Онлайн консултации с д-р Мариана Мандажиева – специалист по клинична алергология

  • 73 569
  • 715
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 269
Здравейте д-р Мандажиева,

Повече от 10 дена, синът ми, който е на 22 месеца има странни зачервявания по подмишниците и в последствие в областта на гърдите, корема и на места по ръцете и краката. За щастие не е вдигал температура и няма никакви други симптоми, евентуално лек сърбеж. Посетихме кожен лекар, който ни каза, че не е нищо тревожно и ни отпрати, без да е пускал каквито и да е изследвания. С всеки изминал ден петната се разпространяват и това ме тревожи. Какво според вас е това? Вече почвам да се съмнявам, че е от акари или мухал.


Здравейте,
Снимките не са достатъчни за поставяне на диагноза. Моля да посетите алерголог.

Поздрави!

# 706
  • Мнения: 269
Здравейте , д-р Мандажиева!
Вече две години се боря с кожен обрив по лицето . Първоначално диагнозата беше розацея ,но след отрицателен тест за Хеликобактер пилори, я смениха на Себорея.
За съжаление , изписаните до момента мазила (Протопик, Нистатин, Тридерм и др.), дават само временен ефект.
След като спра да се мажа , обривът отново избива . Кожата ми се възпалява и зачервява. Дори ми се появява лек сърбеж, вкл.и по скалпа.
До момента не ми са ми провеждани други изследвания
Затова си мисля дали кожният ми проблем не е провокиран от вид алергия -храна , обграждаща среда ( прах , растения, животни).
При такива ситуации как мога да разбера каква е причината за т.нар .пъпчасване ?
Какви видове изследвания бихте ми препоръчала ?
Благодаря.
Здравейте,
Необходима е подробна консултация с алерголог и епикутанен тест (тест с лепенки) за изключване на контактна алергия.
Поздрави!

# 707
  • Мнения: 269
Здравейте, доктор Мандажиева,
Имам син на 1г и 3м и тъй като мъжът ми
и свекърва ми имат алергия към аналгин, при температура сме прибягвали до други температуропонижаващи. Може ли синът ни да се изследва за алергия към аналгин и може ли изследването да се направи с кръв от пръстчето или чрез надраскване? Благодаря Ви!
Здравейте,
Не е необходимо синът Ви да се изследва за алергия към аналгин. Тестуване  е необходимо в случай на проявена алергична реакция към лекарство, съмнение за алергия към конкретното лекарство и доказването ѝ. По принцип има и кръвни тестове за доказване на медикаментозна алергия, в това число Аналгин. Само алерголог в случай на алергична реакция към медикамент може да определи какъв тест е необходим според имунния механизъм на реакцията.
Поздрави!

Последна редакция: нд, 10 мар 2024, 10:21 от Рaдост

# 708
  • Бургас
  • Мнения: 449
Здравейте! Детето ми има контактна алергия към дезинфекциращи препарати още от детската градина. Сега е в училище и положението е същото. Целите ръце, бузите,  а понякога и краката, коремът и гърбът стават на пъпки, тип уртикария, които сърбят.  Посещавали сме алерголог, правени са тестове, освен от мухъл и плесен, няма друга  алергия. Това ме навежда на мисълта да е към някакъв препарат, защото когато си е у дома за два- три дни и алергия няма. Ходих да попитам с какъв препарат чистят, казаха с Десмол. Те лично са ми звъняли и знаят положението на детето ми, та приеха да го сменят. Въпросът ми е какъв препарат мога да купя, който да е универсален и да не предизвиква алергии по кожата? Моля за насоки и предложения. Благодаря предварително!

# 709
  • Мнения: 152
Здравейте, синът ми е на 6г. с установена алергия към полени, яйчен белтък и плесени.
Изписаха ни Алергодил спрей, Ефира и Рупафин, който го няма никъде. Замениха ни го Фортекал сироп, но и него не намираме. Замениха отново, с Ериус. След започване на приема му обаче, започна сърцебиене и неравномерен пулс. Спряхме го, и след два дни вече всичко беше ок.

От днес му се зачерви и едното око и сълзи леко сутрин. Имам капки Забак, но не знам дали са съвместими с Алергодила, Ефирата и Антихистамин (тъй, като в листовката на Забак пише, да се обърне внимание ако се приема Антихистамин).

Моля за съвет. Не знам какво да му дам, Рупафин - няма. Фортекал сироп - няма. Ериус му повлия зле.
У дома имам Фенистил капки (който винаги е понасял добре).

