Tичане (6)

  • 60 587
  • 703
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10 008
Тема за аматьори, полупрофесионалисти и състезатели Simple Smile

Моля също така да бъдем толерантни към всички в темата  Peace



Популярни български ФБ групи и сайтове организиращи групови бягания:
https://www.facebook.com/groups/586840851334817/
Най-голямата фейсбук група на бегачи в България.

https://www.facebook.com/begachsofia
Фейсбук страницата на Begach.

Trail Series
Сайт на най-популярните трейл състезания за аматьори у нас. Провеждат се всеки месец на различни места в близост до София. Предлагат 3 дистанции - къса (5-7 км), средна (9-14 км) и дълга (15-20 км). Идеални за начинаещи в планинското бягане.

Бегач
Сайт на Бегач, които организират редица популярни състезания, сред които Spring 360, Reanult Morning Run, Маратон и полумаратон Панчарево и др.

iRun.bg
Едни от най-големите организатори на трейл и градски състезания, и събития в източна България.

5kmrun
Организират безплатни 5 км бягания всяка събота в София, Пловдив, Варна и Бургас. Веднъж месечно организират състезания (XLkmrun) с различни дистанции и награди.

Vitosha 100
Голямата Обиколка на Витоша - 98 км.

Salomon Vitosha Trail
Високата "малка" Обиколка на Витоша - 27 км.

Marathon.bg
Организират състезателни изкачвания на първенците на най-високите планини в България - Черни връх, Мусала, Ботев, Руен и др.

Сайт с всички бегачни събития, класирания на състезания и инидивидуален профил на участниците с резултати по години:
Runalizator

Популярни сайтове на английски:
http://www.runnersworld.com/
http://www.runningshoesguru.com/

Някои от линковете от старите теми:
Бягане в студа
10 съвета за бягане в дъждовно време
Как да тренираме без риск в горещо време
как да си изсушим мокрите маратонки

Линкове към предишни теми:
1, 2, 3, 4



Тема 5
Скрит текст:

# 1
  • Мнения: 10 008
Привет на всички тичащи!

Позволих си да пусна нова тема, като запазих оформлението на Гугълчето, която явно е заета.

Сезонът е доста рехав, много състезания бяха отменени, но никой от нас не е спрял да тича, нали?

В понеделник ме чака половин маратон, на 13.09. цял.
Подготовката върви по план, с много йога към регенерацията + силови.

# 2
  • Мнения: 306
Привет, тичащи! Аз бягам още от ученичка, когато все бяхме на диети и бягането беше чудесно допълнение. Обичам да бягам в парка, сутрин, по 7-8 км.
Споделете какви маратонки използвате вие за бягане? Аз в момента съм с маратонки, закупени от ЛИДЛ и съм доволна.

# 3
  • Мнения: 10 008
Тичам с трети пореден чифт Brooks Ghost. 2хGhost 10, от около месец съм с Ghost 12. Доволна съм много.

Вчера тичах 10км, днес 15км.

# 4
  • На острова
  • Мнения: 1 271
Мерси за темата!

Аз си тичам по 5 км. вече, последните два пъти (в петък и неделя) с 10-годишния ми син! Издържа той до последно, даже има сили за още.

Тичам с маратонки Nike Fitsole на повече от 10 години (само за тичане ги ползвам), бяха на сестра ми и са с два номера по-големи от моя си, но са ми безумно удобни. И са много меки. Трябва да ги снимам, само да ги изпера, много са бойни. Трябва да разгледам за нови, въпреки че са си здрави още.

Днес 5.5 км. след работа. Определено има един момент, в който се уморявам (някъде към 3 км, да речем, обикновено един хълм ми се пада там), но после на 5-тия имам сили за още толкова. Но пък време нямам 😀.

# 5
  • Мнения: 435
Аз тичам по 9-10 км, но не всеки ден, защото редувам с упражнения или плуване. Всеки ден ми е прекалено, защото винаги тичам същите километри и не искам да натоварвам коленете толкова, пък и през деня се придвижвам с колело и ходя много пеш (мин. 6км на ден). Аз съм верен почитател на Asics.. имам 5 чифта, но все се късат на едно и също място, но пък и аз ги изцеждам с моите километри.
😁 Едно време тичането много ми помогна да се почувствам по-добре след лек деперсарски период. Сега пак ми харесва, е, не винаги, но като си пусна музиката и се надъхвам.

# 6
  • Мнения: 10 008
Тичането днес: 3км разгрявка, 8х800 темпо, 4км за охлаждане. Разтягане.
Преди това 60мин. йога за крака и таз.

Утре почивам, в петък състезание 5км на писта. Не съм от бързите, но да видим какви ги върша на кратки разстояния.

# 7
  • Мнения: 306
Нещо свързано с бягането и маратонките ... Препоръчвам ви книгата "Изкуството на победата". Автобиография на създателя на NIKЕ. Много надъхваща книга, всеки ред е ценен.

