Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 35

  • 22 114
  • 742
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 6 294
Ако някой има опит, или поне теоретични познания, моля за отговор на следния конкретен ВиК въпрос:

Близостта до помпена станция от около 90 метра, може ли да се окаже непреодолим законов проблем за изграждането на септична яма? Септичната яма ще бъде изградена без да се икономисват средства - по възможно най-високия екологичен стандарт.

Помпената Станция е с 24-часова охрана, и там постоянно живее охранител, и има изградена събирателна шахта.

(Централизирана канализация се очаква да бъде прокарана в средата на XXIII век.)
Ако имаш предвид помпена станция за питейни води, със сигурност има изискване за спазавне на отстояния от санитарно-охранителната зона и при всички положения няма да ти разрешат да изграждаш септична яма. Проблемът е, че има риск от просмукване на битови-фекялни води във водопроводната мрежа, черз попаданито им в помпената стинция. Ако обаче помпената станция е канализационна пак ще спазиш законовите отстояния, но няма да ти забранят да изградиш  ИЗГРЕБНА, а не септична яма. При положение обаче, че ще изграждаш яма, то явно в близост няма канализация и помпената станция вероятно е за питейни води и за това има охрана там.
Би следвало проктантите или архитекта ти да са наясно с тези законови изискнания /Закон за водите и наредбите към него и да ти предложат решение за изграждане на изгребна яма или пък пречиствателна станция за отпадни води. Няма как с тази тема човек без да е нясно със спецификата да се справи сам. Проектаните по част ВиК са хората, които трябва да са предвидили всичко при проектирането на строежа.

# 511
  • Мнения: 1 621
Сигурно ли е, че Фандъкова оправя улицата, а не инвститорът?
Да, сигурно е - https://platform.negometrix.com/PublicBuyerProfile/PublicContrac … HpbU4hiEiqNWWgLVQ
Скрит текст:
От улица Бяла река ще бъде оправено само това, което е в жълто, а не цялата улица, т.е. това което засяга Гаритаж парка. Много тенденциозно.
Възложител е СО.

Последна редакция: вт, 20 окт 2020, 09:03 от nellytan1

# 512
  • София
  • Мнения: 8 552
А в Панчаревското езеро какво се излива направо не ми се мисли, но на никой не му дреме!
Представи си колко бях потресена, когато наливахме вода от чешмата до Корали и единият "рибар" скочи по къси гащи да плува в езерото... Помня, че си помислих "Дали имаш жена и дали те знае какви ги вършиш преди да й влезеш в къщата" Simple Smile
За канализацията даже не се ядосвам аз. Ужасно тъпанарско е, но друго не съм и очаквала. На едни приятели наскоро боркерка опитваше да им обяснява за парцел близо до нас, че имало одобрен проект за не знам си какъв отводен път, който от общината били казали, че ще правят покрай комплекс Бяла Черква... така я срязах милата, много е забавно да ходиш на огледи като местен Grinning Както казваше сестра ми "който не става за друго става брокер на имоти" Grinning Не е на 100% така, има си много читави, но броят им е нищожен спрямо стандартно малоумното същество, с което човек се сблъсква.
Който търси парцел из района на Панчарево, Горубляне (предполагам и Герман ползва горублянската канализация) и някакви несведущи му обещават, че и канализация ще има в близко време, да знае, че: горублянската канализация не може да поеме никакви нови водни количества, докато не направят дублиране на един главен входящ колектор и не изградят нов отливен канал по един главен канализационен клон. Не знам точно какво значи това (освен, че няма да се направи минимум още 10 години), но те и брокерите няма да знаят, та можете да звучите начетено и да сваляте цената Grinning
Между другото, сега с ремонта на Околовръстното видяхме, че махат едни изгнили тръби с бая голям цолаж и ги сменят  с нови. С ММ решихме, че сигурно са канализационните на Панчарево.

# 513
  • Мнения: 1 621
За мен лично е безумие 21 век да няма канализация!
 При това не говоря за места където има 2-3 къщи, а говоря за населени квартали от рода на Панчарево, Симеоново и Бояна.
Не знам защо хората се примиряват с това!

# 514
  • Мнения: 6 294
За мен лично е безумие 21 век да няма канализация!
 При това не говоря за места където има 2-3 къщи, а говоря за населени квартали от рода на Панчарево, Симеоново и Бояна.
Не знам защо хората се примиряват с това!

