Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Tичане (6)

• 3 921
  • 87
  •   1
Отговори
Тема за аматьори, полупрофесионалисти и състезатели Simple Smile

Моля също така да бъдем толерантни към всички в темата  Peace

Популярни български ФБ групи и сайтове организиращи групови бягания:
https://www.facebook.com/groups/586840851334817/
Най-голямата фейсбук група на бегачи в България.

https://www.facebook.com/begachsofia
Фейсбук страницата на Begach.

Trail Series
Сайт на най-популярните трейл състезания за аматьори у нас. Провеждат се всеки месец на различни места в близост до София. Предлагат 3 дистанции - къса (5-7 км), средна (9-14 км) и дълга (15-20 км). Идеални за начинаещи в планинското бягане.

Бегач
Сайт на Бегач, които организират редица популярни състезания, сред които Spring 360, Reanult Morning Run, Маратон и полумаратон Панчарево и др.

iRun.bg
Едни от най-големите организатори на трейл и градски състезания, и събития в източна България.

5kmrun
Организират безплатни 5 км бягания всяка събота в София, Пловдив, Варна и Бургас. Веднъж месечно организират състезания (XLkmrun) с различни дистанции и награди.

Vitosha 100
Голямата Обиколка на Витоша - 98 км.

Salomon Vitosha Trail
Високата "малка" Обиколка на Витоша - 27 км.

Marathon.bg
Организират състезателни изкачвания на първенците на най-високите планини в България - Черни връх, Мусала, Ботев, Руен и др.

Сайт с всички бегачни събития, класирания на състезания и инидивидуален профил на участниците с резултати по години:
Runalizator

Популярни сайтове на английски:
http://www.runnersworld.com/
http://www.runningshoesguru.com/

Някои от линковете от старите теми:
Бягане в студа
10 съвета за бягане в дъждовно време
Как да тренираме без риск в горещо време
как да си изсушим мокрите маратонки

Линкове към предишни теми:
1, 2, 3, 4

Тема 5
Скрит текст:

# 1
Привет на всички тичащи!

Позволих си да пусна нова тема, като запазих оформлението на Гугълчето, която явно е заета.

Сезонът е доста рехав, много състезания бяха отменени, но никой от нас не е спрял да тича, нали?

В понеделник ме чака половин маратон, на 13.09. цял.
Подготовката върви по план, с много йога към регенерацията + силови.

# 2
Привет, тичащи! Аз бягам още от ученичка, когато все бяхме на диети и бягането беше чудесно допълнение. Обичам да бягам в парка, сутрин, по 7-8 км.
Споделете какви маратонки използвате вие за бягане? Аз в момента съм с маратонки, закупени от ЛИДЛ и съм доволна.

# 3
Тичам с трети пореден чифт Brooks Ghost. 2хGhost 10, от около месец съм с Ghost 12. Доволна съм много.

Вчера тичах 10км, днес 15км.

# 4
  • На острова
Мерси за темата!

Аз си тичам по 5 км. вече, последните два пъти (в петък и неделя) с 10-годишния ми син! Издържа той до последно, даже има сили за още.

Тичам с маратонки Nike Fitsole на повече от 10 години (само за тичане ги ползвам), бяха на сестра ми и са с два номера по-големи от моя си, но са ми безумно удобни. И са много меки. Трябва да ги снимам, само да ги изпера, много са бойни. Трябва да разгледам за нови, въпреки че са си здрави още.

Днес 5.5 км. след работа. Определено има един момент, в който се уморявам (някъде към 3 км, да речем, обикновено един хълм ми се пада там), но после на 5-тия имам сили за още толкова. Но пък време нямам 😀.

# 5
Аз тичам по 9-10 км, но не всеки ден, защото редувам с упражнения или плуване. Всеки ден ми е прекалено, защото винаги тичам същите километри и не искам да натоварвам коленете толкова, пък и през деня се придвижвам с колело и ходя много пеш (мин. 6км на ден). Аз съм верен почитател на Asics.. имам 5 чифта, но все се късат на едно и също място, но пък и аз ги изцеждам с моите километри.
😁 Едно време тичането много ми помогна да се почувствам по-добре след лек деперсарски период. Сега пак ми харесва, е, не винаги, но като си пусна музиката и се надъхвам.

# 6
Тичането днес: 3км разгрявка, 8х800 темпо, 4км за охлаждане. Разтягане.
Преди това 60мин. йога за крака и таз.

Утре почивам, в петък състезание 5км на писта. Не съм от бързите, но да видим какви ги върша на кратки разстояния.

# 7
Нещо свързано с бягането и маратонките ... Препоръчвам ви книгата "Изкуството на победата". Автобиография на създателя на NIKЕ. Много надъхваща книга, всеки ред е ценен.

# 8
  • София
Супер е новата тема! Благодаря, Дези.
Тичам, тичам и още как. С кеф. Почти не пропускам ден. Седмично навъртам около 80 км. Тормози ме ранното ставане, но обичам да го правя.

# 9
Здравейте Simple Smile Аз съм начинаещ бегач, откакто почна карантината бягам всяка сутрин с бавно темпо за около 30мин. Не знам колко километра се падат. Обаче имам проблем с коляното, много ме боли и почнах да пропускам бягания последните две седмици. Пия колаген от месец, но не помага. Отделно нямам сили да издържа дългото бягане. Можете ли да ме посъветвате къде бъркам и дали да взимам други добавки? Много ми е любопитно каква музика слушате за надъхване, аз съм на спотифай някой от миксовете за бегачи.

# 10
Chance4uа тези болки преди имала ли си ги или започнаха след тичането? Аз например никога не тичам, ако съм напълняла и съм прекратила тренировките за определен период. Първо чакам малко да сваля и чак тогава започвам, защото излишни килограми + тичаме при мен води до болки. Доколкото съм чела, ако правиш силови упражнения отделно, това би помогнало за ставното натоварване, т.к. укрепваш мускулите и сухожилията наоколо (или нещо подобно). Карай го по-полека особено, ако го правиш за удоволствие, а не целиш да тичаш маратон. Избери си също добри маратонки с гел, които да намаляват натоварването в ставите. Ако имаш възможност не тичай на цимент, а примерно почва в парк, но освен в планината не знам много градски възможности за това.Относно добавките.. всякакви има.. аз съм пила колаген 2ри тип, мсм, Хондросейв (бг добавка) и тн., но най-много ми е помагало движението. Започне ли да се обажда радикулита значи съм надебеляла и не се движа.

