Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 18

  • 23 372
  • 758
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 1 011
Нали? За да си сигурна, че утре няма да те изгони бързо-бързо, защото те трябва да се нанесат. И какви са неговите доходи, понеже, ако изведнъж остане без тях, може да реши да продаде жилището и пак вън.
Малко се прекалява с личните въпроси. Разбирам за настоящия доход, макар че точен такъв е доста спорна точка, понеже повечето хора са подписали, че няма да го казват на трети лица, ама чак спестяванията да са на дневен ред... Все някъде трябва да има граница.

Ако ще имате финансови взаимоотношения, защо да не задават финансови въпроси. Не мисля, че някой ще те пита колко точно спестявания имаш, това наистина би било твърде нахално, но дали изобщо имаш според мен е адекватен въпрос и то дори по-важен от настоящия доход. От една страна това показва, както написах по-горе, дали имаш буфер в случай че си загубиш работата, а от друга показва доколко отговорен човек си въобще, което е свързано и с това как ще пазиш жилището. Не че какъвто и да било критерий за надеждност е валиден в 100% от случаите, но това важи за всички неща в живота.
Аз от своя страна питам дали има някаква вероятност да се появят роднини отнякъде и да, разчитам само на честната им дума, но и реакцията към въпроса може да издаде много, дори да ме излъжат. Така е и с наедмодателите, когато питат за финансовото състояние - можеш да ги излъжеш, но и реакцията е важна.

# 736
  • София
  • Мнения: 16 003
И ние имаме приятели в Германия и не им искат такива глупости, най-малкото е в нарушение на почти всеки трудов договор.
   
Сигурна ли си, или така си пишеш.
Назад споменах за първата квартира на дъщеря ми и гадже в Германия с мухъла. След време се наложи да търсят тристаен/заради бъдещо бебе, но не и личеше още/. Аз бях тогава на гости и ходех с нея по огледите. Навсякъде собствениците караха да се попълва таблица с имена, месторабота, семейно положение, искаха и оставяне на копие от фишове за последните 3 месеца. Направо си казваха, че другата седмица ще звъннат на одобрения кандидат. Огледи се правеха няколко дни, бяха си като кастинг. Посетихме и единични собственици, и фирми с много апартаменти -  едно и също.

# 737
  • Мнения: 852
Абсолютно съм сигурна, да, как ще дадат 3 фиша от заплата в първия месец от трудовия си договор? Може да са им искали месторабота, да са ги проверявали в болницата, но копие на конфиденциални данни е просто абсурд.

# 738
  • Мнения: X
Единственият вариант да не са им искали каквото и да е, е ако квартирата върви към работата.

# 739
  • Мнения: X
Дали не е възможно просто болницата да им е намерила жилището?

Скрит текст:

Нали? За да си сигурна, че утре няма да те изгони бързо-бързо, защото те трябва да се нанесат. И какви са неговите доходи, понеже, ако изведнъж остане без тях, може да реши да продаде жилището и пак вън.
Малко се прекалява с личните въпроси. Разбирам за настоящия доход, макар че точен такъв е доста спорна точка, понеже повечето хора са подписали, че няма да го казват на трети лица, ама чак спестяванията да са на дневен ред... Все някъде трябва да има граница.

Ако ще имате финансови взаимоотношения, защо да не задават финансови въпроси. Не мисля, че някой ще те пита колко точно спестявания имаш, това наистина би било твърде нахално, но дали изобщо имаш според мен е адекватен въпрос и то дори по-важен от настоящия доход. От една страна това показва, както написах по-горе, дали имаш буфер в случай че си загубиш работата, а от друга показва доколко отговорен човек си въобще, което е свързано и с това как ще пазиш жилището. Не че какъвто и да било критерий за надеждност е валиден в 100% от случаите, но това важи за всички неща в живота.
Аз от своя страна питам дали има някаква вероятност да се появят роднини отнякъде и да, разчитам само на честната им дума, но и реакцията към въпроса може да издаде много, дори да ме излъжат. Така е и с наедмодателите, когато питат за финансовото състояние - можеш да ги излъжеш, но и реакцията е важна.

