслабна. Започна да повръща много повече от „нормалното”. Един път само слюнка, друг път с остатъци от храна. В изпражненията и няма нищо обезпокойтелно. В уринирането също. Вода пие много малко, предполагам защото основно яде паучове(но съм я хващал и в мивката). Януари месец я заведох в клиниката и я оставих за изследвания. Пълни кръвни изследвания – всичко в норма. Изследания за Спин, Ковид – отрицателни. С бъбреците също ОК. Ехограф – леко възпаление в областта на червата. Седя на системи няколко дни. Започна да се храни по малко. Прибрах си я, хапваше, но вече не беше същото игриво и весело коте. Дадоха спринцовки в някакво лекарство (по една на ден , за три дни) и пробиотик на прах(за пет дни). От лекарството започнаха да и текат едни лиги, като на някое бясно животно. Никога не се е лигавила. На своя глава спрях лекарството, защото виждах, че милата се дави във собствените си лиги. Оставих само пробиотика. Постепенно нещата затихнаха и започна да си се храни добре. Но остана унило коте. И така от скоро пак започна да повръща по- често. Взех пробиотик и и давам, но ефекта вече не е така изразен.

Не ми се иска отново да я травмирам в клиниката и то само след 2-3 месеца. Още не и се е възстановила козинката от предното посещение там.

Всякакви идеи и насоки приемам и ще бъда много благодарен за тях.

Само да добавя, на двора си се грижа за 15-тина дворни котки. Храня ги сутрин и вечер, но спазвам дисциплина и прибирайки се в къщи преди да се измия добре никога не пипам Писи от страх да ни е донеса нещо.

Ето го и моето момиче


Махни всички паучове и пробвай със сварено чисто свинско месо (аз и сурово съм давала при разтройство, по съвет на съфорумка).

# 434
  • Козлодуй
  • Мнения: 35
Pticasprujina благодаря за бързия отговор. Сега се сещам, че напред в темата го срещнах това за свинското месо. Но ще бъде ли достатъчно само свиско месо непрекъснато?! Май не?

Иланг - иланг , благодаря и на теб. Имаме купена на Хиллс гранули за чуствителен стомах мисля се водеше, но никакъв интерес към нея. Винаги сме били от голямото доб'рутро за храните. Хубаво ми е момичето, нали!

Последна редакция: вт, 02 май 2023, 14:25 от ckkgk

Общи условия

Активация на акаунт