Относно дългото бягане.. идва с тренинга и с правилното дишане.

# 11
Chance4uа тези болки преди имала ли си ги или започнаха след тичането? Аз например никога не тичам, ако съм напълняла и съм прекратила тренировките за определен период. Първо чакам малко да сваля и чак тогава започвам, защото излишни килограми + тичаме при мен води до болки. Доколкото съм чела, ако правиш силови упражнения отделно, това би помогнало за ставното натоварване, т.к. укрепваш мускулите и сухожилията наоколо (или нещо подобно). Карай го по-полека особено, ако го правиш за удоволствие, а не целиш да тичаш маратон. Избери си също добри маратонки с гел, които да намаляват натоварването в ставите. Ако имаш възможност не тичай на цимент, а примерно почва в парк, но освен в планината не знам много градски възможности за това.Относно добавките.. всякакви има.. аз съм пила колаген 2ри тип, мсм, Хондросейв (бг добавка) и тн., но най-много ми е помагало движението. Започне ли да се обажда радикулита значи съм надебеляла и не се движа.

Относно дългото бягане.. идва с тренинга и с правилното дишане.
MDD91, имах в пъти по-леки болки, след като правих преходи на Витоша, но с тичането се засилиха. Ще взема да инвестирам в по-качествени маратонки. Ще си потърся и силови тренировки, макар да са ми скучни. МСМ също не съм приемала, мога да пробвам. Иначе нямам свръх излишни килограми, в рамките на 3-4 за да съм в идеалното си тегло. Благодаря за съветите Heart

# 12
Chance4u, по-добре да те види физио терапевт. Тейпинг също помата.
Не тичай през болка, почини си. После тичай през ден, или както ти е комфортно.
При болки в колянните връзки съм пила колаген, продукта се казва Еластор, помогна веднага.
Рано е за дълги бягания, не бързай. 30-40мин. е добре за начало.

# 13
Chance4u, по-добре да те види физио терапевт. Тейпинг също помата.
Не тичай през болка, почини си. После тичай през ден, или както ти е комфортно.
При болки в колянните връзки съм пила колаген, продукта се казва Еластор, помогна веднага.
Рано е за дълги бягания, не бързай. 30-40мин. е добре за начало.
Благодаря, Dez! Няма да се насилвам тогава, яд ме е че тъкмо добих навика да ставам рано и тичам, но ще си дам малко почивка и ако не мине, отивам на преглед.

# 14
Здравейте и от мен! Преди години бягах редовно, но бях прекъснала по много причини. От няколко дни бягам редовно, за да възстановя не толкова килограмите, колкото формата си преди бременността. Засега само по 2 километра на ден, но бягам и по един баир често. Мисля, че трябва да започна от малко, за да не се демотивирам. Използвам приложението на Nike. Тези от вас, които ползват мобилни приложения - от кои сте доволни?

# 15
Преди години използвах MapMyRun. Откакто имам часовник на Гармин, използвам програмата на Гармин.

Аз от известно съм с маратонки на Мизуно и за мен са идеални. Всеки път когато купувам нов чифт отивам в местния магазин за бягане, правя тестове, слушам препоръки. Не робувам на марката, важното е да са ми подходящи.

ББ излизат с нова програма за 5к - ако има мераклии да започнат с бягането.

Отчет 6км бягане.

# 16
Sprinkles, GrinningBeers.

Днес съм със 7км енергично, нормал. Утре почивам, в понеделник  тичам състезание половин маратон.

При нас върви Златната Седмица не Емил Затопек, състезанията са в памет на неговият рекорд в Хелзинки, и златните му медали на 5к, 10к, и маратон. Затова и дните са нестандартни- понеделник, петък, понеделник.

Тичах тромава 5к вчера, в понеделник, 20.07., 10к за 00:48:43,30.
Не мога да си представя маратон в тази жега, очертават се 28 градуса. Ще си нося мой hydration pack, да има.

Свалих си мобилно приложение, Pace Control, но не съм го пробвала още. Nike Run Club също имам, но не ползвам. Не знам защо.
Другата седмица ще поръчам Polar Vantage V. Fitbit Inspire HR има огромни отклонения, и не искам да я ползвам повече.

# 17
  • София
Аз още си карам на тракъра на телефона. Неудобно ми е да го мъкна, но не ми се дават толкова пари за грозни часовници. И ми е едно некомфортно без телефон.
Тази седмица съм се разяла, което не е добре. Килограм отгоре съм.

# 18
Дези, това истинско състезание ли е или виртуално? Тук отмениха всички състезания до края на годината или ги замениха с виртуални.

# 19
Ако тичате  сравнително редовно и се чувствате по - гладни от преди ( без спорт) какво допълвате към основните хранения и между тях - освен плодове и ядки

# 20
Precious,  истинско е.
При нас отмениха масовките, но по-малките вървят, с ограничен брой участници.

Ако тичате  сравнително редовно и се чувствате по - гладни от преди ( без спорт) какво допълвате към основните хранения и между тях - освен плодове и ядки
Варени яйца, зеленчук.

Голяма дилема ми е дали да тичам с музика утре, или без.
Не искам да се разсейвам с музика, но се дразня като си слушам дишането....Не мога да го изтърпя 10км, да не говорим за 21+. 😂

# 21
Мерси Дези. Flowers Hibiscus Успех утре. Flowers Four Leaf Clover Аз бягам само с музика. Преди всяко състезание си правя нов сетлист като си нареждам песните, според времето с което очаквам да финиширам. За финалния спринт си оставям някоя яка песен, която да ми дава сили накрая. Знам, откачено е. Yum

# 22
Никак не е откачено, и аз имам плейлист, но не според времето. Това е супер, всъщност. Как намираш подходящи парчета?
Слушам любими неща, филмова музика, главно, за да не се карам в главата си с глупави текстове. Освен да си пусна метроном?

