Онлайн консултации с д-р Мариана Мандажиева – специалист по клинична алергология

  • 70 472
  • 711
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 22
Здравейте д-р Мандаджиева искам да попитам от 3 години имам физикална уртикария. Какъв е шанса ако забременея детето ми да унаследи уртикарията.

# 376
  • Мнения: 78
Здравейте!

Искам да помоля за помощ, тъй като не съм много наясно с лекарствата, а съм и пред смяна на личен лекар.

Преди години пих следния антибиотик:

https://apteka.puls.bg/bg/antiinfektziozni-sredstva/amoksiklav-t … -625-mgh-16-32518

и развих много сериозна животозастрашаваща алергична реакция.

От тогава не съм приемала антибиотици.. До колкото разбирам е възможна алергия към пеницилин според съдържанието на лекарството, което прочетох?

Дали знаете и къде се правят такива изследвания? В ценоразписа на лабораториите не виждам такива опции..

Ще съм много благодарна за всякакви съвети.

Поздрави!

# 377
  • Мнения: 19
Здравейте д-р Мандажиева! Имаме момиченце на 2г5м. и от почти 2 седмици се борим с жълто зелени сополки. От тези 2 седмици спряха за 4 дни и после пак тръгна сополче! Имаме изолирана бактерия Мораксела и възспалена трета сливица. В момента и давам Рупафин, капки за нос Цилоксан и Олинт! Сополите не са постоянни а са само сутрин! Посещаваме УНГ и всеки път ни казват алергичен ринит! Може ли да се докаже че е алергичен ринит или просто предполагат? Благодаря предварително

# 378
  • Мнения: 459
Доктор Мандаджиева, моят въпрос е следният. Преди 5 дни родих - секцио, днес забелязах червени към лилави петна по цялата интимна област. Възможно ли е да е алергия от превръзки или изгаряне с йод?

# 379
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 531
Здравейте,

Поради повишената служебна натовареност на д-р Мандажиева онлайн консултациите в настоящата тема бяха временно преустановени.

Извиняваме се за причиненото неудобство и молим за Вашето разбиране!

През следващата седмица д-р Мандажиева ще започне да отговаря поетапно на всички въпроси.
Ще ви информираме своевременно за всякакви настъпили промени.

# 380
  • Мнения: 231
Здравейте д-р Мандажиева,
Искам да се обърна с въпрос относно кожен тест за алергии.
Правихме днес на съпруга ми такъв във ВМА, след като почти не умря след ужилване от пчела. Бихме спешно Депо Медрол, но действието му не беше много бързо. От теста се оказа, че има алергия към ужилвания от пчели и в него пише 5.5. Също така се оказа, че има и хистаминова непоносимост отбелязана с 4.4 /не знам какво значат тези стойности/.
Може ли да ми каже тези показатели какво значат и за хистаминовата непоносимост за кои храни трябва да направим допълнителен кръвен алергологичен тест и евентуално да намалим непоносимостта като избягва консумацията им? И всъщност, хистаминовата непоносимост свързана ли е с алергията от пчели?

Благодаря Ви от сърце! ❤️

# 381
  • Мнения: 269
Здравейте д-р Мандажиева,
Искам да се обърна с въпрос относно кожен тест за алергии.
Правихме днес на съпруга ми такъв във ВМА, след като почти не умря след ужилване от пчела. Бихме спешно Депо Медрол, но действието му не беше много бързо. От теста се оказа, че има алергия към ужилвания от пчели и в него пише 5.5. Също така се оказа, че има и хистаминова непоносимост отбелязана с 4.4 /не знам какво значат тези стойности/.
Може ли да ми каже тези показатели какво значат и за хистаминовата непоносимост за кои храни трябва да направим допълнителен кръвен алергологичен тест и евентуално да намалим непоносимостта като избягва консумацията им? И всъщност, хистаминовата непоносимост свързана ли е с алергията от пчели?

Благодаря Ви от сърце! ❤
Здравейте,
Пи тежка алергична реакция след ужилване от оса и пчела, се правят и други изследвания, не само тестуване. Хистаминова непоносимост не се интерпретира посредством тестуване. Не мога да коментирам изследване проведено от друг колега. На съпруга Ви трябва да се изготви спешен план за поведение при остра алергична реакция след ужилване, т. е. лекарства, които се прилагат в съответна последователност, кое лекарство след кое да се направи. Депо Медрол не се прави на първо място, защото както виждате няма ефект.
Поздрави!

# 382
  • Мнения: 440
Здравейте д- р Мандажиева, детето ми ще навърши 6г. това лято и е с атопичен дерматит, силна сенна хрема (установено от лекари и с кръвен тест в "Геника", където по скалата е 5- най-високо към треви и някои дървета), както и с алергия към редица храни (храненето е изключително бедно). Най- вероятно е по наследство, тъй като със сенна хрема е и съпругът ми и негови роднини по бащина линия, а от моя страна има роднини с атопичен дерматит. Тази година положението е най- зле от досега. И детето и съпругът ми от април месец някъде до момента включително са всеки ден на противоалергични. Разбрах, че се привиквало към едно и също противоалергично, затова ги сменям. Досега давах на детето "Ериус", а от 1 мес. "Рупафин" и пръскам противоалергичен спрей в носа, след промивка с физиологичен разтвор. Симптомите и при двамата са: кихане, тъмни кръгове под очите, сълзене на очите, по- рядко- екземи (когато и позволя някое парче торта, близалка или сладолед, за да не я лишавам съвсем) и вечно течащ нос. Детото ходи на градина и когато косят тревите не е на себе си, понякога силно буйства, понякога загубва равновесие и често пада и се удря.
Въпросите ми са следните:
1. Може ли да се проведе имунотерапия на толкова малко дете- на 6г.?
2. Колко време е безопасно да давам "Рупафин" всеки ден? Мога ли да облекча състоянието на детето по друг начин?
3. Можете ли да препоръчате витамини и минерали, които ще компенсират дефицита при храненето?
Благодаря предварително.

