Онлайн консултации с Людмил Стефанов - психолог и психотерапевт

  • 379 868
  • 2 576
  •   3
Отговори
# 1 290
  • Мнения: 999

Благодаря ви за отговора!

Нямам угризения към нея,държах се много добре с нея,по-скоро изпитвам гняв,че останалите не са й обръщали повече внимание и за това възникват конфликти с тях.... Как да се справя с гнева и болката,че вече има ваксини,коронавируса минава, а тя за малко не успя да изчака..Това не ми дава мира...Това ме кара да нося чувство за винаги,че не сме я предпазили или не е отишла на време в болница. Как човек се справя с гнева,когато нещо е минало и не може да се промени? Всеки ден си казвам,ако,ако.. 
Как се преборваме с "неествествения траур",ако влезем в него?

Поздрави,
Здравейте!
Според мен въпросът какво би станало, ако се беше баба ви ваксинирала,  ви тласка към път без изход. Никой не знае отговора на този въпрос. Дори ясновидец не би се съгласил да ви отговори, защото те се занимават с бъдещето, а не с неосъществените неща в миналото.
Но ако ме попитате какво ще стане, ако се сърдите и гневите на близките си хора, какво ще стане, ако им стоварвате на раменете вина, отговорът е ясен: ще създадете напрежение и предпоставка да се чувствате сам.
Но разбира се, ще имате от това и психологическа изгода: ще имате чувството, че само вие сте прав, а всички останали са грешни. Само че тази психологичееска изгода не може да компенсира това да си сам.
Отново ми се ще да напиша, че ако обвинявате и упреквате близките си, баба ви не би гледала на това с добро око от мястото, на което е в момента /ако го има това място/.
Баба ви силно ви обича и би искала вие да живеете в мир с близките си.
Това е една много ценна гледна точка. Когато правим нещо от любов към някого /например сърдим се на близките си от любв към починалата си баба/ е смислено и мъдро да се запитаме: баба щеше ли да се радва, ако види, че аз правя това?
В случая отговорът на този въпрос е 100% ясен. тя не само, че нямаше да се радва, но щеше да страда и да се чувства неуважена, ако смъртта ѝ стане повод хората, които са най-важни за нея, да се гледат мрачно и обвинително.
 Това е изхода от неестествения траур: да си помислим, как изглеждаме в очите на този, за когото е траура...
НО вие сте все още в естествения траур. Пиша ви това, защото виждам, че се отдалечавате от семейството си. Най-вероятно имате и други основания за такова отдалечаване, но сега не говорим за това.
Поздрави!