А според теб какво могат да направят? Нищо не зависи от населението по този въпрос.
Скрит текст:
Нуждата от инвестиции във ВиК сектора са много големи. Трябват Сгъласно одобрената през 2014 г. Стратегия за развитие на водния сектор в България, изготвена от Световна банака, необходимите инвестиции за ВиК сектора у нас надхвърлят 12.2 млрд. евро. Една часто от тези инвестиции следва да се осигуряват чрез бизнес-плановете на ВиК дружествата, друга от Държавният бюджет като целеви срества и най-голямата част от оперативни програми "Околна среда 2014 - 2020 г." в Министерство на околната среда и водите и най-вече от  "Региони в растеж" 2014-2020 г. в Министерство на регионалното развитие и благоустройството, което е и принципал на ВиК дружествата в България, които са с над 50 % държавно участие в капатила си, т.е. разбирайте повече от големи ВиК.
Както и преди съм писала вероятно след Нова Година ще стане ясно дали и с какви проекти СО и Софийска вода ще кандидатстват за финансиране по Оперативна програма "Околна среда 2014 -2020 г." за изграждане и рехабилитация на ВиК инфраструктура в София. По принци проектът е голям на стойност почти 900 млн. лв., но е по-скоро сега ще се представи частичен проект за до 100 млн. лв., само за част от кварталите на София, за да може да бъде изпълнен до декември 2023 г., когато  крайният срок за допустимост на разходите, които биха могли да се осигурат от тази програма. За останалите квартали на София, ще се канидидатства през следващият програмен период пред ЕК. Това значи, че най-рано в края на 2023 г. ще има нещо изградено по ВиК мрежата в част  от София, а за другите райони на София, след и ако ЕК ги одобри, да бъдат завършени до 2027 - 2030 г.
Едно от изискванията за изграждане на централизирана канализационна мрежа е гъстота на населението. За това в малките населени места не е приоритетно и не подлежи на одобрение от ЕК финансирането на централизирана такава. Самата Комисия за малки населени места до 2000 еквивален жители/т.е. жители, промишленост, животновъдство, туризъм и друг вид дейност общо/препоръчва локални пречиствателни съоръжения и изгребни ями или попивателни полета след тях. За населени меса от 2000 до 10 000 екв. жители се препоръчва комбиниран подход. В централната част на населените места, където натоварването от изпускани отпадни води е по-голямо да има изградена централна канализация, а в покрайнините и в откъснатите имоти /например във вилни зони и извън регулация/, отново да е на локални пречиствателни устройства. За сега приоритет за финансиране от ЕК са населени места с над 10 000 еквивалент жители.  Едва когато всички населни  меса с над 10 000 екв. жители бъдат осигурени с ВиК инфраструктура, отговаряща на изискванията на Директивите за води/най-общо така ги наричат/, тогава от ЕК ще ни се позволи да се финансират населени места  между 2000 и 10 000 екв. жители. Малките населите места поне преди се финансираха от Програмата за развитие на селските райони. Сега не съм се интерусвала и не съм насяно дали още финансират такива мерки по тази програма. От както България е член на ЕК не ние определяме на къде да вървят тези инвестиции. Всичко зависи от ЕК.

# 515
  • Мнения: 1 621
За мен лично е безумие 21 век да няма канализация!
 При това не говоря за места където има 2-3 къщи, а говоря за населени квартали от рода на Панчарево, Симеоново и Бояна.
Не знам защо хората се примиряват с това!

