Магистър-фармацевт отговаря на вашите въпроси

  • 50 348
  • 291
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 249
Здравейте, има ли риск от раздразнение на стомаха при периодична употреба на Дексофен? Как бихте коментирали подобен страничен ефект при приема му спрямо други НСПС?

# 181
  • Мнения: 10
здравейте Simple Smile  може ли да ми препоръчате добър пробиотик за дете 4г -излезе бакт протеус и гъби-масивен растеж- пила е 3 мес омнибиотик 6 , каластра на аквасорс...и последно до оня ден нарине-пуснах изсл и пак същия резултат,,,,може ли моля за добър пробиотик , и нещо хомеопатичен препарат за тях,,,,,,благодаря ,

# 182
  • Мнения: 3
Докторе здравейте
Казвам се Стефан, на 27 години съм. Преди 4 месеца ми се възпали гърлото. Започнах да чуствам парене и горене. Отидох във Исул във спешното там ми казаха че съм със силна инфекция без никави изледвания ми преписаха лекарстава след което нямаше никакъв ефек от тях ходи на унг във 7 полицлиника там ми зеха секрет и кръвна картина сичко беше във нормите но се пак ми преписаха клиндамицин пихго 7 дни без резолтат след което се насочих към спешното на пирогов във унг там ми пуснаха изледвания за варицела зостер хепес сиплекс които биха във нормите почти всички само игг беше 1500 доктора каза че имам херпес зостер във гърлото и ми изписа вътрекс 500 и изопренозин 500 пихги една седмица горедоло намалиха се симптомите но запоцнах да осещам подутина на непцето веднага се върнах при него и мо казах но той твърдеше че нищо не се вижда а дори да има подотина било от възпален нерв изписами гъба гама пих я 15 дни без ефект продължи всичко парене по езика във гърлото по непцето и по подутината която осещам поради сериозни проблеми във зъбите много бройни корени той предложи остраниаване на проблемните заби защото могло да правят инфекция минах и оперция на зъбите във вма лицово челиосна сахто твърдят че нищо невиждат спрямо подутини симптомите останаха дори след ваденето на зъбите дори изхках 1 месец защо казаха че веднага няма да изчезнат върнах се при унг във пирогов пуснами скенер със контракст биохимия и кръвни картини но нищо каза че симптомите ще от шумят и наистина за тихнаха пиехси габагамата и като чели се оправях след което спрях лекарството след 15 дни него пих 5 6 дни и зведнаш осетих страно гъделичкане и драскане вавдисно забелязах налепчета по сливиците върнахсе при него оказасе стрептококи там той каза че ме пофтаря херпес зостера ими пусна още варицела зостер игг беше овеличено със 450 беше станало 1950 резолтата сега отново пя сахтите лекарстава вече 20 дни без ефект налепите изчезнаха а сега отново са там моли за савед всекиден имам нов сиптом сега сам и със главоболие помогнете