Последна редакция: ср, 12 май 2021, 07:39 от Людмил Стефанов

# 1 291
  • Мнения: 999
Здравейте!
Истината е, че на моменти изпитвам тотално отчаяние, защото при мен депресията продължава вече много време. Не откривам решение, не виждам надежда. Ще се опитам да бъда кратка. С приятеля ми се запознахме във Варна и живяхме там на квартира. Аз имах добра работа, бях доволна от заплащането и при него нещата стояха долу-горе така. Забременях и всичко тръгна надолу. Бремеността ми беше - не бих казала тежка, но определено не беше от най-леките. Имах много болки, гадене, стрес. Беше ме страх от игли, болници, но предвид състоянието ми, често се налагаше да ги посещавам. Заради вируса, приятеля ми не можеше да е с мен на прегледите и това внасяше допълнителен стрес. Всичко вървеше все още добре, докато не започнах да си мисля за това, което ни предстои, а именно раждането но нашето слънчице. Започнах да си правя сметки и те все не излизаха. Плащахме наем и сметки и накрая ни оставаше едната заплата за ядене и евентуално кратко пътуване, дрехи и т.н. Осъзнах, че след появата на детето тези пари няма да ни стигнат. Най-малкото, след 1 година, която вече мина, знаех, че майчинството ще ми стане 300 лв.  Тогава се намесиха родителите. Настояваха да живеем при тях в много много малък град, без никаква перспектива. Настояваха, че един ден пак ще си се върнем към Варна, но нека сега не си даваме парите по квартири, все пак чакаме дете, а къщата им е много голяма и има място. Това решение го взехме много трудно, с много сълзи на очи, но се съгласихме. Тръгвайки си от Варна, оставихме живота си там, навиците си, приятелите си - всичко. Живяхме там 10 години - най-хубавите ни години. Дойдохме тук и приятелят ми си търсеше работа в продължение на 5 месеца, накрая си намери работа като охратител на обект на минимална заплата. Нямаме приятели, нямаме познати, но нямахме избор. Тук започнахме да се сблъскваме с още повече проблеми. Родителите ни държаха да поемат всички разходи и сметки в домакинството, тук и дума не може да се каже. Пари не искат. По този начин ние станахме техни роби. Звучи крайно, но са ни учили, че не се хапе ръката, която те храни. Започнаха да ни се месят. Типични глупави и дразнещи коментари. Това дете не е ли гладно, не е ли жадно, защо реве. Никаква Варна. Как ще се върнете във Варна - нямате пари, нямате работа. Оставайте тук. Знам, че много прескачам от историята, но наистина е много дълга и искам да ви начертая в общи линии положението. Истината е, че се чувствам тъжна, много тъжна, самотна. Не искам прегръдки, целувки, не искам секс. Не искам разходки. Започнах да получавам паник атаки по време, на които имам чувството, че се задушавам и умирам. Не ми се излиза. Не искам да съм груба, но нямам приятели, а излизайки от вкъщи виждам само стари хора и роми. Такова е положението в малкия град. Бяхме млади хора с бих казала доста добри професии, а сега самочувствието ни е на 0. Не се чувствам добре и не намирам лъч надежда. Нищо не ми се прави, нищо не ме прави щастлива. Посещавам психолог, макар че трудно намирам време. Отзивите за нея са прекрасни, но не ми помага, защото и аз не виждам как да ми се помогне. Колкото и да искам да се махне тревогата, все пак след сеанса аз отново се прибирам в отровната среда. Последният път ми каза, че  анти депресанти ще ми се отразят добре. Каза ми, че иска да се справим без тях, но ако искам да отида на друг психолог да пи изпише, защото тя не изписвала. Не искам да ходя при друг психолог и да се започва отначало. Първо искам да ви попитам, може ли да ми препоръчате нещо за прием, тип мента-глог-валепиан. А, вторият ми въпрос е -как да се чувствам добре? Как да се върне желанието ми за живот? Как да се върне желанието ми за интимност? Как да спра да чувствам постоянна умора? Как да спра да се страхувам от смъртата? Как да се науча да приемам времето с детето, не като задължения( все едно на сила трябва да го изведа на разходка), а да го приемам като нещо хубаво?  Благодаря ви.
Здравейте!
Вие виждате ясно къде е проблема. А където е проблемът, там е и решението.
Започнете активно да си търсите работа във Варна или другаде. Дори самото търсене е добър антидепресант.
Поставете си норматив: например да подавате 3 сивита седмично следващата година докато не се получат нещата.
Тоест -скъсайте отново, този път завинаги, пъпната връв.
Мястото на една здрава, права и омъжена жена с дете не е в утробата, а в широкия свят.
И още нещо: питате как да се чувствате добре и да сте щастлива.
Не е реално човек да направи нещо, за да стане щастлив и добре. Защото в щастието има и доза късмет. То си е Божа работа.
Но човек може ДА ПРЕСТАНЕ да прави това, което го кара да се чувства нещастен и зле. Това е в нашите ръце.
Пък ако след това дойде и щестието и това да си добре - ще е чудесно!

# 1 292
  • Мнения: 33
Здравейте докторе!Моят казус е следния:
Приятелят ми пожела да се разделим.Бяхме заедно една година и живяхме заедно.Преди това бяхме много близки приятели и имахме много силна приятелска връзка.Познаваме се от 5 години.Като цяло в началото той искаше да имаме връзка,а аз-не.Защото не исках да рискувам приятелството ни.Но смея да кажа,че започна с манипулации,които се изразяваха в това,че започна да ме отбягва и прекрати контакт с мен,когато не отговорих на чувствата му по начина,по който той искаше,а именно да имаме връзка.След,което аз се съгласих,защото не исках да го губя.И така една година заедно.
Причината,която ми изтъкна за желанието му да се разделим е,че не е осъзнал какво всъщност чувства към мен и по-скоро ме обича като приятелка.Аз не мисля,че за една година не се е осъзнал.
Оказа се,че е хлътнал по друга жена.Но не са имали никакви отношения по ред причини.
Когато поиска да се разделим не ми спомена за това.Аз научих от друг човек,съответно му казах,а той ме излъга,че това са глупости.След това си призна.
Ние все още живеем заедно,защото той ми каза,че няма проблем да живее с мен след това,аз не искам да остана сама и без него.
Но не мога да разбера следното:
Той се държи така все едно сме заедно,а именно целува ме,прегръща ме,грижи се за мен.Спим на едно легло.Правим секс.И всичко е същото като преди,но просто няма етикет “заедно сме”.В същото време казва на хората,че сме заедно.Когато го попитах защо го прави той не ми отговори.
Според Вас,защо поиска да живеем заедно и защо остана в тези отношения,след като не иска да имаме връзка?И след като казва,че ме приема като сестра?

