Магистър-фармацевт отговаря на вашите въпроси

  • 49 353
  • 291
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 315
Привет,
приемам Метотрексат 15 мг. седмично. В момента в аптечната мреже не е наличен и няма информация кога ще е наличен.
С какво по принцип може да се замени.
В момента съм взела Намаксир 15 мг инжекционна форма. Но търся друг заместител, защото Намаксира не ми е по бюджета за постоянно ползване, а от друга страна си правя веднъж седмично и Енбрел и две инжекции в седмицати ми идват много.
Притеснена съм защото преди 1,5г. ми спряха Метотрексата и за 5 месеца много се влоших. От 1-ви рентгенов ставий преминах в 3-ти от 4-ри възможни. Става въпрос за Анкилозиращ дпондилит )Болест на Бехтерев).
Ще бъда благодарна за всяка информация.

# 166
  • Мнения: 128
Здравейте, имам ГТР с панически атаки. С хроничен фарингит съм и сливични камъни. На своя глава взимах по 2 таблетки на ден ефизол да смуча. Не всеки ден, но около 2 седмици, като от страх започнах да пия и витамини за имунна система и клеева тинктура на капки. От вчера имам горчив вкус в устата, който не изчезва и сухота. Притеснявам се да не съм направила грешка с дългата употреба без необходимост /най-вече на ефизол/ и да съм развила дисбактериоза на устната кухина. Какво мога да направя и да се консултирам ли с лекар? Благодаря!

Дисбактериоза e малко вероятно, да не кажа невъзможно с оглед ,че освен локалният антисептичен и бактериостатичен ефект споделеният от вас продукт има и противогъбичен такъв. Отделно 2 таблетки е крайно ниска доза за подобни опасения. Сухотата може да е предизвикана от смесване на повечко неща, както и нисък воден прием. Възможно е горчивият вкус да е от клеевата тинктура, не е неочаквано. Приемът на споделените продукти не представлява проблем нито е нещо екстремно като прием, а нормални предпазни мерки. Нужно е да се разнообразяват и да не се приемат за твърде дълъг период(месеци), освен ако няма специфични предписания от лекар. Идеята с продукт за смучене при наличие на хроничен фарингит е много добра, според мен. Така се намалява шанса за изостряне на състоянието и се намаля развитието на болестотворни бактерии и вируси. Ходенето на лекар никога не е лоша идея, защото така ще получите по-ясен отговор за вашите съмнения и проблеми.
#дисбактетриоза #горчив #вкус #клеева #тинктура #витамини #имунна #система #хроничен #фарингит

# 167
  • Мнения: 128
Здравейте!
Синът ми е на 4 год. От 3 години приема Конвулекс и Леветиракон. Последните кръвни изследвания са с повишени АСАТ и ГГТ. Предписаха ни сироп Хепанат за пречистване на черния дроб, но доколкото знам, съставките на сиропа може да взаимодействат с антиконвулсантите.  Моля за мнението Ви безопасно ли е да го давам!?
Лично мнение - аз бих подбрал много по-семпъл състав особено, когато се има предвид едновременен прием на хепатопротектор с други лекарства. Има такива продукти, не е само един. Смятам, че продукти с повече от 1-2 съставки(особено нестандартизирани екстракти) са с непредвидим или трудно предвидим краен ефект спрямо лекарственият прием и неговото повлияване. Продукти с фосфолипиди са вариант, има такива продукти без рецепта. Възможно е, прилагането на продукти подпомагащи детоксикиращите свойства на черния дроб, да стимулира по-бързото елиминиране на някои лекарства, не е категорично. Но ще улесни със сигурност функцията на черния дроб. Продукти със стандартизиран екстракт от бял трън(силимарин)(за предпочитане да бъде само това в продукта без много други екстракти) също са вариант. Знам че говорим за малко дете, НО ако вашият педиатър ви съдейства, ще намери начин да коригира дозите на съответните продукти така, че да са удачни за детето. Имали сме случай с малко дете, под минималната възраст за употреба на продукт съдържащ силимарин, лекарят беше назначил определена доза и съобразен с детето прием. За продкути(било то без рецепта), които не са предвидени под определена възраст, се ходи при лекаря и той назначава съответна доза и прием, само с негово съгласие и назначение. Някои неща наглед безопасни имат сериозни противопоказания при определени ситуации. Незадължително във вашия случай.