Цитат
doktore zdraveite kazvam se stefan na 27 godini sam predi 4 meseca mise vaspali garloto zapochnah da custvam parene i gorene otidoh vav isul vav speshnoto tam mi kazaha che sam sas silna infekcia bez nikavi isledvania mi prepisaha lekarstava sled koeto niamashe nikakav efek ot tiah hodi na ung vav 7 policlinika tam mi zeha sekret i kravna kartina sichko beshe vav normite no se pak mi prepisaha klindamicin pihgo 7 dni bez rezoltat sled koeto se nasochih kam speshnoto na pirogov vav ung tam mi pusnaha isledvania za varicela zoster hepes sipleks koito biha vav normite pochti vsicki samo igg beshe 1500 doktora kaza che imam herpes zoster vav garloto i mi ispisa vatreks 500 i izoprenozin 500 pihgi edna sedmica goredolo namaliha se simptomite no zapocnah da oseshtam podutina na nepceto vednaga se varnah pri nego i mo kazah no toi tvardeshe che nishto ne se vijda a dori da ima podotina bilo ot vaspalen nerv ispisami gaba gama pih ia 15 dni bez efekt prodalji vsichko parene po ezika vav garloto po nepceto i po podutinata koiato oseshtam poradi seriozni problemi vav zabite mnogo broini koreni toi predloji ostraniavane na problemnite zabi zashtoto moglo da praviat infekcia minah i opercia na zabite vav vma licovo cheliosna sahto tvardiat che nishto nevijdat spriamo podutini simptomite ostanaha dori sled vadeneto na zabite dori ishkah 1 mesec zashto kazaha che vednaga niama da ischeznat varnah se pri ung vav pirogov pusnami skener sas kontrakst biohimia i kravni kartini no nishto kaza che simptomite shte ot shumiat i naistina za tihnaha piehsi gabagamata i kato cheli se opraviah sled koeto spriah lekarstvoto sled 15 dni nego pih 5 6 dni i zvednash osetih strano gadelichkane i draskane vavdisno zabeliazah nalepcheta po slivicite varnahse pri nego okazase streptokoki  tam toi kaza che me poftaria herpes zostera imi pusna oshte varicela zoster igg beshe ovelicheno sas 450 beshe stanalo 1950 rezoltata sega otnovo pia sahtite lekarstava veche 20 dni bez efekt nalepite ischeznaha a sega otnovo sa tam moli za saved vsekiden imam nov siptom sega sam i sas glavobolie pomognete
___________________
Пишете на кирилица.

Последна редакция: чт, 20 авг 2020, 08:40 от AnMary

# 183
  • Мнения: 14
Здравейте,

При профилкатичния педиатричен преглед август 2019, се установи, че дъщеря ми има изоставане в растежа. В смисъл, за последните няколко години ръстът й на височина е паднал с две криви надолу и от 50% височина, вече е в 9%. Направено й е генетично изследване за синдром на Търнър ( по преценка на педиатъра) и всичко е наред. Правиха й изследване със стимулиране на радтежния хормон и уж ендокринологът каза, че е в средните норми растежният хормон. Отказа да предпише растежен хормон ( само единият беше в нормаъа при изследването и той каза, че стигало само единият да е в нормата, но аз, като майка, търся начини за този проблем.
Скоро дъщеря ми ще навърши 9 год и доста изостава в растежа, ( ние и роднините ни сме сравнително високи.
Ендокринологът също не обърна внимание на нейното ТХС, което е около 5,6, а баща й и неговата сестра и майла му имат Хашимото и щитовидни проблеми.

Моля ви, посъветвайте ме какво да направя в случая и какви добавки да давам за увеличаване на растежа й?
Добре ли е даде дават следните добавки и по- специално GABA и по колко дневно?
https://healthstore.bg/5-dobavki-koito-povishavat-rastezhniya-hormon

А какво бихте препоръчал за щитовидната жлеза за  смъкване на ТСH хормона - нещо на билкова основа или лекарство , подходящо за нейната възраст.

Извинете ме за по- дългия пост, но исках да дам повече инфо, за да ви запозная по- точно с проблема.
Благодаря предварително !

# 184
  • Мнения: 11 840
Извинявам се, че отговарям и аз, но съвета ми е потърсете добър ендокринолог, това не е шега. С добавки само работа не става, нещата са сериозни. Не е въпроса само да се смъкне ТСХ, важно е как са и другите хормони - Т3 и Т4, антитела изследвани ли са? Ръста понякога има задръжка и после скок. Но не е само това, от понижена функция на ЩЖ се забавя  цялостното развитие и физическо и умствено, спират да се сменят зъби и ред други неща.
Пиша всичко това от опит - фамилно имаме Хашимото и аз и майка ми, сина ми също отключи следяхме го във времето и накрая точно при ТСХ 5,6 и влошени Т3 и Т4 вече е на лечение със синтетичен хормон.
Иначе има един продукт Тирео съпорт сироп, на фирмата  ЕД Медицин  , но не бих посъветвала да давате нищо на своя глава, както и ГАБА