# 23
О, при мен е лесно. Просто си слагам любими песни, които ме надъхват и на които обикновено си бягам. Глупавите текстове не ми пречат. Някакси чувам само музиката и неволно влизам в ритъма ѝ. Нагласям си първата песен, за след 1-ия км, за след 6-ия, за след 8-ия и за финала. Blush

# 24
Не искам темпото да ме забързва, или забавя подсъзнателно. (Музикантка съм, и го правя автоматично. )
Гледам един Half marathon mix на Megan Elizabeth,  който изглежда добре.
Ще си отбележа парчетата на всеки 5км, да знам кои са. Или ще си направя мое.
Благодаря за идеята! 🍻😀

# 25
  • На острова
Аз по принцип обичам да тичам само с мислите си, че достстъчно шумно ежедневие имам, но когато реша да слушам музика си търся тракове с bpm близки на този, който тичам. Така поддържам темпо и не избързвам или забавям.

Ползвам apple watch и съм доволна, аз съм любител и има това, което ми е нужно да знам.

# 26
  • София
На състезателно разбирам слушането на музика, но като бягате навън не ви ли е страх, че може да има неприятни изненади? Аз много разчитам на слуха си като сетиво в парка. Иначе в градска среда си махам главата с музика, ама там е друго Simple Smile
При мен седмицата беше хубава - почивах само един ден, поради работни задължения. Изтичах над 90 км.
Вчера имах малък инцидент емоционален. При дългото тичане на 20 км. се разревах, не беше от бягането, но явно то ме отпуши и каквото се беше насъбрало изтече със сълзите ми. Даже се чудих дали да не се прибирам, ама се съвзех и врътнах още 10.
Интересно ми е хората, които имат паник атаки при тичане как се справят.

# 27
Дез, успех утре!

Когато бягам сама слушам подкастове, книги, рядко музика. Това на дългите бягания. Когато правя сплитове, темпо, т.н. не слушам нищо, а следя време/скорост на часовника. На организирани мероприятия бягам с "пейсър-а" - хем ме трябва да мисля за скорост, хем се водят някакви разговори, с които времето минава неусетно.

На мен много ми липсват организираните мероприятия по бягане. Освен че са ми мотивация, самата атмосфера на такива мероприятия е опияняваща. Имах "план" всяка година да бягам по един маратон, но не знам тази година как ще се случи ... освен сама да си организирам един ...

# 28
Състезанието ми вчера мина добре. Направих си няколко полезни извода.

1. За бога, педикюра! Забравих да изрежа ноктите до до дъно, ако беше маратон, щеше да е кървава история.
Уж знам, и се заплеснах!
С тези маратонки съм тичала 25км+, нищо ми нямаше....Но ще се облепя за маратона за по-сигурно.

2. Малкото километраж си пролича, и забавих темпото на последните 3км. Имах много хубава 15ка, и тичах в супер нахилено състояние до 18тия, и после ми стана горещо....И психологически някакси се отпускам накрая, и тичам по-скоро в щастливо-удобно темпо, не се натискам до последно. То и няма защо де, но ако бях тичала с 2мин по-бързо, щях да съм по-доволна.

3. Много обичам да тичам, и ми се тича още повече.

Та, заради последния извод, си мисля, че състезанието беше успешно. Апропо, тичах с музика, за да не си слушам дишането....бях рядка птица. Следващия път ще тичам без, за да видя дали пък няма да тичам по-добре.

И аз съм качила килограми, и то няколко. Ще ги свалям сега с голям напън.

Harpalike, на мен ми се отпушваха емоции при йога навеждания назад. Уж било нормално, каза индиеца, но след обикновен мост се съсипвах от рев, и години наред (буквално) избягвах навеждащите назад пози като дявол от тамян. Като започна карантината обаче усетих остра нужда от тях, много ми се бяха съкратили тазобедрените флексори (според Гугъл така е на български език, но ме съмнява нещо...Rolling Eyes), и работя за тях ежедневно. Не ме разревават. О, чудо.

С това тичане не мога без йога.

Днес ще тичам 6км регенерационно,  после йога, и силова горна част. Краката почиват.
Седмичния километраж ми се иска да го докарам до 90км, да видим.

# 29
  • София
Дези, супер си! Браво!
Леко и успешно възстановяване ти желая!

Хубаво е, че имаш и поуки от състезанието.
Педикюрът е наистина важен. Съботната 30ца и аз я издумках с ноктаци, та после ме боляха от натъртване. Вече ги няма.
За дългите бягания някои ползват силиконови протектори, които не ми се струват много удобни, но сигурно пазят. С отделни пръстчета ли са ти чорапите? При мен те пазят доста и отделно материята е такава, че не се претриват и стъпалата, дори и при по-тънките летни варианти на чорапите.

При йога нямам никакви емоционални флуктуации, но от карантираната не съм правила. Мога пак да въведа поне любимите ми асани, че време за пълен комплекс нямам, макар че съм радост за момчетата вкъщи като съм на йога вълна Simple Smile

# 30
Harp, ползвам стандартни чорапи, за бягане. По случайност открих чорапки Asics, досега предимно с Mizuno тичах. Идеално мЕкички, страхотни са. С тях тичах. На мен ми стига лепенка около втория пръст (на мен ми е по-дълъг от палеца), но не знаех, че ще се наложи....Не съм пробвала силиконови протектори, за планинско сигурно са добри.

Бързо порасване на нови ноктета!

Разтичах се днес, 10км вместо 6, не ми се прибираше....Всичко ми е цяло, МТ няма. Но съм гладна! Scream Joy

# 31
Да те поздравя и тук, Дез! 

И да прехвърля разговора по питането ми от другата тема. Има логика ако мероприятието е било до 200 човека да няма кой-знае какви ограничения. За съжаление, тези покрай мен са винаги доста големи. Открих няколко, които уж не са отменени, но се опасявам, че е въпрос на време да ги отменят. Но тъй като това си остава извън моя контрол, смятам да се запиша на едно от тях, което е на 11 октомври и ако не го отменят - чудесно. Ако го отменят - ще си тичам сама. 

Вчера разглеждах програмите за бягане на Гармин, но на маратон нямат "running with a coach" - голям пропуск според мен, защото все пак се считат за предпочитаните часовници за бегачи. Аз до скоро следвах една такава - run with a coach за половин маратон и много ми допадна. Програмата беше хубава и лекотата за използване от часовника беше много удобна. Тези за маратона, която сложих, ще трябва да си играя да наглася сплитове, темпо, т.н. сама.

