Живот в Америка

  • 21 840
  • 57
  •   1
Отговори
# 30
  • Варна
  • Мнения: 49
Много ви благодаря за бързите отговори. Децата са на 7 и 3 години. Ще разгледам сайтовете, които сте ми пратили. Лошото, е че в мъжът ми ще търси работа евентуално като пристигнем т.е само аз ще бъда с работа.... Ще почета как стои въпроса с помощите за безработица, но ме съмнява да се отпускат някакви за хора без никакъв трудов стаж.  Мога ли да разгледам някъде оферти за работа за NJ? Дано поне детски дават там..... Иначе гледам че офиса ни е в NJ, което ме обнадеждава четеейки вашите коментари. А закупуването на имот предполагам става пак с кредити, както в БГ?

Последна редакция: нд, 17 яну 2021, 11:20 от GaaaL

# 31
  • The Land of the Free
  • Мнения: 46
Не съм сигурна на 100% но не мисля ,че ще ви се полагат помощи тъй като вие ще бъдете на работна виза ,тези помощи са предимно за американци и хора със зелени карти . В САЩ детски няма ,като цяло не е така социална системата ....помощи има но наистина трябва да имате доста нисък доход и да сте permenent residents . И да права дте ,че хора без стаж тук не взимат такива помощи мисля навсякъде по света е така или поне на повечето места . Да закупуването на имот става като в България на кредит но за това трябва да имате 2-3 години подаване на данъчна декларация . Като цяло преди пандемията мога да кажа ,че имаше доста работа сега нещатата са малко по различни и не толкова ок като преди от към работни места.

# 32
  • Down south
  • Мнения: 7 634
Много ви благодаря.
Ще почета как стои въпроса с помощите за безработица, но ме съмнява да се отпускат някакви за хора без никакъв трудов стаж.  Мога ли да разгледам някъде оферти за работа за NJ? Дано поне детски дават там..... Иначе гледам че офиса ни е в NJ, което ме обнадеждава четеейки вашите коментари. А закупуването на имот предполагам става пак с кредити, както в БГ?
Както вече казаха, тук детски няма. Едно от най-важните неща е добра здравна застраховка, вижте какво предлага компанията и какви са условията.
В началото, може би е добре съпругът да гледа малкото дете, докато се ориентирате.
Относно закупуването на жилище ще бъде нужно да изградите добра кредитна история,, на базата на която ще търсите заем. Бих ви посъветвала, преди да правите дългосрочни планове,, първо да дойдете,  да поживеете известно време и видите, дали ще ви хареса. Проучете и евентуалната възможност за спонсориране от работодателите за зелена карта и чак тогава  обмисляйте покупка на жилище.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 49
Да определено, ще видя каква заплата ще ми предложат, ще разгледам наемите, евентуалните предложения за работа за мъжът ми и така. А можете ли като живеещи там да ми кажете плюсовете и минусите на живота в NJ?

# 34
  • Мнения: 947
Не знам как е във всички щати, но в повечето няма как да му дадат помощи, ако не е работили и плащал данъци в страната преди това. Покрай Ковид доста познати кандидатстваха за помощи за безработни през последните месеци и всички трябваше да представят обстойна информация за предишна заетост, доход, данъци и т.н. Помощите им се оценяват въз основа на всичко това. Не са еднакви за всички.
Аз също подкрепям мнението, че е добре да тествате живота тук, преди изцяло да му се посветите. САЩ вече не е това, което беше преди 20 години. Става все по-трудно за новодошлите тук. Макар че намирането на работа може би все още е по-лесно отколкото в Европа, поне според мен. Предимството в Европа е, че е близо до България и културния шок е по-малък. Малко или много знаеш какво да очакваш.
Но когато човек много иска нещо, рано или късно го постига. Важно е да навиеш мъжа ти. По-лесно е, когато не си сам Simple Smile
В Джърси не съм живяла. Само съм била на гости. Зависи къде си. Моите познати бяха млади професионалисти, както им казват, без деца. Живееха в Хобокен, което буквално е на другия бряг на реката, срещу Манхатън. Взимаха си водно такси, за да стигнат до офиса. Но с деца по-добрия вариант са типичните сабърбси. Общо взето са скучни. Животът е доста еднообразен. Но пък имаш повече място, двор, по-добра среда за децата.