По принцип разбирам идеята, но аз лично един лев спестен нямам по разни причини - коя обективна, коя не чак толкова. А се имам за изключително читав наемател. Та не е съвсем сигурно, че ако няма спестявания, не става.
А и какво значи буфер? Първо, има обезщетение за безработица, та няма да остана без пари. Второ, нямам нито един познат (това са десетки хора), който да взима над 2к и да има спестявания или буфери от над 1000 лв. Нито един. Аз съм с 1200 заплата. Какъв буфер, какви спестявания? Трето, ако имам препоръчителния буфер от 6 заплати, което са си над 7 бона, няма да ги ползвам точно за бонус при наемане на жилище.

# 740
  • Мнения: 852
Не вървеше, но може от болницата да са дали препоръка. Може да са искали банково извлечение за разполагаема сума.

Между другото, аз съм съгласна наемодателите да ми дават трудовия си договор и извлечение от банката, за да преценя аз дали ги искам за хазяи.

# 741
  • Мнения: 6 872
Einkommensnachweis са ми искали. Видяха, че не изкарваме достатъчно и поискаха подпис от родителите, че, ако ние спрем да си плащаме наема и консумативите, те ще поемат разходите. Хазяите ни са германци, отдават триетажната къща на родителите си на три семейства - на всеки етаж по едно. Нашето жилище е най-малко. Никога не сме си бавили наема и с ден, колкото и ниски да са ни били доходите. В добри отношения сме. В сегашната ситуация ни се объркаха плановете с местенето и попитахме дали може да останем до юни вместо до май - нямаха против.
Нито съм чула, нито съм видяла на някого да му искат документ какви спестявания има и какви са му плановете за след три или пет години. Не казвам, че никъде не искат и не питат, но казвам и, че много често не го правят. Защо си мислите, че немците са толкова склонни да си споделят житието, че се обясняват дали, какви и колко спестявания имат?
Да не говорим пък какво се случва в жилищата, отдадени на четири-пет човека между 20 и 30, които не искат или не могат да си позволят боксониера или гарсониера. Повечето ми познати не живеят така, понеже не могат да плащат като нашия наем, а защото да живееш сам е скучно, а пък във WG-то животът винаги кипи.

# 742
  • Мнения: 1 011
По принцип разбирам идеята, но аз лично един лев спестен нямам по разни причини - коя обективна, коя не чак толкова. А се имам за изключително читав наемател. Та не е съвсем сигурно, че ако няма спестявания, не става.
А и какво значи буфер? Първо, има обезщетение за безработица, та няма да остана без пари. Второ, нямам нито един познат (това са десетки хора), който да взима над 2к и да има спестявания или буфери от над 1000 лв. Нито един. Аз съм с 1200 заплата. Какъв буфер, какви спестявания? Трето, ако имам препоръчителния буфер от 6 заплати, което са си над 7 бона, няма да ги ползвам точно за бонус при наемане на жилище.
Написах, че този критерий не е валиден на 100%, като всичко останало.
Но ми е любопитно за какво си харчат парите хора, които взимат по два бона, че нямат повече от 1000лв. спестявания? Това си го обяснявам само ако тъкмо са купили жилище със сериозен дял самоучастие и нямат много какво да заделят, защото изплащат ипотека.