И последно за големите маратони - този в Маратон-Атина ще се състои. Не знам дали все още приемат записващи се, но ако някой много иска - това би бил вариант.

# 32
Аз има желание да участвам в полумаратон и в маратон. Не знам откъде и как да започна. Може ли тези от вас, които вече ходите по маратони да ме посъветвате за тренировки - колко км е добре да бягам като подготовка, колко пъти седмично и т.н. Начален ориентир да ми дадете ...

# 33
Bistra G, виж плановете за половинки в нета и си избери.
Колко ти е седмичния километраж?
Поддържаш ли 40км в 5 бягания от 4 месеца (примерно)?

# 34
Bistra G, виж плановете за половинки в нета и си избери.
Колко ти е седмичния километраж?
Поддържаш ли 40км в 5 бягания от 4 месеца (примерно)?
В седмицата тренирам 3-4 пъти, вече бягам по 9,5 км на тренировка. Но не засичам време, само км

# 35
Погледни тази схема например. Как ти се струва?
https://www.runnersworld.com/uk/training/half-marathon/a25887045 … raining-schedule/

Tук в километри,  10 седмична програма на Милош Шкорпил (чешки треньор с желязна репутация). На чешки е, но лесно се разшифрова. Дните в седмицата са като на български.
http://www.bezeckaskola.cz/clanek-3458-desetitydenni-treninkovy- … i-pulmaraton.html

Последна редакция: ср, 29 юли 2020, 16:13 от Dez

# 36
Здравейте, от известно време, след 2 годишна пауза, пак съм в редиците на бягащите. За сега бягам около 5-6 км 2-3 пъти седмично. Главно на асфалт в парка. Причината да спра да бягам преди бяха болки в коленете, които бавно възстанових и то,  противно на лекарите, които ми обясняваха, че едва ли не трябва да лежа и да вървя пълзейки, възстанових с много тренировки с малки тежести и собствено тегло. Мускулатурата ми заякна и това се оказва супер, както за коленете, така и за дископатията на кръста ми. Дори си възвърнах репетициите по народни танци.
Както и да е, обяснявам това, защото от както бягам, се оказва че маратонките ми явно вече не са подходящи. Правят ми рани на стъпалата и от време на време ми се натоварва я едното коляно я глезена. Може да е обсъждано в темата, но препоръчайте маратонки, които да са подходящи и щадящи коленете. Знам, че има такива.
В момента тичам с Nike.
Благодаря и се извинявам за дългия пост.

# 37
LoveIstheAnswer, в магазин за тичащи където провеждат диагностика ще си избереш най-добре. Заслужава си.

Поздравления за спортния дух! 🍻💪

# 38
Реших в крайна сметка да "рискувам" и да се запиша на един маратон на 11 октомври. Дано не го отменят.

Утре отивам да си купя нови маратонки за бягане - да видим какво ще ми препоръчат този път.

# 39
Реших в крайна сметка да "рискувам" и да се запиша на един маратон на 11 октомври. Дано не го отменят.

Утре отивам да си купя нови маратонки за бягане - да видим какво ще ми препоръчат този път.
Може ли да споделиш повече?

# 40
Вчера се състоя планинско състезание за което се говореше, че ще бъде отменено. Не го следях, защото за мен е тежко, и ме е страх от възможна контузия.
Като видях снимките в бегаческата група ме бодна в сърцето. Ама като зарязана тийнка страдах. Sob Хем ми е смешно, хем се чудя къде му е чара на това начинание.....Оффф....
Обожавам планините, но няма време да се поогледаш докато бързаш. Но пък финишираш друг човек.

Догодина задължително, и ще се подготвя добре.

Вчера 36км дълго тичане. 6 седмици до маратона. Остават ми 3 бягания над 30км. На 29.08. тичам половинка, предпоследната събота 19км макс, и това е.

Sprinkles, стискам палци за маратона!

# 41
  • София
Отмениха плевенския маратон, да видим какво ще стане със софийския и пловдивския.

Тази седмица се отчетох с 74 км. и едно смешно падане. Разминах се само с охлузване на едното коляно и синка на другото. Хем внимавам, ама... Simple Smile имало е да става

# 42

Може ли да споделиш повече?
[/quote]

Leia, в местния магазин винаги си правя анализ на походката. Записват те на видео как ходиш, как тичаш, карат те да балансираш на един крак и да приклекнеш. Аз винаги си нося и предишните маратонки, за да видят как ги износвам. Освен това те питат стандартните въпроси за какво тренираш, какъв терен, дали искаш да тичаш за скорост, имаш ли/имал ли си някакви травми, т.н. От всички варианти, които ми предложиха днес си харесах 3:
Mizuno Wave sky 4 waveknit
Saucony Ride 13 и
New Balance Fresh Foam 880G10
В крайна сметка си взех New Balance, но може да си купя едни от другите, за да ги сменям.

По обяд бягах едни измъчени 10 км. Излезнах с идея за поне 15, но просто нямах сили. Аз по принцип бягам сутрин на гладно, но по обяд без да съм закусила определено ми беше трудно. Беше топло, което също не ми помогна. За капак вчера се прибрахме от ваканция (на около надморска височина) и ще ми отнеме няколко дни да свикна с моята си надморска височина.

# 43
Завърших миналата седмица със 95км.........и +2 кг, които може и да не са вода.

Как се тренира за маратон без да се качи.........

Една хубава статийка:
https://strengthrunning.com/2012/05/diet-for-runners/

Всичко звучи разумно и точно на теория, но практиката е съвсем различна.

В последно време си мисля за Hoka One One Sрeed Goat и Clifton 7. Ще ида да ги премеря. Тренирам в терен, по-малко асфалт.

Последна редакция: пн, 03 авг 2020, 08:56 от Dez

# 44
Момичета, има ли някакъв сайт за маратонкте в България?

# 45
  • София
leia, не знам да има специален сайт за това. Може да направиш такава консултация в Running Zone, както и да попиташ във ФБ групата на бягащите за здраве. Има и ревюта на английски от бегачи за много модели.

