СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 22

  • 24 177
  • 801
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 47 981
Аз се надявам да няма някакви спорни моменти и грешки, особено с този отпаднал материал. За трудно...вече е много относително.

# 31
  • София
  • Мнения: 537
НВО хем с ползва за оценка на състоянието на образователната система, хем като балообразуване за прием. Това работи в 85% от случаите. Но няма как да е и във възможностите на всички деца, които просто са си чели уроците, и да отсява много добрите от най-добрите за училищата с голям наплив. Там би трябвало да имат право и на допълнителен по-сложен модул или изпит в съответната област на специализация. Защо не се допуска такава възможност - заради многото скандали с извънпланов прием ли?
Убедена съм, че ако едно конкретно училище иска да си подбере добри математици (литератори, географи, художници и т.н.), то ще си направи труда да измисли изпитни задачи, които да отсеят най-подходящите, ще проверява и чернови и няма да наказва за глупости като грешка при пренасянето заради пустия телбод, непреписано вярно решение и т.н. Да не говорим, че ще има повече от една дата за изява и няма да е такъв страшен стрес за децата да са в топ форма единствено и само на 15 юни. Някак ми се струва, че за да се пресекат лоши практики за прием в няколко училища, сега са залюляли махалото точно в другата крайност - всичко е по един протокол и всички са точно в един калъп.

Последна редакция: пн, 01 юни 2020, 00:11 от marmotche

# 32
  • София
  • Мнения: 6 360
НВО хем с ползва за оценка на състоянието на образователната система, хем като балообразуване за прием. Това работи в 85% от случаите. Но няма как да е хем във възможностите на всички деца, които просто са си чели уроците, хем да отсява много добрите от най-добрите за училищата с много голям наплив.

точно така е. не може с един аршин да измериш и високите и ниските. ако е прекалено дълъг, ниските няма да ги хване. ако е прекалено къс - обратното.

# 33
  • София
  • Мнения: 2 265
Аз се притеснявам на самия изпит да не обърка пликовете Simple Smile, че ще стане чудо

# 34
  • Мнения: 6 925
Да, нво  няма как да е нерешимо, както е изпитът за АК, защото дрег му е смисълът. Примерът ми с АК беше, че и тези с 50% са вътре и никой не страда.

Трудно би било ако е като пи на смг, Междучасие, пчмг. Но моята идея като казвам, че не искам лесно нво е да е като предишния пи на Регалия (последният така и не отворих, освен спорната задача). Той не беше елементарен като нво 2019 или като първите пи на Веди (другите изобщо не ги отворих), но не е нещо непосилно за дете от където и да е.

# 35
  • Мнения: 2 022
За да е НВО наистина НВО - трябва да е достатъчно, ако си решил сам вярно и можеш да решиш всички задачи САМО от учебника (на което и да е издаделство), да си в състояние да изкараш общо 100 точки за даденото време и на двата модула, като на поне 80% от децата им остане време за проверка на решеното. Това е задължителният учебен материал. Всички знаем, че това е абсолютно невъзможно. Тоест това не е изпит за НВО, а изпит за класиране в училища, където има повече кандидати, отколкото места в паралелките. И като такъв принуждава всички да имат допълнителни занимания по съответните предмети. Подготовката в една шепа училища вероятно е достатъчна за този изпит, но те са не повече от 1 или 2 в областен град, а в някои няма и толкова. Може и да успява да класира адекватно децата с бал над 400 в този си вид, които извън допълнителните занимания са решили и над 200 теста само тази година, но за огромна част от децата в по-ниските балове този тест е несправедлив и не е качествена и количествена оценка за знания, основно поради липса на време в първи модул и допълнителния стрес породен от това. Дори в първа част от изпита има задачи, в които освен дедуктивно се прилага и индуктивно мислене, което е присъщо на родени математици или както е в масовия случай, се постига със зазубряне на десетки модели, от които все един подобен ще се падне.

Последна редакция: пн, 01 юни 2020, 07:44 от Cygnus

# 36
  • Мнения: 47 981
НВО е един Франкенщайн. Сто пъти предпочитам целеви изпити, отколкото това. Абсолютна манджа с грозде, че и трикове трябва да заучиш, за да паснеш в шаблона и да уцелиш замисъла им, па да го изпишеш по точно определен начин, пък какво ли не.
На фона на всичко останало обаче...ясно е, че това е положението.
От новините току що, 18 зрелостници са под карантина и ще се явят август https://btvnovinite.bg/bulgaria/iztegliha-varianta-na-maturata-p … relostnicite.html
Айде, за тях има втора дата, ама за малките? Почнах да се притеснявам. Sad

Последна редакция: пн, 01 юни 2020, 07:17 от ♥ HAPPY ♥

# 37
  • Мнения: 3 491
И аз искам целеви изпит за езикова гимназия -  есе на чужд език. Водещи чужд език и БЕЛ в балообразуването, но без някакви тестове, а измерване на грамотност в текст. Много важно, че знаят/не знаят какво е условно наклонение, ако могат/не могат да го използват в текст.  Да им дадат само преразказ, съчинение и т.н
Но остават две седмици и само се моля да сме живи и здрави..
Честит 1 юни на децата, ако са успели да съхранят детското  в тази необичайна и ужасно стресираща година!

# 38
  • София
  • Мнения: 2 446
Успех на зрелостниците днес!

Раздвоена съм по отношение трудността на НВО. Твърде лесен тест не е полезен за никого. Ако обаче с него измерваме моментното състояние на системата, което знаем, че е плачевно на повечето места, няма как да е труден.

На времето аз се явявах на отделни изпити в 2 училища, в малък град, с немного опции. Как всъщност е ставал приемът в София тогава? Може би повечето училища са приемали по документи само.

# 39
  • у дома
  • Мнения: 7 141
Спокойствие,успех и късмет днес на порасналите деца на Пак тя,Просто майка,liani,HAPPY ,ЛюбоОff-ако пропускам някой,който се пече тази година на двоен отън да знае,че не е нарочно-мислено подкрепяме и пращаме позитивна енергия и на неговото дете! ❤
Ако може споделете след изпита дали е можело да се свалят вътре маските по време на изпита.

# 40
  • Мнения: 47 981
Мога да кажа, че са им дали плик за вещи, но може да е решение на училището Simple Smile После ще разберем повече

# 41
  • Мнения: 6 925
Светле, съгласно видеоинструктажа на руо - може да махнат маските.

В София 91 година имаше отделни изпити за: смг, ег, нпмг, техникумите след 7ми клас.

# 42
  • София
  • Мнения: 2 446
Вчера по БТВ имаше интервю с директорката на 23то - тя каза, че ще има по 2 плика на чин - един за телефона и един за багажа. Вероятно важи за всички училища.

# 43
  • Мнения: 47 981
По новините обявиха, и че ще има резервни маски и шлемове. Мисля, че и квесторите до 15ти ще се успокоят и окопитят Simple Smile така че всичко ще е наред. Интересно ми е на входа колко бързо ще се минава, все пак има допълнителни действия.

# 44
  • София
  • Мнения: 3 561
Когато аз кандидатствах изпитът по БЕЛ беше само преразказ с елементи на разсъждение, а по математика - 3 задачи с по 3 под точки всяка.

Общи условия

Активация на акаунт