#дете #педиатър #черен дроб #фосфолипиди #силимарин #бял #трън #екстракт #асат #валпроева

Последна редакция: ср, 08 юли 2020, 22:24 от Росен Димитров

# 168
  • Мнения: 128
Здравейте, г-н Димитров, обръщам се към Вас със следния въпрос: имам две конизации на шийката на матката поради дисплазии, причинени от HPV. Не съм убедена, че втората ще е последната.
Мога ли да започна да пия хранителната добавка AHCC, която виждам, че доста жени приемат за изчистване на същия вирус,  или е по-добре да се направи консултация с лекар? Благодаря.
Поради сериозността и спецификата на вашия проблем, определено ви съветвам да се посъветвате със специалист, който се занимава са такъв тип здравословни проблеми. Продуктът има имуномодулиращо действие, за мен недостатъчно ясна ефективност и безопасност. Няма как да споделя мнение за него, поради което. Ако погледнем от друга гледна точка - имуностимулирането възпрепятства развитието и по-лесното разпространяване на вируса, което би имало положителен ефект върху хода на заболяването. Някои от тези имуностимулатори имат добри антиоксидантни свойства, което е универсален начин да се ограничат някои възпалителни процеси в организма. Някои възпалителни процеси генерират по-големи количества оксиданти и свободни радикали.

#HPV #ХПВ #матка #имуностимулатор #антиоксидант #имуностимуланти

# 169
  • Мнения: 128
Здравейте,
Гастроентеролог ми предписа Колилен капки, но видях ,че има само на капсули. Дали е еднакво действието, малко е скъпо, може ли да препоръчате добър заместител ?
Не мисля, че този продукт има вариант на капки. Редно е да дадете възможност на изписаните продукт и терапия от този специалист. Точно същият продукт като състав, трудно може да се открие, ако не и изобщо. По-скоро комбинация от всяка от съставките по отделно, но това няма да го направи по-евтин избор, за съжаление. Друг вариант е да се опита с всяка съставка по отделно, но това са експерименти различаващи се от предписаната терапия, така че не ви съветвам, ако искате да проверите ефективността на предписаната терапия.

# 170
  • 1444
  • Мнения: 1 036
Здравейте, г-н Димитров!
Извинявам се ако въпросът ми не е за тук.
От 3 дни съм на лечение с Фромилид уно, 1 таблетка дневно от 500мг, в комбинация с АЦЦ, Тавипек, Фостер 2 по 2 впръсквания и Ефира вечер. С неалергична бронхиална астма съм (проявява се само когато настина - от болки в гърлото, буквално след ден-два имам свистене в гърдите) и съм на постоянен прием на Фостер от 3 месеца, преди това бях 2 години на Алвеско. Въпросът ми е свързан с това кога мога да очаквам подобрение на симптомите от лечението с антибиотика? Не се чувствам отпаднала, не правя Т, нямам позиви за кашлица, но има това свиркане в гърдите.  Преди 3 месеца бях със същите симптоми, бях на пулмолог, правих снимка, кръвни изследвания и всичко беше ОК - тогава само сменихме инхалатора (от Алвеско на Фостер) и антибиотика беше Панцеф. Сега не съм правила снимка нито изследвания просто сменихме антибиотика с доктора ми, но все пак се чудя дали лечението е адекватно и кога ще настъпи подобрение, трябва ли да се включи нещо друго?
За протокола, имам и Хашимото и лека хипофункция, която към момента е овладяна, на Еуторокс 25мг бях до миналия месец, сега съм пауза 2 месеца по настояние на ендокринолога ми.
Благодаря предварително за отделеното време!

# 171
  • Мнения: 9 776
Здравейте! На 44 години съм. С нисък хемоглобин 114 /последно изследване от 30 януари/. По принцип беше дори по-нисък /сега си погледнах старо изследване от 2018 година и е бил 104 и винаги е бил долу-горе толкова/. По никакъв начин не го усещам, чувствам се добре. Миналата година ми попадна информация за Фероглобин и изпих една опаковка. Не знам дали и до каква степен е повлиял препарата на показателите от началото на годината, но сега реших пак да го вземам. Пия втора опаковка. Нямам лекарско предписание, самоназначих си го. След като свърши тази опаковка, няма да купувам нова. Тъй като на самата опаковка няма информация относно това за какъв период може да се взема, безвреден ли е при по-дълъг прием, ще съм благодарна да прочета мнението ви по въпроса.
Хубав ден!