Дези, интересна статия - на мен най-много ми харесва съвета да не бъдем фанатици и да чийтваме. Аз миналата седмица ядох захар и ставите ми не харесват теглото над 47 кг., но смятам да се поправя Simple Smile

# 46
Здравейте и от мен! Simple Smile
Преди около 2-3 години и аз се влюбих в бягането след като с една приятелка се записахме на 10 км на Панчарево и трябваше някак да се подготвя за тях.. даже не си спомням с какви маратонки съм ги избягала Laughing
От тогава лека-полека започнах да вдигам дистанцията, но се налагаше да си почивам заради болки в коляното и в кокалчетата.
Почти редовно бягам с 5km run, но днес нещо не отидох, макар че бях будна.
От миналата година все се записвам на полумаратони и все не ходя, но този юли месец най-сетне завърших пърфия си полумаратон -  Панчарево 21км, че и успях да избягам още два полумаратона в рамките на месеца! Purple Heart
Сега правя повече йога и пилатес отколкото бягания, защото маалко ме понаболява едното сухожилие около ляв глезен. Вчера избягах 5 км и даже си смъкнах времето от преди 3 дни с минута и половина!
Иначе аз бягам с Altra - верен фен съм им и са прекрасни за дами с широки крачета и колкалчета, както и с чорапи с пръстчета.
Още се уча как да дишам като малко вдигна темпото, комфортен пейс ми е 6:20, но искам да ставам по-бърза... само че гледам да е постепенно, защото вдигам високичък пулс и работя по това да го смъквам Simple Smile

# 47
  • София
Rising_Star, супер ти е пейса.
С 0 drop на Altra ли бягаш? На мен не ми паснаха - докараха ми илиотибиален, но все още си тръчкам с тях, ако са малко километрите (до 12), тичам градско или съм си изпрала основните.

Днес бях планирала да са над 20 км. и наистина бяха толкова, но само 22, защото по едно време прасецът и глезенът ми започнаха да протестират. Утре лежерно тичкане и ще забода 90-тина км. за седмицата.

# 48
Harpalike, да, zero drop (те май всичките им модели са такива де). Имам цели 4 чифта. Даже маратонките ми за планинско бягане са техни.
При мен даже повечето ми болежки при бягане отшумяха откакто съм с тях, даже ми помогнаха да си изчистя техниката. Но само ходех с тях поне 6 седмици преди да започна да тичам с тях.
Лошо за това, което ти се е получило от тях Sad ще го проуча това, да се образовам малко.
Сега ме боли коляното, но то е защото много зор си дадох миналия месец и не си послушах тялото (исках медал в Страва, че съм избягала 100 км за месеца Grinning )
Аз днес направих 5 км лежерно бягане (6:49 пейс) колкото да се раздвижа.
Супер беше след дъжда Heart

Браво за 90тте км за седмица! За мен това си е впечатляващо постижение!
А твоите основни маратонки за бягане какви са?

# 49
  • София
Rising, щом може да бягаш с Алтра, супер. Не е задължително да ти правят проблеми. При мен се беше получило и натоварване с дистанциите може би.
Тичам с Kinwara на Saucony - дотичвам до следващия месец по някое време 10ката и ще мина на 11тата версия.
Иначе за дистанциите - бавна съм, но съм постоянна, затова така ми се получават.

# 50
Привет, момичета. Завърших миналата седмица с 84+ км. Не успях да прехвърля 90-те.

Тази се очертава дъждовна, да видим.

# 51
Възхищавам св на всички ви с толкова много избягани километри. Къде бягате 10 и на горе? Аз до сега на стадион но ми става много скучно това въртене я кръг и търся нови места....

# 52
Възхищавам св на всички ви с толкова много избягани километри. Къде бягате 10 и на горе? Аз до сега на стадион но ми става много скучно това въртене я кръг и търся нови места....

Тичам предимно в лесопарк, но и на асфалт. Завиждам ти за стадиона. Идеално мекичко е на краката.

# 53
  • София
И аз тичам в парк. 3 обиколки с удължаващите алеи са ми около 18на км.

# 54
И от мен един глас, че маратонките за бягане са си строго индивидуален избор. На мен Алтра също не ми допаднаха. Мизуно обожавам, но знам че на Дез не ги харесва. Новите New Balance, които си взех, не могат още да ми легнат на сърце. Ще им дам още малко шанс, но определено ще си купя някакъв друг чифт.

Продължавам да си следвам програмата за бягане. За дългите бягания обичам да правя обиколка из града по велоалеи предимно.Неприятното в момента е, че фонтаните за пиене на вода не работят задади Ковид.

# 55
  • София
Здравейте, момичета!
Завиждам ви много!!! Отдавна мечтая да тичам. Опитвала съм няколко пъти, като направя няколко излизания започват страхотни болки в ходилата и всички стави там. Освен това съм /вече/ с доста излишни кг. и с доста застоял живот, така че всеки опит е жалък...
Стана ми интересно- всички май бягате навън, някой не използва ли пътечка? И защо?

# 56
Стана ми интересно- всички май бягате навън, някой не използва ли пътечка? И защо?
Зашото добрите пътеки за бягане са много скъпи и заемат много място, за да си ги позволиш вкъщи, а сега с тоя КОВИД залите или са затворени, или рискът да бягаш на закрито не си струва.

Иначе през зимата, като се заледи, аз си бягам на пътека. Но ако времето позволява, навън е по-приятно. И на дъжд и вятър си бягам, само поледиците ми идват вповече.

# 57
А при бягане на 10 и повече км не се гори много мускулна маса?

# 58

Не. Това са градски легенди. Меко казано.
Гориш гликоген, мазнини, укрепваш сухожилия, може и да си отива малко мускул, но се правят силови кондиционни и без това.
Ползите са много.

Трън в очите, вземи си добри маратонки за тичане, може би затова те болят ходилата.
На пътека не тичам, защото започнах навън,  с група, и заради това обикнах тичането.  Тичам в лесопарк, гледам хора, кучета, катерици, редки птици, слушам птичките, хора на жабите....
На пътека е скучно.  По-добре на сняг, в студ, и на тъмно, но навън.
Може би в много краен случай, но се научих и в дъжд да тичам.