# 8
  • София
  • Мнения: 4 296
Супер е новата тема! Благодаря, Дези.
Тичам, тичам и още как. С кеф. Почти не пропускам ден. Седмично навъртам около 80 км. Тормози ме ранното ставане, но обичам да го правя.

# 9
  • Мнения: 265
Здравейте Simple Smile Аз съм начинаещ бегач, откакто почна карантината бягам всяка сутрин с бавно темпо за около 30мин. Не знам колко километра се падат. Обаче имам проблем с коляното, много ме боли и почнах да пропускам бягания последните две седмици. Пия колаген от месец, но не помага. Отделно нямам сили да издържа дългото бягане. Можете ли да ме посъветвате къде бъркам и дали да взимам други добавки? Много ми е любопитно каква музика слушате за надъхване, аз съм на спотифай някой от миксовете за бегачи.

# 10
  • Мнения: 435
Chance4uа тези болки преди имала ли си ги или започнаха след тичането? Аз например никога не тичам, ако съм напълняла и съм прекратила тренировките за определен период. Първо чакам малко да сваля и чак тогава започвам, защото излишни килограми + тичаме при мен води до болки. Доколкото съм чела, ако правиш силови упражнения отделно, това би помогнало за ставното натоварване, т.к. укрепваш мускулите и сухожилията наоколо (или нещо подобно). Карай го по-полека особено, ако го правиш за удоволствие, а не целиш да тичаш маратон. Избери си също добри маратонки с гел, които да намаляват натоварването в ставите. Ако имаш възможност не тичай на цимент, а примерно почва в парк, но освен в планината не знам много градски възможности за това.Относно добавките.. всякакви има.. аз съм пила колаген 2ри тип, мсм, Хондросейв (бг добавка) и тн., но най-много ми е помагало движението. Започне ли да се обажда радикулита значи съм надебеляла и не се движа.

Относно дългото бягане.. идва с тренинга и с правилното дишане.

# 11
  • Мнения: 265
Chance4uа тези болки преди имала ли си ги или започнаха след тичането? Аз например никога не тичам, ако съм напълняла и съм прекратила тренировките за определен период. Първо чакам малко да сваля и чак тогава започвам, защото излишни килограми + тичаме при мен води до болки. Доколкото съм чела, ако правиш силови упражнения отделно, това би помогнало за ставното натоварване, т.к. укрепваш мускулите и сухожилията наоколо (или нещо подобно). Карай го по-полека особено, ако го правиш за удоволствие, а не целиш да тичаш маратон. Избери си също добри маратонки с гел, които да намаляват натоварването в ставите. Ако имаш възможност не тичай на цимент, а примерно почва в парк, но освен в планината не знам много градски възможности за това.Относно добавките.. всякакви има.. аз съм пила колаген 2ри тип, мсм, Хондросейв (бг добавка) и тн., но най-много ми е помагало движението. Започне ли да се обажда радикулита значи съм надебеляла и не се движа.

Относно дългото бягане.. идва с тренинга и с правилното дишане.
MDD91, имах в пъти по-леки болки, след като правих преходи на Витоша, но с тичането се засилиха. Ще взема да инвестирам в по-качествени маратонки. Ще си потърся и силови тренировки, макар да са ми скучни. МСМ също не съм приемала, мога да пробвам. Иначе нямам свръх излишни килограми, в рамките на 3-4 за да съм в идеалното си тегло. Благодаря за съветите Heart

# 12
  • Мнения: 10 008
Chance4u, по-добре да те види физио терапевт. Тейпинг също помата.
Не тичай през болка, почини си. После тичай през ден, или както ти е комфортно.
При болки в колянните връзки съм пила колаген, продукта се казва Еластор, помогна веднага.
Рано е за дълги бягания, не бързай. 30-40мин. е добре за начало.

# 13
  • Мнения: 265
Chance4u, по-добре да те види физио терапевт. Тейпинг също помата.
Не тичай през болка, почини си. После тичай през ден, или както ти е комфортно.
При болки в колянните връзки съм пила колаген, продукта се казва Еластор, помогна веднага.
Рано е за дълги бягания, не бързай. 30-40мин. е добре за начало.
Благодаря, Dez! Няма да се насилвам тогава, яд ме е че тъкмо добих навика да ставам рано и тичам, но ще си дам малко почивка и ако не мине, отивам на преглед.

# 14
  • Мнения: 619
Здравейте и от мен! Преди години бягах редовно, но бях прекъснала по много причини. От няколко дни бягам редовно, за да възстановя не толкова килограмите, колкото формата си преди бременността. Засега само по 2 километра на ден, но бягам и по един баир често. Мисля, че трябва да започна от малко, за да не се демотивирам. Използвам приложението на Nike. Тези от вас, които ползват мобилни приложения - от кои сте доволни?

Общи условия

Активация на акаунт