Последна редакция: чт, 20 авг 2020, 10:15 от mibobo

# 185
  • Мнения: 128
Може ли да ми препоръчате слънцезащитно, което ще ме спаси от досадните малки пъпки, които ми излизат всяка година на морето по раменете и деколтето и не се махат дълго след това? И ако е възможно, на нормална цена. Simple Smile
Отговорът  малко закъсня, но е по повод малките пъпчици, които излизат след това. Най-вероятно слънцезащитата при редовното и обилно нанасяне запушва някои порички и се получават пъпки след това. По-вероятно се предизвиква от запушването на поричките, които остават под изгорелият от слънцето слой кожа. Ако забележите, след постепенното излющване на кожата на съответните места, проблемът отшумява. Често маслата съдържат вазелиново масло, а то малко или много предразполага към запушване на порите. Може би дерматолог по-специфично би определил, кое точно предизвиква проблема и кое ще го реши. Вариант е ако се засичате да ползвате по-често масла и спрейове вместо защита с минерален филтър, да смените на втората за експеримент. Възможно е да ви изненада.

# 186
  • Мнения: 128
Здравейте Simple Smile Имам проблем с разширени вени и много спукани капилярчета по краката, визуално е грозна гледка. Мисля да почна да пия Детралекс, но в същото време имам и проблем със стомаха. Най - вероятно гастрит или синдром на раздразненото черво, както ми казаха. А Детралекса бил много силен. Дали ще имам проблем със стомаха, ако почна да го пия?   Или ако можете да ми препоръчате нещо друго, което е по - изчистено? Както и някой крем. Лиотон, Троксевазин, не ми действат. Благодаря предварително за отговора Simple Smile
Здравейте. На въпросите - да според мен споделеният продукт е възможно да ви предизвика дразнене на стомаха, но пък е добър избор. Същевременно в аптеките има и друг продукт , който вместо 2 пъти на ден се пие само 1 път и се получава същата доза диосмин 1000мг. Това може да намали шанса за дразнене. За съжаление няма огромен избор за хора , които имат проблем със стомаха. Ориентирането към добър крем не е лоша идея. Фирмата произвеждаща споменатият продукт на таблетки предлагат и крем за крака. Аз лично питам питам пациентите дали им върши работа и за момента получавам положителен отговор. Не мога да бъда категоричен, но мисля че не е лоша идея, а съответно ще пропуснем притесненията за стомаха. Съвета ми е само мазането да бъде по-често (2-3 пъти при възможност) така съставките ще се натрупат по-обилно в кожата и ще предложат по-добра грижа и по-бърз ефект.

# 187
  • Мнения: 128
Здравейте, г-н Димитров!
Извинявам се ако въпросът ми не е за тук.
От 3 дни съм на лечение с Фромилид уно, 1 таблетка дневно от 500мг, в комбинация с АЦЦ, Тавипек, Фостер 2 по 2 впръсквания и Ефира вечер. С неалергична бронхиална астма съм (проявява се само когато настина - от болки в гърлото, буквално след ден-два имам свистене в гърдите) и съм на постоянен прием на Фостер от 3 месеца, преди това бях 2 години на Алвеско. Въпросът ми е свързан с това кога мога да очаквам подобрение на симптомите от лечението с антибиотика? Не се чувствам отпаднала, не правя Т, нямам позиви за кашлица, но има това свиркане в гърдите.  Преди 3 месеца бях със същите симптоми, бях на пулмолог, правих снимка, кръвни изследвания и всичко беше ОК - тогава само сменихме инхалатора (от Алвеско на Фостер) и антибиотика беше Панцеф. Сега не съм правила снимка нито изследвания просто сменихме антибиотика с доктора ми, но все пак се чудя дали лечението е адекватно и кога ще настъпи подобрение, трябва ли да се включи нещо друго?
За протокола, имам и Хашимото и лека хипофункция, която към момента е овладяна, на Еуторокс 25мг бях до миналия месец, сега съм пауза 2 месеца по настояние на ендокринолога ми.
Благодаря предварително за отделеното време!
Вероятно сте оздравяла още преди месец и половина, но отговорът на тази ситуация е следният:
на 3тият ден не е учудващо ,че не усещате достатъчен ефект или се чудите. Този антибиотик(кларитромицин с удължено освобождаване) се приема за поне 7 до 14 дена(не сте споменали за колко време ще бъде приеман). Свистенето е възможно да бъде астматичен елемент, а не от бактериална инфекция. Възможно е лекарят да е искал да бъде спокоен, че дори да има някаква инфекция тя ще бъде овладяна в зародиш. Това са предположения, няма как да знам идеята на специалиста. Но с оглед цялото снаряжение, което сте ползвала през този период на лечение изглеждате добре предпазена от вероятност състоянието да се изостри(и все пак, това е на пръв поглед). За мен адекватно лечение с антибиотик(особено, когато не се налага моменталното започване на антибиотик) става след направена антибиограма, всичко друго е напосоки и по "ръководство"(независимо, че е продикутвано от опит).