Последна редакция: ср, 19 авг 2020, 20:58 от Dez

# 59
  • София

Не. Това са градски легенди. Меко казано.
Гориш гликоген, мазнини, укрепваш сухожилия, може и да си отива малко мускул, но се правят силови кондиционни и без това.
Ползите са много.

Трън в очите, вземи си добри маратонки за тичане, може би затова те болят ходилата.
На пътека не тичам, защото започнах навън,  с група, и заради това обикнах тичането.  Тичам в лесопарк, гледам хора, кучета, катерици, редки птици, слушам птичките, хора на жабите....
На пътека е скучно.  По-добре на сняг, в студ, и на тъмно, но навън.
Може би в много краен случай, но се научих и в дъжд да тичам.

Преглеждайки темата установих, че има много видове маратонки за всеки вкус. Към какво да се насоча като за начинаещ и с цена, която да е разумна?

# 60
  • София
Напълно съгласна за мускулната маса. Пък и нали не сме културисти, за да я следим толкова. С тичане имам толкова красив релеф на бицепса, нищо че е мъничък.

На пътека над 10 км. при мен се случват интересни неща: болки в прасците, натъртени нокти и смърт от скука.
От 3 зими насам бягам навън на сняг и на лед (парк, не много гладки алеи). Внимателно, бавно, по-малко, не всеки ден, но дори и толкова върши доста повече работа от повечето километри на пътека.

# 61

Преглеждайки темата установих, че има много видове маратонки за всеки вкус. Към какво да се насоча като за начинаещ и с цена, която да е разумна?

Влез в реален магазин, и пробвай различни марки- Asics, Mizuno, New Balance.....и краката ти ще си изберат.
Вземи си 1 номер по-големи от обувките които носиш.

Маратонът иде след 3 седмици и половина. Трябва да намаля храната с 30% според дебелите книги....

# 62
  • София
Предполагайки, че поне част от вас работят и имат деца и свързаните с тях ангажименти, да ви попитам... кога тичате? Как вмествате това в графика си и по кое време на деня отделяте времето?
Аз съм спортувала сутрин... не е моето.
В същото време следобед, когато съм по-жизнена, ангажиментите и изоставането от графици, плюс звънящият телефон, често са осуетявали намеренията ми да направя някаква тренировка. Така и не успях да го направя рутина.

Съветът за 1 номер по-големи маратонки малко ме учуди. Заради ноктите ли? Няма ли да ми "хлопат"? Или се носят задължително с дебел чорап?

# 63
  • София
Сега съм в период на адаптация. Явно от повечето километри на седмична база, имам апетит и желание за абсолютно тъпи и недопустими храни. А не ми се иска да качвам над определени килограми, че да им е леко на ставичките и да се харесвам, де.

# 64
Harpalike, пак качих над граничните ми допустими и съм гюлленце. Дискомфортно ми е.
Пак ме чака кански напън. На мен никога няма да ми е лесно.

Трънче, трудно е с деца, но с желание и предварителна организация става всичко.
Определи си време което ти е удобно, като ангажимент, в който никой не може да те прекъсва. Не е нужно да е в едно е също време дори. Трябва да сме флексибилни.
Аз си записвам тренировките за седмицата предварително, и докато тичам, телефонът е на самолетен режим.
Като бяха малки, ги гледаше беща им. Ставах в 5:30, кърмех, в 6 излизах.
Няма идеално време. Или се нагаждаме, и придобиваме нови навици, или времето ни се изплъзва от пръстите като пясък.....

Трудно ми е на тъмно през зимата...И студено. Но се нагодих. Тича ми се.

# 65
Защо 1 номер по големи маратонки?

# 66
Краткият отговор на този въпрос е, че при бягане краката леко се "подуват" и затова е хубаво обувката да е малко по-голяма. Но прекалено голяма обувка също не е добър вариант. Имайте предвид, че различните марки и модели се чувстват по-различен начин - някои да по-тесни, други по-широки. Затова трябва да се пробва на място.

Аз няколко дни бягам с маска, за ужас на ММ, който иска да ми забрани да бягам временно. Въздухът ни е силно замърсен в момента от много пожари ... с маска е с една идея по-добре. Може да се замъкна в зала, макар да не обичам бягането на пътека. До 10 км мога на пътека ...Утре няма да бягам и ще потърся варианти.

# 67
  • София
Sprinkles, тъжна работа е това с пожарите Sad. Не само за тичането, но и заради всички поразии, които може да направи огъня. Да не си в Калифорния Sad?

Аз имах добра седмица - тичах всеки ден и седмичните километри са 105. Притеснява ме, че много налитам на захар с тези обеми, а ми е толкова противопоказна. Дано тази седмица да успея да удържа фронта с нея.

При нас сега е много хубаво за бягане сутрин - утрините са хладни и пътечките сенчести, така че не се налага да мажа слънцезащита по лицето.

# 68
Harpalike, впечатляващ километраж!

Миналата седмица я затворих на 95-97км. Не мога да прехвърля 100 засега, а много ми се иска. Или вали, или решавам да почивам. Мисля, че твърде се щадя от страх от контузии.
Тази седмица ще е ниско-километражна.
Пон. 5км регенериращо
Вт- пълна почивка
Ср- 15км
Днес глася 15км, дано не вали.
Утре йога в хотела
Събота половинка състезание
Неделя 8км easy.

# 69
  • София
Дези, успех на състезанието!
На дъжд е тегаво тичането понякога, особено ако дъждът е хладен. Веднъж от такова тичане, което беше доста приятно като бягане де, се прибрах с цистит Sad

# 70
Здравейте,искам да започна да бягам рано сутрин,към 5-6,интересува ме дали е по-добре като стана направо да бягам,или първо да пия едно кафе и след това,но понякога не съм ок след кафето,разтрепервам се.Другия ми въпрос е какви маратонки да избера,имам два вида,с гъвкава подметка и такива с твърда,която въобще не се огъва,лично аз мисля,че ще се чувствам по-добре в гъвкавата,но бих искала мнение от хора които вече имат опит?

