Виртуални консултации с проф. д-р Огнян Бранков (детски хирург)

  • 141 059
  • 1 698
  •   1
Отговори
# 1 590
  • Мнения: 25
Здравейте професор Бранков. Синът ми е на 6 години и половина. На около 3 годишна възраст личната лекарка му забели пишлето,  но не до край. Отдолу остана около 2 мм необелена кожичка. Оттогава съм пробвал много пъти но без успех. Трябва ли да предприемаме нещо?

# 1 591
  • София
  • Мнения: 3 198
Няма нужда да правите някакви манипулации. Това постепенно ще се оправи.

# 1 592
  • Мнения: 1
Здравейте, проф. Бранков,
Бих искала да Ви помоля за съвет как да процедирам при така развилата се следна ситуация:
Днес бяхме на контролен преглед при педиатъра със сина ми, който в момента е на три месеца. Докато обсъждахме с доктора различните мнения по темата забелване, тя дръпна кожичката на пениса надолу с обяснението, че не го забелвала, а само искала да види какво е положението. Не знам дали беше само леко подръпване, както твърди тя или не, но при издърпването главичката си се показа изцяло и малкият порева няколко секунди. През деня като че ли нямаше проблем, но тази вечер, докато преобличах детето, видях, че по памперса има кръв, а по самата кожичка най-отгоре има няколко малки зачервени линийки.
По принцип бях обяснила на педиатъра, че съм привърженик на метода, при който се изчаква детето да навърши шест месеца и тогава леко и постепенно се започва с придърпване на кожичката надолу. Тя самата ми каза, че също подкрепя този вариант и че това, което е направила, не било забелване, обясни ми сега да не пипаме пениса, дори не било нужно и да го почистваме с физиологичен разтвор (както ме бяха посъветвали неонатолозите след раждането) и че когато малкият навърши шест месеца, ще ме инструктира какво да правим вкъщи и ще изпише кортикостериодно кремче за мазане.
В момента обаче съм много притеснена дали педиатърът не дръпна кожичката прекалено много надолу и дали няма да последват някакви проблеми (сраствания, инфекция, патологична фимоза и т.н.), ако в момента не продължа с издърпането на кожичката всеки ден. Бихте ли ме посъветвали как да постъпя, дали все още мога да изчакам до шестия месец или вече е прекалено късно и трябва да започна с издърпването, за да не стане по-сериозен проблем? Желанието ми беше горе-долу на шест месечна възраст първо да дойдем при вас на преглед и чак тогава да започнем с ръчни манипулации.
Може би се притеснявам излишно, но  племенникът ми беше забелван на няколко пъти през годините и това му остана изключителна травма, затова за мен този процес е много деликатен и не трябва да се неглижира по никакъв начин.
Благодаря Ви предварително за помощта и отделението време! Желая Ви крепко здраве, много щастливи пациенти и безброй покорени върхове в професионален план!

# 1 593
  • Мнения: 551
Здравейте доктор Бранков преди малко забелязах на бебчо 1м и няколко дена , че пъпчето му е така , това някаква херния ли значи , ще очаквам вашия отговор тъй като съм доста притеснена . Благодаря

# 1 594
  • София
  • Мнения: 3 198
Изглежда ми нормално. А дали е херния, трябва да преценя лично. Но проблем не виждам.

# 1 595
  • Мнения: 2
Здравейте,
Има ли вече в България безкръвни операции на ингвинална херния при деца?

# 1 596
  • София
  • Мнения: 3 198
За какви деца, на каква възраст?
Според нашата концепция такива операции са безмислени. С един малък разрез и без надуване на коремната кухина стандартната операция приключва за 10 - 15 минути.
Доколкото знам, особено на малки деца, такива операции не се правят.
И изобщо няма "безкръвни" операции. Наричат се "лапароскопски". И струват по-евтино.

# 1 597
  • Мнения: 6 253
Извинявам се,че се намесвам в дискусията,но доктор Бранков,защо не се правят такива операции на малки деца?Синът ми е опериран от доктор Житянов,в Пирогов от лява ингвинална херния,която излизаше при най малкия рев.Беше на два месеца и половина,роди се с нея.Докторът ни посъветва при консултация да я направим възможно най скоро и му се доверихме.До момента няма никакви проблеми,вече е на шест години.Ако има значение баща ми е опериран преди години както от ингвинална,така и от коремна от двете страни.Благодаря за отговора.

# 1 598
  • Мнения: 2
Детето е на 7 и половина, опериран е по спешност на 2 месеца от ляво, сега е направил ингвинална херния от дясната страна.

# 1 599
  • София
  • Мнения: 3 198
Не ви разбрах. Доктор Житянов (лека му пръст) е направил операцията лапароскопски?

# 1 600
  • Мнения: 6 253
Не,направи си обикновена операция,за около 20 минути.Понеже съветвате другата потребителка,че не е хубаво да се прави на малки деца.За лапароскопска ли говорите или по принцип,че не се прави на малки деца операция за ингвинална херния?

# 1 601
  • Мнения: 2 835
Извинявам се, че се намесвам и аз в темата, но и моето дете е оперирано от ингвинална херния в ляво (при проф. Бранков) - изчетох целия интернет - наистина няма никаква нужда от лапароскопска операция за толкова малки деца и за това конкретно. Операцията беше 15мин и до вечерта детето си беше съвсем добре, сякаш нищо не му беше правено. Вече и белег не се вижда.
При възрастни не коментирам.

# 1 602
  • София
  • Мнения: 3 198
Не,направи си обикновена операция,за около 20 минути.Понеже съветвате другата потребителка,че не е хубаво да се прави на малки деца.За лапароскопска ли говорите или по принцип,че не се прави на малки деца операция за ингвинална херния?

По света масово се правят лапароскопски операции за херния и при бебета. При нас няма опит, защото тази методика беше въведена доста по-късно. Самата методика крие редица рискове и прилагането ѝ изисква продължително обучение.
Иначе планова операция при неусложнена ингвинална херния се прави след 6-месечна възраст. Ако хернията често се заклещва или причинява значителен дискомфорт у бебето и родителите, може да се направи и по-рано. Говоря за стандартната операция.
И за да допълня по-горния пост: "Доколкото знам, особено на малки деца, такива операции не се правят в България".

Последна редакция: нд, 10 мар 2024, 10:22 от Рaдост

# 1 603
  • Мнения: 1
Здравейте, професор Бранков!
Дъщеря ми се роди с червени петна между веждите (приложено изпращам и снимка). На снимката не е в най-червения си вариант, петното става много по-ярко. В болницата казаха, че ще избледнее. Все пак бих искала да попитам на каква възраст е удачно да потърся консултация за този проблем. Разбирам, че трябва да се изчака , но има ли някаква практика, процедура или козметика, нещо което би спомогнало петното да избледнее. Благодаря Ви!
 

# 1 604
  • София
  • Мнения: 3 198
Този вид капилярни малформации се наричат популярно "ангелска целувка". Очаква се към 2 - 3 година да избледнеят. Те спадат към голямата група на съдовите малформации и не са хемангиоми. Те са безобидни и имат само визуално значение.
В случай че е наложително, в по-късна възраст може да се приложи лазерна терапия.

Общи условия

Активация на акаунт