А според теб какво могат да направят? Нищо не зависи от населението по този въпрос.
Скрит текст:
Нуждата от инвестиции във ВиК сектора са много големи. Трябват Сгъласно одобрената през 2014 г. Стратегия за развитие на водния сектор в България, изготвена от Световна банака, необходимите инвестиции за ВиК сектора у нас надхвърлят 12.2 млрд. евро. Една часто от тези инвестиции следва да се осигуряват чрез бизнес-плановете на ВиК дружествата, друга от Държавният бюджет като целеви срества и най-голямата част от оперативни програми "Околна среда 2014 - 2020 г." в Министерство на околната среда и водите и най-вече от  "Региони в растеж" 2014-2020 г. в Министерство на регионалното развитие и благоустройството, което е и принципал на ВиК дружествата в България, които са с над 50 % държавно участие в капатила си, т.е. разбирайте повече от големи ВиК.
Както и преди съм писала вероятно след Нова Година ще стане ясно дали и с какви проекти СО и Софийска вода ще кандидатстват за финансиране по Оперативна програма "Околна среда 2014 -2020 г." за изграждане и рехабилитация на ВиК инфраструктура в София. По принци проектът е голям на стойност почти 900 млн. лв., но е по-скоро сега ще се представи частичен проект за до 100 млн. лв., само за част от кварталите на София, за да може да бъде изпълнен до декември 2023 г., когато  крайният срок за допустимост на разходите, които биха могли да се осигурат от тази програма. За останалите квартали на София, ще се канидидатства през следващият програмен период пред ЕК. Това значи, че най-рано в края на 2023 г. ще има нещо изградено по ВиК мрежата в част  от София, а за другите райони на София, след и ако ЕК ги одобри, да бъдат завършени до 2027 - 2030 г.
Едно от изискванията за изграждане на централизирана канализационна мрежа е гъстота на населението. За това в малките населени места не е приоритетно и не подлежи на одобрение от ЕК финансирането на централизирана такава. Самата Комисия за малки населени места до 2000 еквивален жители/т.е. жители, промишленост, животновъдство, туризъм и друг вид дейност общо/препоръчва локални пречиствателни съоръжения и изгребни ями или попивателни полета след тях. За населени меса от 2000 до 10 000 екв. жители се препоръчва комбиниран подход. В централната част на населените места, където натоварването от изпускани отпадни води е по-голямо да има изградена централна канализация, а в покрайнините и в откъснатите имоти /например във вилни зони и извън регулация/, отново да е на локални пречиствателни устройства. За сега приоритет за финансиране от ЕК са населени места с над 10 000 еквивалент жители.  Едва когато всички населни  меса с над 10 000 екв. жители бъдат осигурени с ВиК инфраструктура, отговаряща на изискванията на Директивите за води/най-общо така ги наричат/, тогава от ЕК ще ни се позволи да се финансират населени места  между 2000 и 10 000 екв. жители. Малките населите места поне преди се финансираха от Програмата за развитие на селските райони. Сега не съм се интерусвала и не съм насяно дали още финансират такива мерки по тази програма. От както България е член на ЕК не ние определяме на къде да вървят тези инвестиции. Всичко зависи от ЕК.

Протести до дупка!

Аз и друг път съм писала. На моя приятелка в Германия не им дадоха да направят и една копка докато общината не прокара път (асфалтов), канализация, водопровод, ел инсталация до имота им. При това го направиха доста бързо!

Имат си ясен план хората как да им изглеждат градовете и селата и си го следват. И наистина доста добре им изглеждат населените места.
А тук няма никакъв план!
До нас има улица с поне 10 нови блока и на въпросната улица няма осветление вече 15-20 години! Защото СО чака единствено и само на инвеститорите! Поредното безумие!
Абсолютно без никаква мисъл се строи. Инфраструктура се изгражда само на наши хора - както е за Гаритаж парка.
На сантиметри  от нашите хора е като в гето, ама на кой ли му пука!

А инвестициите е очевидно къде отиват - в джоба на наши хора. Не е редно да се оправдаваме с ЕС.

И това, че Фандъкова иска с европейски средства да поддържа града, не означава, че ние трябва да стоим и да чакаме някой да ни подхвърли трохи да за живеем в един добре уреден град.

Последна редакция: вт, 20 окт 2020, 14:30 от nellytan1

# 516
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 292
Скрит текст:
Здравейте. Включвам се отново. Вече уточнихме измененията и ги възложихме на архитекта. Обаче, междувременно сме изтървали едногодишния срок на предварителния договор с ЧЕЗ и се очертава ново проучване, нова такса(до момента съм я платила три пъти-за ПУП, за Предварителен договор и за промяна на предварителния договор, тъй като ми бяха сложили 10 стълба) за предварителен договор ииии вече изпушвам. Та въпроса ми е има ли начин (на някой да му се е случило такова чудо) да направят отстъпка за 2 м. Ни е изтекъл срока и да го приемат за неизтелъл. Второ, как си взимахте ток за строеж, освен с договор от ЧЕЗ? Подхвърлиха ми идеи да се договорят със съсед срещу заплащане, ако някой го е правил как се процедира? Имам малък електромер и ако намеря отзивчив съсед ще моля. И другото което ми е важно може ли ако взимам ток от съсед да подам заявление пред ЧЕЗ чак при акт 16? По проект кабела за тока минава последно подземно, та ще копаем включително и за ВиК чак до долната улица. При ВиК е същото изваждане, за ПУП, за съгласуване на инвестиционен проект и сега се оказва че ми е нужен и друг проект(незнам какъв) от ВиК инжинер(въпреки че в проекта имаме ВиК част). Без него не може да стартира строителството, въпреки че в имота имам 2чешми (явно нелегално включване за поливане от години назад) . Оказа се че и никоя институция не разполага със схема на канализация и съвета беше "питаш кмета, копаеш и се включваш в канализацията. Та явно ще се копае за канализация и полагане на кабели, може ли да бъдат в една "дупка" 2 различни тръби:за канал и за кабел на тока? ВиК и ЧЕЗ са ми мътна Индия и колкото повече говоря със служителите по мътно ми става. Моля за съвети и стъпки на минали през този ад. Благодаря
Доста отдавна са ти въпросите, може и да са ти отговорили вече, но не съм чела нататък темата.
Като  става дума  за ЧЕЗ и през какво сте минали, през какво минахме ние и през какво минават стотици хора ,си мисля, че най-правилно постъпиха мои приятели, които си купиха достатъчно слънчеви панели, пуснаха си ток  и вече пета година си живеят с чувството че са били шута на монополистите.