Последна редакция: сб, 29 авг 2020, 08:21 от Ан3л

# 71
Пробвай, и ще видиш. Всички сме различни.

# 72
  • София
Дез, как мина в събота?

Аз този месец надминах себе си с киломтража, но не мога да кажа същото за пейса. Интересно е как тялото свиква с повече натоварване и му трябват не повече от 10-на дни малко повече ядене, за да "преглътне" километрите и после пак се центрира спрямо обичайното меню.

Хубав да е новия бегачески месец!

# 73
Дез, как мина в събота?

Много добре мина, благодаря. Flowers Hibiscus
Времето беше страхотно, за разлика от миналия път. Предната вечер се изля голям порой, и се тичаше на много хубав въздух.
Много го обичам този полумаратон. Започва на центъра на градчето, но се тича в посока зоопарка, самия зоопарк, и после в лесопарк край поток.

Голям гаф се оказаха новите ми маратонки Brooks Ghost 12. Идеални са за тренировка, но в това темпо много си подбих предната част на стъпалото, на 19тия км се притесних, на 21тия км се молех болката да спре, защото се премести в коленете. Ако беше маратон, нямаше да завърша. На косъм ми се размина. Бях втора в категорията, и 10та от жените. Доволна съм. За първи път съм втора, и много се зарадвах. Blush

Маратонът на 12.09. ще го тичам със старите Брукси, Гоуст 10. Тази седмица ще ида да пробвам Хока, но не ми се инвестира сега в маратонки.....Голям гаф с този избор....Човек в крайна сметка не знае какво ще уцели. А толкова е прехвален този модел, и уж същия, т.е., подобрена 10ка. Другия път.
За трети път тичам този същия терен, 2 пъти с Ghost 10 без да мигна, без да си забележа обувките дори.

Вчера тичах 5км регенериращо, днес почивам. Довечера силова.
От утре тейпър (има ли български термин за тейпър?), и 2 седмици до маратона. Не остана.

Записах се на 23км Nature Run на 04.10., дано се възстановя дотогава.  Май се изсилих, но искам да пробвам дали догодина бих могла в средата на октомври да тичам най-стария Пражки маратон, който тази година няма да се състои. На 23км ще са проба.
Септемврийския ще го тичам пак. Планове, планове....Grinning Пък да видим.

Харп, има ли сега някакви състезания при вас?

# 74
Поздравления, Дез! Винаги много ме надъхват твоите отчети!

Харп, не съм в Калифорния, но въздухът от техните пожари се беше домъкнал до нас + нашите до пожари. Вече всичко е потушено или овладяно покрай нас и разликата е очевидна и безкрайно приятна.

И аз вчера бягах половин маратон - просто така ми се случи по програмата. И аз не мога да свикна с новите маратонки, просто не са моето, но са удобни. Остават ми 6 седмици и няма да ги сменям освен ако не ми направят проблем при по-дългите бягания...

# 75
  • София
Дез, браво! Страхотна си Purple Heart! Втора в категорията е за поливане с нещо хубаво или поне някаква глезотийка за награда.

Sprinkles, ще може да си тичаш сега на по-чист въздух с кеф.

При нас сега е много хубаво - стопля се по-късно, въздухът е чист, че може би има и по-малко коли, тучно и зелено е, сутрешната парк смяна от бегачи, кучкари, трениращи пенсионери си я обичам и се поздравяваме. Ведро е. Свикнах с всеки ден и то добри дължини и сигурно ще ми е чоглаво като минем на училищен режим, но няма как.

Тегава работа е това с новите обувки. Нали уж ги подобряват, доизкусуряват. Проблемът е, че старите модели, които ти пасват, вече трудно се намират. В края на седмицата и аз ще трябва да си купя нови, че летния пробяган чифт е с доста износена подметка. Все пак ще имам месец до есенния полумаратон, за да свикна с тях.

# 76
Рано сутринта днес имаше състезание на елита спонсориран от Адидас в дистанция половин маратон в Прага, мъжете и жените в две отделни състезания.
Има нов световен рекорд в изцяло женско състезание- 1:05:34, не мога дори да си представя такова темпо!
При мъжете няма нов рекорд, но е 5тия най-добър резултат на всички времена- 00:58:37. Невероятни са!

Видео от събитието:
https://www.runczech.com/cs/akce/prague-21.1-km/novinky-aktuality/index.shtml

Утре има тичане с тях- Breakfast run. Те регенерират, а за любителите е състезание.

Днес тичах за първи път с новите маратонки- Inov8 Roadclaw 275 (наградих се за резултата). Идеално ми седнаха в магазина.
Много интересна "муцунка" имат- леко посока навътре, и идеално ми пасват на крака. Отидох с желанието да се сдобия с някоя Hoka One One, но не са за широко стъпало. Иначе ги усещах много мекички, но в страни ми бяха тясни, дори с номер и половина повече от моя.
И така Inov8 са ми новите обувки, засега само за тренинг. Маратона ще го тичам с доброто познато старо. Занесох си маратонките с мен, да ги покажа, и ги обявиха за "в идеално състояние", въпреки че имат много зад гърба си.

Интересното беше, че асистентът тича с Brooks Ghost 12, и са му най-любими от всичко което е имал досега, дори повече от 10ката, която на мен ми е любима.

Днес тичах 2км загрявка, 13км темпо, 2км за охлаждане, и готово.
Утре състезание на 5км. За мен "състезание", защото 5км не ги мога, и това е. Не мога да тичам бързо. Но нищо. Ще е весело, и в красив парк. Директно след това се пренасяме в Зоото с младежите, и всички ще са доволни. Дано не вали.

Спринкълс, прочетох за отмяната на твоя маратон. Съжалявам много. Правиш ли вече планове за догодина?
Аз започнах днес с плановете, докато тичах. Тренировките ще са по-различни, състезанията същите.

Последна редакция: сб, 05 сеп 2020, 15:29 от Dez

# 77
Какво трябва да е темпото за 5 км?

# 78
Дез, успех утре! Още съм в лек полумрак и мисля какво да правя с маратона тази година. Аз не съм толкова организирана като теб и ми трябва някаква конкретна цел (мероприятие), за да ме мотивира. Днес ще търся други маратони. Минават ми мисли да си го изтичам виртуално - нали сега това е "модерно." От една страна ще ми е супер странно, трудно и леко депресивно сама да го тичам (ММ не е сигурен, че иска да го изтича без организираното мероприятие). От друга, не мога да бягам от действителността такава - каквато е. За другата година още не съм мислила - има няколко, в които ми се искаше да участвам, но в тях е трудно да попадна - тази година бяха отменени, така че догодина няма да се получи. Ти как ще променяш тренировъчната програма?

