Най-добрите (и безвредни) съдове за готвене - 6

  • 70 723
  • 766
  •   1
Отговори
# 540
  • София
  • Мнения: 813
И аз съм с тави на Пирекс и още една марка със С но не мога да си спомня името, пак стъклени без олово.
Мятам в загрята фурна от ден 1 в който ги имам, нищо им няма, те са си доста дебели все пак.

# 541
  • Мнения: 18 542
Нямам проблем аз, но и не загрявам предварително често. За протокола, с газова фурна съм.

# 542
  • Мнения: 197
https://praktiker.bg/bg/S%C3%A0dove-za-gotvene/GRIL-TIGAN-23-SM- … T-LT1065/p/495113
Този тиган дали е ок? Някой има ли го? Уж е чугунен..

# 543
  • София
  • Мнения: 813
Може и да е ок, може и да не е, нямам мнения, за конкретната марка. НО аз лично грил тиган предпочитам де е мааалко по дълбок, иначе пръска много. Тоя поне на картинка ми се вижда плитък.
Ако ще е за ползване на открито, става.

# 544
  • Мнения: 197
Да, права сте. Това не го бях забелязала. Благодаря Simple Smile

# 545
  • Мнения: 6 297
Аз понеже си запазих картона на моите тави Pyrex го пускам като снимка, защото мисля, че ще е полезен и има пълната информация. Издържат на термичен шок до 220 градуса. Моите също ги слагам в загрята фурна на 200 градуса.

# 546
  • Мнения: 788
И аз ползвам предимно стъклени или керамични тави. Обаче имам един проблем. Много загарят и не мога да ги измия. Т.е. загорялото се измива, но все пак остават едни пръски, които с каквото и да търкам не се махат. С какво си миете тези стъкла, бе хора? Търкам с тел, с магичекса гъба, отделно с препарати - е не става и не става както си трябва.

# 547
  • Мнения: 6 297
Тези на Пирекс нямат и едно петънце. Имам и турски, които обаче остават с петънце, та не знам дали не е нещо от самото стъкло Rolling Eyes Иначе с обезмаслител ако напръскаш и оставиш да подейства трябва да паднат.

# 548
  • Мнения: 788
Абе пръскам и с обезмаслител. Моят мъж и той ги търка яко. Имам различни видове - от Икеа, една по-стара, която не знам от къде е, йенски - всички са така. Не става. Даже мисля по-старите, въпреки че са здрави, да ги подменям по тази причина. А от друга страна ми е жал да ги хвърля.

# 549
  • Мнения: 18 542
Моите се чистят добре. Не съм забелязала петна от храна. Остават ми петна от твърдата вода - нямам миялна, но това не е по вина на стъклото. Търкам ги с тел и обикновена гъба. С телта пада всичко.

# 550
  • Мнения: 10 266
Абе пръскам и с обезмаслител. Моят мъж и той ги търка яко. Имам различни видове - от Икеа, една по-стара, която не знам от къде е, йенски - всички са така. Не става. Даже мисля по-старите, въпреки че са здрави, да ги подменям по тази причина. А от друга страна ми е жал да ги хвърля.
Според мен нещо не е наред със стъклото, щом такова търкане правите и не се маха загара. Аз снощи в подобно стъклено пекох руло "Стефани", така яко ми загоря соса, до черно (отстрани по стените). Но после с малко Cif и минимално търкане се изчисти и ми е като нова тавата. Ползвам я над 10 години. Чудно защо стъкло се захабява толкова при теб.

# 551
  • Мнения: 788
Ами не знам. Ето снощи нарочно се загледах в капака на йенскта тенджера, която е сравнително нова и по-малко използвана. Като цяло е чист, нооо тук там има по някое кафяво петънце, най вече около ръбовете и дръжките, за да ме дразни. И това е след като е измит на ръка с препарати и отделно после в миялната. За по-старите съдове не ми се говори. Може и от стъклото да е, знам ли вече.

# 552
  • Мнения: 5 686
Здравейте,
някъде назад маоже и да са обсъждани и се извинявам ако е така. Имам питане за тиганите на делимано и конкретно  https://www.delimano.bg/sadove-za-gotvene/tigani/green-planet-visok-tigan-26-cm
Това е описанието: "Незалепващо покритие, устойчиво на надраскване, за перфектен резултат всеки път
Делимано Грийн Планет Висок Тиган е с покритие PPG Eclipse HB, подсилено с диамантен прах - последната иновация при PPG покритията. Изработено е на водна основа и без вредни вещества (PFOA, PFOS, бисфенол ...), като по този начин допринася за опазването на околната среда.