Също така, много бих искала да знам каква би била дозата за Метилпреднизолон (прах и разтвор) за него на 6 г. 24 кг. И може ли мускулно?
И двамата сме стигали до Урбазон, тъй като и аз и той сме с много алергии и искам да знам, в случай на необходимост.

Последна редакция: ср, 13 мар 2024, 13:54 от Nadya L

# 710
  • Мнения: 9 438
Здравейте!
От около 3 седмици дъщеря ми има кашлица, която не е честа, но прави пристъпи. Когато се закашля, все едно се дави и така около 20 секунди. Цялата посинява, тъй като не може да си поеме въздух. Към днешна дата кашлицата намаля, но по един, два пъти на ден прави пристъп.
След консултация с детски лекар, същият ни наведе на мисълта, че може да е коклюш. Направихме изследване, което се оказа отрицателно.
Следващата ми стъпка е консултация с алерголог.
Лечението на дъщеря ми беше с противоалергично, първоначално Ериус, после го сменихме със Зиртек Д, хапчета за кашлица, в последствие включихме и антибиотик Клацид SR 500, който го пи 10 дни, както и 2 пъти на ден вдишване на Спиромакс.
Смятате ли, че това се дължи на алергия?
Има доказана с тест такава към домашен прах, мухъл, плесен, полени.

# 711
  • Мнения: 131
Здравейте, д-р Мандажиева!
Сина ни е на 5 години и от 3 седмици забелязваме, че го сърби носа, търка си очите и след като се събуди киха много често. Не е постоянно, но не мога да разбера какво го провокира. Миналата зима имаше подобен епизод и мисля, че беше от дезинфектантите и кърпите, които използвам. Заведохме го на офталмолог заради постоянното търкане- каза, че няма проблем с очите, но има някаква алергия и от там е търкането. Изписа капки Забак за 1 мес.
 През това време посетихме УНГ, понеже при детето всяка хрема става ларингит- става задна и на 2я ден е вече с ларингит.  Той също се усъмни в някаква алергия, заради честите ларингити, изписа му Назонекс за 1 мес.
От вчера е с този обрив по-вече по деколтето и гърдите и по-малко по гърба . ЛЛ предполага, че е от храна и изписа Фенистил капки.
Скрит текст:
Моля Ви, бихте ли ни дала насоки- според Вас правилни ли са лекарствата, от какво може да е този обрив, какво да изследваме? Благодаря Ви

# 712
  • Мнения: 4
Здравейте д-р Мандаджиева, сина ми е на 12г с ринит има леко към прах и мухъл.Направи синузит и кашля непрекъснато сутрин най много и като легне.Извадиха му двете сливици а третата оставиха била малка.Много моля да ми кажете при това положение трябва ли да извадим третата дали ще се подобри.има и непрекъснато стрептокок

# 713
  • Мнения: 776
Синът ми на 3.5 години, 17 кг и направи алергична реакция. Детето каза, че му пари на гърлото и го боли и щом го погледнах видях оток на устните и след 15 мин избиха и няколко червени петна по бузите и врата. Това което яде беше лешников тахан, репичка и маруля. Веднага дадох Ериус 5 мл и отидохме до токсикологията, където ни приеха. Оттокът спадна много бързо от Ериуса, още преди да ни дадат урбазона.
Интересува ме какво да яде сега, колко време да спазва  диета и кога мога да въведа млечните, яйцата, ,боб ,елда, леща, овесени ядки и месото?
Искам и да попитам кога и как мога да го тестувам? Също тази алергия, ако се докаже,че е към лешник значи ли, че цял живот остава?

# 714
  • Мнения: 171
Здравейте д-р Мандажиева.При синът ми /на 3г 8м е/ периодично му се появява такъв обрив около устата.Забелязала съм,че това се случва,когато е с кашлица,хрема,настинка,чести бактерии в носа.Появяват се и сенки под очите.В момента е с едно покашляне,пак сме на Рупафин.И Ериус сме приемали.


С дерматолог или алерголог да направя консултация?

Последна редакция: нд, 07 апр 2024, 00:57 от kristina_

# 715
  • Мнения: 65
Здравейте д-р Мандажиева. Дъщеря ми е на 6г. Преди две седмици ѝ излезе ситен обрив по лицето и свивките на лактите, имаше хрема и я сърбяха очите. По препоръка на личния лекар и давах Ксизал и я задържах вкъщи - симптомите отшумяха. Спряхме Ксизала, днес беше за втори пореден ден на детска градина и се прибра с течащ нос и кихане, очите пак леко я сърбят. Започнах пак да и давам Ксизал. При това положение ако я заведа на преглед при алерголог могат ли да се направят тестове за алергии и има ли какво повече да се изпише за облекчаване на симптомите?

Общи условия

Активация на акаунт