# 1 293
  • Мнения: 820
Здравейте,

Дъщеричката ми е на 2 годинки без един месец. От месец-два започна да ни удря, когато нещо не е както тя иска. Удря всички - мен, баща си, бабите и дядовците. Започва да вика "бий, бий!" и ни удря. Даже измисли песен, в която се пее "бий, бий мама". Не мога да си обясня на какво се дължи това. Никой вкъщи не употребява думата "бий" по този начин, обаче веднъж забелязах, че свекървата видя едно улично куче и й каза "бий, бабо, бий кучето, то е лошо". Явно от нея е научила думата, но ние вкъщи не се бием, нито пък някога сме били нея, дори не сме и посягали, все пак е толкова мъничка.
Един единствен път е посетила ясла, през месец март и после се разболя и я спряхме. Направи ми впечатление, че учителката каза, че малката се дразни, когато децата и взимат играчките, но и тя не им се дава. Това дали значи, че са се били, не ми стана ясно. Рядко се вижда с деца заради пандемията.
Забелязах също, че когато е ядосана започва да се удря сама себе си по главата, понякога ляга на земята от тръшкане и почва да блъска в пода.
Беше толкова спокойно бебенце, а напоследък въобще не мога да я позная. Иначе е доста игрива, весела, почти постоянно се смее, но когато не и угодиш става страшно. С баща и сме сравнително спокойни хора, понякога се случва да избухваме, но си мисля, че това нормално се случва на всеки един човек. Не знам как да пресека това с удрянето, една приятелка каза, че когато нейното дете я удряло, тя му отвръщала и така спряло. Ама на мен ми се струва абсурдно да ударя такова малко същество.
Благодаря предварително.

# 1 294
  • Мнения: X
Здравейте!
На 41 съм.
В тийн годините минах през анорексия и булемия като втората продължи над десет години.
Спрях, обаче от няколко години започнах с преяждането. Целенасочено и често за съжаление.
Кг летят нагоре. Не съм дебела но определено съм с наднормено тегло.
Всяка идея за контрол и диета ме карат да се тъпча.
Уж съм приела, че няма да съм слаба и си казах ще спра с повръщането, ако ще и сто кила да стана. Но не се чувствам добре. Съпругът ми ме обича. Намеква, че съм качила, а преди съм била слаба но няма ултиматоми за отслабване, няма фасони от негова страна. Обичана и обгрижвана съм.

Другият ми проблем, с по-скорошна давност но минаха вече 5г. е, че имам натрапчиви мисли.
Виждам се с психиатър, пия лекаррства но не мисля, че ще оздравея напълно. Имам дълги периода, в които мислите ги няма и всичко е нормално (седмици, месеци) и после от нищото се появяват отново за различно дълъг период и с различна интензивност.
Натрапчивите мисли за мой ужас са насочени основно към дъщеря ми. Случва се понякога да имат друг адресат но рядко.
Чувствам все едно аз й желая най-лошото. Ужасно е. Примерно седя си спокойно и изведнъж нахлува тази мисъл. Почвам да се моля. Страхувам се вече да общуваме. Близостта й сякаш ме провокира.
Аз нямам от какво да се оплача от детето(вече е на 21). Обичам я, никога не е била с проблемна дисциплина. Живеем заедно но се виждаме основно вечер за по час.
Трудно ми е да се радвам на живота, приемам се за ужасен човек!
Ще се радвам на коментар от Ваша страна.
Поздрави!