# 188
  • Мнения: 128
Здравейте! На 44 години съм. С нисък хемоглобин 114 /последно изследване от 30 януари/. По принцип беше дори по-нисък /сега си погледнах старо изследване от 2018 година и е бил 104 и винаги е бил долу-горе толкова/. По никакъв начин не го усещам, чувствам се добре. Миналата година ми попадна информация за Фероглобин и изпих една опаковка. Не знам дали и до каква степен е повлиял препарата на показателите от началото на годината, но сега реших пак да го вземам. Пия втора опаковка. Нямам лекарско предписание, самоназначих си го. След като свърши тази опаковка, няма да купувам нова. Тъй като на самата опаковка няма информация относно това за какъв период може да се взема, безвреден ли е при по-дълъг прием, ще съм благодарна да прочета мнението ви по въпроса.
Хубав ден!
Здравейте! Аз лично смятам ,че вие сте направила добра стъпка в посока подпомагането на очевидно неизострен проблем. Лично аз смятам ,че сега когато не се чувствате зле, но все пак стойностите показват някои малко притеснителни занижени стойности е момента да противодействате ефективно. Не мисля, че трябва да чакате момента да ви стане дискомфортно, отпаднало и т.н. Стане ли това, тогава ще говорим за лечение, а сега си говорим за превенция. Продукта, който сте си избрала смятам, че е точно на място. Може да бъде приеман няколко месеца подред или поне 2 с 1 почивка. Разбира се, след съответният период на прием отидете и си направете изследване. Нека да е ясно има ли смисъл да се приема продукта и ефективен ли е достатъчно или трябва да промените стратегията на профилактика и продуктите. Като цяло това смятам - сега е момента за превенция.

# 189
  • Мнения: 128
Здравейте.
Наскоро ме диагностицираха с активен възпалителен процес в илеум и цекум.
Доколкото разбрах имам предпоставки за развитие на Морбус Крон.
Не са ми изписали лечение в домашни условия, тъй като след проведеното в болницата лечение, се подобрих.
Въпросът ми е, има ли препарати които да предпазат от развитие на Крон? Благодаря!
До колкото аз имам наблюдения и представа - препарати предпазващи от развитие на болестта на Крон няма и единствената добра превенция е дисциплиниран хранителен режим, стриктен. Лекарства при тази болест се използват основно и главно за облекчаване на симптомите и при кризи и те действат симптоматично.

# 190
  • София
  • Мнения: 1 913
Г-н Димитров, моля за насоки кой препарат би могъл да се ползва за изместване на цикъла /с около седмица/. Планувам почивка и поради тази причина бих искала да отложа за кратко МЦ. За подобни поводи преди доста време съм ползвала Оргаметрил- инцидентно и без никакви странични реакции, но доколкото разбирам не се внася вече у нас. За съжаление не мога да се свържа с АГ лекар, при когото ходя, тъй като е в отпуск. Предварително благодаря!