# 172
  • Мнения: X
Здравейте.
Наскоро ме диагностицираха с активен възпалителен процес в илеум и цекум.
Доколкото разбрах имам предпоставки за развитие на Морбус Крон.
Не са ми изписали лечение в домашни условия, тъй като след проведеното в болницата лечение, се подобрих.
Въпросът ми е, има ли препарати които да предпазат от развитие на Крон? Благодаря!

# 173
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Здравейте,имам въпрос:Възможна ли е алергия към Л Тироксин и в какво се изразява?Откакто пия Еутирокс и Л Тироксин имам невероятно парене в стомаха,на гастроскопия се видяха ерозии.Нямам хеликобактер пилори.Ерозивен гастрит ми е диагнозата.Изписаха ми Лансопралол преди Л Тироксин,но не помага,Деган също ми е изписан,защото ми се гади след прием на Л Тироксин.
Откакто го пия (три години) се алергизирах  към много неща,които не са ми правили проблем преди.На кожен тест за алергия пробата беше положителна.
Ендокринолозите твърдят,че не е възможно.
Имам колит (уж улцерозен) и наскоро ми поставиха диагноза силно изразена стеатоза на черния дроб.Никога не съм пила алкохол,но имах Базедова болест и през лятото на 2017 година ми премахнаха оперативно цялата жлеза.Също така съм с тотална хистеректомия,липсват ми органи.Изписаха ми Карзил,той може ли да предизвика диария?Не понасям добре билки и ми предложиха Есенциале макс.На неговата листовка пише,че също може да даде диария,а и след като го купих,видях,че е от соя.Аз я понасям,обаче на листовката на Л Тироксин пише да не се приема соя.Ще попречи ли на усвояването на Л Тироксин?И без това с моите постоянни диарии трудно усвоявам Л Тироксин и ТСХ ми е стигало до 92(не е грешка).Еутирокс не мога да пия,до два часа след прием получавам диария.
Пия постоянно Ериус,сега ми включиха и Сингулар и диагнозата ми е астма на алергична основа.В тази връзка-пия бета блокер Пропранулол заради тахикардия.
Преди пиех Корлентор,но излезе положителен на кожна проба за алергия и го спрях.От тогава не съм имала нощни пристъпи на задух.
Обаче пулмоложката каза,че с астма не е добре да се пие бета блокер.Без него пулсът ми скача над 133.Корлентор не може.Има ли други препарати?Със стенокардия ме водят.Ясно е,че трябва да се говори с кардиолог,но няма как да взема талон пак този месец,а за другия ще трябва да посетя ендокринолог задължително.Не винаги личната може да ми даде два талона за месец,напоследък все ми дава,защото не се наема сама да ми изписва лекарства и не знае какво да ме прави.Хем с алергии,хем с болести...
И още един въпрос:Имат ли странични действия пробиотиците?Постоянно ми ги изписват гастроентеролозите,защото не мога да пия Салофалк,алергична съм към салицилова киселина.Може ли да получа сепсис от пробиотици?Защо от някои получавам диария?Гастроентеролозите твърдят,че нямат странични действия и не може да дават диария.Гледах обаче мнение на лекар,който каза,че вече не се препоръчват пробиотици,могат да предизвикат сепсис...
Ще съм Ви много благодарна да ми отговорите на въпросите,ясно ми е ,че за всичко трябва да се консултирам с лекар,ходя доколкото имам възможност,не съм спирала да ходя и ще продължа да посещавам лекари,просто защото нямам друг избор.
На 38 години съм,хистеректомията е от преди 10 години,причина тежка ендометриоза,не помогна Золадекс,не съм и никога не съм била на хзт,противопоказна ми е по мнението на лекарите.

