Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 62

  • 21 475
  • 730
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 240
Може ли Хашимотото да доведе до депресия и обсесивно-компулсивно разстройство?

# 211
  • Мнения: 27 500
Феритинът е по-точен показател за това дали има дефицит на желязо. Аз съм с хемоглобин и желязо уж в норма, но с нисък феритин. Просто споменавам, не е нужно при всеки да има такъв проблем. Simple Smile
ЩЗ и депресиите вървят "ръка за ръка", доколкото знам... Bowtie

# 212
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Може ли Хашимотото да доведе до депресия и обсесивно-компулсивно разстройство?
Естествено,че може.
Аз след раждане развих Базедова болест,но седем месеца ме водеха със следродилна депресия.
Когато хормоните не са наред или е отключено автоимунно заболяване,при някои хора 100 процента от симптомите на депресия са налице.Вече колко е депресия,колко е естествена реакция на организма към заболяването,не знам.

# 213
  • Мнения: 581
baby-booze много се радвам,  че имаш предписана терапия,  стискам палци да се подобриш бързо.
Пожелавам незабравим сватбен ден с много весели спомени!

# 214
  • Мнения: 18 542
като изключим Холестерола, всичко ми е било винаги с перфектни стойности
Ако триглицеридите ти са ниски, а HDL холестерола висок, LDL не трябва да те притеснява.
Депресивните настроения също може да се дължат и на ниския вит. Д.

# 215
  • София
  • Мнения: 401
[
Разбира се, смених и лекаря, към който отнесох резултатите.
Ще правим допълнителни изследвания след сватбата, но до тогава стартирам със следното лечение:

    L-Thyroxin 50mg - за да смъкнем TSH  под 2.5 [/list]
      Cefasel 100mcg  -  за да смъкнем ТАТ и МАТ [/list]
        Vigantoil 10ml - заради дефицита на витамин D [/list]



        здравей, извинявам се, че се намесвам, обаче аз пиех по предписание на ендокриноложката в продължение на година Cefasel 100 и ефекта беше нулев - нито нивата на антителата намаляха, нито се повиши сeлена. След това започнах да следя форума и разбрах , че трябва да се направи изследване на селен и в случай на нужда да се приема селен 200 mcg /selenomethionine/, за да има някакъв ефект. И задължително да се следи, за да не се получи предозиране, което не е добре.

        # 216
        • Бургас
        • Мнения: 12 811
        Не знам защо този селен ми го изписваха и на мен.Бях с базед,но имах високи антитела МАТ и ТАТ. И понеже имам колит,с Цефасел ми ставаше по-зле.Не ми понасяше на червата.
        Може би за проблеми от всякакъв тип на щитовидната жлеза го изписват.

        # 217
        • Мнения: 1 517
        Смята се, че има отношение към свалянето на антителата. За самото "лечение" на жлезата няма никакво значение. Освен това е силен антиоксидант и влияе положително върху оксидативния стрес в организма.

        # 218
        • Бургас
        • Мнения: 12 811
        С нищо не спаднаха при мен антителата.Само операцията свърши работа.В лабораторията,в която ходя,пускат промоции на хормон+антитела.Най-често ТСХ (знам,че е хормон на хипофизата,не на ЩЖ) и аз избирам промоцията от чисто любопитство,на същата почти цена е като само ТСХ.Странно е,че жлеза няма вече,но антитела има.Е,съвсем в норма са,нищо общо с преди.
        Има ли тук някой с повишена функция+ Хашимото?На мен ми изясняваха Хашитоксикоза ли е или Базед,уж беше Базедова болест,общо взето само една година имах ремисия,без лекарства.Ще ми се някой с Хашитоксикоза да ми каже имал ли е ремисия?
        Доколкото ми обясняваха и Базедова болест и Хашимото са автоимунни.
        Вие имате ли колити?Дори с понижена функция на жлезата?

        # 219
        • Варна
        • Мнения: 814
        Аз съм с автоимунен тиреоидит + тиреотксикоза, но сега нещата отиват към Базед. Симптомите ми с тиреотоксикоза бяха сърцебиене, треперене като стар алкохолик, безсъние, невъзможност и булевард да пресека пеш, без да изплезя език все едно съм била на състезание по надбягване. Сега продължавам да съм нервна и с проблеми със съня, но и външния ми вид се промени. Отдавах го на много рязко качени и свалени килограми, но май не е само това и преди съм имала проблеми с теглото. В момента ТРАК и МАТ са повишени, а хормоните нормални, което ми е доста странно

        # 220
        • Мнения: 1 913
        Аз също съм с Хашитоксикоза. Когато ме диагностоцираха Тсх беше 0,001,Фт3 и 4 над норма, Трак винаги ми е бил 0,300.Открих заболяването случайно, имах екстрасистоли и четох в Интернет и разбрах, че се свързва със ЩЖ. Иначе 10 г преди това имах период със проблем с червата, като колит. Лекува ха ме, но болките спряха, но ми остана кашави изпражнения по 2,3 пъти на ден. И така докато не започнах да лекувам ЩЖ
        Тогава това изчезна и за първи път от 10 години видях нормално л.. о😂. Иначе не съм имала тремор на ръце, изморявах се бързо и се запъхтявах.. От 2 години съм на Пропицил. Още не са ми спирали лекарството, дозата му е символична-табл през 3 дни. Хормоните ми са леко хипо. Иначе бързо влязоха в норма, за 3 месеца. Мат в началото беше над 1000, след година вече беше 118.Но аз махнах глутен и всякакви пакетирани неща. Ще видим какво ще стане. И въпреки всичко има дни в които въобще не ми е Ок. А и съм на 45 и половите хормони играят, така че може да си представите какъв цирк е