Заявлението можеш да си го пуснеш след акт 16 и без това преди това ще плащаш скъп ток и такса за запазена мощност, защото ще си на  т.нар.промишлен ток.  Там врътката е, че ползваш, не-ползваш, все си плащаш една такса, в зависимост от заявената мощност и отгоре вече идват показанията на електромера. Ако имаш от кого да вземеш,  с един контролен електромер, включвай се.

Ток и вода могат да минат в един изкоп. Отдолу е водата, отгоре е тока. помежду им слой почва или пясък или и двете. Говори си с електрото по проекта , да ти предпишат как да ги защитиш. При нас беше в тръба от пластмаса кабела , не се поддадохме на натиска на изпълнителя да ги пуснем в гофре, защото са на 70-80 см дълбочина.
Отгоре след като засипете на около 20 см наредете стари керемиди и тогава заравнявайте. Така след време ако някой копае за нещо ще се види къде   е канала. Отделно се слагат едни сигнални ленти.

Последна редакция: вт, 20 окт 2020, 18:26 от В (като Вятър)

# 517
  • Мнения: 3
Ако имаш предвид помпена станция за питейни води, със сигурност има изискване за спазавне на отстояния от санитарно-охранителната зона и при всички положения няма да ти разрешат да изграждаш септична яма. ...

Благодаря за отговора Фаталина. Да, за питейна вода е Помпената Станция, и се оказа че според Закона, минимум 100 метра трябва да е разстоянието до пречиствателни съоръжения. За радост, ще се включа в рамките на тези 100 метра.

Освен това открих фирма, която монтира качествени, съвременни Пречиствателни Станции, сертифицирани в Германия. Разбира се, по-скъпи са от обикновена "септична яма" защото включват и аеробно  пречистване, с компютърен контрол. Аз не възнамерявам да икономисвам от пречиствателната станция. Достатъчно сме отровили и замърсили реките, подпочвените води, почвите, и Океана, за да добавям и аз мърсотия и отрови.

Фирмата, която споменах е Ecoteam Engineering.

# 518
  • София
  • Мнения: 8 552
и без това преди това ще плащаш скъп ток и такса за запазена мощност, защото ще си на  т.нар.промишлен ток.  Там врътката е, че ползваш, не-ползваш, все си плащаш една такса, в зависимост от заявената мощност и отгоре вече идват показанията на електромера.
В момента сме с временно захранване (т.нар. промишлен ток) преди Акт16, изобщо не съм съгласна, че е особено по-скъпо като тарифи (има калкулатор в сайта на ЧЕЗ).
Ето от последната фактура малко данни за таксите "отгоре на електромера", без ДДС и при ползвана 256 кВтч енергия (общо дневна и нощна, като ние не пестим от ток, следователно при пестящите би била по-малко). Няма други такси във фактурата, отгоре на показанията на електромера

# 519
  • Sofia
  • Мнения: 559
Минавам само на бързо да кажа, че от 21 до 25 ще се проведе Стройко. Аз се каня да пообиколя, дано си струва.