Последна редакция: нд, 17 яну 2021, 19:35 от Gabonka

# 35
  • Варна
  • Мнения: 49
Въпросът е, че аз всичко го правя заради децата. Неискам децата ми да учат в училищата тук Sad Положението е плачевно, поне според мен, откъм среда и учители.... Надявахме се, че за нашите деца ще се оправи, но вече се съмнявам, че и за децата на децата ни ще става. Лошото е че мъжът ми казва, че Америка е последното място на което ще отиде да живее... Не че има някакви стабилни доводи- затова мисля да го оборя. Няма да лъжа, аз незнам почти нищо, основавам се само на четене на информация в интернет относно образованието там. За мен това е най-важното, аз ще работя ако трябва на няколко места,но децата ми да получат стойностно образование!

# 36
  • Down south
  • Мнения: 7 634
Да определено, ще видя каква заплата ще ми предложат, ще разгледам наемите, евентуалните предложения за работа за мъжът ми и така.
Смятате заплатите  и разходите, здравни застраховки, какъв процент ще плащате, наем, сметки, детска градина, извънкласни занимания, кола/транспорт, храна, развлечения, почивки и т.н.  
Повечето жилища под наем се дават с печка, хладилник, микровълнова печка, миялна машина, евентуално пералня и сушилня, ако последните две ги няма в самото жилище, то, в повечето случаи има в сградата. Обзавеждането ще бъде ваша грижа, ако ще търсите обзаведено жилище, наема вече е различен.

# 37
  • Мнения: 3 097
Въпросът е, че аз всичко го правя заради децата. Неискам децата ми да учат в училищата тук Sad Положението е плачевно, поне според мен, откъм среда и учители.... Надявахме се, че за нашите деца ще се оправи, но вече се съмнявам, че и за децата на децата ни ще става. Лошото е че мъжът ми казва, че Америка е последното място на което ще отиде да живее... Не че има някакви стабилни доводи- затова мисля да го оборя. Няма да лъжа, аз незнам почти нищо, основавам се само на четене на информация в интернет относно образованието там. За мен това е най-важното, аз ще работя ако трябва на няколко места,но децата ми да получат стойностно образование!

Това е най-важното и за много от българите тук. Много от тях, включително ние избрахме къде да живеем според това какви са училищата. Този сайт е добър да проверите училищата:
https://www.greatschools.org/
За мен добър рейтинг е от 7-8 нагоре.  
Там, където са по-добри училищата, съответно жилищата са по-скъпи. Данъците за жилищата, също са много по-високи, където училищата са добри, защото училищата се финансират от тези данъци.
От Ню Йорк, Кънектикът и Ню Джърси, смятам че в Ню Джърси е най-евтино. Там има и най-голям брой българи.
Има градчета с добри училища също. Но трябва първо да се провери в този сайт, и след това преди да се подпише договор за наем, трябва да се обадите по телефона в училището, за да се уверите че този адрес наистина се пада към това училище. В Кънектикът жилищата са скъпи, данъците - по-ниски. В Ню Йорк - скъпи къщи, високи данъци. Ню Джърси - по-евтини къщи, по-ниски данъци. За събърбията говоря. И като казвам, че са по-евтини пак са си скъпи де. Просто сравнявам събърбията на Ню Йорк по щати.

# 38
  • Мнения: 947
То и ние всичко правим за децата. Ако бях сама, щях да живея в някое малко село в Гърция например, без да ми трябва много, и да се наслаждавам на тишина и спокойствие Simple Smile
Образованието не мога да кажа колко е добро или лошо. Но каквото и да е, според мен дори самия жизнен опит тук ще помогне на децата, където и да решат да живеят, и каквото и да решат да правят, когато пораснат. Особено ако са в космополитен град като Ню Йорк, това ще им отвори много врати.