        # 221
        • Мнения: 580
        Оххх, момичета. Разбирам ви напълно.. Аз вече се отчайвам жестоко. С диагноза - Хроничен тиреоидит с преходна тиреотоксикоза съм. Хроничен тиреоидит не е ли хашимото, не знам вече. Скоро пак ще се изследвам, на Л - тироксин 25 съм, вечно нервна, запъхнята, потна, притеснена и ме души шията... Задъхвам се и се потя постоянно.. то на тая жега и с бебе. Нямам тремор вече, нито чести изхождания. Чат пат сърцебиене, потене, задух, жестока умора. Кръвното и пулса са ок. 🥰

        # 222
        • Бургас
        • Мнения: 12 811
        Bistra Kostadinova,ТРАК само веднъж съм пускала и беше в норма,а имах рецидив.
        Ако искаш ела в темата Базедова болест,там са по-запознати.
        Какво да ти кажа,променят външния вид заболяванията.Бях на 28/29 години,когато ми махнаха матка и яйчници.Зверски надебелях,но заради колита не ям много и не ям мазнини,нито пържено,нито много сладко.От 50- 53 кг на 85.Изпочупиха ми се зъбите,изпоизпада  ми косата,сега имам 3 зъбчета само,мъкаааа.През 2017 ми махнаха и щитовидната жлеза.Първо отслабнах,станах 64 кг и се радвах,но сега съм към 100.Кожата ми стана болезнено суха,а беше мазна.
        И продължавам да не ям,но не отслабвам.Днес на малки порции съм изяла пакетче сухари,няколко варени картофа и малко шунка.Вчера хапнах само веднъж,много ме заболя коремът,не посмях да ям повече.

        the_demon,радвам се,че ти е минал колитът,да живееш дъъъълги години и повече да не се обади.Как се разбира дали е Хашитоксикоза или Базедова?
        Наистина ти е символично лечението,дано са се кротнали хормоните.
        За менопаузата- при мен беше АД.Нито беше нормална,нито постепенна,нито навреме.Цяла вечер врели вълни,събуждане мокра като току що скочила в морето,коса,дрехи,всичко.Имах по няколко хавлии за вечерта,защото ако не сложех върху възглавницата хавлия,ставаше мокра.Зимата съм с тънка  жилетка и тънка блуза.Сега,десет години след хистеректомията,се потя потресаващо.Косата ми е почти нон стоп мокра от пот,по лицето ми се стичат вади пот,но най-лошото е,че няма да мине.
        През зимата не пускам отопление.Спя с тънко одеало,а вляза ли на топло,свалям жилетката.И пак се потя.

        # 223
        • Мнения: 1 913
        Миме, не знам... Водят го Хашитоксикоза, защото на ехограф се видяха изменения по жлезата типични за Хашимото. Още не са ми спирали лечението и не се знае дали и какво ще стане... Според лекарят ми със сигурност един ден ще ми се наложи да мина на хормон, пък било и на 60-70 години. Изключително неприятна болест, но да не се даваме-винаги има много по лоши неща. Много четох през тия 2 години и доста съм склонна да вярвам на тезата, че автоимунните заболявания(в това числи Хаши, Базед) са болест на имунната система, а не на ЩЖ. И проблема е в чревната флора и здравето на червата и ако се оправи тя, нещата си идват на мястото. Аз имам и палмоплантарен псориазис на ходилата на краката, който започна преди 15 години и после червата... Според мен от някакъв проблем с тях тръгва цялата въртележка... Може би ако намериш начин с нещо да оправиш чревната флора... Аз ти препоръчвам да влезеш в групата на д-р Пелов във ФБ-
        https://m.facebook.com/groups/183292849079982/?ref=group_header&view=group
        Там има много насоки за това, а и е лекар все пак

        # 224
        • Мнения: 11 836
        ....... доста съм склонна да вярвам на тезата, че автоимунните заболявания(в това числи Хаши, Базед) са болест на имунната система, а не на ЩЖ. И проблема е в чревната флора и здравето на червата и ако се оправи тя, нещата си идват на мястото........

        Това не е теза Simple Smile , то си е ясно - автоимунните заболявания са проблем точно на имунната система а не на поразения орган. Не случайно като имаш едно такова, често се сдобиваш и с друго автоимунно просто защото нещо в работата на имунната система е сбъркано. Иначе при всяко конкретно автоимунно заболяване атакувания орган  е различен, в нашия случай е щитовидната жлеза. И когато вече от атакуването се наруши функцията на жлезата, то тогава се сдобиваме с хипер или хипофункция, което вече си е състояние на самия орган.
        Това за червата също е доказано отдавна те са пряко свързани с имунната система, затова е измислен и Автоимунния палео протокол (АИП) идеята е точно оздравяване на стомашно-чревния тракт.

        Общи условия

        Активация на акаунт