Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 42

  • 39 530
  • 876
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: X
Ами хора с пари в брой защо да купят сега нещо за 1800 евро/кв, ако след да речем 1 г могат да купят същото за 1500? Ако има такива купуващи сега, то те по моята скала са в графа финансово неграмотни Simple Smile

С моя лайшки опит, не се инвестират пари, когато нещо пада. Тогава седя и се ориентирам на къде отиват нещата. В момента дори и да не паднат цените, то няма да се вдигнат. Поне така показва анализа на пазара. Значи мога да изчакам, да анализирам нещата и да преценя кога мога да рискувам с инвестиция.

Хора, които имат пари в брой и няма опастност за работата им (бизнеса им) ще купят имот или имоти, защото цените ще са подходящи за купуване. Хора, на които не им трябват тези имоти сега, но за във бъдеще. За мен беше безумие да се теглят кредити за имоти на тези цени, преди корона вирус кризата, защото и без корона вирус се знаеше, че това не можеше да продължава и че цените са ненормални. Балонът щеше да се спука така или иначе. Просто щеше да стане по-нататък във времето. Аз така или иначе не виждам все още цените да са паднали. Продавачите не са притиснати още достатъчно.

Хора, с пари в брой ако не са купили до сега,  защо ще им е да купуват в момент, когато вдичко е замръзнало? Защото ако имат пари в брой, утре те ще са царе и с тези пари в брой ще могат да купят нещо по-добро от това, което могат днес. А ако не паднат цените, но бизнеса им не пострада, то те ще са по-добре финансово от днес и пак ще могат да си позволят по-добро.

Между другото, в тази текуща ситуация никой не знае какво следва и дали бизнеса му няма да пострада.

Последна редакция: чт, 26 мар 2020, 10:30 от Анонимен

# 91
  • Мнения: 3 771
Всеки има глава на раменете си и носи отговорност за взетите си решения.
Има достатъчно информация навсякъде.
Дали ще купи на върха или след 1 година, си е индивидуално решение. Не можем да жалим всички, че са се купили на 1800 евро, а след 6 месеца, се продават за 1300 например.
Животът е пъстър. Затовва има хора, които изчакват да дойде нещо, което ще обърне пазара и ще купят на определена цена без банка.
Тези кризи помагат да се размести пазара и да се сменят малко играчите. За някои риска ще е печалба, за други загуба.
Такъв е животът.

# 92
  • София
  • Мнения: 5 953
Аз понеже все още ходя на работа и все още пеш....по един и същ маршрут. В София наистина  за пръв път от години се диша.. вървя и не мога да повярвам в това студено , мъгливо време …. въздухът е съвсем друг без колите... Confused

# 93
  • Мнения: X
Всеки има глава на раменете си и носи отговорност за взетите си решения.
Има достатъчно информация навсякъде.
Дали ще купи на върха или след 1 година, си е индивидуално решение. Не можем да жалим всички, че са се купили на 1800 евро, а след 6 месеца, се продават за 1300 например.
Животът е пъстър. Затовва има хора, които изчакват да дойде нещо, което ще обърне пазара и ще купят на определена цена без банка.
Тези кризи помагат да се размести пазара и да се сменят малко играчите. За някои риска ще е печалба, за други загуба.
Такъв е животът.

Това не виждам някой да го оспорва и да жали купилите на 1800. Все пак темата е за имотния пазар и какво се случва в момента, а ситуацията е динамична и става въпрос за това каква е към днешна и евентуално утрешна дата

# 94
  • Мнения: 4 255
Така е българска мама, но ти забравяш какво ни навиваха преди коронавируса. Ще минем на евро и всичко ще стане по 2

И кой точно те е навивал, че ще стане по две??? И политици, и икономисти, и даже опозицията казваха, че няма такова нещо. Единствено разни паникьори по форумите, ама те ли са инвестиционен барометър?

Масово си обърнаха кеша в апартаменти и имоти и то като се заговори, че минаваме на евро. Имам доста познати, които го направиха.Така, че кой купил ,купил. Сега ще видим как ще се развият цените.

# 95
  • Мнения: 1 998
Вчера колега изрази мнение, че парите се обезценявали, имота оставал. И поради това ще завърши сделката и купи апартамента, който капарира малко преди ИП. 50% самоучастие, останалите кредит. ( макар,че аз лично се съмнявам да му дадат, фирмата ни е от пострадал бранш с много неизвестни за бъдещето )
Ще ми е интересно мнението на хора които имат спомени от инфлацията 97-99 г.

По темата, следя няколко имота в сайта на imot.bg и тази седмица имам мейли за корекция надолу в цената на два от наблюдаваните ~ 4% . Не са НС.

# 96
  • София
  • Мнения: 5 953
Казвала съм. Преживях кризата след 2008ма. Имах кредит, но не бях купила на върха на цените. Лихвата тръгна от 9.4 % нагоре тогава... преживях всичко и не ми е хрумнало в никой момент да си продам жилището
Мои познати купиха на върха на цените тогава , плакаха известно време, да, изплатиха си ги обаче... мина време жилищата им, до скоро бяха на цени по-високи от тези на които купиха 2007ма 2008 ма... Можеха спокойно да си ги продадат, ама не ги продадоха пак..
Та и тази криза ще мине.. и пак цените ще тръгнат в един момент нагоре, може да е след години.
 