# 743
  • Мнения: X
WG е по-различно, но и там не е лесно първият път. А хубаво самостоятелно жилище в голям град е направо мъка да наемеш. Немците са като всички други, а въпросът е на търсене и предлагане, ако е хубаво жилище на хубаво място, има опашка от кандидати, нищо че е скъпо (като за нашите представи) жилище. И ако не искаш да  докажеш, че можеш да го плащаш, има други, които искат и те получават жилището. Не искат спестявания, а сигурен и достатъчно голям доход, доказан с документ.
Абсолютно съм сигурна, да, как ще дадат 3 фиша от заплата в първия месец от трудовия си договор? Може да са им искали месторабота, да са ги проверявали в болницата, но копие на конфиденциални данни е просто абсурд.
.
Ако не им съдействат от болницата, просто няма да вземат жилището. Често големи компании помагат на свои специалисти с релокацията и поемат точно тези гаранции. Ако най-голямата болница в града напише официално писмо, че човекът е неин лекар, няма да му искат нищо, разбира се. Ако не, искат и още как. Ако си някой просто решил да иде там да пробва, хубаво жилище няма да видиш. Също и за студенти се отнася, ако не са на общежитие, което за големите градове е много възможно, защото не достигат общежитията.
Не вървеше, но може от болницата да са дали препоръка. Може да са искали банково извлечение за разполагаема сума.

Между другото, аз съм съгласна наемодателите да ми дават трудовия си договор и извлечение от банката, за да преценя аз дали ги искам за хазяи.
Виж сега, те от теб пари чакат, не ти от тях Simple Smile Ако ти чакаше пари от тях, тогава е нормално да ги питаш за тези неща. Ти имаш цялата информация на огледа, защото виждаш за какво плащаш, виждаш и че е собственост на човека отсреща (нот. акт). Той за теб няма никаква информация, затова я иска, за да знае дали ти можеш да си плащаш този наем. А пък като не искаш да даваш информация, ми добре, търси си там, където не те питат за това.

Последна редакция: пн, 06 апр 2020, 21:34 от Анонимен

# 744
  • Мнения: 9 754
А пък ако е пуснала бабички да ми слухтят, ще й направя скандал пред блока, ще има достатъчно услужливи бабички да разкажат на следващите наематели, че влизат в Биг Брадър.

Хайде да залагаме на чия страна ще бъдат бабичките в и пред блока при един спор - на страната на наемателя или на страната на съседката-хазяйка. От възрастта е, трудно приемат нови, "чужди" хора да им влязат в средата.

# 745
  • Мнения: 852
winni_, могат да се харчат за много неща - семейство наематели за деца, особено да компенсират 380 лв втората година. Пази Боже, мой приятел скоро плати 8 000 лв операция на баща си. Длъжни ли са хората чак в такива подробности да изпадат за един наем?

# 746
  • Мнения: 852
А пък ако е пуснала бабички да ми слухтят, ще й направя скандал пред блока, ще има достатъчно услужливи бабички да разкажат на следващите наематели, че влизат в Биг Брадър.

Хайде да залагаме на чия страна ще бъдат бабичките в и пред блока при един спор - на страната на наемателя или на страната на съседката-хазяйка. От възрастта е, трудно приемат нови, "чужди" хора да им влязат в средата.
Познай - винаги на моя. Защото съм възпитана + не се скатавам от чистене на сняг + плащам авансово входните такси. Не знам защо си мислите, че съседите си умират да помагат на баш причинителите на вечното пренасяне на чужди хора, които освен това в общия случай доста повече си гледат приходите от наем, отколкото спокойствието на останалите.

# 747
  • Мнения: X
Беболилина, виждам желанието ти да влизаш в спорове, но е против правилата да пост-ваш 2 коментара един след друг. Въздържай се.

# 748
  • Мнения: 9 754
Така като гледам, в следващата тема ще си останат само наемателите. Ако те случайно са обърнали внимание, наемодатели вече почти не останаха. Май само аз им правя удоволствието да ме опровергават. Засега.

# 749
  • Мнения: 852
Нямам никакво желание да влизам в спорове, това е страница поредна от сагата "наемателите са негодяи и нямат права", включително на лично пространство, но са длъжни да доказват каквото му хрумне наемодателят.

Мандаринке, като наричаш непознати хора прахосници, които не са спестили за нищо в този живот. Как ти ще им искаш какви ли не лични данни без дори да им докажеш, че имотът е твой, ще ги подслушва целия блок кога стават и кога лягат, какво точно очакваш?

Общи условия

Активация на акаунт