# 191
  • Мнения: 128
mariqivanova799 мисля че до момента това е най-сложният и комплексно зададен въпрос, в който са засегнати няколко различни системи , които генерално повлияват цялостното състояние на организма. Погледнато от гледна точка всички засегнати системи, не е напълно ненормално чувствителността на организма ви да е повишена, най-малкото защото са засегнати различни хормонални системи, централна обмяна на веществата, сърдечно съдова. Дали обаче това предизвиква по-високата чувствителност към вещества ,които друг път не са предизвиквали алергични реакции гадаем. Лансопрола казвате не помага, но продукти със съставка фамотидин също не са най-лошата идея, ако разбира се вашите лекуващи лекари одобрят. Принципът на действие е по-различен от лапсопрола, но пък и е възможно вече да сте го пробвали и да е установено ,че не действа. Не е споменат от вас. Друг вариант, който също предполагам ,че може да е споменат от лекарите са формите под формата на дъвчащи таблетки или сашета за пиене, които имат добро покривно действие върху разязвените или възпалени места в хранопровод и стомах. Те са също вариант, който може да се опита с оглед ,че са локално действащи. Вероятна причина за алергизиране е и по-големият брой различни лекарствени продукти, които приемате. Особено пък при хора с компрометирана обмяна на веществата и в някаква степен нарушена чернодробна функция. Има цяла каскада от реакции , протичащи в черният дроб, които участват пряко в неутрализирането на разни приети молекули(от лекарства, от храна и т.н.) Ако на някои етап, поради нарушената функция, нещо не протича както трябва, наблюдаваните реакции могат да са с такава възможна първопричина. Разбира се, това в този случаи има специалисти, които го знаят по-добре от мен и тяхната гледна точка би била по-точна.
Споменатият билков лекарствен продукт за черен дроб - добър е, лошо че явно не ви влияе добре. Логично да го смените с друг. Билките са най-често с мулти действие, на много различни системи, поради мулти съставът им - съдържат активни съставки, влияещи на много различни системи и части от тях. Когато е специфична съставка , тогава не би трябвало да е точно така и действието да е маалко по-таргетирано, както е случаят с фосфолипидите от соеви зърна. Соята в случая не играе същата "пречеща" роля, както ако беше под формата на храна , брашно , соев хранителен продукт или хранителна добавка с екстракт от соя. Противопоказна при проблеми с щитовидната жлеза, но в случая , както ви казах , извелчени са твърде специфични съставки и за това не би трябвало да бъде проблем. Важно е че ендокринолозите са го предложили иначе аз нямам никакви дори предположения, че дори малко пречи на усвояването на Л- Тироксин. Той се приема на гладно няколко часа  преди храна, а продуктът за черен дроб след храна(фосфолипидни фракции, мастноразтворими т.е. се усвоява по-добре след храна). Не се засичат заедно, като за начало. Имам само предположения, че засилвайки чернодробната обмяна и детоксикация може да повлияе на обмяната на Л - Тироксин(но вече усвоеният такъв), но това е предположение. Реално по-вероятното очакване е да "смаже" функцията на черния дроб.
Изписаните антихистамин дезлоратадин и левкотриеновият антагонист монтелукаст са много добра комбинация и би трябвало да овладяват състоянието. Пропранолола съвсем правилно(и логично) са ви го отбелязали като потенциално проблемен във вашето състояние. Предлагам ви при първа възможност да запитате кардиолог за бизопролол при , който няма такава опасност от бронхоспазми. Пропранолол е доказан от години с добри качества в овладяването на най-различни състояния, точно както и тахикардии, но пък това винаги е била неговата слаба страна - вероятността за бронхоспазми. За това бизопролол е въпросителната, която поставям.
Аз лично сепсис от пробиотици не съм чул за момента, нито прочел, нито от колеги. Освен ако не пиете пробиотици с месеци (6-7 месеца и повече) то няма как да ви навредят особено пити в по ниски дози(ако се налага по-продължителен пррием) Страничен ефект от тяхното често, дълго приемане е запек. Ако ви се налага да приемате , спокойно месец може да пиете, след което ако желаете почивка, направете. Ако има негативен ефект , още на 2-3 седмица би се усетило, но за сепсис, лично мнение - абсурд! За диарията , която получавате не мога да обясня, за мен е странно и неясно. Вариант е може би поради проблемите с обмяната , някои вещества да не храносмилате достатъчно добре и остатъчните хранителни вещества попадащи в червата в неподходяща недобре обработена форма да предизвикват този ефект. Приемането на пробиотик снабдява черевната флора с нови попълнения, но пък идва храна, с която чревната флора не се справя добре или просто не го възприема добре и евентуално се предизвиква разстройство. Но това е по-скоро предположение от моя страна. Това е моето мнение. Дано с нещо съм ви ориентирал и помогнал. Желая ви успешно оптимизиране на терапията и постигане на по-комфортен начин на живот. Simple Smile