Който си е надскочил доходите и възможностите , който се разболее или загуби работата и разчита само на нея, няма квалификация и не може изобщо да намери работа... няма никакви спестявания или помощ от някъде, .... да... може да закъса яко, ако е купил изцяло с кредит на върха на цените. Т.Е. много "ако" има...…. но е възможно

То това цялото нещо и без криза може да се случи...  лошо стечение на обстоятелствата за някои смелчаци.
Изобщо апокалипсис с хиляди загубени жилища и безработни не ми се вярва да стане.

# 97
  • Мнения: 2 786
Вчера колега изрази мнение, че парите се обезценявали, имота оставал. И поради това ще завърши сделката и купи апартамента, който капарира малко преди ИП. 50% самоучастие, останалите кредит. ( макар,че аз лично се съмнявам да му дадат, фирмата ни е от пострадал бранш с много неизвестни за бъдещето )
Ще ми е интересно мнението на хора които имат спомени от инфлацията 97-99 г.

По темата, следя няколко имота в сайта на imot.bg и тази седмица имам мейли за корекция надолу в цената на два от наблюдаваните ~ 4% . Не са НС.

И аз много искам да знам как ще процедират всички, които си пазят парите, при инфлация. Чета много мнения, че такава също се очаква.

# 98
  • Мнения: 18 504
Тези, които мислят, че кешът винаги е цар, сигурно скоро са излезли от гимназията и не помнят края на 90-те години.

# 99
  • Мнения: X
Но пък помним 2008 и как си купихме апартаменти предимно с кеш през 2010 за много по-ниска цена от 2008., а тези набълбукалите се с много изгодни кредити преди и през 2008г. , особено във франкове още си изплащат кредитите.
Ситуацията 97-ма надали ще се повтори. За да има такава хиперинфлация трябва да се махне борда, иначе хиперинфлацията ще е световна, а тогава и тухлите бяма да спасят света.
То винаги има ако. Ами ако утре има земетресение и всички тухли паднат? Къде ще отидат винаги раствщите инвестиции?

Аман от брокери в темата. На хората им е само до тухли е момента, ще знаете.

# 100
  • Мнения: 2 786
Изобщо не съм брокер, да ти кажа. Средностатистически човек със замразена сделка, заради извънредното. Оценявам всички мнения.

# 101
  • Мнения: 40 931
Тези, които мислят, че кешът винаги е цар, сигурно скоро са излезли от гимназията и не помнят края на 90-те години.

Първо, тогава беше не криза, а дълбоко ненормално положение. И второ, кешът може да бъде и в различна валута. Който тогава е имал кеш в долари нещо да му се е кривнала капата?

# 102
  • Мнения: 1 998
Тези, които мислят, че кешът винаги е цар, сигурно скоро са излезли от гимназията и не помнят края на 90-те години.
Точно тогава аз излязах от гимназията, ума ми хич не е бил в хиперинфлацята, за да направя сега някакъв паралел , затова попитах точно за този период.

Ситуацията 97-ма надали ще се повтори. ......,
Дано ...
аз май съм по-черногледа

# 103
  • София
  • Мнения: 4 192
Аз помня много добре кризата 2008. Тогава живеехме с моя под наем в Овча Купел, ЕПК двустайка за 300лв. Цените на имотите се качваха с минути. Всички бяха полудели, изкупуваше се масово. Панелки до нас се продаваха без проблем на цени над 1000евро. Само че тогава заплатите не бяха като 2019г, а двойно по-ниски (ако не и повече) Аз взимах 700лв, моят малко повече и си живеехме царски. Много, много хора се набълбукаха.
Цените падаха 2 години - докъм 2010-2011. Малко след това купихме в Ман Ли ателие последен етаж на 600 евро и бонус тераси и две паркоместа по 3000евро. Миналата година продадохме там повече от двойно.
На всички е ясно, че сега ще предстои спад - колко ще е сериозен и дълъг никой не може да каже. Който твърди обратното - няма реална преценка.

# 104
  • Мнения: X
Тези, които мислят, че кешът винаги е цар, сигурно скоро са излезли от гимназията и не помнят края на 90-те години.

Първо, тогава беше не криза, а дълбоко ненормално положение. И второ, кешът може да бъде и в различна валута. Който тогава е имал кеш в долари нещо да му се е кривнала капата?
Кризата си беше съвсем нормална, само че локална, в БГ само, а сега ще е глобална. Затова и който имаше долари през 1998-9, беше цар, защото беше локална. Тази криза ще е глобална, зависи колко и до кога.  А когато е глобална, всички валути страдат. Хиперинфлация не ми се вярва да допуснат централните банки на Г-8, но така  или иначе, кешови наличности много малко хора държат, дори и големи бизнеси.
Разбира се, който в момента има 100 К евро в кеш, си е добре, само дето дълбоко се съмнявам масата от хората с намерение да купуват имоти да имат такива кешови наличности. Цените на имотите са в пряка корелация с БВП (смятала съм я от 1990 до към 2012,  безотказно клони към 1-ца) и от там, с кредитирането и поведението на баните, което също зависи от БВП, най-общо като измерител на ик. развитие. Та това е, което ще гледаме.

Общи условия

Активация на акаунт