# 39
  • Мнения: 117
САЩ определено е държава с много възможности, но за хора, които съумяват да се възползват. Хора, които са ЗДРАВИ, енергични, упорити и образовани по търсените специалности. Сега, с COVID, едва ли е най-подходящия момент за преместване с деца. Но зависи от хората и от техните разбирания.
Аз лично бих ви посъветвал да си направите много подробно проучване и подготовка за това къде ще работите, какви ще ви бъдат доходите, къде ще живеете, какви и колко ще ви бъдат разходите, къде ще учат децата, какви здравни застраховки ще имате, ще можете ли и колко ще спестявате и т.н. Ако след като теглите чертата сте на плюс, на истински плюс, ако желаете, заминавайте. Но помислете за носталгията по родители, приятели, родни места и т.н. Ще я преглътнете ли?
САЩ са били страхотна страна от края на Втората световна война до към 2000 г. Евтина храна, гориво, жилища, много работа и възможности, страхотна природа и т.н. Но това е било преди, сега нещата са по-различни, което не означава, че няма много възможности поради самата специфика на страната и нейната икономика. Успех!

# 40
  • Мнения: 82
Бихте ли дали някои безплатни сайтове за попълване на данъчните декларации за 2020 - за мен е само и съм работил само за една фирма?
Засега намерих само https://turbotax.intuit.com , за безплатно ,но май някъде ми се мярна ,че за e-filing може да ми поискат пари.

# 41
  • Мнения: 82
... За мен това е най-важното, аз ще работя ако трябва на няколко места,но децата ми да получат стойностно образование!
Мдааа ... и аз така мисля. Ще ми се поне две от децата ми да станат доктори в САЩ(няма рецесии за тях ! ) . Така ще имат приходи от поне 200 000$/година и няма да ги мисля като се помина. Бих се хвалил с тях “на всяка втора крачка”.

# 42
  • Мнения: 82
И за живота добре е ако правиш кам $4000-$5000 в някой по малък град. $10 000 ако си в NYC, LA, Chicago etc.
За чисти пари след данъците ли или бруто?

# 43
  • USA
  • Мнения: 7 233
В Ню Йорк - скъпи къщи, високи данъци. Ню Джърси - по-евтини къщи, по-ниски данъци. За събърбията говоря. И като казвам, че са по-евтини пак са си скъпи де. Просто сравнявам събърбията на Ню Йорк по щати.

Тази част на Ню Джързи,която се води НЙС събърбия не е нито с евтини къщи,нито с евтини данъци.Плащахме безумни цени заради удобството да сме на 20-на минути от Манхатън.

GaaaL,в кой град в Джързи е въпросния офис? Също така не разбрах дали фирмата ти иска да те изпрати тук или ти те първа ще ги молиш за релокация?

# 44
  • Мнения: 258
... За мен това е най-важното, аз ще работя ако трябва на няколко места,но децата ми да получат стойностно образование!
Мдааа ... и аз така мисля. Ще ми се поне две от децата ми да станат доктори в САЩ(няма рецесии за тях ! ) . Така ще имат приходи от поне 200 000$/година и няма да ги мисля като се помина. Бих се хвалил с тях “на всяка втора крачка”.
С такова мислене са 99% от учещите медицина. И после имаме доктори неграмотни дори една диагноза да поставят, а лекарската грешка е на трето място по причина за смърт в САЩ. В България положението не е много по-различно, за съжаление.

Темата за училищата е много голяма. Аз не бих се заела да раздавам съвети, но ми е много интересно едно мнение по-горе, че в събърбите и малките градове и села било много скучно, колко е хубаво едва ли не да се живее в НЙ сити!?!? Е, кое му хубаво да се живее в Голямата ябълка сега? Вижте камерите на живо, какво става там... град-призрак. Хората бягат от там, щото имат губернатор идиот. Напълнили са Флорида и Пенсилвания!
Не се разбира каква е професията на колежката, какви пари ще й предложат и колко те ще са й достатъчни за да покрива стандарта, който очаква. Доколкото знам, при работните визи може само да се работи една работа и то само при работодателя, който е помогнал за визата.
 Аз като по-възрастна и минала този процес не мисля, че ако майката работи по цял ден и не си вижда децата, мислейки си, че някой ще й образова децата е реалност. Може би е реалност ако е в някое скъпо училище с пансион, където таксите са 5-цифрени суми. Но няма 100%-ва гаранция за нищо, повечето деца се отчуждават там от семейството си, но за немалко родители това е ОК.
Помощи за безработни се дават на хора, които са работили преди това. Това са щатски въпроси и е според местоживеенето.
Успех!

Общи условия

Активация на акаунт