# 383
  • Мнения: 269
Здравейте д- р Мандажиева, детето ми ще навърши 6г. това лято и е с атопичен дерматит, силна сенна хрема (установено от лекари и с кръвен тест в "Геника", където по скалата е 5- най-високо към треви и някои дървета), както и с алергия към редица храни (храненето е изключително бедно). Най- вероятно е по наследство, тъй като със сенна хрема е и съпругът ми и негови роднини по бащина линия, а от моя страна има роднини с атопичен дерматит. Тази година положението е най- зле от досега. И детето и съпругът ми от април месец някъде до момента включително са всеки ден на противоалергични. Разбрах, че се привиквало към едно и също противоалергично, затова ги сменям. Досега давах на детето "Ериус", а от 1 мес. "Рупафин" и пръскам противоалергичен спрей в носа, след промивка с физиологичен разтвор. Симптомите и при двамата са: кихане, тъмни кръгове под очите, сълзене на очите, по- рядко- екземи (когато и позволя някое парче торта, близалка или сладолед, за да не я лишавам съвсем) и вечно течащ нос. Детото ходи на градина и когато косят тревите не е на себе си, понякога силно буйства, понякога загубва равновесие и често пада и се удря.
Въпросите ми са следните:
1. Може ли да се проведе имунотерапия на толкова малко дете- на 6г.?
2. Колко време е безопасно да давам "Рупафин" всеки ден? Мога ли да облекча състоянието на детето по друг начин?
3. Можете ли да препоръчате витамини и минерали, които ще компенсират дефицита при храненето?
Благодаря предварително.

Здравейте,
Категорично при детето се налага провеждане на имунотерапия, но е налижително да се прецени от алерголог дали буйстването, загубата на равновесие и падането се дължат единствено на поленовата алергия.
Рупафин можете да давате дълго време, друг е въпросът дали има ефект, и дали не се налага да се включат и други лекарства.
За съжаление не мога да препоръчам каквито и да е лекарства без консултация/преглед.
Поздрави!

# 384
  • Мнения: 440
Много благодаря за бързия и обнадеждаващ отговор.

# 385
  • Мнения: 269
Здравейте!

Искам да помоля за помощ, тъй като не съм много наясно с лекарствата, а съм и пред смяна на личен лекар.

Преди години пих следния антибиотик:

https://apteka.puls.bg/bg/antiinfektziozni-sredstva/amoksiklav-t … -625-mgh-16-32518

и развих много сериозна животозастрашаваща алергична реакция.

От тогава не съм приемала антибиотици.. До колкото разбирам е възможна алергия към пеницилин според съдържанието на лекарството, което прочетох?

Дали знаете и къде се правят такива изследвания? В ценоразписа на лабораториите не виждам такива опции..

Ще съм много благодарна за всякакви съвети.

Поздрави!
Здравейте,

Всяка алергична реакция към медикамент е необходимо да се рязясни много подробно по имунен механизъм на протичане, да се прецени има ли съпътстващи заболявания и кофактори добринасящи за реакцията. Това се извършва в кабинета на алерголог, а след това се преценява какви тестове точно са необходими.

Поздрави!

# 386
  • София
  • Мнения: 888
Здравейте д-р Мандаджиева!
Майка съм на ваша пациентка с поленова алергия. Скоро беше при Вас на преглед , на 14г.
Снощи е станала през нощта с оплакване от сърбеж по тялото. На сгъвките , по краката и ръцете, червени петна. Помислила е, че е нахапана от бълхи ( имаме куче, но редовно я обезпаразитяваме). Днес ми показа тази снимка, много е тъмна и не се вижда добре, но според мен е уртикария ( преди време имах подобни оплаквания).
Бихте ли препоръчали нещо ? Мислех да и взема някакъв антихистамин, може би Рупафин.
Скрит текст:
Днес вече почти всичките петна са се разнесли, помолих я да опита да не ги разчесва.
Благодаря Ви!

# 387
  • Мнения: 381
Здравейте, д-р Мандажиева! Бременна съм в 7-ми месец и ми предстои секцио. Преди 12 години родих секцио и получих алергичен шок по време на операцията от общата упойка,но за съжаление не ми казаха точно наименованието , нито пък го пишеше в епикризата. Разбрах за алергичния шок от неонатолога, който присъстваше на раждането и ни беше познат. Молбата ми е да ми дадете насоки какво да направя преди предстоящото ми секцио. Искам да взема адекватни мерки , за да няма лоши последствия.Благодаря!

# 388
  • Мнения: 1 871
Здравейте, един кратък въпрос и от мен. При възникването на различни здравословни проблеми в живота ми разбрах, че проявявам алергични реакции към следните медикаменти: Мидокалм (получих задушаване няколко поредни пътуи), Адифлокс (ситен обрив по краката, мехури по ръцете, сърбят изключително много). Уведомих личния си лекар, не приемам лекарствата. Какво мога да направя, за да разбера дали и какви други алергии имам евентуално? Какъв специалист да посетя?
Тествала съм се на кожен лекар за прах, дървета, полени, животински алергени и имам към борови дървета, боров мед, пелин и още няколко.  Благодаря предварително!

# 389
  • Варна
  • Мнения: 746
Здравейте!
Изглежда ли Ви този обрив да е като от претопляне? По цялото тяло е,не е релефно,само петънца.

Общи условия

Активация на акаунт