# 1 295
  • Мнения: 1 795
Здравейте,
Споделих в друга тема и от там ме насочиха да пиша тук ако можете да дадете съвет как да подходим. Дори не знам как да формулирам въпроса..
Синът ми е на 5г, преди около 2г имаше запек за няколко дни, но беше толкова зле, че при вършене на голяма нужда кървеше. За 2-3 дни се оправи, но психологическия проблем остана. От тогава той изпитва ужас от ходенето пп голяма нужда. Стиска се колкото може и вече като не може почва да се изпуска в гащите. Според педиатъра му е период и ще премине, също така понеже сме в чужбина и местният език не му е майчин смята че тукашен психолог няма да му помогне.
Вече не знаем какво да правим, нито с говорене става, нито с караници, нито с награди. В момента е вкъщи, но иначе ходи на градина, децата му се смеят, другата година тръгва на училище и ще стане по зле. Обяснението му е "ще ме боли". Само като му кажа да отидем до тоалетната и изпада в истеричен рев, сяда но нищо не прави.
Когато се събере много време почват болки в стомаха и не може да спи, тогава слагам свещичка, свършва си работата, няколко дни е добре и пак почва с изпускането. Не искам и да прекалявам със свещичките затова не слагам повече от веднъж на месец- месец и половина.

Приемам всякакви съвети

# 1 296
  • Мнения: 523
Здравейте. Бременна съм инвитро. Когато мина първия преглед и разбрахме че са близнаци, мъжът ми получи страшен шок. Той просто блокира, поиска от мен да махнем едното, защото имаме тийнейджър и няма да можем да се справим. Уж нещата се успокоиха, казах му че ще говоря с доктора, който ми обясни за риска при такава процедура. И като че ли отказа да извърши нещо такова. След това посещение състоянието на мъжа ми като че ли се задълбочи-световъртеж, не може да спи, да се храни нормално, отчаян е, четох че това са симптоми на депресиите. Аз знам че ще е доста трудно финансово със заем, но ми е много трудно да взема решение като знам че има риск за мен или за другия плод. Той ми казва че ако беше едно щеше да е най щастливия а сега не може да се радва. Просто трябвало да се махне едното. Незнам какво да правя и как да му помогна. Благодаря Ви предварително за помощта

# 1 297
  • Мнения: 4 005
Здравейте,имам детенце на 3,7г,заченат IVF,роден със секцио,проблемна бременност.Синът ми е със сензорни проблеми,съмнение за ДЦП,много чувствителен,емоционален.Не посещава градина,изпитва панически страх от отделяне.Днес посетихме детски психолог,който предлага детето да ходи на терапии,на които да бъде сам с двама специалисти-ерготерапевт и психолог,за да се работи първо върху самостоятелността и отделянето,понеже това за момента е главния проблем.Синът ми никога не е оставал с непознати.На по-късен етап ще се наложи да посещаваме и логопед.Проблемът е,че детето е силно привързано към мен,с баща му сме разделени,бабите нямат много много възможност да помагат.Изпада в нервни кризи ако не съм непрекъснато до него.Знам,че по този начин му вредя и до голяма степен проблемите му се дължат на мен,че трябва да се отдалеча,за да стане по-уверен и по-самостоятелен.Въпросът ми е как да се преборя със себе си,да не се притеснявам толкова?Усещам,че неговата неувереност е вследствие на моята силна загриженост.Страхувам се да не му се случи нещо лошо,непрекъснто го наблюдавам,трудно приемам проблемите му,иска ми се да му помогна,а като че ли аз самата имам нужда от помощ.Имаше една приказка "Щастливи родители =щастливи деца",но как да направим детето щастливо,когато самите родители не са?Трябва да започна първо от себе си,но имам чувството че съм в емоционална дупка.Не ходя на работа,защото няма кой да се грижи за детето.Нямам никакви занимания извън детето,целият ми живот се върти само и единствено около него.Всяка минута сме заедно.Не искам да ставам обсебващ родител,а вече няколко души ми казват,че се превръщам точно в такъв човек.Ще помоля за съвет.

