Машина за хляб - 66 тема

  • 38 479
  • 739
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 6 622
За да има конци е важно брашното. Трябва да е с белтъчини над 10. Такова е брашното за баница примерно. В Лидълската машина на програмата за сладък хляб се получават страшни конци. Повече от при месен на ръка козунак. Без да сплетен даже. На тази програма съставките се подгряват,месят, втасват, пак се месят, пак втасват и накрая пече. Точно както се прави, когато се меси на ръка.

# 556
  • Мнения: 12 294
И брашното, и да не е печен прекалено дълго, че ако стане много сух се губи типичната текстура на козунака. А пък готовите програми за сладък или какъвто и да е хляб обикновено са с по-дълго печене отколкото му е нужно на козунака. По-добре да се провери с клечка поне 15тина минути преди да е свършила програмата, ако се пече в машината и се ползва цяла готова програма. Цял час печене определено му е много и изсъхва, за мен козунакът не трябва да е сух а леееко влажен - като отхапе човек от парчето, да остане отпечатък от зъбите му.
Отгоре трудна работа да се запече както във фурната, коричката там си остава по-светла, няма как. Но по-скоро бих го сложила за мъничко под горния реотан на фурната за цвят след като вътре си е изпечен достатъчно, отколкото да го пека целия по-дълго в машината и да става сух и с дебели кори отдолу и отстрани.

# 557
  • Мнения: 5 593
Моите "тайни" са няколко. Едното е, че правя 2 измесвания на програмата за тесто или сладък хляб. Пускам, като спре, за да втаса, рестартирам машината и пускам още веднъж. После вписвам в машината или във фурната, оформям и вписвам втори път във фурната и пека. Другото, което четох някъде и правя е да добавям по малко брашното и мазнината. В казанчето слагам половината и после добавям лъжица по лъжица брашно и мазнина, като изчаквам да усвои добавеното, преди да сипя следващата лъжица.
По въпроса за жилавото тесто - винаги си
следя тестото и коригирам. Консистенцията трябва да е мека, нелепнеща и еластична.

# 558
  • София
  • Мнения: 4 883
За да има конци е важно брашното. Трябва да е с белтъчини над 10. Такова е брашното за баница примерно. В Лидълската машина на програмата за сладък хляб се получават страшни конци. Повече от при месен на ръка козунак. Без да сплетен даже. На тази програма съставките се подгряват,месят, втасват, пак се месят, пак втасват и накрая пече. Точно както се прави, когато се меси на ръка.

Искаш да кажеш, че програмата за сладък хляб на лидълската машина си е уау за козунак?

И не се прави нищо по-специално, освен да спазваш с точност съставките и да ползваш качествено брашно? Simple Smile

Наистина ли козунакът става на конци на тая програма?
Кога точно се слагат локумчетата и стафидите в тоя случай? Simple Smile

# 559
  • Мнения: 2 178
Здравейте. Имам една стара Аляска и търся рецепта за козунак, адаптирана конкретно за този вид хлебопекарна и в доза да се омеси и изпече в машината (без вадене и печене в отделна фурна).  Търсих доста (включително и във форума), но рецептите или са за друг тип машини (моята е с вертикално казанче с една бъркалка) или са само за месене и вадене, оплитане и печене отделно.
Ако някой си е запазил рецепта  като за моята ветеранка, моля да ми пише.

# 560
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 12 993
Здравейте. Имам една стара Аляска и търся рецепта за козунак, адаптирана конкретно за този вид хлебопекарна и в доза да се омеси и изпече в машината (без вадене и печене в отделна фурна).  Търсих доста (включително и във форума), но рецептите или са за друг тип машини (моята е с вертикално казанче с една бъркалка) или са само за месене и вадене, оплитане и печене отделно.
Ако някой си е запазил рецепта  като за моята ветеранка, моля да ми пише.
не че се заяждам , но представяш ли си да има отделни рецепти за всичките видове фурни ?  няма такива. и при хлебопекарните е така.
избери си една рецепта, приспособи си я за твоята машина и действай. напълно възможно е рецептата за
моята Аляска да не пасва за твоята.
следи консистенцията на тестото защото има разлика във влажността на брашното, както и разлика в големината
на яйцата. при по-голяма влажност на брашното и при по-голям грамаж на яйцето напълно възможно е да се добави повечко брашно предвидено в рецептата.

# 561
  • Мнения: 2 178
Разбирам, че не е заяждане, но питането ми е напълно сериозно и конкретно. Все пак съм правила хляб 4 пъти, никога не съм месила или да имам поглед относно консистенция и т.н. Търся нещо изпитано за точно такова казанче на пекарна. По разни блогове и теми срещам "адаптирана за еди кой си модел...", така че явно може.