# 520
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 292
Скрит текст:
и без това преди това ще плащаш скъп ток и такса за запазена мощност, защото ще си на  т.нар.промишлен ток.  Там врътката е, че ползваш, не-ползваш, все си плащаш една такса, в зависимост от заявената мощност и отгоре вече идват показанията на електромера.
изобщо не съм съгласна, че е особено по-скъпо като тарифи

[/quote]
Всъщност, не съм казала че е  особено по-скъпо. А че плащаш такса, дори когато не ползваш  и тарифата е по-висока от тока за жилищни нужди. Тук предполагам мислим еднакво.
И главно,  само го вметнах . Основната ми мисъл беше ,че ако има съсед, който да им пусне ток временно могат да си отложат главоболията и чакането. Ние например една година  и половина след като ни присъединиха не ползвахме ток. Никакъв. Защото не бяхме готови с проект и документи. Но си плащахме.

# 521
  • София
  • Мнения: 8 552
Разбира се, че е най-добре човек да си вземе ток за строителството от съсед, като сложат допълнителен електромер. Мисля, че съм давала пример с приятел в Бистрица, който по този начин дава ток на 3 съседни обитаеми вече къщи, защото ЧЕЗ изтезават хората с включването.

Може би се изразих погрешно, за което се извинявам. Просто ми прозвуча все едно мислиш, че "промишленият" ток е някакъв сериозен разход. А според мен, на фона на всички останали, направо си е нищо (като за временен разход особено). Като цяло, целта ми е да се знае, че промишленият ток не е нещо страшно и скъпо, така че да не се шашкаме. Разбира се, че е ненужно оскъпяване и трябва да се избегне при възможност! Но според мен не трябва да се тревожим, ако се наложи да караме някакво време с такъв ток.
Относно таксата, може би не разбирам за коя такса става дума, която се плаща ползваш-не ползваш? Аз го разбирам като точно тези такси за рапределение на енергия, а те се плащат от всеки присъединен абонат - битов или не. Просто с временния ток са по-високи, но си ги има и ако си битов абонат. Ето същата част от последната фактура от квартирата ни (битов ток). Разликата е към 8 лв в таксите, пък за 8 лв/месец аз отказвам да се стресирам - халал да са им на ЧЕЗ тия 8 лева, при първа възможност и аз, като всеки, бих преминала към независимо захранване.

Последна редакция: ср, 21 окт 2020, 10:21 от ToniShu

# 522
  • Мнения: 1 621
При нас ЧЕЗ много бързо ни прекараха ток. В рамките горе долу на месец след като им занесох документите за разрешението за строеж.

Ако имам възможност да имам собствено захранване с ток и вода, не бих и мислила да искам от съседите. Така съм много по-спокойна.
Аз не знам какви сметки плащаме, защото съпругът ми ги плаща, но явно не е нещо фрапиращо, щом не се е оплакал.

# 523
  • Мнения: 6 294
При нас ЧЕЗ много бързо ни прекараха ток. В рамките горе долу на месец след като им занесох документите за разрешението за строеж.

Ако имам възможност да имам собствено захранване с ток и вода, не бих и мислила да искам от съседите. Така съм много по-спокойна.
Аз не знам какви сметки плащаме, защото съпругът ми ги плаща, но явно не е нещо фрапиращо, щом не се е оплакал.
И при нас стано бързо. Доворът с ЧЕЗ си е отделно, но отидохме на място в ЧЕЗ в Самоков и местните техници се свързаха с фирма подизпълнител, която за кратко време направи стълба и таблото на стълба. Вързаха нашият елекромер и този на съсъда, който също беше преместен в новото табло. Захраниха един кабел който пуснаха в двора на къщата с промишлен ток. Плащаме по около 10 лв. на месец. Нищо работа.
За свързване на таблото с бушоните в къщата, също местните техници го направиха два дни след като ММ беше отишъл при тях.

# 524
  • sofia
  • Мнения: 8 932

Който търси парцел из района на Панчарево, Горубляне (предполагам и Герман ползва горублянската канализация)

Който може, в Герман си ползва незаконната канализация и всичко отива в поливния канал и после в Искъра.
Преди 1-2 години кметицата обясняваше на едно селско събрание какви тръби и докъде трябвало да се положат, да се вържело с някакъв колектор на майната си и ще имаме канал.... след 20 години може би. Поне положиха необходимите тръби под околовръстното. Овъргаз и те си пуснаха тръбите.
С тия "села", дето ги строят по поляните, не знам как си я представят работата, ама за тях може и да се напънат ... както за онази улица на Камбаните.
За тока и водата си е приключение, дори къщата да е на главната улица. На наши съселяни отказаха по-висока мощност, защото няма капацитет мрежата. А майка ми с хиляда зора и разправии вкараха вода (вярно, преди 15 години), а къщата е в центъра на Лозен, на главната улица.

Общи условия

Активация на акаунт