Lemony, при всеки е индивидуално. Аз ги бягам за около 24 минути, но и аз никога не съм тренирала за скорост на такава дистанция. Дез го тича доста по-бързо. За мен "бързо" се счита под 20 минути. До 30 минути е напълно ОК. Над 30 минути, според мен, вече не е бягане е джогинг/ходене - в което няма нищо лошо. Когато започнах да бягам преди години, бягах с доста бавно темпо - около 33-36 минути за 5к.

Последна редакция: сб, 05 сеп 2020, 15:59 от Sprinkles

# 79
Sprinkles, благодаря! Simple Smile
Мен мероприятията ме държат организирана, иначе не знам какво бих правила. Имам нужда от ред и организация, иначе съм като без посока. Като минат октомврийските събития имам 3 месеца за фокус върху силовите тренировки, и февруари започвам подготовката за маратона през май.

5км тичам за 25мин. По-добро официално време за 5км нямам. (Имам 2, не че имам много).
Много бих се зарадвала на под 25, но повече тренинги за бързина се искат.
Аз забързвам малко след 5км, и още малко след 10км.  Някакси се отпушвам, и най-хубаво ми се тичат 12-18км.

Искам да свикна да тичам 30ки. Това ми е в плана. С моя приятелка на колелото, и цел тичане за време, 02:30:00. Сега, дали ще мога, е друго нещо. Може и да не мога, но гъдела е в това да опитам, и си имам нова зарибявка. Satisfied
Иска ми се да изляза извън зоната на комфорта, но не така, че да ме хващат нервите преди тренировка.

# 80
Момичета, днес личен рекорд, 5км за 00:23:41. Много съм щастлива и въодушевена. Ще застана на старта в събота щастлива. 😇

# 81
  • София
Браво, Дез! Hug Машина си!

И аз имам личен рекорд - 120 км. за тази седмица.

В петък се "наградих" с нови обувки. 11тата Kinvara е по-тясна, първия ден ми беше особена и на петите като усещане, но днес се насочихме една към друга.

# 82
Harpalike, браво! Това си е чист героизъм.
Как се чувстваш? Не се ли страхуваш от контузия? Ти плавно навишаваш, вярно, но все пак.
Как успяваш да функционираш?

Аз съм безумно горда, че изпълзях от леглото и се добрах до кухнята и направих супа за вечеря. След такъв чутовен подвиг се връщам в хоризонтално положение, и ще гледам филм.
Излета до зоологическата беше грешка. Надцених се, защото, уж само 5км. Sweat Smile

Мислех си, че регенериращите кенийци ще си тичат сами в отделен коридор. Все пак е Ковид и незнам си какво...
Тичаха с нас Open Mouth, пристигнаха първи, естесвено, и започнаха да раздават медалите за участие на финиширалите. Супер мило беше.

# 83
  • София
Ех, тези кенийци! Тичат като от легенда, а са толкова мили. И при нас се усмихват и поздравяват костенурките по маратони Simple Smile

Дези, не тичам бързо. Винаги съм в зоната си на комфорт. Опитвала съм да ускорявам и хич не ми се получава, само последните километър-два за кеф. А и знам, че няма да е още дълго всеки ден тичане, затова обживявам случващото се напълно.

Дай си заслужава почивка, геройче 🤗🥂

# 84
Harpalike, браво! Възхищавам ти се как успяваш такъв колеметраж да навъртиш за седмица!

Дез, браво за новия рекорд! Сигурна съм, че ако тренираш за скорост на такава дестинация, ще успееш много да свалиш от времето.

При нас пушекът от пожарите се смени със сняг  - или от един апокалипс в друг (не е валяло сняг през септември от около 100 години ...) Иначе при нас времето при нас 90% от годината е прекрасно и благодатно за бягане навън - една от причините защо никога не ми хрумва да се замисля за пътека за бягане. С какво ли още ще ме изненада 2020? Още не съм решила какво да правя с тренирането, но и утре със сигурност няма да успея да бягам. Мрън!

# 85
Момичета, чета страхотна книжка, която, мисля, беше препоръчана тук в темата.
Меб Кефлезиги "26 Маратона".
https://www.amazon.com/26-Marathons-Learned-Identity-Marathon-eb … %2C298&sr=8-1

Не само, че показва какво се случва в главата на елитния състезател, но и има много ценни съвети за простосмъртния хоби тичащ. Филтрирах си доста неща, и ще ги приложа, дори започнах.

Идентифицирах си новите цели, ясно ги казах на някого- имам нова кондиционна треньорка, започваме от понеделник.

Sprinkles, може би вали сняг заради пожарите. Пътека хич не е лоша идея, ако човек има място за нея.
Дано ви отворят състезанията отново. Защо са така прекалено предпазливи тези хора?

# 86
Dez, предполагам, че има прекалено много записали се на този маратон. Тук почти всичко беше отменено лятото, а при нас всеки втори човек бяга (това да не се приема буквално, не е базирано на статистика, просто така е изразът Simple Smile ). Съответно, едва ли би било възможно да се спазва необходимата дистанция. Има едно друго мероприятие маратон и половинка, което е седмица преди това, на което аз бях записана. Там има лимит от 250 човека на дистанция, всеки си нови вода, няма финиш празненства, т.н. Има още места, но ми е малко притеснено да се запиша - не ме вълнува толкова дали ще го отменят, а поради това, че пропуснах едно от дългите бягания (това винаги ме стресира и демотивира), а и не знам как ще се развият нещата с пожарите ...  Успех на теб тази седмица! Shoe

# 87
  • София
Sprinkles, при вас е страшно с този вирус и затова е нормално може би случващото се с бяганията.
Аз се записах на Софийския, който е точно след месец. Утре планирам едно по-дългичко бягане и след това спирам с дистанциите 20+ на едно тичане, за да не направя някой сакатлък като миналата година.
Успех на Дези!

Общи условия

Активация на акаунт