Изключително устойчиво на надраскване и незалепващо, което ти дава възможност да приготвяш"
 Този тиган безвреден ли е наистина?

# 553
  • Мнения: 6 891
Цитат
PPG Eclipse® HB


    Description

    Three-coat high-build system with exceptional abrasion resistance.
   
Chemistry
    PTFE

    Application
    Spray

    Benefits
        High dry film thickness
        Internally reinforced coating
        Dishwasher and metal utensil safe
        High continuous use temperature
        Specifically formulated without PFOA

    Suggested End Uses
    Consumer cookware
Червеното е Тефлон.

Абе пръскам и с обезмаслител. Моят мъж и той ги търка яко. Имам различни видове - от Икеа, една по-стара, която не знам от къде е, йенски - всички са така. Не става. Даже мисля по-старите, въпреки че са здрави, да ги подменям по тази причина. А от друга страна ми е жал да ги хвърля.

А да бе за някакви си загаряния ще ги хвърляш. Ако толкова те дразнят ги накисни за една нощ в разтвор на натриева основа да отслабиш загарянията и после с домакинска тел ги изтъркай. Ама телта трябва да е от тази фината дето е като вълна. Това дето е по ръбчетата е най-упорито и него трябва с игла или с връх на нож да го изчегърташ. Фактически загорялото по стъклените съдове е същото, което се стараем да натрупаме по чугунените съдове за да станат незалепващи.

Термоустойчиви съдове не е проблем да се вкарват в гореща фурна, само гледайте да не е директно от хладилника във фурната. Съда се нагрява равномерно от всички страни когато го сложите във фурната и рискът от спукване е малък. По-рисковано е да го сложите върху нещо студено когато го изкарвате нагорещен или да сипете в него студена вода. Също така е рисковано да го слагате върху нагорещен котлон, а върху газов трябва да е с предпазител.

# 554
  • Мнения: 5 686
Скрит текст:
Цитат
PPG Eclipse® HB


    Description

    Three-coat high-build system with exceptional abrasion resistance.
    
Chemistry
    PTFE

    Application
    Spray

    Benefits
        High dry film thickness
        Internally reinforced coating
        Dishwasher and metal utensil safe
        High continuous use temperature
        Specifically formulated without PFOA

    Suggested End Uses
    Consumer cookware
Червеното е Тефлон.

Абе пръскам и с обезмаслител. Моят мъж и той ги търка яко. Имам различни видове - от Икеа, една по-стара, която не знам от къде е, йенски - всички са така. Не става. Даже мисля по-старите, въпреки че са здрави, да ги подменям по тази причина. А от друга страна ми е жал да ги хвърля.

А да бе за някакви си загаряния ще ги хвърляш. Ако толкова те дразнят ги накисни за една нощ в разтвор на натриева основа да отслабиш загарянията и после с домакинска тел ги изтъркай. Ама телта трябва да е от тази фината дето е като вълна. Това дето е по ръбчетата е най-упорито и него трябва с игла или с връх на нож да го изчегърташ. Фактически загорялото по стъклените съдове е същото, което се стараем да натрупаме по чугунените съдове за да станат незалепващи.

Термоустойчиви съдове не е проблем да се вкарват в гореща фурна, само гледайте да не е директно от хладилника във фурната. Съда се нагрява равномерно от всички страни когато го сложите във фурната и рискът от спукване е малък. По-рисковано е да го сложите върху нещо студено когато го изкарвате нагорещен или да сипете в него студена вода. Също така е рисковано да го слагате върху нагорещен котлон, а върху газов трябва да е с предпазител.
The_Third, благодаря! Има ли безвреден тефлон Rage ? Добре де, защо пишат тогава "Изработено е на водна основа и без вредни вещества (PFOA, PFOS, бисфенол". Питах 5 пъти по телефона и на чата им и твърдят, че няма общо покритието им с тефлон. Питах и до каква температура е препоръчително да се ползват не ми отговориха.

Общи условия

Активация на акаунт