# 562
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 12 993
Разбирам, че не е заяждане, но питането ми е напълно сериозно и конкретно. Все пак съм правила хляб 4 пъти, никога не съм месила или да имам поглед относно консистенция и т.н. Търся нещо изпитано за точно такова казанче на пекарна. По разни блогове и теми срещам "адаптирана за еди кой си модел...", така че явно може.
ако не намериш рецепти из нета на първа страница от темата има линкове с препратки към рецептите. разгледай ги, избери си една и действай. ако не се получи хубав хляб при следващия направи корекции.
правилната консистенция може да видиш на клипчето. придържай се към нея. щипни тестото с пръсти. това ще ти е за ориентир.

# 563
  • Русе
  • Мнения: 7 766
Разбирам, че не е заяждане, но питането ми е напълно сериозно и конкретно. Все пак съм правила хляб 4 пъти, никога не съм месила или да имам поглед относно консистенция и т.н. Търся нещо изпитано за точно такова казанче на пекарна. По разни блогове и теми срещам "адаптирана за еди кой си модел...", така че явно може.

Предната ми машина беше малка и ползвах оригиналната рецепта на Мах-мама. Има я в първия пост на козуначената тема. Оригиналът, не с добавките на Гала.

# 564
  • Мнения: 5 593
Само да вметна, че ако не есе оплете, козунакът има вкус и вид на сладък хляб. Т.е. конците са доста по-малко. Консистенцията трябва да е като мекото на ухото - да е меко, нелепнещо, еластично. Аз го проверявам, като отщипна малко от топката и го поразпъна с пръсти - тестото не е твърдо, не се къса, податливо е на обработка.
За другото - подкрепям Бонго. Просто си харесай рецепта и я приспособи за грамажа на машината. Моята е голяма, например и имам любима рецепта, която правя с 1,5 повече съставки от оригинала, тъй като иначе няма да се замеси добре тестото.

# 565
  • София
  • Мнения: 2 903
Само да вметна, че ако не есе оплете, козунакът има вкус и вид на сладък хляб. Т.е. конците са доста по-малко. ...

Това изобщо не отговаря на истината. Само вида донякъде е на хляб ако не се декорира със захар и орехи примерно, Иначе вкус и конци да искаш.

# 566
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 12 993
условието за конците е да се използва качествено бяло брашно и хубаво измесване на тестото.
а сладък хляб може да се получи и от друг вид брашно. все пак количеството захар и мазнина при хляба е доста по-малко, отколкото при козунака

# 567
  • Мнения: 12 294
Само да вметна, че ако не есе оплете, козунакът има вкус и вид на сладък хляб. Т.е. конците са доста по-малко. ...

Това изобщо не отговаря на истината. Само вида донякъде е на хляб ако не се декорира със захар и орехи примерно, Иначе вкус и конци да искаш.
Така си е, може и да прилича на самун хляб но вкусът не идва от плетката. Правила съм 1-2 пъти по някой мъник в хлебопекарната, то толкова малко че не ми се е цапало да го плета. Хвърлих единия път стафидите (или май сушени боровинки да бяха, не помня вече) да се размесят вътре, единия път си беше "дюс". Ако се нареже на филии като хляб, по-трудно ще се видят конци, естествено. Но при разчупване си се разделя лесно и се виждат, структурата на козунака си е от съставките и измесването. Може да стане като хляб със захар ако се пече прекалено дълго.

# 568
  • Мнения: 6 622
За да има конци е важно брашното. Трябва да е с белтъчини над 10. Такова е брашното за баница примерно. В Лидълската машина на програмата за сладък хляб се получават страшни конци. Повече от при месен на ръка козунак. Без да сплетен даже. На тази програма съставките се подгряват,месят, втасват, пак се месят, пак втасват и накрая пече. Точно както се прави, когато се меси на ръка.

Искаш да кажеш, че програмата за сладък хляб на лидълската машина си е уау за козунак?

И не се прави нищо по-специално, освен да спазваш с точност съставките и да ползваш качествено брашно? Simple Smile

Наистина ли козунакът става на конци на тая програма?
Кога точно се слагат локумчетата и стафидите в тоя случай? Simple Smile
На нас вкъщи резултатът много ни хареса. По-назад съм качила снимки и рецепта. Конци определено има много.

# 569
  • Варна
  • Мнения: 3 925
Иначе вкус и конци да искаш.

Я дай пак рецептата , че не ти я намерих Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт