Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 18

  • 23 361
  • 758
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 1 011

А конкретно по темата за лоши наематели/наемодатели брокерите пък нямат нищо общо. Те са една друга необятна тема, която съм сигурна, че ако бъде започната ще се разрази много добра дискусия Simple Smile

Не съм се изразила добре. Номерата на брокерите и преди са обсъждани, тук исках да поставя акцент на това, че се разчита на някаква трета страна да се намеси и се мисли, че тя дава гаранции ( а според други искането на все по-голям и по-голям депозит), вместо да се установят някакви директни, ясни и човешки отношения между наемател и наемодател.

# 706
  • Варна
  • Мнения: 5 094
Чалакова, има 18 теми по 50 страници, много пъти сме обсъждали и брокерите, въпреки че е леко в страни от темата. Имаш четиво за 5 пандемии време. Grinning

Нещо, което да добавя - наистина наистина хубавите оферти изобщо не стигат до интернет, а се дават на познати на познати. И при продажбите, и при наемането. Една позната живя в хубава квартита до университета, нс, мебели виденов, но всичко ново, чисто. Двустаен за 380 лв. Заминаха за София с гаджето й и квартирата я дадоха на на друга позната, за същия наем. Другата позната и тя поживя там година и нещо и си купи собствено жилище. Първата се раздели с гаджето и искаше да се върне сама обратно в същата квартира, обаче докато си уреди нещата с нова работа обратно във Варна, хазяинът даде квартирата на брокери, които сега я предлагат със 100 лв отгоре.

# 707
  • Мнения: 45
И от страната на наемодател и на наемател :
* съм държала жилището да има застраховка - на моето е за моя сметка с най-висока защита, като наемател бях направила с други опции  20 лв. беше годишно
* съм обсъждала договорите - и двете страни да прочетем и да сме наясно..
* Не ме интересуват гостите на наемателите, освен ако не прескачат нормални обществени норми, и от моите никой хазяин не се е интересувал.
* Винаги съм подбирала наемателите - без да им задавам такива абсурдни въпроси ( като споделеният от Иван ) Разчитам разбира се на интуиция по скоро - на 1во място дали може да се води диалог с човека отсреща, 2 ( убийте ме с камъни ако искате ама и поговорка има ) по дрехите посрещат..., а и 3 обикновенно хората които са идвали на оглед сами казват с какво се занимават/ аз също в обратния вариант. И мен са ме "оценявали" - последния ми хазяин ми призна, че за отстъпката се е съгласил защото би предпочел да даде жилището на "чиста млада дама ", че дори и колата ми била чиста Smile
Не съм рентиер, а съм отдавала жилище правено за мен, докато ми се налагаше да уч/работя в др.град, и може би ми е повече от значение кой го наема .
Много добре казано! Simple Smile
Тъкмо я проверих Simple Smile темата за брокерите

Чалакова има теми за брокери Smile

# 708
  • Мнения: 45
Ще ме извинявате Новак съм Simple Smile Видях ги темите.

# 709
  • Варна
  • Мнения: 5 094
Аз като дойде време да отдавам, бих пуснала обява точно във фейсбук групите. Изобщо не ме е еня, че там масово реват какви са тия наеми при минимална заплата 500 лв. (Сякаш самостоятелните хора на мрз живеят на квартира в двустайни на центъра...). Заключвам коментарите и толкоз, който има интерес, може да ми пише лс. Бих разглеждала профилите на желаещите. По снимки човек може да добие добра представа за човека отсреща и да не си губи времето с излишни огледи. Примерно ако видя, че са цигани, или неграмотни, или ме питат малоумни неща, които ги пише в описанието, не бих се свързала с тях. Има и скрити лимонки, ама поне е някакво отсяване.

# 710
  • Мнения: 9 754
Нямам статистически данни за това колко хора отдават под наем един или повече апартаменти.
Предполагам, че има както такива, които влагат парите си в имоти и ги отдават под наем, да ги нарека рентиери по занятие. Също така предполагам, че има и такива, които отдават само едно жилище под наем - това на децата, които са заминали за чужбина, или наследствено, в което няма кой да живее, или са вложили целия си кеш, евентуално с малък кредит, за жилище, което да им допълва пенсията в един момент, или са се разширили в по-голямо жилище, а по-малкото дават под наем и използват за погасяване на вноските/допълнителен доход. Тази група бих я нарекла рентиери-аматьори, случайни рентиери.
Независимо дали си рентиер по занятие или си аматьор с 1 апартамент, който отдаваш, дали си го обзавел като за себе си или с Виденов, или пък стоят мебелите от младостта ти, никой наемодател не би искал да попадне на некоректни наематели. Може да го кара ларж и да вярва в доброто в хората, докато евентуално не се опари. Тогава вече и кастинг ще прави, и ще слухти.

# 711
  • Мнения: 187
Да споделя и моя скромен опит.
Преди около 2 месеца стана готов апартамента за отдаване под наем. Двустаен, НС, на етаж и в квартал анатемосвани и отричани във форума. Понеже имам познат брокер, реших да не се разправям аз. Мислех си, че 1. Познати сме - ще гледа да ми свърши работа; 2. Малка му е фирмичката - ще се постарае, за да вземе комисиона. Водих го да види апартамента, снимки, доуточнения, казах какъв наем очаквам (над средния за района според имот.бг), той изкоментира, че е много, но решихме да пробваме. Пусна обявата и зачакахме. Мина седмица, две, три, месец. Звъня му и питам какво става, той - ами никой не се обажда. Тогава седнах и пуснах обява(само в 1 сайт) като частно лице. Започнаха да ми звънят (брокери) още преди да бях качила всички снимки. До вечерта ми се обадиха над 10 човека. И все за клиенти от IT сектора 😂. На следващия ден вече имах организирани 2 огледа (не бяха от IT-то), като с едните хора се харесахме  (те - апартамента, ние - тях) и подписахме договор. Те бяха с брокер, от който останахме доволни и нямах нищо против да му платя комисиона (така или иначе първоначално възнамерявах да плащам на моя, а и човека наистина свърши работа в интерес на двете страни, т.е. не се чувствам прецакана).
И макар, че веднага свалих обявата, позвъняванията за нея продължиха още около седмица. За това време се обади само 1 частно лице.
Изводът ми от горното - за другия апартамент направо сама си пускам обявата.
Сега се надявам първоначалните ни впечатления от наемателите да не са ни подвели и да сме си взаимно "полезни" по-дълго време.

# 712
  • Мнения: 1 011
или ме питат малоумни неща, които ги пише в описанието, не бих се свързала с тях.

В моя опит с тези групи върха на малоумните питания е да пусна обява, че търся жилище, а после седмици наред да ми досаждат с "продуктът наличен ли е още?".

# 713
  • Мнения: 1 997
Irk@ класика е това.
Следващият път си купи предплатена карта, ще има още години да ти звънят брокери.

# 714
  • Мнения: 187
Irk@ класика е това.
Следващият път си купи предплатена карта, ще има още години да ти звънят брокери.
Не продължи дълго - 1 седмица макс. Може би заради това, че бързо я свалих от сайта или защото района не е от предпочитаните, не знам.

# 715
  • Мнения: 3 096
Да споделя и аз, че намалихме наема на нашия наемател с около 45% за идните два месеца. След това, ако вече не сме в извънредно положение, ще го намалим трайно с 50 лв. Ако извънредното положение продължава, ще го мислим. Склонни сме да намалим още или да пропуснем един наем, но не сме го решили още, времето ще покаже.

# 716
  • Варна
  • Мнения: 5 094


В моя опит с тези групи върха на малоумните питания е да пусна обява, че търся жилище, а после седмици наред да ми досаждат с "продуктът наличен ли е още?".

Това са автоматично генерирани съобщения, може хората без да искат да са цъкнали нещо. На мен ми се е случвало. Друг е въпросът, че после си трия коментара, като видя.

# 717
  • гр. Варна
  • Мнения: 789
Студенти е почти невъзможно да наемат необзаведено, освен ако не е сам човек в жилището.
Скрит текст:
Хамалогията е голяма за човек, тепърва излизащ на квартира, и родители, които се оказват в небрано лозе пред всички разходи, особено ако са очаквали свидното чедо да отиде не в квартира за 300-500, в панса за 50-150 лв.
По-вероятно да му купят.
Двама бяха, т.е. по 160лв на човек за наем.  Две легла и два гардероба си купиха от разпродажба на хотелско оборудване за 120лв, които сложиха в спалнята. Това е и обзавеждането в общежитие.
В дневната дивана и масата са купили за 150лв от OLx. Донесли са си хладилник около 140см висок и микровълнова печка.
Ползвали са студентски кредит за семестриалните такси. Той е с гратисен период за времето на студентстване.
Само първата година сумите за наема бяха превеждани по сметката ми от родителите им.

Токът за зимен период не е надвишавал 80лв, а водата не е била повече от 6куб./месец.
В предна тема прочетох за ток в квартира от 400лв. Какво е това жилище?-200 квадрата ли.
Аз пак да питам, че не видях отговор, а наистина ми стана интересно.  Как разбирате кога наемателите ви имат гости и кога кой е останал да спи на дивана в хола?
Това не ме интересува. Щом няма обезпокояване на съседи, то какъв е проблема?
Единствено са търсили съдействие да препоръчам личен лекар, при който да се прехвърлят.

# 718
  • Мнения: 9 754
Напълно споделям опита на Irk@ и Casual. Явно живот извън фейс-а не съществува.
Писала съм и преди - брокер, който няколко пъти ни е намирал наематели, последният път се издъни. Една седмица - нищо от него. Прозвъняване - няма кандидати. Явно чакаше директен наемател, за да вземе цял наем. Пуснахме си обявата в имот-а, обадиха се 2-3 частни лица, другите бяха брокери. Пуснахме обявата късно вечерта, на следващия ден имахме няколко огледа и намерихме наематели.

# 719
  • Мнения: 1 011


В моя опит с тези групи върха на малоумните питания е да пусна обява, че търся жилище, а после седмици наред да ми досаждат с "продуктът наличен ли е още?".

Това са автоматично генерирани съобщения, може хората без да искат да са цъкнали нещо. На мен ми се е случвало. Друг е въпросът, че после си трия коментара, като видя.

Знам, е са автоматино генерирани, обаче в такова голямо количество едва ли са само случайни цъкания.

Общи условия

Активация на акаунт