# 1 298
  • Мнения: 999
Здравейте. Бременна съм инвитро. Когато мина първия преглед и разбрахме че са близнаци, мъжът ми получи страшен шок. Той просто блокира, поиска от мен да махнем едното, защото имаме тийнейджър и няма да можем да се справим. Уж нещата се успокоиха, казах му че ще говоря с доктора, който ми обясни за риска при такава процедура. И като че ли отказа да извърши нещо такова. След това посещение състоянието на мъжа ми като че ли се задълбочи-световъртеж, не може да спи, да се храни нормално, отчаян е, четох че това са симптоми на депресиите. Аз знам че ще е доста трудно финансово със заем, но ми е много трудно да взема решение като знам че има риск за мен или за другия плод. Той ми казва че ако беше едно щеше да е най щастливия а сега не може да се радва. Просто трябвало да се махне едното. Незнам какво да правя и как да му помогна. Благодаря Ви предварително за помощта
Здравейте!
Трябваше ми малко време, за да мога да погледна отстрани към вашата драматична ситуация на избор.
В този случай много голямо значение има дали детето е заченато от семенна течност на съпруга, или на донор. Приемам хипотазата, че е на съпруга ви.
И така -това е тежка ситуация за вас. Може би най-трудния изпит, който съдбата ви е подготвила. Ако оставите само едното дете, когато го гледате, ще виждате в него другото, което сте премахнали. И ще се чувствате виновна. След такова решение и връзката ви ще бъде в опасност. Защото когато жената абортира дете, тя сякаш в сърцето си абортира и партньора, с когото го е заченала. Още повече, ако партньорът ѝ я е поставил в такава тежка ситуация на избор: да реши кое от децата ѝ да живее и кое от децата си "само" да лиши от близнак.
Имайте предвид, че и самото дете непременно ще има усещане за липса, което ще се проявява симптоматично в неговото поведение и в неговото психично благосъстояние. В мрежата можете да намерите една покъртителна снимка от ехограф, в която е сниман близнак в утробата, след кето брат му е починал от вътрешноутробна инфекция и е изваден. Останалият близнак не заема цялата утроба, а стои така, че пази мястото на брат си...
Така че според мен е добре да имате предвид три варианта: раждате и двете, абортирате едното или абортирате и двете.  Средният вариант, към който съпругът ви тласка, има много недостатъци. Половинчатите решения с цел и вълкът да е сит и агнето да е цяло, не почиват на реалността. Те зареждат може би най-много бомби със закъснител по пътя на семейството.
Не ви е лесно!
Нека любовта и мъдростта бъдат с вас!

# 1 299
  • Мнения: 999
Здравейте,
Споделих в друга тема и от там ме насочиха да пиша тук ако можете да дадете съвет как да подходим. Дори не знам как да формулирам въпроса..
Синът ми е на 5г, преди около 2г имаше запек за няколко дни, но беше толкова зле, че при вършене на голяма нужда кървеше. За 2-3 дни се оправи, но психологическия проблем остана. От тогава той изпитва ужас от ходенето пп голяма нужда. Стиска се колкото може и вече като не може почва да се изпуска в гащите. Според педиатъра му е период и ще премине, също така понеже сме в чужбина и местният език не му е майчин смята че тукашен психолог няма да му помогне.
Вече не знаем какво да правим, нито с говорене става, нито с караници, нито с награди. В момента е вкъщи, но иначе ходи на градина, децата му се смеят, другата година тръгва на училище и ще стане по зле. Обяснението му е "ще ме боли". Само като му кажа да отидем до тоалетната и изпада в истеричен рев, сяда но нищо не прави.
Когато се събере много време почват болки в стомаха и не може да спи, тогава слагам свещичка, свършва си работата, няколко дни е добре и пак почва с изпускането. Не искам и да прекалявам със свещичките затова не слагам повече от веднъж на месец- месец и половина.

Приемам всякакви съвети
Здравейте!
Важно е да предприемете следната стратегия:
1. ПРЕСТАВАМЕ ДА ПРАВИМ ВСИЧКО, КОЕТО НЕ ДАВА РЕЗУЛТАТ!!! Вие ясно сте го написали /цитирам/: "Вече не знаем какво да правим, нито с говорене става, нито с караници, нито с награди" Тоест - преставате да говорите, да наказвате и да награждавате.
2. ОПИТВАМЕ С НЕЩО ДРУГО!!! Какво друго? За малки деца с подобен страх съм давал следния съвет, който се е оказвал работещ. Поставете едно гърне във всекидневната. И когато сте заедно вие лично дни наред отивате през 20-30 минути и сядате на гърнето за половин-една минута. При това НИЩО НЕ ГОВОРИТЕ, ДОРИ НЕ ГЛЕДАТЕ ДЕТЕТО! Все едно правите нещо, което не се отнася до него.
Тази стратегия ще има двоен ефект:
- ще снеме напрежението и страха от детето и ще премахне неговите съпротиви /съпротивите се задействат от системата на награди и наказания и от самото говорене по въпроса за изхождането!!!/;
- ще мотивира детето да сяда на гърнето /или на тоалетната чиния/. Защо? Защото за всяко дете майка му е най-важния човек. И то винаги иска инстинктивно да се синхронизира с майка си. Това е животински инстинкт, който е свързан с оцеляването. Благодарение на него гъските научават малките си да плуват, а тигрите - да ловуват. Този инстинскт работи с пълна сила и при хората. Стига да не го подтискаме с подканящи думи. Думите блокират инстинска.
Това е от мен!
Ще помоля да пишете тук какво се получава, какво сава и какво не става.