# 192
  • Мнения: 128
Здравейте. Предписан ми в Примолут Нор са лечение на ендометриоза. В листовката в опоменат повишен риск от тромбози при прием. Но според моята лекарка - това важни по-скоро са комбинираните препарати. Може ли информация по случая - сгъстява ли се реално кръвта и възможна ли е комбинация с НАТАСПИН превантивно?

Също така тютюнопушенето реално пречи ли допълнително и увеличава ли риска от странични ефекти? Ограничих цигарите, но не знам дали ше успея наистина изцяло да ги спра.

Изписаната доза е 5 мг/дневно в комбинация с 1 таблетка Натаспин дневно. Мерси!
Продуктът за "разреждане" на кръвта, който ви е изписан не пречи на идеята на терапията , по-скоро намаля било то и малкият шанс за някакво сформиране на тромбоза. Повечето хормонални препарати го притежават този страничен ефект, но той би бил по-изразен основно при продължителен прием(месеци).Не е отбелязано като характерен страничен ефект за този продукт, но би трябвало да се има предвид за всеки случай и превантивните мерки са удачни(споделеният продукт например). Коментирайте и засягайте притесненията си всеки път при преглед с вашия специалист. Дори да е без реални притеснения, нека бъде наясно и ако реши да предпише други по-силни или продължи същият продукт. Добра е идеята с цигарите, разбира се. Те сами по себе си също имат такова влияние(макар и не толкова силно, както някои хормонални продукти), но ограничението от ваша страна е много добро решение. Съставки от тютюневият дим, който се поглъща при пушене, блокират определени ензимни системи в черният дроб, което не е сигурно, но може да допълни или леко изостри някой друг страничен ефект. Това няма как да го знаем със 100% за това ограничаването е стратегически ключое ход от ваша страна! Успех, бързо и успешно лечение.

# 193
  • Мнения: 2
Здравейте,
Имам хронични проблеми с вестибуларния апарат,свързани със стрес в работата и живота изобщо.Ходила съм на консултации при д-р Ивайло Начев -Н-к клиника по отоневрология в Транспортна болница и пия бетасерк 3х16 мг или 2х 24.когато съм по-зле с финансите,приемам вестибо.
Скоро се наложи да се преместя на нова работа,интензивна,със стрес,в София и залитанията се увеличиха.Тъй като прия и есобел от 20 мг,диабетичка съм,на неоформин,мога ли да добавя флунаксол 2 мг /конскултирано с психиатър от Кърджали/ за тревожност и страх от открити пространства.
видях в по-раншни писания,че се споменава diamox внос от чужбина.и този препарат ли е за вестибуларния апарат?

# 194
  • Пловдив
  • Мнения: 21
Здравейте! Много се радвам, че има такава тема и можем да питаме специалист по важни въпроси.

Бих искала да попитам, понеже идва есента и се очаква да е тежко положението с вирусните заболявания, бихте ли препоръчали имуностимулант за мен и моя син Георги (10 год.). Да си слагаме ли противогрипна ваксина според Вас? Досега всяка година сме си слагали цялото семейство.
Благодаря предварително Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт