Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 26

  • 21 671
  • 758
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 296
Ами има доста майки, които така ще си кажат... Виждали сме достатъчно често постове от рода на "Пия чай за кърмачка, боза и 4 литра вода, ям не знам си какво, но кърмата явно не стига или е нехранителна, защото бебето не издържа 3 часа/търси да яде и през нощта. Това не значи, че са идиоти. Значи, че са объркани, че им се дават грешни съвети отвсякъде, че имат (вероятно) ревящо бебе на главата, тресат ги странни хормони... Да продължавам ли? Някой трябва да ги казва тези неща.

# 751
  • Мнения: 620
Здравейте. Минавам по скоро да се оплача и естествено за съвет. Малкяъ е на почти 1г. и 2 месеца и винаги си е сучел по 4-5 пъти през нощта. Но последните 2 седмици е някакъв ад - на всеки час се буди да суче. Въпреки че спи при мен и кърмя легнала някак не мога да спя докато той суче, просто не мога да се отпусна, страх ме е че ще го притисна и така. Съответно не съм спала 2 седмици и няма изглед това да спре. Има ли начин да му намаля безболезнено кърменията през нощта- в смисъл да се опитам по друг начин да го успокоявам и да се надявам да спре да се буди? Просто ми е трудно да му смогна на сученето всеки час. Страхувам се обаче че тръгна лу да му намалявам нощните кърмения може да е началото на края на кърменето. Или просто да се надявам, че е период и той ще отмине?
Моят син е точно на същата възраст. Въпросът ти обаче не касае естеството на кърменето, а естеството на детския сън. Причината за толкова често будене, не е защото иска да суче, а защото поради някаква причина се вълнува и не може да заспи. Имахме същия проблем, но с малко помощ от консултант по детски сън го преодоляхме. Прочети малко повече за детския сън, има и приложения които помагат да се регулира съня. Отделно кърменето е асоциация за заспиване и трябва полека да се смени с нещо друго. Моят син се буди по един път, максимум два пъти да суче и това е напълно Окей за лактацията, можете да си карате така дълго време.

Little heart, няма смисъл да разваляме темата със спорове. Това, което се казва тук е обективно и информацията е достъпна, за който иска да я провери. Никой не обижда майките, но не може да се очаква, че информацията ще се променя спрямо вижданията на всеки и ще се поддържат заблуди.

Последна редакция: ср, 22 юли 2020, 20:55 от cheburita

# 752
  • София
  • Мнения: 8 615
Ася Демирева има ново видео на тема режима на бебето https://www.youtube.com/watch?v=SHQaChfTg3Y&feature=share&am … DLdiRzUQcevvdSbUA  Обяснява просто и ясно и може да е полезно за някого.
 
За Маги Пашова ще се въздържа Grinning В нейната си сфера(нутриционистиката) сигурно има ценни неща. Както и интересни рецепти. Но когато е правила опити да се изказва относно кърменето, не и се е получавало особено. 
 

Sol1986, детето се държи нормално...като повечето кърмачета на тази или друга възраст Simple Smile . Такова често будене може да се дължи на 1001 причини. Но със сигурност е досадно и всяка майка те разбира какво имаш предвид.
Може да го мъчи зъбче. Често съм чувала други майки да споделят, че на тази възраст излизат кучешки зъби. Детето се буди по цяла нощ, плаче или иска да суче много.
Жегата също е възможна причина. Жажда, усещането, че му се пишка. На година и 2 месеца децата са все още в началото на осъзнаването на Аз-а, на това, че отделни от майката, започват да отстояват себе си. Всички тези нови знания и способности се отразяват на съня. Нощем децата обработват цялата информация и също е нормално да се будят по 100 пъти в някакви периоди. 
Някои майки споделят, че ако увеличат приема на храна денем, нощем бебето е по-сито и не се буди толкова. Но нямам предвид натъпкване вечер преди лягане, а добри порции през деня. И все пак шансът е 50:50-може да намали буденето, но може и да увеличи, за да компенсира по-малкото кърма денем. Пробваш и каквото се получи.

Правили ли сте контролни изследвания на 1годинка и какво показаха те?
 
Можеш да погледнеш тази книжка https://www.academia.edu/27515157/The_no_Cry_Sleep_Solution.pdf ако четеш на английски. Тя е по-концентрирана върху заспиването, но има различни съвети. В нея няма оставяне на бебето да плаче...което всички знаем колко е вредно...но явно не и тези, които все още поддържат sleep training-а.  Има различни варианти за приспиване и нощна грижа, според стила на отглеждане на детето.
Нагоре някой беше писал да въведеш нещо друго за приспиване. В книгата е споменат този вариант-докато кърмиш четеш, пееш, вкарваш някакво погалване или играчка. Само в моментите за заспиване, за да асоциира новото "нещо" със сън. В един момент-след седмици, месец, месеци, започваш да опитваш да заспива само с това нещо и да пропускате кърменето. В един момент ще се получи Simple Smile Това в случай, че искаш да приспиваш по друг начин. И да не искаш- не е проблем. Това е най-естественият и удобен начин за приспиване на бебе Simple Smile Повечето майки предпочитат да си го задържат за колкото може по-дълго.
През нощта можеш да предлагаш водичка за жаждата, да слагаш на гърне до леглото, да погалваш, да пееш...вариант без да правиш нищо няма за жалост. Бебето ще се буди така или иначе(голяма част и от отбитите бебе, продължават да се будят нощем), просто ако не искаш да кърмиш, намираш други начини да го успокоиш или да задоволиш някаква нужда. Често, обаче, откриваме, че с водата, гърнето и галенето е по-голяма хамалогия...просто с порастването намаляват буденето и на нас ни се налага по-рядко да се занимаваме.

# 753
  • Мнения: 7 775
Аз съм вече консултант по кърмене. И с удоволствие ще упътя към първи пост и чудесните четива за кърмене там, написани от компетентни хора, а не от самозвани "специалисти".
В темата,която поддържам от доста време,се стремя да поднасям единствено научно-проверена информация,съобразена със съвремените здравни препоръки. Всеки може да чете,каквото пожелае и да вярва на каквото пожелае, но храната не увеличава кърмата. Колкото и да ни се иска. Факт. Може да не ядете дни или да се храните с боклуци и организмът ви пак ще произвежда мляко за детето,стига да се слага на гърда. Дефицитите ще са за сметка на майката.
Маги Пашова има доста фрапантни пропуски по елементарни въпроси, с които се захваща и съм я хващала в крачка и съм й го казала дори, това относно звб метода, по тая тематика явно й е трудно да си намери източници. Тъй,че живи и здрави. Фактът,че уж образованието й не е признато от никоя българска институция, би трябвало да говори достатъчно. Всеки може да издаде книга в днешно време. Той и фитнес треньор написа книга за бременни...в такъв свят живем. Може поне в темата да се придържаме към факти. Нова тема утре, дами!

# 754
  • Мнения: 4 318
Сол, има такива ужасни моменти, а сега жегата може да е виновника или някой зъб, или както Дези казва да е защото му се пишка (това беше при моите). Каквото и да е ще мине, само търпение или връчване на детето на таткото и да се оправя. Може да се накърмите, след час да е за таткото, после пак за вас и така, поне ще съберете 2 часа сън.
Кактусче, честото консултантство и леко бременеене!
И как само се радвам, че не само аз не харесвам Маги Пашова... ай, наздраве по темата (явно в очите на дамата съм алкохолик) Grinning
Има си таблици за усвояване на алкохола, да си знаете Little heart, та може да пиете по чаша понякога, няма да има фатални последици.

# 755
  • Мнения: 305
Много благодаря за полезните съвети и бързите отговори. Мен не ме притеснява самото кърмене нощем, а че се буди толкова често и виждам че и за него освен за мен не е добре и се мъчим.
Дези много благодаря за книгата, ще започна да я чета Simple Smile Иначе на въпроса ти за изледванията- правихме и се оказа че е с желязодефицитна анемия( той от 10 месец почти отказа твърда храна и имаше период само на кърма). Ходихме на детски хематолог и ни изписа малтофер капки и витамини. Сега ще правим контрола( мина месец) и ще видим какво ще излезе.
Ще се въоръжа с търпение и ще строявам таткото да помага повече денем, да по наваксвам поне малко със сън Simple Smile
В пълна подкрепа на Кактусчето, Ваня и Дези- благодарение на тази тема и безценноте съвети получени тук кърмя вече година и два месеца. Незаменима е цялата информация, получена тук Simple Smile

Последна редакция: ср, 22 юли 2020, 22:00 от Sol1986

# 756
  • Мнения: 6 511
Факт е, че храната и напитките не влияят на количеството кърма, а само на полезните вещества, които бебето приема с кърмата.
Примерно, случи ми се да се разболея от сериозен стомашен вирус и две седмици почти нищо не ядях. Детето ми беше на 6 месеца, не беше захранен още и живееше само на кърма. Ами, не е стоял гладен, напротив - изобщо не усети, че не се храня и че съм болна, освен по по-малката възможност да си играем.
За честото будене и аз мисля, че е заради многото впечатления през деня. И да спре нощното кърмене, предполагам, че буденето няма да спре. При нас, когато спряхме кърменето през нощта, сложихме край на кърменето изцяло. Но то си беше и време.

# 757
  • Мнения: 4 318
Аз отбих преди 4 месеца и в началото се будеше, но вече не. Сега се буди рядко за пишкане. За впечатленията съм съгласна, след натоварен ден даже 5 годишната вкъщи е неспокойна нощем.

# 758
  • Мнения: 7 775
Новата тема https://bg-mam.ma/p/1238461/41110728💐да спомена,че от 1-ви август до 7-ми август се чества Световна седмица на кърменето. Поздравявам всички нас с тази прекрасна инициатива! Който иска да остави в скрит текст по една вдъхновяваща снимка❤

Общи условия

Активация на акаунт