# 1 300
  • Мнения: 999
Здравейте,имам детенце на 3,7г,заченат IVF,роден със секцио,проблемна бременност.Синът ми е със сензорни проблеми,съмнение за ДЦП,много чувствителен,емоционален.Не посещава градина,изпитва панически страх от отделяне.Днес посетихме детски психолог,който предлага детето да ходи на терапии,на които да бъде сам с двама специалисти-ерготерапевт и психолог,за да се работи първо върху самостоятелността и отделянето,понеже това за момента е главния проблем.Синът ми никога не е оставал с непознати.На по-късен етап ще се наложи да посещаваме и логопед.Проблемът е,че детето е силно привързано към мен,с баща му сме разделени,бабите нямат много много възможност да помагат.Изпада в нервни кризи ако не съм непрекъснато до него.Знам,че по този начин му вредя и до голяма степен проблемите му се дължат на мен,че трябва да се отдалеча,за да стане по-уверен и по-самостоятелен.Въпросът ми е как да се преборя със себе си,да не се притеснявам толкова?Усещам,че неговата неувереност е вследствие на моята силна загриженост.Страхувам се да не му се случи нещо лошо,непрекъснто го наблюдавам,трудно приемам проблемите му,иска ми се да му помогна,а като че ли аз самата имам нужда от помощ.Имаше една приказка "Щастливи родители =щастливи деца",но как да направим детето щастливо,когато самите родители не са?Трябва да започна първо от себе си,но имам чувството че съм в емоционална дупка.Не ходя на работа,защото няма кой да се грижи за детето.Нямам никакви занимания извън детето,целият ми живот се върти само и единствено около него.Всяка минута сме заедно.Не искам да ставам обсебващ родител,а вече няколко души ми казват,че се превръщам точно в такъв човек.Ще помоля за съвет.
Здравейте!
Ситуацията ви не е никак лесна. И затова първо бих ви казал да не си лепите етикети.
Вие не сте обсебваща майка, а по-скоро загрижена и уплашена майка.
Но все пак имат право и вашите приятели, защото съм сигурен, че те ви обичат и ви мислят доброто.
Колкото повече се отделяте от детето и се грижите за себе си, толкова повече и детето ще се чувства по-добре.
Защото всички деца, и най-болните, искат мама да бъде щастлива.
Ако не ходите на работа, спомнете си за всичко, което някога сте мечтаели да правите и го направете: хобита, възможни удоволствия....
Това е от мен за сега.
Отстрани изглежда лесно, но не е.
Нека любовта и късмета бъдат с вас!

П. С.    Възможно е и вашите притеснения, ако са прекалени, да идват от това, че във вашето родителско семейство или в родителските семейства на родителите ви има загубени деца. /ваши братя и сестри или чичовци и лели/
Тогава човек си носи тревожостта като фамилен проблем. Така ли е при вас?

# 1 301
  • Мнения: 999
Здравейте!
На 41 съм.
В тийн годините минах през анорексия и булемия като втората продължи над десет години.
Спрях, обаче от няколко години започнах с преяждането. Целенасочено и често за съжаление.
Кг летят нагоре. Не съм дебела но определено съм с наднормено тегло.
Всяка идея за контрол и диета ме карат да се тъпча.
Уж съм приела, че няма да съм слаба и си казах ще спра с повръщането, ако ще и сто кила да стана. Но не се чувствам добре. Съпругът ми ме обича. Намеква, че съм качила, а преди съм била слаба но няма ултиматоми за отслабване, няма фасони от негова страна. Обичана и обгрижвана съм.