Последна редакция: чт, 16 юли 2020, 23:38 от mariqivanova799

# 174
  • Мнения: 128
Привет,
приемам Метотрексат 15 мг. седмично. В момента в аптечната мреже не е наличен и няма информация кога ще е наличен.
С какво по принцип може да се замени.
В момента съм взела Намаксир 15 мг инжекционна форма. Но търся друг заместител, защото Намаксира не ми е по бюджета за постоянно ползване, а от друга страна си правя веднъж седмично и Енбрел и две инжекции в седмицати ми идват много.
Притеснена съм защото преди 1,5г. ми спряха Метотрексата и за 5 месеца много се влоших. От 1-ви рентгенов ставий преминах в 3-ти от 4-ри възможни. Става въпрос за Анкилозиращ дпондилит )Болест на Бехтерев).
Ще бъда благодарна за всяка информация.
Лошото в случая е ,че колкото информация имате вие за лекарства съдържащи метотрексат, толкова и ние. Информация би трябвало да ни дават складовете , от които зареждаме , но те не го правят. За да не се случват подобни ситуации складовете трябва да предвиждат количества спрямо честотата на търсене в съответната държава, да изчислят и съхраняват нужното количество. Имат си достатъчно точен мониторинг, за да преценят... Но според мен те не го правят и това се вижда. Гърция или Турция, други опции няма, според мен, за да не се губи време.
#метотрексат #недостиг #липсва #складове #лекарства

Последна редакция: ср, 22 юли 2020, 02:01 от Росен Димитров

# 175
  • Мнения: 128
Моля за уточнение, Урогард  капсули преди, след хранене или по време на хранене се пие? Предписан е по 1 капсула 2 пъти (сутрин и вечер) 8 - 10 последователни дни. След това е препоръчително да се взема само по 1 капсула дневно. В листовката не е уточнено, а и лекаря пропусна да ми уточни.
На гладно би било по-удачно с оглед по-доброто усвояване и концентрация доставена от прием. Но ако случайно ви дразни стомаха, тогава вече трябва да е след храна. Не би трябвало, но различни стомаси, различна чувствителност... :/ Simple Smile На гладно би имало по-добър ефект!

#уро #инфекция #прием #боровинка #червена #капсула

# 176
  • Мнения: 985
Здравейте. Предписан ми в Примолут Нор са лечение на ендометриоза. В листовката в опоменат повишен риск от тромбози при прием. Но според моята лекарка - това важни по-скоро са комбинираните препарати. Може ли информация по случая - сгъстява ли се реално кръвта и възможна ли е комбинация с НАТАСПИН превантивно?

Също така тютюнопушенето реално пречи ли допълнително и увеличава ли риска от странични ефекти? Ограничих цигарите, но не знам дали ше успея наистина изцяло да ги спра.

Изписаната доза е 5 мг/дневно в комбинация с 1 таблетка Натаспин дневно. Мерси!

# 177
  • Мнения: 182
Привет. Остана ми след бременността една опаковка Алеракт
Може ли след като съм я родила да я изпия. Не кърмя. Не искам да я хвърлям

# 178
  • Мнения: 515
Здравейте, имам дете на 1г и почти 1м. Със хрема е от понеделник, а от хремата и кашля. Вчера бяхме при личната и ни изписа ампули калциев глюкомат 10% /половин ампула на ден/ и вит.С 2мл/на ден. Каза, че ако хремата продължава повече от седмица да взема едни кафяво-черни капки/на рецептата са написани, не ги помня/. Та забравих да я питам колко време да давам ампулите на детето. Днес не ми вдигна телефона. Да зачитам ли, че трябва да ги давам една седмица?

# 179
  • Мнения: 1
Здравейте, г-н Димитров!
Последните 6 месеца косата ми капе драстично и желая да взема мерки, след дълги проучвания съм стигнал до заключението, че се нуждая от няколко медикамента свободни достъпни и един за който се иска рецепта, Finasteride.
Личния ми лекар отказва да ме приеме, дори не мога да получа направление за дерматолог, наличната информация онлайн не е достатъчна, в аптека ми искат предписание, но за да взема предписание ми трябва преглед. Преди да приемам каквито и да е вещества искам да се консултирам с лекар но без направление не знам с кого да говоря.
С какъв лекар трябва да се консултирам за да получа повече информация за андрогенен косопад и телогенен ефлувиум, да се направят изследвания ако са необходими и ако личното ми заключение се окаже правилно, съответно да получа достъп до лекарство PROPECIA Finasteride 1 мг?

Общи условия

Активация на акаунт