Другият ми проблем, с по-скорошна давност но минаха вече 5г. е, че имам натрапчиви мисли.
Виждам се с психиатър, пия лекаррства но не мисля, че ще оздравея напълно. Имам дълги периода, в които мислите ги няма и всичко е нормално (седмици, месеци) и после от нищото се появяват отново за различно дълъг период и с различна интензивност.
Натрапчивите мисли за мой ужас са насочени основно към дъщеря ми. Случва се понякога да имат друг адресат но рядко.
Чувствам все едно аз й желая най-лошото. Ужасно е. Примерно седя си спокойно и изведнъж нахлува тази мисъл. Почвам да се моля. Страхувам се вече да общуваме. Близостта й сякаш ме провокира.
Аз нямам от какво да се оплача от детето(вече е на 21). Обичам я, никога не е била с проблемна дисциплина. Живеем заедно но се виждаме основно вечер за по час.
Трудно ми е да се радвам на живота, приемам се за ужасен човек!
Ще се радвам на коментар от Ваша страна.
Поздрави!
Здравейте!
Доколкото разбирам, имате натрапчиви мисли, че убивате дъщеря си и това - меко казано - ви измъчва.
От моята практика мога да кажа, че е необходимо тези мисли да бъдат изследвани, да се установи техния произход, за да бъдат преодоляни и да се нормализирате.
Ценно е да знаете, че такива мисли проблясват в ума на всеки нормален човек. Проблемът е, че вие се фиксирате върху тях и те стават трайни и натрапчиви.
Въпросът е защо е така?
Ще ви дам само една възможна причина, за която говори Фройд в своята книга "Тълкуване на сънищата". Майка сънува натрапчиво, че убива детето си. За Фройд сънищата най-често ни свързват с несъзнавани изтласкани желания от миналото. Оказва се, че тази майка е била разочарована от съпруга си скоро след брака и е искала да се разведе. Но е била вече бременна. В гнева си тя плачела и дори се удряла понякога по корема. Толкова силно искала това дете да го няма! Ето такива фактори от миналото създават основа за подобни натрапчиви мисли.
Само този пример мога да дам, но имам и други от практиката си. Такива мисли са свързани често и с живота на хора от предишни поколения: майка, лели, баби.... Възможно е и при вас да е така, защото и анорексията често е свързана с влечение към отвъдното, желание да последваш някой от предишно поколение, който си е тръгнал по странен начин или е изчезнал, или пък си е отишъл твърде рано....
Това е от мен. Добре е да предприемете стъпки към терапевтична работа над себе си.

Последна редакция: сб, 15 май 2021, 12:05 от Людмил Стефанов

# 1 302
  • Мнения: 58
Здравейте. Преди това ви писах, че пия АД след стесова ситуация. Изброихте ми 3 начина за преодоляване . Наистина имам много гняв. В каква посока мога да работя. А и откакто пия АД заспивам към 22.00 часа -22.30 часа .и към 3 часа вече съм будна. Не мога да лежа , тревожна  съм . Ставам през 15 минути и обикалям стаята . Така до 7.00 часа сутринта. Пия и лорадзепам от 2.5 мм и той не помага да спя повече. Благодаря ако ми отговорите

# 1 303
  • Мнения: 143
Здравейте, много ще ви бъда благодарна ако изкажете мнение и по моя проблем и евентуално ако може да ми дадете съвет..Винаги съм обичала да ходя на зъболекар, с кеф си ходех, на физическа болка нося доста и изобщо не ме притеснява.. Сменях зъболекари, защото търсех най-добрия за мен, така минах през една зъболекарка, която ми причини доста силна болка, с ноктите ми натискаше венеца. Аз физически болката я издържах, но като станах от стола ми стана замаено, краката ми се разтрепереха, пресъхна ми устата и ѝ казах, че ми стана лошо и ще седна малко, даде ми вода, постоях уж ми стана по-добре, тя каза "ех, и цвета си върна" тръгнах си, но бях много изплашена да не пропадна или да не ми стане лошо докато карам.. След това ходих при нея няколко пъти още и реших да спра, защото един зъб ми го правеше половин година и повече.. Така отидох при друг зъболекар, но още с първото сядане при него сърцето ми взе да бие много силно, обляха ме вълни, разтреперех се, стана ми замаено, по-трудно ми се дишаше.. Тогава не знаех какво става мислех, че е от кафето (казах му, че ми е лошо).. На следващия път пак така, при което аз му казвам, че пак ми е лошо, ставам седя до прозореца, уж ми се оправя, сядам и пак същата работа.. Споделих му, че ме е страх да не припадна, а той каза "а неее, само не припадай, много е опасно с тея желяза в устата ако припаднеш, голяма беля може да стане" Аз още повече се изплаших.. Той ми каза, че така не може да работи, да отида на невролог и да видя какъв ми е проблема.. Като съм добре тогава пак да отида... Много ми стана тъжно и срам ме хвана, ама... Тръгнах си.. Ходих до невролог каза ми, че нищо ми няма, да съм си сменила зъболекаря щом при него се получава така.. Ходих на кардиолог, каза, че имам паник атаки.. Изписа ми хапчета Алора и Магнезий.. (не ги взимах редовно, защото преди четири години пак имах ПА и се оправих без хапчета, знам, че мисленето трябва да се промени, но как да приема и да се успокоя, че мога да припадна, при положение, че зъболекарят ми каза, че така може да стане голяма беля.. И сега два месеца не съм ходила на зъболекар, а страшно много искам, защото имам развалени зъби и трябва да ги оправя, но как да отида като ме е страх, че пак ще изпитам същото - много силна паническа атака и това че съм прикована на стола, точно в този момент ми усложнява нещата още повече, защото нито мога да се движа да захвана с нещо да се занимвам, за да се разсеяйм..Прибавям и срама, който изпитвам от физическите симптоми - зачервяване, изпотяване, треперене, и супер силно сърцебиене, което имам чувството с просто око може да се види.. Извинявам се, че стана толкова дълго.. Много ще се радвам да получа някакъв отговор от вас! Благодаря ви предварително!

# 1 304
  • Мнения: 1
Здравейте, жена на 35 съм. Очевидно имам проблем с това да обичам себе си, което не знам как да променя макар да изглежда най-логичното нещо .Погледнато отстрани имам хубава работа на ръководен пост, живея добре , но не се чувстам пълноценна. В търсене съм на партьор и винаги нещо не достига. Осъзнавам че част от проблема съм самата аз с изискванията си , но явно изпитвам и страх от изоставяне и често сама предизвиквам края на отношенията ,за да не бъда оставена. Конретно преди няколко години се запознах с човек, с който се почувствах спокойна, всякаш се завръщаш при някого ,когото си познавал преди. Нещата приключиха неочаквно за мен ,а отсрещната страна дори не пожела да поговори за това- просто си тръгна. През следващите години сме поддържали спорадични разговори , но чисто приятелски и то дълго след края на отношенията ни , така че никога не е имало реален разговор за ситуацията. Дълго време се лутах задавайки си въпроси дали ако съм реаргирала по различен начин в дадени ситации нещата биха били различни. От няколко месеца възобновихме отношенията помежду ни, но след абсурдна ситуация предизвикана от мен човекът отново си тръгна без да каже и една дума. В тази ситуация приемам неговото действие като липса на уважение към мен макар ,че в общуването ни винаги е бил съобразителен и грижовен.Логичната ми мисъл е че този човек  не заслужава вниманието ми по какъвто и да е начин, но в същото време не мога да се оттърся от образа му на интелигенен и чувствителен човек и някак не мога  да изпитам ненавист за това ,което ми причинява. Осъзнавам ,че това което се случва не е нормално за зрели хора и е въпрос на уважение да дадеш яснота на другия човек. За  мен е недопустимо и неуважително ,но вместо да изпитам неприязън и да продължа напред напротив. Мисля си че това някой да повтаря един и същ модел на поведение знаейки че наранява би трябвало да е достатъчно ,за да го зачеркнеш от живота си . Явно не обичам достатъчно себе си ,за да позволявам подобно отношение.Моля за насока какво да направя, за да се заобичам повече и да продължа напред.При предишната раздяла месеци наред изпитвах нужда да му кажа каквото имам да казвам. Той е достатъчно интелигентен и мисля добре знае какво бих му казала и очевидно  няма желание за такъв затормозяващ  за него разговор ,а аз не съм от хората ,които се натрпват ..

Последна редакция: пн, 17 май 2021, 14:15 от LLP85

Общи условия

Активация на акаунт